Volgende week komt Mikojan voor enkele dagen op bezoek in Wenen Nederland kan de Antillen zowel financieel als technisch helpen Reeds 80 jaar Uw dagelijkse hulp! Kantoren Indonesisch Persbureau (Pia) voor zeven dagen gesloten KAMPEERSHOW Nederlands jeugdelftal nam ook tweede hindernis met zwier Schoolkinderen in Miincheii van vrijdag- tot maandagochtend vrij Sportsplinters WOENSDAG 17 APRIL Oostenrijkers zullen trachten leverantie van olie aan Sovjet-Unie te verminderen (Van onze Weense correspondent) Vroeger dan men had verwacht zal Mikojan, een van de Sovjetrussische kop stukken, zijn reeds lang aangekondigd bezoek aan Oostenryk brengen en daar mee gevolg geven aan een uitnodiging van kanselier Raab. Het bezoek zal van 23 tot 27 april duren en heeft het officiële karakter van een staatsbezoek, zodat de Russische politicus door kanselier Raab, vice-kansclier Scharf en de minister van Buitenlandse Zaken, Figl, op het vliegveld Schwechat zal worden begroet. Waarschijnlijk zal hij nog dezelfde avond een voorstelling in de Opera bij wonen. Daar Mikojan zich voor techniek en grote projecten interesseert, zal hij op zijn uitdrukkelijk verzoek de elektrische water- en energiebedrijven bezichtigen eh o.a. naar Kaprun gaan zelfs het vermoeden, dat de Russen met opzet een veel te gunstige voorstelling van zaken hebben gegeven, op grond waarvan de Oostenrijkse verplichtingen nu zo zwaar blijken te zijn. In alle ge val zou Oostenrijk de verplichte olie leveringen voor 25 verlaagd willen zien. Als tegenvoorstel wil men een langere afleveringstermijn suggereren of het tekort door het leveren van andere primaire artikelen zoals ijzer- en staalprodukten of door afbetaling in dollars dekken. Daar de Sovjet-Unie er belang bij heeft, dat Oostenrijk olie blijft leveren, welke dan aan het uitge putte Hongarije ten goede komt. ver wacht men. dat Mikojan tot onderhan delingen bereid zal zijn. Hij staat bo vendien bekend als een van de weinige Russische kopstukken, die het woord „njet" niet graag gebruiken. Produktie blijkt geringer dan was voorgespiegeld Donderdag en vrijdag staan bezoeken bij de gouverneurs van Opper-Oosten- rijk en van de provincie Salzburg op het programma, waarbij ook de grote ijzer en staalfabrieken van Linz zullen wor den bezichtigd. De Oostenrijkse regering is ten zeerste bij dit bezoek geïnteresseerd, omdat zij van deze staatseconoom toezeggingen wil pogen te verkrijgen inzake vermin dering der olieleveranties, waartoe Oos tenrijk krachtens het staatsverdrag verplicht is. Er is namelijk gebleken, dat de olieproduktie niet zo overvloedig is als de Russische experts het inder tijd hebben doen voorkomen. In som mige Oostenrijkse kringen oppert men Zeeuwse spoorlijn geëlektrificeerd Traject Roosendaal-Vlissingen Zeeland heeft vanmorgen de eerste trein, die over het geëlektrificeerde baanvak zijn grondgebied binnenreed, als een vorst ingehaald. Op alle sta tions hielden de burgemeesters begroe tingstoespraken, zongen schoolkinde ren, jubelden verheugde mensen en werden geschenken overhandigd door gemeentebesturen en vele anderen aan de president-directeur van de Ned. Spoorwegen en aan het personeel va*- de N.S. De elektrificatie was een feit. toen de trein, die omstreeks half zeven uit Utrecht was vertrokken, het station te Roosendaal om twee minuten voor negen verliet, en met de stroomafneem- beugei tegen de glinsterend nieuwe ge leidingsdraad gedrukt de spoorlijn Roo sendaalVlissingen opreed. De reisduur op het traject Vlissingen—Amsterdam is nu tot minder dan drie uur terugge bracht. Indienststelling van de laatste kustmijnenveger In aanwezigheid van de minister van Marine, Ir. C. Staf en van de ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Nederland, de heer H. Free man Matthews, zal woensdagmorgen 24 april op de werf aan de Westkous- dyk te Rotterdam van de dok- en werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. de laatste van de nieuwe mij nenvegers door de aangewezen com mandant. luitenant ter zee der 2e klasse (oudste categorie) H. Mioulet, als Hr. Ms. „Woerden" in dienst worden gesteld. Nederland beschikt thans over 62 ge heel nieuwe mijnenvegers van het mo dernste type, ingericht voor het opspo ren en vernietigen van alle thans be kende soorten mijnen. Van deze sche pen werden 20 ontvangen uit de Ver enigde Staten in het Mutual defence assistance programme, en zyn er 32 in Nederland gebouwd. Een aantal van deze laatste, waaronder ook de „Woerden", werd in het kader van het „Off shore procurement programme" eveneens voor Amerikaanse rekening gebouwd. (Ingez. Med.-Adv.) Ministei Helders op Curagao De minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, heeft gistermiddag op een persconferentie te Willemstad (Curasao) verklaard, dat het gun stige beeld dat hij zich vóór zijn komst van de Antillen had gevormd, door de werkelijkheid in alle opzich- (Ingez. Med.-Adv.) lieletnan t, Dros BLIKGROENTEN Maatregel zon verband bonden niet Simbolons verklaring over verdeel en heerspolitiek De kantoren van het onafhankelijke Indonesische persburea PIA (vroeger bekend als „Aneta") zijn gisteravond op last van de militaire autoriteiten gesloten. De deuren werden om zes uur 's avonds door de militaire politie verzegeld. De sluiting geldt voor zeven dagen. De sluiting is geschied op last van de plaatselijke militaire commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Dach- jar, de hoogste gezagsdrager in de hoofdstad onder de staat van oorlog en beleg, welke vier weken geleden door president Soekarno werd afge kondigd. De correspondenten van de buiten landse persbureaus AFP, Reuter, United Press, Associated Press en het Alg. Ned. Persbureau ANP, die hun kantoren in het gebouw hebben, werd door de leger- autoriteiten medegedeeld, dat zij hun arbeid in het gebouw kunnen voort zetten. Er werd geen officiële reden opgegeven voor de sluiting, die haar weerslag zal hebben op ongeveer 40 dagbladen in ge heel Indonesië, die de nieuwsdienst van PIA (Persbiro Indonesia) afnemen. De waarnemend hoofdredacteur van Pia, Soebanto Taif, die gistermiddag door de militaire autoriteiten werd ondervraagd, verklaarde te menen, dat de maatregel verband hield met de publikatie van een bericht uit Boekit- tinggi, in Midden-Sumatra, over een door kolonel Simbolon, de afgezette militaire commandant van Noord- Sumatra, afgelegde verklaring waarin hij had gezegd, dat hy driemaal naar Djakarta was opgeroepen, doch dat hij niet meende dat zijn komst naar de hoofdstad tot een oplossing van de huidige gecompliceerde problemen zou leiden, zolang de politiek van Djakarta van het tegen elkaar uitspelen van legerofficieren, voortduurt. Verder zeide Simbolon daarin, dat de recente gebeurtenissen in verschillende delen van het land duidelijk hebben aangetoond, dat een „verdeel-en-heers- politiek" het wapen van de kolonia listen nog steeds en zelfs meer inten sief wordt gebruikt. Simbolon, die vier maanden geleden zijn mislukte greep naar de macht in Noord-Sumatra uitvoerde, woont thans in Padang, de hoofdstad van Midden- Sumatra. Scherpe kritiek De Indonesische dagbladen in Dja karta hebben scherpe kritiek geleverd op de sluiting. Vandaag werden voor het gebouw van het persbureau militaire wachten geplaatst. De buitenlandse correspon denten mochten echter naar binnen. Reeën in Kennemerduinen In het Nationale Park de Kennemer duinen in Overveen zijn twee reeën, een bok en een hinde, vrijgelaten, die de heer J. Scholten uit Enschede aan de Stichting het Nationale Park De Kenne merduinen heeft geschonken. Zover men kan nagaan zijn de dieren weinig schuw, zij vertonen nog geen neiging om naar elders weg te trekken. Voor de Kenne merduinen zijn deze reeën een belang rijke aanwinst. De kans bestaat daar een wildsoort terug te krijgen die vroe ger vrij veelvuldiger voorkwam. nadat zij daarvoor een speciale pas hadden gekregen. De voorzitter van de Indonesische Journalistenvereniging. Asa Bafagih, bracht vandaag een bezoek aan premier Djoeanda. die zou hebben beloofd deze aangelegenheid met de betrokken auto riteiten te zullen opnemen. Het islamitische dagblad ..Pemandan- gan" schreef, dat „zelfs ten tijde van het Nederlandse koloniale bewind, nog nooit een persbureau was gesloten". De onafhankelijke „Times of Indo nesia" noemde de maatregel „de eerste grote duimschroef, die sinds de onaf hankelijkheid de pers wordt aangezet". Dc waarnemend directeur van P.I.A., Nizar, bezocht vandaag de minister van Voorlichting Soedibjo en vroeg om heropening van het persbureau, dat de nationale dagbladen in geheel Indonesië van nieuws voorziet. Britse vissers ondervinden overlast van Russen Schippers van verscheidene Britse ha- ringloggers hebben er dinsdagavond bij hun terugkeer in Britse havens over ge klaagd, dat Russische vissersvaartuigen hun netten op veertig mül van de Noorse kust in de war hebben gebracht. Eén van de schippers zei, dat zaterdag ongeveer vjjftig of zestig Russische vaar tuigen door visgronden voeren waar an dere schepen hun netten reeds hadden uitgeworpen. De Russen wierpen hun netten op die van de andere vaartuigen. De Russen hadden niet op de waarschuwingen van de Britse schepen gelet. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Marine zei dinsdagavond, dat het mogelijk is, dat met de volgende vloot een heschermingsvaartuig zal wor den meegezonden. (Ingez. Med.-Adv.) a.s. zaterdag, zondag en maandag (Pasen) op het Schuttersveld Talrijke snufjes en koopjes alles op kanipeergebied. Sportvriend WOUT BERGERS Haarl.straat 282 - tel. 24681 - Leiden —MEIKERSEN BIJ ARNHEM —IN BLOEI. Naar de V.V.V. te Arnhem meedeelt, staan in de omgeving van deze stad de Meikersen in volle bloei met veel groen- vorming. ten is overtroffen. Zijn reis had wel iswaar voornamelijk ten doel met de diverse mensen kennis te maken, maar dat had niet belet, dat hy ook zakelyke kwesties had gezien. Ten aanzien van een verbreding van de welvaartbasis van de Antillen kan Nederland op financieel en technisch gebied helpen, zo meende de minister. Volgens hem bestaat er in Nederland een behoorlijke belangstelling voor de Antillen, waartoe de instelling van een vrye zone en fiscale faciliteiten hebben bygedragen. De bestedingsbeperking in Nederland behoeft geen invloed te hebben op de pogingen van de Antillen om geld te lenen. De bedragen, welke de Antillen wensen, zyn betrekkelijk gering en zy kunnen worden verdeeld over een aan tal jaren. Sprekend over de Antilliaanse stu denten in Nederland zei de minister niet te weten of dit een zuiver Antil liaanse aangelegenheid is. Wel be schouwde hij het als een kwestie, die uitsluitend op regeringsniveau moet worden besproken. Over een eventuele reis van Prinses Beatrix naar de West merkte de m-i nister op, dat hy zeer verheugd was over de grote mate, waarin men al- lerwege op de Antillen op zulk een bezoek prijs stelt. Hij herhaalde de belofte, dat hij zal trachten een der gelijke reis van de Kroonprinses te bevorderen. Vanmiddag vertrekt minister Hel ders weer naar Nederland. Ook jongere mannen roken steeds meer Senator. Waarom? Om de gelijkmatige, witte brand? Om het prachtige Sumatra-dekblad? Of om de heerlijk-zachte smaak misschien? Al deze eigenschappen zijn vanzelfsprekend bij zo'n „paasbeste" sigaar. Ook zónder speciaal aan de komende feestdagen te denken zeggen fijnproevers kortweg: ...txiiisiM. ftw, <1^ (AN Internationaal jeugdtoernooi in Spanje In aanwezigheid van 7000 toeschouwers heeft het Nederlands jeugdelftal ook de tweede hindernis in groep C van het internationaal toernooi in Spanje met zwier genomen. In een avondwedstryd te Barcelona werd met 52 gewonnen van Griekenland, alhoewel na de eerste helft een 12 achterstand was geboekt. Het spel was over het algemeen van zeer goede kwaliteit en op het punt van strüdlust en techniek gaven de twee elftallen elkaar, althans voor de rust, weinig toe. GEWICHTHEFFEN De Lcidse Krachtsport Vereniging hield gisteravond haar clubkampioen schappen. De uitslagen luiden: Ploeg A: 1. K. Devilee. 2. M. Zand vliet, 3. R. Sloot. Ploeg B: 1. K W. Turenhout. 2. B. Rietkerk. Ploeg C: 1. K. v. Kampen, 2. H. de Hoed. 3. S. Stokkel. Kandidaten voor Nederlandse Daviscup-ploeg De keuze-commissie van de K.N.L.T.B. heeft vier spelers aangewezen, die in aanmerking komen voor het Nederlands team, dat van 26 tot 28 april op de M.E.T.S.-banen te Scheveningen de Davis-Cup-wedstryd tegen Noorwegen speelt.De ploeg zal nader definitief uit dit viertal worden samengesteld. De spe lers zijn: A. van Dalsum, A. Dehnert, H. Goris en R. van Meegeren. De Noorse ploeg bestaat uit Finn Dag Jagge, Gunnar Sjoewall, Sverre Lie en Finn Soehol. DUIVENSPORT. „De Vriendenclub" Wedvlucht van af Roosendaal, plm. 70 km. Aantal vogels 446. 1ste duif te 10.06.37 uur. W Vijlbrief 1, 8: J. Staffleu 2: Chr. Braun 3; T. Heemskerk 4; H. v. Klaveren 5, 9; C. P. Gijsman 6: R. Pet 7; L. L. Bax 10. Na de aftrap namen de Grieken het initiatief. Zij waren in de eerste helft duidelijk in de meerderheid. Onze land genoten moesten zich toen beperken tot een moedige en hardnekkige verdedi ging. In de vijftiende minuut opende Grigoriadis. de Griekse midvoor, de score en zeven minuten later bracht Deimizis uit een hoekschop de stand op 0—2. Onze landgenoten lieten zich door deze tegenslag niet ontmoedigen. Toen er ongeveer een half uur gespeeld was wist de rechtsbinnen De Nooyer de bal zeer behendig door de Griekse verdedi ging te drijven en tenslotte met een schot van dichtbij de Griekse doelver- dediger te verslaan. De score veranderde Intern, bokswedstrijden te Amsterdam Piet Klyssen behaalde gisteravond tjjdens internationale bokswedstrijden in „Krasnapolsky" te Amsterdam een prachtige overwinning op de Fransman René Sauvage. In de vijfde ronde werd de Fransman op een strakke rechtse van onze landgenoot uitgeteld. Nog sneller was de partij afgelopen tussen Jan Nijenkamp en de Duitser Willie Gelhaar. Laatstgenoemde ging in de vierde ronde voor de volle tien tellen naar het canvas. In de partij tussen Henny van Berkum en Gerhard Sta- chovitsch moest de Duitser in de twee de ronde op medisch advies de strijd staken. Harko Kokmeyer tenslotte won op punten van de Fransman René Brunet. (Ingez Med.-Adv.) Grijp Uw laatste kans op de NESCAFE kan! Nescafé geeft U de laatste kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!* De prijswinnaars op de derde limerick advertentie hebben inmiddels ook reeds bericht ontvangen. Zorg dat U nü bij de gelukkigen bent. Ziehier Uw laatste kans! Doe als volgt: Maak deze limerick afl Een schuchtere bakker uit Laren, kon geen moed tot zoenen vergaren. „Zij" schonk Nescafé, toen viel het best mee Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 8043, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG Laatste datum van inzending 25 april 1957. Alléén prijs winnaars krijgen bericht vóór 15 mei a.s. Q»af t.v.p. da naam van Uw wlnkallar op. Nescif* U het gedeponeerd» merk oplosbare koffie. Junior bui 143 - Normaal 2.55 Familie bui f 9.20 CoffelnevTij - Normaal I 2.90 Familia bui 10.45 de kan li ontworpen. (Van onze correspondent in West-Duitsland De leerlingen op twee scholen in München bof fen maar: men heeft er de geheel vrije zaterdag ingevoerd. De kinderen behoeven tussen vrijdag- "r11ag en maandagoch tend ni?t meer op school te v: chijnen. De kinde ren vinden dat natuurlijk „fijn", maar de opva'tin- gen van de ouders lopen nogal uiteen München js de allereerste stad in de Westduitse bondsrepu bliek. waar dit nieuwe .stelsel wordt ingevoerd. Voorlopig is het echter nog niet meer dan een experiment Voorstanders van de vijfdaagse school- werkweek stellen zich voor dat de ouders zich nu wat meer met hun kroost zullen kunnen be zig houden en dat dit voor beide kanten gunstig zal zijn. Het zal overigens volgens hen, niet zo'n heksentoer zijn, dat de scholieren, wat zij op zaterdagochtend hebben verloren, op andere da gen van de week inhalen. Het nieuwe systeem heeft echter ook. zowel in onderwijskringen als daarbuiten, veel tegen standers. Dezen willen zich er vo-ral tegen ver zette dat het op het platteland en in de ber gen wordt ingevoerd, om dat daar heel andere toestanden heersen dan in een stad. Het zou daar namelijk wel eens tot ge volg kunnen hebben, dat de kinderen nóg meer dan thans al in de landbouw bedrijven aan het werk worden gezet en dat ze dus niet veel aan hun vrije zaterdag zullen heb ben. Daarbij komt ook nog, zo beweren ze. dat de kinderen wat ze op school hebben geleerd, gemak ke- kelijk konden vergeten. Zouden ze vroeger zelf zo n slecht geheugen heb ben gehad? Iedereen is er benieuwd naar wat voor resultaten het Münchener exped ient zal opleveren. Vreemd slot van titelstrijd Het toernooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland wordt, nu de stryd ten aanzien van de eerste plaats beslist is, op een zeer merkwaardige wyze afgesloten. In de elfde en laatste ronde moesten drie partijen worden afge broken, nl. die tussen Bouwmeester en Spanjaard, Visser en Kramer en Barendregt en Orbaan. Hoewel het reglement voor een dergeiyk geval geen bindende bepaling omvat, zou het wenselijk zijn geweest indien de wedstrijdleider, de heer Modderman, had beslist, dat deze afgebroken par tijen nog dezelfde avond (zaterdag avond j.l.) of ulteriyk de volgende dag zouden worden uitgespeeld. Dit Is niet geschied. De wedstrijdleiding heeft ook geen toezicht meer gehouden op deze par tijen. Barendregt heeft zondag zijn partij tegen Orbaan uitgespeeld en gewonnen zonder dat een official van de KNSB aanwezig was. Ook de partij tussen Bouwmeester en Spanjaard werd op een zeer onofficiële wijze hervat, nl. bij Bouwmeester thuis en opnieuw zonder een vertegen woordiger van de wedstrijdleider. Zelfs ontbrak de enveloppe met de door Bouwmeester afgegeven zet. Bouwmees ter won de partij en bereikte daardoor de tweede plaats, die hij deelt met Roes- sel en Van den Berg. Zowel Bouwmees ter als Spanjaard is weinig ingenomen met deze gang van zaken, zoals trou wens ook de andere spelers, die aan het tournooi hebben deelgenomen. Er resteert nu nog de afgebroken partij tussen Visser en Kramer. Deze wordt zaterdag te Zwolle uitgespeeld. Tenslotte moet gewezen worden op nog een merkwaardig feit in dit toer nooi: geen der spelers weet. wanneer de officiële prijsuitreiking zal geschieden. Slechts Donner heeft zijn prijs, die aan het behalen van het kampioenschap verbonden is, in ontvangst kunnen nemen. Botwinnik is ziek De 18de party van de tweekamp om het wereldkampioenochap schaken tus sen Botwinnik en Smyslov is uitgesteld wegens ziekte van de wereldkampioen. Zoals bekend is de stand 9^—V- in het voordeel van Smyslov. niet meer in het resterende kwartier, zodat de rust met een 21 voorsprong voor de Grieken werd bereikt. In de tweede helft kreeg de strijd een totaal ander beeld. Het Griekse spel verslapte, terwijl onze landgenoten, die een voortreffelijke conditie had den, niet de minuut beter en sneller gingen spelen. De gelijkmaker liet niet lang op zich wachten en daarna trof fen nog drie andere schoten de roos. De grote man van deze wedstrijd was linksbinnen De Vries, die vier doelpun ten voor zijn rekening nam. onderschei- delijk gemaakt in de 10e. de 25ste, 27ste en 30e minuut. Het eerste en het derde van deze doelpunten kwamen tot stand uit strafschoppen, welke door de scheidsrechter waren toegekend wegens overtredingen van de Griekse achter- spelers in het doelgebied tegen De Nooyer. De uitklagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden: Groep A: Turkije—Oost-Duitsland 2—1. Groep B: PolenWest-Duitsland 22, Spanje Hongarije 81. Groep C: Engeland—Oostenrijk 0—3. Groep D: Tsjecho-SlowakijeFrankrijk 3—2, RoemeniëBelgië 20. In groep C is de stand nu: Oostenrijk 2 2 0 0 4 6—0 Nederland 2 2 0 0 4 7—3 Griekenland 2 0 0 2 0 2—8 Engeland 2 0 0 2 0 15 In deze groep moeten nog worden gespeeld de wedstrijden Oostenrijk- Nederland en Engeland—Griekenland. VOETBAL Appel niet meer in Nederlands elftal Bram Appel, de midvoor van het Nederlands elftal, heeft na rijp be raad besloten zich niet langer be schikbaar te stellen voor de nationale ploeg. Appel trekt zich binnenkort uit de actieve sport terug en beschouwt de onlangs gespeelde wedstrijd tegen Duitsland als oen mooie afsluiting van zün interlandcarrière. Op de wekelijkse trainingsbüeenkomst te Boxtel werd Appel gisteravond har- telijk toegesproken door het bonds- bestuurslid de heer Kruyver, die te vens voorzitter is van de technische commissie. Niet Sportclub Enschede, maar Ajax zal op Koninginnedag te Soestdijk in de jaarlijkse wedstrijd ten behoeve van het Koningin Wilhelminafonds als tegenstander fungeren van PSV. De Twentse club moet op 30 april a.s. na melijk te Groningen een competitie wed stryd spelen tegen GVAV. De reorganisatie by Go Ahead heeft geleid tot het aanstellen van een manager, die de technische en admi nistratieve verzorging van de afdeling betaald voetbal op zich zal nemen. Als zodanig is benoemd de heer P. van Donk, sportjournalist te Deventer. De Duitse voetballer H. Kalz van Viktoria Alsdorf heeft overschrijving naar Rapid JC aangevraagd. Rapid JC speelt op zaterdag 27 april in het Sport park Kaalheide een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische eredivisie- ploeg Standaard Luik. VVV zal op 3 mei a.s. te Venlo een vriendschappelijke wedstrijd spelen te gen de Engelse club Blackburn Rovers. Er is voorts kans. dat VVV binnenkort de beschikking krygt over André Hof man. de midvoor van Leeuwarden. Er worden over deze mogelijke transfer thans besprekingen gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5