Voor onderwijs 100 miljoen meer Solex Trein, bus en metro in Frankrijk twee etmalen volledig stilgelegd WEERBERICHT Spanning in de metaalindustrie IN ENGELAND TIENDUIZEND OFFICIEREN UIT DIENST Maar er zijn honderden miljoenen nodig Morgen volgt cle Air France Ook postgas elektriciteit en andere bedrijven onrustig 96ste jaargang WOENSDAG 17 APRIL 1957 No. 29115 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Benny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Eventueel is belastingverhoging vereist (Van onze parlementaire redacteur) Als men in Nederland goed onderwijs wenst, dan zal men bereid moeten zijn er offers voor te brengen. Dat zei minister Cals gisteren in de Eerste Kamer bij de verdediging van zijn begroting van Onder wijs. Een verlaging van de leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs (een wetsontwerp daarvoor ligt bij de ministerraad) zal 86 miljoen gulden per jaar kosten. Voor het wetenschappelijk onderwijs zullen in de komende jaren honderden miljoenen gulden nodig zijn. Nog dit jaar zal de minister een aanvullende begroting indienen voor uitgaven van in totaal meer dan 100 miljoen gulden. Waar moet dat geld van daan komen? Gedacht wordt aan belastingverhoging. De regering hoopt, dat de verhoging tot een minimum beperkt kan worden. Hoger Onderwijs beslissend voor toekomst Van de ernst van het tekort aan onderwijzers is minister Cals ten volle door drongen, maar hij heeft al eerder gezegd, dat 1957 het moeilijkste jaar zou zijn. Met vreugde deelde hij mede, dat volledige overeenstemming is bereikt over de onderwijzerssalarissen. Met de formele regelingen zullen nog wel enkele maanden gemoeid zijn. Overeenstemming was alleen mogelijk door toegeven van beide kanten. Wat de leraren-salarissen betreft, herhaalde de minister, dat de leraren op het verkeerde spoor waren, toen zy hun salaris wilden koppelen aan de (vrij zeldzame) rang van hoofdingenieur van de Waterstaat. Er is nu een vergelijkend onderzoek gaande tuss.en de salarissen van de leraren en die van academisch geschoolde ambtenaren. De voorlopige resultaten leiden er niet toe, dat verhoging van de lerarensalarissen logisch zou zijn. Er zal misschien een andere oplossing moeten worden gezocht in de richting, waarover in de vakbladen van de leraren wordt geschreven: gradaties in salariëring binnen het lerarenkorps. Niet beknibbelen! De toekomstige plaats van Nederland in de ons omringende wereld wordt in belangrijke mate bepaald door de ont wikkeling van onze universiteiten en hogescholen in de komende tien jaar. In dit verband maakt minister Cals zich wel zorgen over de toekomst van het Hoger Onderwijs, omdat enorme bedra gen nodig zullen zijn voor de uitbreiding van de uitrusting van de Universiteiten, de uitbreiding van de wetenschappelijke staven, ook al in verband met de te ver wachten verdubbeling van het aantal studenten in de komende tien jaar. „Op de investeringen ten behoeve van de technische wetenschappen zul len wij in de komende tien jaren niet mogen beknibbelen", aldus minister Cals. „Ik besef en ik hoop, dat het Nederlandse volk dat ook doet. Daar voor zijn offers nodig. De investerin gen in de wis- en natuurkundige fa culteiten zullen naar schatting f 60.000 per student bedragen. Als men aan neemt, dat het aantal studenten met enkele duizenden zal stijgen, Romt men al gauw aan een bedrag van 1500 miljoen gulden, gespreid over enige jaren". Dan is nog niet eens rekening gehou den met een derde Technische Hoge school of een uitbreiding van het aantal H.M. de Koningin bezocht De Keukenhof Vanmorgen vroeg heeft H.M. de Ko ningin in gezelschap van Prinses Margriet en één hofdame, incognito een bezoek gebracht aan De Keukenhof. De hofdame kocht de toegangsbewijzen. Het reeds talrijke publiek heeft de Koningin niet opgemerkt. 105 jaar Zondag 21 april 1957 zal de oudste inwoner van Amsterdam, mevrouw de weduwe Rinske Tietsia Freudenborg— Ferwerda, le Jan Steenstraat 122T1, Amsterdam-Z., haar 105e verjaardag vieren. 15 miljoen meer deviezen Volgens de weekstaat der Nederland- sohe Bank is voor het eerst sinds vele weken de netto deviezenreserve weer aangegroeid en wel met circa 15 mil joen tot 821 miljoen. Goud en deviezen tezamen zijn nu slechts weinig verwij derd van 3900 miljoen. MEVROUW VERWEY JONKER LID VAN DE S.E.R. (Van onze parlementaire redacteur) Mevrouw H. Verwey—Jonker (P. v d. A.) uit Eindhoven heeft vanmorgen in de Eerste Kamer meegedeeld, dat zij aftreedt als lid per 15 mei. Zij wordt lid van de Sociaal-Economische Raad. (Ingez. Med.-Adv.) Bij elke w< e rsgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 68-68 Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen tamelijk zonnig, maar vannacht in de noordwestelijke helft van het land kans op wat regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 APRIL. Zon op: 5.40 uur; onder: 19.44 uur. Maan op: -:- uur; onder: 8.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.41 en 18.06 u. Laagwater te 1.29 en 13.58 uur. Dit nummer bestaat nlt 16 pagina's universiteiten. Minister Cals had reeds in gedachten de opleiding aan een derde Technische Hogeschool te beperken tot het propaedeutisch examen. Hij zal een commissie instellen om hem te advise ren over de spreiding van het Technisch Hoger Onderwijs. Meer personeel nodig De grote uitbreidingen van het Ho ger Onderwijs zullen meer personeel vergen. De bezetting van de weten schappelijke staf vormt het knelpunt voor het tjjdig opvangen van de ver dubbeling van het aantal studenten. Vertegenwoordigers van de universi teiten hebben de minister verklaard, dat een personeelsuitbreiding nodig is met 12 tot 14 per jaar In de laatste jaren heeft die uitbreiding 6% bedra gen. De personeelsstop van september 1956 verdraagt zich slecht met de noodzakelijke uitbreiding en de rege ring zal daaruit de consequenties trekken. Gevaar voor massificatie De toeneming van het aantal studen ten houdt het gevaar in van massa- ficatie. Om de nadelen daarvan op te vangen voelt minister Cals echter niets voor een splitsing van de opleidingen, onderscheidenlijk voor zelfstandige be oefenaren van wetenschap (producen ten) en voor maatschappelijke betrek kingen (consumenten van wetenschap). Met een dergelijke splitsing zou men het karakter van het Hoger Onderwijs onrecht aandoen. Om te voldoen aan de vraag van het bedrijfsleven zal er echter wel het een ander veranderd en verbe terd moeten worden in de opleiding. De mogelijkheid daartoe ziet minister Cals niet somber in. De begroting werd gis teravond zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Afgezanten in arrest? Volgens betrouwbare kringen is vandaag in Djakarta een afgezant van kolonel Simbolon. de afgezette militaire commandant van Noord- Sumatra. gearresteerd. Luilenant Senaga. de adjudant van Simbolon. werd gearresteerd tegelijk met luitenant Zoelkifli Nasoetion. een afgezant van luite nant-kolonel Ahmad Hoessein, de voorzitter van de revolutionaire „Banleng - raad" in Midden- Sumatra. die daar de macht aan zich heeft getrokken. Er was geen officiële bevestiging van dit bericht te verkrijgen, doch verschillende dagbladen in Djakarta hadden gisteren de aankomst in Djakarta van deze beide officieren gemeld. Marianne zucht onder transportstaking (Van onze Parijse correspondent) Om 12 uur vannacht is het hele Franse spoorwegverkeer voor twee etmalen plat gelegd. Bij de spoorwegmannen, die vorige week al had den aangekondigd hun looneisen met een staking kracht bij te zullen zetten, hebben zich intussen ook de chauffeurs, machinisten en conduc teurs van de Parijse metro en autobussen aangesloten. En morgen zal het personeel van „Air France", de Franse Luchtvaartmaatschappij, dan ook nog volgen! Het verkeer op het water is vandaag al eveneens voor 48 uur volledig stil gelegd. De lijst is daarmee overigens nog niet compleet, want vermoedelijk zal ook het gas en mogelijk zelfs het elektrisch licht binnenkort niet meer branden, terwijl bij de post voor de vlotte gang van zaken ook al ernstig moet worden gevreesd. En tenslotte moeten de vuilnismannen en de doodgravers, die bij stakingen bij voorkeur de gelederen schijnen te sluiten, ook al boze plannen be ramen, terwijl in de metaalindustrie duidelijke tekenen van spanning zijn waar te nemen rije! Ook het internationale vliegver keer dreigt te zullen worden ontwricht, omdat als gezegd op de Franse luchthavens morgen vrjjwel alle activi teit zal worden stil gelegd. Geen enkele internationale trein zal tenslotte van daag en morgen in Frankrijk rjjden en de treinen voor Parijs uit Nederland gingen niet verder dan Brussel. Gistermiddag werd op het terrein van de Frederikskazerne te Harder wijk een demonstratie gegeven door een anti-tank-team. waarvan de ledeninfanteristen zonder zware wapens, in individuele gevechten, tanks buiten werking steldenDoor gebruik te maken van de dode hoek van het tankgeschut naderen zij de rijdende forten dicht genoeg om Molotofcocktails te kunnen werpen en de tanks in brand te steken. Op de bovenste foto de aanval, de onderste foto toont het resultaat Parijse voorsteden zwaar gedupeerd In al deze sectoren wordt de oorzaak van deze ongeregeldheden gevormd dooi de hoge levenskosten en de te lage lonen. De staatssecretaris voor het trans portwezen hoopte gisteren op het laatste ogenblik met een loonsverhoging van anderhalf procent de spoorwegmannen nog te kunnen vermurwen, maar het aanbod werd met verontwaardiging van de hand gewezen. In vele gevallen gaan de eisen van de vakcentrales tot 10 pro cent of zelfs nog wel hoger. Aangezien de regering gisteren tot laat in de nacht vergaderde om onder hoogspanning, doch vergeefs, te trachten over de ver schillende posten van de staatsbegroting met inbegrip van het leger 250 miljard francs te bezuinigen, valt gemakkelijk te begrijpen, dat de mogelijkheden voor een compromis met de arbeiders wel uiterst gering moeten worden geacht. Het feit. dat deze regering officieel door de socialisten wordt geleid, die boven dien alle economische sleutelposities be zetten, schijnt geen enkele remmende invloed meer op het ongeduld en de ontevredenheid der arbeiders uit te oefenen. Overigens waren het de Parjjzenaars, die vandaag wel het eerste gelag kregen te betalen. Honderdduizenden inwoners van de banlieue, de Parijse voorsteden, verschenen vanochtend niet of uren te laat op hun werk. De autoriteiten heb ben nog wel gepoogd militaire vracht auto's in te leggen, maar de overgrote meerderheid van het wagenpark van het leger bevindt zich momenteel in Alge- Een overzicht van het terrein van de Waalhaven, waar gisteren de ketel van een sleepboot ontplofte. aardoor drie mensen het leven lieten en vijftien werden gewond. Op de voorgrond het grootste brok van de fatale ketel, dat hon- aerden meters door de lucht zeilde en toen op straat een motorrijder trof. Goede Vrijdag en tweede paas dag zal ons blad niet verschijnen Onze bureaus zullen die dagen gesloten zijn. In verband hiermede moeten advertenties, bestemd voor ons nummer van zaterdag a.s., uiter lijk morgen, donderdag 18 dezer, om 3 uur n.m. in ons bezit zijn, wil men zekerheid van plaatsing hebben. Reorganisatie van de defensie Gehalveerd leger kan over vijf jaren geheel uit vrijwilligers bestaan (Van onze correspondent te Londen) Op korte termijn zullen in Engeland tussen de 5000 en 7000 officieren, voor namelijk luitenants-kolonel en majoors, en ongeveer 3000 onder-officieren als gevolg van de reorganisatie der defensie overbodig worden en de dienst moeten verlaten. Zij zullen hiervoor een behoorlijke schadevergoeding ontvangen. Dit kondigde de Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, gisteren in het Lagerhuis aan toen hij het tweedaagse debat over de nieuwe Britse defensie plannen opende. Verder deelde hij mede, dat de regering een commissie had ingesteld, welke de coördinatie of integratie van de onderdelen der Britse strijd krachten zal bestuderen. De regering is, in tegenstelling met nog enkele maanden geleden, van mening dat het mogelijk moet zijn om het nieuwe gehalveerde leger in vijf jaar terug te brengen van 700.000 tot 375.000 man inderdaad volledig uit vrijwilligers te recruteren. De nieuwe strijdkrachten zullen voor een vijfde deel uit marine, ruim twee-vijfde uit landmacht en minder dan twee-vijfde luchtmacht worden samen gesteld. Indonesië wacht op Worosjilow President Soekarno van Indonesië heeft verklaard, dat Indonesië Woros jilow een „warm welkom" moet berei den, wanneer de Russische president volgende maand Djakarta een bezoek brengt. Hij zeide, dat de ontvangst van bui tenlandse staatslieden „niet minder" mag zijn als die welke hij bij zijn bezoeken verleden jaar aan de V S., West-Europa, de Sovjet-Unie en communistisch China had genoten. Er is nog niet bekend gemaakt op welke dag de Russische president in Indonesië zal arriveren. Worosjilow is maandag in Peking aangekomen voor een bezoek van 20 dagen aan communistisch China. Diepgaand debat over proeven atoombommen De oppositie maakte zich tot tolk van de algemeen bestaande ongerustheid over het feit dat de regering thans alles op één kaart zet, n.l. de troef van de H-bom, welke wegens de uit te lokken zelfvernietiging slechts een wapen is, zolang zy niet wordt gebruikt! Het gewetensconflict, dat dit heeft opgeroepen, komt volgens de woord voerder voor defensie van de Labour- fractie, George Brown, niet tot uiting in de gemakkelijke manier, waarop de re gering over de H-bom spreekt. Hij ver weet de regering, dat zij overhaast met een plan was gekomen, zonder dat de problemen voldoende waren doordacht en uitgewerkt. De regering had alle reden om, even als de Verenigde Staten, Frankrijk en de Wesiduitse Bondsrepubliek, de strijd krachten overeenkomstig de nieuwe opvattingen te reorganiseren, maar had vooral in het buitenland de verkeerde indruk gewekt dat dit uitsluitend ge beurde om met een klinkende bezuini ging voor de dag te kunnen komen. Brown verklaarde dat zijn eigen partij zich niet schaamt voor de daar heer sende onbehaaglijkheid over de H-bom. Evenals de regering aanvaarden de meeste socialistische leiders de noodza kelijkheid voor Engeland om eigen H-boramen te vervaardigen en vanzelf sprekend ook te beproeven, maar het emotionele verzet in de partij is zó groot, dat Brown overeenkomstig een dezer dagen door de Labourfractie aan genomen resolutie uitstel van de op han den zijnde Britse proef-explosies verlang de om eerst nog te trachten overeen stemming tussen Oost en West te verkrijgen inzake afschaffing van deze explosies. Het goede voorbeeld Door dit initiatief zou Engeland, dat nog tot geen enkele explosie is overge gaan, het goede voorbeeld kunnen geven. De regering kan het door Labour inge diende amendement onmogelijk aan vaarden omdat een onbeproefde H-bom als dreigmiddel natuurlijk waardeloos is. Zolang Engeland geen H-bommen bezit, kan het de afschaffing van de proef explosies niet aan de orde stellen, doch natuurlijk wel de beperking ervan. Sir Anthony Eden had destijds inzake difc laatste iets willen doen. maar Macmillan wil blijkbaar eerst zo snel mogelijk met een eigen bom te voorschijn komen. Minister Sandys beschouwde deze vooral als een geruststelling voor de landen van West-Europa. De bom moet een bedreiging van Engeland afwen den, in omstandigheden waarin het misschien twijfelachtig is dat de Ver enigde Staten bereid zjjn tot represailles over te gaan. In hoeverre dit alles rea listisch is, valt moeilijk te zeggen, vooral omdat het niet duidelijk is of Engeland Amerikaanse raketten met Britse atoom ladingen zonder Amerikaanse toestem ming mag gebruiken. Zeer ingewikkeld De eerste dag van het debat heeft wel aangetoond hoe ingewikkeld de proble men reeds in technisch opzicht zijn, waarbij dan nog morele factoren komen, welke de dingen nog moeilijker maken! De liberale fractie heeft een motie in gediend, waarin wordt uitgesproken dat de produktie van eigen H-bommen of andere nucleaire wapens geenszins bij draagt tot Engelands beveiliging en waarschijnlijk er toe zal leiden, dat an dere landen uit prestige-overwegingen het Britse voorbeeld zullen volgen, daar bij het risico van een wereldconflict vergrotend. Aangedrongen word( op raadpleging van de bondgenoten om een gemeenschappelijke controle van nu- leaire wapens te bereiken totdat over eenstemming zal zijn verkregen inzake ontwapening.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1