ALBA-LIEN Geboortedag van De Ruijter werd ook in Leiden plechtig herdacht WONDER- WASMACHINES Imponerend en godvruchtig mens diende de gehele gemeenschap Ntemve ,,Amer'tcan\ look" beha's Adverteert in het Leidsch Dagblad f ïrilbelonlabriek^ Openbaar Slachthuis WOENSDAG 17 APRIL Van bootsmanjongen tot admiraal Leiden was in de tyd van Michiel Adriaanszoon de Ruijter vertegenwoordigd in de Admiraliteit van Amsterdam. Mede naar aanleiding van dit feit heeft de Kon. Ned. Vereniging „Onze Vloot" gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoor zaal een byeenkomst belegd ter herdenking van de 350ste geboortedag van de grootste zeetacticus aller tyden. Sprak voor de pauze de heer P. Verhoog, oud commodore der HollandAmerika Lyn, over de Ruijter als zeeman, later op de avond nam prof. dr. T. H. Milo de figuur van de Ruijter als admiraal onder de loep. De secretaris van „Onze Vloot", mr. J. A. Hannivoort, heette de aanwezigen, o.w. zich vele autoriteiten bevonden, van harte welkom en zette in het kort het doel van deze herdenkingsbijeen komst, welke z.i. in elke gemeente ge houden zou moeten worden, uiteen. Daarna gaf hij het woord aan de heer Verhoog, die zijn rede begon met er op te wijzen, dat men in het buitenland uit de Nederlandse geschiedenis twee namen kent, n.l. die van de schilder Rembrandt en die van de zeeheld De Ruijter. Wat De Ruijter betreft dit mag ons niet ver wonderen. WIJ BLEVEN EEN VRIJ VOLK. Dat wij omstreeks 1673 een vrij volk zijn gebleven is aan deze grote zeeman, die tot zijn 45ste levensjaar bij de koop vaardij is geweest, te danken, aldus de heer Verhoog. Hij vervolgde zijn toe spraak met het een en ander uit de jeugdjaren van De Ruijter, die uit een West-Brabants boerengeslacht stamde en op 24 maart 1607 in Vlissingen werd geboren, te vertellen. De jonge Michiel was een buitengewoon woelige jongen, die veel langs de waterkant zwierf en reeds op 11-jarige leeftijd voor het eerst naar zee ging. Dat de geniale vermogens van De Ruyter in betrekkelijk snel tempo tot ontplooiing zijn gekomen blijkt alleen al uit het feit, dat hij als bootsmanjongen is opgeklommen tot een van de hoogste rangen bij de koop vaardij. Behalve aan de kaapvaart heeft Michiel de Ruijter ook enige tyd deel genomen aan de walvisvaart hetgeen hem overigens wel goed gewin had ge bracht. VRIENDELIJK, IMPONEREND, DAPPER De heer Verhoog schilderde de mens De Ruijter, wiens vroegste portret van 1654 dateert, als vriendelijk, mededo gend, godvruchtig, imponerend, robuust en dapper. Hij had een afkeer van dronkenschap en trok zich het lot van de armen bij zonder aan. In 1631 .toen De Ruijter 24 jaar was, trad hij in het huwelijk met de boerendochter Maeyke Velders uit Grijpskerke. Reeds in december van dat zelfde jaar stierf de jonge vrouw in het kraambed, terwijl enige tijd later het kindje haar moeder in het graf volgde. Vijf jaar later sloot hij een tweede hu welijk met Neelte Engels, welke vrouw in 1650 overleed. Nog twee jaar voer De Ruijter op de schepen van de heren Lampsens toen hij voor de derde maal in het huwelijk trad met de 38-jarige weduwe Anna van Gelder. De zeeman, die acht jaar lang met de Salamander heen en weer gereisd heeft en daarbij de de grootst mogelijke gevaren heeft we ten te trotseren, voelde zich ietwat ver moeid en wilde met al zijn verdiende geld rustig aan land blijven. De Ruijter was toen 45 jaar. Hij zal toen niet heb ben vermoed, dat een rustig leven aan de wal in zijn gezin nog niet voor hem was weggelegd „REDDER VAN IET VADERLAND". Na de pauze was het woord aan prof. dr. Milo. Deze herinnerde er aan, dat kapitein Michiel de Ruijter nog in 1652 bij het uitbreken van de tweede Engel se oorlog werd verzocht in dienst te treden van de Staat en dat hij zich eerst na lange aarzeling voor één zee tocht liet overhalen. De Ruijter werd aangesteld tot vice-commandeur over de tweede vloot der Staten, welke niet minder dan 60 koopvaardijschepen moest convoyeren. De Engelse vloot werd daarbij uit het Kanaal terugge slagenIn 1654 werd met Engeland vrede gesloten en de Ruijter verhuisde nu van Vlissingen naar Amsterdam. Hij was toen reeds een sterke persoonlijk heid. die overal vertrouwen inboezemde. Voor de tweede maal liet hij zich door de Staten van Zeeland overhalen en stelde zich onder commando van Witte de With. Later diende hij onder Tromp. De naam van de Ruijter weerklonk door geheel Europa toen de Deense Koning hem in de Deense adelstand verhief. Prof. Milo gaf vervolgens een boeiend verslag van de verschillende zeeslagen, waaraan de ..redder van het vader land" heeft deelgenomen, o.m. die bij Nieuwpoort en op de Theems. Het uit eindelijk resultaat va ndeze laatste slag was. dat Engeland vrede sloot met voor Nederland heel wat betere voorwaarden dan na de eerste Engelse oorlog. Na de drie zeeslagen in 1673 besproken te hebben, waarbij de Ruijter zich weer een groot tacticus toonde, kwam prof. Milo aan het slot van zijn rede. De Ruijter was 68 toen hij van een der Amsterdamse admiraliteits-heren moest horen of hij op zijn oude dag misschien bevreesd begon te worden. Hij gaf het beroemd geworden antwoord: „Neen ik begin den moed niet te laten vallen. Ik heb mijn leven veil voorden Staat; maar ik ben verwonderd en het is mij leed, dat de Heeren de vlag van den Staat zoo veil hebben en wagen". En in hetzelfde gesprek toen men er bij hem op aandrong om ondanks zijn be zwaren toch naar de Middellandse Zee te gaan: ..De Heeren hebben mij niets te verzoeken, maar te gebieden en al werd mij bevolen 's Lands vlag op één enkel schip te voeren, ik zou daarmee in zee gaan: en daar de Heeren Staten hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen". Op 29 april 1676 stierf hij aan de enkele dagen tevoren in de slag bij de Etna opgelopen verwondingenHij liet ons na de traditie van vaderlands liefde en plichtsbetrachting! Nederlands elftal zonder trainer Hardwick gaat heen De heer G. F. INI. Hardwick deelt ons het volgende mede: „Op grond van het feit, dat ten aan zien van de oefenstof en de metho diek der training van de kandidaten voor het Nederlands elftal een prin cipieel verschil van mening bestaat tussen de keuze-commissie van de K.N.V.B. en de bondstrainer George Hardwick, heeft laatstgenoemde aan het bestuur van de K.N.V.B. verzocht zyn contract, dat per 30 juni 1957 af loopt, niet te verlengen. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft zich hiermede akkoord verklaard. De onderhandelingen zfjn gevoerd op de meest prettige wijze, waarbij partijen begrip hadden voor eikaars standpunt." Tot zover de medeling van de heer Hardwick. Zyn voorlopig contract ging op 15 januari j.l. in en loopt af 30 Juni a.s„ waarbij als voorwaarde was opgeno men, dat beide partijen tenminste 2 maanden tevoren zouden mededelen of zij het contract al dan niet voor twee jaar wensten te verlengen. Afspraak voetbalpool in strijd met rechtsstaat Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer heeft prof. De Grooth (VVD) vanmorgen betoogd dat het in strijd is met de rechtsstaat, dat bij de kabinetsformatie een afspraak is gemaakt om geen wet telijke regeling te treffen voor de voetbalpools. Op die manier wordt het justitieel beleid niet bepaald door de zaak zelf, maar door een afspraak binnenskamers. Het nu gevolgde systeem om de voet balpool van de KNVB toe te laten in afwachting van een uitspraak van de Hoge Raad. is gevaarlijk. Het is niet on mogelijk dat een vindingrijk man een voetbalpool gaat organiseren voor de leden van de ANWB. Waarom zou dat Nederlandse alpinisten in België verongelukt Tijdens beklimming van de Freyr-Rots Gistermiddag hebben te Waulsort bij de beklimming van de Freyr-rots twee jonge Nederlandse bergbeklim mers de dood gevonden, n.l. de 21- jarige J. Kamps, die studeert te Delft cn afkomstig was uit Meppel en de 20-jarige P. Dikkenberg uit Utrecht. Een ploeg, bestaande uit drie jonge Nederlandse bergbeklimmers, die met touwen met elkaar waren verbonden, be klom de Freijr-Rots. toen één van hen plotseling in moeilijkheden geraakte en zijn metgezellen hiervan verwittigde. Hij verloor evenwel het evenwicht en na met het hoofd tegen de rotsen geslagen te zijn bleef hij op 50 meter van de grond in de lucht hangen aan het touw. De leider van de ploeg bevond zich toen op 70 meter hoogte. De derde alpenist verloor eveneens het evenwicht tenge volge van de schok en viel. Andere bergbeklimmers die getuigen waren van het ongeval, sloegen alarm. Onmiddellijk werd hulp geboden, waaraan o.m. de Franse alpinist Lio nel Terray, gids te Chamonix en over winnaar van de Annapoerna, André Foquet, voorzitter van de afdeling Namen van de Belgische Alpinisten club, alsmede de brandweer van Di- nant deelnam. Na twee uur slaagde men erin de leider van de ploeg gezond en wel op de begane grond te brengen. Zijn twee metgezellen waren evenwel overleden. niet mogen? Het beleid, dat nu wordt gevoerd, is af te keuren, besloot prof. De Grooth. Als gewacht wordt „een jaar en misschien langer" op de uitspraak van de Hoge Raad, zal de voetbalpool groeien en bloeien en dan wordt het eventueel naderhand voor de wetgever veel moeilijker een voetbalpool een meer gewenste opzet te geven. De manier zou zijn de voetbalpool stop te zetten en er een wettelijke vorm aan te geven, maar de afspraak by de kabinetsformatie belet dat. OEGSTGEEST Bestelauto reed wielrijdster omver Chauffeur reed door Gisteravond te omstreeks half tien is een 22-jarige wielrijdster uit Wasse naar, die op het rijwielpad naast de Rijnsburger weg te Oegstgeest reed, ko mende uit de richting Rijnsburg en rydende in de richting Oegstgeest, aan gereden door een uit tegenover gedeelde richting komende bestelauto. De bestelauto reed het rijwielpad op en botste tegen de wielrijdster aan. Zij werd over het rywielpad geslingerd en ernstig gewond. Nadat zij behandeld was in het ziekenhuis, is zij ter ver pleging naar huis vervoerd. Haar toe stand is vrij ernstig. De bestuurder van de bestelauto is zonder zich om het slachtoffer te be kommeren doorgereden in de richting Rynsburg. De rechter-portierknop en het rechter knipperlicht waren van de auto afgerukt en zyn door de politie in beslag genomen. De cabine van de bestelauto is donkergroen van kleur. De groepscommandant van de Rijks politie te Oegstgeest verzoekt hen, die getuige zyn geweest van het ongeval of inlichtingen kunnen verschaffen, zich by hem of bij de politie zyner woonplaats te melden. Hatta rechtvaardigt Soekarno's optreden De voormalige vice-president drs. Moh. Hatta heeft vandaag in een artikel, dat in een aantal dagbladen in Dja karta werd gepubliceerd, geschreven, dat hij het eens is met de verklaring van de voorzitter van het Indonesische Parlement, mr. Sartono, dat de kabi netsformatie feitelijk in stryd was met de grondwet, doch dat Soekarno's han delwijze kon worden gerechtvaardigd, gezien de huidige noodtoestand. Hatta merkte op, dat deze handel- wyze later door het Parlement zou kun nen worden gelegaliseerd, zoals ook tij dens de tweede wereldoorlog de Neder landse noodregering heeft gedaan. Tenslotte sprak Hatta zich krachtig uit tegen de argumenten van de voor zitter van het Indonesische Hoogge rechtshof, mr. Wirjono, die had beweerd dat Soekarno's handelswyze grondwet telijk juist was. Op Goede Vrijdag rijverbod voor vracht in W.-Duitsland Daar Goede Vrijdag behoort tot de wettelijke feestdagen is in de West- duitse bondsrepubliek die dag het zon- dagsrijverbod van kracht, evenals op Tweede Paasdag. Dit zondagsrijverbod geldt alleen voor vrachtvervoer. GRENSPOSTEN TIJDENS DE PAASDAGEN. De Nederlandse grensposten zijn op Goede Vrijdag voor het handelsverkeer geopend en op de beide paasdagen ge sloten. Dezelfde regeling geldt voor de Franse grensposten. De Belgische grens posten zyn alleen op eerste paasdag voor het handelsverkeer gesloten en voor de Duitse grensposten geldt de zondags regeling voor Goede Vrijdag en de beide paasdagen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Theodorus Jacobus eBrnardus Maria,, zm van B. H. de WLlde en A. M. van Leeuwen; Hermina. dr van A. L. Smeltink en E. P*. Geerllngs; Gerardus Martinus, zn van P. F. van der Melj en A .Th. Turk: Lauren tius Johannes Anithoniius ,zn van L. A. M. van Zijp en J. M. Ouwerfcerk; Jacobus Barbho- lomeus. zn van J. B. van Rijn en C. Kik kert; Yvonne .dr van W. Neuteboom en C. G. M. van Voorthuijzen; Marie Louise, dr van J. L. Corba en E. Ebskamp; Jan Hen drik ,zn van J. J. de Haas en J. BargboeT; Cornelia Johanna Hendrika Maria, dr van J. C. Buijs en A. M. J. de Winter; Damia- ntis Martinus Maria, zn van G.- J. Romijm en M. C. E. van der Voort; Mérion, dr van Met Pasen zal in de St.-Josephs- kerk aan de Herensingel, hier ter stede, een nieuw kruisbeeld worden onthuld. Het beeld, dat totaal 5 meter hoog is. is thans nog aan het oog der gelovigen onttrokken, door dat er een paars kleed over ge- hangen is, doch op Paasmorgen zal dit verwijderd worden. Het beeld is vervaardigd door de fa. Van der Heydcn te Bodegraven Het is uitgevoerd in koperbrons. Onze foto toont een detail van het nieuwe imponerende kruisbeeld Operette-klanken in de Leidse Kokssehool naar Amerika maar ondanks haar langdurige toernee is zij bij haar terug keer Edwin niet vergeten. Zy leert het meisje van Edwin kennen en hoort dan ook dat zy, omdat ze maar een cabaret zangeres was, door de rijke familie van Edwin geaccepteerd zou worden. Doch haar vriend Boni als een postillon d'amour trok achter de schermen flink aan de touwtjes en het komt tóch weer goed! ('t is een operette!). Alleen de toestemming van de oude vorst ontbreekt nog, maar wanneer deze hoort, dat zijn eigen vrouw, die hy als gescheiden gravin heeft leren kennen, eveneens een cabaretzangeres is geweest, zijn ook zyn bezwaren uit de weg geruimd. Die Czardasfürstin had overwonnen, en het applaus, wat in de Koksschool meestal niet karig is, hield niet op voordat de adjudant Dienst Welzyns- zorg. J. Nieuwensteyn te midden van „zijn" operettezangers huppelend en zingend uitmaakte van het slotlied van deze zeer geslaagde opvoering! belangrijke functie van begeleider aan het hammondorgel vervulde Jos Carpay uitstekend. De medewerkenden waren: Ans van Baaien, Arthur Hoogveld, Peggy de Kanter, Bart Ravensteyn, Cor Wijgers (algemene leiding), Lex Goudsmit, Suze Beumer en Tonny Verwey. De décors waren van Jan Ligthart. Al zonneschijn en vreugde In het land van de operette is zon- neschyn en vreugde. Men lacht er en maakt volop plezier. Het leven straalt de mensen toe en amor schiet onaf gebroken zyn scherpgepunte pijlen af. Al deze gewaarwordingen waren gis teravond te beleven in een stampvolle kantine van de Doelenkazerne. Zij werden opgeroepen door de Haagse Operette-zangers met behulp van „Die Czardasfürstin", die menigmaal het soldatenhart sneller deed kloppen. „Czardasfürstin", zij dankt deze bij naam aan haar succesvol optreden, en zélfs in operetteland is het normaal wanneer een jonge vorst, Edwin, haar hand komt vragen. Hoewel dit huwelijk zingend en dan send gesloten wordt, treden er spoedig moeilijkheden op. Edwin heeft een an der meisje Wenend vertrekt de Czardasfürstin P. J. H. Tamellng en S. Koster; Johannes, zn van J. Verloop en J. F. van der Horst. OVERLEDEN Th. A. J. Sassen. 67 jaar. man; N. P. de Groot, 38 Jaar, man; P. Hagemans ,58 Jaar. man; D. Molenaar, 74 Jaar, mam; J. P. Swlebel, 75 Jaar, man. Ja. dit is „American look" voor de moderne, modieuze vrouw goed scheidend en met prettige „uplift". En kijk met Wala-precisieafgewerkt... de ondercups zijn extra-verstevigend gevoerd met tule! Verwen Uzelf met de Wala „American Look", al vanaf /t 95 if'ala-snufjes! Handig haak-tn-schouderband Bij halvt tn helt maagband hebben de schouderbandjes zachte beschermende pluche-afiverktng Verstelbare haak-en oogsluittnz Belangrijk I Alle Wala „Amencao Look"-beha's per omvangsmaat in 6 verschillende cupgrootten, du» van A f/tn F cup. Dat heeft alléén Wala! met korte maagband 6.95 met lange maagband 9.75 Breestraat 126 Stationsweg 6b Leiden Niet f 750.—, maar f 395. 't wonder in prys en kwaliteit de wasmachine met Inge bouwde sneldroger. Nog enkele beschadigde machines Volle garantie. Dag. demonstr. showroom. Firma DUSOSWA LEIDEN, Turfmarkt 2, tel. 24409 NOORDWIJK, Kerkstraat 48. tei. 2726 vraagt een goed vak bekwame kunststeen- terrazzowerker of halfwas. Vast werk, goed loon Reiskosten en reisuren worden vergoed. Ie Rotterdamse Trilbetonfabriek Crooswyksebocht 12, tel. 26430, Rotterdam Donderdagmorgen 10 uur verkoop van grote party MAGER RUNDVLEES en LAMSVLEES. Voorw. goedgekeurd. Lappen en rosbief. Donderdagmiddag 2 uur verkoop van grote partij MAGER PAARDEVLEES, voorw. goedgekeurd. Lappen en rosbief. Zaterdag gesloten. het shirt in elk onderdeel beter Vraag Uw leverancier naar DENO-topic, U zuil verrasI zijn door de vele voordelen. van onze tijd! op 6 manieren te dragen verstelbare boordwijdte gegarandeerde treksluiting Deno-topic, het overhemd waarin iedere man zich onmiddellijk "thuis" voelt. Niet streng- officieel, maar wél correct en bijzonder handig onder alle omstandigheden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13