Hoofdlijnen van liet akkoord nieuwe onderwijzerssalarissen 96ste jaargang Woensdag 17 april 1957 Vierde blad no. 29115 Ruim 4500 Leidse schoolkinderen zagen m Stadsgehoorzaal Veilig Verkeersfilms Wanneer vanmiddag omstreeks vijf uur de Stadsgehoorzaal voor de laatste maal luidruchtig zal leegsromen, hebben ;n otaai ruim 4500 leerlingen van Leidse lagere-, v.g.l.o.-. ambachts- en ulo- gcholen de verkeersfilms gezien, die door het Verbond van Veilig Verkeer getoond werden. Gisteren keken ongeveer 2500 paar jeugdige ogen naar de twee spre kende films „Pedaalridders" en „Klaar... over", waarin alle regelen voor veilig verkeer nog eens extra werden onder streept. Vandaag kwamen er zo'n 2000 leerlingen onder leiding van het onder wijzend personeel naar de Stadsgehoor zaal. waar hoofdagent R. F. S. Voerman de organiserende touwtjes in handen had. Vanmorgen zagen wen ook nog de Rijksinspecteur van het lager onderwijs de heer J. Machielse, die even een kijkje kwam nemen. Op de foto ziet men een groepje leerlingen van de lagere school aan de Langebrug, dat een plaatsje had gevonden op het balcon, vlak naast het projectie-apparaat tijdens de voorstel ling, die vanmorgen om half elf begon. (Foto L.D./Van Vliet.) LEIDERDORP Uitvoering Sparta De gymnastiekvereniging „Sparta" gaf de jaarlijkse uitvoering in het Dorps huis. De voorzitter van „Sparta", de heer G. v. d. Krol, begroette de aanwezigen. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot B. en W. alsmede tot de heren van de Leidse Gymnastiekvereniging „Excelsior". Verder sprak de voorzitter een kort propagandistisch woord voor de sport in het algemeen. Bij de sport, zo zei hij, kan de wil worden gestaald en de concentratie opgevoerd. Vrijetijdsbe steding door sportbeoefening is daarom toe te Juichen. Spreker betreurde nog dat het nieuwe gymnastieklokaal te Lei derdorp voorlopig niet kan worden ge bouwd. doch verheugde zich over de totstandkoming van het nieuwe zwem bad. Het was een uitvoerig programma, dat vervolgens op vlotte wijze werd afge werkt. Voor de pauze volgde een optre den van de kleuters en voorts de Jonge re afdelingen, waarbij opviel hoe reeds ook bij de prille jeugd door oefening veel bereikt kan worden. Na de pauze waren de dames en heren aan de beurt. De nummers „hoepeloefeningen" en „ringenzwaaien" werden door de dames op fraaie wijze uitgevoerd. Ook de „grondgymnastiek" van de heren en de oefeningen aan de brug mochten er zijn. Na de pauze viel ook het optreden van de heren van „Excelsior" op. In de pauze werd de leider van „Spar ta". de heer C. M. Vuijk, door de voor zitter gehuldigd. De voorzitter betreurde het zeer. dat de heer Vuijk. aan wie Sparta zo veel verschuldigd is. gemeend heeft te moeten bedanken. Hij overhan digde de heer Vuijk een fraai polshor loge en sprak de hoop uit, dat „Sparta", indien dit nodig mocht zijn, nog van zijn diensten gebruik zou kunnen ma ken. Aan mevr. Vuijk werden bloemen aangeboden. Ook mevr. J. G. Vermeu len—de Graaf, die de pianobegeleiding verzorgde werd met bloemen bedacht. VOORSCHOTEN kon. onderscheiding voor h. fakkel De kinderen Jeruzalem van Gisteren herdacht de heer H. Fakkel, ambachtsman bij de N.Z.H.V.M. te Rijnsburg, het feit, dat hij voor veertig jaar bij deze vervoersmaatschappij in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer Fakkel in tegenwoordig heid van de directeur van deze maat schappij de heer J. Jurrissen en enkele genodigden in de koffiekamer van het het Stadhuis ontvangen. Burgemeester Van Kinschot, die de plichtsvervulling van de heer Fakkel roemde, bood hem de bronzen medaille van Oranje Nassau aan, waarna de di recteur van de NZH de jubilaris de draagmedaille by deze onderscheiding aanbood. Te zijnen huize ontving de I ^„voorganger van deze vereniging, heer Fakkel een bloemstuk van de ds. W J. H. Hubeek. zeide in zun inlei- directie, een enveloppe met inhoud als- i dinS. dat v£le.n tiiema van het mede de gouden medaille van de Ned.1 h" INDRUKWEKKENDE OPVOERING IN LEIDSCHE VOLKSHUIS. Met stille aandacht heeft een grote schare, onder wie vele kinderen, gis teravond in de kerkzaal van het Leidsche Volkshuis de opvoering van „De Kinderen van Jerusalem" ge volgd. Dit spel werd gegeven door catechisanten van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, met meie werking van leerlingen van de zon dagsscholen Ned. Protestantenbond te Leiden en Oegstgeest. Mij voor Nijverheid en Handel. OPENBARE LES „RONDOM DE MAREDIJK" Gisteravond gaf de afdeling „Gym nastiek" van de Buurt- en Speeltuin vereniging „Rondom de Maredijk" in het. Antonius Clubhuis een openbare les voor de ouders. Om precies 8 uur opende de voorzit ter. de heer G. A. Sassen, na een mas sale opmars van 60 kinderen, deze avond. Hij heette de diverse zusterver enigingen, mej. Steffelaar en de ouders van harte welkom en legde de nadruk op het feit, dat deze demonstratie niet gezien moest worden als een gym- sastiekuitvoering, doch als een openbare les. Mej. J. Cats, die als leidster van de club optrad, liet allereerst de kleintjes oefeningen doen op het gegeven van een verhaaltje, waarna 12 oudere meisjes op de mat een demonstratie gaven. Zestien ;ongere meisjes deden toen oefeningen op omgekeerde banken, waarna weder om 12 oudere meisjes partneroefeningen deden. Na de pauze kwamen er brug- en coed verzorgde springrietoefeningen. De stokoefening van de meisjes was keurig terwijl de behendigheidswedstrijd de ouders in spanning bracht. Hierna kwam het hoogtepunt van de avond: de tvenwichtsbalk. Inderdaad valt met deze nieuwe stof ook voor „de Maredijk" Sr te behalen. Toen aan het slot van deze oefening i; leidster, mej. J. Cats, zelf nog iets &p de balk liet zien. gingen de handen langdurig op elkaar. Als ritmische oefe- ïingetjes aan het slot liet de indruk achter, dat het geheel op een hoger plan stond dan verleden jaar. Het was toor de ouders, bestuur en leidster een ittlaagde openbare les. ACADEMISCHE EXAMENS. "Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht Je heren R. H. M. Becking (Leiden), G. Waller (Delft) en H. J. du Mar- thie Sarvaas Vlaardingen)doct.ex. Hechten in de Vrye Studierichting de eer J. W. Jager (Vlaardingen)doct.- Wiskunde de heren H. Heukels Veendam) en J. H. D. Kuikenga (Den Saag)kand.ex. I Wis- en Natuur- fonde mej. E. van Borne (Leiden) en ie heer W. F. H. Pilaar (Leiden); ioct.ex. Geologie de heer H. J. Veenstra .leiden); doct.ex. Farmacie mej. J. C. lurg (Leiden)doct.ex. Scheikunde de eer C. Borstlap (Rijswijk). paasfeest, het lijden, niet meer zinvol kunnen aanvaarden en dat anderen het lijden zien als een gevolg van datgene, wat fout werd gedaan in het leven. Het evangelie echter toont ons juist het lijden van Één, die schuld- en zonde loos was. Jezus aanvaardde het lijden niet uit berusting, en het zinneloze le- Officiële publikatie "oxdspreekuur directeur D.k.k. be Directeur van de gemeentelijke dienst tor Kasbeheer en Kredietwezen te Leiden :«vgt hiermede ter kennis van belang eenden dat door hem ls ingesteld een 'f- avondspreekuur op elke vrijdag bussen Wen 19.30 uur. bp andere avonden is hij te spreken na '•«fonische afspraak, (telef. 20370). Kan- hn* Stadhuis. De Directeur voornoemd, VERSTEGEN Siting gemeentelijke bureaus Burgemeester en Wethouders van Lelden «ngen ter openbare kennis, dat de ge- fente-secretarle en de bureaus der ge- fcateiyke diensten en bedrijven, be mens het hierna vermelde, op vrijdag 'april en op zaterdag 20 april a.s. de wie dag voor het publiek gesloten zullen Op zaterdag 20 april a.s. zal het bureau s de burgerlijke stand voor het doen a aangiften van geboorten en overlijden tyfcnd zijn van 9.00 tot 10.00 uur. gemeentelijke badhuis zal op die 3 geopend zijn als op andere zaterdagen. burgerlijke stand Geboren: Robert J. W., zn van J. J, Hu- bens van Assenraad en B. F. J. Straus; Jo hanna C. M., dr van C. G. Kriek en A. A. Appel; Antonius C. J., zn van A. M. van Leeuwen en J. G. M. Vosmeer; Geertruida J. M., dr van C. Mens en W. M. T. Soeters; Irmgard B„ dr van L. N. de Bra bander en C. I. J. Verbeek; MargarLt/ha S., dr van J. Bernardus en M. Talakue; Sjoend zn van J. J. Vriesinga en A. E. Boekhout; Tkeodorus G. G. J., zn van P. J. van den Berg en A. de Rijk; Daniël M.. zn van J. van Mulligen en C. Vos; Mania E. J„ dr. van W. Jacobse en M. E. J. Scholten; Met- Je W., dr van P. Zwaan en W. van Rij- Ar thur, zn van J. M. A. de Ras en J. A. Barnard. Ondertrouwd: H. H. Kroeze en J. H. van den Bosch. Getrouwd: T. van der Bij en M. de Wit. Overleden: H. N. van Amerom. 68 jaar, echtgenoot van M G. AJting. M. M. Bol- sbier. 75 jaar .weduwe van W. C. Ver hoeven. Dertig koren komen 3 juli in Leiden bijeen OK ZANGAVONDEN IN DE OMGEVING De Ring van Chr. Zangverenigingen „Leiden en Omstreken" hield haar voor jaarsledenvergadering in „De Harmonie" onder voorzitterschap van de heer G. Goedhart. Afgevaardigden van 11 koren waren Uö VUlg i CU 1ICL, 41IU1CIU6C JC- ven (dat doodloopt) wordt in het evan- j JL' gelie niet geaccepteerd. Het leert ons, I j?,1notulen en dat het leven „toch nog een zin" heeft if 1 uZlcï^i.kw®m i?e /'s' con" en zo komen wij tot de erkenning, dat sprake. Dit zal gehouden wor de weg naar het kruis leiden, zal tot i °P woensdag 3 juli in de Stadsge- heerlijkheid, want Gods macht is ster- h°orzaal. Hiervoor hebben zich reeds 30 ker dan de dood. Een overtuiging, i £?n °PSeSe.yen. waarin zich onuitputtelijke kracht AANBESTEDING. Gisterochtend heeft in het Gemeen tehuis de aanbesteding plaats gevonden van grond-, riolerings- en bestratings werkzaamheden in de Oranjepolder (4e gedeelte). Dit betreft de voorbereidin gen voor de bebouwing van het voor malige Rouwkoopterrein. Er waren 19 inschrijvingen, n.l.: P. J. Visser te Wassenaar f. 19.990; firma Verheul en Brouwer te Haarlem f. 21.233; J. Stam te Voorschoten f. 21.440; firma H. de Vries en A. van Schie te Delft f. 21.500; fa. L. P. v. d. Geer en zoon te Leiden f. 21.780; A. Th. Stuifzand te Leiden f. 21.800; A. Hoge- boom te Rijpwetering f. 21.862; West- landse Wegenbouw N.V. i. o. te Ryswijk f. 25.900; fa. Bunschoten en zoon te Noordwijk f. 26.780; H. Zanen te Berg ambacht f.26.840; J. Mens te Lisse f.27.500; N.V. v. Splunders Aann.Mij te Ridderkerk f. 27.900; N. Th. Overde- vest te Zoeterwoude f. 28.000; A. Tak en Zonen te 's-Gravenhage f. 28.200; C. M. Deerenberg en gebrs. J. en P. van Wijk te Alphen a. d. R(jn f. 28.450; G. H. Hulsebosch te Bloemendaal f. 28.900; Aann.bedr. gebrs. Schouls N.V. te Lei den f. 30.750; fa. H. C. Hendriks te Den Haag f. 32.521; fa. Van Eerden en Veldman te Den Haag f. 32.700. De gunning is aangehouden CHRISTEN VROUWEN VERGADERDEN— Gisteravond waren de leden van de Christen Vrouwenbond byeen in de kleine zaal van Chr. Belangen. De vergadering stond onder leiding van mevr. Mechelse, die na de opening een korte meditatie hield in verband met het komende paasfeest. De heer J. Ingerman uit Haarlem hield hierna een causerie over dr. Albert Schweitzer. Deze lezingen vinden plaats in samenwerking met de commissie Pro paganda „het Nederlandse boek" en de boekhandel, in dit geval het Boekhuis J. de Ren te Leiden. Buitengewoon boeiend vertelde de heer Ingerman die zeven Jaren in Lamba- rene heeft gewerkt over de wijze waarop dr. Schweitzer het waarlijk christen-zijn in praktijk brengt. Een leven, wat in onze samenleving eer, roem en veel geld opgeleverd zou heb ben. volkomen in dienst gesteld van de lijdende negers in midden-Afrika. Con frontatie met zulk een levensopvatting dwingt onweerstaanbaar tot grondige zelfkritiek en zelfveroordeling. Ongelofelijk is het wat deze stoere 82- jarige presteert onder omstandigheden die het voor anderen daar noodzakelijk maken op 47-jarige leeftijd reeds met pensioen te gaan. Met een aantal voor beelden uit het alledaagse leven daar, toonde spr. hoe dr. Schweitzer reali seerde wat hij zich destijds tot taak stelde: trachten goed te maken wat an deren in Afrika verknoeid hadden. Een aantal dia's, waaronder zeer recente op namen, gaven een indruk van het zeer veel eisende werk dat daar wordt ver richt, maar ook van de nameloze el lende waarin duizenden negers verkeren. JAARVERGADERING E.H.B.O. De Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. hield haar jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaresse bleek dat de animo in het afgelopen jaar niet groot was. Daarbij kwam het gebrek aan een behoorlijke oefenruimte voor de brigade-leden. De ere-voorzitter. dr. v. d. Stoel, beloofde zijn volle medewerking in de toekomst. Iedere 14 dagen zal er weer geoefend kunnen worden op dinsdagavond in het Gezondheids-Centrum. Bij een gehouden bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer A. de Water herkozen, evenals de heer C. van Eg- mond als commissaris van materiaal. In j de plaats van mevrouw C. TurionVer meulen werd gekozen mej. A. Verhoog als 2e secretaresse. WARMOND i overtuiging j onuitputtelijke krachtTeeis__ in bewerking om openbaart. De opvoering van het spel, de derde in vier jaar, stond ook nu weer op hoog peil. De jeugdige spelers bleken zich volkomen in het lijdensverhaal in te leven. Zo konden bijvoorbeeld die soli, welke een treurige stemming weergeven, beheerst en zuiver worden gezongen. Er komen in het stuk eenvoudige „dagelijkse" tafereeltjes voor, waarin we enkele kinderen bijeen zien, vragend, vertellend en luisterend en deze waren niet minder boeiend dan de scènes, waarin een heftige actie van de spelers werd verlangd. Kortom, het was een opvoering, die mede door de diepe betekenis van het geheel, bij de toeschouwers een onuit wisbare indruk heeft achtergelaten. Diverse liederen werden op de blok fluit begeleid, een instrument, dat zich ter ondersteuning van de kinderzang openlucht-zangersavonden te houden te Noordwijk en Katwijk aan Zee. Als voorlopige data worden aangehouden resp. 17 en 31 juli. Voor deze avonden gaven zich reeds 5 koren op. De winter-zangersavonden zullen in de volgende plaatsen worden gehouden: oktober 1957 te Oude-Wetering; januari 1958 te Alphen aan den Rijn én maart 1958 te Rijnsburg. uitstekend leent. In de kinderstoet, welke in elk der drie delen van het stuk palmzondag, goede vrijdag en pasen door de zaal trok en waarvan de aanleiding door de kinderen op het podium werd besproken, liepen ook een tweetal blokfluitspelers mede. Spelers en leiding alle lof voor het mooie resultaat dat bereikt werd en dat een geregelde jaarlijkse opvoering on getwijfeld wettigt. Verkeersfatsoen bijbrengen Leiden: een gevaarlijke plaats Veilig Verkeer hield propaganda-avond In tegenstelling met een zeer drukke dag in de Stadsgehoorzaal, waar en kele duizenden kinderen gisteren wer den ingewyd in het tegenwoordige zenuwslopende drukke verkeer, wat het gisteravond welheel stil in de grote zaal, waar het Verbond voor Veilig Verkeer een groots opgezette propaganda-avond had georganiseerd met film en het Klein-Kunst-Ensem- ble J. de Klein en Julia van Laar. In zijn openingswoord weet de voor zitter van de afd. Leiden van het Ver bond, de heer J. Machielsen, de geringe belangstelling aan de Stille Week, in welke Leiden deze actie had toegewezen gekregen. Hij meende, dat dit echter geen beletsel mocht zijn voor de een ge spannen aandacht voor de film en het cabaret en hoopte dat in dit geval de kwaliteit van deze avond de kwantiteit van het bezoek ten volle zou vergoeden. Spreker wees er op, dat Leiden met zijn smalle, drukke winkelstraten, de daarop uitlopende steegjes, zijn steile bruggen en zeer gevaarlijke kruispun ten allesbehalve een veilige plaats is en in de rangorde van het veilige ver keer verre van bovenaan op de rang lijst staat. Daarom is het werk van het Verbond de steu nvan iedereen ten volle waard. Het Verbond begint met zijn werk reeds zeer vroeg op school, met verkeersonder- wys en verkeerscursussen. Maar ook de ouderen mogen hier niet onverschillig tegenover staan, zeide spreker. Integen deel, wij moeten de jeugd voorgaan vooral op het gebied van verkeersfat soen, waaraan het hier in Nederland nogal wat ontbreekt. Vooral in de oudere jeugd zag spreker het grote ge vaar; de overvloed aan energie welke deze vooral spuit in het verkeer met jakkeren en racen op fietsen en brom- wijzend personeel. mers, zag spreker als een vruchtbaar arbeidsterrein van het Verbond. Spreker garandeerde het gemeentebestuur, waar van als vertegenwoordiger wethouder A. J. Jongeleen en enige gemeenteraads leden aanwezig waren, dat de subsidie welke het Verbond ontvangt, tot de laatste cent zeer vruchtbaar besteed wordt. D eheer H. F. Ziekemeyer, de leider van het Verlig Verkeerstoernee van het Verbond, stelde de vraag of een derge lijke actie wel verantwoord was. Als ant woord gaf spreker enige getallen van 1953. 23.953 Verkeersslachtoffers waarvan ruim 13.300 zwaargewonden en 1287 do den. Onder dit laatste aantal waren ruim 350 kinderen. Als de twee directe oorzaken wees spreker aan de onbe kendheid met verkeersvoorschriften en de ongedisciplineerdheid op de Neder landse wegen. Vooral op dit laatste punt neemt Nederland een slechte plaats in onder de Europese landen. Spreker prees Leiden gelukkig met een zeer actieve plaatselijke afdeling en verzekerde het afdelingsbestuur van de steun van de landelijke organisaties. Spreker wekte het publiek op om zich deze avond op te geven als lid van het Verbond voor Veilig Verkeer voor slechts een gulden per jaar of zich anders te melden aan het secretariaat van de vei'eniging. In een twee zeer aantrekkelijke films werden op geestige wijze enige verkeers- lessen gegeven, terwijl deze films ook de schoonheid van het Nederlandse land schap voortreffelijk naar voren brach ten. Het cabaret-programma bracht de creatie van „Jan Veilig en zyn Vrouw". Deze avond werd tevens bijgewoond door de gem. inspecteur van het onder wijs, diverse schoolbesturen en onder- JAAROVERZICHT COÖP. BANK j De Coöperatieve Spaar- en Voorschot I Bank voor Land- en Tuinbouw te War- j mond zal op woensdag 24 april a.s. haar j jaarlijkse algemene vergadering houden in hotel De Zon. I Uit het jaaroverzicht ontlene wij dat I het aantal leden aan het einde van het boekjaar 139 bedroeg. Er werden in dit jaar 8975 posten ge boekt. Het aantal spaarrekeningen be- I draeg ultimo december 863, waaronder 61 nieuwe spaarders. Het aantal voor schotten bedroeg 26. De Verlies en i Winstrekening geeft aan lasten f. 36180,69 en aan baten f. 40426,36. Derhalve een winstsaldo van f. 4245,67, i dit is tweemaal meer dan over 1955. I De ontvangsten bedroegen f. 4236961,85 j en de uitgaven f. 4221292,14; dit geeft een i kassaldo van f. 15.669,71. De balans geeft naast het reeds ge noemde winst- en kassaldo een bank saldo van f. 423.981,44 en aan effecten en andere beleggingen f. 529513.07 Het to taal de bezittingen bedraagt f. 1250867,07 Op de spaarbank staat een bedrag van f. 1046320.14. CHR. KLEUTERSCHOOL Gisteravond werd de ledenvergadering gehouden van de Chr. Kleuterschool in het schoolgebouw. De Voorzitter, de heer J. Kool, heette allen welkom en opende deze avond met een bijbelinlei ding. Hierna gaf hij het woord aan de secretaris. De jaarverslagen werden alle goedgekeurd. De penningmeester, de heer de Jong, heeft een batig saldo kunnen boeken. Bij de rondvraag werd gevraagd hoe ver het staat met de voor bereidingen van de verbouwing van de bewaarschool. De voorzitter antwoordde, dat binnenkort de tekeningen verwacht kunnen worden. WASSENAAR Minister Algera over ongelukken op Rijksweg Op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Weiter in zake het treffen van veiligheidsmaat regelen voor het links afslaan van voer- Gisteren is in de commissie voor georganiseerd overleg een akkoord bereikt over de onderwtfzerssalarissen. Dit resultaat moet nog in een K.b. worden ver werkt. De hoofdlijnen van het akkoord zijn. ALGEMEEN De onderwijzer zonder hoofdakte be reikte thans na 20 dienstjaren een maximum van f. 544.57 Dit wordt f. 633.75 na 26 dienstjaren. De nieuwe regeling begint voor deze groep eerst bij 10 dienstjaren effect te sorteren. De onderwijzer met hoofdakte heeft thans een aanvangswedde van f. 378.34. Dit wordt f. 393.46. Het maximum sala ris bedraagt thans bij 20 dienstjaren f. 635.75 Dit wordt na 26 dienstjaren f. 690.99 Het verschil tussen beide groepen is thans oplopend van ongeveer f. 45— f. 90. Dit wordt over de gehele dienst- Prins Bernhard confereerde met Adenauer Prins Bernhard heeft een kort parti culier bezoek aan de Duitse Bondsrepu bliek gebracht Hy kwam gisteren ln Bonn aan en keerde vandaag naar ons land terug. De Prins heeft gistermiddag een onderhoud van een half uur met Bondskanselier Adenauer gehad, die voor dit gesprek zijn bespreking met Duitse atoomgeleerden en hoge mili tairen over de oproep van de vorige week van 18 vooraanstaande Duitse atoomgeleerden, onderbrak. Prins Bernhard heeft gisteren als gast van de Duitse Vereniging voor Buiten landse Politiek in Bonn een voordracht gehouden over de „Ontwikkeling van achtergebleven gebieden als Europese taak". Prinses Beatrix in Kopenhagen Prinses Beatrix is vandaag in Ko penhagen aangekomen voor een be zoek van enige dagen aals gaste van Hill Feaver. In haar gezelschap be vond zich de dochter van de ambas sadeur, een goede vriendin van de Prinses en studiegenote in Leiden. KONINGIN BEZOCHT „OUD SITIO" H.M. de Koningin heeft vanmorgen een informeel bezoek gebracht aan „Oud Sitio". het in Doorn gelegen tehuis voor bejaarden van de vereniging „Pro Se- nectute". van welke vereniging de Koningin beschermvrouwe is. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd tuigen op de Rijksstraatweg door Was senaar. heeft minister Algera geant woord. dat het ook hem heeft veront rust. dat zoveel ongevallen, waaronder een aantal dodelijke, plaatsgevonden hebben op de Rijksstraatweg door Was senaar. Bij onderzoek is gebleken, dat nog andere oorzaken dan die. voort spruitende uit het links afslaan, daar toe hebben bijgedragen. Het zal daar om naar zijn mening niet te ontgaan zijn op deze weg spoedig in het alge meen verdere beperkingen aan het ver keer op te leggen. Zodra het betreffen de Koninklijk Besluit tot wijziging van het wegenverkeersreglement in werking zal zijn getreden, zal een maximum snelheid op deze weg van kracht wor den. Daarnaast zal het z.i. nodig zijn reeds onmiddellijk op veel meer pun ten dan thans het links afslaan te ver bieden, al zal daardoor een aantal automobilisten tot een omweg worden gedwongen. Deze maatregel zal moeten worden genomen, rekening houdende S met de inbewerking zijnde plannen voor I het geheel of plaatselijk verdubbelen van de rijbaan, waardoor de mogelijk heid voor veiliger links afslaan of om keren op de weg wordt geschapen. Voorts zullen meer verkeerslichten geplaatst worden. Over de hiervoor ge noemde maatregelen is overleg gaande met de gemeente Wassenaar. tijd een constant verschil van ruim f. 60. De salarisschaal wordt verlengd van 20 tot 26 dienstjaren. De nieuwe regeling heeft terugwer kende kracht tot 1 januari 1957. HOOFDENMARGE. Boven het salaris van onderwijzer ge niet een hoofd thans een marge van f. 75 tot f. 105 resp. voor normale en grote scholen. Dit wordt resp. f. 120 en f. 150. ULO De bezitter van de hoofdakte en 2 lagere bijakten of 1 middelbare akte ontvangt thans f. 808 65 en gaat ont vangen f. 839.39. Voor het u.l.o. werd met ingang van 1 september 1955 reeds bij wijze van noodmaatregel een salarisverhoging in gevoerd. Voor zover deze noodregeling voordeliger is (hetgeen alleen bij u.l.o. leerkrachten met minder dan 16 dienst jaren het geval kan zijn) wordt deze noodmaatregel voor hen gehandhaafd. VGLO EN BLO Voortaan zullen ook de niet hoofd- aktebezitters een zogenaamde v.g.l.o.- marge ontvangen. Bovendien zijn voor het v.g.l.o. en b.l.o. enige verhogingen ingevoerd. BONUS De bonus-vergoeding voor het beha len van een der akten Frans. Duits. Engels, Wiskunde. Handelskennis of Lich. Oef. (S) wordt van f. 250 verhoogd tot f. 600. In totaal wordt voor niet meer dan 2 akten een bonus toegekend. Als salaris is aangegeven het bruto maandbedrag, met inbegrip van de 6% verhoging en de aan een maximum ge bonden compensatie A.O.W. BEURSOVERZICHT Scheepvaarten vast Amsterdam, 17 april. Vandaag lagen de Scheepvaartfondsen vast in de markt op vraag van het pu bliek. De gepubliceerde gunstige divi denden en jaarverslagen van de meeste maatschappijen in deze sector, werken bemoedigend op de koersen, die in feite verre bij de overige markt achter zijn gebleven in de laatste tyd. Aandelen Rotterdamsche Lloyd waren 4 punten beter, terwijl de stukken van de Maat schappij Nederland 5% hoger konden noteren dan gisteren. Ook de overige scheepvaartwaorden 1 tot 2 punten beter. De internationale markt was eveneens vast; Londen en Zwitserland waren over de gehele linie kopers op kleine schaol. Koninklijke Olies draaiden om de f. 181.70 heen, tegen gisteren f. 180.00. Hiermede lag het fonds weer bijna 2 gul den boven pariteit Amerika. Philips vast op 277. Unilevers trokken ook weer de aandacht en kwamen na een opening van 400 op 403, tegen gisteren 394%. Het fonds sloot iets lager dan de hoogste prijs. AKU's prijshoudend by zeer ge ringe omzet. De Steaatsfondsen konden zich hand haven, terwijl de Cultures beter in de markt lagen op de politiek in Indonesië. HVA en Amsterdam Rubber 1 punt ho ger, Deli Maatschappij kon zich 2 pun ten verbeteren. Dividendvoorstel van de N.V. Ned. Ind. Steenkol; en Handel Mij. 12% (10%), advieskoers 112 (laatst ge dane koers 150). De koers van de dol larlening KJ3.G. werd geadviseerd op 105% onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 april. - Londen 10.64% 10.65%, New York 3.82^-—3.82A, Mon treal 3.98—3.98%, Parijs 1.0785—1.0795, Brussel 7.55%—7.56%, Frankfurt 90.56V> —90.61%, Zürioh 86.7812—86.83%, Zurich (vr. fres) 89.21%89.26%, Stockholm 73.38—73.43, Kopenhagen 54.71%—54.76'-, Oslo 53.23—53.28, Milaan 60.55%—60.60%, Wenen 14.62y4—14.63%. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 april. Kaasmarkt. Aan gevoerd een party Goudse kaas. Geen no tering. LEIDEN, 17 april. Veeajiarkt. Aange voerd l stier, 92 melkkoeien, 12 vette koeien, 214 varekoeien, 22 pinken, 3 vette kalveren ,122 nuchtere kalveren, 20 vette schapen. 50 fokschapen ,113 vette lamme ren, 54 weidelammeren, 32 varkens zeu gen. 164 schrammen, 430 biggen. 7 gel ten. totaal 1.336. Handel; melkkoeien f 1000,- 1.100. varekoeien f 600,f 950,pinken f 300, f 500,n/uchtere kali veren, levend ge wicht f 1.10 f 1.30, vette schapen f80.- f 120,fokschapen met 1 lam f 150, f 175.fokschapen met 2 lammeren f 225.f 275,vette lammeren f 90, f 130,drachtige zeugen f 250. f 350,schrammen f 70.f 120, biggen f 45.f 60. Overzicht: door verzette markt alle ru brieken matige aanvoer en stille handle] Vette koeien en kalveren geen notering Varkens en biggen, handel stug, duur. Vette schapen en lammeren, handel ge drukt. WOERDEN, 17 aprilAangevoerd 7 partyen. Notering 12.35 f 2.47 per kilo. Handel flauw. Beurs van Amsterdam Woensdag 17 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl. 3% 79% L Ned. '51 3% 90% L 90.% Ned. '53 (3%) 89U 8912 Ned "56 3% 89% 8912 Ned. '48 3% 84 84 Ned. *54 3% 85% 85% Ned. '55 I 3y4 85% 85% Ned. '55 II 3% 86% 86% Ned. '47 3% (3) 85% 86^ Ned. 37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3 90% 91 Ned. 62-64 3 90% 90% Cert. NWS 61% L 59% Indië 37A 3 86% 86% Grootboek '46 3 87^, ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41 41% Nat. Handelsbank 103% 102% Ned. Handelsmij 174% 170 Amst. Rubber 77% 78% Deli Mij.en (Ver.) 94% 95% H.V-A90% 92% Java Cult52 51 Senem'bah67 iV 67 Va Vorstenlanden25% 25% A.K.U190% 190% Berkel's Patent (v.) 187 188 Calvé Delft eert. 318% 319 Kon. Pap. v. Gelder 199% 202 Hoogovens eert306 307 Möller en Co. N.B. 348 350 Ned. Kabelfabr 275% 277 Philips 273 276% Philips pref150 150 Unilever394% 400% Wilton Feyenoord 247% 250 Biliton 2de r 239 235y4 Dordtsp Olie gew. 894% 903' Kon. Olie (f.20.—) 180.70 idem (50 a f.20.—) 180.00 181.70 Holl. Amer lijn 173 174y4 Java China Pakrt 187 186% Kon. N Stoomboot 155 156% KP.M168% 168% Ned. Stoomv Mij 212% 219 v. Ommeren eert. 289 286 Kon Rott. Lloyd 174 178 Ned Sch^epv Unie 182% 183% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 90% 89% Den Haag 1937 1 3.. 93 Leiden 1947 92% R'dam 37 I-m 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 97 Premieleningen A'dam 33 3 101% 101% A'dam 31 2% 88 88% A'dam '56 I 2% 83 84 A'dam '56 II 2% 100 100 Eindhoven '54 2% 83 83^ Enschede '54 2% 84% 84 Den Haag '52 12%.. 92% idem II 2% 99% R'dam '52 I 2% 93% 93% idem Et 2% 94 94 Utrecht '52 2% 93 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 202% 201% H.B.U eert202% 201% Rott. Bank 172 170y4 Twentsche Bank 166% 168 Industrie Ondernemingen Albert Heyn245 247 B Borneo Sum. H. Mij. 70 Ned G. en Sp fabr. 173 173% Kon. Ned. Grofsm 105 104% Internatio90% 91% Rott. Droogdok My. 610 618 B Tieleman en Dros 8 7% Ned Mij Walv.vrt. 65% 65% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 17% 17% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34A 34A Intern. Nickel 110% 109% Anaconda 66% 66^ Bethlehem Steel 178% 178y4 Cities Service 65% 65% General Motors 41A 41 y4 Kennecott 116% 116y4 Republic Steel 53% 53% Shell Oil 80% 80% Union Pacific 27}? 27% Un. States Steel 62 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 64GB 70 330 395GB 16/4 64% 70 390L Edelmet Kon AA Pref wa idem Electrolas B Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv l23y4GB 123%GF Int. Kunststof! Ind 42GL 42%GE Lr4dsche Wolsplnn. 266 Sikkens Laöabr 33 410exd Ver Touwfabrleken 167 Wernlnk's Betonm 88 Van Wyk Textiel 79y4 269 425 169 84

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11