Sensationele ontsnapping uit Sclieveningse strafgevangenis ASPRO Lijdt niet langer Verklaring van professoren als een sehok door West-Duitsland Met een enkel woord Agenda MAANDAG 15 APRIL Vervolg van pag. 1 Het nuttigen van de koekjes is de drie celgenoten van de „zwarte Ruiter" niet goed bekomen. Kort nadat zij ze op hadden gegeten vielen zij in een diepe slaap, waaruit de mannen pas ontwaakten, toen de man al uren van zijn vrijheid genoot In deze koekjes was een slaapmiddel verwerkt. Het moet in poedervorm in zijn bezit zijn geweest. Vermoedelijk heeft hij de koekjes er rijkelijk mee be smeerd en wel zo, dat zijn „gasten" er niets van hebben bemerkt. Zelf heeft hij ook de versnaperingen gegeten, zij het dan, dat die geen slaapverwekkend preparaat bevatten. Het middel was dusdanig zwaar, dat een van de mannen, om twaalf uur nog suf was en over hevige hoofdpijn klaag de. Toen zijn celgenoten sliepen is de „Zwarte Ruiter" aan het vijlen gesla gen. Niemand heeft iets van dat vij len gehoord, op zichzelf ook al vreemd wanneer men weet, dat er gedurende de nacht, waarin het zowel binnen als buiten het gebouw doodstil is, door de bewakers door de gangen moet wor den gepatrouilleerd. Nadat de „Zwarte Ruiter" de vele hindernissen, die hem nog van de bui tenwereld scheidden. had genomen, heeft hij zich op de Violenweg van een auto, merk Buick, meester gemaakt. De wagen behoorde toe aan een Ameri kaan, die zijn auto voor zijn woning afgesloten had geparkeerd. Door vernieling van een portier raampje heeft de man de auto weten te openen. Zijn kennis van auto's kwam hem te stade, want door het maken van een draadverbinding buiten de starter om, heeft hij de motor draaien de weten te krijgen. Hij bofte, want de benzinetank bevatte nog voldoende voor het maken van een lange rit. Bij zijn vroegere strooptochten had de „Zwarte Ruiter" het ook steeds op auto's voorzien en wel speciaal die, wel ke toebehoorden aan doktoren. Dolle rit Als een dolle moet de ontvluchte heb ben gereden, want omstreeks half ne gen werd de Baick leeg aangetroffen in Ook Bulgarije en Roemenië wilden in opstand komen Generaal Ferenc Farkas de Kisbarnak, een Hongaarse leider, heeft in Taipeh (Formosa) verklaard, dat eind vorig jaar ook Bulgarije en Roemenië in opstand zouden zijn gekomen, als het Westen Hongarije enige hulp had gegeven. Volgens Farkas zijn 57.000 Hongaren gesneuveld bij gevechten tegen de Rus sen, terwijl 100.000 Hongaren naar Si berië verbannen werden en 200.000 Hon garen naar het Westen zijn gevlucht. Volgens het Hongaarse dagblad „Neps- zabadsag" zijn Ferencz Polya en Joseph Bencsik, die 25 maart j.l. door de in Boedapest zetelende krijgsraad wegens onwettig wapenbezit ter dood werden veroordeeld terechtgesteld. Hun ver zoek om gratie was door de Hongaarse president afgewezen. Een derde ter dood veroordeelde, Eugene Bencsik. kreeg wel gratie. Het over hem gevelde doodvonnis is in vijf tien jaar gevangenisstraf gewijzigd. Opnieuw arrestaties in Velser affaire In verband met de Velser autofinan- cieringsaffaire heeft de Zaandamse re cherche gearresteerd een Zaandammer en een inwoner uit Heiloo, firmanten van een cacaoverwerkende industrie, die in de onlangs gerestaureerde molen „De Ooievaar" te Zaandam is gevestigd. Zij worden ervan verdacht een personen auto tweemaal te hebben doen finan cieren, terwijl hun voorts geld zou zijn verstrekt voor twee personenauto's en een vrachtwagen, die slechts op papier bestonden. Het verdere onderzoek bracht aldus de recherche aan het licht dat de twee mannen ook be trokken moeten zijn bij een cacaobo nendiefstal vorig jaar juli te Zaandam gepleegd uit een pakhuis van Zaans Veem. waar voor een waarde van f 30.000 aan cacaobonen was gesttolen. Dode en twee gewonden te Beekbergen Zaterdagmorgen is op de Loenense- weg te Beekbergen nabij de Rauvven- hul een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 70-jarige Schroeder uit Eerbeek werd gedood, en diens echt genote en 20-jarige dochter zwaar wer den gewond. De chauffeur van de uit Eerbeek afkomstige huurauto, die met het gewonde meisje verloofd is, kwam er met enkele lichte verwondingen af. De auto, die vermoedelijk met grote snelheid heeft gereden, is uit de bocht gevlogen, ramde een lantaarnpaal en botste vervolgens tegen een boom. De slachtoffers zijn naar het Juliana Zie kenhuis in Apeldoorn overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Mr. Luns tegen verkeerd begrip over Euromarkt De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, zal trachten een deel van het „verkeerde be grip" dat in Latijns Amerika en Indone sië bestaat over de gemeenschappelijke Europese markt, op te heffen. Dit zei hij gisteren, toen hü met het Britse passa giersschip „Britannic" in New York arri veerde, waar hij de vergadering van de economische en sociale raad der Ver. Naties, die dinsdag begint, zal bijwonen. Ik wil aan het algemeen debat van de raad deelnemen, zo verklaarde minister Luns tegenover journalisten, omdat het de gelegenheid verschaft om verkeerd begrip op te heffen en de nieuwe koers, die Europa gaat volgen de vereniging van de economische stelsels en het af schaffen van de handelsbelemmeringen nader te verklaren. Sommigen vrezen dat de Europese plannen een vermindering van de han delsmogelijkheden voor landen buiten de gemeenschappelijke markt zal betekenen, doch dat is niet het geval, aldus de minister. Voorts verklaarde minister Luns, dat men in Nederland teleurgesteld is over de politieke activiteit van de Ver. Na ties, in het bijzonder met betrekking tot het Midden-Oosten, waar de Ver. Naties volgens Nederland niet in staat zijn ge weest ook maar een der basisproblemen op te lossen en zich slechts bepaald hebben tot het herstel van een hoogst onbevredigende status quo ante (vroeger bestaande toestand). Mijn komst bewijst evenwel, zo voegde de minister hieraan toe, dat Nederland de economische en sociale activiteit van de wereldorganisatie op hoge prijs stelt. de gemeente Keipen bij Roermond. De eigenaar had bij de Haagse politie juist een kwartier tevoren aangifte van de diefstal van zijn wagen gedaan. In Keipen heeft iemand gezien, dat de 31-jarige misdadiger is overgestapt in een crèmekleurige auto. In welke richting de auto is weggereden kon deze getuige niet zeggen. Deze nieuwe ontsnapping is voor de minister van Justitie, die zich gisteren uitvoerig heeft laten inlichten, aanlei ding geweest, enkele hoofdambtenaren van zijn departement opdracht te ge ven, een diepgaand onderzoek in te stellen naar het bewakingssysteem in het Scheveningse strafgesticht. Naar aanleiding van bovenstaande ontsnapping kwam ons het volgende ter ore, dat wel een eigenaardig licht werpt op de toestanden in de Scheveningse strafgevangenis. Iemand, die daar eni ge tijd verbleef wegens een verkeers overtreding, heeft medegedeeld, dat de gevangenen rustig onderling openlijk plannen tot ontvluchting bespreken en voorbereiden. Zo had bijv. een zijner medegevangenen geïnformeerd, of hij soms ook wilde ontvluchten en had toen maar meteen een metaalzaag uit zijn zak gehaald met de vraag, of hij hem hiermee misschien van dienst kon zijn(Red. L.D.) (Ingez Med.-Adv.) dank zij ASPR© Wat een opluchting dat mijn hoofd pijn weg isElke huismoeder moest, zoals ik, 'ASPRO' in huis hebben. Een ideaal en onmisbaar huismiddel voor het hele gezin. Twee 'ASPRO'- tabletten en hoofdpijn, kiespyn, zenuwpijn, reumatische pijn, een opkomende verkoudheid worden radicaal gestuit. Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij 'ASPRO' dan bij enig ander middel. Elk 'ASPRO'-tablet is apart, her metisch gesloten verpakt. 'ASPRO' irriteert de maag niet. i Zelfs een kind mag V. 'ASPRO' innemen. Voor het hele gezin- en de pijn verdwijnt! Druk week-einde in De Keukenhof De Keukenhof heeft zaterdag en zon dag weer in het middelpunt van een overweldigende belangstelling gestaan. Op zaterdag kwamen 25.000 bloemen liefhebbers de zeldzame kleurschakerin gen bewonderen die men aantreft langs een 13 km. mooi wandelpad onder eeuwenoude bomen en over kleine heu veltjes met watervallen en rustieke brug getjes. Zondag waren er 40.000 bezoekers onder wie een enorm aantal Duitsers. Op de parkeerterreinen stonden 6000 personenauto's en 400 grote autobussen geparkeerd. De heer Th. Zwetsloot van het Stichtingsbestuur vertelde ons dat hij er zich op het drukste moment van overtuigd had dat men rustig en op zijn gemak de bloemenweelde kon bekijken, zodat men niet genoodzaakt was er in een file langs de schuifelen zoals bij drukbezochte tentoonstellingen wel voor komt. Neen, men kon hier heerlijk wan delen en op zijn gemak een plaatje schieten, waarvan dan ook door zeer velen een dankbaar gebruik werd ge maakt. Ruw geschat kan men zeggen dat er op iedere twee bezoekers één in het bezit is van een foto- of filmtoe stel. Men heeft goede hoop dat Keuken hof niet voor 20 mei gesloten behoeft te worden. Een woord van hulde aan het adres van de rijkspolitie, die op zo voorbeel dige wijze het verkeer regelde. Worosjilof in Peking President Worosjilof van de Sovjet- Unie is vandaag in Peking aangekomen voor een officieel bezoek aan commu nistisch China, zo meldt Radio-Peking, Worosjilof werd bij zijn aankomst ver welkomd door de Chinese president, Mao Tse-Toeng, eerste minister Tsjou En-Lai en Lioe Sjao-Tsji, de „sterke man" van de Chinese communistische party. (Ingez. Med.-Adv.) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat ver drijft in al die gevallen snel en af doende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschakelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f2.40 en f8.88 Hertog van Gloucester naar Nedeiland De Hertog van Gloucester, een oom van Koningin Elizabeth van Engeland, zal van 13 tot 17 mei Britse militaire begraafplaatsen in België, Nederland en West-Duitsland bezoeken. Hij legt zijn bezoeken af in zijn hoe' danigheid van voorzitter van de Britse commissie voor oorlogsgraven. JAARVERGADERING NED. BROMFIETBOND Zaterdag heeft de Ned. Bromfiets- bond in Utrecht zijn jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer B, B. F. Cornelese, uit Arnhem. Het toene mend aantal bromfietsers is stimulerend geweest voor het ledental van de bond, dat in het afgelopen jaar steeg van 1600 tot rond 3000 en dus vrijwel verdubbelde. De vergadering besprak uitvoerig de mogelijkheden om tot een betere ver keersopleiding voor bromfietsers te ko men. Men achtte het gewenst, dat de regering bij het instellen van het voor genomen verkeersdiploma voor bromfiet sers aan een technische cursus ook een praktisch gedeelte verbindt. Eveneens zal aa nde regering worden gevraagd het gebruik van knipperlichten door brom fietsers te verbieden. Dit met het oog op het gevaar dat voor de bromfietse ontstaat bij verwarring met snelverkeer. Voorts werd besloten zo snel mogelijk het arbeidsterrein van de Bond te ver delen in districten. „Geen kernwapens bij bewapeningJ" Oppositie maakt er dankbaar gebruik van (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het politieke leven in West-Duits land is in rep en roer geraakt door de verklaring van achttien atoom geleerden, waarin een beroep ivordt gedaan op de regering om geen kernwapens bij zijn beivapening te voegen. Bondskanselier Adenauer, die reeds direct op het manifest der professoren had gereageerd, is er tijdens het weekeinde nog eens op teruggekomen. „Een dergelijke eis betekent in feite een verzoek tot ontbinding van de NAVO en de gehele Westelijke verde digingsgordel tegenover de Sovjet-Unie" zo stelde hij. „Het is met het oog op de huidige toestand in de wereld onrealis tisch in principe af te zien van de mo dernste wapens. Wij kunnen een even tuele aanvaller alleen afschrikken, in dien hij weet, dat hij door rergeldings- maatregelen vernietigd zal worden. Af stand doen van atoomwapens zou bete kenen. dat West-Duitsland de zwakke schakel werd in de Westelijke defensie". Adenauer betreurde het, dat de profes soren, die in wezen aandringen op een ontbinding van de NAVO, alvorens over te gaan tot deze politieke stap, geen overleg gepleegd hebben met de rege ring. Hij kon zich heel goed voorstel len. dat deze verklaring een triomfge- huil in de Oostzone van Duitsland zou ontketenen en dat er grote vreugde in de oppositie in West-Duitsland moet heersen. Hij heeft goed gezien, want de communisten in Oost-Duitsland hebben deze gelegenheid dankbaar aangegrepen om hevig te keer te gaan tegen Aden auers „oorlogszuchtige politiek" en een aantal Oostduitse geleerden heeft zich reeds achter de verklaring gesteld. Op positieleider Ollenhauer heeft woorde lijk gezegd: „Zoveel arrogantie en aan matiging mag niet langer aan het hoofd van het Duitse volk blijven staan". En dr. Reinhold Mayer, voorzitter van de Vrije Democratische Partij zei sarcas tisch: „Adenauer weet het, zoals altijd, beter dan de deskundigen". Ook de tot de oppositie behorende vluchtelingen- partij heeft te kennen gegeven, dat zij de verklaring ernstig opneemt. Adenauers minister van Defensie heeft echter gezegd, dat de hoogleraren wel een bijzonder ongelukkig tijdstip hadden gekozen, juist op het moment dat Rusland zijn waarschuwende stem laat horen tegen nagenoeg alle NAVO- landen. Een dergelijke onverwachte steun moet de Russen dus zeer welkom zijn. Uiteraard houden de professoren, die het manifest hebben ondertekend, nu ook hun mond niet dicht. Zij zeggen, dat de regering wist, dat een dergelijke verklaring op stapel stond en zij had den dus aangenomen, dat ook Adenauer op de hoogte zou zijn. Prof. Von Weiszèicker wenste niets vuriger dan een gecontroleerde atoombewapening, maar hij vond het p^blematisch, dat atoomwapens de vrede en vrijheid moesten verdedigen. Atoombommen be antwoorden slechts aan hun doel als men ze laat vallen, maar wanneer le dereen weet, dat dat niet zal gebeuren, dan kunnen zij niet aan hun doel be antwoorden. BINNENLAND - Het dertiende tweejaarlijkse Interna tionale gemeentecongres zal vam 12 tot 18 j-uin-i in 's-Gravenh-age en Scheven-ingen worden gehoudeiï. Aanmeldingen voor de deelneming zijn reedis ontvangen uilit vele Europese landen, de V.S., Canada, Japan, Thailand. India. de Soedan, Perzië en Is raël. Het GhrtsteUJ-k Sociaal Werkgeversver. bon-d zal op donderdag 9 mei ln het Groot- handelsgebouw te Rotterdam de algemene vergadering houden, die ln hoofdzaak ge wijd zal zijn aan het schema „De vooruit zichten van de sooiaaJI-palLtieke ontwikke ling". Gistermiddag is de 78-jarige heer A, van der Linden, wonende aan het Rusland in Amsterdam ,van de trap op de eerste verdieping van zijn woning gevailen. De man werd naar het Wllhelmlnagasthuls vervoerd, waar hij bij aankomst reeds was overleden. Zaterdagmorgen is op de werf van de Nederl-andsohe Dok -en Scheepsbouwm-aat- sohappij te Amsterdam d-e daar gebouwde tanker „Naess Commander" aan de eige naar. de Nederlander Norness Scheepvaart maatschappij N.V. overgedragen. De „Naess Commander" meet 39.000 ton, er. is voorlopig het grootste onder Neder landse vlag varende tankschip. De tweejaarlijkse nationale agrarische show te Utrecht zal voor de eerste maal worden gehouden van 24 tot en met 29 Juni op het veemarkt- en jaarbeurster rein aan de Croeselaan te Utrecht. Tijdens de expositie, die een overzicht zal geven van machines, werktuigen en gereed-schap pen voor de landbouwer, veehou-der en tuinder, wordt een aantal bijeenkomsten, keuringen en demonstraties gehouden. De Vereniging voor zoogdierkunde en zoogdierbeschermdng heeft van de minister van Oorlog bericht ontvangen dat de voor genomen schietoefeningen in de Wadden zee zullen aanvangen omstreeks half sep tember en beëindigd zuillen worden medio maart. Hiermee Is het verzoek van de Ver eniging, de schietoefeningen in de Wad denzee in het belang v-an de fauna en in het bijzonder van de zeehondenbevolking te beperken waarin geen bronstige. dTachtige of zogende zeehonden aanwezig z(jn, d-e periode van oktober tot april, gro tendeels ingewilligd. Ook de recreatie be lang en van seizoenbezoekers en de belan gen van het vogelleven in dit gebied zijn hiermee gediend. Zaterdagmiddag is een 75-Jarige heer uit Den Haag op de Laan van Meerdrvoort ondier een tram van lijn 2 geraakt en later in het ziekenhuis Westeinde overleden. Hij stak ter hoogte van de Pomonalaan ds trambaan c-ver zonder dat hij gekeken had ln de rlcbt'ng waaruit een tram van lijn 2 naderde D' trambestuurder zag hem en gaf beisigna'en. De man hoorde deze sig nalen, zag de tram naderen en was blijk baar zo geschrokken dat hij bleef staan en werd overreden. De nationale bondsdagen van de Ne derlandse Ohr. B-oeren- en Tulnder9bon-d zijn definitief vastgesteld van 2 tot en met 5 juli. te Arnhem Het congres van de Bond van Mid delbare en Hogere Technische ambtenaren zal op vrijdag 14 en zaterdag 15 juni te Vllssingen worden gehouden. De Koninklijke Vereniging Oost en West zal op zaterdag 25 mei ln hotel Kras- napolsky te Amsterdam de algemene le den vergadering houden. Onder grote belangstelling ia zater dagmiddag de geiheel verbouwde en ge- moderiseerde jeugdherberg „De Steur" te Kampen in gebruik genomen. De papagaaiendiefstal in Artls sdhijnt thans een blij einde te krijgen. Gerrit, de hyaoinit-ara, het troeteldier van oppasser Janv an de Groep, is terecht, evenals de laatste ontbrekende edelpapegaai; belde dieren zijn in Bern opgespoord. Weliswaar heef-t Artls thans 1235 Zwitserse franc moeten betalen, waarvoor de Duitser Luok de dieren daar heeft verkocht. De 19-Jarige Hend-rika Brandt, leer linge van da vijfde klas der 2e Openbare Handelsschool te Amsterdam, heeft zater dagmiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam de eerste prijs in ontvangst genomen, die zij had gewonnen in een opstelwedstrijd, uitge schreven ter gelegenheid van d'e „Sta-tuut- diag 1956". De prijs, di-e zij met haar op stel ..GaaJt het zien" met ais onderwerp S-urimame en d-e Ned. Antillen, heeft ver worven stelt ha-a-r in staat een reis van een maand naar de West te maken per KLM-'vlfiegtudg. BUITENLAND V-anaif Waliops-elland ,Ln de Ameri kaanse staat Virginia ,is woensdag jl.l. een tweekoppige raket, de eerste van zijn soort, afgeschoten, die een hoogte van ongeveer vijftig kilometer bereikte. De raket, die een afstand van ongeveer zestig kllomete-r ln 31, minuut aflegde, bereikte een snelheid van bijna 5.600 kilometer per uur. De 2.500 kilogram wegende en meer dan negen mtr lange raket had al bij de aanvang een dergelijke snelheid, dat zij reeds na twee seconden uit het gezioht was verdwenen! Men is in Boedapest begonnen met het herstel van d-e vele kerken, die tijdens de opstand van vorig jaar werden verwoest, aldus meldt het Hongaarse persbureau MTI. De Veiligheidsraad van d-e Verenigde Naties heeft de Zweed Jarring zondag meer tijd gegeven voor het opstellen van zijn rapport over de mogelijkheid van een vreedzame regeling van het geschil over Kasjmier. De voorzitter van de raad-, de Brit Dixon, heeft Jarring meegedeeld, dat hij het rapport, dat hij op 15 april moest Indienen ,zo spoedig mogelijk na die da tum zal mogen Indienen. Jarring is per vliegtuig uit Karatsji te Genève aange komen voor het opstellen van het rapport. Zondag is in Engeland officieel de zomertijd begonnen en zijn alle klokken een uur voaruiitgezet. De B-ritse zomertijd duurt tot 6 oktober. I Vijfduizend Chinese arbeiders zi|n zaterdag begonnen aan de bouw van een zeer grote dam (naar Russisch ontwerp) in de Gele rivier, die deze voortaan in toom moet houden en een eind maken aan de Jaarlijkse overstromingen. Soli tie in de westelijke buitenwijken van oh an nesburg zijn zaterdag ongeveer 400 naturellen gearresteerd. Volgens de politie was de actie bedoeld om ongewenste ele- menten op te sporen. Achtentwintig Zuldkoreaanse arbei ders zijn zondag verdronken toen een aak ln de haven Intsjon, 32 km ten westen van Seoel. zonk. De Italiaanse politie maakte zaterdag avond bekend de grootste razzia uit de ge schiedenis op smokkelaars gehouden te hebben135 mannen en vrouwen worden beschuldigd deel uit te maken van twee grote internationale benden, die, aanvan kelijk elkaar beoorlogend, rondom de A-dinfatlsche en Tyrrheense zee voor ruim twintig miljoen gulden aan taba-kswaren smokkelden .De smokkelwaar kwam hoofd zakelijk uit Tanger; de financiers waren Italianen, Zwitsers en Joegos-laven. Een klein dorp in Noord-Japan is zaterdagmorgen d-oor een lawine getrof fen; 19 personen worden vermist. Men v-reest dat zij om het leven zijn gekomen. Den bejaardenhuis te Montreal is zaterdagavond door brand verwoest. Veer tien lijken zijn geborgen en zes mensen worden nog vermist. In het gebouw, waar van de ouderdom op 2-00 jaar werd ge- sohat, woonden vijftig ouden van dagen. Koning Leopeld en Prinses Liliane van België zijn zondag van een reis van zeven weken naar Belgisch Kongo in Brussel teruggekeerd. In het Amerikaanse ministerie van Defensie zal binnenkort een nieuwe radio zender worden geïnstalleerd, welke vijftig maal zo krachtig is als de 9terkste be staande zender, aldus wordt, door het Amerikaanse leger meegedeeld. Door mid del van de zender zullen boodschappen naar elk deel van de wereld kunnen wor den gezonden. Met het oog op het tekort aan vlie gend personeel hebben de twee grote Brit se luchtvaartmaatschappijen, de BOAC en d-e BEA, besloten een beroep op de piloten van de luchtmacht te doen. Reeds twee honderd piloten hebben zich aangemeld. Volgens het onlangs gepubliceerde witboek betreffende d'e defensie zullen de Britse jachtvliegtuigen geleidelijk worden ver vangen door geleide projectielen. Het Poolse persbureau „PAP" meldt, dat de Poolse minister van landbouw heelt bepaald, dat landerijen, die op onwettige wijze aan hun eigenaren zijn ontnomen teruggegeven zuilen worden. Het betreft hier landerijen, die door z.g. „volksraden" in beslag werden genomen en landbouw grond. due tot staatseigendom werd ver klaard, dooh niet werd ingeschreven op de wijze zoals die in die Poolse „landibouwher- vormingswet" Is aangegeven. Zangrecital Ruth Tippett De sopraanzangeres Ruth Tippett, af komstig uit Californië, zal vrydag 26 april a.s. een recital geven in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Zy maakt thans een Europese tournee en zal, be halve in ons land, ook in Engeland (o.a. Londen) zingen. Haar programma bevat aria's en lie deren van o.a. Beethoven, Schubert, Du- parc, Debussy, Mahler, Franck, Fauré, Wolf en Rachmaninoff. De kunstenares zal door de Engelse pianist Gerald Moore, o.a. bekend door zijn optreden met Kathleen Ferrier, be geleid worden. Kerkelijk Leven NED, HERV. KERK. Beroepen te Loohem (toez.) (vac. J. F. Ossewaarde) P. C. de Bruyn te Well en Ammerzoden. Te Hillegom (wijkgem. Noord) (toez.) J. Veenendaal te Zuidwol- de (Dr.). Bedankt voor Pletersblerum-Wynaldum J. Walstra te Britswerd c.a. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschedé (3de pred.pl.) J. E. Wassink te Buss urn. EYANG. LUTH. KERK. Beroepen te Woerden mej. da. M. E. Monsees te Dordrecht. KERK EN LOTERIJ De kerkeraad van de Geref. Kerk van Arnhem heeft besloten zich tot de ko mende generale synode van Assen te wenden met het verzoek zich uit te spreken over de vraag hoe in verband met de gevaren van de steeds toene mende gokzucht de houding van de kerk behoort te zyn en of dit niet een dringende reden is tot een afwyzende houding ten aanzien van het gebruik van loterijen in verschillende vormen van liefdadigheid. DC, M. OVERDUIN MET EMERITAAT De classis Utrecht der Chr. Geref. Kerken heeft aan ds. M. Overduin te Woerden om gezondheidsredenen eervol emeritaat verleend. OECUMENISCHE PRIJSVRAAG De commissie voor studiebeurzen van de Wereldraad van Kerken heeft een oecumenische prysvraag uitgeschreven, waarvan het thema is „De bijbelse visie op de verhouding tussen de taak van de kerk en ^aar ^enheid, alsmede de ge volgen, die deze visie heeft voor de oecumenische beweging". De prysvraag wij jonge theologen en predikanten aanmoedigen zich bezig te houden met de studie van enige centrale bijbelse en theologische vragen, die op het ogenblik in de oecumene in discus sie zijn. Er worden drie pryzen beschikbaar gesteld: een 1ste prijs van 1000 Zwit serse francs, een 2de prys van 500 Zw. francs, en een 3de prys van 250 Zw. francs. DE WRIJVING TUSSEN PROTESTANTEN EN OOSTDUITSE REGERING Acht geestelijken in gevangenis De Duitse protestanten hebben de hoop om hun jaarlijkse kerkelijke con ferentie ln augustus in zes Oostduitse steden in de bergen van Thüringen te houden opgegeven, In kerkeiyke kringen wordt gezegd, dat de Oostduitse autoriteiten een aan tal politieke voorwaarden aan de nood- zakeiyke vergunning hadden verbonden. Dit was door de kerkeiyke leiders als .ongerechtvaardigd en onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Het conflict tussen kerk en staat duurt reeds enkele jaren. Er bevinden zich thans acht geestelyken van de Evangelische Kerk in de gevangenissen, zy zijn beschuldigd van tegen de staat gerichte propaganda. Er zijn ook pro testantse bladen ln beslag genomen. Humanistisch Verbond DE IDEE VAN DE OPENBARE SCHOOL Nadat de leden van het Hum. Verbond zaterdagmiddag ln 't Stadhuis door het Amsterdamse gemeentebestuur waren ontvangen en voorzitter dr. J. P. van Praag ruim een uur later zyn door ons reeds gepubliceerde openingsrede had uitgesproken, woonde de congressisten 's avonds een opvoering van een blijspel door leerlingen van de Toneelschool te Amsterdam by. Zondagochtend werd het congres in Krasnapolsky voortgezet met een rede van dr. J. C. Brandt Cortius over „De idee van de openbare school". Die idee houdt volgens dr. Brandt het begrip algemene school in. Het gaat om een school, die in sociaal opzicht toe gankelijk moet zyn voor alle rangen en standen, geen schoolgeld ot naar draag kracht, zoa|s ontwikkeld in de praktijk van deze eeuw. In geestelijk opzicht moet zy toegankeiyk zijn voor kinderen uit alle geesteiyke milieus, doch dit samengaan blykt door de levensopvat ting van de ouders niet altijd mogelijk. In de openbare school zien wy de vorm van onderwys, die kan voldoen aan onze verlangens omtrent de mens, omtrent d.e maatschappy, het persoon lijke leven, het nationale leven en het nternationale leven," aldus dr. Brandt. Het congres koos in het hoofdbestuur van het Verbond een viertal nieuwe leden. De voorzitter van het gewest Utrecht en gemeenschap Soest, de heer Th. W. Polet. werd gekozen als organf- satie-secretaris dr. A. L. Constandse uit Haarlem, dr. D. H. Prins uit Den Haag en mevr. A. C. TerpstraHeinrich uit Amsterdam werden de nieuwe leden van het bestuur. Dodelijke val van prof. mr. M. H. Bregstein Utt Palermo vernemen wy, dat prof. mr. MJï. Bregstein, hoogleraar in het Han delsrecht, het Internationaal Privaat recht, het Bnrgeriyk Recht en de Bur- geriyke Rechtsvordering aan de Ge meente Universiteit van Amsterdam en plv. raadsheer van hét Gerechtshof te Amsterdam, zaterdagmorgen een dode lijke val heef-t gemaakt uit het venster van het hotel, waar hij met zyn echtge note logeerde. Wakker geworden pro beerde hy de luiken voor de ramen van zijn hotelkamer dicht te trekken. Daar bij verloor hy zyn evenwicht en viel naar buiten. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mlneralogte v d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v.m tot 4 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse Drenten 10 uur 12 en 04 uur 's Zon daas van 24 uur BIOSCOPEN Krlanon „Op het spoor der verdwenen "'vrouwen" (14 ]aar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De wet van de prairie" (14 jaar) Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45 ,7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Gitaren der liefde". Lido „Frasqulta, het pikante avon tuur" (18 Jaar). Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „Bloed cp de weg" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „08/15 Het einde" (18 jaar). Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en achtdii-enst van de Apo theken te Leiiden en Oegstgeest w-ordt tot zaterdagmorgen 20 april waargenomen l d'oor: Apotheek van Driesum, Ma-re ITO, tel 20460; Apoth eek Zuid-er Lammenschans - weg 4, tel. 23553; Apotheek Oegstgees-t, - WWlhel-minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. I BU geen gehoor oy Uw huisarts ol specialist, bel op dokteretelefoon 22232. 1 Tandartsen zeggen: „Niet wachten met behandeling" Ziekenfondsen tot overleg bereid Het hoofdbestuur van de Neder landse Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft kennis geno men van mededelingen met de strek king dat de verzekerden wordt gera den om tot het uiterste te wachten mev het inroepen van tandheelkundige hulp. Het hoofdbestuur moet stelling nemen tegen deze mededelingen, om dat daaruit, uit medische overwegin gen ernstige bedenkingen bestaan. „Wanneer", aldus het telegram", pijn optreedt dan is in vele gevallen reeds onherstelbaar kwaad aangericht. Het gegeven advies is volledig in stryd met elementaire opvattingen over gebits verzorging en het zou een ernstige en onverantwoorde achteruitgang met be trekking tot de tandheelkundige ver zorging van het Nederlandse volk betekenen wanneer het zou worden opgevolgd. In een zaterdag aan de Kon. Ned. Maatschappy tot Bevordering der Ge neeskunst gezonden schrijven, in ant woord op de door de Maatschappy ge opperde mogelijkheid van arbitrage als oplossing van het tussen ziekenfondsen en tandartsen gerezen geschil, hebben de organisaties van Algemene Zieken fondsen medegedeeld zich ernstig over het schrijven van de Maatschappy te hebben beraden. De tandheelkundige verzorging van de Ziekenfondsverzekerden als onderdeel van de volksgezondheidszorg gaat uiter aard ook de Ziekenfondsen zeer ter harte, aldus het schrijven. In dat ver band stellen de organisaties van Alge mene Ziekenfondsen er prys op thans opnieuw tot uiting te brengen, dat zij elke poging, die wordt ondernomen om het overleg tussen partyen, met behoud van hun eigen verantwoordelijkheid, te doen hervatten, zullen toejuichen. De Ziekenfondsen schryven voorts, dat wanneer de Maatschappy van oordeel is, dat in de gegeven omstandigheden stap pen harerzijds hiertoe kunnen worden ondernomen, dit door de Ziekenfondsen zal worden gewaardeerd. MAANDAG St.-Antoniius Clubhuis: Engelse school club speelt „Romeo amd Juliet". 8 u<ur nam, Steensohuur 6: Leden-verg. „De Natuur vriend". 8 uut nam. DINSDAG De Kleine Burcht: Receptie Amuse- memtsver. „Voor ons vermoalk". 8.39l'l uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel .Spr. prof. dr. Ir. H. G. van Beusekom over de gevolgen van de Industrle-Msa-tie door Individu en gemeen schap. 12.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Coöp. Boerenleenbank Leld-enOegstgeest. 7.30 u nam. St.-Antonlus Clubhuis; Uitvoering Speel tuinver. „Rondom de M-aredyk" 8 u. nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrouwen Causerie mevr. H. P. de Mulndk-Keizer. 2.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal)WAL A-korset ten show. 2.30 uur en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Propaganda- avond Veilig Verkeer. 8 uur nam. Volkshuis: „De kinderen van Jeruzalem" 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Opendeur-by- eenkomst. 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): WALA-korset- tenshow. 2.30 uur en 8 uur nam. Pieterskerkgracht 11Ledienverg. Ver. voor Schoolkindervoeding en -kleding. 4 uur nam Adriaan Pauwstraat 1Ledenverg. Leldse H-outschool. 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Ohr. Geref. Kerk (Steensohuur 9): Kruisappêl. Spr. ds. v. d. Wiel, ds. Rot huizen en ds. Ottevanger. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenveren. ..Rijnland". Spr. A .van Eijk over Duitse Herdershonden. 8 uur nam. Rehoboth: Paaswydlng Ned. Ohr. Vrou wenbond. 8 uur nam. Oegstgeest: Aand-eelhoudersverg. N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnyver heid .ten kantore der N.V. 4.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenfleomst Jehova"» Getuagen. 7.45 uur nam De DoelenGenootschap Nederland Engeland. Spr. mr. Th. Joekes over de taa-k van de buitenlandse dagbladcorres pondent. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175Wachttoren-studie. Jeho va s Getuigen, 5.30 uur nam WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca sneeuw licht bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt half bew. sneeuwbui mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt sneeuw zwaar bew. half bew. bfl V I •-s. P. g5 a CM nn-w 2 -4 1 no 2 -2 0 w 2 1 0 zw 4 14 0.2 z 6 8 0 w 1 3 0 z 3 5 0.4 zzw 2 1 1 windstil -1 1 n 2 11 0 windstil -1 0 nw 6 6 0 n 1 -0 0 windstil -1 0 nw 2 0 0.6 wnw 1 -3 1 no 9 2 0 0 1 1 0 n-nw 4 1 0 O 2 1 0 no 2 6 6 no 2 7

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2