Leidse raad kwam heden bijeen Loop der bevolldng te Leiden Ds. H. Sweepe nam afscheid van Geref. Kerk in Leiderdorp Exlibris- Kring herdacht in Wassenaar 25-jarig bestaan MAANDAG 15 APRIL Een Rembrandt-lyceum Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. P. H. van Kinschot, in vergadering bijeen. REMBRANDT-LYCEUM Bij de ingekomen stukken was een schrijven van B. en W. aan de raad om het gemeentelijk lyceum de naam van Rembrandt te geven. De voorzit ter stelde voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, waarmede de raad instemde. Allereerst werden enkele benoemingen afgedaan: de heer J. Schalks werd be noemd tot onderwijzer aan de openbare Ulo-school aan de Plesmanlaan en de dames J. M. Baan en M. N. Overwater resp. tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool aan de Duivenbodestraat en de Lorentzkade. Eervol ontslag werd verleend aan mevr. G. G. v. d. Bosch-Pinke uit haar betrekking van tijdelijk lerares in de Ned. taal en letterkunde aan de HBS voor Meisjes, idem aan mej. J. v. d. Reijden. kleuteronderwijzeres aan de B.L.O.-school van Voorgeest. Hierna werd een groot aantal onder- wijsvoorstellen z.h.s. afgedaan, w.o. het toekennen van een schadevergoeding van f. 2.863 aan kampeercentra voor het niet doorgaan van schoolreisjes in 1956: tot het verbouwen van de kleuterschool aan het Rapenburg 131 zegde de raad zijn medewerking toe. eveneens tot het aanschaffen van leermiddelen voor de Hervormde Scholen in de Oosterstraat 16 en de Van Vollenhovenkade. Voorts voteerde de raad een krediet van f. 7.450 voor het bouwrijp maken van een terrein in de omgeving van het woonwagenkamp aan de Haarlemmer weg. dit met het oog op een toekom stige bouw van een school. Een herziening zal worden voorbereid van het uitbreidingsplan 1933 en het partieel uitbreidingsplan „Leiden-Boer- haavelaan". De woning Wolsteeg 3 werd aangekocht voor een bedrag van f. 1730. Het raadsbesluit inzake grondverkoop aan de Pintsch Bamag Nederland io werd ingetrokken. Voor enkele gemeen tewoningen. resp. een perceel grond aan de Morsweg. werd de bestaande huurovereenkomst verlengd; idem van Revuegezelschap bestaat 35 jaar HULDIGING EN FEEST Het Eerste Leidse Klucht- en Revue- zelschap bestaat deze week 35 jaar. Zaterdagavond werd dit jubileum in de uitstekend bezette Stadsgehoorzaal gevierd met een cabaretvoorstelling, die voor elck wat wils bood. Tevoren werd het bestuur van het jubilerende gezelschap gehuldigd. De avond werd met een woord van welkom geopend door de voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Ernst, die daarna van de gelegenheid gebruik maakte allen hartelijk te danken voor Qe geleverde bijdragen. Enkele ogenblik ken later werd de voorzitter van het Revuegezelschap, de heer I. Lens, sa men met. zijn medebestuurders de zaal binnengeleid. Namens leden en dona teurs bood de heer Ernst behalve zijn gelukwensen het. bestuur nog een sten cilmachine aan. terwijl ieder bestuurslid "Dovendien een vaas in ontvangst mocht nemen. Voor de dames waren er bloe men. De heer Lens dankte voor al deze geschenken en sprak vervolgens woor den van waardering tot penningmeester Groenedyk, die de vereniging, waarvan hij de oprichter was, gaat verlaten. Een polshorloge en een eremedaille werden hem aangeboden. Mevrouw Holwerda, die al die jaren op de planken heeft ge staan. werd met een lamp verrast. Voor degenen, die de heer Ernst in de afge lopen maanden hebben geholpen by de voorbereidingen van dit feest, was er eveneens een attentie. Nadat ook na mens verschillende zusterverenigingen woorden van felicitatie waren uitgespro ken was het woord aan de conferencier en radio-imitator Peter Piekos, die het cabaretprogramma met een gezellig praatje inleidde. „The Top Liners" brachten voor de pauze met hun showorkest Franse en Zuidamerikaanse melodieën ten ge hore en de 2% Waconi's toonden hun kunnen op het gebied van de acrobatiek. Een sympathiek artiestenpaar vormden de twee Wico's, die méér kunnen dan alleen maar op de accordeon spelen. Hartelijk heeft men in de loop van de avond gelachen om de imitaties van Peter Piekos en de clownerie van enkele anderen. Na afloop van het gevarieerde programma werd tot diep in de nacht onder leiding van de heer A. de Groot gedanst. ..The Travelling Brothers" en „The Dance Five" zorgden voor de mu- ziek. Lezers schrijven VERLICHT DE TUNNEL! Geachte Redactie. Gaarne breng ik. op verzoek van velen, het volgende onder Uw aandacht. Dat de tunnel, toegang gevend tot de Rijnsburgerweg, een grote verbetering is voor het verkeer, valt niet te ontkennen. Maar dat deze tunnel bij donker en mistig weer niet is verlicht en de lich ten pas tegen zonsondergang worden ontstoken, dit kan door niemand wor den gewaardeerd. Zou het niet mogelijk zijn de lichten in de tunnel gedurende het grootste deel van de dag te laten branden? Is het uit zuinigheidsoverwegingen, dat de tunnel een donker hol lijkt, waar men doorheen moet? Verder zou het m.i. aanbeveling ver dienen de woorden „langzaam verkeer" en „snelverkeer", die boven de ingangen zijn aangebracht, des avonds te verlich ten. dit ten gerieve van de vreemde lingen. In de hoop, dat door plaatsing van het bovenstaande in Uw blad, de betref fende instanties op deze duistere situatie opmerkzaam worden gemaakt, teken ik, U dankend voor Uw medewerking. Hoogachtend Mevr. K. JOEGOSLAVIË Naar aanleiding van het artikel, dat zaterdagavond laatstleden in uw blad verscheen over mijn persoon, verzoek ik U vriendelijk, doch dringend de volgen de rectificatie te willen opnemen. Ten eerste: in ons land spreekt men van Servo-Kroatisch, maar in Duitsland van Serbo-Kroatisch, overigens een punt van weinig belang. Ten tweede: dat het gewone volk alles in de eerste naamval zet, is beslist on juist. De waarneming van bedoelde jon gelui was incidenteel, op een beperkt gebied en niet wetenschappelijk gecon troleerd, en mag zeker niet gegenerali seerd worden. Met beleefde dank voor de opname verblijf ik hoogachtend het visrecht in de Grote Sloot in de ge meente Warmond. Een bedrag van f. 13.300 werd beschik baar gesteld voor de verbetering van een gedeelte van het wegdek van de Haar lemmertrekvaart. Bij het voorstel om een wijziging te brengen in de verordening inzake het gebruik van de Gem. Badinrichting stelde de heer Langezaal voor in art. 2 in te voegen: „Voor een abonnement van 10 stortbaden op vrijdag of zater dag f. 2.50". Thans kan men wel een abonnement van 10 stortbaden op dins dag, woensdag of donderdag voor f. 2.— nemen, doch velen kunnen niet op deze dagen een bad nemen. Wethouder Menken merkte in zijn antwoord op. dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om een spreiding van het gebruik te bewerkstelligen. Op za terdag en ook op vrijdag is het badhuis reeds overmatig bezet. Inder daad heeft het college een taak t.o.v. de volksgezondheid, doch ook t.o.v. een juiste gang van zaken bij het badhuis. Bovendien kan men met ingang van deze week ook op donderdagavond te recht. Het voorstel van de heer Langezaal werd met 19 tegen 11 stemmen ver worpen. (De zitting duurt voort). Veel gelukwensen voor prof. dr. J. de Zwoan VU FTIG - J ARIG PREDIKANTSJUBILEUM Prof. dr. J. Zwaan, oud-hoogleraar te Leiden in de theologische faculteit, heeft gisteren bij zijn gouden jubileum als Ned. Hervormd predikant van zeer vele zijden blijken van belangstelling en gelukwensen ontvangen. Prof. De Zwaan had voor zijn jubileum kenbaar gemaakt niet te recipiëren, zodat het aantal bekenden en vrienden, die hem persoonlijk kwamen gelukwensen, niet groot is geweest. Onder hen bevonden zich echter wel hoofdbestuurders van de Chr. Historische Unie (o.a. de heer Schmall). Groot was evenwel het aan tal schriftelijke en telegrafische geluk wensen. terwijl van vele zijden ge schenken. bloemstukken e.d. ontvangen werden, o.m. van universitaire zijde en van de zijde van het Leidse CHU-be- stuur en de Kamerkieskring Leiden van de CHU. DOMINEE WON „KOEK8LAG OP DE DAM" „De koekslag op de dam" te Amster dam. die de Ned. herv. predikant ds. J. W. Bruinsma zaterdag heeft geleverd ten behoeve van een geldinzameling voor de restauratie van zijn kerk in het Friese plaatsje Gaastmeer. is voor de ijverige predikant een volledige over winning geworden. Hij nam uit Gaastmee. op zijn tocht naar Amsterdam 12.900 voor een niet gering deel zelf gebakken Friese kruid koeken mee. bracht ze alle op de Dam aan de (Amsterdamse) man en kon daardoor aan het einde van de drukke zaterdag f. 5.000 toevoegen aan het reeds bijeengebrachte bedrag van f. 25.000. Ds. Bruinsma is van mening, dat het succes op de Dam voor een niet gering deel te danken is aan de ijver, waarmee de Sneeker Boerenkapel in de muziek tent de van huis-uit nieuwsgierige Am sterdammers bijeen heeft geblazen en aan de charme, waarmee de in Friese klederdracht gestoken dames en heren de kruidkoeken hebben aangeboden. Medisch Kleuterdagverblijf Margriet in 1956 MEN WORSTELT NOG STEEDS MET TEKORTEN In het zojuist uitgekomen verslag over 1956 van het Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" lezen wy, dat dit dagverblijf in de loop van zijn elfjarig bestaan ge leidelijk aan van bestemming is veran derd doordat de redenen welke tot op neming van de kleuters aanleiding geven, gewijzigd zijn. In 1945 bestond zijn bevolking uitslui tend uit jonge kinderen, die leden aan de gevolgen van ondervoeding; het per centage van de kinderen dat kwam voor lichamelijk herstel of verhoging van lichamelijke weerstand daalde sindsdien en het aantal kleuters met aanpassings moeilijkheden nam toe. Dit verschijnsel heeft zich in de jaren 19501955 in versterkte mate voortgezet en in het jaar 1956 behoorde het groot ste deel der kinderen tot de groep van kleuters, die niet geheel opgewassen zijn tegen de druk, die de samenleving op hen uitoefent. De verzorging van deze kinderen stelt bijzondere eisen. De verzorging volgens het systeem der kleine groepen (maximaal 6 kinderen met 1 vaste verzorgster) werd ook in 1956 toegepast. Deze methode blijft uit stekend voldoen en biedt vele mogelijk heden, die nog niet ten volle worden benut. Gezocht wordt naar een afweging van voor- en nadelen van een verzorging in de groep met horizontale leeftijds indeling tegenover een min of meer ver ticale leeftijdsindeling; verder naar een differentiatie in de dagindeling voor de verschillende leeftijdsgroepen. In vergelijking met 1955 werden er meer 23-jarigen opgenomen en min der 5-jarigen en ouder. Evenals in 1955 verbleven er nu ook meer jongens dan meisjes in het dagverblijf. Het jaar 1956 gaf een nadelig saldo te zien van f 6.863. Door het bestuur wor den thans middelen beraamd om aan dit jaarlijks tekort een halt toe te roepen. PARTICULIER BEDRIJF OF SOCIALISME? Bij de Uitgeverij T. Wever te Franeker is van de hand van onze stadgenoot, mr. dr. P. G. Knibbe een brochure versche nen, getiteld „Particulier bedrijf of socialisme?" De schrijver, die dit vraag stuk vanuit het a.-r.-standpunt benadert en een lans breekt voor het particuliere bedrijf, gaat uitvoerig in op het christe lijke principe, dat z.i. aan de staatkunde ten grondslag moet liggen. Aan de hand van tal van voorbeelden komt schrijver tot de conclusie, dat aan de tot op he den gevoerde socialistische politiek een einde moet komen. In week van 4 tot en met 10 april 1957 GEVESTIGD M. E. de Boer-Hazen berg en lam, Lange - brug 59; A. van der Velden en fam, Ho- gewoerd 146a; J. Vochteloo en fam, ass. accountant, Pasteurstraat 5; M. J. Sorge- drager en fam., arts, Tomatenstr. 35; J. A. Verzljlenberg en fam, a.b. Haarlemmer vaart; P. A. Zandvliet en fam .Montgo- meryatraat 4; J. F. Kok en fam. werkm. L. Couperusatraat 6; G. Vreeken. 11. verpl. Witte Singel 27; C. E. Klumperbeek. 11 verpl.. Rijnsburgerweg 10; C. Th. M. van Aanfiold, 11. verpl.. RIJnsbuTgerweg 10; A. M W. Blom. 11. verpl.. Rijnsburgerweg 10; E H. Reerink, Witte Singel 85; P. E. Bree- develt, huishoudster, Oranjeboomstraat 7a; H. van Leeuwen, chauffeur. Hoflaan 195; AT. C. van Oerle. winkelierster. Haarlem merstraat 95; J. J. van Oerle, winkelierster, Haarlemmerstraat 95; G. Lemmen, labo rante. Javastraat 32; A. Bekhuis, agent v. politie, Evertsenstraat 52; A. Mossel. Korte Mare 22; F. Marsman, Gerecht 7; IJ. van der Bent, Janvossensteeg 59; E. Beekman- Kappêe, Lombokstraat 16; T. Sobering, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; Th. van der Mast. Rijn- en Schiekade 78; L. Slag- ter, röntgen assistent, Rijnsburgerweg 10; H. Biemond-Kramer. Cobetstraat 42; J. A. van Gelderen, Zoeterw. Singel 69; M. A. van Leeuwen-Brussee. Langestraat 22; A Teleng-van IJzendoom .Declmastraat 38; F. L. Bastet, archeoloog. Oude Singel 78; G. Otte, constr. tekenaar, Meloenstraat 24; J. P. van den Berg, los arbeider, Irenestr. 13a; P. G. van Puuten-Ouwehand, Schim- melstraat 2; J. H. van der Linden-de Jong, Zijlsingel 31; H. M. W. Th. van Wetten, (kamermeisje, Lijsterstraat 4; M. P. F. Mom van Steijn, Hoflaan 193; A. Guijt. matroos, Sophlastraat 57; A. P. Q. Edwatds van Muijen, Rijksambtenaar, Hoflaan 203; F. van den Dolder, 11. verpl.. Rijnsburgerweg 10; B. Th. Frans®, Morsstraat 8; A. A. Boer, serveerster, Kruisstraat 14; A. E. Helder, Plantagp 4; H. C. B. Brussaard-Weinesz, Papengracht 5; J. Bensohop, kamermeisje, Drie Ootoberstraat 61a; O. J. J. Laken. adj. directeur. Kam. Onneslaan 10. VERTROKKEN J. C. Heemskerk en fam., Hyacinthen- straat 16a naar Indonesië; S. Meesters Timmerman en fam., Rijnsburgerweg 161 naar Dordrecht Oranjelaan 106; H. B. Koekkoek en fam., Jacob Catslaan 89 naar Amsterdam, Stadionpleln 9 II; J. B. C. H. Staats en fam., Lange Mare 74 naar Onst- wedde. Drouwenerstr. 15; J. Neeleman en fam., Evertsenstr. 78 naar Delft. Oost blok 7; A. Holtslag en fam.. Lorentzkade 52 naar Oegstgeest. Joh. v. Evertsenln. 25 C. Brouwer en fam.. Haarlemmerstr. 70 naar Haarlem. Kampervest 7; Q. Quelle en fam.. G. Kasteinstr. 59 naar Harderwijk. Nassaulaan 48; J. Piersma en fam. Rijns- burgersingel 23a naar Heemskerk, Van Ruusbroecstr 17; F. Vlnkestijn en fam., Moriaansteeg 10-naar Voorschoten, a/b. Rijndijk; S. O. Setyono, Rapenburg 131 naar 's-Gravenhage, Ridderspoorweg 186: T. van Saarlcos, K. Rapenburg 9 a naar Franeker. Waagstraat 4; H. J. Wijfje Klaassen. Noordeinde 17 naar Oegstgeest. Oranjelaan 15; F. J. Adrlani, De M. van Streefkerkstr. naar Woensdrecht, Zand- Zaterdagmiddag is een 13-jarig meisje, wonende in de St. Jorissteeg, dal niet op het verkeer lette, op het Leven daal aangereden door een motor met zijspan. Zij brak haar linkerbeen en is door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. fort 97; P. W. de Melj Roodenb.str. 57 naar Wieringerw. N. Zijperweg 24; A. W. van der Lans, v. d. Waalsstr. 51, naar Lisse, Julianastr. 172; C. DevileeLange zaal. Seringenstr. 37 naar Arnhem. Raap- opseweg 80; W. M. E. SchramT. Ho meer. P. de la Courtstr. 29 naar Amster dam. Nolensstr. 16II; J. J. Oosterhoff. Schelpenkade 39 naar Rotterdam. Bergse- laan 41; E. C. Houben. Witte Singel 92 naar Wassenaar Berkenlaan 4; P. C. M. Helemons, Morsstr. 6264 naar Ouden bosch. Beatrixlaan 2; H. den Oude. Rijns burgerweg 10 naar Amsterdam, Saxen- burgerstr. 20; C. H. Engels, Rijnsburger weg 10 naar 's-Gravenhage. v. Zegelenln 337; H. C. Tellegen. Rijnsburgerweg 10 naar Zeist, Homeruslaan 40; A .van Sta veren, Rijnsburgerweg 10 naar Utrecht. Cathrljnesingel 101; M. H. van Hasselt, Rijnsburgerweg 5 naar Rotterdam, Heem raadssingel 28 a; L. C. van Andel, Merel straat 34 naar 's-Gravenhage, v. Hoyte- mastraat 16; J. Bekooij, Uiterstegracht 149 naar Apeldoorn, Loolaan 38; H. E. Vink. Sumatrastr. 39 naar Amsterdam. Stiel- tjesstr. 71; M. H. J. van de Lisdonk, Pletersk.choorstg 20 naar Tilburg, Water- torenstr. 1; A. Nydam, Lammenschansweg 11 naar Leeuwarden Winsemiusstr. 9; J. Olmeljer, Morsweg 104 naar Boxmeer, Julianastr. 20; F. Oostenbrue;. St. Buy- singstr. 1 naar Woensdrecht. Zandfort 97 J .W. Kevellng, Narm6tr. 1 naar Soest, Noorderweg 55; D. Mus. Rijnsburgerweg 144 naar Oegstgeest. Oranjelaan 2; C. Twlsa, Rijnsburgerweg 10 naar 's-Graven hage. J. Wapstr. 121; A. M. C. Hazers, Rijnsburgerweg 88 naar Nr. Amstel. B en Vaartlaan 16; M. A. M. Ekelmans, Rijns burgerweg 10 naar Rotterdam, De la Reij- straat 43 b; S. de Graaf, v. Oldenbarnev.- straat 44 naar Haarlem, Thomsonlaan 81; T. Hoos, Merelstraat 46 naar 's-Graven hage, Merelstr. 2 c; K. van Raalte, Merel straat 30 naar Amsterdam. Sportstr. 74 III C. H. Boksvan den Berg Lange Mare 74 naar Onswedde. Drouwenerstr. 15; E. Rusche, Herengracht 5 naar Ver. Staten Noord-Amerika; A. J. Plu. Herensingel 48 naar Oegstgeest, v. Assendelftstr. 35; W. J. M. Stlkkelorum. Soembastr. 77 naar Den Helder, Buitenhaven 5; P. H. G. Franken. Vliet 17 a naar Nijmegen. Ree straat 37; C. B. BolderdijkMarree, Co- betstraat 23 naar Zeist. Laan van Rijswijk 1; B. Arbouw Meddoornstraat 32 naar Zoeterwoude, Dorpsstraat 23; W. P. C. Jo- semans. Roodborststr. 30 naar Canada; A. H. Groende Jong. Korte Mare 7 naar 's-Gravenhage, v. Boetzelaerln 53; W. K. M. Keereweer, Nwe Beestenmarkt 8 naar Katwijk, Papaverhof 14; P. Bekman, Haar lemmerstr. 7 naar Rotterdam, Oranjestr. 28 a; C. D. P. van Aalst, Apothekersdijk 35 naar 's-Gravenhage. Utenbroekstr. 17; J. Duyfjes MLddelstegraoht 121 n. Oegst geest. Warmonderweg 14; H. J. van Vugt Bodrij .Groenesteeg 17 naar Amsterdam. Ie Const. Huijgensstraat 70; P. J. de Groot. Sumatrastr. 100 a naar Wagenin- gen. Gen. Foulkesweg 13; J. H. van der Vos, Bllltonstr. 19 a naar Hillegom, Wil- helminalaan 66; K. A. Andriesse, Tem- mlnokstraat 2 naar 's-Gravenhage, W. de Zwijgerlaan 61; C. L. Schenk, Acaclastr. 16 naar Nieuw-Zeeland; M. J. M. de Jong Spits Akkerhof 38 naar 's-Gravenhage, Vlagtstraat 6; L. A Cikot, Warmonder weg 9 naar Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 5; J. M. Th, Staats. Hoogl. Kerkgrt. 3 naar Nieuw-Zeeland; A. van Leeuwen. Marlj- kestr. 28 a naar Maasbracht, Rijksweg 2. Ii vier jaar MR. F. H. v. d. BRINK KANTONRECHTER ~E IIEERENVEEN Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Heerenveen, en tevens tot kantonrechter-plaatsvervanger te Leeuwarden: mr. F. H. van den Brink, advocaat en procureur te dezer stede, tevens kantonrechter-plaatsvervanger. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren; Johannes J., z. van J. Beek man en W. de Mooij; Anna M., d. van S. Langeveld en A. M. Verweg; Jan H. z. van J. Pander en N. van Laar; Clazlna P.. d. van J. Koning en W. de Wit. Overleden: G. Schledon, man, 72 j. WARMOND UITSLAGEN MOZAÏEKEN In Warmond heeft men evenals vorige jaren ook mozaieken gelegd. Voor War mond heeft een jury. bestaande uit de heren H. Schrage. A. Warburg en C. van Stijn de volgende uitslag bekend ge maakt: 1. Het mozaïek, dat gelegd is t.o. de woning van mr. Nypels. voorstellende St.-Joris en de draak;" 2. het mozaiek voor huize Leevliet en voorstellende het internaat Leevliet; 3. het mozaiek voor de R.-K. Kerk. voorstellende het laat ste oordeel; 4. het mozaiek voor het ge meentehuis voorstellende het embleem „Veilig Verkeer". Een definitieve uitslag zal nog volgen door een jury, die alle mozaieken geza menlijk in de bollenstreek zal beoor delen. Aan de Ursulaschool te Warmond slaagden voor het diploma lingerie- naaien de dames R. Moerkerk. I. Brem- mer, A. van Dam, T. Sikking, A. Sik- king, F. van den Berg. L. Sikking en A. Koot. LEIDSE JONGENS TE WATER Roeiboot overvaren Gistermiddag waren twee Leidse jongens van ongeveer 10 jaar in een roeiboot op de Warmonder Leede aan het varen. Zonder dat hun ouders het wisten hadden zij bij de heer Willemse een roeiboot gehuurd. Nabij de werf de Leede kwamen de jongens een motor boot tegen. In plaats van naar de kant te roeien gingen zij naar het midden van de Leede. De motorboot kon een aanvaring niet meer voorkomen. De roeiboot zonk onmiddellijk, maar de jongens konden zich drijvende houden dank zij een roeispaan, die zij hadden kunnen pakken. De heer Dp Hoog. die een en ander zag gebeuren, begaf zich met zijn roeiboot onmiddellijk naar de jongens Hij kon de knapen behouden op de wal brengen. De ouders, die in middels waren opgebeld, konden hun jongens voorzien van droge kleren mee naar huis nemen. TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" Het 2e damesteam bestaande uit mej. Coby Heemskerk, Thea van der Zwet en Rickie Haastregt is ongeslagen kampioen geworden in de 4e klasse van de N.T.T B. Dit team zal nu trachten in de 3e Uw dw. W. E. BLOM klasse door te dringen. Ook het le herenteam van Steeds Vooruit behield zijn kans op het kam pioenschap door de uitwedstrijd tegen Te Werve 2 met 46 te winnen. De laatste wedstrijd zal de beslissing moeten brengen of ook het le heren team promotiewedstrijden mag spelen. WASSENAAR Vrolijkheid in het Rijnlands Lyceum OP SCHOTSE AVOND Op de Schotse avond van zaterdag ln de aula van 't Rijnlands Lyceum heers te vrolijkheid. Er werd een driedelig pro gramma afgewerkt, waarvan het eerste deel was de opvoering van de eenacter „Campbell of Kilmhor" van J. A. Fer guson. Het stuk speelt in 1745 tijdens een opstand tegen Engeland en geeft weer de ondervraging van Dugald Ste ward en zijn moeder door Campbell, die met de vvand heult. Steward sterft de Ds. H. Sweepe, die onlangs een op hem uitgebracht beroep door Scheve- ningen heeft aangenomen, nam af scheid van de Gereformeerde Gemeente van Leiderdorp. Na gemeentezang, schriftlezing en ge bed hield de scheidende predikant een preek over Mattheus 14-16 „Gii ziit het licht der wereld". Ds. Sweepe merkte op. dat hij" het niet op zijn weg vond liggen uitvoerig stil te staan bii alles wat er in de 4 jaren van zijn verblijf te Leiderdorp in de Ger. Gemeente al zo was geschied. Hierdoor zou te zeer de aandacht op eigen werk worden be paald. Daarom wilde hij de gemeente bepalen bij dit woord uit IMattheus, dat onmiddellijk aansluit op de bergrede. Spreker bouwde zijn toespraak op naar aanleiding van een tweetal ge dachten n.l. ..Dragers van het licht" en ..De taak van het licht". Christus had tot gewoonte in eenvoudige taal zich tot zijn toehoorders te wenden. De woor den „Gij zijt het Licht der wereld" wa ren gericht tot de discipelen, alle een voudige mensen. Zij werden door Hem geroepen dragers van het licht te zijn n.l. te getuigen van Hem. het Licht der wereld. Door Hem zijn de discipelen en ook wij allen oud en jong dragers van Gedetineerde ontsnapt ONDANKS GEGEVEN „EREWOORD" Uit het ziekenhuis te Venlo is een 19-jarige gedetineerde ontsnapt, die tot zjjn 21ste jaar een straf in het tuchthuis in Haarlem moet uitzitten. Hij was onder toezicht van twee be wakers naar Venlo overgebracht, om er zijn 81-jarige vader te bezoeken die in het ziekenhuis is opgenomen. Hij had zijn erewoord gegeven geen pogingen tot ontsnapping te zullen doen Tijdens het bezoek verzocht hij tot twee- maal toe van het toilet gebruik te mo gen maken, hetgeen beide malen werd toegestaan. Toen hij nog voor de derde maal toestemming vroeg werd ook deze gegeven. Hij heeft toen het toilet aan de binnenzijde gesloten, en is door een raampje ontvlucht. Terstond werd de politie gealarmeerd, doch ondanks ijve rige naspeuringen heeft men tot dus verre geen spoor kunnen vinden. VARIA heldendood, wat echter niet aanschou welijk gebeurt. De inhoud is feitelijk zeer een voudig maar juist daardoor niet zo ge makkelijk te vertolken. Het stuk werd goed gespeeld. Na afloop betuigde Con stat van den Steenhoven de leraren F. P. Huygens en B. Veurman dank voor de regie. Door leerlingen weirden vervolgens Schotse en Fries-Schotse dansen in aar dige kostuums uitgevoerd met begelei ding van muziek op een geluidsband en een viool. Het succes was groot. De dames, die bij deze dansen de lei ding hadden, kregen na afloop bloemen aangeboden. Het derde deel van het programma was de vertoning van de lachfilm „The ghost goes west", waarin de vader zijn zoon, die liever flirt dan ten strijde toog, na beider dood veroordeelde om te blijven spoken in het ouderlijk kas teel. Hedenavond zal de tentoonstelling voor het eerst van 8 tot 10 uur voor ouders en belangstellenden te bezichti gen zijn. ROBERT CASADESUS over DEBUSSY, PROF. ALBERT EINSTEIN en ROBERT CASADESUS Robert Casadesus. die een Grand Prix du Disque verwierf met zijn vertolkingen van Ravel's pianowerken voor de gram mofoonplaat, vertelt over de grote Franse componist: „Met Maurice Ravel maakte ik des tijds menige concert-tournée door Frankrijk, Spanje en Zwitserland. Een gesprek met hem was altijd interessant. Zijn begrip van de muziek was uiterst helder; hij was een groot criticus ik zou haast zeggen in de stijl van Voltaire. Zijn lievelingscomponisten waren Mo zart, Chopin, Mendelssohn (wiens piano muziek hij reviseerde), zijn mentor Fauré en Debussy „Men heeft", aldus de Franse concert pianist, „vaak getracht te suggereren dat er tussen Ravel en Debussy een bittere vijandschap bestond. Niets is meer be zijden de waarheid. Ravel zei mij her haaldelijk, hoezeer hij Debussy's ,,L' Apres-midi d'un faune" bewonderde, en hoewel ik Debussy nooit persoonlijkont- moet heb, weet ik dat hij de muziek van zijn grote land- en tijdgenoot Ravel een warm hart toedroeg". Tijdens de oorlog ontmoette Casadesus de grote natuurkundige, auteur van de relativiteitstheorie. Albert Einstein. In hun woonplaats (Princeton, U.S.A.) wa ren zij praktisch buren. Menigmaal speelden zij samen piano, waarbij dui delijk Einstein's voorkeur voor Mozart bleek. Evenals Bruckner en César Franck, heeft Robert Casadesus niet ernstig ge werkt aan composities totdat hij rond de veertig was. Hij heeft verscheidene symfonieën geschreven en een groot aantal pianowerken, kamermuziek en sonaten voor diverse instrumenten. het licht geworden, door het verheerlij ken van Zijn naam. Als taak hebben wij daarbij Christus lief te hebben. Het licht mag niet onder een korenmaat ge plaatst worden. De gemeente moet wor den opgebouwd en daarvoor is organi satie hodig. Brengen wij dank aan God, die ons tot deze heerlijke taak in staat stelde tot heil van de gemeente, aldus spreker. In zgn t ed had ds. Sweepe ook Gods zegen gesmeekt voor ds. Diik op wiens schouders nu voorlopig al het werk in de gemeente zou rusten. Ds. Dijk was ook de eerste die zich na de preek tot ds, Sweepe richtte. Hij deed dit ook op verzoek van de kerkeraad. Spreker merkte op dat ds. Sweepe nu wel ging vertrekken, doch hij hoopte, dat deze in de toekomst ook nog wel eens de kansel in de Geref. Kerk alhier zou betreden. Dan constateerde hij. dat er in onze gemeente bruggen worden gebouwd. De predikant heeft ook een soortgelijke taak. n.l. die van bruggenbouwer tot bereiding van de weg des Heren. Chris tus zelf heeft de brug gebouwd tussen God en de mensen en nu rust op ons de taak ook bruggenbouwers te zijn in die zin. dat wij de weg tot de harten van de mensen vinden, daarbij de naam van Christus en van God verheerlij kende. De volgende spreker was ds. K. Schouten van Lisse, die namen» de Classis ds. Sweepe toesprak. Hij prees de grote werklust van ds. Sweepe en op zijn verzoek zong de gemeente,. Dankt, dankt nu allen God". Laatste spreker was de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepe- ningen. Deze gewaagde van de goede verhoudingen tussen de predikanten en de burgerlijke overheid. Als bewijs daarvan waren in deze dienst in de kerk aanwezig burgemees ter en wethouders, alsmede de secreta ris. Ds. Sweepe richtte zich hierna nog met een persoonlijk woord tot de ker keraad en bracht daarna dank aan de sprekers. Het laatste woord richtte hij tot de broeders en zusters van de Gemeente, die met de jeugd deze afscheidsdienst bijwoonden. Hij uitte hierbij zijn grote dankbaarheid voor de wijze waarop al len hem steeds tegemoet zijn getreden. Na afloop maakten velen nog gebruik van de gelegenheid ds. Sweepe de hand te drukken. BEURSOVERZICHT Internationals flauw Amsterdam, 15 april. Het Damrak zete vandaag de week in met zeer flauwe koersen voor interna tionale waarden. De gepubliceerde cij fers van Aku over het eerste kwartaal 1957 waren voor de beurs zeer teleur stellend. Jongstleden vrijdag daalde dit fonds een punt of acht op gissingen naar vermelde kwartaalcijfers. Vandaag werd in een zeer kalme markt ingezet op 18714. na zaterdagmorgen nog op 197 te zijn verhandeld. Zo verloren deze aandelen in een paar dagen tijds ruim 20 punten. Door aanbod van publiek lagen aan delen Kon. Olie eveneens zeer flauw in de markt en openden op f. 177.50, na zaterdag f. 180.70. Door gebrek aan aan kopen van arbitrage, leidde het midden koersaanbod tot een nog lagere koers en kwam er spoedig f. 176.80 in de no tering. Dit betekent een verlies t.o.v. vrijdag van ruim f.4 (oude basis 20 punten), terwijl de notering ruim f.3 onder pariteit Amerika lag. De handel was ook hier zeer gering. Tegen het slot kwam er enig herstel tot f. 177.30. Unilever ging met de stroom mee en verloor opnieuw ca. 6 punten, niette genstaande het gunstige jaarverslag van verleden week. Philips hield zich nog het beste en verloor slechts 1 a 2 pun ten. echter bijna zonder affaire. De Scheepvaarten deelden in de lus teloze beursstemming en verloren over de gehele linie ca. 1 Staatsleningen wederom aan de flauwe kant. vooraf voor de Staffellening. die op 85% onge veer punt lager was. Overige lenin gen Vb tot (4 lager. Van de Cultuur waarden was Amsterdam Rubber 1 hoger. Receptie en diner Zaterdag vierde de Exlibris Kring gezeteld te Wassenaar, zijn 25-jarlg bestaan. In de middag had een ont vangst plaats ten raadhuize, alwaar zich verzamelden een 60-tal leden met enige genodigden, onder wie dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling kun sten en wetenschappen van het mi nisterie van O., K. en W., vertegen woordigers van de Belgische zuster vereniging en ir. Martino uit Milaan. Aanwezig waren ook de wethouders mr. dr. J. Hazenberg, T. J. M. Rees van den Ende en E. M. Schade. Burgemeester S. baron van Wijn bergen wenste de leden van de kring namens het gemeentebestuur met het jubileum geluk. HU noemde het een voorrecht, dat de stichting met 555 leden, van wie 150 in het buitenland, in Wassenaar is geves tigd, een gevolg van het feit, dat de se cretaris, de heer A. J. E. M. Schellart ln de gemeente woont. HU noemde het verzamelen van gelegenheidsgrafiek en exlibris een uiting van gecultiveerde geesten, want degenen, die dit doen po gen de gewone dingen van het leven mooi te dc*en zUn. De kring stelt voor op het exlibris. wat betekent, dat het boek het voornaamste object is. Dit komt ook uit ln de titel van het tydschrift, de welke Boekcier is. 8UBJECTIEF Het exlibris is subjectief, omdat men er alles van zichzelf in kan leggen. Past dit nu ln een boek, dat door een ander is geschreven? Het antwoord hierop is ja, want ook het lezen van een boek is sub jectief. omdat iedere lezer daaraan ont leent wat hem past. De burgemeester besloot met de kring een levensduur tot in lengte van dagen toe te wensen tot vreugde van velen. De voorzitter, de heer Johan Schwen- cke, dankte voor de gelukwens en de ontvangst in de mooie omgeving, ver siering gevend aan het jubileum en ge heel in stijl met de kunstuiting, waar mee de leden zich bezig houden. HU bood de burgemeester een gebonden ex emplaar van het jubileumboek aan. UITREIKING VAN PRIJZEN 's Avonds was er een diner in Kasteel Oud Wassenaar, by welke gelegenheid prof. dr. J. J. Hanradt uit Voorburg na mens de Jury de uitslag bekend maakte van de NEK-prUs 1957. als volgt: le prijs W. Zweers, Rotterdam2e prUs Mar de Jong, Bussum; 3eprys P. van Doorn, Nymegen. Door de voorzitter werden de pryzen met een felicitatie uitgereikt. Beurs van Amsterdam Maandag 15 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91H 92 B Grootboek obl. 314 79% L Ned '51 3% 91L 90% L Ned. '53 (3(4) 89% 89% Ned '56 3"4 89% 89li Ned '48 3(4 85% 84% Ned '54 3(4 85% 85(4 Ned. '55 I 3% 85% 86 Ned '55 n 3% 86% 86% Ned. '47 3% (3) 86A 85% Ned. "37 3 84% 83% Dollarlng '47 3 94% 94 Investeringscert 3 91^ 90% Ned 62-64 3 90% 90% Cert. NWS 63 '/2 L 63% Indië '37A 3 86% 86 Grootboek '46 3 87 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40 40 Nat. Handelsbank 103 102% Ned. HandelsmU- 165 169% Amst. Rubber 75 76% Deli My.en (Ver.) ..92 92 H.VA88 89% Java Cult52 52 Senembah67 67 Vorstenlanden25% 25% A.K.U197% 188% Berkei's Patent (v.) 187% 187% Calvé Delft eert. 317 317 Kon. Pap. v. Gelder 199 200 Hoogovens eert307 306 Möller en Co. N.B. 331% 329 Ned. Kabelfabi 282 278 Philips 270% 270 Philips pref. 150 149% Onliever395% 388% Wilton Feyenoord 239% 343 Btliton 2de r 240 239 Dordte° Olie gew. 897% 878 Kon Olie (f 20.—) 182.00 178 00 idem (50 a f 20.—) 181.40 177.20 Holl Amer lUn 174% 173% Java China Pak'-1 186% 185% Kon N Stoomboot. 155% 154 KP.M168 167 Necj. Stoomv MU 211 210 v. Ommeren eert. 290 289 Kon Rott. Lloyd 174 173 Ned Schpepv Unie 183% 181% NI ET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1937 1 3.. 93 Lelden 1947 92% R'dam *37 I-m 3% 71% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97 Premieleningen A'dam '33 3 103 ioi% A'dam '51 2% 90 81% Adam '56 1 2% 83 82% A'dam -56 n 2%98% 90% Eindhoven '54 2% 83^ 83iV Enschede '54 2% 84% 85(4 Den Haag '52 12%.. 92% 92% idem II 2% 98% 99% R'dam '52 I 2% 93% idem II 2% 93% 94 Utrecht '52 2% 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstelUngen Amst. Bank201% 200% H.B.U eert200% 200% Rott. Bank 170 160% Twentsche Bank 169 166 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 245 Borneo Sum. H MU. 70 Ned G. en Sp fabr. 173 173 Kon. Ned. Grofsm. 106 105 Internatio92 91 Rott. Droogdok MU- 613 607 Tieleman en Dros 8% 8 Ned. MU Walv.vrt. 66% 66 L Spoorwegen Dell Spoorweg MU. 16% lfl% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34 H 34% Intern. Nickel 108 110 Anaconda 67% 67 Bethlehem Steel 179 177% Cities Service 66% 65% General Motors 40A 41% Kennecott 107117% Republic Steel 54 53% Shell Oil 80% 80% Union Pacific 27A 27% Un. States Steel 61% 62 Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen v K Edelmet Kon AA 64 Prei wü idem 72 Electrolas B 332GB Holl Constructie 395GB tng bur v BouwnUv 123GB Int Kunststof! ü>d 38 Leidsche Wolspinn 271B Sikkens LaKfahr 53 510 Ver Touwfanrienen 1 WOB Wernlnk's Betonm 89% Van WUk Textiel 79 U/4 64GB 330 123GB 39 B 267 508 168 89 79 Va

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11