Nog dit jaar Amerikaanse raketten voor strijdkrachten NAVO-landen WEERBERICHT KARPETTEN-SHOW Geleerden tegen uitrusting van W.-Duits leger met atoomwapens Fa. D. KRET Zn. Saoedi-Arabië weigert Golf van Akaba als „open" water te zien Israël en V.S. honden vast aan vrije vaart 96ste jaargang ZATERDAG 13 APRIL 1957 No. 29112 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro oo. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Verenigde Staten zullen nog dit jaar de NAVO-strijdkrachten met geleide projectielen van de typen Honest John, Matador (voor gronddoelen) en Nike (voor luchtdoelen) uitrusten, aldus heeft de NAVO-raad in Parijs medegedeeld. Dit geschiedt als onderdeel van het Amerikaanse program voor wederzijdse hulp aan NAVO-landen. De atoomladingen voor genoemde raketten zullen in de nabijheid van de lanceerplaatsen worden opgeslagen, maar ingevolge de Amerikaanse wetgeving zullen Amerikaanse militaire deskundigen er de controle over houden. In geval van een oorlog zou president Eisenhower evenwel de macht hebben deze atoomladingen terstond aan bondgenoten te doen verstrekken. Vijftien vooraanstaande Westduitse atoomgeleerden hebben gisteren gewaarschuwd tegen uitrusting van het Westduitse leger met atoom wapens. Zij zijn van mening, dat een klein land als de Bondsrepubliek zichzelf het beste beschermen en de vrede dienen kan door vrijwillig afstand te doen van alle soorten atoomwapens. Geen van hen (en onder de ondertekenaars bevinden zich de professoren Max Bom, Otto Hahn, Werner Heisenberg, Max von Laue en Karl-Friedrich von Weizsacker, allen lid van het Max-Planckinstituut) is bereid mede te werken aan de ontwikkeling of beproeving van atoomwapens. Wel achten zij de bevordering van vreedzaam gebruik van atoomenergie van groot belang. Norstad ever de Russische waarschuwing NAVO-staten De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Lau- ris Norstad, heeft gisteren op een pers conferentie in zijn hoofdkwartier de Russische waarschuwingen aan het adres van enige NAVO-landen naar aanleiding van de mogelijkheid van de vestiging van atoombases in deze staten, „onzin nige bedreigingen" genoemd. Hy zei, dat het voor hem een grote geruststelling was, dat de betrokken landen deze drei gementen met kracht hadden afgewezen. Ook was hij van mening, dat dergelijke acties v^n de Russen steeds hebben ge leid tot een versterking van de NAVO- landen. De generaal verklaarde desgevraagd, dat de NAVO-strijdkrachten die „nieu we" wapens nodig hebben, deze moeten ontvangen. Het merendeel van deze wa- „Verantwoordelijk voor de gevolgen" Bovengenoemde Duitse geleerden zeg gen in hun verklaring, dat zij weliswaar geen politici zyn, doch dat zij mede ver antwoordelijk zyn voor de mogelijke ge volgen van hun wetenschappelijke ar beid. Zy wijzen er op, dat een tactische atoombom of -granaat eenzelfde kracht heeft als de eerste atoombom die op Hirosjima viel. Er bestaan nu veel van deze tactische atoomwapens en zij zijn niet alleen voor de strijd tegen steden, doch ook voor het gebruik tegen troepen te velde bestemd. Er is geen natuurlijke grens bekend voor de mogelijkheid van ontwikkeling van deze wapens. De ge leerden verklaarden ook, dat geen tech nische mogelijkheid bekend is om grote groepen mensen te beschermen tegen het gevaar van uitroeiing door radio activiteit als gevolg van waterstofbom ontploffingen. Adenauer reageert scherp Bondskanselier Adenauer, die in de laatste weken herhaaldelijk openlijk en met veel nadruk verklaard heeft, dat West-Duitsland wat de bewapening van zijn strijdkrachten betreft niet bij de overige landen van het Westen mag ach terblijven. is buitengewoon ontstemd. Het manifest van de achttien geleerden komt hem thans, nu men druk bezig is het Westduitse leger in elkaar te tim meren en nu een harde verkiezingscam pagne voor de deur staat, bijzonder on gelegen. Hij heeft dan ook onmiddellijk zeer fel met bittere woorden gereageerd. Adenauer verklaarde dat hij het zeer betreurt, dat de heren zich niet vante- voren met hem in verbinding hadden ge steld en niet met hem hadden gespro ken. Hij verzekerde, dat het Duitse volk er van overtuigd moest zijn, dat hij en zijn Bondsregering alles deden om het voor de gevolgen van een atoomoorlog te beschermen. De professoren, zo ging hij cynisch voort, zijn niet op de hoogte van de resultaten van experimenten ter bescherming tegen de uitwerking van atoomwapens, die men in de Verenigde Staten had ondernomen. Hij zou hun die overigens graag hebben medegedeeld. Verklaringen, dat een klein land als de Bondsrepubliek zich het beste kon be schermen wanneer het vrijwillig afstand van atoomwapens deed. hadden volgens Adenauer niets met physische en weten schappelijke kennis te doen. Ze ziin al leen maar van politieke en militaire aard. Om deze te kunnen beoordelen, moesten de heren op militair en politiek gebied op de hoogte zijn en dat konden ze. aldus Adenauer, niet, juist omdat ze niet met hem hadden gesproken. pens kan zowel een atoomlading als een lading van het confentionele soort af schieten. Nors'itad was niet van oordeel, dat de besnoeiing van de Britse defensie een „kettingreactie" in andere NAVO-lan den zal veroorzaken. Volgens hem zal het niet mogelijk zijn, als gevolg van het overgaan op nieuwe wapens het aan tal militairen drastisch te beperken. Dit zou z.i. zelfs in 1965 nog gelden. Spanje en de NAVO Vrijdag heeft de Amerikaanse Senaat een resolutie goedgekeurd waarin het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verzocht, te blijven ijveren voor opneming van Spanje in de NAVO, waardoor de strategische positie zowel van de NAVO als van de Verenigde Sta ten zou worden versterkt. De resolutie werd op 20 maart reeds door het Huis van Afgevaardigden goed gekeurd. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Hill heeft onlangs de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen meegedeeld, dat ook de Amerikaanse regering toelating van Spanje tot de NAVO voorstaat. (Ingez Mea -Adv LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE TNSTAT.I.ATTES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Opnieuw nachtvorst De Bilt verwacht tot zondagavond: Zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Vannacht bijna overal zware nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 APRIL Zon op: 5.48 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: 20.03 uur; onder: 5.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.56 en 15.16 uur. Laagwater te 11.01 en 23.25 uur (15'4 hoogwater te 3.38 en 15.59 uur, laagwater te 11.49 uur). (Ingez. Med.-Adv.) Bij elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Dit nammer bestaat alt 12 pagina's en een BüvoegseL en nog voor PASEN een nieuw KARPET van HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Nota aan Verenigde Naties Terwijl de onderhandelingen te Cairo tussen de Amerikaanse ambassa deur Raymond Hare en vertegenwoordigers van de Egyptische regering zich vrij vruchteloos voortslepenkomt Saoedi-Arabië in een nota aan de Verenigde Naties nog eens nadrukkelijk verklaren, dat het weigert de Golf vam Akaba als een „open" waterweg te zien. Elke poging om haar een internationaal karakter te geven zou inbreuk maken op de soevereiniteit van Saoedi-Arabië en zijn territoriale veiligheid bedreigen. De Arabische regering dringt er in haar nota bij de andere regeringen op aan „recht en rechtvaardigheid hoog te houden" en „een einde te maken aan de Israë lische aanspraken, dat de Golf van Akaba een internationale waterweg is, die door Israëlische schepen kan worden gebruikt". Weer grensincident Nieuw Amerikaans ontwapen ingspian Harold Stai-en, de Amerikaanse afge vaardigde op dè ontwapemngsbespre- kingen, die thans worden gevoerd in Londen door een ondercommissie dei- Verenigde Naties, waarin de Ver. Sta ten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada zijn vertegen woordigd, heeft gisteren het volgende uit vijf punten bestaande voorstel, ge daan: stopzetting van de vervaardiging van splijtbare stoffen voor het. maken van kernwapens; instelling van een doeltreffend inter nationaal toezicht om naleving van een desbetreffende overeenkomst te verze keren in het vervolg mag slechts splijtbaar materiaal voor vredelievende doeleinden worden vervaardigd; splijtbare stoffen, die thans zijn op geslagen voor de vervaardiging van atoomwapens, moeten worden overge bracht naar plaatsen, waar zij slechts voor niet-militaire doeleinden zullen worden gebruikt; tegengegaan moet worden dat kern wapens worden vervaardigd in landen, waar geen kemsplitsingsindustrie be staat. De Sovjetrussische vertegenwoordiger Valerian Zorin, die na Stassen sprak, verklaarde op een later tijdstip uitvoeri ger commentaar op het Amerikaanse voorstel te zullen geven. Hij bepaalde zich nu tot de opmerking, dat er in de eerste plaats een onmiddellijk ingaand verbod diende te komen op het nemen van proeven met kernwapens. Ook meende hy dat een ontwapeningsover eenkomst slechts tot stand kon komen, indien overeen werd gekomen dat geen kernwapens zullen worden gezonden naar landen, die ze niet zelf vervaardi gen. Waarnemers menen, dat dit laatste slaat op het voornemen der Verenigde Staten, om hun NAVO-bondgenoten van atoomwapens te voorzien. Iïannnarskjöld mag van Kadar nu naar Boedapest komen! De Hongaarse regering heeft via haar permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties de secreta ris-generaal Dag Hammarskjöld, la ten weten, dat zij thans bereid is hem in Boedapest te ontvangen. Zo als bekend had de Algemene Verga dering de Hongaarse regering in no vember j.l. een desbetreffend ver zoek gedaan, dat door Kvdar echter van de hand iverd gewezen. Hij bleek toen alleen bereid de secretaris-ge neraal in Rome te ontmoeten. Hammarskjöld is naar vernomen wordt echter niet voornemens deze uitnodiging van de Hongaarse regering te aanvaarden. Hij is van mening, dat de tijd thans voorbij is. dat een bezoek van hem enig nut kan afwerpen. Een speciale commissie der Algemene Vergadering is druk doende een rapport over de toestand in Hongarije op te stellen. Men verwacht, dat dit rapport tegen het einde van deze maand gereed zal zyn. Of de Algemene Vergadering dan ter bespreking bijeen geroepen zal worden is nog niet bekend. Gisteren arriveerde met de Nieuw Amsterdam in ons land de minister van Defensie ir. C. Staf midden en de heer E. H. v. d. Beugelde onderhandelaar inzake het lucht- vaartverdrag rechtsuit de Ver- kenigde Staten. Zij werden o.m. ver welkomd door de directeur-generaal van de KLM. de heer I. A. Ater (links). Baron Band Grootkruis Huisorde van Oranje H.M. de Koningin heeft benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje mr. J. C. baron Baud. Grootofficier in speciale dienst van H.M. de Koningin, kamerheer i.b.d. H.M. de Koningin heeft persoonlijk deze onderscheiding ten pa- leize Soestdijk uitgereikt, in verband me de herdenking van het feit dat het vandaag 30 jaar geleden is dat baron Baud in Koninklijke dienst trad. De Israëlische woordvoerder bii de Ver enigde Naties, heeft onmiddellijk gerea geerd en gezegd, dat Israël evenals an dere landen gebruik maakt en zal blij ven maken van het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba. Trouwens, ook van gezaghebbende Amerikaanse zijde is gisteren nog eens medegedeeld, dat de Verenigde Staten van meet af aan Saoedi-Arabië hebben duidelijk ge maakt. van mening te zijn, dat Ameri kaanse schepen het recht hebben ge bruik te maken van de Straat van Tiran De Verenigde Naties hebben gisteren ook de kosten bekend gemaakt voor de vrijmaking van het Suezkanaal. Het viel nogal mee. totaal bedroegen zij 10.8 mil joen dollar, weinig meer dan de helft van de laagste schatting. De bedragen, die verscheidene staten als voorschotten beschikbaar hebben gesteld zijn dan ook voldoende om de kosten volledig te dek ken. Het grootste voorschot kwam van Amerika: een bedrag van 5 miljoen dol lar. Nederland leende een half miljoen. Hammarskjöld zal in zijn slotrapport aan de Algemene Vergadering het juiste bedrag der kosten mededelen. Men neemt aan. dat de terugbetaling van de voorschotten, op de eerstvolgende gewo ne bijeenkomst der Algemene Vergade ring geregeld zal worden. En Israëlische patrouille heeft don derdag in het gebied van Nir Jitzhak, tegenover de zuidelüke sector van de slrook van Gaza, geschoten op een drietal Arabische infiltranten, die geen gehoor gaven aan een bevel om te bljjven staan. Een Arabier werd doodgeschoten, de andere twee w isten te ontkomen, zo heeft een Israëlische Iegerwoordvoerder gisteren in Te! Aviv bekendgemaakt. In Engeland is het eerste Vickers st toestel, dat 63 toeristen kan ver- Viscount S03 vliegtuig gereed gc- voeren en op het Europese net 2al komen, een speciale voor de KLM\ worden ingeschakeld. Het toestel geproduceerde versie van dit Engel- tijdens ee proefvlucht. Oneerlijke jongeman bestal mede-patiënten Zel fs het geld voor „Goed soverdwenen (Speciale berichtgeving) In een der sanatoria te Laren is een reeks diefstallen opgehelderd, waarbij ge bleken, dat een 19-jarige patiënt uit Groningen zijn mede-patiënten van de afdeling heeft bestolen. De dader heeft zich zelfs aan gelden vergrepen, die patiënten voor de radio-actie „Goed zo" hadden bijeengebracht. Enige maanden geleden heeft een patiënt aangifte gedaan, dat hy een be drag van ruim f900,— miste. Een groot gedeelte van deze som bestond uit gel den, die de aangever van enkele ver pleegden in bewaring had genomen. Daarna werden geregeld geld en ver schillende voorwerpen vermist, wat de rust onder de verpleegden niet ten goede kwam. Kort geleden arriveerde op de betrokken afdeling van het sanato- ï'ium een rondzending postzegels. Deze circuleerde langs een aantal postzegel verzamelaars en werd vervolgens terug gezonden naar de eigenaar. Deze liet Rookstakers! 151 jongelieden, over het gehele land verspreid, hebben volgens de „Philipskoerier" positief gereageerd op de uitdaging van de bedrijfsor gaan om „mannenmoed te tonen door gedurende een maand totaal niet te roken". De redactie van het orgaan rekent op de eerlijkheid en sportiviteit van de deelnemers: degenen hunner, die tussen 15 april en 15 mei a.s. door de knieën gaan. er „tabak" van krijgen, of hoe dan ook de rook- staking staken, moeten zich on middellijk melden. Uitstel eerste oefening a.s. onderwijzers De minister voor Defensie heeft aan zijn ambtgenoot van O. K. en W. medegedeeld, dat maatregelen zijn ge troffen om allen, die dit jaar het eindexamen derde leerkring van de onderwijzersopleiding zullen afleggen, niet voor oktober 1957 in werkelijke dienst te doen komen voor het vervul len van de eerste oefening. Aan hen, die een herexamen dienen te onder gaan. zal voor zoveel nodig verlenging au uitstel worde*^ echter na enige dagen weten, dat uit de rondzending verschillende postzegels van waarde waren verwisseld voor goedkope exemplaren. Dit feit is de dader nood lottig geworden. Een onderzoek van de recherche gericht op de postzegel-verza- melende patiënten, leverde sterke ver moedens op tegen de Groningse jonge man, dezelfde die indertijd aangifte had gedaan van de vermissing van de ruim f 900.Hij bekende tenslotte dit geld te hebben verduisterd en zich ook aan de andere diefstallen schuldig te hebben gemaakt. Daarmee was ook de vraag beantwoord, waarom nog nooit iets vernomen was van de ruim f60.—, die zyn mede-patiënten samen voor de „Goed zo"-actie hadden gespaard. Hier bij fungeerde de Groningse jongeman als penningmeester en volgens hem was het geld reeds afgedragen aan de radio actie. Thans is uitgekomen, dat de oneer lijke mede-patiënt het geld in eigen zak heeft gestoken. Onlangs, voor het begin van de televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd NederlandDuits land had een der patiënten spontaan voorgesteld voor ieder Nederlands doelpunt een gulden voor „Goed zo" beschikbaar te stellen. De Groningse jongeman had toen de suggestie ge daan er maar 5 gulden van te maken Sastroamidjojo hoofd V.N.-delegatie De afgetreden Indonesische minis ter-president Ali Sastroamidjojo zal zeer waarschijnlijk worden benoemd tot hoofd van de Indonesische dele gatie bij de VN. Het tegenwoordige hoofd der Indone sische vertegenwoordiging by de V.N., Soedjarwo Tjondronegoro. is naar Dja karta teruggeroepen om een nieuwe post op het ministerie van Buitenlandse Za- i ken te gaan bekleden. Soedjarwo werd 3 jaar geleden tot Indonesië's vertegen- I bij de V N benoemd Eden geopereerd De Britse oud-premier Sir Anthony Eden is vandaag te Boston in de V.S. geopereerd. Een in 1953 bij een operatie in het galkanaal geplaatst buisje is, om een verstopping op te heffen verwijderd. De chirurg is dr. R. Cattell. dezelfde die Eden vier jaar ge leden heeft geopereerd. Mislukte aanslag op Franse minister (Van onze Paryse correspondent) Voor de tweede maal binnen een maand is er een aanslag gepleegd op de woning van de Franse staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken Marcel Cham- peix, die in Masserat in het departement van Corrèze woont. De minister was niet thuis, in tegenstelling met zijn echtge note, zijn 82-jarige schoonvader, die echter evenmin nadelige gevolgen van de ontploffing van een lading spring stof hebben geleden. Een fabriekje, dat 500 meter van het huis van de staats secretaris is gelegen, werd echter door de explosie in puin gelegd. Aangezien de heer Champeix in het kabinet-Mollet speciaal met Algerijnse aangelegen heden is belast, wordt algemeen maar aangenomen, dat aan deze aanslag poli tieke motieven ten grondslag hebben gelegen. Een man, die wordt beschuldigd de vorige aanslag (ongeveer een maand geleden) te hebben gepleegd, is woens dag j.l. door de politie gepakt. De 25- jarige verdachte zou tegenover de po litie hebben verklaard, dat de plaatse lijke communistisohe leiders hem 200 gulden hadden beloofd, indien hij de mi nister van het leven zou weten te bero ven. De communistische leiders wijzen deze beschuldiging van de hand en be tichten de arrestant van provocatie in dienst van de politie. De minister is vannacht van Parijs naar zijn woonplaats teruggekeerd zon der dat hij zich over de mislukte aanslag op zyn persoon verder uit heeft willen laten. Ernstige stremming O O in de Maastunnel Olietank van autobus los Gedurende ongeveer twee uur is gis termiddag het verkeer in de Maastun nel te Rotterdam gestagneerd ge weest, met het gevolg, dat op de zui delijke toegangswegen kilometerslange rijen auto's stonden te wachten. Om circa kwart over vier raakte in de tunnel van een dieselautobus een olie tank los. waarin zich ongeveer twee honderd liter olie bevond. De bus moest stoppen. De olie vloeide gedeeltelijk weg. Door de losgeraakte tank bleek het ech ter onmogelijk de bus van zijn plaats te krijgen, zodat men moest wachten, totdat de tank was leeggelopen. Veel van de olie liep in een put zodat na verloop van tijd de rijbaan met zaagsel weer begaanbaar kon worden gemaakt. Toen ook kon men de bus wegslepen. Het verkeer kon in die tussentijd slechts langzaam de plaats van het ongeval passeren. Tot overmaat van ramp waren van half vijf tot één minuut voor vyf de Maasbruggen voor het scheepvaart verkeer geopend. Om vijf uur kon dus pas begonnen worden het verkeer, dat van de tunnel gebruik wilde maken over de bruggen te dirigeren. De politie moest in totaal vijf radio wagens inschakelen om het verkeer weer in goede banen te leiden. Om ongeveer kwart over zes was de toe stand normaal. ('eie honderden doden door va»ersno3d 'n Afghanistan De meeste provincies van Afghanistan zijn onlangs door overstromingen ge teisterd, aldus is uit goede bron te Pesjawar vernomen. Verscheidene hon derden mensen zijn om het leven geko men en drieduizend dakloos geworden. De materiele schade, waaronder het ver loren gaan van gewassen, wordt op moor .i-in eon miljoen dollar ^schat.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1