Met de Leidse N.R.V. dwars door romantisch Oostenrijk Familie-avond C. H. Unie Leiden P6*t« Jaargang Donderdag 11 april 1957 Vierde blad no. 29110 Van Donauscliingen tot Wenen Deense zangeressen hadden veel succes De afdeling Leiden van de Ned, Reis- vereniging belegde gisteren in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een avond, die klonk als een klok! In de eerste plaats werd er een film ver toond, welke overal in den lande de aandacht heeft getrokken, n.I. „Die schone blaue Donau", terwijl aan een en ander luister werd bijgezet met zang van de twee Weense zangeressen Snsi Rothmayer en Erika Hir^ch. Geen wonder, dat van de rnim 3000 Leidse N.R.V.-ers slechts een deel in de eivolle zaal een plaatsje kon be machtigen. Voorzitter J. A. A. v. d. Horst sprak en woord van welkom en deed vervol- r enkele mededelingen betreffende naderende reisseizoen. Het verheug- lehem bekend te kunnen maken, dat de pngerengroep van de afdeling Leiden tdeze avond met 33 leden in de leef- van 18 tot 30 jaar haar betstaan aanvangen. Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging or REIS DOOR JOEGO-SLAVIE In mei 1956 heeft een groep studenten an de Leidse Universiteit gedurende fie weken op uitnodiging van de uni- ersiteit te Zagreb, een excursie ge laakt naar Joego-Slavië. Over deze excursie hield dr. W. Ver- oort gisteravond een interessante lezing jhet Zoölogisch Laboratorium voor de Jon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. By de aanvang van deze avond open- I de voorzitter van de afdeling Leiden r. S. J. van Ooststroom, de vergadering iet een welkomstgroet waarna de fcretaresse dr. A. Timmermans de btulen van de vorige vergadering on- ^wijzigd goedgekeurd zag. Direct hierna ving dr. Vervoort aan let zijn lezing. Een 20-tal studenten o.l.v. prof. dr. D. Kuenen en de beide bovengenoemde fcren hadden deze excursie gemaakt let een drieledig doel: een echte insec- Jnplaag mede te maken en de bestrij- mg hiervan, de zeefauna in de Adria- kche Zee te bestuderen en tenslotte n verzameling aan te leggen van de Hangrijkste inheemse planten en ge- fcsen. Rijk beladen met een schat van fegevens waren de heren teruggekeerd. Dr. Van Ooststroom, conservator van kt Rijksherbarium, had zijn botanische grzameling kunnen uitbreiden met een jB-tal gedroogde planten, waarvan er ple tientallen aanwezig waren. Dr. trvoort toonde een schat van gecon- iveerde dieren en insecten. Door het gulle onthaal en de hoog- kroemde gastvrijheid van het Joego- pische volk was deze excursie uitzon- krlijk goed geslaagd. Bij de ontvangst op diverse plaatsen Is de gulheid van hoog tot laag dik- |)ls zo. dat het moeilijk was de aange wen gaven te weigeren. ■et een kerncollectie van kleurenfoto's projectieplaatjes gaf dr. Vervoort een iper inzicht zowel in het land en volk p Joego-Slavië als in het verrichte ktensch appel ij ke werk op botanisch en jBlogisch gebied. In de pauze en na ilezing gingen dr. Vervoort en dr. Van bststroom zeer uitvoerig in op de vra- m. welke van alle kanten werden ge- OEGSTGEEST - Tot de 2de klasse van de Rijks- Bnbouwschool voor de Bloembollen- pit te Lisse is bevorderd onze plaats- moot A. C. Sentel. VOORSCHOTEN - De heer G. C. H. Beaupain alhier is ïoemd tot plaatsvervangend lid van commissie voor het afnemen van (mens voor het diploma scheepswerk- gkundige aan boord van zeeschepen. -Het diploma van de Rijkstuinbouw- ïool voor de Bloembollenteelt te Lisse rd behaald door onze plaatsgenoot N. v. d. Waard. BURGERLIJKE STAND Geboren: Veronica S. M.. dr van J. M. 1 en J. C. H. M. Paardekooper; Jo nnes A., zn van C. M. A. Eeeneman en J. M. Heemskerk; Johanna H., dr ran P. Carelsen en T. J. Borst; Sheila M„ v. A. de Bloeme en O. B. Martin; Joke, 'an L. Hemmes en J. C. Po9tma; Arend, van W. Krösschell en G. Blankespoor; thony R„ zn ran J. Teske en C. Stoel- Klazlna J. dr van C. Colijn en A. Fi- •jetrouwd: N. Luijendijk en T. Boxum. P. van der Hoek en A. van der Kamp. Overleden; Allda P.. dr van J. J. Bolle 'P.M. J. Oudshoorn. WARMOND t- Tot de 2de klasse van de Rijks- pnbouwschool voor de Bloembollen- At te Lisse is bevorderd onze plaats- noot A. W. Buntsma en tot de 3de pse W. J. Heijl. Wat de filmvoorstelling betreft deze was een lust voor oog en oor. Onder regie van de heer C. H. Groen, die ook j aa" in de havan "ruiden liggenae voor enige toelichting zorgde, heeft de cineast J. Kennedy vorige zomer in op dracht van de N.R.V. een bijzonder fraaie kleurenfilm opgenomen Treffend was inderdaad de muzikale illustratie. Ook in deze komt de heer Groen alle nulde zeker toe. In prachtige kleuren waren de verschillende mooie land schappen en de schilderachtige stadjes en dorpjes in het stroomgebied van de Donau gefilmd. Vanaf de oorsprong in Donauschingen tot het oude romantische Wenen, een stad waar men steeds weer wil terugkeren wanneer men er één keer is geweest, konden de aanwezigen volop genieten van bergen en dalen, van bos sen en meren, ja van wat niet al Zij. die van steden houden werden gecon fronteerd met het leven in München. Innsbruck. Salzburg. Augsburg. Passau en vanzelfsprekend ook met dat in de hoofdstad van Oostenrijk. Het kan niet anders of een vakantie in Zuid-Duits- land. Zwitserland of Oostenrijk moet bij zulk een pracht wel onvergetelijk zijn. Tussen de bedrijven door traden met buitengewoon veel succes Susi Rothmayer en Erika Hirsch. bekend in Wenen van In elf jaar 20.000 liter olie van fabriek gestolen De politie heeft te Wormerveer een daar woonachtige veehouder gearres teerd, die van 1946 af als waker van een oliefabriek een functie die hij in de weekeinden uitoefende onge veer 20.00 liter olie zou hebben ont vreemd. Voorts is onder verdenking van heling in hechtenis genomen, een inwoner van Beverwijk, die de olie ge durende deze elf jaar van hem zou hebben afgenomen. Deze verkocht op zijn beurt de olie schepen, aan boord waarvan men de olie gebruikte voor de bereiding van verf. Met deze verf werden de schepen onder houden. De veehouder verkocht de olie aan de heler voor prijzen variërend van f. 0,70 tot f. 1 per liter. Als hij zijn werkzaam heden in de weekeinden had beëindigd, nam hij bussen en blikken olie mee naar huis, waarna hij ze per motorfiets naar Beverwijk vervoerde. Er kwam een einde aan deze diefstallen toen de politie in Beverwijk wenste te weten hoe de man steeds weer aan de olie kwam. Hij be kende. dat hij deze al elf jaar van de ander te Wormerveer kocht. Tijdens huiszoekingen bij dief en heler zijn nog enige partijtjes olie aangetroffen. Radio Wien en Sender Rot-Weiss-Rot op met aardige volks- en jodelliedjes. Zij weten wat op een ontspannings avond als deze inslaat en wat niet en ongetwijfeld is dat haar grootste ver dienste Kortom de N.R.V. kan aan haar lijst van geslaagde bijeenkomsten weer één toevoegen Evangelie niet alleen een zaak van de kansel, doch ook van raadzaal en Binnenhof Mede op aandrang van enkele leden had het bestuur van de afdeling Lei den van de Chr. Hist. Unie gisteren in de grote zaal van het wykgebouw Levendaal een familie-avond belegd. Ditmaal bleef de praktische politiek buiten beschouwing en waren het de leden, die de vulling van het program ma. voor hun rekening hadden geno men. Een initiatief, dat te oordelen naar de grote belangstelling de zaal Vrije radio, vrije schoolkeuze, was geheel bezet en de waardering, welke voor het programma bestond, zeker is ingeslagen en voor herhaling in aanmerking komt. De voorzitter, de heer D. van der Kwaak, vroeg in zijn inleidend woord in het kort de aandacht voor het gees telijk element dat de Unie-leden sa menbindt om dan nog even zfj het zeer terloops de praktische politiek aan te roeren. In dit verband wees hij op de desillusie van een bepaalde partij, die het vorig jaar voor de verkiezingen de mond vol had over de welvaart en thans geconfronteerd wordt met de noodzakelijkheid van de bestedingsbe perking. De heer B. van Luyn, hoofd van de Leidse Houtschool, vergastte hierna de aanwezigen op voortreffelijke solo-zang, daarbij op kundige wijze aan de piano geassisteerd door mevr. Van Doorn. Mevr. De Vries-Cnossen zocht het deze avond in enkele met zeer veel begrip voor de inhoud voorgedragen decla maties. Voor de pauze waren het nog enkele aanwezigen, die aan het werk werden gezet. Onder leiding van mr. dr K. de Vries en de heer B. de Kier werd hun geheugen in een wedstrijd hersengym nastiek beproefd. Verder werd deze avond nog een interessante film over de Bovenwindse eilanden vertoond. EVANGELIE RICHTSNOER VOOR ONS HANDELEN Aan het einde van deze gevarieerde samenkomst sprak de heer P. S. Harm- sen nog een woord van bezinning. Het is niet zo gemakkelijk aldus spre ker, om in deze tijd nog Chr. politiek te willen bedrijven. Men wordt voor conservatief aangezien. Bovendien wordt er aan ons aantal geknabbeld. En we zijn geneigd de zaak er bij neer te gooien, want we zitten met de vraagte kens. Ook verliezen we vat op de jeugd. De moderne mens aanvaardt zonder meer wat ce maatschappij hem biedt. verhou ding arbeider-patroon. Toch zijn dit verworvenheden". Daar is moeite voor gedaan. We moeten ons baseren op het Woord van God als richtsnoer voor ons leven als individu, maar ook voor de sa menleving. Zeker aldus spreker, men kan de normen van recht en gerechtig heid nastreven zonder Christus. Maar dan zal men zo nodig vaak afwijken. Denk aan Duitsland in de Nazitijd.. Waar moet het met de mens naar toe. die slechts denkt aan zijn eigen gemak kelijke leven en zijn genoegens, die zon der een kleur te krijgen een brood in de vuilnisemmer stopt, die spreekt over de rechten van de mens. maar de rechten van God vergeet? Het is de negatie van de wet Gods. de houding van de rijke dwaas. Chr. politiek is meer nodig dan 100 jaar geleden, juist nu de grenzen meer verdoezeld worden. Het Evangelie heeft- alles te maken met mens en sa menleving en is niet alleen een zaak van de kansel, doch ook van de raad zaal en Binnenhof. Als Christenen weten we, dat we niet alleen staan. God heeft Zijn hand naar ons uitgestrekt en wat voor de mens 1 ondergang lijkt, is bij God soms over winning: Christus' dood en opstanding. Moge het ons gegeven zijn, te beschikken over geloof, wijsheid en gebed, want zonder de gemeenschap met God kun nen we niet leven, aldus de heer Harm- sen. Laatste berichten Vlammenzee in Putten JONGEN STAK HOOIBERG IN BRAND Een felle brand woedde gisteren in de buurschap Heil onder de gemeente Put ten (Gld.) in de boerderij van de ge zinnen Grevengoed en Koopman, tenge volge waarvan een deel van het huis raad, twee hooibergen, een bergschuur. een varkensstal en een veestal verloren gingen. Drie pinken, zeven biggen en een stierkalf kwamen hierbij om het le ven. De aanzienlijke schade wordt slechts ten deele door verzekering ge dekt. Toen het 8-jarig zoontje van de fa milie Koopman op het punt stond naar zijn school in Huinen te gaan, stak hq waarom is nog onbekend met een lucifer de hooiberg in brand. Daarna stapte de knaap op de fiets. De jongen kreeg echter berouw, maar toen hij even later omkeek, zag hij dat de hooiberg reeds één vlammenzee was. Hij keerde terug en waarschuwde zijn ouders, die op dat moment nog niets wisten. Door gebrek aan water was men in het geheel niet tegen het vuur opge wassen. Tot laat in de avond is men bezig geweest met het nablussen. Naar schatting is 1500 kilogram hooi verloren gegaan. Prof. Romme en dr. de Kort uit de West terug ENTHOUSIASTE INDRUKKEN. Prof. mr. C. P. M. Romme en dr. W. L. P. M. de Kort, beiden leden van de parlementaire delegatie, die gedu rende enkele weken een bezoek aan Suriname heeft gebracht, zijn gister avond op Schiphol teruggekeerd. In het vliegtuig bevond zich ook de pre sident-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler. die een inspectiereis langs de vestigingen van de KLM in Canada heeft gemaakt. Zowel prof. Romme als dr. De Kort waren opgetogen over het bezoek aan Suriname. „Het zelf waarnemen kan alleen maar ten goede komen aan de verstandhouding tussen Suriname en Nederland", aldus liet prof. Romme zich uit. Suriname is het land van de opkomst, dat veel achterstand moet inmalen. Het Brokopondoplan zal de grondslag moe ten vormen van de verdere industriali satie van het land. Ik moet zeggen, dat dit plan reële kansen biedt Ik ben er van overtuigd, dat het zal worden verwerkelijkt. Reeds is er een tweede plan voor het bouwen van een stuwdam in voorbereiding". Prof. Romme en dr. De Kort vertelden nog, dat z.y na het bezoek aan Suriname particulier nog naar de Antillen zijn gegaan. „Zonder twijfel heeft het bezoek aan de Antillen groot nut voor ons gehad", zo zelden zij. Prof. Romme hoopt, dat delegaties van Suriname en de Antillen in april 1958 naar Nederland zouden komen. „Dat kan de band tussen de drie delen van het Rijk alleen maar verstevigen". Dr. Drees komt naar Leidse 1 mei-feest De minister-president, dr. W. Drees, komt naar het Leidse 1 mei-feest en zal 's avonds in de Stadsgehoorzaal de mei-rede uitspreken. Aan deze vergadering werken verder mede de Arb. Muziekvereniging „Nieuw Leven", de „Stem des Volks" en de voor drachtskunstenaar Jo de Heer, die zal declameren: „Van barricadehelden tot robots". De Leidse 1 mei-viering wordt 's och tends om negen uur ingezet met de planting door de A.J.C. van een mei-boom in het Van der Werfpark. Om tien uur volgt dan in de foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst, waarin de Vrouwenbond van het NVV een politieke mode-show zal opvoeren. Voor de kinderen van 6 tot 14 jaar is er wederom feest in de Stadsgehoorzaal. Vooraf gaat een optocht, die resp. om 1 en 2.45 uur van de Kaasmarkt vertrekt. Het programma in de Stadsgehoorzaal wordt die middag verzorgd door de AJC. die een opvoering brengt van de avon turen van Prikkebeen. en het Kinder koor „De Jonge Stem". WASSENAAR Chr. O. L. B. 10 jaar De Chr. Openbare Leeszaal en Biblio theek hield in het Deylerhuis de jaar vergadering, welke vanwege het 10-jarig bestaaen een enigszins feestelijk karter had. De voorzitter, de heer J. D. Vossen, opende met gebed en Schriftlezing, waar na hij in het bijzonder begroette mr. C. A. van Gorcum, voorzitter van de Alge mene O.L.B., waarmee de meest vriend schappelijke betrekkingen worden on derhouden. Hjj begroette ook speciaal het oud-bestuurslid, de heer v. Dijk, die des tijds de stoot gaf 'tot oprichting van de Chr. O.L.B. Uit het jaarverslag van de secretaresse valt te ontlenen, dat het ledental steeg tot 336 en dat er groei is in het aantal uitleningen en het boekenbezit. Wat dit laatste betreft bleek meer uit het ver slag van de penningmeester. n.I. dat voor ruim f.400 boeken werden aange kocht. Als bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heren Vossen voor noemd en dr. H. J. de Graaf. De peningmeester, de heer W. J. Val kenburg. wierp een terugblik in het ver den en beantwoordde daarbij de meer malen gestelde vraag: Waarom een Chr. O.L.B.Hierna werd een gezellige wed strijd om prijzen in het raden van titels van boeken gehouden. Na een pauze sprak dr. J. W. Schulte Nordhol't over zijn boek „Volk, dat in duisternis wandelt", dat handels over het negerprobleem in Amerika. MARKTBERICHTEN JUDEN, 11 april Leidse Coöp. o«nte- en Fruitveiling. Prijzen per 1Ó0 andyvle 2049; prei 10—22; rabarber ~29; spinazie 624; stoofsla 1028: geen 2144; witlof 4966. Tijzen pier 100 stuks: bloemkool 1>5 '.komkommers 2046; sla A 5.20 5°; B 2.508.00; peterselie 327; raap- len 69; radijs 1329; selderie 4. tP^pA, Li april. Kaasmarkt. Aam- 22 partijen. Notering; eerste kwaliteit *2 tot f 2.55, tweede kwaliteit f 2.33 tot Handel flauw. ÜJNSBURG, 10 april. Bloemeruvelldtng ra: Tulpen: Golden Harvest 55—70; u Parrot 80—115; Red Champion 90— Copland 45—72; Basra 110—120; W. I 4062; Ca/rara 50—80; v. d. Eerde 50 ro; Edith Edidy 40—58; Piccadilly 50— HUlegarda 35—50; Krelage 3044; Bo- 50-65; Livingstone 5570; Camp fire ,"J4; W. Pltt 55—80; Bairtigon 50—63; want Star 2028; Oranje Wonder 40 Cordell Huil 60—85; Sunshine 50— Glorie van Noordiwyk 5065; Rose •My 5360; Rose Marie 5058; Advan- tl6; Nlzz>a 90110; Rijzende Zon l~w; Snowdon 4555; Sweet Harmony [-•130; Hyacinten: 3045; alles per bos c-ssen: Geranium 180—220; Aotea 140— Sempre Avanti 180—240; Verviérs 140 Ing. Combe 150—180; Flretil 120— Glamour 100—120; Lathyrus 90100; Jtoonen 200—290, alles per 100; Am. J«rs 1518 per stuk. Amaryllis 3416 r selk. ^JNSBURG, 10 aprdJl. Groenteveiling: ■fa#0011 710; Prei 12kroten 56; mL,50~63; waspeen A 1'555; B 30—50 silo; peterselie 68; radijs 20—22 per Deze merkwaardige bouwsels zijn I verversingsinstallatie aan de Zuid- de verttilatietorens van de tucht- zijde van de Velser-tunnel. Aan het slot van de avond droeg de heer Vosen na de gebruikelijke periode van twee jaar, het voorzitterschap over aan de heer K. G. Tiel, die de verga dering sloot. Tuinbouwver. W. en O. In „Het Wapen van Leiden" werd een vergadering gehouden van de tuinbouw- vereniging „Wassenaar en Omstreken", welke door de heer P. Zegwaard werd ge opend met een afzonderlijke begroeting van de heer C. van der Salm jr uit Rijs wijk, de spreker voor die avond. Na de notulen en de ingekomen stuk ken volgde de mededeling, dat de leden werfactie een zestal nieuwe leden op leverde. Het onderwerp van de heer v. d. Salm luidde: „De toepassing van steen in de tuinkunst". Hij merkte op, dat tuin kunst betekent schoonheid brengen, wat iets anders is dan tuinaanleg. De be planting maakt de tuin en is hoofdzaak: steen is materiaal dat voor verfraaiing dient. Een rotstuin moet zijn een onder deel van een tuin, waarvoor voldoende ruimte is en moet geleidelijk overgaan in een ander deel van de tuin. Spreker noemde het materiaal lavasteen en zandsteen, nooit samen in één tuin te gebruiken, sintels helemaal niet. Bak steen voor de muurtjes, inplaats van een talud van gras e.d. Bij het huis moet steen (gemetseld) van dezelfde kleur of iets donkerder dan het huis worden gebruikt. Wesersteen, geel en donker, is tuinen (Limburg). In de paden bak- alleen geschikt voor daartoe geëigende steen of flagstone, regelmatig of onre gelmatig. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna spreker nog kleurdia's van de tuinbouwschool Huis te Lande vertoonde. Met een stukje van voorjaarsbloemen behaalde de heer C. van Vulpen de 1ste prijs en de heer G. Ruitenbeek de 2de. Hoge punten, in totaal 36, behaalden vier vetplanten van de heer J. C. van Keppel, ingezonden voor het punten- s'telsel. Bij voldoende deelneming wordt op 17 april een excursie gehouden naar Keu kenhof. Het diploma van de Rijks tuin bouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse werd behaald door onze plaatsge noot P. Lagendijk. „De Kieviet" is herrezen Als een vogel Phoenix is de Auberge „De Kieviet", anders genoemd Osteria Napolitane, uit de as herrezen. De heer B. Degeling, die namens de Rotterdamse Verzekering Sociëteit, de eigenaresse van het pand, enige inlich tingen gaf over de voorspoedige bouw, noemde wat voorheen aan de Stoeplaan 27 stond een oude kast en prees de schepping van architect J. A. Lelieveldt. De exploitant, de heer Luigi Gardini, stellig zeer tevreden over het exterieur, legde vanzelfsprekend meer de nadruk op het doel van het gebouw en ver klaarde, dat het restaurant hoofdzaak is, hoewel er ook enige gelegenheid wordt geboden voor logies. Hij nodigde tot een bezichtiging uit, speciaal ook van de keuken. De heer Gardini kan overigens over de gehele inrichting van het nieuwe ge bouw tevreden zijn. De huisarchitect Zwart uit Den Haag wijdde er eveneens zijn beste krachten aan. De ruime eet zaal, welke het grootste deel van de voorzijde inneemt, is zeer gezellig, even zo de daarneven gelegen gelagzaal, welke daarboven nog een afzonderlijke voort zetting heeft. Boven zijn zeven dubbele logeerka mers, waarvan vijf met badkamer en twee met douche. Meer Nederlanders naar Zuid-Afrika Nederland hoopt, dat Zuid-Afrika spoedig in staat zal zijn meer Neder landse emigranten op te nemen, zo heeft de Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. Haveman. ver klaard op een bijeenkomst van de Raad der Intergouvernementele Com missie voor Europese Migratie in Ge- nève „Wij hopen tot een overeenkomst met de Unie van Zuid-Afrika en de leem te komen, die een nieuwe stoot voor toekomstige migratie zal geven", zo zei hij. Voorts deelde mr. Haveman mede, dat er met de Federatie van Rhodesia en Nyassaland onderhandelingen over emi gratie van Nederlanders gevoerd worden. In tegenstelling tot vroeger gaan er nu meer Nederlanders naar Canada dan naar Australië. De emigratie naar Australië wordt belemmerd door huisves tingsmoeilijkheden. Voorts verklaarde mr. Haveman, dat het resultaat van het Nederlandse Emi- gratieplan vorig jaar vrijwel teniet is gedaan door de terugkeer van duizen den Nederlanders uit Indonesië en de aankomst van Hongaarse vluchtelin gen. De toestand op het gebied der emigratie is op het ogenblik zeer on bevredigend in Nederland, zo voegde hij hieraan toe. Mr. Haveman wees ook op het feit, dat de overeenkomst voor een gemeenschap pelijke Europese markt o.m. voorziet in migratie van arbeiders in de aangesloten landen. Dit zal grote wijzigingen in de migratiepolitiek brengen. De leem zou daarbij behulpzaam kunnen zijn. Mr. Haveman achtte de tijd gekomen om een solide basis te leggen voor het financieren van toekomstige Icem-pro- gramma's. Hij hoopte, dat op de vol gende bijeenkomst van de organisatie overeenstemming daarover zal kunnen worden bereikt. MR. M. G. L. J. SCHUTTELAAR COMMIES-GRIFFIER EERSTE KAMER Gistermiddag heeft de Eerste Kamer gestemd voor de benoeming van een commies-griffier. Voor deze functie waren 13 sollicitaties binnengekomen. Bij de tweede vrije stemming wordt benoemd mr. M. G. L. J. Schuttelaar te 's Gravenhage. Hij heeft 35 stemmen verkregen, op mr. P. J. G. Kapteyn te Leiden zijn 21 en op jhr. mr. G. J. Ploos van Amstel te 's Gravenhage zijn 6 stemmen uitgebracht. Mr. Schuttelaar trad in 1947 in dienst van de Sociale Raad te 's Gravenhage, waar hij thans de rang van hoofdcom mies heeft en de functie van secretaris der commissie tot bevordering van sa menwerking. In deze functie heeft hij de supervisie op het uitvoerend maat schappelijk werk in het gebied van ge noemde raad. Voordien was hij secre taris van de commissie inzake onder houdsplicht. De heer SChuttelaar is rooms-katholiek. Deze "agina gedeeltelijk gecorrigeerd 's Middags om half zes houdt de Prot. Chr. Gemeenschap in de P. v. d. A. een wijdingsdlenst in de Doopsgezinde Kerk. Ds. H. A. Visser, hervormd predikant te Amsterdam zal hier het woord voeren. Naar uit het programma blijkt heeft men dit jaar voor het eerst in vele ja ren afgezien van het houden van de 1 mei-optocht. Douairière van Tuyl van Serooskerken overleden Gisteravond is in haar woning aan de Lange Voorhout 48, Den Haag, op 78-jarige leeftijd overleden douairière F. W. baron van Tuyll van Serooskerken, geboren jonkvrouwe Cornelia Maria Boreel. sinds 1954 groot-meesteres hono raire bij het civiele huis van H.M. de Koningin. Kort voor de oorlog werd zij benoemd tot Grootmeesteres van Koningin Wil- helmina. Zij bleef deze waardigheid be kleden bij Koningin Juliana na de troonsafstand van Koningin Wilhelmina. In 1954 werd zij benoemd tot groot meesteres honoraire. Nieuwe kunstslof met grote mogelijkheden Geleerden van de Montecatini Ltd. te Milaan hebben aangekondigd een stof te hebben samengesteld, waarvan vrijwel alles kan worden gemaakt. Alle facetten van het menselijk be staan zullen te maken krijgen met „Moplen" (polipropileen), een nieuw thermoplastisch produkt, zo werd ver- verklaard. Het kan worden gebruikt voor de ver vaardiging van machine-onderdelen, buizen draden, films, textiel en kleding. De trekweerstand van „Moplen" is groter dan die van staal. Het soortelijk gewicht is 0.90, zodat de stof, die be stand is tegen temperaturen van 160 graden, kan drijven. Een drie centimeter brede en een halve milimeter dikke ,,Moplen"-film kan een gewicht van meer dan drie honderd kilo dragen, zo werd verklaard. BEURSOVERZICHT Flauwe markt Amsterdam, 11 april Na de sterke koersstijging van de laat ste veertien dagen vooral voor de inter nationale waarden, volgde vandaag een gevoelige reactie, die gisteren reeds merkbaar was. Kon. Olie schommelde tussen f. 184,20 en f. 184,80 om te sluiten op circa f. 184,30, hetgeen f. 2.— lager is dan gisteren en f. 1,50 beneden pari teit Amerika. De arbitrage toonde in het geheel geen belangstelling en de discontoverhoging in Frankrijk van 3 tot 4% had tot gevolg dat geen aankopen voor Kon. Olie plaats vonden voor Pa- rijse rekening. Het publiek was in vrij wel alle hoeken aan de markt, waar tegenover niet voldoende vraag aanwezig was. Philips leed opnieuw een verlies van circa 5 punten en kwam op 269. Unilevers openden op 397, trokken daar na aan tot 40. doch nieuw aanbod bracht de koers weer onder de opening op 396 om op circa 398 te sluiten, tegen giste ren slotkoers 404. Aku's, die gisteren reeds 3 punten moesten prijsgeven, verloren vandaag opnieuw circa 5 punten. De gehele markt sloot iets boven de laagste prijzen van de dag. Scheepvaartwaarden waren verdeeld met koersfluctuaties naar beide zijden van 1%. Staatsfondsen vrijwel onver anderd. Cultuurwaarden prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam. 11 april Londen 10 65% 10.66%. New York 3.82H—3.82H. Mon treal 3.98Ü—3 9815. Parijs 1.0795- 1 0805, Brussel 7 56%—7.57. Frankfurt 90 63%— 90.68%. Zürich 86.79%—86 84%. Zürich <vr fres.) 89 27'2—89,3212. Stockholm 73.43%73.48%. Kopenhagen 54.78-54.83, Oslo 53 28%—53.33%. Milaan 60 51%— 60 56%, Wenen 14 623/4—14.63^. Beurs van Amsterdam Donderdag 11 april ACTIEVE OBLIGATIES aatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 92% 92 L Grootboek obl 3% 79% L Ned '51 3% 92 Ned '53 (3%) 90% 90% 90% 90% 85% 85% Ned '54 3% 85 7k 85% Ned. '55 I 3% 85% 85% Ned '55 II 3% 87 86% Ned '47 3% (3) 88 87% Ned -37 3 85% 85 Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert 3 91% 91% Ned 62-64 3 91% 91% Cert. NWS 64% Indië '37A 3 87% 87% Grootboek '46 3 87A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 41% 40% Nat. Handelsbank 103% 103% Ned Handelsmij 170 168% Amst. Rubber 75% 75% Deli Mij.en (Ver.) 94% 93% H.VA 90 88 53 51% 67 %L 67 Vorstenlanden. 26% 26 A.K.U 209% 205% Berkel's Patent (v.) 187 184 Calvé Delft cert. 320 320 Kon. Pap. v. Gelder 209% 203 Hoogovens cert. 307 305 Möller en Co. N3 334% 333% 286 Med. Kabelfabi 290 Philips 274% 269% Philips pref 151 150% Unilever 403% 396% Wilton Feyenoord 245 239% Biliton 2de r 243 241 3or^+~« olie gew 921% 911% Kon Olie (f20.-) 186.70 185.10 idem (50 a f 20.— 186 30 184 40 Holl Amer lijn 174 174% lava Tiina Pak'' 188 186% Kon N Stoomboot 156% 156% KPM 168% 168 Ned Stoom v Mij 211 210 v. Ommeren cert. 292% 288 Son Rott. Lloyd 175% 174 Schoenv. Unie 192% 183% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningeD A'dam 47 (3%) 3 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam "37 I-m 3% 91% 93 92% 71% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '33 3 103 103 A'dam '51 2% 90 B 90 A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2% 97% 99% Eindhoven '54 2% 83% Enschede '54 2% 84y4 84% Den Haag '52 I 2% 94 idem II 2% 99% 98% R'dam '52 I 2% 93% 93% idem II 2% 93 93% Utrecht '52 2% 92 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 204 203% H.B.U eert202% 202^ Rott. Bank 172 171 Twentsche Bank 170 170 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 247 B Borneo Sum H My 70 70 Ned G en Sp fabr 179% 175' Kon Ned Grofsm 106 106 Internatlo87% 90 Rott. Droogdok Mij. 625 L 615' Tieleman en Dros Ned. Mij Walv.vrt. 67% 67% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 16% 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34% 34% Intern. Nickel 109% 169 Anaconda 66% 67% Bethlehem Steel 180% 180 Cities Service 65% 66% General Motors 40% -I0i7a Kennecott 117% 117% Republic Steel 54% 55 Shell Oil 81% SO1/. Union Pacific 27% 27% Un. States Steel 62% 63% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen v 10 Edi imet Kon AA 64 Pref wa idem 67% Electrolas B 325GB Holl Constructie Ing bur v Bouwnfjv Int Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Laklabr '53 Ver Touwf a brieken Wernlnk's Betonm Van WUk Textiel 385 B 122GB 35 269% 505B 167% 81% 79 70GB 325GB 392B 122 37GB 272 510 170GB 84GB 79

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7