Het conflict tandarts-ziekenfonds brengt volksgezondheid in gevaar Deskundige arbitraire uitspraak is de enig mogelijke oplossing Geestelijke hygiënische nood van de middelbare schooljeugd Kwart gedeelte van leerlingen niet in staat VHMO te volgen Debutant Hennie de Ruyter na eerste dag aan de kop Koploper Doimer vergroot zijn voorsprong op Van den Berg 96ste jaargang Donderdag 11 april 1957 Derde blad no. 29110 Maatschappij voor Geneeskunst waarschmvt: Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst heeft gemeend zich niet afzijdig te mogen houden in het conflict, dat zich toegespitst heeft tussen de tandartsen en de ziekenfond sen. Het heeft zich in een schrijven tot de Maatschappij voor de Tandheelkunst en de ziekenfondsorganisaties gericht met het voorstel een oplossing voor het geschil te zoeken in een arbitraire uitspraak van een college van objectieve deskundigen. werk gedurende 39Vx uur per week ..aan de stoel" zouden kunnen preste ren. Hef knelpunt is het aantal verrichtingsuren per week Zonder stelling te nemen in het con flict, spreekt de overkoepelende orga nisatie der artsen de vrees uit, dat de moeilijkheden verstrekkende gevolgen zal hebben voor de volksgezondheid in het algemeen en voor de ziekenfonds verzekerden In het bijzonder. Boven dien meent het hoofdbestuur, dat een goed functioneren van het zieken fondswezen in ons land hierbij in het geding is. Aangezien de tandheelkundige verzor ging voor een zeer groot deel van onze bevolking nog in opbouw is door mid del van het saneringssystcem, waar aan grote bedragen ten koste zijn gelegd, is het naar de mening van de Maatschappij in hoge mate betreu renswaardig, dat door dit conflict de bereikte resultaten verloren dreigen te gaan. Het hoofdbestuur meent daarom te recht. dat het niet stilzwijgend aan de huidige situatie voorbij mag gaan. maar alvorens een mening uit te spreken, heeft het een grondige studie gemaakt van de achtergronden van het conflict. Het is daarbij tot de conclusie gekomen, dat er tussen tandartsen en ziekenfond sen volledige overeenstemming bestaat over het netto inkomen, de bruto on kosten en de gemiddelde tijden, welke er voor de diverse verrichtingen nodig zijn. Het knelpunt is echter het aantal verrichtingsuren per week. De tand artsen stellen, dat zij gemiddeld niet meer dan 36 uur per week „aan de stoel kunnen staan", zonder daarbij de kwaliteit van het werk in gevaar te brengen. De ziekenfondsen stellen echter, dat de noodzakelijke waarbor gen voor een objectieve beoordeling van deze cijfers ontbreken. Van de zijde der tandartsen kan dan ook met hetzelfde recht worden volgehouden, dat de ziekenfondsen evenmin over voldoende deskundigheid en objecti viteit beschikken om te kunnen be weren, dat de tandartsen hun verant woordelijk en lichamelijk vermoeiend Uitgangspunt BIER- EN MINERAALFABRIKANTEN CONGRESSEREN De burgemeester van Groningen de heer J. Tuin heeft gisteren het twee daagse congres van de Algemene Ne derlandse Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfarikanten. de BBM in Groningen officieel geopend. De voorzitter van de bond mr. C. J. C. Becht riep welkom toe aan gasten uit België, Frankrijk en Duitsland. Mr. Becht wees er op dat het vak zich naar een goede toekomst beweegt. De omzet van limonade en bier ontwikkelt zich naar een belangrijk hoger peil. De secretaris de heer C Rijks stond stil bij de moeizame onderhandelingen over de prijzen voor z.g. frisse dranken. De resultaten daarvan zijn niet vol ledig bevredigend geweest en nieuwe onderhandelingen zijn noodzakelijk. De onvoldoende winstmarge op bier is door een speciale commissie in studie geno men. De heren P. A. C. H. Dieriok (Koe wacht), J. van der Toom (Amsterdam! en L. L. G. M. van der Velden (Tilburg) werden in het hoofdbestuur herkozen. Als congresstad voor 1958 werd Sche- veningen uitgekozen. In 1959 zal Utrecht het BBM-congres binnen zijn muren mogen ontvangen. Uiteraard moet men bij het opstellen van een overeenkomst uitgaan van de gedachte, dat de tandarts verantwoor delijk werk levert. Immers alleen dan kan een goede honoreringsregeling wor den opgebouwd. Daarom lig„ hier naar de mening der Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst in eerste instan tie een conflict over de hoogte van de honorering per verrichting. Maar ongeac' t het antwoord op de vraag, wie nu eigenlijk gelijk heeft, vraagt de Maatschappij zich ernstig af of de betrokken partijen er wel de ver antwoording voor kunnen dragen, dat als gevolg van een controverse van bovenstaande orde het ziekenfonds geen tandheelkundige hulp meer verstrekt. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst betreurt het dan ook in hoge hate, dat verze kerden verstoken blijven van tand heelkundige verzorging via de zieken fondsen, maar het realiseert zich ook, dat het verschil van mening over de werktijden moeilijk op verantwoorde wijze kan worden beslecht door on derhandeling. Daarom stelt het voor een oplossing te verkrijgen door een arbitraire uitspraak van een college van objectieve deskundigen over de totale werktijd voor de tandarts met een gelijktijdige beoordeling van de gemiddelde tijden voor de diverse ver richtingen. Tournee Ned. Studentenorkest bracht f16.000 op Het slotconcert van de tournee van het Ned. Studentenorkest wordt gege ven op vrijdagavond 26 april in de Sin- germemorial Foundation te Laren. Deze tournee heeft in totaal f. 16.000 opge bracht, waarvan de helft die avond zal worden overgedragen aan het Ned. Stu dentensanatorium. De andere helft komt ten goede aan de hulp voor Hon garije. De tournee bracht f. 2000 meer op dan vorig jaar. (Ingez Med.-Adv.) Onbegrijpelijkdat volwassenen de angst en eenzaamheid van de jeugd niet voelen" De gesetelijke hygiënische nood van de middelbare schooljeugd. Dit onderwerp stond gistermiddag in het middelpunt der belangstelling van de Katholieke Centrale Vereni ging voor Geestelijke Volksgezondheid, die onder voorzitterschap van prof. dr. F. J. Buytendijk in de Stadsschouw burg te Utrecht bijeenkwam. Prof. dr. Perquin S.J., directeur van het Mgr. Hoogveldinstituut, gaf toe, dat een gevoel van radeloosheid hem be vangt, telkens wanneer hij over de he dendaagse jeugd moet spreken. Maar tussen alle onzekerheden dringt momen teel in alle schakeringen van de jeugd zich een probleem naar voren, dat de opvoeders niet of nauwelijks onderken nen: het conflict tussen de steeds groei ende zucht naar zelfstandigheid en het achterbleven van het vermogen om zich zelf over te geven aan een taak, aan de medemens, aan de gemeenschap, aan God. ONDRAAGLIJK De spanningen tussen gezinssituatie en de gemeenschappelijke structuur zijn dikwijls ondraaglijk, omdat de ouders zich niet aan de veranderde omstandig heden kunnen aanpassen en willen zij zich wel aanpassen, dan weten zij niet hoe.... De jeugdigen voelen deze on zekerheid. Zij bekommeren zich weinig om de theorie, zij kijken naar de wer kelijkheid, de soms chaotische werkelijk heid. die zij in onze open maatschappij duidelijk kunnen onderscheiden. Geluk kig kunnen vele jongens en meisjes ech- Beter toelatingsexamen zal nodig zijn (Van onze parlementaire redacteur) Van het aantal leerlingen in de eerste klas van een school voor voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs, haaijt een kwart gedeelte de tweede klas niet. Bij vele scholen ligt het percentage boven de 30. De laatste jaren neemt het aantal leerlingen, dat niet mee kan, aanzienlijk toe en dat is een ver velend verschijnsel in een tijd, waarin het door gebrek aan leerkrachten moeilijk is de leerlingen op te vangen, die wel in staat zijn het middelbaar onderwijs te volgen. De selectie van de leerlingen voor HBS. Gymnasium, Middelbare Meisjes Scholen, Lycea en Handelsdagscholen zal scherper moeten worden. Op de interruptie van prof. Schermer- DE TRANSISTOR IN THEORIE EN PRAKTIJK Ongeveer tien jaar geleden deed de „transistor" zijn intrede in de elektro techniek. Sindsdien heeft deze techni sche vinding, die op velerlei manieren de elektronenbuis kan vervangen doch tevens nieuwe versterkingsmogelijkheden opent, toepassing op velerlei gebied zo wel voor de technische industrie als voor de technische amateur gevonden. De theorie omtrent de transistor is zeer gecompliceerd, moeilijker nog dan die van de elektronenbuis. Om enerzijds de amateur op zo een voudig mogelijke wijze, en anderzijds de technicus zo gecompliceerd mogelijk wegwijs te maken op dit moeilijke ter rein is door de technische uitgeverij De Muiderkring in Bussum een boekje uit gegeven onder de titel .,De transistor m theorie en praktijk" samengesteld door een deskundige onder de schuilnaam „Electronicus" en onder red. van 't „Ra dio Bulletin." Na een principieel-weten- sohappelijke uiteenzetting over het be ginsel van de transistor op basis van de atoomconstructie geeft dit boekje een schat van technische toepassingen en schakelsystemen. Tientallen tekeninge tjes verduidelijken de heldere tekst. horn, dat dan het toelatingsexamen niet deugt, antwoordde minister Cals giste ren in de Eerste Kamer, dat er inder daad een sterk vermoeden is in die richting. Er wordt hier en daar te licht vaardig tot toelating overgegaan. Als 30% van de leerlingen voor de overgang van de eerste naar de tweede klas af valt dan is de selectie bij de toelating niet zorgvuldig geweest. Met het gebrek aan leerkrachten kunnen we ons niet veroorloven, dat in de laatste klas slechts een enkele leerling overblijft. Minister Cals maakte slechts een be gin met de beantwoording van de 15 sprekers, die over de begroting van O., K. en W. het woord hebben gevoerd. Volgende week zal hij zijn rede voort zetten en dan ook de salariskwesties be handelen. Politieke zendtijd Staatssecretaris Höppener deelde mee, dat de regering binnenkort in een nota haar steunpunt kenbaar zal maken ten aanzien van het verlenen van zendtijd in de radio aan politieke partijen. Voor een ontwikkeling van de televisie op lange termijn kan het beleid pas worden uitgestippeld wanneer een beslissing is genomen over de commerciële televisie. Daaruit moet men echter niet afleiden, dat tot zolang de normale ontwikkeling van de televisie wordt stopgezet. Collectie van Beuningen Over de schilderijencollectie van vijlen de heer Van Beuningen, ver klaarde de Staatssecretaris, dat de ge- neente Rotterdam hijzonder veel prijs ;telt op deze collectie voor het mu- eum Boymans. „Ik geloof te mogen eggen", aldus mr. Höppener, „dat het •elioud van deze unieke collectie voor Vederlahd van nationale betekenis is. Ie financiering van de aankoop brengt iroblemen mee. waarover beraad gaande is. De regering beraadt zich er ernstig over of er een weg kan wor den gevonden om de collectie voor Ne derland te benouden". ter de zelfstandigheid een positieve in houd geven, maar zij staan daarbij dik wijls voor grote moeilijkheden. Door al lerlei oorzaken kunnen de ouders hun kinderen niet begrijpen en niet aan vaarden. Ook de school vangt de jeugd niet voldoende op. En juist hierin ligt een van de belangrijkste verklaringen, waarom het de middelbare scholieren zo moeilijk valt zich in goed vertrouwen naar een ander toe te bewegen. Bij velen is het goed vertrouwen weg, maar zij kunnen zonder vertrou wen niet vooruit en daarom trachten zij zich te redden door een ontkenning van bindende waarden. Zij tonen agressiviteit, uitdagende brutaliteit of zij wagen zich in avonturen. In het diepst van hun hart is er echter angst en eenzaamheid en prof. Perquin vond het onbegrijpelijk, dat zoveel volwas senen deze angst en eenzaamheid niet onderkennen en de jeugd zelfs daar in terugduwen, terwijl de kreet om be grepen te worden toch hoorbaar is. TWEE MOGELIJKHEDEN Ook de heer J. J. A. Vollebregh, direc teur van het gemeenschappelijk insti tuut voor toegepaste psychologie, noemde de onzekerheid bij de jeugd het voornaamste probleem van onze tijd, toen hij sprak over de jeugdige en zijn beroep. In hun bezorgdheid zoeken oude ren naar wegen om de jeugdige de ze kerheid en het vertrouwen in de toe komst terug te geven. Men heeft, aldus spreker, keus uit twee mogelijkheden: men kan proberen de grotere overzich telijkheid van vroeger te herstellen en men kan de opvoeding van de jeugdige positief richten op zelfstandigheid en zelfverantwoordelijkheid, zodat zij tegen de onzekerheid zijn opgewassen. Naar sprekers mening zijn de veranderingen in de maatschappij oorzaak, dat ook de houding van de jeugdige tegenover het beroep verandert en dat de beroepskeuze anders gebeurt dan voorheen. De belangstelling, die zij of hij heeft voor de wereld kan voor het onderwijs produktief gemaakt worden. De on derwijsresultaten zullen weer in het leven worden geïntegreerd en de jeug dige zal daardoor in de gelegenheid worden gesteld zijn persoonlijkheid tot gelding te brengen, aldus de heer Vollebregh. Tenslotte sprak prof. dr. H. Fort man over de godsdienstige situatie van de middelbare schooljeugd. Europees kampioenschap driehanden Na de eerste dag van het toernooi 0111 de Europese titel driebanden te Ant werpen gaat oTize landgenoot Hennie de Ruyter, die zijn debuut maakt in een internationaal kampioenschap, aan het hoofd van de ranglijst. De Nederlander versloeg in zijn middagpartij landgenoot Popeyus en boekte in zijn avond partij een zege op de Belg Clasens, waarbij hij de harten van de Antwerpse biljartkenners veroverde met sublieme, haarfijne snijstootjes. De grootste verrassing van deze dag was de prachtige partij, die de jonge Belg Steylaert speelde tegen zijn leer meester Vingerhoedt. Tegen het slot werd in deze partij om elke carambole gevochten. Minutenlang stonden de te genstanders iedere nieuwe positie te be studeren alvorens toe te stoten en als de kruitdamp weer optrok, was er voor de ander een heel moeilijke bal blijven liggen. Steylaert bereikte het eerst de 50 punten, maar in de nastoot slaagde Vingerhoedt er in naast hem te komen, zodat remise het resultaat werd. De uitslagen luiden: Vingerhoedt 50 48 7 1.041 Clasens 29 48 3 0.604 H. de Ruyter 50 72 7 0.694 Popeyus 42 72 4 0.583 Tiedtke 50 62 5 0.806 Rudolph 42 62 7 0.677 Spielmann 31 76 3 0.407 Tiedtke 50 76 6 0.657 De Ruyter 50 61 3 0.819 Clasens 31 61 5 0.508 Popeyus 50 56 4 0.892 Rudolph 29 56 3 0.517 Steylaert 50 79 5 0.632 Spielmann 35 79 3 0.443 Steylaert 50 77 5 0.649 Vingerhoedt 50 77 5 0.649 Protest-commissie K.N.V.B. De protest-commissie van de KNVB heeft gisteravond te Den Haag verga derd. Onder meer is een protest behan deld van Stormvogels uit de wedstrijd tegen Excelsior, welke in een gelijk spel (2—2) eindigde. Stormvogels had gepro testeerd tegen het afkeuren van een doelpunt. De p.c. wees het protest toe en veranderde de uitslag van de wed strijd van 22 in 3—2. Verder werd een protest behandeld van Te Werve tegen de uitslag van de wedstrijd Te Werve—DOSR (4e klasse A amateurs). Ook dit protest werd toe gewezen. De uitslag van de ontmoeting wordt gewijzigd van 44 in 4—3 voor Te Werve. Voor hekkesluiter DOSR wel een zeer kostbaar verliespunt. KNVB gaal zich nog eens beraden over zaak Kruin Vertegenwoordigers van BW, Eind hoven en Willem 2 hebben in Utrecht met een kleine deputatie van het bonds- bestuur van de KNVB (Hopster, Mar tens en Egberts) een bespreking gehad inzake de kwestie Kruin. Genoemde clubs hebben hierbij hun standpunt aan de hand van de reglementen en bepa lingen uiteengezet. Het bondsbestuur erkende, dat het aan Kruin verlenen van overschrijving naar Elinkwijk een fout is geweest. Op het verzoek van de clubvertegenwoordigers deze fout volledig te herstellen zegde de KNVB-voorzitter. ir. H. F. Hopster, toe de kwestie nog eens in het bonds bestuur te zullen brengen. Girodienst neemt proef met elektronische machines teneinde personeel te besparen (Van onze Haagse redactie) Nog dit jaar zal de P.T.T. beginnen met een proefneming tot elektronise- ring (automatisering) van de giro dienst. zo deelde de directeur-gene raal van de P.T.T., ir. J. D. H. v. d. Toom, mede. Het betreft hier voorlo- Activiteit op gebied der kernenergie in Nederland groeiende Het in aanbouw zijnde kernreactor- laboratorium. op het terrein van de K E. M. A. te Arnhem, zal naar verwach ting in de aanstaande zomer in dienst kunnen worden gesteld. Intussen is ook een aanvang gemaakt met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van een kleine natte homogene suspen siereactor en kwam een model van deze •eactor gereed. De vraag is gerezen, of ook in Neder land de bouw van enkele kernreactor- centrales moet worden voorbereid. In een vergadering van de raad van toe zicht der N.V. Samenwerkende Elek- triciteits-Produktiebedrijven rS.E.P.) is deze vraag, mede op initiatief van de directeur-generaal van de industrialisa tie en de energievoorziening, aan de orde gesteld en bevestigend beantwoord. pig een geheel interne proef, omdat er nog tal van moeilijkheden zijn te overwinnen Naar wij nader van de zijde der giro dienst vernemen, is voor de automati sering van het giraal verkeer een Ame rikaanse elektronische machine beschik baar. Deze machine is in staat de hon derdduizenden rekensommen, die per dag op de girodienst moeten worden ge maakt. vlug en foutloos te verrichten. Het grote probleem is echter, dat de machine slechts één ..taal" kent de elek tronische. De opdrachten voor net re kenwonder moeten dus in deze taai wor den gesteld. Men overweegt hiervoor magnetische banden te gaan gebruiken. Dit houdt echter in. dat de tekst van girobiljetten, zoals die van de rekening houders komen aan de postkantoren worden aangeboden, op deze banden moeten worden overgebracht. Voor dit zeer eentonige werk zouden, naar men aanneemt, minstens 600 werkkrachten nodig zijn. daar de girodienst op het ogenblik bijna 4000 werknemers telt. zou dit echter toch een enorme besparing aan arbeidskrachten betekenen. De girodienst zoekt in de automatise ring niet in de eerste plaats economisch voordeel. De versnelling van de werk zaamheden en de besparing aan (zeer moeilijk aan te trekken) personeel zijn de eerste doeleinden, die men nastreeft. De stand luidt: m.p. h.s. alg. gm. De Ruvter (N.) 4 7 0.751 Tiedtke (Did.) 4 6 0.724 Vingerhoedt (B.) 3 7 0.800 Steylaert B.) 3 5 0.641 Popeyus (N.) 2 4 0.718 Rudolph (Did.) 0 7 0.601 Clasens (B.) 0 5 0.550 Spielmann (Did 0 3 0.425 Betalingen „onder taf el" Zware straf voor Sunderland Na een onderzoek van de boeken door een gemeenschappelijke commissie van de F.A. en van de league zijn de president van Sunderland, E. D. Ditchburn en W. S. Martin, mede directeur, blijvend geschorst. Zij zul len geen bestuursfunctie in de voet balwereld meer mogen bekleden en in geen enkel opzicht bemoeiingen met voetbal mogen hebben. Aan de club is een boete van 5000 pond opgelegd. Verder zal een onderzoek worden ingesteld, door de F.A. en de league, naar onwettige betalingen die gedaan zouden zijn aan niet met name genoemde spelers. Deze spelers zullen als getuigen worden gehoord. Over eventuele maatregelen tegen W. Murray, manager van de club, en G. Crow, secretaris, zal later een beslissing wor den genomen. De boete van 5000 pond is de zwaarste in de geschiedenis van de Engelse voet balsport. Sinds de oorlog heeft Sunderland, de enige club die altijd in de eerste Engelse divisie heeft gespeeld, zeer grote bedra gen aan transfer uitgegeven. De club was altijd op zoek naar .sterren", en tot het einde van het vorige seizoen is daar een totaal-bedrag van 210.000 pond mee gemoeid geweest. Sindsdien is daar nog een som van 40.000 pond bij geko men voor hetzelfde doel. Courses te Duindigt De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Judge Scottprljs: 1. Victor Alsvdn (E. Freundt) (1.29.9); 2. Violina Norton- 3. Vrijdag. Tot.: wl. f 1.40; pl. fl.10 f 1.20, t 1.20, gek. f3.30. cov. f2.80. Patrick Duluthprijs, le serie: 1. Umberto van Oranje (J. van Dooyeweerd) (1.27.6); 2. Sonja Bel win; 3. Swift Hanover- Tot.: wi. f4.40. pl. f 1.70. f3.10. f2.40.' gek.: f Ö.80, cov. f 12.90. 2e serie: 1. Soflen B (A. Th. Knjjnen- burg) (1.26.1); 2. Tarza/n Koll G.- 3. Roe- lina. Tot.: wi. f 112.30, pl.: f23.90 f 2.80. f3.50, gek. f29.10. cov. f6.30. Finale: 1. Umberto ran Oranje (J. van Dooyeweerd) (1.27); 2. Tarzan HoUandila G.; 3. The Flying Dutchman. Tot.- wi f 3 pl f 1.30. f 1.50, f2.70. gek. f8.00 cov. f 4.60. Henriotprijs (voor amateunrijdens)1. Roi d'Or <R. Bosma) (1.27.3); 2. Tizian; 3. Quartus Spencer- Tot.: wl f 10.00 'pl. f3.40. f 1.60, f 1.50, gek. f 11.50, cov. f4.00. Kerriganprijs1. Unanie Hanover K. (J. N. Brouwer) (1.29.4); 2. Tarzan Hanover 3. U. Daniel. Tot.; wi. f8.50. pl. fl.80. f180. f2 30, gek. f 10.30, cov. f4.80. David Guyprijs: 1. Sunny Boy (W. H. Geersen) (1.25.7); 2. Nico the Saint; 3. Raileigh Harvester- Tot.: wi. f2.60, pl.: f 1.90. f2.40. f 1.60. gek. f6.20 .cov. f 10.50. Totafllsator-omzetf76.808. In Amsterdam werd gisteren een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van radio-artiesten en een team uit de bekende Club van Honderd. De opbrengst u>as be stemd voor de actie ..Goed Zo", weshalve Johan Bodegraven de af trap verrichtte. Geheel rechts Cees de Lange. Jan Jiskoot zwemt nieuw record 200 meter rugslag In het Sportfondsenbad ir -vdrecht heeft de Merwedezwemmer Jiskoot een geslaagde poging gedaa _t Ne derlands record op de 200 metei rugslag te verbeteren. Jiskoot zwom de afstand in 2 min. 24.4 sec. Hij verbeterde daar mee het record, dat sedert 26 november 1955 (Antwerpen) met 2.28.2 op naam stond van Gerrit Korteweg (AZC). SCHAKEN BotwinnikSmystov De vijftiende party van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov, waarin Botwinnik de witte stukken had. is te Moskou uitgespeeld. By de 57e zet werd tot remise besloten. De stand is thans: Smyslov 8 punten, Botwinnik 7 punten. Spor tsplinters Voor de derde ronde van de beker competitie van de KNVB is gisteren te Rotterdam de wedstrijd Feyenoord— Hermes DVS overgespeeld. Feyenoord won de ontmoeting met 51. De wedstrijd Amsterdam't Gooi, voor de derde ronde van de KNVB- bekercompetitie. in het Olympisch Sta dion gespeeld, is door Amsterdam ge wonnen met 32. De wedstrijd tussen de militaire voetbalploegen van Nederland en België, welke op het PSV-terrein te Eindhoven werd gespeeld, is geëindigd in een ge lijk spel: 33. Bij de rust hadden de Belgen met 31 de leiding. De Nederlandse ere-divisieclub For- tuna '54 uit Geleen heeft te Gelsen- kirchen een lichtwedstrijd gespeeld te gen .de Duitse eerste klasser Schalke '04. Fortuna verloor met 24. Ongeveer 25.000 toeschouwers woonden de ont moeting bij. Hermes DVS, de Schiedamse eer ste divisieclub, zal in het komende sei zoen worden getraind door Tinus van der Pijl, die sinds 1949 in dienst is van H.B.S. Te Nijmegen is gisteravond in het Goffertstadion een vriendschappeliike voetbalwedstrijd gespeeld tussen VVV (Venlo) en Fortuna (Düsseldorf). De Duitse ploeg won de ontmoeting met 21. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de amateurvereniging Her cules speelde de Belgische vereniging Royal Antwerp FC een lichtwedstrijd tegen DOS in het Utrechtse stadion. De gasten wonnen met 3—2, nadat zij de rust waren in gegaan met een 10 ach terstand. Het Egyptisch Olympisch Comité heeft tijdens zijn laatste vergadering besloten Cairo kandidaat te stellen voor de organisatie van de Olympische spe len 1964 en reeds nu alle maatregelen te nemen welke hiervoor nodig zijn, aldus een bericht in het Egyptische blad „Ahram". Om de nationale schaaktitel De kansen van Donner op het Neder lands schaakampioenschap zijn goed. Door een vlotte overwinning op Baren- dregt is hij een vol punt voorgekomen op zyn naaste concurrent Van den Berg die remise speelde met Bouwmeester. Aan deze vlotte overwinning van Donner heeft Barendregt wel het zijne toe bijgedragen. Barendregt, die wit had. begon heel romantisch met het konings-gambiet. een opening, die in de vroegere jaren opgeld deed. Door de moderne verdedi ging te kiezen, liet Donner van de ro mantiek niet veel over. Hij verkreeg een bevredigende stelling en toen wit ver zuimde op het juiste ogenblik de gam bietpion terug te nemen, kwam zwart snel in voordeel en verzekerde zich door krachtig spel van de winst. Bouwmeester en Van den Berg had den het gauw bekeken. Waarschijnlijk drukte het gewicht van de partij, want in een Konings-Indische verdediging la veerden beiden zeer voorzichtig en toen de witspeler in een stelling, waarin van alles nog mogelijk was remise aanbood, werd dit door zwart dadelijk geaccep teerd. De uitslagen van de partijen uit de negende ronde luiden: Bouwmeester—Van den Berg Roessel—Cortlever bi—bi; Barendregt— Donner 0—1; Van Scheltenga—Van den Bosch bi—bi; Kramer—Spanjaard 1—0; De party Visser—Orbaan werd afge broken. De stand na de 9e ronde luidt: 1. Donner 7 pnt.; 2. v. d. Berg 6 pnt.' 3. Bouwmeester 5^: 4. Spanjaard 5: 5/ C. Cortlever, v. Scheltinga i\'2\ 7/8. Ba rendregt, Roessel 4 en 1 afgebr. partij: 9/10. v. d. Bosch, Kramer 4; 11. Orbaan 3 en 1 afgebroken partij12. Visser bi en 1 afgebroken partij.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5