Duits-Nederlandse besprekingen leverden nog geen resultaat op Prinses Margriet lieeft gisteren te Rotterdam „De Boeg'0 onthuld WEERBERICHT Minister Beyen als voorzichtig en zeer handig onderhandelaar Conflict tussen Koning Hoessein en de regering van Jordanië ..Ook zeeman bracht offers voor vrijheid en onafhankelijkheid BRITS BEZOEK AAN FRANSE WETENSCHAP EN INDUSTRIE 96ste Jaargang DONDERDAG 11 APRIL 1957 No. 29110 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.50 per kwartaal; £.2.55 per maand: £.0.59 per week Witte Singel i. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie: 21507 Eerst kwestie Dollart en Eenis oplossen (Van onze correspondent In West-Duitsland) De Duits-Nederlandse besprekingen, die sedert verleden week in Bonn werden gehouden, hebben tot dusver nog tot geen enkel tastbaar resultaat van grote betekenis geleid. Onze gewezen minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, die aan het hoofd van de Nederlandse delegatie staat, keert vandaag met zijn medewerkers naar Den Haag terug. De besprekingen zullen naar alle waarschijnlijkheid binnenkort in Den Haag worden voortgezet. Er is nog weliswaar geen vaste datum bepaald, maar wij vernemen van Neder landse zijde, dat het vermoedelijk pas na de Paasdagen zal zijn. Men verlangt hard .naar overeenstemming Zoals men weet moet nog een hele reeks problemen onder de loep worden genomen, die sinds geruime tijd tussen de beide landen bestaan. Zij houden geen verband met elkaar en zullen dus niet tezamen maar afzonderlijk worden be handeld. Zowel aan deze als aan gene kant van de Nederlands-Duitse grens verlangt men er hard naar, dat ze eindelijk tot een oplossing worden gebracht. Toch is men er nog altijd niet toe gekomen een afgeronde, formele agenda samen te stellen en de volgorde te bepalen waarin de diverse punten ter tafel moeten worden gebracht. ties op de wereld had bestaan. Men heeft zich in Bonn behalve de Eems-Dollart- aangelegenheid ook nog met andere wa terkwesties bezig gehouden en wel die van een aantal beken, die van Duits grondgebied over de grens naar Neder land stromen. Uit deze omstandigheid Een oud probleem Men heeft het de afgelopen dagen in Bonn nog maar uitsluitend gehad over de kwestie van de Dollart en de mond van de Eems. Het is minister Beyen zelf geweest, die al twee jaar geleden, toen hij aan het hoofd van het Departement van Buitenlandse Zaken stond, heeft be paald, dat dit vraagstuk de prioriteit voor alle andere moest hebben. Men is dan ook van Nederlandse zijde niet van plan met de behandeling van de aange legenheid der grenscorrecties van 1949 te beginnen, voordat deze kwestie in het Noorden geheel is geregeld. Het vraagstuk van Dollart en Eems is al van veel oudere datum. De zaak loopt namelijk al sedert schrikt U niet! 500 jaar en zij heeft haar ontstaan aan een vervalste oorkonde uit het jaar 1453 dat is de tjjd van Philips de Goede te danken, waar aan de Duitse keizer vermeende rech ten ontleende. De grenslün in de Eems is nooit precies vastgelegd. Dit is overi gens niet alleen het standpunt, dat door Nederland wordt ingenomen, want op de besprekingen, die in Bonn wer den gehouden, is duidelijk gebleken, dat de Duitsers dit van hun kant ook eerlijk moesten toegeven. Nederland koestert sedert geruime tijd plannen een deel van de Dollart in te polderen om daardoor meer land te kun nen winnen. De bewoners van Emden, een zeer belangrijke Duitse opslaghaven voor de industriestreek aan de Rijn en de Ruhr, zijn doodsbenauwd, dat him vaarwater daardoor kan verzanden, maar zowel het Duitse Emden als de Neder landse havenstad Delfzijl hebben er het grootste belang bij, dat de vaargeul in een zo goed mogelijke conditie voor de scheepvaart blijft, zodat zeewaardige schepen daar geregeld gebruik van kun nen maken. Emden ligt in het uitge strekte Bondsland Neder-Saksen, dat niet alleen voor de toekomst en het wel zijn van die stad wil opkomen, maar dat ook belang bij het trekken van de grens lijn heeft. In verband met het federatieve ka rakter van de West-Duitse Republiek heeft men uit de Neder-Saksische hoofdstad Hannover enkele officiële vertegenwoordigers van Neder-Saksen als deskundigen naar de besprekingen in Bonn gestuurd. Het is gebleken, dat de Eems-Dollartkwestie, waarop men nog nimmer zo intensief was in gegaan als thans, heus niet gemakke lijk ligt en dat zij buitengewoon moei lijk zal zijn op te lossen. En hiervan zal het toch moeten afhangen hoelang de onderhandelingen over de andere, toch ook zeer belangrijke vraagstukken moeten duren. Nederland verkeert in een zeer gun stige positie. De Nederlanders hebben, naar men ons verzekerde, heus geen haast, terwijl het een begeerde troefkaart tegen de binnenlandse politieke tegen standers in de handen van de West- Duitse Bondsregering zou zijn, wanneer zij nog voor de verkiezingen van septem ber kon bereiken, dat de grenscorrecties ongedaan worden gemaakt en dat circa 10.000 Duitsers na een scheiding van 8 jaar, evenals de bewoners van het Saar- gebied op 1 januari „Heim ins Reich" zulen keren. Van Nederlandse zijde wijst men er op, dat het Eems-Dollart-pro- bleem ook op een redelijke wijze had moeten worden opgelost, wanneer er he lemaal geen vraagstuk van grenscorrec- Zware nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Vannacht in het binnen land tijdelijk zwakke, overigens matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Koud weer met vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 APRIL Zon op: 5.53 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 17.21 uur; onder: 4.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.25 en 13.46 uur. Laagwater te 9.22 en 21.56 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's vloeien enkele kleine problemen voort. Men wil hier nu tot een verstandige regeling komen, zoals het buren be taamt. Slot op pag. 2 Noords samengaan bij atoomonderzoek Finland, Zweden, Noorwegen en De- marken gaan in hun atoomonderzoek samenwerken, aldus hebben de minis ters van Buitenlandse Zaken van de vier Noordse landen in een gemeen schappelijke verklaring na één van hun periodieke conferenties over zaken van gemeenschappelijk Noords belang te Helsinki bekendgemaakt. Koning Hoessein van Jordaaië heeft woensdag de regering van Soeleiman Naboelsi haar ontslag gegeven, maar haar tevens verzocht in functie te blij ven totdat een nieuw kabinet is samengesteld. Naboelsi zegt in zyn ontslag- schrijven, dat op verzoek van de koning was ingediend, dat hij en zijn ambtge noten de Koning danken voor zijn hulp waardoor het nationale streven naar vrijheid, eenheid en soevereiniteit in zekere mate was verwezenlijkt. Voor het ontslag is officieel geen reden opgegeven maar naar men meent te weten is een der oorzaken gebrek aa n samenwerking tussen de regering en de koning. £caer!iTifS afaetreden [voorgestelde conferentie is niet bekend- s.tgens g ai-,eueu-n i gemaakt In brief aan de leiders Aan het ontsla? is een langdurige £^JF^,nLHï2f2£i!!:D.ï? spoedzitting van het kabinet voorafge- nï. waarbii de rhpf van dp renprale S&nca die m Etnjd is met de Arabi.che gaan waarbij de chef van de generale staf van het leger en de Jordaanse am bassadeur in Egypte werden ontboden. Naar verluidt is Koning Hoessein be- tradiries, de Arabische godsdienst en de Arabische beginselen. Hij waarschuwde ook tegen het Israëlische gevaar en sprekingen begonnen met oud-premiers van en nolitieke leiders met het ooe on de ^et buitenlandse imperialism-. en politieke leiders met het oog op de vorming van een nieuwe regering. Dinsdag heeft het paleis te Amman bekendgemaakt, dat drie Arabische staatshoofden de uitnodiging van Ko ning Hoessein voor een conferentie ter bespreking van de onafhankelijkheid van de Arabische landen hebben aan vaard. De drie staatshoofden zijn Ko ning Saoed van Saoedi-Arabië. presi dent Nasser van Egypte en president In februari opende Koning Hoessein een aanval op het communisme. Hjj waarschuwde voor de gevaren van com munistische penetratie in de Arabische wereld onder het mom van nationalis me. Hij drong bij Naboelsi aan op maatregelen tot uitschakeling van de communistische propaganda in Jorda nië. Communistische bladen, vlugschrif ten en andere documenten werden later Koewatly van Syrië. Een datum voor de 1 in beslag genomen. NATIONAAL MONUMENT VOOR KOOPVAARDIJ Door de hefboom van een scheepstelegraaf op ,,volle kracht vooruit" te zetten heeft prinses Margriet gistermiddag op de punt Boompjeskade-Leuve- haven te Rotterdam de op de sokkel uitgehouwen spreuk „Zij hielden koers" en daarmede tevens het nationale monument voor de koopvaardij „De Boeg" onthuld. Ontwerp prof. Carasso De prinses, die gekleed was in ei.i grijs plissérokje met een kort jasje van dezelfde kleur, was met haar ge volg naar het platform gevaren met het m.s. „Erasmus". Een aantal genodig den. onder wie de minister-president, dr. W. Drees volgde haar naar het mo nument .waar ook andere autoriteiten op scheepvaartgebied, vertegenwoordi gers van het Prinses Margrietfonds en leden van het uitvoerend comité aan wezig waren. Vóór de Prinses het mo nument dat gesmeed is van zilver, de golven en sokkel zijn uitgevoerd in gepatineerd brons onthulde, werd de „Last Post" geblazen en sprak de heer A Veder, voorzitter van het uitvoerend comité ter stichting van het monument enkele woorden van welkom en dank, vooral aan het adres van de deelnemers aan de prijsvragen, de jury en in het bijzonder prof. Carasso. wiens ontwerp voor uitvoering werd aangewezen. Hij sprak ook zijn vreugde uit over het feit, dat Prinses Margriet als petekind van de koopvaardij nu in hun midden was, samen met enkele opvarenden van Nederlandse schepen, die als vertegen woordigers van de koopvaardij van uw doop getuige mochten zijn. Aan het slot van zijn toespraakje nodigde tij de Prinses uit het monument te ont hullen. waama de aanvankelijk halfstok hangende vlaggen in top gingen. SYMBOOL. Namens de Nederlandse regering hield de minister van Verkeer en Wa terstaat. mr. J .Algera een toespraak. „Dit hoog oprijzend teken, deze boeg. symboliserend het schip, dat de golven klieft, wil het Nederlandse volk blij vend indachtig maken aan de mannen van onze koopvaardijvloot uit de jaren 1940'45. Het wil in de herimiering van ons volk hun daden terugroepen, dat wil zeggen het vervullen van hun zware plicht de schepen, rijk beladen met alle goederen, onmisbaar voor de oor logvoering, door enorme gevaren heen, te brengen ter bestemder haven. Daarbij gingen byna 500 koopvaar dijschepen ten onder, naar tonnage gerekend meer dan de helft van de vloot. En wat nog meer zegt, 3500 mannen, varende op Nederlandse schepen, blank en bruin en van zwar te gelaatskleur, lieten daarbij hun leven, behalve nog de velen, die blij vend invalide werden. Mijn gedach ten gaan hierbö ook uit naar de zee mansvrouw en haar kinderen. Ge- Prinses Margriet zette de scheeps telegraaf op „volle kracht vooruit' waardoor zij op de sokkel van het monument voor de koopvaardij te Rotterdam de tekst ..Zij hielden koersonthulde, waarmee het mo nument „De boeg" was ingewijd. bukt, niet alleen onder de last van de bezetter die wij, voorzover we nog in het land waren allen hebben moe ten dragen droegen zy daarenbo ven nog de onzekerheid en de angst over het lot van hun man en vader. Bij een gelegenheid als vandaag is het goed dit alles nog eens in de her innering te brengen en ons toch vooral te realiseren, dat de vrijheid en onaf hankelijkheid veroverd moest worden en dat dit geschied is mede door offers van de zeeman". VOORRECHT. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, noemde het een voorrecht dit monument namens het bestuur van zijn stad te mogen aan vaarden, allereerst omdat de onthul ling de eerste ceremonieële handeling was door Prinses Margriet in Rotter dam verricht, maar bovendien omdat het monument een plaats heeft gevon den in Rotterdam, de stad. die meer dan enige andere stad door de scheep vaart is gestempeld. KRANSLEGGING. Na de woorden van Rotterdams eer ste burger legde Prinses Margriet na mens H M. de Koningin er Z KH. Prins Bemhard een krans aan de voet van „.De Boeg". Deze krans werd gemaakt van cinneraria's. die het meest op de vorm van een Margrietbloem gelyken, uit de tuin van het Paleis Soestdijk. Aan de krans was een lint bevestigd met de namen Juliana en Bemhard. Koningin Elizabeth van Engeland i grondgebied verwelkomen, toen de kon president Coty van Frankrijk president in de Engelse ambassade tijdens haar officiële bezoek aan in Parijs arriveerde voor het bij laatstgenoemd tand op Engels wonen van een receptie. Parijzenaars zullen Koningin Elisabeth en Prins Philip niet spoedig vergelen (Van onze Parijse correspondent) Nadat Frankrijk dinsdag met de feestelijke tableaux, die toen op en langs de Seine werden vertoond, geschitterd had in de talrijke facetten van zijn kunstzinnige begaafdheid, demonstreerde het gisteren, op de voorlaatste dag van het bezoek van het Britse Koningspaar, zijn prestaties op het gebied van wetenschap en industrie. Terwijl Prins Philip 's middags door de Hoge commis saris voor het Franse atoomonderzoek, prof. Perrin, in het centrum voor kern wetenschap in Sacley werd rondgeleid, bracht Koningin Elizabeth een bezoek aan de onlangs geopende en genationaliseerde autofabrieken van Renault in Flins, waar de nieuwe wagens in recordtijd worden geboren en afgeleverd. Zonder gevaar ons te zeer te vergissen, durven wij wel te voorspellen, dat de koninklijke bezoekers noch de Parijzenaars deze drie dagen spoedig zullen vergeten. De jonge vorstin heeft zich uitnemend van haar zware en zeer vermoeiende taak gekweten en de Fransen hebben een nieuw stukje van hun hart aan deze kranige vorstin verpand. De gevoelens, die de Fransen aan haar adres tot uitdrukking hebben gebracht, kunnen nauwelijks onderdoen voor die, welke haar door haar eigen Engelse onderdanen worden toegedragen. Een veelzeggender lof kan Koningin Elizabeth moeilijk worden toegezwaaid. Vorsfin kreeg Franse aula aangeboden De vorstin, die veel belangstelling voor het super-moderne bedrijf van Renault aan de dag bleek te leggen, kreeg na afloop van de directeur. Dreyfus, in aanwezigheid van de minister van In dustrie en Nyverheid, Maurice Lemaire, een gloednieuwe Dauphine aangeboden. Zomaar geheel en al spontaan werd dit geschenk overigens niet gegeven. Van de zyde van de Britse autoindustrie, die nog al metmoeilykheden moet hebben te kam pen. waren tevoren ernstige bezwaren gerezen tegen het plan van deze Franse geste, waarin de Britse concurrenten misschien niet geheel ten onrechte ook iets als een reclamestunt meenden te kunen ruiken. Maar tenslotte was er in de geest van de „Entente Cordiale" Daarna volgden kransleggingen na mens de regering, de gemeente Rotter dam, de organisaties van Nederlandse reders, kapiteins, officieren en opvaren den ter koopvaardij, het prinses Mar grietfonds en het uitvoerend comité. Toen de Prinses op het punt stond per hofauto naar Soestdyk terug te keren, heeft de voorzitter van het uitvoerend comité haar het monument in de vorm van een presse-papier overhandigd. Dit 23Vi centimeter ho ge voorwerp van edelsmeedkunst (schaal 1 200) werd vervaardigd door de Kon. Ned. Edelmetaalbedry- ven van Kempen, Begeer en Vos te Voorschoten. toch een compromis gevonden. De auto voor de Koningin zou na de overdracht weer worden gedemonteerd om vervol gens op Engels grondgebied door Britse arbeiders weer in elkaar te worden ge zet. En als symbool van deze Frans- Engelse samenwerking waren gisteren voor de plechtigheid naast tien Franse arbeiders ook nog tien Engelse collega's uitgenodigd. Koningin Elizabeth mocht niet winkelen in Parijs Koningin en Prins troffen elkaar na beider excursies die weer op de minuut waren berekend, in de villa van generaal Norstad, de Amerikaanse opperbevel hebber van de Geallieerde troepen in Europa, in Mame-la-Coquette. De ge neraal was in zyn daagse uniform zon der enig ordeteken gestoken, terwyl de Koningin en Prins in een eenvoudig wandelkostuum waren gekleed. Het En gelse protocol, dat de organisatie van het hele bezoek uitsluitend in eigen handen had willen houden, had voor dit bezoek niet meer dan tien minuten uitgetrokken, om de hoge gasten de tijd te kunnen gunnen zich rustig op het laatste hoofdstuk van hun bezoek te kunnen voorbereiden. Naderhand vernamen wij, dat Ko ningin Elisabeth die tyd wel dolgraag had willen gebruiken om zich in Parijs even aan de geneugten van het win kelen over te kunnen geven. Maar de voldoening van deze volkomen begry- pelyke wens van elke buitenlandse vrouw in de Franse hoofdstad werd de Koningin tot haar intense spyt door het almachtige protocol niet toegestaan! Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1