.Volkstuinvereniging Tuinlust bestaat 15 jaar Hoofd gem. werken Ie Oegstgeest Wj explosie ernstig gewond MAANDAG 8 APRIL. Grote wens: permanent volkstuincomplex! Hoewel er onder bestuur en leden van de Leldse Volkstuinvereniging „Tuin lust" slechts één grote wens leeft: het verlangen naar een permanent volkstuin complex kon zaterdagavond de viering van het derde lustrum van deze vereniging toch met bijzondere vreugde en dankbaarheid worden gevierd. Ondanks de grote noodzakelijkheid van bouwgrond is de vereniging nog niet van haar tuin ver dreven. leeft er in de vereniging een gezond afdelingsleven en kunnen circa 80 volkstuinders op hun tuin een goede en ook verantwoorde vrije tijdsbesteding vinden De feestelijke lustrumviering, welke in vijftien jaar Tuinlust. Een periode van de vrijwel geheel bezette grote zaal van het St.-Antoniusclubhuis plaats vond. werd o.a. bijgewoond door de heer J. v. d. Zwart namens het hoofdbestuur van het Alg. Verbond van Volkstuinders, de heer A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuinders en afge vaardigden van tal van zusterverenigin gen. die het jubilerende bestuur tevens met een fraaie bloemenschat verrasten. De heer Joh. N. van Rij. voorzitter van „Tuinlust" heette hen allen harte lijk welkom en dankte het jubileum comité. dat het bestuur en leden deze avond had aangeboden. In het kort schonk spreker vervolgens aandacht aan Lezers schrijven.... Waarom Lyceum? In verband met de omzetting van de Gemeentelijke H.B.S. aan de Burggra- venlaan in een lyceum willen wij een ogenblik de aandacht vestigen op de problemen, die hierdoor opgeworpen worden. Allereerst rijst het probleem van het schrijnende lerarentekort voor ons op. Het is een bekend feit, dat Nederland tot nog toe op intellectueel gebied een vooraanstaande positie in de wereld in neemt; deze plaats dreigt echter door het bovengenoemde gemis verloren te gaan. De verandering van H.B.S. tot lyceum zal ongetwijfeld meer leraren vergen Naast dit lerarentekort zal er tevens een gebrek aan leslokalen ontstaan, een gebrek, dat zich reeds nu hevig doet ge voelen. Verder is van veel belang, dat de cursustijd van 5 op 6 jaar gebracht zal worden. Dit brengt met zich mede, dat de leerling niet de kans heeft, voor de diensttyd, aan een verdrere studie te be ginnen. terwijl een 5-jarige cursus deze mogelijkheid wel in zich heeft. Dreigt niet de goede naam, die onze Leidse H.B.S. alom geniet in discrediet te komen, doordat ook plaats gemaakt moet worden voor de oude talen, 'ten koste van de exacte wetenschappen? Deze oude talen zouden gemakkelijk een struikelblok kunnen vormen voor hen, die hoofdzakelijk wiskundig zijn aan gelegd. Al deze nadelen in aanmerking geno men moeten wij wel tot de overtuiging komen, dat het besluit van de Gemeen teraad mischien toch wel iets te voor barig is geweest. TWEE H3.S.-ERS. De Cyclische Wet GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN Het onderwerp, dat zondag in de bijeenkomst van Geünieerde Loge van Theosophen behandeld werd. was: „De Cyclische Wet". Om deze wet te begrij pen. moet eerst geweten worden wat de Theosophie verstaat onder een cyclus. Het woord cyclus is afgeleid van het Griekse woord Kuklos, en betekent kring of ring. Nu verstaat de Theosophie on der een cyclus geen kring of ring, waar geen begin of einde aan is, daar begin- en eindpunt in elkaar vloeien, maar zij verstaat onder een cyclus een kringloop. Alle leven, alle krachten beginnen op een bepaald punt en cirkelen dan spi raalvormig om zichzelf heen voorwaarts en opwaarts, totdat zij hun hoogtepunt hebben bereikt. Wij moeten ons dit ver loop voorstellen als de windingen van een schroefdraad; die verlopen ook spiraalvormig en trapsgewijze. Alle vooruitgang of evolutie verloopt op deze wijze. Deze wet is werkzaam in alle rijken der natuur, het mensenrijk Inbe grepen en op alle gebieden: op het zichtbare en op de onzichtbare gebie den. En daar de Natuur een eenheid is en alle bestaan in een wederkerig ver band staat, zal elke cyclus het geheel beïnvloeden. Door de werking van deze wet komen en gaan volkeren, rassen, en beschavingen: het ontstaan en uitster ven van rassen en beschavingen wordt door deze wet verklaard. Ook rassen hebben hun cyclus, hun begin; zij be reiken hun hoogtepunt en dan neigen zij naar hun verval. Voor onze persoon lijke cyclus is het terugkeren of terug cirkelen van onze gevoelens, gedachten en neigingen het voornaamste. Ons leven bestaat uit cycli, want stemmin gen van goed en kwaad hc'ben hun ritmische beweging; zij komen en gaan en komen weer terug. Om iets te kun nen volbrengen is regelmatige oefening nodig, dat bewijst, dat het verstand cyclisch werkt. Het weerkeren van cyclische indrukken is een feit en ieder oplettend mens kan dit verschijnsel in zijn eigen leven waarnemen. Het terug keren, de terugwerking of het gevolg van onze gedachten, gevoelens en nei gingen is cyclisch, want gevolg is de cyclische reactie van een actie of oor zaak. Daarom zijn actie en reactie, of oorzaak en gevolg, gelijk, maar ln tegen overgestelde richting werkzaam, en zij vormen een cyclus of kringloop op zichzelf. In deze onafgebroken kring loop van oorzaak gevolgoorzaak ver krijgt de mens kennis en evolueert hij en dit verloopt spiraalvormig. In de natuur zien wij deze wet werkzaam in het regelmatig komen en gaan van de Jaargetijden. Lente, zomer, herfst en winter vormen een cyclus en zij be- invloeden de aarde met alles, wat er op leeft. En al deze cycli voltrekken zich in elkaar, kleine in grotere, grotere in nog grotere en zo verder; maar alle hebben hun verloop in de grote cyclus van de Godheid, want ook de Godheid heeft Zijn cyclus van openbaring en terugtrekking. Deze heet in de Hindoe wijsbegeerte een Leven van BrahmA en het wordt gevolgd door een even lange rustperiode. Zij zijn de prototypen van onze dagen en nachten. Een leven van Brahma is van zo ontzaggelijk lanee duur, dat het getal in zonnejaren uit gedrukt niet uit te spreken is: het be staat uit meer dan 15 cijfers. Een leven van Brahmft wordt met een Sanskrit woord een Manvantara genoemd: het is het opbloeien, het in werking treden van Heelallen of Cosmossen en de rustpe riode, die erop volgt, wordt Pralava genoemd: het is het tijdelijk terugtrek ken van alle Heelallen in het Grote Onbekende. Zo ontstaan tijdperken van werkzaamheid en rust en 'eze worden beheerst door de grot: universele Cycli sche wet. Zij is een attribuut van het Goddelijke. grote activiteit op de tuin. waarin velen hun liefhebberij vonden. Zowel de voor zitter als later op de avond de heer Zaalberg van de Leidse Bond toonden de wenselijkheid van een vast volks tuincomplex aan. Het was vooral de heer Zaalberg, die nog uitvoerig inging op de volkstuingedachte. welke niet al leen de volkstuinder, doch zijn gehele gezin terugbrengt tot de natuur. Een natuur, welke hij vrijwel niet kon ont dekken tussen de woningcomplexen en in het geheel niet in het bedrijf, waar hij werkzaam is. Spreker, die het ge meentebestuur zeer dankbaar was voor de aanleg van het permanente en prachtige volkstuincomplex in Leiden- Noord, hoopte, dat een dergelijk com plex ook spoedig in Leiden-Zuid tot stand zou komen; de gronden zijn hier reeds voor aangewezen. Ook de heer Van der Zwart, die na mens het Alg. Verbond de gelukwensen aanbood. ..borduurde" deze avond nog even op het stramien van de vrije tijds besteding en de volkstuin voort. VERENIGINGSVLAG AANGEBODEN Voor een geschenk, dat zeer werd ge waardeerd, zorgde deze avond de presi dente van het damescomité, mevr. M. v. d. Zwart—Kuivenhoven. Namens le den en donateurs bood zij het bestuur een fraaie verenigingsvlag aan. waarin de kleuren en het embleem van het Alg. Verbond waren verwerkt. Een geste, waarvoor voorzitter Van Rij hartelijk dankte. Na al deze waarderende woorden, was de daad aan het Haarlems Radio Caba ret, dat o.l.v. Harry Meyer een geva rieerd en bijzonder goed verzorgd pro gramma over het voetlicht bracht, waar aan o.a. medewerkten Gerry en Ferry, twee vrolijke zangers met een guitaar en een enorme dosis humor en Herman Teunissen, die de aanwezigen met zijn elektronisch wonderorgel bijzonder ver raste. De muzikale omlijsting en het na afloop van het programma volgende ge zellig samenzijn was in goede handen van ..The Rhythme Makers" o.l.v. W. Mark. Laatste berichten Thans vier voormalige ministers in arrest Het aantal voormalige minister, dat door de militaire autoriteiten is aange houden nadat het leger had aangekon digd, dat krachtige maatregelen zouden worden genomen tegen plegers van cor ruptie en profiteurs, is gestegen van drie tot vier. Drie van hen behoren tot de PNI en een tot de Masjoemi. In Ban doeng is stadsarrest opgelegd aan de eerste vice-voorzitter van het Parlement Zainoel Arifin, een lid van de Nahdatiel Oelama. Onder de leiders van N.O., die zich reeds in arrest bevinden, is ook Djamaloeddin Malik, lid van het hoofd bestuur. Overleg onderwijzerssalarissen De byzondere commissie voor georga niseerd overleg voor het onderwyzend personeel by het Lager Onderwys heeft vrydagavond de besprekingen over de onderwijzerssalarissen voortgezet. Zij heeft dit standpunt ten aanzien van de regeringsvoorstellen bepaald en dit in een rapport ter kennis van de regering gebracht. Felle boerderijbrand Vanmorgen heeft een felle boerderij- brand gewoed in Noorddyk, gemeente Bedum. Omstreeks half tien brak brand uit in de grote landbouwsohuur van de kapitale boerdery. bewoond door de 1 heer G. Veening. Vermoedelyk is het vuur ontstaan doordat zich by het by- vullen van een tractor een ontploffing voordeed In een ommezien stond de grote schuur in brand. De gemeente brandweer van Bedum was spoedig ter plaatse en bestreed de vuurzee met ver- scheidene stralen. Men slaagde er in het j woongedeelte te behouden De grote landbouwsohuur met alles wat zich er in bevond ging echter in vlammen op. Ook kwamen enkele koeien in het vuur om. Het nablussen duurde nog geruime tyd; de schade is aanzienlyk. ONTSNAPPINGEN UIT GEVANGENISSEN Het Tweede Kamertid de heer Vrolyk heeft aan de Mindster van Justitie sohrifteiyk de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid de Kamer op de hoogte te stellen van de resultaten van het reeds door hem gelaste onder zoek naar de oorzaken van de recente ontsnappingen uit gevangenissen en Huizen van Bewaring, zomede van de i conclusies, die hy daaruit zou willen trekken. Door lekke gas-cilintler in bouwkeet Hedenochtend omstreeks half twaalf is de heer M. J. van Gorkutn, directeur van gemeentewerken van Oegstgeest, by een explosie in een bouwkeet aan de Hazenboslaan te Oegstgeest ernstig gewond. Hy is in het Academisch Zieken huis te Leiden opgenomen. Het is niet geheel duidelijk, waardoor vond. Waardoor dit laatste geschiedde is dit ongeval zich heeft afgespeeld, aan gezien de heer Van Gorkum de enige was, die zich op het moment van het ongeval in de bouwkeet bevond. In de keet heeft zich een cilinder met buta- gas of met propaangas bevonden, die waarschynlyk lek is geweest. De daar door in het gebouwtje verzamelde gassen zyn tot ontploffing gekomen, toen de heer Van Gorkum zich in de keet be- RECTOR L. P. M. VESTER LEGT FUNCTIE NEER Als voorzitter van Don Bosco-school Naar wy vernemen zal rector L. P. M. Vester, sedert 11 Jaar voorzitter van de R.-K. Technische Don Bosco-school, medio juli deze functie neerleggen in verband met de wens van het Episco paat, dat het voorzitterschap van het schoolbestuur door een leek wordt be kleed. Rondom de veemarkt Zeer drukke markten met veel handel (Van onze deskundige medewerker) Er wordt ten opzichte van de vee handel de laatste weken zeer veel ver goed van de zeer slappe gang van za ken gedurende de afgelopen winter en de maand februari tot aan half maart toe. Het aangekochte vee kan nu geiyk in de weiden en dat is een zeer voorname factor. Maar met dat al zyn de pryzen toch weer ruim 600 stuks. Hiervoor werden prijzen van f. 1000 tot f. 1300 per stuk betaald. Voor extra stamboekers soms nog beduidend meer! De slachtveepryzen gingen gemid deld met 5 cent per kg omhoog. nog niet mét zekerheid vast te stellen Het is mogelyk, dat zich een brandend gascomfoor in de keet heeft bevonden, terwyl evenmin is uitgesloten, dat de heer Van Gorkum een sigaret heeft aan gestoken of met brandende sigaret de keet is binnengegaan. Een onderzoek en een verklaring van het slachtoffer zyn voor het definitief vaststellen van de oorzaak nodig. BEURSSLUITING OP GOEDE VRIJDAG Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 19 april 1957. Goede Vrijdag, gesloten zullen zijn en dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling 5 der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. De explosie was zó hevig dat de heer Van Gorkum door een van de ramen naar buiten werd geslingerd. Zyn kleding was in brand geraakt en slechts met grote, moeite konden toe gesnelde mensen het vuur doven. Met. ernstige brandwonden werd de heer Van Gorkum naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. De brandweer heeft het vuur, dat zich in de keet ontwikkelde, vry snel weten te doven, doch er was in het interieur vry grote schade ontstaan. Beraad over Britse defensiebeperking Militaire NAVO-leiders bijeen Rusland plaatste grote order in Engeland De militaire leiders van de NAVO zyn zaterdag te Washington bijeen geweest onder voorzitterschap van de chef van de Nederlandse generale staf, luitenant- generaal B. R. P. F. Hasselman. Hoewel zoals gebruikelijk het gesprek weer ach ter gesloten deuren gehouden werd. Is bekend geworden, dat besloten Is in juni een byeenkomst te Parijs te houden, waarop het besluit om de Britse defen sie-uitgaven te bekrimpen en zijn uit rop S W=V£ mnitïta.g»?"" - ™t t— d, van de Verenigde Staten de handel met China uit te breiden, hetgeen eep bedrag van veertig miljoen pond ster ling zou opleveren. China zou via Rus land aan de benodigde deviezen kunnen komen. Engeland zal de embargoliist blijven respecteren, zodat geen oorlogsmateriaal naar China wordt gestuurd, maar ver der worde de handel op dezelfde leest in verdediging zal worden bestudeerd. Het comité zou voorts tot de conclu sie gekomen zijn, dat het accent van de defensie verlegd moet worden naar een strategie, die aangepast is aan het atoomtydperk. Uiteraard kwamen dus ook de kernwapens en de projectielen voor lange afstand ter sprake. In Wash- toonstelling liepen de zaken niet zo vlot. De vraagpryzen voor deze extra fijne beesten waren meestal rond f. 4,per kg geslacht gewicht, wat velen nog terug hield om te besluiten. De beesten zullen duideiyk opgelopen. In het byzonder is echter tegen deze pryzen tenslotte toch het magere vee voor de verweider bui- hun weg naar de slager wel vinden, tengewoon duur geworden. Er is veel i De vette kalveren zijn in de afgelopen ambitie voor de vleesproduktie in hetweek ook weer prijzig verhandeld met land, ook al zyn de aankopen in feite een overwegende vraag naar de betere - >wvi tupioiiu ui ojiiom. ui noon- Op de gisteren gehouden Paasveeten- ington meent men, dat er onder meer ver boven de verhoudingen slachtveepryzen. Het zal dus deze zomer van duur vlees moeten komen. Intussen is er ook op de slachtveepryzen een duidelyk stygende tendenz waar te nemen, hetgeen te ver klaren is uit het feit dat er momenteel aanzienlyke hoeveelheden fyin rundvlees worden uitgevoerd en de invoer van le vend slachtvee door de hogere prijzen in het buitenland is afgenomen. van de kwaliteiten, mede voor uitvoer Voor goede tot aan betere kwaliteiten, mede voor uitvoer. Voar goede tot aan de pri ma kwaliteit waren onze noteringen van f. 2,50 tot aan f. 3,60 per kg levend gewicht. Nuchtere kalveren, die zeer ruim werden aangevoerd, gingen vry goed van de hand, tegen f. 1,tot aan f. 1,30 per kg gewicht, naar gelang de zwaarte. De wolveemarkt verliep voor de Volgens onze gegevens is er deze week slachtschapen even flauwer, zonder di- liet doel. De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag met „General Electric" gesproken zal zijn over plannen op lange termyn voor levering van Ame rikaanse geleide projectielen aan de NAVO-landen. De levering van moderne geleide projectielen aan de NAVO-lan den acht men op den duur een logisch voortvloeisel uit de op Bermuda gesloten Brits-Amerikaanse overeenkomst over de geleide projectielen. In Amerikaanse kringen gelooft men. dat Engeland over ongeveer anderhalf jaar de eerste gelei de projectielen met een reikwijdte van 2.400 km. van Amerika zal krygen. Men is er van overtuigd, dat dit temeer nodig is nu de Britse strijdkrachten op het vasteland worden verminderd. Ameri kaanse technici geloven, dat zij nu aan de laatste faze van de ontwikkeling van deze projectielen bezig zijn. Dit omvat het leiden van de projectielen op het laatste gedeelte van hun traject naar Engeland een order groter dan ooit ge plaatst heeft, n.l. de inrichting van een rubberfabriek, welke in 1959 zal worden voltooid en de grootste zal zyn buiten Amerika. Vijf Engelse firma's hebben tezamen dit contract weten te krygen tegen de concurrentie van Amerika, Frankryk en Duitsland in. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen Is het door C. F. Roosen- schoon geschreven boekje „Voedsel ln overvloed", een uitgave van de stichting IVIO te Amsterdam. Aanleiding voor dit verschijnen was de Wereldgezondheldsdag op 7 april. „Mensen maken" is een publikatie in opdracht van de minister van O., K. en W. uitgegeven ln het bijzonder voor Jon gens en meisjes die in deze zomer een diploma zullen behalen, dat hun de mo gelijkheid opent, een opleiding voor een of andere functie bij het onderwijs te gaan volgen. Verschenen is het eerste nummer van „Land en Water", een driemaandelijks tijdschrift gewijd aan waterbouw, water beheersing. landaanwinning en cultuur techniek. Gisteren werd in het RAl-gebouw I te Amsterdam de hondententoon stelling ..Winner 1957" gehouden, georganiseerd door de Kon. Ned. Kennelcliib Cynophilia Een Schotse collie wordt aan een keuring onderworpen. Benzine-station uitgebrand (Speciale berichtgeving) Vannacht brandde te Utrecht, aan de Vleutense weg, het benzinestation uit, dat wordt beheerd door de heer Barend Hoogeveen, oud-chauffeur van Prins Bernhard. De totale schade bedroeg f. 3000.—. Bovendien verbrandde f2000. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 8 april. Stond de beurs de laatste 14 dagen speciaal in de belangstelling van arbi trage voor buitenlandse rekening, van daag was het vrywel alleen het publiek, dat tot beleggingen in aandelen over ging. Kon. Olie opende vanmorgen op f. 186,20. waarna f. 186,70 werd gedaan. Vanmiddag konden deze vaste pryzen alleen by opening bereikt worden: f. 186,30 tegen vrydag f. 183,30. Winstne mingen brachten een correctie in de koers tot f. 185,40. Op circa f. 185,70 sloot de markt. Philips opende op dezelfde basis als 's morgens op 281, tegen vrijdag 273%. Unilevers eveneens op de morgenkoers 397. Beide fondsen moesten in het ver dere beursverloop 1 tot 2% prijsgeven. Al met al toch nog circa 6 punten hoger dan het slot van vrydag. Alleen Aku kon nog 3 punten bij de opening aan de koers van 's morgens toevoegen en open de op 208. Enig aanbod deed de koers teft 206'j terugvallen tegen vrydag 202. Na lange tyd was er vandaag grote belangstelling voor de Scheepvaartwaar den. Deze aandelen die de laatste 14 dagen zo goed als niets gestegen zyn in verhouding met de andere internationale waarden waren vandaag over de gehele linie 3 tot 5 punten hoger. Van de Cultuurwaarden lag Amster dam Rubber by opening flauw op 76% C791 cdoch enige vraag bracht de koers op 78. HVA's en Deli's nauwelijks prys- houdend. Staatsfondsen fractioneel ho ger. Ter beurze werd bekend, dat P. de Gruyter en zn N.V. te 's-Hertogenbosch zeer binnenkort zal overgaan tot de in schrijving van f. 20 miljoen 5% obligaties tegen 99%. De koers van de aandelen bracht op dit bericht hoegenaamd geen verandering tegenover vrydag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 april. Londen 10.65 10.65',2, New York 3.82A—3.82H. Mon treal 3.98A—3.98A, Parys 1.0790—1.0800, Brussel 7.56 38—7.56%. Frankfurt 90.61% —90.66%, Zürich 86.77'.—86.22'2, Zurich (vr. francs) 89.21 '2—89.26',2, Stockholm 73.47-73.52%, Kopenhagen 54.75% 54.80'-Oslo 53.28—53.33, Milaan 60.49% —60.54%, Wenen 14.62%—14.63%. plm. 300 ton fyn rundvlees uitgevoerd recte prysdaling en voor de fokschapen tegen zeer hoge pryzen, doch voor het met lammeren er bij was goede vraag binnenland was er zulk een aanbod van 1 met vaste pryzen. het grovere vlees van voorvoeten, dat Mooie ooien met 2 goede lammeren in verhouding goedkoop werd afgezet. I deden van f. 260 tot f. 275 per stel. Men De consument, die zich dus b.v. biefstuk kan wel nagaan dat de weidelammeren en rosbief en dergeiyk fyn vlees ont- straks minstens f. 80 per stuk moeten zegt, kan by de slager voor geschikte gaan kosten. Tenminste de Noordhol- pryzen nog wel kopen. 1 landse! Zoals gezegd, is het magere weidevee De vettevarkensmarkt toonde een vry bijzonder duur en zo zagen we al zeer vast beeld deze week. Beste vleesvarkens prima weidebeesten verhandelen tot aan werden graag opgenomen tegen gemid- f. 1100 per stuk. De redelijke klasse tus- 1 deld f. 1.80 per kg levend gewicht. Zware 6en f. 800 en f. 900 per stuk, of minstens of spekvarkens tussen f. 1,70 en 1.75 per f. 100 boven die van het vorig jaar. Onze noteringen voor het melkvee kwamen de laatste 14 dagen minstens f. 50 per stuk naar boven. Ook het jonge fokvee nam deel aan de stygende pryzen. Voor uitvoer naar di verse landen noteerden we vorige week kg. Biggen en lopers iets meer vraag en ruim pryshoudend. De paarden werden weer zeer duur verkocht. Nu de invoer van slachters vrywel stop staat, worden deze vrywel onbetaalbaar. Wij noteerden van f. 2.30 tot f. 2.60 en soms nog iets daarboven LEIDERDORP Rykspostspaarbank In de maand maart werd aan het postkantoor inge legd f. 49.269,02 en terugbet. f. 38.660,06. BURGERLIJKE STAND Geboren: Helena, dr van J. A. Schild en M. J. Wynbeek. OndertrouwdA. H. Boelee, 22 Jaar en J. Bttkflcelorum, 22 Jaax. Getrouwd: P. Boot en J. H. Meijer. VOORSCHOTEN Succes De gebroeders Van der Graaf hebben op de internationale sla- gersvakwerktentoonstelling in het RAI- gebouw met hun ingezonden werk by zonder veel succes behaald. Een eerste prys plus ereprijs met lof van de jury verwierf een schildery in kleuren, geheel vervaardigd van reuzel. Een ereprys kreeg een maquette in rundvet van de dijkdichting by Ouwerkerk. Ook in de afdeling fyne vleeswaren werden eerste en ereprijzen behaald. WARMOND Rykspostspaarbank Aan het post kantoor werd in maart ingelegd f. 14.254.76 en terugbetaald f 21.204,44. WASSENAAR Verkeer eiste dit jr reeds zeven doden In het eerste kwartaal van 1957 ge beurden in deze gemeente 115 ongeluk ken, waarby 7 personen de dood von den en 37 werden gewond. Vorig jaar in hetzelfde tydvak was het aantal on gelukken 135 met 39 gewonden en geen doden. Jubileum J. Mansvelt Wegens zijn 25-jarig jubileum als be stuurslid van de Gemeentelyke Instelling voor Maatschappelyk Hulpbetoon werd zaterdag in Huize De Paauw gehuldigd de heer J. Mansvelt. Hy werd met zyn echtgenote en kinderen ontvangen in de met bloemen versierde commissiekamer, waar o.a. aanwezig waren mr. A. J. M. van Moorsel, oud-voorzitter van M.H., dr. H. J. Honders, dr. W. Burgers, zyn medebestuursleden en personeel van sociale zaken en armbesturen. Burgemeester S. baron van Wynber- gen betuigde de jubilaris namens het gemeentebestuur dank voor wat hy 25 jaar lang voor vele inwoners van Was senaar heeft gedaan. Er is thans, zei spreker, gelegenheid om waardering te tonen voor dit werk, iets dat maar zel den voorkomt, omdat het binnenskamers gebeurt. En omdat de kans daartoe zo zelden wordt geboden wilde hij mede namens het gemeentebestuur uitdruk king geven aan zijn grote efkentelijk- heid. Spreker wees er o.a. nog op, dat de familie Mansvelt nauw verbonden is met Wassenaar, zich geheel heeft inge leefd in de plaats van inwoning en zich niet beperkt heeft tot het eigen gezin, maar zich ook heeft opengesteld voor de noden van anderen. Wethouder T. J. M. Rees van den Ende, voorzitter van Maatschappelijk Hulpbetoon, hield een uitvoerige rede over het werk van de instelling en het aandeel, dat de jubilaris daarin had. Hij memoreerde o.a., dat in de afgelopen 25 jaar 277 vergaderingen werden gehou den, waarvan de heer Mansvelt er 239 bywoonde en dat in elke van deze by- eenkomsten bleek van diens grote ken- een contract van 83 miljoen gesloten voor de ontwikkeling van een systeem voor het leiden van Atlasprojectielen, die een reikwydte van 8.000 km. moeten kunnen halen. Inmiddels zoekt Engeland ook wegen om een nieuwe markt te openen voor de industrie, welke getroffen zal worden door de reorganisatie van de Britse de fensie. Te Bermuda schynt Macmillan vergeefs gepleit te hebben voor verzach ting van de handelsrestricties, die be staan sedert Korea. Nu zou. volgens de Sundey-Express, de Britse regering be sloten hebben ondanks de bezwaren nis van mensen en hun achtergronden, alsmede van zyn beheersing. Hij besloot met het aanbieden van een vulpen. Dr. Honders wenste de jubilaris geluk namens de kerkeraad en dr. Burgers feliciteerde hem namens het bestuur van de St.-Vincentiusvereniging. De heer Mansvelt vertelde over het contact dat hy reeds als jongen met armenzorg had door het met andere kna pen uit halen van kattekwaad bij de spyskokery. Hy sprak over zijn benoeming in het bestuur en de prettige samen werking. Tot slot dankte hy voor de ontvangst, de gelukwensen en het cadeau. Uitvoering Bel Canto Gemengde Zangvereniging Bel Can to gaf in het Verenigingsgebouw een uitvoering met medewerking van Annie Gelauff, sopraan, Huib Schimmel, bas, Aat van Vliet, piano en het Dubbel- mannenkwartet Euphonia uit Alphen aan den Rijn. Dirigent was Dirk van Vliet. Bij de opening heette de voorzitter, de heer W. F. de Bree. de aanwezigen wel kom. in het byzonder de vrienden uit Alphen en zeer in het byzonder mevr. J. baronesse van Wijnbergen—Michiels van Kessenich. Het programma was goed gekozen. Bel Canto zong liederen van Offenbach, Smetandia, Hiller e.d. Euphonia van Mo zart, Schubert, Verhulst e.a. Annie Ge lauff vertolkte „Du solist der Kaiser meiner Seele sein", met Schimmel het duet „Bei Mannern welche Liebe Fühlen" Schimmel liederen van Stradella en Mozart. Van de welluidendheid en de goede voordracht hebben de aanwezi gen genoten. De voorzitter sprak hartelyke woorden van dank en bood de solisten, de diri gent en de pianist bloemen aan. Beurs van Amsterdam Maandag 8 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 9292A Grootboek obl. 3% 81 L 80L Ned '51 3% 913,i 9-1-, Ned. '53 3 90 >2 90% Ned '56 3% 9090 Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 86 86 Ned. '55 I 3y4 85% 853i Ned. *55 II 3% 8634 86% Ned. '47 3% (3) 86A S63i Ned. *37 3 85A 85 Dollarlng '47 3 94 94% Investeringscert 3 91A 91"'s Ned. 62-64 3 91% 91% Cert. NWS 64'2 L 64'-L Indië '37A 3 88A 88A Grootboek '46 3 87 A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 42% 42% Nat. Handelsbank 104 104% Ned* Handelsmy. 169 170 Amst. Rubber 79A 79 Deli My en (Ver.) 94 94% H.VA90 92% Java Cult54 ya 54% Senem'bah67 67 A Vorstenlanden25% 26% A.K.U201% 207% Berkel's Patent (v.) 179% 185 Calvé Delft eert. 315 320 Kon. Pap. v. Gelder 207Va 209% Hoogovens eert304307% Möller en Co. N.B. 334 333% Ned. Kabelfabr 286 288 Philips 273% 279% Philips pref150 149% Unilever391% 397 Wilton Feyenoord 24 5 250A Biliton 2de r239 239 DoHts* Olie gew. 910% 924% Kon. Olie (f.20.—) 183.00 186.40 idem (50 A f 20.—183 25 185 75 Holl. Amer iyn 170% 175% lava China Pakct 187 188% Kon. N Stoomboot.. 156 158% K.PM169n4 170% Ned. Stoomv. My 209Va 211% v. Ommeren eert. 290 Kon Rott. Lloyd 174% 178 Ned Srhppov. Unie 181% 184% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92 92 B Den Haag 1937 1 3.. 93 Leiden 1947 C2% R'dam "37 I-m 3% 71% l Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99A 96 Premieleningen 104 94 93% Adam '56 12% 84% 83% A'dam '56 II 2% 99 98% Eindhoven '54 2% 83% 83 Enschede '54 2% 85 84 Den Haag '52 12%.. 93 93% 99 99% R'dam '52 I 2% 94 93% Utrecht '52 2% 91 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst. Bank 203% 203% H.B U eert 199' 201% Rott Bank 166% 167% Twentsche Bank 165% 169% Industrie Ondernemingen 245 247 B Borneo Sum. H. My. 71% 70 Ned G. en Sp. fabr. 181 183 B Kon. Ned. Grofsm. 103% 106 Internatio 90% 89 Rott. Droogdok My. 620 627 B Tieleman en Dros 8% Ned. My Walv.vrt. 67% 67% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 17% 17% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 34 A 105H 67 y8 174 y4 63% 39A 116% 53 81% 27% 61% 34 A 106% 66% 172% 64% 39% 117 52II 82% 60% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen EdPlmet Kon. AA Pref w.a idem Slectrolas B Holl Constructie Ing dut v Bouwnyv Int. Kunststoff Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfabr 53 Ver Touwfaorleken Wernlnk's Betonm Van Wyk Textiel VK. 5/4 «O 67 67% 323 322GB 380 B 380B 122 B 35 36 260 %GL 262 500 B 500L 161% 161% 81 80% 78 79

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9