Gaat men zand winnen uit de zee voor uitmonding Katwijks gemaal? Eerste paal voor 48 Vridemoflats Deze week gaan ivij bouwen' zeggen organisatorenmaar Katwijk weet nog van niets Diploma-uitreiking R.K. Techn. Avondschool „Don Bosco" 96ste jaargang Maandag 8 april 1957 Tweede blad no. 29107 Beton-eiland en pier Deze week denkt de Zuid-Hollandse Zandwinningmaatschappij op het Kat- wijkse strand ten noorden van de Uitwatering het bouwmateriaal aan te voe ten voor een zandzuiginstallatie, die een kleine vijftig meter buiten de vloed lijn voor de Uitwatering in zee is geprojecteerd. Verwacht wordt, dat men per jaar via deze installatie 250.000 kubieke meter zand uit zee kan winnen, bestemd voor terreinophogingen. De onderneming is op touw gezet door de in de loop van maart in Leiden gevestigde commanditaire vennootschap Zuid hollandse Zandwinningsmaatschappij, die in het begin van de zomer de instal latie voltooid denkt te hebben en met de zandwinning te kunnen beginnen. Het plan De zandzuiginstallatie zou worden aangebracht op een betonnen platform dat komt te rusten op vijftien meter lange betonnen palen, die de zeebodem in worden gedreven. Dit platform, dat aanzienlijk hoger dan de hoogwaterlijn komt te Üggen, wordt door een loopbrug getje op betonnen palen met de vaste wal verbonden. Daarlangs wordt ook de persleiding gevoerd, die het opgezogen zand naar een duinvallei direct ten noorden van de Uitwatering voert. Daar wordt het zand verzameld en kan het meegevoerde (zoute) water via een aparte leiding weer naar zee afvloeien. Door de aanwezigheid van een kleilaag onder de duinvallei, die geen water doorlaat, doch naar zee afloopt, bestaat geen gevaar dat het zoute water in de bodem dringt en verzilting van het grondwater en daarmee van het nabije achterland zou optreden. Op het platform wordt de eigenlijke zuiginstallatie aangebracht. Deze bestaat uit een elf meter hoge mast, waaraan een horizontale giek van achttien meter lang is bevestigd, welke draaibaar is. Aan die giek wordt de zuigbuis opge hangen waardoor het zand van de zee bodem door middel van een op het plat form aangebrachte pompinstallatie op gezogen wordt om later door de pers- Unites huldigt vier jubilarissen 25 JAAR LID VAN HET C.N.V. De Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Textiel- en Kledingbedrijven „Unitas'' hield zaterdagavond in het gebouw „Prediker" haar jaarlijkse feestavond. Deze avond had een bijzonder feeste lijk karakter i.v.m. de huldiging van vier leden der vereniging, die gedurende 25 jaar lid van het C.N.V. geweest zijn. De jubilarissen, de heren P. Plezier, J.Jesse, A. Bey en K. Kijk in de Vegte ontvin gen uit de handen van de heer L. v. Oosterom. hoofdbestuurslid, het C.N.V.- speld ie en een oorkonde. Vóór deze huldiging sprak de heer v. Oosterom over „Van welvaartsloonronde naar bestedingsbeperking". Spreker legde in het kort uiteen de geschiedenis, die zich om de bestedings beperking afgespeeld heeft. Het Neder landse volk gaf sterk de voorkeur, nu het in een tijd van hoogconjunctuur leefde, aan allerlei luxe artikelen, waar door de invoer groter maar de uitvoer minder werd. De heer v. Oosterom vond dit op zich zelf geen ernstig feit, maar de donkere zijde ervan vertoonde wel duidelijk, dat de bevolking meer uitge geven haid dan zij zich kon veroorloven. De nu ontstane bestedingsbeperking vond spreker ook niet prettig, hoewel men niet moet vergeten dat elke mede werking in ieders belang is. Na de huldiging van de jubilarissen verzorgde het gezelschap „Johnny van Haarlem" het verdere deel van de avond. Medewerkenden waren, het accor deonduo „De Vinje's", een xylofoontrio, een mond accordeon trio en de Averdi's met een goochelshow. ASC werd kampioen Dat ASC in de harten van vele Lei- denaars ondanks haar matige prestaties op het voetbalveld nog altijd een bijzon der plaatsje inneemt, kwam ook weer op de gisteravond in ,,'t Schuttershof" gehouden receptie tot uiting. Heel voet ballend Leiden was vertegenwoordigd en ook van buiten de stad kwam een stroom van gelukwensen in verband met het behaalde kampioenschap. Achter eenvolgens werd het woord gevoerd door de heer Brinkman, voorzitter van het district West II van de KNVB, bestuurs leden van de afd. Leiden van de KNVB, UVS en Lugdunum en door de heer P. A. Wempe, namens de ere-leden. De voorzitter, de heer G. J. Prevo, vond voor allen een passend wederwoord. Tal van bloemstukken getuigden mede van de sympathie, welke de oudste Leidse voetbalvereniging in brede kring wordt toegedragen. VOGELNESTEN IN MARKIEZEN De vogels zijn druk bezig nesten te bouwen in markiezen, nu deze nog niet dagelijks gebruikt worden. Vriendelijk verzoek aan alle markiezenhouders, de markiezen dagelijks even neer te laten, om te voorkomen, dat over enkele weken de nesten met eieren of met jongen naar beneden vallen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Elisabeth Johanna, dir van W. Ja- cobse en M. E. J. Scholten; Willem Frede- rlk, zn van J. I. Neuteboom en M. C. Brouwer; Liedewey Joyce Desirée. d/r van J. K. Lammers van Toorenbung en A. Rlgter; Pauline Johanna, dr van C. J. Planjer en J Mol; Metje Willemien, dr van P. Zwaan en W. van Rij; Erik en Harry zns van F. Kopp en N. M. Leering; Angenieta, dr van A. Vreeken en N. H. Wiegman; Jacoba Cornelia, dir van G. van Duijn en J. Ros; Franciscus Hendrikus, zn van J. van Rijs wijk en F. G. Harren: Elisabeth. dT van H. van der Sluis en M. J. Staal. OVERLEDEN J. H. Tisseur, 11 uur. dr; C. L. Rijnben de, 58 jaar huisvr. van J. A. C. J. MariJ- nen; J. de ia Rie. 38 Jaar, man. leiding naar de duinvallei te worden gestuwd. De draaibaarheid van de giek met de zuigbuis maakt het mogelijk, geleidelijk aan verschillende delen van de zeebo dem te bewerken. Heeft men dit gehele bereik benut, dan is inmiddels door de hier sterk zand-aanvoerende zeestro mingen en getijdebewegingen weer vol doende zand aangevoerd op de plaats waar men het eerst gezogen heeft om daar aan een nieuw „rondje" te begin nen. Langs de loopbrug wordt ook een lei ding aangebracht voor aanvoer van olie voor de dieselmotoren, die de pompin stallatie aandrijven. Op het betonnen platform komt bo vendien een werkboot in davits te han gen, waarmede eventuele beschadigingen aan de installatie gemakkelijker kunnen worden gerepareerd terwijl deze tevens de verbinding met het vaste land ver zekert wanneer de weersomstandigheden het gebruik van de loopbrug verhinde ren. De totale kosten van de bouw van de Installatie bedragen ongeveer een half miljoen gulden. Óndanks deze hoge kos ten verwacht men een grote rentabili teit gezien de grote vraag naar zand voor ophoging van bouwterreinen en wegaanleg. Deze behoefte aan zand zal zeker in de komende jaren niet afnemen, eerder aanzienlijk stijgen. Het ligt volgens de Zandwinnings maatschappij in de bedoeling, aan het eind van de week de heistelling voor de fundering van de loopbrug op te stel len. deze f?rug omstreeks Goede Vrijdag te hebben voltooid en na Pasen met het heiwerk voor de grote betonnen funde ringspalen van het platform te begin nen. Uiteraard brengt een en ander veel bouwbedrijvlgheid op het strand ten noorden van de Uitwatering met zich mee. Dit strand moet echter in het be gin van de zomer weer ontruimd zijn ten behoeve van het badseizoen. Daarom dient de gehele installatie voor die tijd te zyn voltooid. Twijfel In Katwijk is men evenwel niet on verdeeld enthousiast over het plan. Men vreest, dat dit project min of meer in strijd komt met de nog steeds vurig verdedigde havenplannen. Eén van die plannen, het diep houden van de uitwateringsgeul en haveningang door middel van pieren, wordt hier door ondermijnd. Bovendien moet de installatie een moeiiyke sta-in-de-weg geacht worden, wanneer men even tueel tot havenaanleg zou kunnen overgaan. Bovendien acht men het vreemd, dat dergelijke plannen ver wezenlijkt zouden worden zonder dat de gemeente Katwijk daarvan op de hoogte zou worden gesteld. En dit is tot dusver nog niet gebeurd. Het strand is Rijkseigendom, doch het is door de gemeente Katwijk gehuurd om te exploiteren voor recreatiedoelein den. Uiteraard vindt de werkelijke ex ploitatie slechts in de zomermaanden plaats, doch de huur strekt zich over het gehele jaar uit. De vreemde situa tie doet zich nu voor, dat op dit door Katwijk gehuurde strand bouwactivi teiten zouden plaats vinden zonder dat Katwijk daarvan op de hoogte is. Bij het Hoogheemraadschap Rijn land. de direct belanghebbende in stantie, kon men zich over deze plan nen nog niet uitlaten, omdat men ze nog te vaag achtte en nog niet in een stadium waarin publikaties gerecht vaardigd waren. Zangspelgroep „Irene" in de Schouwburg De pruilt van de Koning Voor de zangspelgroep „Irene" van de Hervormde Wykgemeente De Kooi was het zaterdag een bijzondere dag. Na een periode van hard werken heb ben de kinderen uit deze wijk onder leiding van de heer J. M. H. Ottenhof 's avonds een uitvoering gegeven van het alleraardigste kinderspel „De pruik van de Koning". Ondanks de moeilijkheden, die er geweest zfjn de wijkpredikant ds. J. N. de Ruiter maakte hier in zijn welkomstwoord melding van liet het kleurrijk fes tijn, dat op de planken van de Schouwburg werd gehouden, weinig te wensen over. Enthousiast werd er zowel door de kleintjes als door de grotere meisjes ge speeld en gezongen en dat terwijl de Schouwburg slechts voor een deel gevuld was. Zij. die wel van hun belangstelling blijk gaven, hebben met spanning de belevenissen van Prinses Siéna en Prins Ottokar. de twee gelieven, gevolgd. Voordat de Prins en de Prinses over gelukkig in eikaars armen konden val len moesten immers verschillende moei lijkheden uit de weg worden geruimd. De Koning bijvoorbeeld wilde geen toe stemming tot een huwelijk geven om dat hij zijn dochter liever met een an der zag verbonden. Daarbij komt nog het feit, dat de gehele hofhouding op een gegeven ogenblik in rep en roer wordt gebracht, wanneer blijkt dat 's Konings pruik gestolen is. Pas op het moment, waarop deze pruik dank zij de activiteit van Prins Ottokar weer te recht komt. kan het slotkoor een geluk kig Prinsenpaar bejubelen. De kinderen, die allen in kleurige kos tuums en tegen een achtergrond van fraaie decors speelden, werden op de piano uitstekend begeleid door de heer N. Christiaanse. De avond, die een bij zonder vlot verloop had. werd met een enkel woord door een der ouderlingen, de heer J. van 't Zelfde, gesloten. In het gebouw van de Leidse R.K. benes; T. v. Kesteren. Voorhout. Afge- Technische School „Don Bosco" aan j wezen 5. de Boerhaavelaan vond zaterdagmid- j Metselaar afd B 2 jarige cursus: J. dag de uitreiking van diploma's plaats Buschman. Roelofarendsveen. aan leerlingen, die met gunstig gevolg Scheepsbouwer afd. B 2-jarige cursus: hun studie aan de Avondschool vol- C. Elsgeest, Sassenheim: G. Hillenaar, tooiden. Leiden; P. v. Noort. Lisse; W. v d. Ploeg. Zoeterwoude; J. Versluys, War- Rector L. P. M. Vester, die in zijn - - kwaliteit van voorzitter van het bestjiur der school de diploma's uitreikte, sprak vooraf een kort woord van inleiding en gelukwens. De uitslagen waren als volgt: Timmerman afd. A 3-jarige cursus: N. de Goede. Leiden; J. Hoogenboom, Roelofarendsveen; C. Noordover Was senaar; A. v. Seggelen, Oud-Ade: K. Zuidema, Leiden; G. Kraan, Leiden. Scheepsbouwer afd. A 3-jarige cursus: T. v. d. Dam, Lisse; L. v. Dijk, Lisse. Metaalbewerker afd. A 3-jarige cur sus: J. v. d. Drift, Warmond; C. Elder- horst. Zoeterwoude: P. Kuipers. Heem stede; B. Pelsmaker. Leiden; D. Pen seel, Leiden; G. v. d. Vos. Leiden; C. Zaal, Noordwijkerhout; H. Rewijk, Lisse; Fr. van Rooijen, Leimuiden; J. J. Smet, Leiden. Afgewezen 4. Autohersteller afd. 3 3-jarige cursus: T. van Leeuwen, Zoeterwoude; R. Rijs- dyk, Leiden; J. Nieuwenhuizen, Leiden. Elektriën afd. 3 3-jarige cursus: H. Pieterse. Zoeterwoude; W. Schumacher, Noordwijkerhout; P. Wortman. Alphen a. d. Rijn; L. v. Kins. Leiden. Schilder afd. A 3-jarige cursus: A. de Goeij, Sassenheim; A. Smit, Wasse naar. Etaleur-reclametekenaar afd. A 3-ja- rige cursus: A. van der Meijden, Lei- SSL1?' Lei5?n:„,p' horst. Leiden, G. Riem Vis, Noordwijk, warmond: J. Stijnis, Wassenaar; A. W, n t^„=„ H v Velzen Voorhout; O. A. Verbeek, Hillegom. Afgewezen 1. Autogeen lassen voor gevorderden on der toezicht van de C.O.C.A.M.: P. A. Bakker. Alphen aan den Rijn; W. Heemskerk. Noordwijkerhout; C. van Kampen. Leiden; T. J. A. Koeleman, Ter Aar; J. A. A. Rodenburg, Leiden; G. Timmerman, Katwijk. Elektrisch lassen voor beginners, on der toezicht van de N.V.L.: B. A. de Boer, Zoeterwoude; J. J. Kluivers. Lei den; P. A. W. J. Koelman, Oegstgeest; G. J. M. Koek, Zoeterwoude; H. C. •Kriek. Leiden; O. G. Leiden: W. F. Nieuwenburg, Leiden; G. J. M. Over- vliet. Leidschendam; Lagendijk, Leiden; F. W. Moorman. J. v. d. Poel. Lisse; J. N. Roling. Leiden; H. J. Veldt, Leiden; A. C. Zuidwijk. Koudekerk. Afgewezen 1 Elektrisch lassen voor gevorderden, onder toezicht van N.V.L.: G. N. Hogen- boom, Lisse; P. J. v. d. Hulst. Zoeter woude; A. Lagendijk, Leiden: P. v. Nes, Noordwijkerhout; C. v. d. Plas, Kat wijk; A. B. Pley, J. C. Touw, Ter Aar; B. O. v. Tuyl, Katwijk; C. J. Verdegaal. Hazerswoude; J. A. Rijnbeek, Leimui den. Afgewezen 1. De leerling Th. v. Veen uit Zoeter woude ontving uit handen van de heer J. G. J. Verhey van Wijk de erepen ning met oorkonde, beschikbaar gesteld door de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel, Departement Lei den. voor bijzondere verdiensten. De schoolprijzen vielen ten deel aan de leerlingen: G. v. Schaik uit Hazers woude en J. Veerman uit Leiderdorp. mond; P Schavemaker, Warmond. Scheepsbouwer afd. B 2-jarige cur sus: G. Sikking, Warmond; Th. v. Veen, Zoeterwoude; C. Koppers, Warmond; N. Hoogeboom. Hoogmade. i Metaalbewerker afd. B 2-jarige cur sus: A. Compier. Leiden; P. v. Goozen, Zoeterwoude; N. Gijlswijk. Noordwij kerhout; G. Hageman. Leiden; J. v. d. Heiden. Zoeterwoude; A. Hogeboom, Rij-pwetering; P. Hoogeboom. Leiden; H. de Jong. Leiden; J. v. Leeuwen. Lei den; L. Leliveld. Ter Aar; H. v. d. Meer, Roelofarendsveen; N. Meeuwenoord, Noordwijk aan Zee; A. Oliehoek, Stompwijk: G. v Schaik. Hazerswoude; C. Schrader. Zoeterwoude. J. Turk. Leiden; J. Verhaar. Oud Ade; J. Veer man. Leiderdorp; K. Willemsen, Rijp- wetering; G. Waasdorp, Sassenheim; W. de Water, Leiden. Afgewezen 1. Autohersteller afd. B 2-jarige cursus: F. Schilthuizen. Leiden. Elektriciën afd. B 2-jarige cursus; P. Dahlkamp, Lisse; A. v. d. Helm, Zoe terwoude; A. Koppers, Oegstgeest; A. Prins, Leiden. Afgewezen 1. Autogeen lassen voor beginners, onder toezicht van de C.O.C.A.M.: J. N. S. Buitenman, Leiden; H. J. Corel, Was senaar; B. H. .J de Geest, Leiden; W. J v. d. Geest, Oud Ade; W. M. den Haan. Leiden; S. P. v. Kins. Leiden; W. A. M. v. Schie. Noordwijk; P. v. Schie. Warmond; H. J. F. v. Seggelen, D. Muyzert, Leiden. Timmerman afd. B 2-jajrige cursus: A. Anker, Leiderdorp; J. Bellekom, Warmond: H. Beugelsdyk. Warmond; W. Beijersbergen. Wassenaar; A. Hil- lebrand, Roelofarendsveen; A. v. d. Hoeven, Zoeterwoude; P. v. d. Holst, Wassenaar; J. Kortekaas, Noordwijker hout; A. Menken, Hazerswoude; J. Meulblok, Abbenes; W. Parlevliet, Lei den; J. v. d. Ploeg. Hoogmade; J. v. d. Poel. Rijpwetering; A. Remmerswaal, Leidschendam: G. Romeijn, Wassenaar; P. van Ruiten, Roelofarendsveen; C. v. Rijt, Zoeterwoude; B. van Velzen, Zoe terwoude; W. Verhagen, Leidschendam; J Vermeulen, Zoeterwoude; B. Willem- se, Noordwijkerhout; J. Zwetsloot, Ab- Einde van dit jaar zijn woningen gereed Zoals bekend nam de afdeling Leiden van de WD enkele jaren geleden het initiatief tot de bouw van 60 flats aan de Burggravenlaan en omgeving om daarmede een bijdrage te leveren aan de oplossing van het nijpend tekort aan woningen. De daartoe speciaal in het leven geroepen Coöp. Flatexploitatie- vereniging „Vridemo" zag kans dit initia tief in korte tijd te verwezenlijken: vo rig jaar juni opende de voorzitter van de VVD, prof. mr. P. J. Oud, het flat gebouw. De belangstelling voor deze flats, die nog voor het bouwplan tot stand kwam waren verkocht, was zo groot, dat men besloot aan de bestaan de bebouwing nog twee vleugels resp. aan de Modderman- en de Scholten- straat. aan te bouwen. Dank zij de me dewerking van het gemeentebestuur en inzonderheid van de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jonge- leen, kwam de toestemming voor nog 48 te bouwen flatwoningen vlot af. Ook de animo voor deze flats is bij zonder groot: op het moment, dat de eerste paal de grond inging heden ochtend om kwart voor tien was reeds voor 23 woningen een eigenaar gevonden. Behalve het dagelijks bestuur van de Bouwcommissie t.w. de heren D. v. Eek, voorzitter en A. E. J. Modderman, secre taris/penningmeester. waren bij het slaan van de eerste paal aanwezig de heren J. G. Hagens, vice-voorzitter, G. v. d. Tuuk, penningmeester, en E. H. Moens, bestuurslid van de afdeling Leiden van de VVD, de architect, de heer P. W. A. van Dam onder wiens leiding ook dit bouwplan wordt uitgevoerd en de heer G. Kalemink, directeur van de N.V. Aannemingsmij. „Panagro" te Warmond. De heer Van Eek, die indertijd ook de eerste paal van het bouwplan I sloeg, verrichtte ook ditmaal deze plechtigheid. De heer D. van Eek laat de eerste paal voor de bouw van 48 flat woningen in de grond verdwijnen. (Foto L.D./V>ain Vliet) De heer Hagens, die by afwezigheid van de voorzitter van de afdeling Lei den van de WD, prof. dr. C. J. F. Böttcher, het woord voerde, achtte dit moment wederom een belangrijke ge beurtenis in het afdelingsleven en een waardevolle bijdrage in de oplossing van het woningprobleem. Het bestuur van „Vridemo" dankte hij hartelijk voor de voortvarendheid, waarmede de plannen zyn uitgewerkt, waarna hij nog de beste wensen uitsprak voor een vlotte verwe zenlijking van de bouw. Het bestuur, dat reeds van vele VVD- zijden uit het land om inlichting over de verwezenlijking van een dergelijk initiatief is benaderd, verwacht, dat deze 48 flatwoningen aan het einde van dit jaar betrokken kunnen worden. f. 1160 VOOR P.H. De collecte, welke de vorige week hier ter stede is gehouden ten bate van de Stichting Praktische Hulp te Groesbeek, heeft f. 11-60 opgebracht. Een stralend zonnetje, hef geruis van de zee en het slaan van de golven tegen de grote betonblokken iangs de pier van I]muiden'- wat kan een enthousiast hengelaar nog meer verlangenIn dit jaargetijde heeft de pier van IJ muiden steeds 'n grote aantrekkingskracht voor de henge laars. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand maart 1957 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd een be drag van f. 1.157.948.47 en terugbetaald f. 122.713.19. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 342 en het aantal afbetaalde boekjes 202. Op 6.367 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 130.403.50 bijgeschreven. Er werden 609 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 16.729.36. Het tegoed der 39.365 inleggers be droeg aan het einde van de maand f. 27.907.930.74. BEEN GEBROKEN Zaterdagmiddag te omstreeks 3 uur vond in de Medusastraat een aanrijding plaats tussen een motorrijder en twee voetgangers. Een 27-jarige mevrouw, wonende in de Soembastraat, brak daarbij haar rechter onderbeen. MEISJE LIEP PLOTSELING DE STRAAT OP Zondag had er een aanrijding plaats tussen een wielrijder en een 7-jarig meisje, wonende aan het Plantsoen. Het meisje was met enkele andere kinderen aan het spelen en liep plotseling achter een bestelauto, die daar geparkeerd stond, de rijweg op. Zij werd daardoor aangereden door een wielrijder, die het meisje eerst op het laatste ogenblik zag. Het kind brak haar rechter onderbeen en werd door de E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Met geld van zijn baas ervan door AL OP DE EERSTE DAG! Een 26-jarige chauffeur, die by een expeditiebedrijf te Rotterdam in dienst trad, heeft kans gezien er de eerste de beste dag met f.664 vandoor te gaan. Toen hy die dag met de vrachtauto op stap werd gestuurd, kreeg hij verschil lende kwitanties mee, die hy moest innen, 's Middags zette hy ergens in een straat zyn auto neer en zei tegen zijn byryder, dat hy even by een zuster moest zijn. Het „even" werd twee uur en de byryder vertrouwde het zaakje niet langer en reed de wagen naar de zaak terug. Toen de chauffeur de vol gende dag nog niet terug was gekomen, werd de politie gewaarschuwd. Deze ging naar de vrouw van de chauffeur en vertelde, dat haar man zich maar beter kon melden, daar hy toch tegen de lamp zou lopen. Aan deze uitnodiging heeft de man gevolg gegeven en toen bleek, dat hy met f.664 de benen had genomen. „Hij had nog zoveel bekeurin gen te betalen", luidde zyn verontschul diging. Later bleek evenwel, dat hy met het geld nog diezelfde dag naar Am sterdam was gegaan. De volgende dag was er niets meer van over Het werken in <le Riulolf Steinerschooi Interessante tentoonstelling en demonstraties Het afgelopen weekeinde heeft een interessante tentoonstelling van werk der leerlingen van de Rudolf Steiner schooi vele bezoekers getrokken. Demonstraties, muziek- en toneel uitvoering alsmede een lezing gaven de tentoonstelling een goede omiys- ting. Zoals de rondleiding ons duidelyk maakte, heeft men hier te doen met een streven om het onderwijs te vernieuwen en aan te passen aan de ontwikkelings wetten van het kind. Na de officiële opening, waarbU een aantal autoriteiten tegenwoordig was, werd een demonstratie van werk uit de klassen gegeven, waarby vooral de mu zikale prestaties indruk maakten. Vervolgens verspreidde een talrijke menigte zich over het oude schoolge bouw. dat was omgetoverd in een expo sitieruimte. waar uitstekend werk op kunstzinnige wyze was opgesteld. Interessant was het de ontwikkelings gang door de zeven leerjaren te volgen: het beeldryke en kleurige schryf-, taai en rekenwerk van de kleintjes leidde tot keurig werk van de examengroep in de hoogste klas. Belangryk waren ook de methoden om woord- en zinsontleding, tafels van vermenigvuldiging en mo derne stalen aan het kind te brengen. Wanneer men dit werk bekykt, lijdt het geen twyfel, dat de kinderen zich zeer met de leerstof moeten hebben verbonden en dat zij er grote vreucde aan hebben be leefd. Hoewel all vakken aan de Rudolf Steinerschooi op '-unstzinnige wijze wor den aangebracht en verwerkt, bleken de prestaties op het gebied van schilderen, houtbewerking, handwerken en boetse ren van extra-goed gehalte. Vooral de geschilderde landschappen en mensen koppen van de 7de klasse vielen op door hun zuivere kleurschoonheid. terwyl ook de meetkundige tekeningen uit het 6de leerjaar getuigden van een gelukkige combinatie van nauwkeurigheid eneste- tische zin. Byzonder aardig waren enige maquet tes van dykaanleg, huizenbouw en ont staan van de stad Leiden. Uit datgene, wat over het werk werd medegedeeld, bleek dat deze school zich geenszins tot taak stelt om uit de kin deren kunstenaars te maken. De leer stof is geen doel maar middel. Het kunstzinnige is een hulpmiddel om het kind dieper aan te grUpen dan het in tellectueel-abstracte onderricht vermag. De verstandeiyke ontwikkeling is slechts een klein deel van de totaliteit van het kinderwezen. Duidelyk bleek dit alles uit de lezing van ir. J. van Wettum (voorzitter van de „Vereniging voor Vrye Opvoedkunst" te Den Haag) over: „de opvoedkundige taak van de school in deze tyd". Spreker gaf hoogst belangwekkende gezichtspun ten voor opvoeders en onderwijzers. Zo als proeven op dieren overtuigend heb ben aangetoond, is voorverteerd voedsel voor het organisme even schadeiyk als onverteerbaar voedsel. Spreker maakte duidelyk, dat het niet aan de jeugd zelf ligt. dat zy in de huidige tyd tot vreemde excessen vervalt, maar wel aan het feit. dat de kinderen op de scholen te veel voorverteerd en onverteerbaar „voedsel" krygen, wanneer de opvoed kunde tot opvoedkunst wordt, zal men de jeugd op betere wyze kunnen leiden. Een zeer geslaagde uitvoering van het Haagse Toneelgezelschap „Elpore" be sloot dit interessante weekeinde van de Rudolf Steinersohool.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3