Bunche zou akkoord met Nasser hebben bereikt over V.N.-politie Nederland heeft enorme kansen in landen van liet Nabije Oosten Met een enkel woord Agenda MAANDAG 8 APRIL. W ashington zou 'n wanhopige poging doen een paar concessies van Cairo te krijgen Volgens berichten van het persbureau „Belga" heeft de plaatsvervangend secretaris-generaal der Verenigde Naties. Bunche., met de Egyptische autoritei ten een akkoord bereikt over de status van de internationale politiemacht in Egypte. Volgens welingelichte kringen zou de overeenkomst de volgende pun ten omvatten: De vaststelling van een bestandslinie overeenkomstig het Egyptisch Israë lische bestandsakkoord van 1949 en de aanvullingen van 1952 en 1954; een gedetaileerde regeling met betrekking tot de taak van de VN-troepen langs deze demarcatielinie; de overbrenging van het hoofdkwartier van het politieleger van Gaza naai Rafah; in de overeenkomst zou voorts de demilitarisering van de zone van EI Audja zijn vastgelegd. De Nederlandse regering heeft aan de Nederlandse Redersvereniging meege deeld. dat het haar voorlopig ongewenst lijkt dat Nederlandse schepen het Suez- kanaal bevaren, dit omdat verschillende zaken, het beheer van het kanaal be treffend, nog niet geregeld zijn. De re dersvereniging heeft intussen deze me dedeling der regering aan haar leden doorgegeven. Zoals bekend heeft Neder land in de Verenigde Naties het stand punt ingenomen, dat de vaart door het Suezkanaal vrij dient te zijn voor sche pen van alle nationaliteiten. Een Syrische militaire woordvoerder heeft aan jonrnalisten medegedeeld, dat op 4 en 5 dezer ten oosten van het Hoe- Ie-meer verscheidene malen schoten zijn gewisseld tussen leden van Israëlische en Syrische grenswachten. Volgens de woordvoerder zijn er onder de Syrische militairen geen slachtoffers gevallen. Hij voegde hieraan toe dat Syrië een klacht bij de Palestijnse bestandscom missie der Ver. Naties heeft ingediend. Eisenhower zou persoonlijk tussenbeide ziin qekomen De Londense „Sunday Times" bericht, dat „men gelooft, dat president Eisen hower persoonlijk tussenbeide is geko men", teneinde de onderhandelingen met Egypte over het Suezkanaal gaande te houden, hoewel de minister van Buiten landse Zaken. John Foster Dulles, „zo ver was. dat hij het mislukken ervan wilde aanvaarden". Amerikaanse diplomten in Hongarije zes uur verhoord De Verenigde Staten hebben gepro testeerd naar aanleiding van de aan houding van twee Amerikaanse diplo maten in Hongarije. Zij zouden in hun auto zes uur lang door Russische offi cieren en Hongaren verhoord zijn. De betrokkenen, beiden militaire attaché's. werden ervan beschuldigd een door Russische troepen bezette kazerne ge fotografeerd te hebben. Het incident gebeurde woensdag te Pepseny, 88 km ten zuidwesten van Boedapest bij het Ballaton-meer. De Amerikanen sloten de portieren van hun auto en beantwoordden vragen vanuit hun auto. Onrust in Pools stadje In het Poolse stadje Stargard (in het gebied van Stettin) zijn donderdag bij gevechten tussen de bevolking en de militie meer dan 40 mensen gewond. De militie was door de plaatselijke autoriteiten uitgezonden om een gezin uit een der huizen in het stadje te zet ten. doch het gezin verzette zich tegen de uitzetting en kreeg hulp van om wonenden en militairen, die de militie verdreven. Zelfs nadat de mannen van de militie versterking uit Stettin hadden ontvan gen. slaagden zij er niet in het gezin op straat te zetten. Ondanks schoten in de lucht en traangas-bommen moesten zij wijken voor een hagel van stenen, waar mee zij door de opgewonden bevolking bekogeld werden. De bevolking wacht nu in spanning de volgende maatregelen van de militie af en heeft intussen een delegatie naar Warschau gezonden om bij de hoge autoriteiten daar voor het bedreigde gezin te pleiten. Nieuw morfine-schandaa' in Romeinse society Een Romeinse rechter van onderzoek heeft gisteren een proces gelast tegen de 26-jarige prins Giuseppe Pignatelli en de 36-jarige Siciliaanse markies Emanuele de Seta wegens handel in morfine en heroïne. Hiermee is een vooronderzoek van 9 maanden afgesloten naar een verdovende- middelen-schandaal in de Italiaanse society, dat vorig jaar juni aan het licht kwam bij een huiszoeking door de politie in een aantal villa's in Rome. Een derde verdachte dat 33-jarige hertog Augusto Torlonia, zal bij verstek terecht staan. Hij is voortvluchtig. Prins Giuseppe Pignatelli, een telg uit een der aanzienlijkste Romeinse families, en de Siciliaanse markies verblijven se dert vorig jaar juni in voorarrest. Gelijk met hen zullen nog 21 verdach ten. o.w. vier dokters, terecht staan. De 25-jarige hertog Ludovico Lante della Overe is wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hij heeft vorig jaar vier maanden in voorarrest doorgebracht. Ook de populaire Italiaanse filmkomiek Carlo Croccolo. die in oktober gearres teerd was is vrijgesproken, vrijgesproken. Moordenaars van Amerikanen in Perzië gearresteerd Pakistaanse grenswachten hebben in het zuiden van Beloetsjistan dat ge deeltelijk tot Zuid-Perzië en gedeeltelijk tot Pakistan behoort een groep Per zische bandieten gearresteerd, die deel hebben genomen aan de moord op drie Amerikanen onder wie een vrouw en twee hen vergezellende Perzische solda ten. Onder de arrestanten zou zich de broeder van de bendeleider Dadsjah be vinden. Verscheidene bandieten zouden gewond zijn. De arrestanten waren op weg naar Gwadar, een kleine kunstplaats in het aan de Perzische Golf gelegen sultanaat Maskate. Zij wilden van hieruit per schip naar Arabië uitwijken. Volgens het Perzische blad „Etelaat" zouden de bendeleider Dadsjah en zijn volgelingen sedert de moord op de Ame rikanen hun vrouwen en kinderen heb ben gedood om niet gehinderd te wor den bij hun vlucht door de Perzische gendarmerie. In een bericht uit Washington meldt de „Sunday Times", „dat de Ver. Staten een laatste wanhopige poging doen om een paar concessies uit handen van ko lonel Nasser te krijgen, om een uitein delijke mislukking van de onderhande lingen met Egypte en van de politiek van Eisenhower—Hammarskjöld te ver hinderen". Deze laatste poging loopt niet over de Ver. Naties, maar door bemiddeling van Raymond Hare. de Amerikaanse ambas sadeur in Caïro. „De grote kwestie is nu of de Ver. Staten verder zullen willen gaan dan de minimum-limiet, waarover men het in Bermuda eens werd en een compromis met Nasser aan zullen willen gaan door het aanvaarden van een plan, dat het gezicht zou redden, zoals een grote con ferentie van de kanaal-gebruikers met Egypte, waarop in berichten uit Caïro is gezinspeeld", voegt het blad hieraan toe. Beste hond „Winner 1957" Ruim 1000 honden zijn gisteren in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam op hun schoonheid gekeurd door de 32 Nederlandse en buitenlandse keurmees ters, tijdens de internationale honden tentoonstelling, de „Winner 1957". ook ditmaal georganiseerd door de Konink lijke Nederlandse Kennelclub „Cyopli- lia". Het aantal buitenlandse honden was groter dan ooit te voren. n.l. 105 dieren uit België, Frankrijk. Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Tot de beste hond van de tentoonstel ling. tevens de beste der terriers werd uitgeroepen „Bivio v. d. Helmburg", eigenaar P. H. A. Mol te Groningen. Het dier kreeg, behalve een beker, de eerste prijs, een zilveren medaille van H.M. de Koningin. VETERANEN LEGIOEN BEPLEIT BEHOUD NATIONALE RESERVE. Het hoofdbestuur van het „Veteranen Legioen Nederland" heeft een telegram gezonden aan de minister van Defensie, waarin het hoofdbestuur zegt met grote zorg te hebben kennis genomen van de plannen tot opheffing van de Nationale Reserve. Het bestuur doet een beroep op de minister deze plannen op te schorten, dat wel „tot behoud van het hoogstaan de moreel van duizenden vrijwilligers ter verdediging van de nationale zaak, de nationale reserve een passende nieuwe taak toe te bedelen in de territoriale verdediging". (Ingez. Med.-Adv.) Last van zennwen Mijnhardt's Zen uw tabletten helpen U er overheen. Van Arabische zijde wenst men in sterke mate nauwere betrekkingen met Nederland „Wij dienen thans meer dan ooit te beseffen welke fantastische mogelijkheden het Nabije Oosten voor de toekomst in zich bergt", aldus verklaarde de secretaris van het Instituut voor het Midden-Oosten, dr. C. Hillen, zaterdag in Utrecht. Het afgelopen jaar, zo zei hij, bedroeg de wereldolieproduktie 900.000.000 ton, waarvan 42 procent uit de Verenigde Staten kwam, 19.4 procent uit het Nabije Oosten, 14.9 procent uit Venezuela, 10 procent uit de landen van het Sovjet-blok en de rest uit Azië. De verwachting voor de toekomst is, dat het Nabije Oosten in 1965 50 procent zal moeten produceren van de dan te verwachten totale con sumptie van ruim 1. 500.000.000 ton olie, hetgeen impliceert dat de olieproduktie in het Nabije Oosten tot 1965 op zijn minst verviervoudigd zal moeten worden. Olieproduktie zal tot 1965 verviervoudigen De heer Hillen meent, dat de inkom- komsten in het Nabije Oosten uit de olie, mits de royalties op de huidige 50-50 basis blijven en die verhouding zal volgens hem eerder meer dan min der worden in plaats van 1 miljard dollar, zeker 4 miljard zullen zijn. Dit gebied, aldus dr. Hillen, beschikt over kapitaal om een grootscheepse ontwikkeling te financieren, een ontwik keling die op haar beurt de welvaart zal doen stijgen, die weer de behoeften aan importen gunstig zal beïnvloeden. De ontwikkeling van de landen in het Nabije Oosten brengt grote behoefte aan technisch geschoold personeel met zich mee. een punt waar. volgens dr. Hillen, het Nederlandse bedrijfsleven grote aan dacht aan dient te besteden. In dit ver band wees dr. Hillen erop, dat in Perzië op kosten van de Duitse industrie een technische school wordt gebouwd. Ook in Irak is dit het geval. Dit betekent dat aanstaande technici leren omgaan met Duitse machines en straks geen andere meer zullen kennen! Van Duitse zijde wordt, aldus dr. Hillen, kennelijk een wissel op de toekomst getrokken, een wissel overigens die bij voorbaat veel geld kost. Voor Nederland als klein land is dit, naar de mening van dr. Hillen, onbereikbaar. Nederland dient zich er volgens hem wel van bewust te zijn, dat het juist als klein land een bijdrage kan leveren aan de ontwikkeling van de landen in het Nabije Oosten, mits niet te lang een ge reserveerde houding wordt aangenomen. Van Arabische zijde wordt in toenemen de mate de wens te kennen gegeven tot nauwere relaties met Nederland te ko men. Dit streven mag, aldus de heer Hillen, niet zomaar genegeerd worden. Het moet, zo zei hij, tot de mogelijk heden behoren in dit gebied een tech nisch centrum op te richten, dat ener zijds voorlichtend werkt en anderzijds het Nederlands bedrijfsleven op de hoogte houdt van hetgeen in de ver schillende gebieden leeft. De heren Kameraadmr. Geertsema en mr. van R iel over Buitengetvesten en cen trum Westen neemt in 15 jaar met 1 miljoen toe Achteruitgang invloed kerk groot probleem Tijdens de jaarvergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie te Groningen, is de heer D. W. Dett- meijer, algemeen secretaris tot lid van het hoofdbestuur en in functie herko zen. Voorts werd in het hoofdbestuur gekozen mevrouw G. DoornbosOosting uit Uithuizermeeden. In het dagelijks bestuur zijn herkozen ir. B. C. van Ba len Walter te Leeuwarden en de heer J. M. F. A. van Dijk te Amersfoort. Uit het- jaarverslag blijkt, dat de par tij. ondanks gebrek aan radio- en T.V.- zendtijd zich bij de verkiezingen van 1956 ruimschoots heeft gehandhaafd. Het aantal V.V.D.-stemmers steeg, even als het aantal leden. De partijcommis- sies bleven zeer actief, vooral de lande lijke middenstandscommissie. Een levendige discussie over het vraagstuk der „buitengewesten en het centrum" ontspon ziclï nog tijdens de jaarvergadering. Inleiders waren de he ren C. A. Kammeraad. voorzitter van de Kamer van Koophandel te Middelburg, mr. W. J. Geertsema. burgemeester van Warffum en mr. H. van Riel te Den Haag. De heer Kammeraad behandelde de moeilijkheden die ten aanzien van be volking en nijverheid ontstaan wanneer een streek excentrisch gelegen is. Mr. Geertsema beschouwde de socio logische kant van het probleem, met name de wisselwerking tussen de le vensstijl van stad en platteland. Men moet. aldus mr. Geertsema. de verstedelijking van het platteland niet te somber zien. Er is geen gevaar voor ontvolking, wanneer men er maar voor zorgt, dat het platteland geen tweederangs stedeliik gebied wordt en goed bewoonbaar blijft. Daarom moet het in positieve opzichten kunnen wedijveren met de steden. Belangrijk acht mr. Geertsema het verdwijnen van de standplaatsaftrek voor over heidsdienaren en onderwijzend perso neel. Deze standplaatsaftrek is een rem op de ontwikkeling, omdat die krachten die men ten plattelande be hoeft. vaak niet daarheen willen gaan In geestelijk opzicht moeten nieuwe wegen gezocht worden. Eigen waarden zijn essentieel voor een gezonde platte- 1 a ndssa men leving. De jeued moet geac tiveerd worden om verantwoordelijk heid te eaan dragen voor de culturele ontwikkeling Dan kunnen stad en plat teland gelijkwaardige biidragen tot gro°i en bloei van ons land geven. Mr. van Riel zeide o.m.. dat het vraag stuk niet om wille van de welvaart, maar om wille van de welstand van Ne derland dient te worden opgelost. Daar bij dient te worden opgemerkt, dat het welzijn mede door de welvaart wordt benaald. Gezien de waarschijnlijke ontwikke ling naar een economisch min of meer Verenigd Europa dient ons land. spe ciaal tegenover Duitsland, zich te hand haven. Duitsland heeft in industrieel, doch ook in sommigp opzichten op het gebied van organisatie en grondstoffen een voorsprong. Dp bevolking in Westelijk^ Neder land zal in de komende 15 jaar met een half tot een miljoen personen toenemen, tegen de bevolking van de buitenprovincies met ruim 100.000. Het zoeken van welvaart voor de aanwas in het westen zal vrij wat moeilijker ziin. dan elders in het land. Uit een oogpunt van landsbelang is het nood- zakeliik alle vormen van welstands- soreiding die mogelijk zijn, te bevor deren. Een „levensgroot" probleem noemde mr. van Riel tenslotte de achteruitgang van de invloed der kerken, ook op het platteland. Het zal van sterke invloed od de bevolkingssamenhang over 20 tot 30 jaar ziin, hoe de bindinesmogelijkhe- den in een of andere vorm voor deze mensen al zijn. Het vormen van kleine, hechte nieuwe kernen een eigen gecon centreerd verband, is noodzakelijk. Als BINNENLAND Des nadh'ts is een treingelelder bij het Centraal Stadion door een locomotief op 't z.g. overpad van diapoottredn uit A'foort Utrecht, aangereden terwijl hij per rijwiel dat overpad overstak. Hij werd zeven meter door de trein meegesleurd en bleef tussen trein en penrontoand liggen, nadat men de trein ijlings tot stilstond had gebracht D» treingelelder bleek een sleutel beenfr act uur en ernstig letsel aan het hoofd te hebben en werd naar het Stads- en Academisch ziekenhuis overgebracht. Op 30 mei houdt de vereniging „Ex celsior" te Delft, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van haar tamboer- en pbpenkorps. een grote pijperdag te Delft Het is zeker, dat omstreeks 1500 man zul len deelnemen .Er zal een mars door de stad worden gemaakt, waarbij voor de plaatselijke autoriteiten zal worden gede fileerd. Met een masale taptoe zal de dag worden besloten. Gisteravond ls het Concertgebouw orkest met de boottrein uit Hoek van Holland op het Centraal Station te Am sterdam gearriveerd .terugkomend van een 14-daagse tounree door verscheidene grote steden in Engeland. De zakelijke leiding van het orkest is ln Londen achtergeble ven om de besprekingen te voltooien over nieuwe concertreis door Engeland die het orkest diit jaar of het volgende Jaar zal maken. Familieleden en kennissen hebben de orkestleden hartelijk verwelkomd. De contactgroep opvoering produktl- vlteait zal op dinsdag 7 mei in de Dieren tuin te Den Kaag een onderwijsdag hou den. Deze dag zal worden geopend door de minister van O. K. en W.. mr. J M. L. Th. Cafls. Zaterdagavond, werd te Lemiers (bij Vaals. Limburg) bij het begin van de weg naar Hols et een 22-jardg meisje uit Rotterdam, dat sedert de bezettingstijd als Sleegklnd bij een familie te Lemiers ver leef. bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. Zij werd zeer ernstig verwond en overleed enige ogenblikken later. De auto. uit Kerkrade, kwam na het ongeval tegen een lichtmast terecht en werd zwaar beschadigd. De heer Joh. van den Boogert, hoofd leraar pianc aan het A'damse conserva torium ls benoemd tot ad junct-directeur van dit conservatorium en tevens van de daaraan verbonden umzlekschool. De Christelijke emigratie-centrale zal zaterdag IQ april a.s. in het gebouw voor Kunsten en wetenschappen te Utrecht haar Jaarvergadering houden. Naar uit het Jaarverslag van de seoreta- ris de heer T. Cnossen. blijkt, vertrokken in 1956 in totaal 31.788 personen. De CEC verzorgde daarvan 6323 personen, dat is 60.3 van het totaal der bij de CEC aan gemelde emigranten en ongeveer 20 van het landelijk totaal. Van de genoemde 6323 personen gingen er 2504 naar Cana da, 1302 naar Australië. 1990 naar de V.S. 383 naar Zuad-Afrika 22 naar Rhodesia. 1Q2 naar Nieuw-Zeeland. 15 naar Brazilië, en 14 naar andere landen. I Een vierjarig meisje uit Nijmegen, is toen zij onverwacht de Koninginnelaan te I Nijmegen overstak, dioor een personenauto j aangereden. Zij is in het Canlsluszieken- huis overleden. Uit het modemagazijn „Au petit Pa ns" ln Arnhem zijn enige duizenden byouterieën ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot dusver nog elk spoor. De 76-jarige mevrouw G. Kwadijk- Nool tut Jisp is 's a/vonds. vermoedelijk door de duisternis misleid, voorover in de wegsloot van het dorp Jisp (N.H.) geval len en verdronken. BUITENLAND Zondag heeft men te San Francisco een tweede aardschok gevoeld, waarvan evenals van de voorafgaande van 22 maart J1 het epicentrum bij San Andreas lag. Uit het nieuw versohenen statistische Jaarboek van de Verenigde Naties blijkt dat de communistische landen ongeveer een derde van de wereldbevolking omvat ten. Ruim 582 miljoen mensen wonen in China, ruim 200 miljoen in de Sovjet- Unie. Bij een afgelegen dorpje Ln Noordoost Engeland zullen, indien de plaatselijke on derwijscommissie erin toestemt een derde deel van de benodigde 5000 gulden aan bouwkosten te fourneren, de Britse spoor wegen twee speciale penronuetjes aanleg gen om twee vijfjarige kinderen in de ge legenheid te stellen de school te bezoeken. Kun ouders zullen de overblijvende som betalen. De kinderen moeten anders door een kreek waden, ruim anderhalve kilo meter een helling beklimmen en met een taxi verder naar school reizen! Volgens een publlkaitie van de V.N. v/aren Ln 1956 290 miljoen radiotoestellen op de wereld, waarvan 138 ln de V.S. en 78 miljoen in Buropa afgezien van de Sovjet-Unie. Er waren 39 miljoen televisie toestellen ln de VS.. bijna zes mijloen in Engeland. 445.000 in West-Du iteland. 314.000 in Frankrijk. 250.000 ln Japan en 224.000 in Italië. Aan d« ingang van de St.-Georges- kathedraal van Kaapstad is zaterdag een bord geplaatst met de mediedeTing. dat alle diei»ten te alle tijde voor mensen van elk ras toegankelijk zijp. De deken van Kaap stad. ds. Avage, verklaarde, dat de mede deling geen protest tegen de voorgenomen mogelijkheid ran rassensoheidtng bij kerk bezoek betekent, dboh alleen maar 'n her innering is aan de „politiek van deze kerk, zoals die sedert het Jaar 33 onzer Jaartel ling 16". In een voorstad van Kaapstad heeft zondagavond voor het eerst in de Zuid- afrikaanee kerkgeschiedenis een naturel- lenpredikant in een Nederlandse Hervorm de kerk voor een gemeente van blanken gepreekt. De kerk was overvol. In de hoofdstad van Chili heerste zon dag rust. In de voorafgaande nacht klon ken nu en dan schoten, afgevuurd door militaire patrouilles op verdachte elemen ten. De regering heeft bekend gemaakt, dat de omstreden vervoerstorleven tot het vorige peil zullen worden teruggebracht. In de Zuid-Hongaarse vlakten zijn wolven waargenomen, die kudden schapen I aanvallen. De verschijning der wolven in i deze periode van het Jaar ls zeer onge woon. Er worden klopjachten op hen ge organiseerd. Het Sovjetrusslsohe regeringsorgaan „Izwestia" heeft uitgerekend, dat de Sovjet-Unie Jaarlijks verscheidene miljar den roebels kan besparen door. in navol ging van het buitenland, rekenmachines e.d. aan te schaffen, waardoor honderd duizend typistes en bijna een miljoen an dere kantoorbedienden zouden kunnen worden onts/lagen Een onbekende heeft zaterdag de 200 blauw en geel gekleurde armbanden ge stolen die vandaag voor de aankomst van Koningin Elizabeth van Engeland,, op het Parijse vliegveld Orly uitgereikt zouden worden aan mensen die ongehinderd de afzettingen moesten kunnen passeren. De autoriteiten plaatsten daarop een spoed bestelling voor armbanden met een andere kleur om te voorkomen dat de gestolen armbanden gebruikt worden. Zaterdag zijn in Washington twee hefschroefvliegtuigen afgeleverd, die be stemd zijn voor persoonlijk gebruik door president Eisenhower. Zij kosten circa 80.000 dollar per stuk. De Italiaanse automobilisten en mo torrijders zullen in het vervolg in de be bouwde kom van Italiaanse plaatsen niet harder dan veertig kilometer per uur mo gen rijden. De regering ls tot deze maat regel overgegaan, nadat in 1955 139.754 ver keersongevallen hadden plaatsgevonden, waarbij 5.752 personen om het leven kwa men. terwijl er 111 537 werden gewond. De cijfers over 1956 zijn nog niet volledig be schikbaar. doch men schat het aantal per sonen. dat verleden Jaar ln Italië ten ge volge van verkeersongelukken om het leven kwa*m, op 6 700. De Britse veiligheidsdienst heeft een onderzoek ingesteld naar de verdwijning van kapitein Frederick P. Shannon, een ambtenaar bij het ministerie van Lucht vaart belast met het vernietigen van af gehandelde, geheime documenten. Shan non is dinsdag per taxi uit zijn woning vertrokken en men heeft hem daarna niet weergezien. Volgens zijn hospita heeft hij een erfenis gekregen en kort voor zijn ver dwijning zijn garderobe volledig vernieuwd De Bri'tse oud-premier Sir Anthony Eden heeft zich zondag laten opnemen in een ziekenhuis te Boston. Vandaag zou hij onderzocht worden door dr. Richard Catell, due hem in 195Q aan zijn galblaas heeft geopereerd. Voor de verfilming van Terence Rat- tigans toneelstuk „Separate Tables" (Apar te tafels) ls voor de vrouwelijke hoofd rol geëngageerd. Rii/ta Hayworth Burt ln deze film, due geproduceerd wordt door de jonge Amerikaanse groepering Hecht, Mill and Lancaster", de maatschappij die ln de laatste twee jaren c.a Marty Vera Cruz sn Trapeze op het doek bracht De hoofdrollen zouden oorspronkelijk vervuld worden door Viivien Leigh ,'n Sir Lau rence Olivier, maar het contract werd ver- broiken toen Sir Laurence bezwaren maaik- te tegen enkele gedeelten van het scena rio. Krachtens een Argentijnse regerings besluit ls zondagavond al het gemeente- personeel van Buenos Aires onder militair strafrecht geplaatst. Met deze maatregel hoopt men de staking van vier dagen te breken. Zij. die maandag na middernacht plaatselijke tijd niet op hun werk zijn ver schenen. zullen aan ..strenge disolplinaire maatregelen onderworpen zijn/". partij, zowel als vereniging van mensen, heeft de V.V.V.D. op dit punt zijn bij drage te leveren, aldus mr. van Riel. Heftige ontke.ining De heer Korthals heeft op de jaar vergadering der V.V.D. in heftige bewoordingen de z.i. gratuite bewe ring tegengesproken, dat de Parle mentaire Enquete Commissie haar werk ontijdig zou hebben beëindigd. In 19 delen met 14868 bladzijden zijn de verhoren van 1250 getuigen neer gelegd. Daarbij is ook de periode van het Kabinet-SchermerhornDrees tot de 20ste november 1955 betrokken. Daarna was er weer gewone parle mentaire controle. Omdat het abso luut zeker onmogelijk was nog getui gen uit het civiele en militaire beleids- tijdperk tot eind 1952 uit Indië. de Antillen en Suriname te horen (de periode Gerbrandy) is zulks met toe stemming van het Parlement nagela ten. Dat de enquete zich niet uitge strekt heeft tot het onderhoud tussen Attlee en Schermerhorn on 27 decem ber 1945 spreekt, gezien de terugkeer der normale parlementaire verhou dingen vanzelf. Prof. Oud heeft op een vraag over de financiële verhouding Rijkgemeenten betoogd, dat „het de volstrekte dood „Sibajak" met 1000 passagiers vertrokken JONGEMAN UIT ZOETERWOUDE WILDE NIET MEE Na bijna 15 jaren onafgebroken to hebben gevaren in dienst van verschil lende overheidsinstanties heeft het m.s. „Sibajak", onder commando van kapi tein J. Roos uit Wassenaar, zaterdag voor de eerste maal weer in eigen be heer van de Kon. Rott. Lloyd, zee geko zen voor een reis op het traject Rotter dam—PanamakanaalNieuw-Zeeland AustraliëIndonesiëRotterdam. Ter ere van deze terugkeer van de „Sibajak" in de „moederschoot", heeft de harmo niekapel van de Lloyd het schip muzi kaal uitgeleide gedaan. De „Sibajak" brengt op deze reis bijna 300 passagiers naar Australië en onge veer 700 naar Nieuw-Zeeland. Onder deze laatsten bevinden zich ruim 300 Hongaarse vluchtelingen. Verder is het dit keer nu eens niet een meisje uit een emigrerend gezin, dat op het laatste moment niet mee wilde, maar een 18-jarige landbouwer. Het is een van het uit tien leden tellende gezin Schrader uit Zoeterwoude. De familie kon niet zeggen wat de reden hiervan kon zyn, maar dat er een meisje achter zat geloofde men niet voor de financiële zelfstandigheid der gemeenten zou zijn. indien zü hun fi nanciële verantwoordelijkheid verliezen". Tenslotte zeide de partijvoorzitter, dat dit druk bezochte V.V.D.-congres, dat in uitstekende geest gehouden werd, op nieuw bewees, dat vrijzinnig politiek Nederland zich in een partij gevonden heeft en in deze partij vertrouwen stelt. Stem uit Amerikaanse luchtvaart Nederland beschuldigd van ..intimidatie" tijdens overleg Aantijging echter niet verder toegelicht De heer Stuart G. Tipton, president van de „Air Transport Association of America" heeft zaterdag nog al onge zouten kritiek geleverd op het com promis, dat in de luchtvaartonderhan- delingen tussen de Verenigde Staten en Nederland is gevonden. „De Ne derlanders zouden het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken tot overgave hebben gedwongen door te verstaan te geven, dat de Nederlandse regering mogelijkerwijze ..andere ver plichtingen" zou verloochenen, tenzij de K.L.M. zou krijgen, wat zij wilde". De heer Tipton zei er niet bij, wat verloochend zou worden en hij memo reerde ook niet, dat de grootste wens van Nederland onvervuld is gebleven, n.l. landingsrechten in Los Angelos. Desondanks spreekt hij over „een pro- dukt van een campagne van intimidatie, welke door de Nederlandse luchtvaart maatschappij met gTote handigheid en MAANDAG (heden) Zoete rwoudseweg 1Klaverjas to urn ooi t.b.v. bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. SchouwburgAbonnemeutsvoorstelllng R'dams Toneel „Het lied van de moorde naar". 8 uur nam. Rehoboth: Jaarverg. Chr. Ver. „Zonne huis". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)„Ex Animo" zingt de Matühaus Passdon. 7.16 uur nam. Inst. v. Prev. Geneeskunde Wassenaar - seweg 56)Ver. voor Int. Rechtsorde. Spr. prof. dr. P. H. J. Lampe over Wereldge- zondheidsdag. 8 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. DINSDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. SchouwburgA bonnemeruts voorstel ling R'dams Toneel „Het lied van de moorde naar". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaad): „Ex Animo" zingt de Maitthaus Passdon. 7.15 uur nam. Bestuurshuls TuinstadwiJk (Hyacinten- straat) Jaarverg. Speeltuinver. „Zuider kwartier" 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden; Lezing dr. B. H. Strieker over Egyptische oudheden in de Glypotheek te Kopenhagen. 8 uur nam. O e g s t g e e s t (Witte Huls)Mode show Modehuis van Strien. 8 uur nam. Voorschoten Cultureel Cen trum. Nutsavond .Spr. dr. H. E. Henkes. over autorels door Ver. St. 8 uur nam. WOENSDAG Zoölogisch Laboratorium (Kalsersfcr.) Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver. 8 uur nam. Schouwburg: Leidse oecumenische spel- groep. Opvoering van „Proces om PllatU6". 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Familie-avond Chr. Hist. Unie. 8 uur nam. Schouwburg: Leidse Oecumenische Spel groep „Proces om Pilatus". 8 u. nam. Remonstr. Kerk- Spr. ds. J. van Goud oever over De Calvalres in Bretagne. 8 u. nam. DONDERDAG Oegstgeest (Witte Huls)Mode show Modehuis van Seriën. 8 uur nam. Gulden Vlies: A.R. Kiesver. Spr. dr. F. H. von Meyenfeldt. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing dT. J. J. Smith over Noorwegen. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering AVRO tournee. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Bond van oud-stry- ders „Het Moblllsatlekruls8 uur nam. In den Vergulden Turk. Pol. Jongeren Contactraad. Spr. prof. dr. M. J. Wen- ners over „Verdraagzaamheid". 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond Ned. Politiebond. 8 uut nam. SchouwburgLeldsch Studententoneel „A kiss for Cinderella". 8 uur nam. StadsgehoorzaalModeshow C. en A. 2.30 3.30. 7.30 en 8,30 uur nam. Rijksmuseum voor VolkenkundeGame lanvoorstelling. Inst. voor Arbeidersont wikkeling. 7.45 uur naar Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. Kunst. 8 uur nam. StadsgehoorzaalCabaretavond Leldse Bestuurdersbond. 8 uur nam. 't Schuttershof: Officiële opening paas- veetentoonstelling Vebo 10 uur nam. Oegstgeest (de Kempenaerstr. 42): Ledenverg. Z.H. Ver. „Het Groene Kruis". 8 uur nam. vastbeslotenheid is gevoerd". Voorts Juichte hij over het besluit van de Senaat om de rechten van de presi dent inzake dergelijke onderhandelingen te besnoeien en hij vertelde, hoe de Amerikaanse lijnvaartmaatschappijen verantwoordelijk zijn geweest voor de vestiging van doeltreffende concurren tie en van lage tarieven in de gehele wereld. En nu zouden andere maat schappijen de vruchten hiervan willen plukken? „De belangen van de Ver. Staterr zijn ondergeschikt gemaakt aan de belangen van een luchtvaartmaat schappij onder buitenlandse vlag, di« de reputatie heeft zeer rijk te zijn en die, in de loop van haar campagne, ge steund werd door hints, dat de haar pousserende regering zich eenvoudig misschien niet aan andere verplichtin gen storen zou". Los van de onmiddellijke schade, vraagt de heer Tipton zich af. wat de indirecte gevolgen van deze overeen komst zullen zijn. Wat zullen andere buitenlandse luchtvaartmaatschappijen gaan proberen nu het State Depart ment zijn kwetsbaarheid voor „inti midatie" getoond heeft? (Ingez. Med.-Adv.) ZELDZAAM FOTOWEER en Uw film van gisteren vól, met kost bare opnamen Laat U ze door ons eens afwerken als LUX - PRINTS, een voornam© vergro ting op wit-halfmat, dik papier. Slechts enkele centen duurder dan het gewone afdrukje. 9x9 en 9x13, per stuk f0,25. FOTO „LUX" - J. van der Zanden Breestraat 141 - Tel. 20669 Warmond: 't Trefpunt. Filmvoor stelling „Die nachtwache". 8 uur nam. ZATERDAG. De Burcht: Toneelver. „D.O.B." geeft „Hllde". 8 uur nam. St.-Antonlus Clubhuls: Slotavond sei zoen „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Zomerzorg: Kamerkring Ohr.-Hlst. Unie. 3 uur nam. ZONDAG StadsgehoorzaalWachttorenstudie en Gedachtenisfeest Jehova's Getuigen. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 11 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— von. tot 4 uur nam. Rilksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse Drenten. 10 uur 12 en "e4 uur 's Zondae9 van 2—4 uur. BIOSCOPEN Trianon: Richard III. 14 Jr. Alle dagen 9 en 8 uur. Lldo: De Avonturierster vau Beiroet 18 jr Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: Drie Mannen ln de sneeuw Al. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: Engelen zonder vleugels 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclua: De bruggen bij To- ko'ri. Re\; Contrabande en Moord! 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7.16 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.15 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 april 8 uur waar genomen door: Apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171 ,tel. 20502; Apo theek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136- Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, Oegstgeest. tel. 26274. BM geen gehoor t>y Uw hulsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 unr) wind m/s. temp. neersl. afg. 24 uur Stockholm zwaar bew. wnw 6 3 0 Oslo hall bew. windstil 0 0 Kopenhagen onbewolkt w 4 1 0 Aberdeen onbewolkt nw 5 5 0 Dublin geh. bew. no 4 7 0 Londen licht bew. nno 6 4 0 Amsterdam onbewolkt n 3 1 0 Brussel onbewolkt nno 6 1 0 Parijs onbewolkt nno 6 2 0 Bordeaux onbewolkt nno 5 6 0 Grenoble licht bew. nnw 6 6 0.1 Nice zwaar bew. nw 4 10 1 Berlijn onbewolkt n 4 1 0.1 Frankfort onbewolkt no 4 2 0 München motsneeuw n 2 0 14 Zürlch geh. bew. no 6 2 9 Genéve licht bew. no 10 4 3 Locarno licht bew. O 4 7 0 Wenen geh. bew. n 8 4 Innsbruck nevel nw 1 2 ~s Rome regen 4 12 2

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2