Moli. Natsir bekritiseert scherp plannen van de „burger" Soekarno Brits-Franse eendracht versterkt door bezoek van vorstelijk paar WEERBERICHT Zijn in strijd met de grondwet Europees bewustzijn vertoont bij Britten verrassende groei Hel Meenthuis, A.J.C. jeugdkamp werd tot een prooi der vlammen 96ste Jaargang MAANDAG 8 APRIL 1957 No. 29107 LEIDSCH m DAGBLAD Directeuri J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w,tte smgel LeldeD Olro QO 51055 HooMredacteuri J. Brouwer1.1.50 per kwartaal: 2.55 per maand; r 0 59 per week Teletoon Directie en Administratie: 251)41. Redactie: 21501^ Oproep tot het Indonesische volk Gespannen toestand op Sumatra, Maar zo zegt Barlian „van alles kan gebeuren" De leider van de Indonesische Masjoemipartij Moh. Natsir, heeft de benoe ming van ,,de burger Soekarno" tot kabinetsformateur scherp bekritiseerd en een beroep op het volk gedaan, de president te beletten een extra parlemen tair kabinet te vormen, omdat zulks in strijd met de grondwet is. Natsir be schuldigt het Indonesische staatshoofd ervan een kabinetsformatie te willen forceren, daarbij bestaande wetten en het politiek fatsoen" negerend. Vol gens Natsir zal een op deze wijze tot stand gekomen kabinet geen oplossing brengen voor de moeilijkheden van het land. Wat de buitengewesten en het leger wensen, aldus Natsir, is een regeling onder leiding van Soekarno en de voormalige vice-president Hatta of tenminste een regering, die de zegen heeft van deze twee nationale leiders. „Als het eenmaal gebeurd zal zijn, zou het de grondslag van ons hele staats leven kunnen doen schudden", zo zei Natsir. Zün partij verenigde bü de alge mene verkiezingen acht miljoen stem men op zich. Natsir weigerde in de nieuwe regering zitting te nemen, toen hem dat door Soekarno op de bijeen komst van donderdag werd gevraagd, tegelijk met ach* andere leiders. Onge veer 58 zeiden, dat zü daartoe wel bereid waren. Zij worden door het socialistische „Redoman" „ja-broers" genoemd. Ondertussen gaat Soekarno voort met zün pogingen een kabinet te vormen en heeft Ferdinand Tobing, oud-minister van Voorlichting, die thans in Sibolga (Noord-Sumatra) woont, uitgenodigd naar zün zomerverblijf in Bogor te ko men. Soekarno zou zün kabinet vandaag gereed willen hebben. Dit, terwül de natie steeds meer verdeeld raakt De bevolking van Zuid-Sumatra is Makarios onderweg naar Griekenland Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus die aansluiting bij Griekenland voorstaat, heeft zater dag aan boord van de 17.791 ton meten de Griekse tankboot ..Olympic Thunder" de Seychellen verlaten, waarheen de Britten hem dertien maanden geleden als balling hadden gebracht. Het tankschip zal hem naar Tamatave op Madagascar brengen, waar hij dins dag wordt verwacht. Vandaar zullen de aartsbisschop en zijn drie voormalige medebannelingen per vliegtuig via Ta- narive (Madagascar) en Nairobi (Kenia) naar Athene gaan. waar zij dinsdag over een week zullen aankomen. Makarios werd op 9 maart van het vorige jaar naar de Seychellen verban nen, omdat hy volgens de Britten nauw betrokken was bij de verzetsacties van de Eoka. de ondergrondse beweging op Cyprus. Op 28 maart j-1 maakte de Britse regering bekend, dat de aarts bisschop zou worden vrijgelaten en dat hij zich, met uitzondering van Cyprus, overal heen zou mogen begeven. Ook zou hü vrü zün om naar Londen te gaan voor het bespreken van de kwestie- Cyprus. MOZAÏEKEN TOCH OP 12 APRIL Het staat nu definitief vast, dat de mozaïeken in de Bollenstreek gelegd zullen worden uiterlijk vrüdagmorgen 12 april. De plaatselijke keuring zal geschieden op 12 april, waarna de streekkeuring in de vroege morgenuren van zaterdag 13 april zal plaats heb ben. De beste mozaïeken van de plaat selijke keuring komen in aanmerking deel te nemen aan de streekkeuring. Er zal op de dag van het corso, dus heel wat te zien zün. Behalve van de wagens van het corso, zal men kunnen genieten van de mozaïeken, waarmede men vorige jaren prachtige resultaten heeft bereikt. Kopje koffie goedkoper (Van onze Haagse redactie) De prüs van het kopje koffie in café's, restaurants, hotels en pensions zal binnenkort worden verlaagd. Vrü- dag is er op het ministerie van Econo mische Zaken hierover overleg ge weest tussen vertegenwoordigers van café-, restaurant-, hotel- en pension- bedrijven. Over de datum van ingang en over het bedrag is nog niets be kend. zeer gekant tegen Soekarno's „geleide democratie", want men vreest, dat deze de weg voor communistische infiltratie zou openleggen. Wees voorzichtig! De waarnemend gouverneur van Zuid-Sumatra, Hoessein, heeft giste ren een beroep gedaan op president Soekarno en de regeringsleiders om „voorzichtigheid" in acht te nemen bij het regelen van de verwarde situatie in Zuid-Sumatra, teneinde een „bur geroorlog" te voorkomen. De oproep is door radio-Palembang uitgezonden. De provinciale militaire comman dant, luitenant-kolonel Barlian, die het bestuur in Zuid-Sumatra drie weken geleden heeft overgenomen, zei gisteren, dat „alles kan gebeuren" en dat de toekomst „niet te voorspel len" is. Majoor Djoehartono en de troepen onder zyn bevel hebben de vorige week het gezag van Barlian betwist. Djoe hartono zei, dat Barlian zyn bevoegd heden als hoofd van het Zuidsuma- traanse militaire commando had mis bruikt. Hij zei in een verklaring, zich onder het gezag van de opperbevelheb ber, president Soekarno en de stafchef van het Indonesische leger, Nasoetion, te stellen. Zijn troepen betrokken stel lingen op het vliegveld Talang Betoetoe te Palembang doch keerden zaterdag naar Palembang terug. Radio-Palembang heeft gisteravond bekendgemaakt, dat een comité van voorbereiding ter vorming van een Su- matraans vrijwilligersbataljon is gevormd. Dit comité heeft „de zonen van Suma tra' en degenen die zich buiten het eiland bevinden, opgeroepen zich aan een te scharen en te stryden voor „de ontwikkeling van Sumatra in overeen stemming van de onafhankelijkheids verklaring" Drie bataljons weer in dienst Het comité verklaart, dat de ont wikkelingen van de laatste tyd, waar onder het overnemen van bet gezag in Midden-Sumatra door de fianteng- raad, de machtsaverneming door de Sriwifjaja-raad in Zuid-Sumatra en de opstand van Djoehartono en zijn mannen", aanwijzingen zijn, dat het land ineenstort. De „zonen van Sumatra" zouden het slechter worden van de toestand op hun eiland moeten verhinderen, aldus het comité. Het „Sumatraanse vrywilligers- bataljon" zou een begin moeten maken me de ontwikkeling van het eiland die verwaarloosd is en de rechten van het gebied moeten verdedigen, aldus wordt in de uitzending gezegd. De luchtverbinding tussen Djakarta en Palembang is sinds maandag jl. ver broken. Radio- Palembang heeft zondag gezegd, dat Djakarta ze moet herstellen. Barlian heeft zaterdagavond oud leden van drie bataljons opgeroepen weer dienst te nemen in het leger van Zuid-Sumatra. Deze oproep was in overeenstemming met een onlangs door hem genomen besluit, dat oud- militairen weer voor de dienst geschikt gemaakt moeten worden. Dit besluit werd genomen nadat Djoehartono zich tegenover Barlian had gesteld. Trein- en luchtramp in Brazilië In totaal 62 doden Bü een botsing van twee treinen op een klein station dicht bij Rio de Janeiro, de Braziliaanse hoofdstad, zün zondagochtend 22 personen om het leven gekomen en twaalf gewond. In het zuiden van Brazilië is een toestel van de „Varig Airline" neerge stort. Vyf-en-dertig passagiers en vyf bemanningsleden zün om het lever ge komen. Een flinke stroom toeristen trok gisteren naar de Bollenstreek. Alleen de Keukenhof kreeg 25.000 bezoekers te venverken. Ongeveer de helft van hen was uit hef buiten land afkomstig. Op het parkeer terrein vonden 4500 auto's en 120 autobussen een plaatsje. Een beeld i on het drukke autoverkeer in de onmiddellijke omgeving van Keuken hof. namelijk voor ..de Nachtegaal" te Lisse. ongedeerd Ook Grieke iland. Een commentator van Radio-Moskou zei gisteravond dat de waarschuwing van premier Boelganin aan Noorwegen en Denemarken tegen het gevaar van NAVO-bases voor kernwapens op hun gebied ook voor Griekenland geldt. Volgens de commentator zijn de Ver enigde Staten van plan dergelijke bases op Griekse bodem te vestigen. Hij raadt Griekenland aan de weg van vreedzame samenleving met de Sovjet-Unie en an dere communistische landen te bewan delen. Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Vannacht minder koud voor al in het noorden van het land. Morgen overdag over het algemeen iets lagere temperaturen. Overwegend matige wind uit noordelyke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 APRIL Zon op: 6.00 uur: onder: 19.29 uur. Maan op: 13.18 uur: onder: 3.13 uur. Hoogwater te Katwyk te 10.10 en 23.02 uur. Laagwater te 5.15 en 18.15 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Britse lucht maar schalk Brandon I troepen in Miinchen-Gladbach ter dag van de NAVO. De Nederlandse nam een défilé af van NA VO- gelegenheid van de achtste verjaar-1 troepen trekken voorbij. 80 kinderen Binnen het uur slechts smeulende ashoop (Speciale berichtgeving) Binnen een kwartier nadat op de heide spelende kinderen de eerste rook wolkjes uit „Het Meenthuis", een jeugdkamp van de A.J.C. op de Gooise heide op de grens van Huizen en Blaricum, hadden gezien en ontsteld om hulp riepen, stond het gehele gebouw, stenen onderbouw en houten optrek met rietdak, volkomen in lichterlaaie. Tachtig kinderen uit Amsterdam, die er dit weekeinde gelogeerd hebben zagen hun vakantiehuis in vlammen opgaan en I tevens bijna al hun spulletjes. De brandweer stond machteloos met drie stralen, omdat er geen voldoende waterdruk was op deze hoogte. Even over twaalf uur gistermiddag sloegen de eerste rookwolken en vlam men uit het rieten dak van het Meenthuis, dat op het hoogste punt van het Gooi staat, zo dicht bij het IJsselmeer, dat de straffe wind over de zeevlakte het vuur nog gretiger om zich heen deed grijpen. De brand was ontstaan op de overi gens afgesloten vliering. Niemand be grijpt hoe het kan. want geen kind kan er binnendringen. Het rieten dak was al direct een vlammenmassa. Tachtig kinderen, de Zwaluwengroep van de A.J C. (acht- tot twaalfjarigen) van wie het vakantiehuis is. uit Am sterdam, waren er dit weekeinde gelo geerd. De helft van hen speelde buiten op de hei en in de bossen. Zij gaven het eerste alarm en de andere groep kin deren. die binnen wat spelletjes deden, werden naar buiten gehaald. Men redde wat er nog te redden viel: wat kleren en wat bedden. De rest verbrandde tot het laatst toe Er bleef slechts een smeulende ashoop achter. De brand schade wordt voorlopig geraamd op l'/2 a 2 ton. Zowel de Huizer als de Blaricumer brandweren waren gewaarschuwd. Die uit Huizen reed verkeerd en verloor kostbare minuten; die van Blaricum gaf direct water. Maar „Het Meenthuis" staat op het hoogste punt van het Gooi en ongeveer op dezelfde hoogte als de watertoren er was nagenoeg geen druk op het wa ter. zodat slechts drie stralen het vuur konden bestrijden. Het werd een hope loos gevecht tegen het Drandbare mate riaal en de straffe wind. Nog voor er een uur om was was alles achter de rug. De brand was zo zwaar, dat men zelfs in Amersfoort de rookwolken heeft kunnen zien. Het gebouw zou in juli het 25-jarig bestaan vieren. Het was gesticht uit een fonds van de S.D.A.P. en de A.J.C. Minister Suurhoff, die in Naarden woont, is nog op de plaats van de brand geweest. De achtig kinderen zün 's middags (Van onze correspondent te Londen) Het bezoek van het Engelse koninklijke paar aan de Franse hoofdstad, dat vandaag is begonnen, is symbolisch voor de „entente cordiale", welke bezig is in nieuwe vorm te herleven. Engeland en Frankrijk zijn door Suez en de algemene economische ontwikkeling thans meer dan ooit op elkaar aan gewezen. Het Europese bewustzijn bij de Britten toont een verrassende groei. Beide landen schijnen thans beheerst te worden door het gevoel, dat hun in politiek opzicht getaande oude glorie in zekere zin kan worden hersteld door nauwer samen te gaan dan tot nu toe het geval is geweest. Volgens sommigen zou dit samengaan misschien zelfs een exclusief karakter dienen te dragen met een Brits-Frans Gemenebest als grondslag voor nieuwe grootheid. In de be narde uren van 1940 gingen Churchills gedachten reeds in deze richting, toen hij een gezamenlijk Brits-Frans staatsburgerschap voorstond. denkelijk zijn indien zij zouden trach ten het verleden te doen herleven. Er zijn echter nog genoeg perspectieven voor realistische samenwerking in een onzekere wereld. Het is misschien geen toevalligheid, dat iuist deze week het aloude plan van een tunnel onder het Engelse Kanaal, met de aanleg waar van reedsdriekwart eeuw geleden be gonnen is. nieuw leven is ingeblazen, j Een dergelijke verkeersweg onder zee I zou het gemakkelyker maken voor de I Engelsen om aan de komende Europese Tunnelplan onder Kanaal herleefi Nu beide landen hun overzeese rijk zien afbrokkelen en hun problemen ook op ander gebied aan elkari verwant zijn, is het logisch dat zij zich meer dan ooit wederzyds op elkaar gaan oriënteren. Gezamenlijk kunnen zy ze ker dingen doen, waartoe zy alleen niet meer in staat zijn. Het zou echter be- concurrentie het hoofd te bieden, spe ciaal wat betreft de uitvoer van Britse automobielen. Gezien de nieuwe opvat tingen op defensiegebied, bestaan er van Engelse zyde thans geen strategische bezwaren tegen de kanaaltunnel. De Franse regering heeft het project altyd gesteund. Een uit alle partijen bestaan de commissie van het Lagerhuis zal deze week de discussie over het plan heropenen. De kosten van de tunnel worden op honderd miljoen pond ge schat. In 1880, toen het werk aan de proeftunnel begon, zou het maar vyf miljoen pond gekost hebben met extra bussen naar Amsterdam teruggebracht. Het N.V.V en de daarbij aangesloten bonden hebben f. 10 000 ter beschikking gesteld van de A.J.C. voor de herbouw van het ..Meenthuis". ANTI-ALCOHOL-LESSEN OP UTRECHTSE SCHOLEN (Speciale berichtgeving) Het plaatselyk drankweer-comité te Utrecht heeft in overleg met het ge meen tebestuur en schoolhoofden beslo ten anti-alcohol-lessen op de lagere scholen te geven. Défilé te Utrecht gaat niet door Kosten zijn te hoog Naar wij vernemen gaa.. het tradi tionele défilé der Nederlandse strüd- krachten ter gelegenheid van Konin ginnedag dat 30 april door detache menten van zee-, land- en luchtmacht in Utrecht zou worden gehouden, niet loor, zulks in verband met de hoge kosten, die aan een dergelijke parade verbonden zijn. O.a. zouden er zeer zware kosten be steed moeten worden aan versterking van het wegdek, waarover de zware tanks moeten rollen. De overige aan het défilé verbonden kosten zouden onge veer anderhalve ton bedragen. Thans is besloten, in verband met de bestedings beperking, van het défilé af te zien. Vreemde uitlating van minister Dnlles „Eenheid van Duitsland zal uit de lucht komen vallen" De minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft het Congres meegedeeld, te geloven, dat de waar- schynlykheid van een hereniging van Duitsland toeneemt. Dulles heeft die ver klaring afgelegd gedurende de gesloten zittingen van de toewyzings-commissie van het Huis van Afgevaardigden, die thans openbaar zün gemaakt. „Ik denk," zei hü, „dat als zü komt, die hereniging waarschijnlijk als een verrassing voor ons zal komen precies zo als de uiteindelüke beslissing van de Russen het Oostenrijkse vredesverdrag te sluiten en zich uit Oostenrijk terug te trekken, als een verrassing kwam „Welnu, als wü de druk van de we reld-opinie te dier zake maar niet laten verslappen, er onze aandacht op geves tigd houden, dan zal er wat gebeuren." Ir. Djoeanda nieuwe minister-president In politieke kringen te Djakarta wordt voorspeld, dat de partyioze ir. Djoeanda. die in het aftredende kabi net van Ali Sastroamidjojo minister van Staat voor Planning en Transmi gratie was, zal worden verzocht de leiding van de nieuwe regering op zich te nemen. Het zou de bedoeling van Soekarno zyn het parlementslid Hardi van de P.N.I. tot eerste vice-premier en Chalid, voorzitter van de Nahda- toel Oelama, tot tweede vice-premier te benoemen van zyn „extra-parle mentair nood-zakenkabinet". Volgens deze kringen zijn onder de kandidaten voor het ministerschap de socialist Soedjatmoko, drie vertegenwoor digers van Islamitische partijen en een aantal partülozen, o.w. de vroegere vry- heidsstnjder Saleh, prof. Priono, de winnaar van de Stalinprüs, Hanafi, voor zitter van het linkse volkr --mgres en dr. Soebandrio, secretaris-generaal van hét Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het zou voorts in de bedoeling van Soekarno liggen leiders, die tüdens de Indonesische vrüheidsstrüd tot de fede ralisten behoorden, niet in de regering op te nemen. Volgens kringen, die in nauw contact Staan met Soekarno's paleis, is het waar- schünhjk. dat deze aankondiging van het nieuwe kabinet morgen of eerst woens dag zal komen. Ilotelaccomodatie in A'dam liep fout Enorme invasie van vreemdelingen (Speciale berichtgeving) Het afgelopen weekeinde, 14 dagen voor de paasdagen, is het met de ho- telaccomodatie in Amsterdam reeds fout gelopen. In de hele hoofdstad was het door de enorme invasie van vreemdelingen, hoofdzakelijk Duitsers, zo benauwd geworden, dat er voor de mensen, die laat kwamen, geen hotel kamer meer beschikbaar was, zodat zf naar omliggende plaaatsen moesten worden doorgestuurd. Zelfs Rotterdam kreeg een flink ge deelte van het Amsterdamse toeristen- overschot, dank zü de samenwerking tussen de Rotterdamse en de Amster damse V.V.V., die met elkaar in telex verbinding staan. Het blijkt, dat men in de afgelopen winter nif veel verder is gekomen dan praten over hotelbouw in de hoofdstad. Inderdaad heeft 'e Wagon- Li' ter hoogte van de invalsweg uit Den Haag een motel ^-bouwd, waarvan het geraamte gereed is. doch het zal zeker nog wel een i-md duren, alvo rens dit motel gereed is. Een paar hotels hebben verder een kleine uitbreid'ng ondergaan, maar daar is het bü ge bleven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1