Een Kabinet zonder socialisten Israël zal schip door Suezkaiiaal zenden bij wijze van proef geval" zou stellig mogelijk kunnen zijn WEERBERICHT PROF. OUD ZEGT OP PARTIJCONGRES: Het wil rechten „uitoefenen", ondanks nieuwe moeilijkheden PLEIDOOI EN REQUISITOIR IN ZAAK DR. JOHN B. ADAMS Verdediger ziet van verhoor verdachte af Twee partijen P.v.d.AK.V.Pi maken thans de dienst ait 96ste Jaargang ZATERDAG 6 APRIL 1957 No. 29106 LEIDSCH m DAGBLAD I. Dincteuri j. w. Benn, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel x- LeldeD Glro D0 31055 Hoofdredacteur» J. Brouwer 17.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Geen vrolijk beeld van onze Staatkunde (Speciale berichtgeving) In zün openingsrede voor het partijcongres van de VVD te Groningen noemde prof. mr. P. J. Oud gisteravond het beeld van de binnenlandse staat kunde niet vrolijk. Ons volk heeft weinig reden, zei hij, het kabinet der opti misten, dat ons van 1952 tot 1956 heeft geregeerd, dankbaar te zijn. Er was wel vaart in Nederland, maar zij werd al lerminst op rechtvaardige wijze ver deeld. De rechten van de huiseigenaar waren in hoge mate verkort en zij die in de landbouw werkzaam zijn, waren langzamerhand zeer achterop gekomen. listen tc formeren. Vooral de Chr. Historischen hebben die poging doen stranden. De VVD zou een Kabinet, steunende op de rechterzijde met de Liberalen, niet de gelukkigste oplos sing achten. De positie van de VVD is sing achten. De positie van de VVD in een dergelijk Kabinet zou een geheel Principiële kloof Nog erger maakt het Kabinet het In het laatste jaar van zijn bewind. In het najaar van 1955 waren er reeds duide lijke tekenen van overspanning van onze economie, maar lijnrecht daartegen in kwam er een nieuwe loonronde. In het voorjaar van 1956 belemmerde de ver- kiezingsroes het klare denken. Nadat de stembus gesproken had. kwam spoedig de kater. Men is algemeen overtuigd van de oorzaak van bestedingsbeperking, maar een principiële kloof scheidt de socialisten van alle anderen. Voor de socialisten is de aangewezen remedie belasting verhoging. Voor de anderen staat beperking van de overheidsuit gaven op de voorgrond. Niet alleen echter op het punt van belastingheffing treedt het verschil tussen socialisten en niet-socialisten aan de dag. Ook op het eigendomspro bleem is beider visie geheel verschil lend. De socialist kan het nut van het bestaan van een particuliere huis eigenaar en van een particuliere grondbezitter moeilijk inzien. Daarom staat bij geheel het beleid, dat hij op het gebied van huren en pachten zou willen voeren, de gedachte der socia lisatie op de achtergrond. Oorspronkelijk streefde het socialis me naar de rechtstreekse opheffing van de private eigendom. In later ja ren is een andere methode in zwang gekomen. Het is de methode van vol strekte uitholling van het eigendoms recht op grond en bedrijfsgebouwen, die als oude socialisatie kan worden aangeduid. Deze methode is minder opvallend, maar daardoor veel gevaar lijker. „Wij staan met onze bezwaren tegen deze regeringspolitiek niet alleen", aldus prof. Oud. Zij worden in feite door het gehele niet-socialistische deel der Ka mer gedeeld. Maar toch hebben derge lijke maatregelen een plaats op het re geringsprogramma kunnen krijgen, dat is het gevolg van een brede-basis-po- litlek. Ongezonde toestand Tijdens de Kabinetsformatie heeft alleen prof. de Gaay Fortman even getracht een Kabinet zonder Socia- Er is weer een Kabinet gekomen steu nen op de PvdA, KVP. AR en CHU. Maar het is in de Kamerdebatten reeds overduidelijk gebleken, dat er eigenlijk niemand in de Kamer is, die het rechte vertrouwen stelt in het beleid van het Kabinet. Alle partijen beschouwen zich trouwens los van het Kabinet te staan. Dat kan interessant worden als straks het onmogelijke voorstel inzake de huur- blokkering aan de orde komt. De socia listen beschouwen die blokkering als de prijs voor hun medewerking aan een huurverhoging zonder huurbelasting. Zullen de rechtse fracties zich thans nog verplicht achten die prijs te beta len? Op beslissende momenten maken telkens weer de PvdA en de KVP de dienst uit. De andere regeringspartijen dienen tot niet veel meer" dan randver siering. Apartheid De verplichte rassenscheiding in de Zuidafrikaanse kerken is gisteren een stap dichterbij gekomen, doordat een door de regering ingediend ontwerp van wet, welke blanken en negers verbiedt in dezelfde kerk hun godsdienst te belijden, in tweede lezing is aangenomen in het Huis van Afgevaardigden. Dit amende ment op de z.g. inheemse wetten werd kort na middernacht met 72 tegen 43 stemmen aangenomen na een stormach tig debat van vier dagen. Het moet nog in derde lezing komen voor het naar de Eerste Kamer zal gaan. De stemming kwam maar weinige uren nadat bekend was gemaakt, dat een inheemse dominee morgen in de Nederlands Hervormde Kerk de eerste dienst zal leiden, die ooit door een Afrikaan voor een blanke gemeente ge houden is. De Nederlands Hervormde Kerk telt de nationalistische premier J. G. Strijdom en zijn gehele regering on der haar lidmaten ,en tot dusverre heeft zij nagelaten het voorbeeld te volgen van andere Zuidafrikaanse kerken wat be treft veroordeling van de apartheid- politiek der regering. Volgens de aan kondiging is dominee W. Xaluva be noemd tot assistent-voorzitter van de kerkeraad, de eerste Afrikaan die zulk een functie bekleedt. Hij zal de dienst morgen leiden in de Pinelands-kerk in Kaapstad, samen met dominee K. W. Hee?e van deze kerk. Ds. Heese zeide dat h°t besluit Xaluva te laten deelnemen aan de blanke dienst een „spontaan ge baar" is met het oog op zijn benoeming Veranderlijke bewolking 9 Slot op pag. 2 Het ziet er naar uit, dat Israël een schip door het Suezkanaal zal sturen bij wijze van „proefgeval", maar er zijn geen aanwijzingen tot welke actie Israël eventueel zal overgaan, wanneer het vaartuig zou worden teruggezonden. Israël heeft er intussen de Verenigde Staten van op de hoogte gesteld, dat het plan is zijn rechten uit te oefenen op het gebruik van het kanaal, .zelfs als dat nieuwe moeilijkheden zou betekenen in het Midden-Oosten". Dit is gisteren in Washington bekendgemaakt, nadat de Israëlische ambassadeur Abba Eban de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, van dit standpunt eerder in de week op de hoogte had gesteld. Egypte heeft Israël er gisteren voor gewaarschuwd de regering in Cairo niet te provoceren of te bedreigen met een aanval. Er zijn nu al in totaal onge veer honderd van deze bedreigingen geteld, aldus de Egyptische verklaring, die werd uitgegeven door het hoofd van de officiële voorlichtingsdienst. (Jammer genoeg verzuimde de Egyptische woordvoerder het aantal Egypti sche bedreigingen door radio en pers, tegen Israël gericht, te tellen en mee te delen. Daarvoor zal hij wel gegrohde redenen hebben gehad. - Red. L.D.). De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Foster Dulles, heeft gis teren als gevolg van slecht weer moe ten afzien van besprekingen met secre taris-generaal Hammarskjöld over het Midden-Oosten. Dulles had niet meer met Hammarskjöld gesproken sedert diens reis naar het Midden-Oosten. Hij vertrok vrijdag per vliegtuig uit Wash ington naar New-York, doch zijn toe stel kon door het slechte weer in New- York niet landen en moest na vergeefse landingspogingen in Washington en Het Huis-Fatli sluit zijn poorten Genevieve Fath heelt gisteren aangekondigd, dat het modehuis Jacques Fath eind juni zal worden gesloten, omdat de huidige eigena res. Geneviève Fath, om gezond heidsredenen het bedrijf niet langer kan voortzetten. Het huis Fath zal wel doorgaan hand schoenen, parfums kousen en acessoires te verkopen, maar het zal geen mode- ontwerpen meer maken. Het huis Fath is het tweede „maison" dat dit jaar uit de modewereld gevallen is. Germaine Lécomte trok zich in ja nuari uit de modewereld terug. Als Koningin Elizabeth van Engeland de volgende week Parijs bezoekt zal het Huis Fath voor de laatste maal zijn poorten openen naar de droomwereld van de mode. Daarna is het voorgoed afgelopen. Boston, tenslotte landen in Albany, 240 km. ten noorden van New York. Nederlands tankschip van 15.000 ton door Suezkanaal Het vijftienduizend ton metende Ne derlandse motortankschip „Purfina Ne derland" is gisteren het Suezkanaal ge passeerd. als grootste schip en eerste geladen tankschip na de heropening van het kanaal. Het schip heeft een diep gang van 29 voet. Het binnenkomen van de Golf van Suez uit werd door het laatste nog in het kanaal liggende wr&k bemoeilijkt, maar. dank zij "de aanwij zingen van een loods, verliep alles zon der ongelukken. Verder was het kanaal geheel in orde. De „Purfina Nederland" is de Middellandse Zee ingevaren op weg naar Antwerpen. Het schip heeft de doorvaartrechten in Belgische fran ken betaald, daar het door een Belgi sche maatschappij gecharterd was. Taudverzorging uit ziekenfoiidsverbaiid? Ingeval de kans op een akkoord tussen tandartsen en ziekenfondsen uitgesloten moet worden geacht, dan zal ernstig dienen te worden overivo- gen om de tandheelkundige hulp als ziekenfondsverstrekking te laten vervallen. De ziekenfondsen zouden zich dan wellicht tot de tandheel kundige, jeugdzorg (de zgn. school- tandverzorging) moeten beperken. Deze gedachte is vroeger, dus los van de tegenwoordige conflictsituatie, reeds meermalen naar voren geko men, ook al doordat van tandartsen zijde nog al eens is gesteld, dat de tandheelkundige hulp in feite een „onverzekerbaar object" is. Aldus de Gezamenlijke Organisaties van Algemene Ziekenfondsen (G.O.Z.) tijdens een gistermiddag te Utrecht be legde persconferentie over het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen. Hierop werd het reeds bekende stand punt van de ziekenfondsen nog eens uit eengezet. waarna men tot bovenstaande conclusie kwam. De ziekenfondsen gaven voorts te verstaan, dat zij veel vragen ontvangen over de nu verlopen controle- data. Bij een eventuele oplossing van het geschil zal aan dit punt echter bij zondere aandacht worden besteed. Tenslotte kwamen de ziekenfondsen met cijfers. Op basis van het thans door de ziekenfondsen gebodene zou den de kosten van de tandheelkundige hulp in ziekenfondsverband in de z.g. huisbehandeling circa 31.5 miljoen gulden bedragen, terwijl de per 1 april j.l. door de tandartsen eenzijdig vast gestelde tarieven een uitgave zouden vergen van rond veertig miljoen gul den. Deze bedragen dienen nog te worden verhoogd met de kosten van tandheelkundige hulp verleend in de tandheelkundige centra en met de kosten van de schooltandverzorging en tandregulatie. Nieuwe „waarschuwing" aan Nederland Nagy zou beschuldigd worden van „Titoïsme" In gezaghebbende Joegoslavische krin gen gelooft men, dat de betrekkingen tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie op het ogenblik zó slecht zijn, dat men rekening moet houden met een proces tegen de voormalige Hongaarse premier Nagy, waarbij deze ervan beschuldigd zou worden een „Joegoslavische agent" te zijn. Men trekt in dit verband een vergelijking met het proces dat in 1949 leidde tot de terdoodveroordeling van Laszlo Rajk, een vroegere Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, we gens „Titoisme" Het Joegoslavische communistische blad „Borba" heeft in een artikel recente beschuldigingen van Russische en Hon gaarse staatslieden verworpen, dat Joe go-Slavië wat de Hongaarse opstand betreft de zijde van de „imperialisten" heeft gekozen. Het blad veroordeelt de Russische po litiek ten aanzien van Hongarije en stelt de Sovjet-Unie en bepaalde Hon- De Zweedse ambassadeur in ons land heeft gistermiddag in Benne- broek de Linnaeushof heropend. De autoriteiten tijdens de rondgang aoor het bloemenpark. gaarse leiders verantwoordelijk voor de gebeurtenissen die tot de opstand van oktober geleid hebben. Een Joegoslavische regeringswoord voerder verklaarde gisteren op een pers conferentie in Belgrado, toen men zijn mening over het artikel vroeg, dat „het duidelijk genoeg voor zichzelf spreekt". Volgens diplomatieke waarnemers heeft „Borba" te verstaan gegeven, dat Joego slavië zich heeft neergelegd bij de on vermijdelijkheid van wrijving met Mos kou, voornamelijk als gevolg van de Joegoslavische weigering om zich in het „socialistische kamp" te voegen en ook wegens de Joegoslavische opvatting dat de Hongaarse opstand aanvankelijk een echte revolutie was. Men verwacht, dat het Kremlin een scherp antwoord op het artikel van „Borba" zal geven. „Nu is liet genoeg geweest" Gisteren, de vijftiende dag van het proces voor de Londense rechtbank „Old Bailey" tegen dr. John Bodkin Adams, die ervan wordt beschuldigd zijn 81-jarige, overleden patiënte mevrouw Morrell door het toedienen van overmatige doses ver dovende middelen om het leven te hebben gebracht, bracht een onverwachte wending, doordat de verdediger, Geoffrey Lawrence, afzag van het verder horen van getuigen a décharge, nadat twee hunner hun verklaringen hadden afgelegd. Een commentator van Radio-Moskou heeft vrijdag in een uitzending in het Nederlands Nederland ervoor gewaar schuwd niet toe te staan, dat Amerika atoombases op Nederlands grondgebied inricht, omdat „de Sovjet-Unie in geval van agressie maatregelen zal nemen om deze bases te vernietigen". Onder verwijzing naar de opmerking van minister Staf in Washington, dat Nederland geen bezwaar heeft tegen op- slag van atoomwapens op Nederlands grondgebied, deelde de commentator mee, dat Amerika nog dit jaar een aan tal Amerikaanse raketten van het type „Honest John" aan Nederland zal leve ren. De commentator vervolgde: „Het volk van de Sovjet-Unie wenst het Ne derlandse volk vrede en welvaart toe. De Sovjet-Unie wil vriendschappelijke be trekkingen met Nederland blijven onder houden en de betrekkingen op econo misch en cultureel gebied met Neder land tot ontwikkeling brengen „Thans voldoende bewijsmateriaal" Lawrence, die een aanvang maak te met zijn pleidooi, verklaarde te genover de uit tien mannen en twee vrouwen samengestelde jury dat het „tijd ivordt, dat er een einde aan deze zaak komt" en dat er thans „genoeg getuigenissen zijn afgelegd". „Het bewijsmateriaal, dat U is voorgelegd, is meer dan voldoende, om het U mogelijk te maken tot een oordeel te komen", aldus Lawrence. Terwijl zijn stem bijna een fluisteren werd, vervolgde Lawrence: „Van alle moordzaken, die voor deze roemruchte rechtbank zijn behandeld, is deze zeker een van de meest opzienbarende". Hij herinnerde de jury eraan, dat zij tot taak had de haai- voorgelegde zaak uit sluitend te beoordelen op grond van de getuigenissen voor de rechtbank. De „mogelijkheid", dat mijn cliënt de misdaad, waarvan hij wordt beschul digd. zou hebben begaan, is niet vol doende om hem te veroordelen". „Ik wil U er daarom op wijzen, dat de geneesheren, die voor de rechtbank heb ben getuigd, met „waarschijnlijkheden" hebben gewerkt". De verdediger vervolgde met erop te wijzen, dat zijn cliënt thans reeds vier of vijf maanden in grote spanning leeft. „Wilt U, dat ik hem na al die ervarin gen. nu nog als getuige ga horen om niet te spreken van bet kruisverhoor, waaraan de aanklager hem ongetwijfeld zal onderwerpen? Ik zou dat alleen doen. als het strikt noodzakelijk was. Bovendien kan de kleinste onnauwkeu righeid in zijn verklaring over feiten van zes jaar geleden leiden tot zijn ver oordeling". poogd te hebben mevr. Morrell van het leven te beroven. Hij heeft haar pijn stillende middelen toegediend. Wat kon hij anders doen bij een 81-jarige ver lamde vrouw, die volgens de dokters nog zes tot twaalf maanden te leven had. aan hersenzwakte leed en in woede kon uitbarsten? Hij maakte haar nu het restje van haar leven dragelijk. Ook maakte Lawrence er gewag van, dat er twee doktoren hebben verklaard, dat het niet uitgesloten is, dat zij een na tuurlijke dood is gestorven. Het feit. dat dr. Adams de dood zou bespoedigd heb ben om financieel gewin achtte de plei ter. een „fantastische veronderstelling". Indien hij de natuur het werk zou heb ben laten doen. zou hij binnenkort toch zijn deel gehad hebben". AANKLAGER Ook de openbare aanklager heeft gis teren een begin gemaakt met zijn slot- betoog. Sir Reginald Manningham-Bul- ler. deed vooral een felle aanval op die aantekenboekjes. „Waar komen ze van daan", zo vroeg hij zich af. Altijd wor den die dingen vernietigd en nu ineens zeven jaar later komen juist deze te voorschijn. Wie heeft ze bewaard? Wie had daar belang bij? Slechts één: dr. Adams. Nu - zeven jaar na de dood - worden de boekjes door de verdediging overgelegd. Bovendien, aldus de aanklager, als dr. Adams wist, dat de verpleegsters aante keningen maakten en hij had het voor nemen mevr. Morrel te doden dan zou hij wel zorgen, dat die boekjes er niet al te slecht voor hem kwamen uit te zien. En dan. deze aantekeningen onthullen niet de gehele waarheid. Er wordt in gesproken over „speciale injecties". En daara an kenden de verpleegsters de sa menstelling niet. Maandag zet Sir Re ginald zijn slotbetoog voort. andere zijn dan die in een Kabinet met de meest brede basis. In zo'n Ka binet zou de VVD met de AR en de CHU een „derde macht" vormen, een Kabinet met uitsluitend de rech terzijde zou de VVD meer een aan hangsel zyn van de rechtse coalitie. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij koud en overwegend droog weer met veranderlijke bewolking. Matig tot krachtige noordelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 april Zon op: 6.04 uur; onder: 19.26 uur. Maan op: 10.47 uur; onder: 1.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.43 en 20.18 uur. Laagwater te 3.13 en 15 41 uur. (8/4 hoogwater te 8 47 en 21.29 uur, laagwater te 4 02 en 16.45 uur). patio»'» Na een verblijf in de Caraïbisclie Maarten is gisteren de bruiser ..De teruggekeerd. De oorlogsbodem op wateren en een bezoek aan SU-1 Zeven Provinciën? bi Den Helder. de rede van de marinebasis. AANTEKENINGEN De pleiter kwam daarna te spreken over de aantekeningen, die de verpleeg sters gemaakt hebben „dag en nacht" en ..die de toestand weergaven, zoals die was'. Eigenlijk het enige betrouwbare bewijsmateriaal in deze zaak. Hier staat alles zwart op wit. terwijl zij anders hun geheugen moeten raadplegen. Ver klaringen als zou mevr. Morrell vier da gen in doodstrijd gelegen hebben klop pen niet met deze aantekeningen, waarin opmerkingen staan als „spraakzaam, helder bij zinnen en dergelijke" Law rence bezwoer de jury te bedenken, dat het in feite een eenvoudige zaak is. Dr Adams is er niet van beschuldigd in een periods voorafgaande aan die dagen ge- Worosjilof volgende maand naar Indonesië !>e president der Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilof zal volgende maand een bezoek aan Indonesië brengen, zo heeft een woordvoerder van bet Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta ver klaard. Ui komt, na een bezoek aan rommu- '.istiseh China, op uitnodiging van resident Soekarno. Deze uitnodiging s gedaan loen Soekarno vorig jaar ^en bezoek aan Rusland bracht. De datum va» Worosjilofs aankomst is nog niet nauwkeurig vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1