kerko Venhcdk E. J. Geitenbeek te Voorschoten ontving koninkl. onderscheiding Amerikanen mogen thans weer naar het Midden-Oosten reizen DRIE VERKOOPSIERS GEVRAAGD KARTONNAGEWERKERS MEISJES EN JONGENS blouses Een goede start heeft U, als U I KUKLER inschakelt!! Ondervindt 't KUKLER WINT 'T DINSDAG 2 APRIL 1957 Vandaag viert de heer E. J. Geitenbeek zijn veertigjarig jubileum als jachtopziener op het landgoed „Duivenvoorde" te Voorschoten, en hoewel dit jubileum bescheiden wordt gevierd in verband met het overlijden van W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, enige maanden geleden, i'^het vandaag toch feest op „Duivenvoorde". Moskou wijst Japanse nota tegen kernproeven af De reserves aan klassiek energie (ko len, olie enz.) zijn voldoende voor dui zend jaar. De reserves van de grond stoffen voor de kernsplitsing, zoals deze op het ogenblik geschiedt met uranium enz., kunnen geraamd worden op twin tigduizend jaar, aldus de Franse hoge commissaris voor kernenergie. Francis Perrin, op een conferentie te Parijs, welke de OEES (Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking) ge organiseerd heeft voor leiders van be dreven; aanwezig waren meer dan vier honderd industriëlen uit elf Europese landen en uit de Verenigde Staten en Canada. Indien de wetenschap erin zou slagen ook energie op te wekken door kernfusie, zal er voor miljoenen jaren drijfkracht beschikbaar zijn. In een officiële Russische nota, die maandag in Tokio is ontvangen, zijn de Japanse protesten tegen voortzetting van Russische kernproeven van de hand gewezen. De Sovjet-Unie zegt evenwel wel bereid te zijn alle verdere proeven op te schorten als de Westelijke mo gendheden dit ook doen. Deze Russische nota is het officiële Russische antwoord op Japanse protes ten van 9 maart waarin wordt opge merkt, dat de Sovjet-Unie vaak kern proeven neemt zonder voorafgaande kennisgeving. De Sovjet-Unie zegt in haar antwoordnota, dat zij haar proe ven binnen eigen grenzen neemt, in te genstelling tot de Westelijke mogendhe den en dat dergelijke proeven geen schade of letsel aan Japanse burgers heeft gebracht. In Londen is gisteren een semi-offi- ciële Japanse delegatie aangekomen om by de Britse autoriteiten te pleiten voor het staken van de kernproeven. De de legatie staat onder leiding van een spe ciale afgezant van de Japanse premier, die een brief voor premier Macmillan heeft meegegeven. De woning van de heer Geitenbeek was feestelijk versierd en reeds van morgen waren er velen, die de Jubilaris geluk kwamen wensen. Onder hen be vond zich ook freule L. Schimmelpen ninck van der Ove, die de heer Geiten beek hartelijk dankte voor al zijn trouw en toewijding in de afgelopen 40 jaar. Wijlen de baron en zij hebben het werk van de jubilaris altijd bijzonder ge waardeerd en als blijk daarvan bood zij een prachtige kijker aan. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Ook burgemeester J. C. van der Hoeven kwam. namens het gemeente bestuur. de gelukwensen aanbieden. Er valt wel een schaduw op dit jubileum, aldus spr., doch daarnaast is er toch ook veel reden tot dankbaarheid. Veer tig jaar is een lange tijd en U hebt ge toond een plichtsgetrouw man te zyn, die de hem toevertrouwde belangen goed behartigt. Het deed spreker vreug de de heer Geitenbeek te kunnen mede delen dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zil ver toe te kennen. Met de wens dat de heer Geitenbeek deze hoge onderschei ding nog lang zal mogen dragen speldde burgemeester van der Hoeven de onder scheiding op de borst van de jubilaris, die daarvoor zijn liartelke dank uit sprak. In de loop van de dag kwamen nog velen de jubilaris geluk wensen. AFLOSSING 3'/a% LENING 1956, TEN LASTE VAN NEDERLAND. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3%% lening 1956, ten laste van Nederland op 1 mei 1957 af losbaar zal worden gesteld 3-100e deel van het op die datum uitstaande bedrag van deze lening, zynde f. 11.868.000,of zoveel meer of minder als uit het sy steem van uitloting op eindcijfers van de nummers der schuldbewyzen en af ronding van de aflossing op de inschry- vingen in het schuldregister zal voort vloeien. De uitloting van de schuldbewyzen zal in het openbaar geschieden op 11 april 1957 (te 10 uur) in het gebouw van het Ministerie van Financiën te 's-Graven- hage. Uitgeloot zullen worden 3 reeksen schuldbewijzen. De aflossing op de inschryvingen in het schuldregister van deze lening zal naar evenredigheid geschieden, met dien verstande dat op 1 mei 1957 driehon derdste gedeelte van het op die datum op elke rekening uitstaande bedrag zal worden aflosbaar gesteld. Het per reke ning af te lossen bedrag wordt afgerond op f. 1.000,— of een veelvoud daarvan. Burgemeester Van der Hoeven tpeldt de heer Geitenbeek de Ko- 5 ninklijke onderscheiding op. (Pol» LD./Van vuist) Kort nadat de Israëlische premier Ben Goerion zijn verwondering had uit gesproken over de handhaving van het besluit, heeft de Amerikaanse regering het verbod voor Amerikaanse burgers om naar Israël, Egypte, Syrië en Jorda nië te reizen, opgeheven. Ook kregen 200 diplomaten en andere functionarissen toestemming om hun werk in deze landen te hervatten. De Amerikaanse rege ring heeft hiertoe besloten, daar zij ran mening is, dat de vijandelijkheden in het Midden-Oosten, afgezien van onvoor ziene gebeurtenissen, niet zullen worden hervat. gelegen moment zal een proefschip ge zonden worden. Ook zal Israël zyn handelsschepen verdedigen, als de Is raëlische vaart door de Golf van Akaba belemmerd zou worden. Intussen voert de Israëlische minister van Financiën te Parys besprekingen met zijn Franse collega. Paul Ramadier, over het vast stellen van kredieten, welke Frankryk bereid is aan Israël te verlenen voor de aankoop van verbruiksgoederen en kapitaalgoederen. Het bedrag werd in de mededeling niet genoemd. V.N.-patrouilles onder controle Dat wil nog niet zeggen, dat alles koek en el is. Zo weigert de Egyptische rege ring nog altijd de V.N.-troepen toestem ming te geven om op „infiltranten" te schieten. De grenspatrouilles van de V.N. zouden zelfs vergezeld worden door leden van de Palestijnse politie, die onder het gezag staat van de Egyptische gouverneur van Gaza. Het standpunt van Nasser in deze is, dat het oneeriyk is de V.N.-troepen op infiltranten te laten schieten, zolang de Israëlische regering er niet in toege stemd heeft, dat de V.N. zich op Israëlisch gebied begeeft. Voorts heeft de Syrische ambassadeur in de Verenig de Staten, Zeinedline, Israël ervan be schuldigd troepen in de gedemilitari seerde zone tussen beide landen te legeren en er wegen en bruggen aan te liggen. „Gelegen mement" Bovendien weigert Israël zich neer te leggen by een Egyptisch verbod voor Israëlische schepen door het Suezkanaal. „Niemand moet geloven", zo zei de minister van Buitenlandse Zaken. mevr. Meir, „dat Israël van plan is te dulden, dat Egypte aan onze schepen de toe gang tót het kanaal ontzegt". Op een „Onmiddellijk" Ook Egypte heeft geld nodig. Nasser heeft luidruchtig geklopt op de deur van de Verenigde Naties om n onmid- deliyke lening van tien miljoen dollar voor het aanschaffen van nieuwe sleep boten, baggermachines en ander mate riaal. dat nodig is om het Suezkanaal weer volledig voor het gebruik geschikt te maken. Hij zou zo spoedig mogelijk over het geld willen beschikken. Dit geld zou dan ook dienen om bepaalde installaties door Fransen en Britten vernield te vervangen. Nasser zou heb ben laten weten, dat hy geen ideale navigatiemogelijkheden in het kanaal kan garanderen, zolang bepaalde voor zieningen als verlichting en het verbin dingsstelsel niet in hun oude staat waren teruggebracht. Maar inmiddels plukt hy de vruchten van het kanaal. Gisteren voeren vyf schepen een Egyptische, een Duits, twee Italiaanse en een Panamees in zuidelyke rich ting door de waterweg. De tol werd be taald aan de Egyptische kanaalautori teit in Egyptische ponden, marken, lires Incidenten tijdens staking in Engeland In enkele buitenwyken van Londen zijn stakersposten gisteren in botsing gekomen met de politie. Deze moest ver sterkingen laten aanrukken om zich met geweld een weg te banen door de ryen stakers, die de wegen naar de fa brieken in Feitham (Middlesex) ver sperden. De stakersposten wierpen auto's omver toen de bestuurders trachtten de Vickers Armstrong fabrieken in Wey- bridge binnen te ryden. In andere delen van Londen ontstond een handgemeen tussen stakersposten en mensen, die naar hun werk wilden gaan. Zoals bekend staken er in Londen en omgeving meer dan 500.000 metaal arbeiders. In het Lagerhuis sprak de minister van Arbeid Macleod de hoop uit, dat beide partyen ermee zullen instemmen, dat het werk wordt hervat, nu hy hoven van onderzoek had ingesteld om de geschillen te onderzoeken en aanbeve lingen voor de oplossing hiervan te doen. Hangende de belangryke byeenkomst, die het dagelijks bestuur van het ver bond van vakverenigingen in de scheepsbouw- en metaalindustrie van daag in Londen zal houden, werden er gisteren echter geen onderhandelingen om tot een regeling te komen gehouden. Het Britse passagiersschip „Queen Mary" is met 1750 passagiers in de Franse haven Cherbourg aangekomen. Het moest Southampton links laten lig gen. Een tweede schip van de Cunard- maatschappij, de „Ivernia", zou de pas sagiers vanochtend naar Plymouth brengen. Donderdag zal de „Ivernia" met passagiers voor New York, die met de „Queen Mary" reizen, naar Cher bourg terugkeren. Engelse vakbondslei ders hebben gisteren -besloten hun boy cot van de Queen Mary voort te zetten. De eerste Duitse rekruten gisteren onder de wapenen De eerste dienstplichtigen van het nieuwe Westduitse leger 9.733 man zyn gisteren opgekomen. Zij werden met auto's, bussen en vrachtauto's naar de geriefïyke centraal verwarmde kazernes gebracht, waar zy de komende twaalf maanden gelegerd zullen zyn. Iedere rekruut kreeg een pyjama en een werkpak, zy zullen met twaalf man in één kamer worden ondergebracht. Het leger hoopt dit aantal echter tot zes te kunnen terugbrengen. Iedere dienstplichtige heeft op zijn kamer een flinke stalen kast met een kleine spiegel, die geschikt is gemaakt om als kleerkast dienst te doen. In Koblenz meldden zich ongeveer duizend dienstplichtigen zy werden niet ontvangen met muziek van militaire kapels. Ook was er geen sprake van hielgeklak, men hoorde voorts slechts zoveel geschreeuw als nodig bleek om de rekruten in groepen te verdelen. Offi cieren in Koblenz zeiden dat de rekruten volgens de eerste indruk die zy van hen kregen, een „goed stelletje" vormden, zy verklaarden dat slechts ongeveer 10.000 van de circa 98.000 jongemannen uit de groep geboren in de tweede helft van 1937. opgeroepen zyn. Bejaarde Soester gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag werd de 73-jarige wiel- ryder L. J. Ch. Pootjes, wonende te Soest, aangereden, terwyl hy komende uit de Kruisweg te Soest de drukke Steenhofstraat wilde oversteken. Hij lette niet op het verkeer en werd mid den op straat aangereden door een juist passerende personenauto uit Baarn. De bestuurder remde krachtig maar kon een aanryding niet voorkomen. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfrac- tuur en gebroken been, terwyl byna alle ribben waren gebroken. Dr. Tervoert verleende de eerste hulp. In hoogst zorg wekkende toestand is de heer Pootjes per ziekenauto naar de Ligtenberg te Amersfoort vervoerd. Vanmorgen is hy daar overleden. Gunstige resultaten Sikkens Lakfabrieken De omzet van Sikkens Lakfabrieken N.V. te Sassenheim heeft zich in 1956 zeer bevredigend ontwikkeld. Het jaar verslag merkt op, dat de geconsolideerde resultaten in betekenis toenamen ten opzichte van die der afzonderiyke be- dryven. Het voordelig saldo exploitatie rekening steeg van f2.037.212.tot f 2.196.037.Na afschryving, reservering vennootschapsbelasting en dotatie alge mene reserve, resteert een saldo winst van f875.000.— (v. J. f750.000.—). Voor gesteld wordt 6 procent dividend in con tanten en 20 procent in aandelen uit de agioreserve (v. J. werd uitgekeerd in to taal 23 procent dividend). Door voortdurend aandacht te schen ken aan de produktiviteit en door de hogere omzetten konden de stijgingen in lonen, salarissen en kosten Juist worden gecompenseerd. In verband met de prys- stabilisatie is echter een achterstand ontstaan in de marges, gelijk aan de styging der kosten voor de grondstoffen. Derhalve meent de directie, dat een prysverhoging in de verfindustrie nood zakelijk is. In het lopende jaar meent de directie een goede omzet te mogen verwachten. De geconsolideerde winst- en verlies rekening wijst een voordelig saldo exploitatierekening aan van f 4.186.683. (v. j. f3.898.985.en een saldo winst van f2.315.589.— (v. J. f 1.632.108.—In het geconsolideerd overzicht zyn alle vennootschappen opgenomen, waarin Sikkens 50 pet of meer van het kapitaal bezit. De ondernemingen met minder dan 50 procent aandeel komen voor onder deelnemingen. Ned. speelfilms komen in onze bioscopen De voorzitter van de Ned. Bioscoop bond, de heer Joh. Miedema uit Sneek, heeft in zyn openingsrede vandaag op de ledenvergadering in Krasnapolsky er op gewezen, dat. afgezien van het feit dat de heffing der vermakelijkheids belasting over het algemeen nog altyd op discriminerende wyze wordt toege past ten aanzien van de film wier functie te midden van de overige ont spanningsmedia daardoor wordt mis kend er ook nog een aantal gemeen ten is, dat het tarief van 35% hand haaft Er is een belangryke samenwerking ontstaan tussen de overheid en de be- dryfsorganisatie bij de totstandkoming van het produktiefonds voor Neder landse films dat onder stringente con ditiën financiële bydragen verleent ten behoeve van vakkundig opgezette pro- duktieplannen, die een redelijke kans van slagen bieden, zo zeide hy. Gezien de voorbereidingen, welke ge troffen worden, mag worden verwacht, dat in de eerstkomende tyd een aantal Nederlandse speelfilms in de bioscopen zal verschijnen. De jaarstukken werden goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heren M. Desmet te Eind hoven. J. Weening te Amsterdam en A. F Wolff te Utrecht. De vergadering machtigde het hoofdbestuur om by de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de nodige stappen te doen tot het in het leven roepen van een stichting bedryfspensioenfonds voor het film- en bioscoopbedrijf en verder alle maatregelen te nemen, welke voor het in werking stellen van genoemd pen sioenfonds en alles wat daarmede ver band houdt noodzakeiyk is. Literprijs van de melk gaat niet omlaag (Van onze Haagse redactie) De melkprijs zal niet omlaag gaan. De minister van Economische Zaken heeft besloten de prijsverlaging met één cent per liter op te schorten tot 1 juli op welke datum de melk 6 cent duurder wordt. Een goedkoper worden van de melk per 1 april was voorge steld door minister Zylstra, maar de Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening, het bedrijfschap detailhandel in melk en produktschap voor zuivel hadden zich hiertegen verklaard, om dat zy het psychologisch onjuist acht ten eerst de melkprijs met 1 cent te verlagen en daarna weer met 6 cent omhoog te brengen. Het is niet geheel onmogelUk dat de (halfjaarlijkse) prijsverlaging nu op 1 juli zal worden doorberekend, waar door dan de prijs van een liter melk met 5 cent omhoog zal gaan. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Kinderdijk J Wiemen te Oudewater Bedankt voor Heerjan»- dam (toez.) K. Verbeek te Hontenisse. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Warns veld J. Weernekers, kand. te Benne- kom. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Monnikendam D. N Wouters, kand. te Dordrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Veendem G. v. d. Vrle te .rui GEREF. KERKEN. Beroepen te Amsterdam (vac P. Veen- huizen) H. D. Bruggeman te Schlebroek Hillegersberg-C. Te Abcoude Th. W. A. Ryper. kand. te Amersfoort. Bedankt voor Opperdoes B. O. de Valk te Wierum (Fr.). Voor Alphen a d. RUn (3de pred.pl Leeuwarden (7de pred.pl). Leiderdorp (vac. H. Sweepe). Rotterdam- Kralingen (vac. W. van der Linden) en voor Zwolle (vac. G. Lugtlgheld) H. van Benthem te Wlerlngerwerf. Tweetal te Vianen A. van Asselt, kand. te Baarn en Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort, van wie laatstgenoemde is beroepen. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Tweetal te Rotterdam-Charlois K. Bru- nlng te Rijnsburg en E. Koop te Zaan dam. Aangenomen naar Rotterdam-Delfsha- ven (vac. Herm. Knoop) H. Veldman te Enschedé-Zuid. Voeding en gezondheid op Wereldgezondheidsdag BIJEENKOMST TE WAGENINGEN. De directeur-generaal van de Volksgezondheid in Nederland, prof. dr. P. Muntendam, is van mening, dat - gezien de overheersende rol, wélke voeding bij de bepaling van ziekte en gezondheid speelt - op de Nederlandse universiteiten niet vol doende aandacht wordt besteed aan de studie van de voedingsleer. Desondanks wilde hij gisteren te Wageningen geen pleidooi houden voor verlenging van de studie in de geneeskunde. Prof. Muntendam voerde daar het woord als één van de vier specialisten op voedingsgebied, die op deze byeen komst. welke was belegd door het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, spraken over het onderwerp van de wereldgezondheidsdag „Voe ding en gezondheid" die zondag a.s. wordt gehouden. Ter voorbereiding van deze dag hielden de deskundigen giste ren in Wageningen hun betoog. Behalve door prof. Muntendam, werd ook ge sproken door prof. dr. C. den Hartog, directeur van het voorlichtingsbureau voor de voeding, die in zijn toespraak „voeding als positieve bydrage tot de gezondheidszorg" er op wees, dat de be tekenis van goede voeding als preventie van vele ziekten, nu reeds erkend, nog zeer zeker zal groeien. Dr. H. A. P. C. Oomen, hoofd van de onderafdeling voe- dingsgeneeskunde van het Koninklyk Instituut voor Tropen in Amsterdam vestigde de aandacht op de werkelyke honger, die nog op zovele plaatsen in de wereld wordt geleden. Twee factoren be lagen de wereld in deze: onkunde maar die is gelukkig te verhelpen en economisch onvermogen. Dat laatste brengt de grootste moeilykheden met zich mee, want het betekent, dat een nieuw soort van goede wil zorgvuldig ge kweekt en doorgezet moet worden, als men werkelyk eer wil behalen met de hoge idealen, die een groot deel van de mensheid zegt te hebben. Tenslotte nam prof. dr. ir. M. J. L. Dols, raadadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening enige aspecten van de wereld voedselvoorziening onder de loep. Als mogeiykheid voor verhoging van de we- reldvoedselproduktie noemde prof. Dols het in cultuur brengen van nieuwe gron den (steppen, tropische roodaarden, Sahara) een beter gebruik maken van de zeemde produktie van gisten op voe dingsbodems van melasse en de produk tie van syntetische vetten. De tydige verwezenlyking hangt af van de mens, de mens in de economisch meer ontwik kelde gebieden, aldus prof. Dols. i 1 ONZE ZOMERCOLLECTIE is een ENORM SUCCES! DAMES JAPONNEN, vanaf 20.50 ZEER MODIEUZE REGENMANTELS 54.50, 63.50 1 100 ZUIVER WOLLEN JERSEY, vanaf 79.— 1 KATVIGAREN MANTELKOSTUUMS, vanaf 109.— j OTTOMANPAKJES VOLOP MODERNE ROKKEN. LINNEN PAKJES, zeer elegant 52.50 1 NO IRON BLOESJES (niet strijken) 20.50 en 24. HAARLEMMERSTRAAT 311 Krediet service mogelyk. n»ni;iii!iirr;"'!'n!niiiH'l!'""!"';:diniiiiiiiii!:iiiiii:iii:niiniiiiBiiiiiiPii!iiiiiiiiiiiiiiiiwii!i^'ii:iiiii«iiiiHiiiiBnnmnBiiMWWwnt!ii:'!i::-:-"'.:: i Twee voor onze zaak in Wassenaar, één voor onze zaak in Voorschoten. Goed loon en extra reiswergoeding. Niet beneden 20 jaar; met vakkennis. MANUFACTUREN A. BINS EN ZN. WASSENAAR, TEL. 3559 - VOORSCHOTEN. TEL. 2438 Kartonnage-industrie Verhage ei» v. d. Meulen Wegens uitbreiding van ons bedrijf elders hebben wy behoefte aan zelfstandige en enige aankomende Ook hebben wij plaats op onze plakafdeling voor enige al of niet op de hoogte miet het vervaardigen van verpak king. Aanmeldeni MARSDIJK 165. Neem zo'n pakje Verkade biscuits mee In de unieke verpakking blijft de inhoud gaaf en kersvers. Onderweg geniet U (en de passagiers) alsof de biscuits zó uit de oven kwamen. Gemengde BiscuitsSuprème Het afgebeelde doosje (gele wikkel met rood schild); k osr slecht s 11.3 5* VERPAKTE Frou-Frou, Marina Wafels, Nizza, Maria, Petit Beurre, Croquette Binnenkort verlettjgbatTPakjes Tarvita en pakjes RoyalMixed. BISCUITS blouse voor de mo derne vrouw; van bij zonder gedistingeerde eenvoud Een zeer jeugdig „ge stroomlijnd" model letje met héél korte mouwtjes. Open en gesloten te dragen STATIONSWEG 6B

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5