„Pensioengerechtigde leef tij d" in Leids huwelijk Stotijn moet rust houden en legt leiding van Sempre neer Humanitas in Leiden tien jaar Eindexamens H.B.S. en Gymnasia K. O. brengt toneelseizoen tot een uitmuntend einde Directies willen mijnen sluiten 96ste Jaargang Dinsdag 2 april 1957 Tweede blad no. 29102 Lelden en omgeving ter Jaarbeurs Blijkens de ons verstrekte gegevens ls het zakenleven in Leiden en naaste om geving op de heden geopende Voor jaarbeurs te Utrecht vertegenwoordigd door de navolgende bedrijven: Leiden: Handelsonderneming Giete- link Roeien; De Gouden Spin; Elec tro-Industrie D Hatenboer (Nederland- sche Walther-Werke»N.V Intern. Handel-Mij. „Imenexco"; N.V Konink lijke Nederlandsche Grofsmederij; Leid- sche Glashandel Fa. W v. Dam Co.; N.V. Handelsonderneming Neveka; Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfume- rieënfabriek v/h Sanders Co. N.V.; N.V. Werninks Beton Mij. en N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v h J. C. Zaalberg Zoon Leiderdorp: Ambachtengroep G.K.F.; N.V. Steen- en Kleiwarenfabrieken „Ouderzorg-De Ridder" en PotteriJ Zaalberg. Alphen aan den Rijn: Motorenfabriek Industrie N.V. Katwyk aan den Rijn: C. A. Ruigrok Industrie N.V. Theo ten Hooven organist Waalse Kerk MEJ. C. DE HAAS NAM NA 60 JAAR AFSCHEID VAN HET ORGEL Mej. C. de Haas nam zondag afscheid als organiste van de Waalse Kerk (Eglise Wallonne» aan de Breestaat. Ruim zes tig jaar. wij schreven daar onlangs uit voerig over. heeft mej. De Haas dit orgel bespeeld. Met ingang van gisteren is de heer Theo van Hooven als haar opvolger be noemd. Voor Simavi f. 2300 Met inbegrip van de j.l. zaterdag ge houden straat collecte heeft de vorige week hier ter stede gehouden huis-aan- huis-collecte voor Simavi (steun voor medische aangelegenheden voor in heemsen) het prachtige bedrag van f. 2300,— opgebracht. J. W. VERMEER 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST De heer J. W. Vermeer, thans hoofd agent van Politie, zal vrijdag het feit gedenken, dat hij vóór veertig jaar in overheidsdienst trad. Van deze veertig jaar heeft de jubilaris er ruim 37 bij het Leidse Politiekorps volgemaakt Indien voor een huwelijk de pen-1 Hoewel bruid en bruidegom in deze sioengerechtigde leeftijd 65 jaar dagen vgeds veel belangstelling onder- zou bestaan, dan heeft het echtpaar B. FrankEkkel dit stadium a.s. zaterdag bereikt. Die dag is het n.l. 65 jaar geleden, dat bruid en bruide gom elkander het ja-woord gaven. Sinds 1925, voor die tijd woonden zij in Kampen, waar de thans 86-jarige bruidegom sigarenmaker was, zijn ze ingezetenen van de Sleutelstad en wo nen zij in de Oosterstraat 17. Een over komst. waarvoor hun oudste zoon. die toen bij de politie was. de grondslag legde. Eenmaal in Leiden, vatte de heer Frank het vak van sigarenmaker weer op en is hij tot 1936 het jaar, waarin hij met pensioen ging werkzaam ge weest bij de inmiddels opgeheven Edel achtbaar Sigarenfabrieken van de firma Wijtenburg. Met uitzondering van de oorlogsjaren, toen de heer Frank een belangrijke schakel was in de lande lijke verzetsbeweging en in zijn woning een depot van wapens enij munitie voor de K.P.-ers was ondergebracht en ook onderduikers er een plaats vonden, ge nieten beiden de bruid is thans 84 reeds vele jaren van een rustige levens avond en weten zij zich nog in het bezit van een voor hun leeftijd goede gezond heid. Bovendien, en ook dit stemt tot dankbaarheid, weten zij zich omringd door de zorgende liefde van hun negen kinderen, die weer voor een nakome lingschap van 32 klein- en 51 achter kleinkinderen zorgden. Bij ij volkstuinders leven noq vele wensen Hoewel het Volkstuinpark in het noorden van de stad, geheel gereed, aan de Leidse Bond van Volkstuindersver- enigingen is afgeleverd, blijft in deze kring nog veel te wensen over. Zo wach ten b.v. de volkstuinders, aangesloten bij de afdelingen Cronestein en Cruithof, nog steeds op nieuwe gronden. Voorts is „De Mul" in het noorden van de stad op gronden gekomen, w elke minder goed geschikt zijn voor volkstuinen en bo vendien in uitbreidingsplannen zijn op genomen. Verder blijkt uit het versche nen jaarverslag van de Bond dat de af delingen „Onderlinge Turnvereniging" (complex zy de Kanaalweg) en „Zuid- West" (van de Haagweg) binnenkort i.v.m. de stadsuitbreiding van hun grond moeten verdwijnen en dat de afdelingen „Tuinlust" aan de Lage Morsweg en „Nut en Genoegen" in de Waard nood gedwongen particuliere gronden moesten huren. Hoewel het bestuur van de Bond begrijpt, dat er vele gronden voor stads uitbreiding nodig zijn, wijst het er in dit jaarverslag op. dat het met het oog op de vrije tijdsbesteding en de recreatie gewenst is, dat ook rekening wordt ge houden met de aanleg van volkstuinen. Sportvelden en speelweiden, aldus het verslag, worden immers ook aangelegd. De wenselijkheid wordt uitgesproken, dat spoedig wordt overgegaan tot de aanleg van een permanent volkstuin complex in het plan Zuid-West, waar toe reeds gronden zijn gereserveerd. Lezers schrijven. SCHUTTERSVELD ALS VUILNISBELT Als bewoner van de Marislaan voel ik mij verplicht mij te beklagen over de toestand van het Schuttersveld, vooral bij ons voor de deur en het gehele ach tereinde. Uit de omliggende huizen wordt hier geregeld huisvuil, konijnenhokkenvuil en stro. strozakken en oude bedden ge deponeerd. Niet alleen ontstaat hierdoor een vieze rommel, maar hët trekt ook veel vliegen aan. Hopende dat politie en Gemeente reinigingsdienst hiervan nota willen nemen. P. F. CORNELISSE. Marislaan 43, Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus Maria, zn van Oh. D. van der Geest en J. A. van der Geest; Robert E.. zn van S. Spruijt en D. A. Oskam; Elisa beth Maria, dr van A. van Vliet en J. C. de Vries; Jobina Petronella, dr van D. K. Ouwehand en J. Nijgh; Jannetje Ca th ar ma dr van J. M. Slingerland en P. C. Mieloo; Veronica, dr van J. Smits en M. A. van der Laan; Klazina Johanna, dr van C. Co- lijn en A Filippo; Anton lus Gerardius. zn van J. Stipdonk en E. A. Ooms; Caroline Irene, dr van H. van der Meer en C. 3. van Êkeren; Jan. zn van C. van Rijn en E Hoogeveêri; Arie. zn van A. Kromhout en T. van Soeren; Louise Geertruida Jo hanna.. dr van A. van As en J. Hannaart; Leo Marien .zn van A. Hoek en A. Varke- visser; Ferdinand Cornellszn en René Pe ter z-n, beiden van K. P. van Tol en C. B. Lindhóut- Paul Albert Denis, zn van P. J. A M. Fontaine en D. M. M. P. Nyssens; Marton Hilda .dr van R. Nap en G. Wor tel. GETROUWD J. F. Stou'tjesdijk en D. W. G. Hamer. OVERLEDEN A. W. van den Ing. 3 weken, zn.;_J. M. I. Herfst, 79 Jaar, weduwe van G. Pitman; L Kesteloo ,75 jaar, hulsvr. van T. Jong bloed; G. Mleremet, 65 Jaar. man. vonden, wordt zaterdag de kroon op 65 jaar huwelijksgeluk gezet en wacht hun nog een bijzondere verrassing. (Foto L.D./Van Vliet) Ophokplicht voor postduiven MOGEN NIET VOOR 'S MIDDAGS HALF ZES UITVLIEGEN Ter voorkoming van door postduiven aap te richten schade aan land- en tuinbouwgewassen heeft, evenals zulks in het verleden het geval was. overleg plaats gevonden tussen de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie, de Pro vinciale Voedselcommissaris voor Zuid- Holland, de Rijkslandbouwconsulenten en de Gewestelijke Raad voor Zuid- Holland van het Landbouwschap. Het resultaat van dit overleg is als volgt: Voorlopig zullen in de periode van 1 april tot 1 mei 1957 in Zuid-Holland iedere dag de postduiven, door de post duivenhouders worden opgehokt tot des namiddags 5 uur 30 min. Deze ophokplicht bestaat derhalve ook des zaterdags en zondags. De postduiven mogen wel deelnemen aan de wedvluchten en africhtingen, doch na aankomst moeten ze worden opgehokt. Postduiven, die zich tijdens deze periode en voor het aangegeven uur toch op het veld bevinden, lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatregelen, die noodzakelijkerwijs getroffen zullen worden ter bestrijding van de wilde duiven. In dit verband moge erop worden ge wezen, dat op wilde duiven zal worden gejaagd, terwijl er voorts rekening moet worden gehouden, dat ook nog wel eens gebruik wordt gemaakt van vergif. In het belang van de postduivenhou ders en van de landbouwers, dringen de Ned. Postduivenhouders Organisatie en de Gewestelijke Raad van Zuid-Holland er met de meeste klem op aan, zich strikt aan bovengenoemde afspraak te houden, hetgeen derhalve betekent dat de landbouwers zich na 5.30 uur n.m. zullen dienen te onthouden van een be strijding der postduiven, terwijl voorts in geen geval mag worden geschoten op overvliegende postduiven. Kapelaan J. v. d. Stap van de Sint Bonifaciusparochie te Alphen aan den Rijn is overgeplaatst naar de pas opge richte St.-Lodewijksparochie te Leiden. De kapelaan was sinds 1953 in Alphen werkzaam. WARMOND Deze week wordt hier ter plaatse voor de vereniging „Het Hoogeland". welke dit jaar haar 65-jarig bestaan herdenkt, een collecte gehouden voor haar verzorgings-, opvoedings- en reclasseringswerk. Contact-bijeenkomst De afdeling Leiden van de vereniging voor maatschapnelijk werk op humanis tische grondslag, Humanitas bestaat ruim tien jaar. Tijdens een gisteravond in het gebouw „Ons Centrum" gehouden contact-bij eenkomst werd dit feit op bescheiden wijze herdacht. Voorzitter H. Zunder- man jr. noemde in zijn welkomstwoord de Leidse afdeling weliswaar klein en weinig naar buiten tredend, doch met nadruk wees hy er op, dat zij wel van betekenis ls. Het adviesbureau wordt over het alge- maen druk bezocht en verder brengt Humanitas bij ongeveer 25 gezinnen de steun van Sociale Zaken aan huis. Het betreft hier zieken, ouden van dagen en enkele anderen, die de weg naar deze instelling moeilijk kunnen afleggen. Ook met het reclasseringswerk houdt Huma nitas zich bezig, terwijl er via enkele van de leden contact is met het moderne jeugdzorgwerk. Wekelijks komen er 150 jongens en meisjes, die op verschillen de wijze worden beziggehouden, bijeen. Dit werk moet volgens de heer Zunder- man worden uitgebreid en een jeugdlei der zal eventueel moeten worden aan getrokken. Het ideaal van een eigen ge bouw is echter nog steeds niet verwezen lijkt. De heer Zunderman wijdde ver der enige aandacht aan de afgelopen St.-Nicolaasactie van Humanitas. die overigens ook een groot aandeel heeft gehad in de klerenactie. Hij was er van overtuigd, dat de af deling Leiden met optimisme de komen de jaren tegemoet zal kunnen treden. De voorzitter eindigde zijn inleiding met te danken voor de bloemenhulde van het Humanistisch Verbond, waarmede prettig wordt samengewerkt. Nadat me vrouw Ch. Zunderman-Van Raay wat pianomuziek ten gehore had gebracht werd het woord gegeven aan de oprich ter van Humanitas. de heer P. C. Faber üit Amsterdam. Deze memoreerde aller eerst de wordingsgeschiedenis van Hu manitas en vestigde er later de aandacht op. dat men bij de oprichting - nu bijna 12 jaar geleden - de mening was toege daan, dat ieder mens een groot stuk persoonlijke verantwoordelijkheid heeft te dragen niet alleen voor zijn eigen lot, maar vooral ook voor dat van zijn naas te en derhalve ook voor dat van de ge hele gemeenschap. Humanitas heeft op het ogenblik in Nederland tachtig afde lingen met in totaal 11.000 leden. Er worden geen openbare successen bereikt omdat dit niet in de aard van het werk ligt. doch de stille werkers, die op individuele basis nood trachten te le nigen. komt zeker alle hulde toe. Wat de kinderbescherming betreft wees de heer Faber er op. dat een goede opvoeding alleen kan geschieden in het eigen gezin. Dat in ons land 20.000 kinderen buiten het eigen gezin worden opgevoed achtte hij bedroevend. Op dit gebied zal vol gens spreker veel meer preventieve ar beid moeten worden verricht De heer Faber eindigde met de taak van de gezinsverzorging eveneens op humanistische grondslag onder de loep te nemen. De prognose is. dat ook in de toekomstige maatschappij, waar de so ciale voorzieningen nog beter zullen zijn dan vandaag, steeds zal blijven die en kele mens. die in individuele moeilijkhe den verkeert, aldus de heer Faber. Na de pauze werd een film vertoond over het werk van Humanitas. Sinds 1945 dirigent van Leids studenten orkest De bekende hoboïst Jaap Stotijn zal op medisch advies het instrument, dat hij 52 jaar bespeelde op talloze con certen moeten laten rusten en zal zich ook in ander opzicht sterk moeten ontzien. Een van de consequenties daarvan is. dat hij onlangs de leiding van het Leids Studenten-Orkest Sem pre Crescendo heeft neergelegd. Sinds 1945 heeft hij met grote bezieling en groot begrip voor de studenten deze leiding gegeven. Vorig jaar nam Jaap Stotijn afscheid als solist van het Residentie-Orkest we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd Nadien heeft hij onder meer nog gedirigeerd en gespeeld tijdens de luisterrijke viering van het 125-jarig bestaan van Sempre Cres cendo in de dagen rond 8 december vorig jaar. In januari is Jaap Stotijn ziek gewor den. en na zijn herstel is hem van me dische zijde het advies gegeven het con certeren en dirigeren te staken Het is een moeilijke beslissing voor hem ge weest. aan dit advies gevolg te geven. Hij zal evenwel het lesgeven voortzetten. Behalve de leiding van Sempre heeft Britse vakbond wil staking beeindigen Het bestuur van de Britse vakbond van arbeiders in de scheepsbouw- en de metaalindustrie heeft vandaag bij hand opsteken besloten, de stakende arbeiders aan te bevelen het werk te hervatten. hij ook de leiding van het Delftse Stu dentenorkest Apollo opgegeven De laatste repetities van Sempre Crescendo zijn geleid door Poslawski violist bij het Residentie-Orkest, doch deze opvolging is slechts een tijdelijke. Over definitieve opvolging van Jaap Stotijn zal men zich nog moeten bera den. Prachtige opvoering van Nederl. Comedie De Engelse auteur Terence Rattiga n heeft in ons land reeds geruime tijd vaste voet gekregen en niet onverdiendDat blijkt ten overvloede uit de opvoe ring van zijn „Aparte tafels" door de Nederlandse Comedie. Dit feitelijk uit twee één-acters bestaand toneelwerk do et het uitmuntend en onder bekwame regie van Han Bentz v. d. Berg kan men er oprecht van genieten. Beide één-acters hebben dit gemeen, slagen er in beide gevallen ln om raak te typeren en personen inhoud en leven te geven, zonder in zelfde manieren te vervallen. Tussen beide hoofdrollen ziet men geen enkel verband. Remmelts was de verongelukte poli ticus en ook de majoor van de droevige figuur, Ellen Vogel vrouw en hysterica. Het is bijzonder knap! Ook de decors van Friso Wiegersma suggereren prachtig het milieu, waarin zowel „Tafel bij het raam" als „Tafel zeven" zich afspelen. Zo heeft K en O op zeer geslaagde wyze ook deze serie toneel tot een goed einde gebracht en kan deze nut tige en langzamerhand onmisbaar ge worden cultuur-verzorgster op een bij zonder geslaagd seizoen terugzien. De geheel gevulde schouwburg heeft het terecht aan waardering niet laten ontbreken en allen luide en langdurig toegejuicht; vooral belde hoofdvertol kers. M. dat zij spelen in hetzelfde milieu: een eenvoudig pension aan de Engelse Zuid kust, waar zich een bijzonder stel een zamen want dat zijn ze immers allen min of meer heeft teruggetrokken uit de harde wereld en bovendien zijn in beide dezelfde personen gehandhaafd met uitzondering van twee. En om die twee gaat het dan natuurlijk in hoofd zaak. In de eerste zien we een aan lager wal en de drank geraakt politicus, die zelfs eens staatssecretaris was en dus veel beloofde, maar tengevolge van mishandeling van zijn vrouw, die van hem scheidde, in de gevangenis heeft gezeten; hij wordt nog overeind gehou den door de pensionhoudster, met wie hij een verhouding heeft. Na acht jaar komt dan zyn vrouw, die intussen van haar tweede man is gescheiden, omdat zij haar eerste niet kon vergeten, trots alles, in hetzelfde pension en met hulp van de begrijpende en opofferingsge zinde pensionhoudster zullen zij het nog eens met elkaar proberen. Knap is dit uitgewerkt in de geest van een lach en een traan, die echter geen van beide gelegenheid krijgen tot uit bundigheid; het geheel behoudt een sfeer van weemoed. De tweede brengt ln dezelfde omge ving naar voren de strijd van een met een sterk minderwaardigheidscomplex behepte zonderling, die zich voor majoor uitgeeft, terwijl hij het nooit verder dan tot luitenant bracht en bovendien, juist uit vrees voor de vrouw, op dat gebied zich misdraagt en van een hysterische en lelijke dochter van een bazige moe der, die haar geheel beheerst. Zijn mis stap wil deze bazige moeder gebruiken om hem uit het pension weg te werken, doch, wederom mede dank zij de pen sionhoudster, lukt dit niet, daar ook de dochter de moed kan opbrengen om zich voor het eerst tegen haar moeder te verzetten. Hij zal zijn leven van leugen opnieuw beginnen. op to geven en ook Beurg van Amsterdam Beide één-acters zijn dus wel op elkaar BEURSOVERZICHT Internationale vast AMSTERDAM, 2 april Alle Internationale waarden behalve Aku. waren vandaag aan de vaste kant. De aandelen Kon. Olie waren, na enige voorafgaande flauwere dagen, vandaag weer aan de vaste kant. De belangstel ling ging vooral weer uit van Parijs. De door de Franse regering toegezegde nieuwe concessies aan verschillende oliemaatschappijen ten aanzien van de oliegebieden in de Sahara, lokten vele kopers in de markt. Na in de ochtend- De desorganisatie door de „lang- zaam-aan-actie" in de Limburgse ondergrondse mijnbedrijven heeft zodanige vormen aangenomen dat de gezamenlijke mijndirecties vanmid dag het besluit hebben genomen de mijnbedrijven stil te leggen, wanneer deze actie niet ophoudt. Het officiële communiqué dat naar aanleiding van dit besluit is uitgege ven luidt als volgt: ..Naar aanleiding van de ontwik kelingen, ivelke zich deze week in de Limburgse mijnindustrie hebben voorgedaan, tengevolge van de op roep van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond tot haar leden om prestatie naar loon te verrichten, de len de mijndirecties het volgende mede: „Door de gang van zaken maandag en heden is met name in de onder grondse mijnbedrijven een toestand ontstaan van voortschrijdende desor ganisatie, aangezien een groot ge deelte van het personeel zün nor male taak niet heeft uitgevoerd. Op deze wijze is een nog te verantwoor den gang van zaken onmogelijk ge worden. Dientengevolge zullen, be houdens werkzaamheden welke nood zakelijk zijn voor de instandhouding van het bedrijf, de ondergrondse mijn bedrijven mede uit veiligheidsoverwe gingen met ingang van woensdag moeten worden stilgelegd, tenzij voor dien het werk een normaal verloop krijgt Een dergelijke sluiting van de on dergrondse bedrijven zal noodzakelij kerwijze tot gevolg hebben, dat ook de bovengrondse mijnbedrijven gro tendeels moeten worden stilgelegd. Om blijvende schade te voorkomen zullen de cokesfabrieken en de chemi sche bedrijven zoveel als doenlijk is in bedrijf worden gehouden", aldus de ge zamenlijke directies der Limburgse mijnbedrijven. uren op f. 187 te zijn verhandeld, werd vanmiddag ingezet op f. 179.30. waarna een koers van f. 179.70 werd bereikt, het geen ten opzichte van de slotkoers van gisteren, een winst van ruim f. 2 be tekende. Philips had ook de nodige belangstel ling door het tijdens de beurs bekend worden van de jaarcijfers. Deze werden gunstig beoordeeld, de handel werd ge durende het beursverloop iets levendiger en een koers winst van 4 punten kon worden genoteerd. Ook voor Unilevers bestond weer be hoorlijke belangstelling, in verband met het zeer binnenkort te verwachten jaar verslag. dat aldus beurskringen goede cijfers zal bevatten. Na een ope ning van 375%. werd spoedig een koers bereikt van 377 1/4 door aankopen voor Londense rekening. Hiermede kwam het fonds 4 punten boven gisteren. Aku's lagen iets aangeboden en moesten een verlies van 1% inkasseren. Staatsfond sen goed prijshoudend zonder affaire. Scheepvaartwaarden lager voor Neder land en Scheepvaartunies, die beiden met een punt verlies genoegen moesten nemen. Cultuurwaarden verwaarloosd met onveranderde koersen. Vandaag was de inschrijving op 50 miljoen DM. 8 obligaties Baden- Württtemberg. waarvoor redelijk goede belangstelling bestond. Aanwijzing van data «■- deskundigen De mondelinge eindexamens van het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn (afd. HBS A) zullen worden gehouden op 25, 26 en 27 juni a.s. ten overstaan van de navolgende deskundigen: Mr. M. J. van Steenes, 's Gravenhage; Mr. C. Vriesendorp, 's Gravenhage; Dr. W. J. Noordhoek 's Gravenhage. Voor de afd. HBS B zijn de data 15, 17 tot en met 21 juni en de deskundigen; W. J. H. Salet, 's Gravenhage; Dr. W. Tuyn. Leiden; Dr. J. Leest, Gouda. Voor de middeibare scholen te Leiden is de regeling als volgt: Gemeentelijke Hogere Burgerschool, afdeling A, 21, 22, 24 en 25 juni. P. A. F. van Veen, 's Gravenhage. Mi*. H. B. Wildt Meyboom, Overveen: W. Antheu- nissen. 's Gravenhage. Gemeentelijke Hogere Burgerschool afdeling B, 3 4 5. 6. 8. 9 en 10 juli, Dr. D. Kijne, Delft; mevr. ir. T. de Boer-v. d. Hoek. 's Gravenhage; mevr. E. W. S. Zeylemaker-Bosman, Amsterdam. Gem. Hogere Burgerschool v. meisjes afdeling h.b.s. B. 28 en 29 juni en 1 juli W. J. Al. Rijswijk; Dr. F. P. Koumans, 's Gravenhage; E. L. E. van Hemert, 's Gravenhage. Christelijk Lyceum, afdeling h.b.s. A, 2. 3. 4 en 5 juli. mevr.' C. C. V. van Lier- Schmidt Ernsthausen. 's Gravenhage; mr. M. A. V. Slingenberg. Oegstgeest; mevr. A. Boeke-van Rijnbach. Noord- wijk. Christelijk Lyceum, afdeling h.b.s. B. 22. 24. 25. 26 en 27 jun;. Dr. F. J. Cha- malaan. Delft; Dr. ir. P. Dingemans, Delft: Dr. W. R. van Brakell Buys, Na arden. R.-K. Lyceum „St.-Bonaventura", af deling h.b.s. A, 8 9. 10 en 11 juli. Dr. H. J. Smit, 's Gravenhage; Mr. E. R. Deves, Haarlem; W. Ruys, 's Gravenhage. R.-K. Lyceum, St.-Bonaventura" af deling h.b.s. B. 25, 26. 27 en 28 juni, Prof. dr. B. Meulenbeld. Delft; mej. ir. O. B. v. d. Weide, 's Gravenhage; Ds. J. Fokkema. Ede. Wassenaar. Rijnlands Lyceum, afd. h.b.s. B. 1. 2. 3. 4. 5. 6 en 8 juli W. J. H. J. Smit. s Gravenhage: Mr. E. R. Deves, Haarlem: W. Ruys, 's Gravenhage. Wassenaar Rijnslands Lyceum, afde ling B. 1, 2, 3. 4. 5. 6 en 8 juli, W. J. H. Salet, 's Gravenhage; Dr. W. Tuyn, Leiden; Dr. J. Leest, Gouda. Wat de Gymnasia betreft luidt de re geling Alphen a d Ryn: Christelijk Lijceum, afdeling Gymnasium, 31 mei en 1 juni. prof. dr. B. A. van Groningen, Leiden; prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, Leiden; prof. dr. H. Bremekamp, Delft; prof. dr. J. H. van Deth, Bilthoven, op 1 juni. Leiden: Gemeentelijk Gymnasium, Gymnasium, 13, 14. 15. 20, 21 en 22 juni, prof. dr. H. Wagenvoort. Utrecht; prof. dr. H. SparnaaiJ. Utrecht; dr. J. A. M. Cox, Hilversum; dr. J. A. A. Verlinden, 's-Gravenhage, op 20, 21 en 22 juni. Leiden: Christelijk Lyceum, afdeling Gymnasium, 28 en 29 juni, prof. dr. B. A. van Groningen, Leiden; prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong. Oegstgeest; prof. dr. H. Bremekamp, Delft. Leiden: R.-K. Lyceum „St. Bonaven- tura", afdeling Gymnasium, 31 mei en 1, 3. 4. 5. 6 en 7 juni. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Leiden; prof. dr. A. Teeuw. Leiden; prof. dr. O. F. Uffelie, Utrecht, op 4. 5, 6 en 7 juni. Leiden: R.-K. L..ceum voor meisjes ..St. Angela", afdeling Gymnasium. 27, 28 en 29 juni, dr. H. L. Nelson, Biltho ven; prof. mr. dr. J. A. van Praag. Sant poort: dr. R. Lijdsman, Utrecht; dr. K. Kuiper. Ermelo, op 28 en 29 juni. Wassenaar: Rynlands Lyceum, afde ling Gymnasium. 28, 29 en 31 mei en 1, 3. 4. 5. 6 en 7 juni. prof. dr. P. A. v. Stempvoort, Groningen; prof. dr. H. W. J. Kroes. 's-Gravenhage; J. H. Bannier, Wassenaar; prof. dr. S. J. Geerts. Nij megen. op 28. 29 en 31 mei en 1 juni. En voor de Middelbare scholen voor Meisjes: Leiden: Gemeentelijke Hogere Burger school voor meisjes, afdeling MSVM, 2. 3. 4. 5. 6, 8. 9. 10. 11 en 12 juni. Mevr. C. L. E. van den Ende-van Driest. 's-Gravenhage; Mevr. W. Nieulant Pelk- man-Harcksen. 's-Gravenhage; prof. dr. J. Sclioneveld. 's-Gravenhage Leiden: R.-K Lyceum „St. Agnes", af deling MSVM. 19, 20. 21. 22, 24 en 25 juni. Mevr. J. C. H. Erné-Fleischer, Delft; Mevr. M. A. de Jong-de Monchy. Rotterdam; mej. dr. F. Th. A. Voigt, Voorburg. Wassenaar: Rijnlands Lyceum, afde ling MSVM. 24. 25. 26. 27 en 28 jpni, Mevr. C. L. E. van den Ende-van Driest. 's-Gravenhage; Mevr. W. Nieulant Pelk- man-Harcksen. 's-Gravenhage; prof. dr. J. Sehoneveld, 's-Gravenhage. afgestemd! Toch prefereren wij de eerste als meest juist gevoelde en krachtigst uitgewerkte, misschien wel door de grote eenvoud, waarin deze is gehouden. Rattigan weet daarin te overtuigen, trots zeer beschei den middelen. Het is bijzonder krachtig aanslaand toneel van een auteur, die werkelijk iets zeggen kan en te zeggen heeft. De tweede beviel ons minder en blijft in opzet ietwat gerekt en boven dien leger, ofschoon Rattigan ook daarin wel zijn vakmanschap toont. Han Bentz v. d. Bergs regie subtiel en nergens zwaar brengt alle figui-en tot leven. De vaste pensiongasten vinden in Mien Duymaer van Twist, Sara Hey- blom, Clara Vischer (deze misschien iet wat te zwaar aangezet in verhouding), Philippe la Chapelle, Yda Andréa en Allard v. d. Scheer, stuk voor stuk een keurige uitbeelding in nauwsluitend sa menspel. Mimi Boesnach speelt de pen sionhoudster met warmte. De hoofdrollen zijn in handen van Joan Remmelts en Ellen Vogel zowel in de eerste als in de tweede één-acter. Zy MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 april. Vette varkensmankt. Aangevoerd 202 vette varkens. Notering per kg.; levend gewicht: lichte varkens f 1.731.76, slagers varkens f 1.77-1.80, zeu gen f 1.521.60. Kandel vlug. Enkele pri ma boven notering. 6 nuchtere kalveren, waarvan geen notering. LEIDEN, 2 april. Leidse Coöp. Groen te -en Fruitveiling. Per 100 kg: prei 1630, rabarber 2735. spinazie 732. stoofsla 1029. uien 826. waspeen 1865. witlof 1951. bloemkool 2342. komkommers A 3841. sla A 8.40—13.50. ld. B 5.30—11.90 Peterselie 57, raapstelen 38. radijs 5 25. selderie 56. BODEGRAVEN, 2 april. Aanvoer 12 partyen. Ie soort 2.572.64. 2e soort 2.45 2 56. Handel goed. ROTTERDAM. 2 april Aanvoer ln to taal 6099. Weektotaal 7993 Vette koeien en ossen 540, vette kalveren 140. graskal- veren 303. nuohtere kalveren 2422. var kens 112, biggen 168, paarden 75. veulens 6. schapen of lammeren 168, weide/zuig- lammeren 72. bokken of geiten 35. Prijs in cents per kg: vette koelen 1® kw. 3.20—340. 3e kw. 2.953.20 3e kw 2.80—2.90, vette kalveren 3 20—3.40 3 00— 3.20. 2 70—2.90. Prijs in gids per stuk- gnwkal veren le kw. 500, 2e kw. 400, 3e kw. 300. nuohtere kalveren 50 45 40. biggen 58 50 44. slacht- paarden 260 240 230. schapen 150 125 100 lammeren 145 130 100. kalfkoelen 1160 980 780, mehkkoelen 1160 980 780, vare koelen 900 T6Ó 670, vaarzen 800 700 550, pinken Dinsdag 2 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.- Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92%L Grootboek obl. 3% 81 L 92% 92j*e 90% 90% 90% 90% 85% 85% 86% 86% 86% 86 fi 86% 87 86% 86% Ned. '37 3 86 85% 94% 94% Investeringscert. 3 91% 91% 91A 91A 65% 65 %L 88% 88 A 87A ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind. B. 43% 43% Nat. Handelsbank 105% 104% Ned. Handelsmij. 168% 168% 80% 80 Deli Mij en (Ver.) 93% 93 90% 91% 55% 54% 67 67% 25% 26 194% 192% BerkeJ's Patent (v.) 170% 171% Calvé Delft eert. 308 310 Kon. Pap v Gelder 199 199 299 299% Müller en Co. N.B 310 315 270 272 Philips 252% 255% Philips pref 149% 149% Unilever 372% 376% WiltOD Fevenoord 227 239B 235% 240 Dordtse Olie gew. 879% 894 Kon Olie f20. 177.00 179.90 idem (50 t 20.—) 177.35 179.60 Hol! Amerikalljn 167 167 Java China Paket 184 183% Kon N Stoomb. 153 153% K.P.M 162 161 Ned. Stoomv MIJ. 204% 203% v. Ommeren eert. 280 281 Koa Rott Lloyd 171% 171 Ned Scheepv Unie 177 176 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3... 91 91 Den Haag 1937 I 3 93 92% R'dam '57 I-in 3% 92% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 99 Premieleningen A'dam '33 3 101 A'dam '51 2% 92 93 A'dam '56 I 2 87 85L 'Adam '56 II 2*6 100'. 100% Eindhoven '54 2*6 84 Enschede '54 2*6 84 V. 84% Den Haag '52 12% 96 92% idem II 2*6 97 R'dam '52 I 2*6 92% 92% idem n 2% 92% 92% Utrecht '52 2% 90 L 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnsteliingen Amst. Bank 200% 200 H B U eert198-Ti 197% Rott. Bank 165% 165Vi Twentscbe Bank 165 165 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 242 B 245 Borneo Sum. H.MiJ. 71 71% Ned. G. en Sp. fabr. 180% 183 Kon. Ned. Grofsm. 104 L 103% Internatio 90 90 Rott. Droogdok Mij. 592 600B Tieleman en Dros8 Ned. Mij Walv.vrt 67% 67 Spoorwegen Dell Spoorweg MIJ 18% 17% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 334! 33{| Intern. Nickel 106% 106% Anaconda 65% 64fj Bethlehem Steel 169% 170 Cities Service 57% 63% General Motore 38% 38% Kennecott 114% 115 Republic Steel 52% 52% Shell Oil 82% 81 Union Pacific 28% 28 Un States Steel 59% 59%exd. Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 1/4 Edelmet Koa AA 65 Pref. w a. Idem 69%GL 68% 324% Holl Constructie 380 378 Ing our v Bouwoijv 122 B Int Kunststof! Ind 37 L 35GL Leldsche Wolsplnn 263 263 Sikkens Lak B 470 B 478 Ver. Touwfabrieken 161 162 Wemlnk's Betonm 80GB 81GB Van Wijk Textiel 76L 74

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3