Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Twintig „Kijkers van Markowitz" gaan de aarde nauwkeurig nieten Elektronisch brein in Arnhem nieuw stadium in automatisering TELEVISIE Door maan- en sterrenfoto's Een verlossing van geestelijke slavenarbeid mogelijk In oktober opening van eerste geheel stalen brug bij Rhenen 96ste jaargang Zaterdag 30 maart 1957 Derde blad no. 29100 (Ingez. Med.-Adv.) GEOFYSISCH JAAR 1957-'58 (Door dr. J. J. Raimon jr.) In ons vorige artikel over de meting van de aardomvang en -vorm in het kader van het geofysisch jaar 1957'58 hadden wy het voornamelijk over pogingen in het verleden, om deze afmetingen zo nauwkeurig mogelijk te bepalen. De metingen die thans zullen worden verricht, worden met behulp van een nieuw instrument ondernomen, dat de verwachting op een grote nauwkeurigheid wettigt. Er is zulk een nieuw instrument. Het is eenkyker, ontworpen door dr. W. Mar- kowitz, directeur van de tyddienst van het Naval Observatory te Washington (sterrenwacht van de marine), een wetenschappelijke instelling met een zeer goede naam. Deze sterrenwacht heeft twintig gelijke kijkers laten bouwen en het stelt deze ter beschikking van twintig onderzoekers, die over de gehele wereld zyn verspreid. Voor het merendeel zullen de instrumenten op bestaande sterren wachten worden opgesteld. Doch een aantal gaat naar waarnemingsposten, die In het bijzonder voor het geofysische jaar worden ingericht. Een van deze tijde- lyke stations verryst thans op het eiland Curasao. komen van de grote zorg die aan de voorbereidingen is besteed. Zoals alle expedities zal ook deze onvoorziene moeilijkheden moeten verwachten, doch de voortreffelijke voorbereiding wettigt het vertrouwen dat, mocht zich onver hoopt een tegenslag voordoen, deze tij dig en snel uit de weg zal worden ge ruimd. De waarnemingen die op Curasao zul len worden verricht, bestaan niet uit sluitend uit het maken van foto's met de kijker van Markowitz. Neen, er zul len ook, eveneens in internationale sa menwerking, zeer nauwkeurige tijdsbe palingen worden gedaan. Er gaan drie kostbare kwartsklokken en een bijzonder mooie chronograaf (tijdschrijven mee. De chronograaf drukt de waargenomen Rumoerige studenten te Utrecht (Speciale berichtgeving) Twee Utrechtse politie-agenten heb ben gisternacht van hun wapenstok gebruik moeten maken om een hon derdtal studenten die wat vroeg met de diesviering van hun Universiteit waren begonnen tot rede te brengen. Door tieren en schreeuwen werd de nachtrust van de bewoners van de Oudegracht ter hoogte van de Smeebrug te Utrecht danig verstoord. Aan het herhaald ver zoek van de agenten daarmee op te hou den. werd niet voldaan. Toen was het geduld van de beide agenten ten einde en werd op hardhandige wijze met de wapenstok opgetreden, zodat de studen ten het hazepad kozen en zich verspreid den. tijdstippen op een strook wit papier, waarvan ze met een nauwkeurigheid van minder dan een honderdste seconde kunnen worden afgelezen. Grillen De tijdsbepalingen dienen voor ver scheidene doeleinden. Eén hiervan is u raadt het nooit een nauwgezet toe zicht op het wentelen van de aarde. Het is reeds geruime tijd bekend dat de aarde in de loop van de tijden gestadig langzamer gaat wentelen, ja zelfs geheel onverwachts sprongsgewijze haar om- wentelingstijd wijzigt. Grillen? Moeder aarde zou geen vrouw zijn, als ze niet haar grillen had! Hierover een VQlgende maal. Margarine een cent goedkoper De Bond van Nederlandse margarine fabrikanten heeft na overleg met de mi nister van Economische Zaken besloten de prys van het paktje margarine met ingang van 8 april met één cent te ver lagen. Deze prijsverlaging is mogelijk door de daling van enkele grondstoffenprij- zen. De verlaagde prijs geldt echter niet voor plantaardige margarine. Voor f. 30.000 aan juwelen gestolen. Ingebroken is in een flat aan de Groen van Prinstererlaan te Den Haag. Men is binnengekomen door het forceren van de buitendeur. De gehele woning werd doorzocht en uit een kistje uit de slaapkamer werd voor een bedrag van f. 30.000 aan familiejuwelen gesto len. INTERPELLATIE LERAREN-SALARISSEN TOT LATER UITGESTELD (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren besloten de interpellatie van mevrouw Fortanier-de Wit (WD) over de lera ren-salarissen, die zou worden gehouden op 10 april ,uit te stellen tot een nader tijdstip, omdat in die week de minister van Onderwijs aanwezig moet zijn in de Eerste Kamer, waar dan de leraren salarissen ook wel aan de orde zullen komen bij de behandeling van de begro ting van Onderwijs. In aanwezigheid van vele autoriteiten en genodigden heeft de directeur- generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche, in het hoofdkantoor van de Nederlandsche Heidemaatschappij Arnhem, een electronische admi nistratieve machine, de I.B.M. 650, de eerste van haar soort in ons land, in gebruik gesteld. Deze ingebruikneming betekent een belangrijke etappe in het gestaag voortschrijdende proces van mechanisatie en automatisering, dat niet slechts als een technisch wonder moet worden beschouwd, maar ook uit economisch en sociaal oogpunt bezien, van enorme betekenis is. Eigen plaatsbepaling Om het nu maar eens kort te zeggen: zet de kijker van Markowitz ergens neer, fotografeer er herhaaldelijk de maan en de om haar heen staande ster ren mee enna verloop van tijd zal de kijker zoveel gegevens hebben verza meld, dat precies kan worden berekend op welk plekje de kyker zich bevindt. Gebeurt dat op twintig plaatsen op aard, dan kan men daaruit grootte en vorm van de aarde nauwkeurig berekenen. Mocht dit u wat verwonderlijk in de oren klinken, dan vraag ik u even aan onze zeelieden te denken. Doen zij niet iets soortgelijks? De stuurman richt zijn sextant op een paar sterren, hij leest hun stand op de verdeelde cirkel af, hij kijkt tegelijkertijd op zijn klok enna enig rekenen weet hij te vertellen waar het schip zich op dat tijdstip op de wijde oceaan bevond. De kyker van Markowitz verricht langs fotografische weg alle handelin gen die we de stuurman zagen uit voeren. Het behoeft geen betoog dat de grote kijker, die onwrikbaar is op gesteld, veel zuiverder uitkomsten geeft dan de kleine sextant op het schommelende schip. Of heeft u zich verbaasd over de on nozelheid van de waarnemers? Zy weten toch waar ze hun kijker neerzetten? Toegegeven, de waarnemers op Curasao bijvoorbeeld, weten dat zij op Curasao zyn. Zij weten ook hoever hun kijker van het hartje van Willemstad verwij derd is, zij weten dit zelfs op de centi meter nauwkeurig. Maar weten ze even precies hoever zij van het Naval Obser vatory te Washington of van de Ster renwacht van Leiden verwijderd zijn? Nee, natuurlijk niet, want de afmetin gen van de aarde zijn nog niet nauw keurig genoeg bekend! Dr. Markowitz heeft zyn kijker reeds een aantal jaren beproefd. Hij zelf en zijn collega's koesteren op grond van deze proeven grote verwachtingen van de nauwkeurigheid, die met dit instru ment is te verkrijgen. Vandaar dat twintig waarnemers hun medewerking hebben toegezegd, onder andere de Delftse waarnemers, die op Curasao hun belangrijke post gaan bezetten. Belangrijk om twee redenen: Het is de enige die werkelijk dicht bij de evenaar ligt, en bovendien vult hij een grote gaping tussen de posten te Was hington en te Santiago. Nedeiland doet mee Dezer dagen zullen de heren geo detisch ingenieurs, J. Rolff en A. C. Scheepmaker, naar Curasao vertrek ken om daar de Nederlandse waarne mingspost te betrekken en in te richten. Een van de twintig kijkers waar mee tijdens het internationale geo fysische jaar de afmetingen en de gedaante van de aarde zeer nauw keurig zullen worden bepaald. De foto is genomen in de tuin van het Naval Observatory te Washington B.C. Het vernuftige van deze kijker is dat hij de maan en de sterren rondom de maan tegelijk volkomen scherp afbeeldt. Dit is een kunststukje dat ande ren niet en dr. W. Markowitz wel gelukt is. llun instrumenten die tezamen een bedrag van twee honderdduizend gul den vertegenwoordigen, reizen met hen mee. De kijker van Markowitz ligt, verpakt en wel, reeds in Curasao op hen te wachten. Onlangs heeft prof. R. Roelofs, de be heerder van het laboratorium voor geo desie te Delft, het doel van de expeditie uiteengezet en de instrumenten tentoon gesteld. Ik ben zeer onder de indruk ge- Velerlei mogelijkheden De nu in gebruik genomen apparatuur is dezelfde waarop in Parijs de 70.000 ambtenarensalarissen aan het begin van dit jaar zijn herberekend. De loonverdeling, een ingewikkelde en tijdrovende bezigheid, zal op de nieuwe apparatuur worden uitgevoerd. Dit werk, hetwelk tot voor kort 80 manuren per week vergde, zal daarmede tot minder dan een uur zijn teruggebracht. De vol gende stap zal zijn de gehele facture ring, die nu nog op de, reeds traditio neel geworden elektrische rekenmachine geschiedt, volledig te automatiseren. Andere onderdelen, waaronder de sala risadministratie van het vaste personeel, ongeveer 2400 man omvattend, zullen in de naaste toekomst, waarschijnlijk nog dit jaar, onder de loep worden geno men. Tenslotte is het de bedoeling de gehele boekhouding te automatiseren. Hoewel de nu in gebruikgestelde appa ratuur een typische „administratie machine" is, zullen toch ook diverse technisch-rekenkundige problemen, welke inmiddels door een speciaal daarvoor opgeleide wiskundig geschoolde mede werker, ter hand zijn genomen, tot een sneller en doelmatiger oplossing kunnen worden gebracht. De bediening van de apparatuur zal geschieden door uit eigen personeel gerecruteerde emploijé's. Natuurlijk is by de bestudering van de automati sering van de administratie vooral aan de sociale gevolgen ernstig aandacht geschonken. De groeiende algemene behoefte aan administratieve werkers heeft geleid tot een zekere krapte op de arbeidspiarkt. (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 Voorts is er natuurlijk verloop tenge volge van o.a. pensionering. Tweede industriële revolutie Dit verloop is gedurende het laatste jaar niet of slechts ten dele vervan gen door aantrekking van nieuwe krach ten. De steeds voortschrijdende automa tisering kon zodoende gelijke tred hou den met de afnemende bezetting, on danks de toename van het werk en het voldoen aan het steeds dringender ver langen naar betere bedrijfsgegevens. De stoommachine verloste de mens van de noodzaak om slavenarbeid met zijn lichaam te verrichten. Het elek tronische brein verlost de mens van de noodzaak om monotone arbeid met zyn geest te verrichten. De eerste om schakeling is met veel ellende en tra nen gepaard gegaan. Moge ons de wijsheid gegeven zijn om, wat wy ple gen te noemen de tweede revolutie in het mechanisatie-proces, slechts tot heil en grotere welvaart der mensheid en tot tevredenheid van alle werkne mers te doen verlopen. Schakel Amersfoort-Oss Groot gevaarte met gewicht van 2700 ton O De jaarlijkse serie Zomerzegels, waar van de extra-opbrengst ten goede komt aan culturele en sociale doeleinden, is dit jaar gewijd aan de schepen. De waarden, voorstellingen en kleuren zyn de volgende: 4 3 ct. „motor-vrachtschip" kleur: blauw. Ontwerp Hr. v. d. Vossen te Overveen. 6 4 ct. „Coaster" kleur: blauw-paars Ontwerp Hr. Kamerlingh Onees te Voorschoten. 7 5 ct. „Willem Barendsz" kleur: paars-bruin. Ontwerp Hr. Drayer, Den Haag. 10 8 ct. „Trawl- logger" kleur: grijs-ober. Ontwerp mevr. Dalenoord, Den Haag. 30 8 ct. „Nieuw Amsterdam" kleur: muis-grijs. Ontwerp Hr. v. d. Vossen te Overveen. Grootte van de zegel is 25 bij 36 mm., de afmeting van de beeldrechthoek is 22 bij 33 mm. De zegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 13 mei tot en met 26 juni 1957. Geldig voor franke ring tot en met 31 december 1958. (Van onze correspondent) Hoewel over het tijdstip van de opening verschillende geruchten de ronde doen, wekt raadpleging bij vele instanties de verwachting, dat de eerste geheel stalen brug in Ne derland bij Rhenen in oktober door de minister van Verkeer en Water staat officieel in gebruik zal worden gesteld. Deze zeer moderne. 543 me ter lange verkeersbrug ivordt een van de belangrijkste schakels in de toekomstige rijksweg van Amersfoort naar Oss. Reeds zijn de zes pijlers aan de zuid kant met een stuk brug bedekt, die zes overspanningen omvat van ieder vyftig meter. Reeds steekt een sectie van de 143 meter lange middenoverspanning over de zesde pijler. Maar aan de noord kant staan de twee resterende pijlers, die ook ieder vijftig meter zullen dra gen, nog onbedekt en wat vereenzaamd in het water. Deze brug - een ontwerp van de Di rectie Bruggen van Rijkswaterstaat - bereikt in het midden van de rivier een hoogte van 21.02 meter en aan de zij kanten 19.57 meter boven N A.P. De boog wordt dus slechts zeer flauw, het- Dieppe bij dageraad KNAP RELAAS VAN EEN RAID Dieppe, aan de Franse kanaalkust. geniet om twee redenen bekendheid bij het Nederlandse volk. De ene reden ligt in de tegenwoordige tijd: jaarlijks gaan onze Nederlandse vissers in no vember en december naar het Kanaal om de haringvisserij uit te oefenen. Dieppe is dan hun tijdelijke thuisha ven. De tweede reden ligt in het verle den: op 19 auagustus 1942 was Dieppe het toneel van een manhaftige strijd tussen een betrekkelijk kleine groep geallieerden en een grote overmacht van het Duitse leger. Over deze strijd wordt verhaald in het boek ..Dieppe bij dageraad" van R W Thompson, in de Nederlandse vertaling van .T van Rhee- nen. uitgegeven bij J H. Gottmer (Haarlem—Antwerpen. 1957). De strijd duurde minder dan 9 uur en aan ge allieerde zijde streden nog geen 5000 man. Thompson heeft de beschikking gekregen over alle offiële documenten zowel van geallieerde als van Duitse zijde, zodat hij een volledig beeld kan geven van deze raid op Dieppe. Tot nu toe was slechts weinig bekend over dit schijnbaar mislukt en bloedig avontuur, doch de schrijver heeft hier op be klemmende wijze een getrouw verslag gegeven van de gebeurtenissen. Zonder twijfel is dit boek een belangrijke bij drage tot de kennis van de laatste we reldoorlog. Het is een hard feitenrelaas, zonder opsmuk verteld, doch het is goed dat wij weten dat onze vrijheid is ge kocht met bloed, zweet, en veel, helaas heel veel tranen. geen met het ontbreken van bogen of ophangwerk de brug een uiterst rank en modern aanzien geeft. Dit wordt nog geaccentueerd door het ontbreken van uitsteeksels. Slechts de leuningen van 1.10 meter hoog en de schampstroken tussen rijwielpaden en rijweg steken bo ven de oppervlakte uit. Er komen twee rijbanen van elk 3 50 meter, met daar naast twee schamstroken van elk 0.75 meter, die twee rijwielpaden afscheiden van elk drie meter breed. Met de bouw van deze brug, die een totaal gewicht krijgt van 2700 ton. werd op 5 mei 1955 begonnen. Hij wordt ge heel aan elkaar gelast, ook het dek. De platen worden met speciale kranen op hun plaats gebracht en op de brug aan elkaar gelast. De hele montage wordt in staal uitgevoerd. De opening van deze brug betekent een grote verbetering zowel voor Vee- nendaal als Rhenen, die nu in het mo derne verkeer opgenomen worden en daardoor attractiever worden voor toe ristisch verkeer en industrie-vestigingen. Bovendien wordt het arbeidsreservoir van beide plaatsen vergroot. In groter verband ligt de brug als een schakel in de toekomstige rijksverbinding tussen Amersfoort en Oss. Overstelpende drukte op postkantoren Profiteren van oude tarief (Van onze Haagse redactie) Op vele postkantoren in ons land wordt thans onder hoogspanning ge werkt. Op 1 april a.s. treedt de aan gekondigde tariefsverhoging in wer king en een van de gevolgen daarvan is, dat drukwerk in plaats van 2 cent 4 cent zal gaan kosten. Deze verhoging van het drukwerk-tarief is voor vele bedrijven en instellingen in ons land aanleiding geweest om nog voor 1 april alle drukwerk de deur uit de doen om zodoende nog van het oude tarief te kunnen profiteren. Overstelpende massa's drukwerken moeten thans, vooral op de grote post kantoren. zoals te Den Haag, Rotter dam. Amsterdam enz. verwerkt worden. Deze drukte is ei- oorzaak van, dat de diverse bestellingen vertraging kunnen ondervinden. Bedraagt het normaal per dag te Den Haag te bezorgen aantal poststukken ongeveer 700.000, nu be draagt het wel het dubbele. En dit werk moet gedaan worden met hetzelfde aan tal werkers. Volgende week evenwel is een inzinking te verwachten en dus een terugslag in de drukte. Bij al de drukte van het te verzenden en te bestellen drukwerk komt bovendien de normale extra-drukte van de maand- en kwar taalwisseling. Men had de datum van ingang van de tariefwisseling niet on gunstiger kunnen kiezen EERSTE AARDBEIEN TE ROELOFARENDSVEEN Gisteren zijn op de groenteveiling te Roelofarendsveen de eerste (20) „glas"- aardbeien aangevoerd door tuinder J. Bakker. Een Amsterdamse firma (C. Oudhof Jzn.) werd voor 53 cent per stuk eigenaresse van deze vruchten. Vorig jaar werden de eerste glasaard beien op deze veiling eerst op 13 april aangevoerd. L&dse joucyi zcuj ha Vutt Laldifc Votk+iiui. Wl ende vcc^ilVüm „Mome ,swöd bome.woiop oatoaiite aSonrtJürürtts eco au, D uttj De uta&apijj iicocwoe ewi ürthid.Vcind Vliet A6 Leüjbe Uuii Vïwuvevavec zaq jüm ovee Weuuj vfc, yixil ^...VLaxtn^etajx^... 0? 0ndei-wï^<ki^lia59atiÜ2. Laktavi weed bdui olyiucjd kxütCitW. beWeke/L [waxon TH Ut*, ]n 9tdce«^üjck Wcdsewoai wadnlbi, quttjje 09 vcouwtje uit Httvnbuttj

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9