STADSNIEUWS Raad van Voorschoten keurde bouw kas achter Rijndijk goed Mej. Van Geest nam afscheid als Voorschotens ontvanger Raad van Leiderdorp verleent subsidie aan prot. gezinszorg ZATERDAG 30 MAART 1957 10 Groesbeekse tehuizen vragen hulp In de volgende week wordt hier ter Dhr. Th. stede de jaarlijkse collecte gehouden voor de 10 Groesbeekse tehuizen voor Practische hulp aan alleenstaanden van iedere leeftyd en gezindte. Voor hen die de term „alleenstaan den" onduidelijk mocht zijn, zij ver meld, dat het hier kinderen betreft die de ouderzorg missen en volwassenen, die door geestelijke of lichamelijke mis deeldheid leiding en de beschutting van een tehuis nodig hebben. Gaarne doen wij een beroep op onze stadgenoten om deze belangrijke collecte te steunen zoveel als in het vermogen ligt. Mocht U daadwerkelijk aan de actie willen mee doen, meldt U dan bij on derstaande adressen als collectant(e). Uw hulp wordt dankbaar aanvaard. 't Begon met een kamp. HET KRAAIENNEST HOUDT ATTRACTIEVE BAZAR Zo ergens uit het één het ander is ge boren, dan is dat bij 't Kraaiennest. Voor tien jaar begon het zo eenvoudig: met een kamp voor de ongeorganiseerde jeugd. De Stichting Hervormde Jeugd zorg, die dit werk, waarvoor direct reeds onder de jongeren groot enthousiasme werd gevonden, aanpakte, exploiteert thans reeds vele jaren 't Kraaiennest, een vorm van verantwoord clubhuis werk, dat vier middagen en avonden per week zorgt voor gezonde ontspan ning en nuttige vrije tijdsbesteding. Centrum van al deze activiteiten is het Elisabethshof aan de Oude Vest (recht tegenover „De Lakenhal"). De heren P. A. Harteveld en G. G. Brinks, die er beiden slag van hebben met de jeugd om te gaan, zwaaien er de scepter. Hoe wel het werk door rijk, provincie en ge- meent wordt gesubsidieerd, wordt er altijd nog veel aan het particulier initia tief overgelaten. Teneinde dit initiatief te stimuleren, een uitbreiding aan de activiteiten te geven en het gebouw wat op te knappen is thans in 't Kraaiennest een bazar ingericht, die wat aankleding, variatie en attracties betreft een goede indruk maakt en waarvoor ook de jeugd van het Kraaiennest zich enthousiast inzette. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden is deze bazar gisteravond door ds. P. Kloek, hervormd predikant alhier, geopend. Spreker, die in vogelvlucht een indruk van het werk gaf, wees nog eens op de betekenis van deze speciale vorm van jeugdarbeid. Wij wensen, aldus spreker, de jeugd weel een ideaal te geven en geloof in de toe komst. Een streven, dat z.i. de belang stelling van zeer velen verdient. Men was het hier blijkbaar mee eens, want direct na deze opening werden er reeds goede zaken gemaakt, terwijl de vele attracties grote aftrek vonden. Ook he denavond kan men op deze alleszins attractieve bazar nog terecht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Psy chologie mej. J. C. Herwaarden (Den Haai/) mej. M. S. Voorhagen (R'dam) en de'heer O. P. de Ruiter (Breda); doet. examen Psychologie de heren R. F van Naerssen (Leiden) en A. Buma (Den Haag). Jubilea Chr. School Hoge Morsweg OUDERS EN LEERLINGEN VIEREN FEEST De viering van de jubilea van de christelijke school aan de Hoge Mors weg wij schreven daar reeds uitvoe rig over is gisteren in het gebouw der school besloten niet een feestelijke ouderavond. Evenals het feest der leer lingen. dat donderdag plaats vond en waarbij het jubilerende schoolhoofd, de heer IJ. Tijmstra. een pick-up met plaats werd aangeboden, stond ook de bijeenkomst van gisteravond in het te ken van vreugde en dankbaarheid. Een gevarieerd programma, dat voor een groot deel in beslag werd genomen door J. van Zoelen, Jan van Goyenkade 2, tel. 24327, en dhr. W. Kramer, Kamerl. Onneslaan 52, tel. 24513. (Ingez. Med.-Adv.) g$ITSAL U baby-verzorging MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 maart. Leidse Coöp Groenite- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: rode kool 1011. prei 1224. rabar ber 1748, spinazie 724. stoof sla 826, uien plcklers 724, waspeen 1430, wit lof 1637, komkommers A 10.1011.00, id. B 5.8010.20, peterselie 78. raap stelen 34. rad'ijs 418, selderie 410. Verpachting buffetten Stadsgehoorzaal Onder grote belangstelling werd he denmorgen in het Stadhuis overgegaan tot de verpachting van de buffetten, vestiaires e.d. van de Stadsgehoorzaal. Er werd als volgt ingeschreven: P. B. K. Versteeg, Leiden, bij 3 jaar f. 17.300 p. j., bij 5 jaar f. 18.900 p. j.; M. de Kies, Leiden, in totaal bij 3 j. f. 49.500, bü 5 j. f.75.000; H. Meyer, Den Haag, f. 10.000 p. j.; P. J. van Leeuwen, Lei den, f.900 p. j., bü 5 j. f. 12.500 p. j.; Sloots, Leiden, in totaal bij 3 jaar f. 27.105, by 5 j. f. 45.475; E. Coster, Lei den, bij 3 j. in totaal f. 25.950, bü 5 j. f. 40.750; J. van Leeuwen. Leiden, bü 3 jaar f. 10.000 p. j., bü 5 jaar f. 13.900 p. j.; J. W. Schollen. Amsterdam, bü 3 j. f.5000 p. j., bij 5 jaar f.5200 p j.; Faes, Leiden in totaal bü 3 j. f30.000, bij 5 j. f50.000; N.V. 't Schuttershof, Leiden bü 5 jaar f4500 p. j.; Evers en Bakker, Leiden bij 3 jaar f15.150 p. j., bij 5 jaar f 15.260 p. j.; Koenraads, Den Haag bü 5 jaar f 10.000 p. j.; R. Nales, Amersfoort bü 3 jaar f 5.500 p. j., bü 5 jaar f6000 p. j.; Jac. van Wük, Leiden bij 3 of 5 jaar f 10.120 p. j.; Bergers, Soest bü 3 jaar f7000 p. j., bü 5 jaar f8000 p. j.: Hemerik, Middelburg bij 3 jaar f6750 p. j.. bij 5 jaar f8000 p. j. en J. Dirksen, Leiden bü 5 jaar f 15.000 per jaar. De tegenwoordige pachter, de heer W. F. van Ingen Schenau betaalde f4200 per jaar. Langs Papelaan worden 15 huizen gebouwd De voltallige gemeenteraad van Voorschoten heeft zich gisteravond vrij vlot door de niet te lange agenda heengewerkt. Voordat aan de behandeling van de diverse voorstellen begonnen werd, legde de heer A. van Duyvenbode. die maandag de functie van gemeente-ontvanger aanvaardt, in handen van de burgemeester de diverse eden af. Burgemeester Van der Hoeven wenste hem daarna geluk met zijn benoeming. Ook de heer H. J. M. Kager werd beëdigd, daar hü waarnemend-ontvanger wordt. Na 39 jaar van gestadige promotie Gemeentebestuur en -personeel heb het gemeentehuis van Voorschoten afs vanger. Nederland zal wel niet veel vro maar in ieder geval is er nu weer één Nadat mej. van Gest eigeniyk reeds beëindigen in verband met het bereiken heeft zij op verzoek van het gemeente- vuld. Maar nu maandag de nieuwe ont functie treedt, was toch het ogenblik va ben gistermiddag in de Raadzaal van cheid genomen van de gemeente-ont- uwelijke gemeente-ontvangers tellen, minder. per 1 januari haar taak had moeten van de pensioengerechtigde leeftijd, bestuur nog tot nu toe haar taak ver vanger, de heer A. van Duyvenbode, in n afscheid gekomen. Bugemeester C. J. v. d. Hoeven memo reerde, dat mej. van Geest reeds in 1918 in gemeentedienst is getreden en dat zij door haar üver en plichtsbetrachting steeds in rang geklommen was. tot zij enkele jaren geleden als bekroning op haar loopbaan benoemd werd tot ge meente-ontvanger. Spreker stelde de scheidende ambtenares tem voorbeeld aan de jongeren. Namens het gemeentebestuur over handigde hü haar een enveloppe met inhoud, waarbü hij de suggestie uitte, dat de inhoud wellicht voor een buiten landse reis gebruikt zou kunnen worden. Namens het gezamenlük gemeente- personeel bood burgemeester van der Hoeven mej. van Geest een leeslamp en een büpassende kap voor een staan de schemerlamp aan. Ook de gemeentesecretaris, de heer Joh. de Bres, uitte zijn waardering voor het werk van mej. van Geest. Hij wenste haar toe, dat zü nog vele jaren een goede gezondheid mag behouden. Namens de afdeling centrale boek houding sprak de heer P. C. Kraayeveld I woorden van dank voor de uitmuntende 1 samenwerking, terwül de heer C. van Meurs zün afscheidswoorden namens het jubileumfonds vergezeld deed gaan van een elektrisch verwarmings-appa- raat. Hartelük en roerend was ook het dankwoord dat mej. van Geest daarna sprak. Zü haalde op, hoe zü 39 jaar geleden bü de distributiedienst begon nen was. daarna ter gemeentesecretarie in de Tr'eubstraat was gekomen en ten slotte ook de overgang naar het nieuwe raadhuis had meegemaakt. Zü dankte in het büzonder enkele naaste medewerkers i voor de prettige verhouding, die er steeds geweest is en zij wenste de nieuwe ontvanger toe, dat hü in dezelfde pret- i tige sfeer zal mogen werken, en dat hü evenveel voldoening in zijn nieuwe 1 werk zal mogen vinden. Het eerste agendapunt, waarover uit voerig gesproken werd. was het voorstel van B. en W. om het beroepschrift van de heer Ch C. Endeveld niet ontvan kelijk te verklaren. De heer Endeveld wenst een kas op te richten op een ter rein achter de Rijndijk aan de Dijkhof- laan in de Stevenhofjespolder. Uit de beraadslagingen bleek, dat het in feite gaat om een verplaatsing, daar de heer Endeveld reeds ïaren een kas gehad heeft op een terrein enkele honderden meters van dit nieuwe perceel verwij derd. De heer Van der Hulst <KVP) brak als eerste een lans voor de aan vrager. aanvoerend, dat de motieven van B. en W. om dit verzoek af te wyzen erg vaag waren. Bovendien vond hij het een sterk argument dat de heer Ende veld bereid is het warenhuis af te bre ken (zonder enige eis voor schadever goeding te stellen» zodra dit noodzake lijk geacht wordt. Ook de heer Pels (PvdA) vond dit een bel an gr ük motief om het verzoek in te willigen. De haer Fortanier (KVP) meende, dat de PvdA met twee maten mat. omdat enkele jaren geleden deze zelfde fractie tegen de oprichting van een kas aan de Veurseweg was. De heer Pels verdedigde daarop zijn standpunt nogmaals. Burgemeester Van der Hoe ven meende, dat B. en W. in dit geval geen andere beslissing dan een weige ring hadden kunnen nemen. Het door de raad officieel goedgekeurde uitbrei dingsplan laat het bouwen van kassen niet toe. Overigens bleek uit de verde- het optreden van ae goocneiaar en illusionist „Amerco" uit Noordwijk en werd aangevuld door mej. Beks. be zorgde de ouedrs en leerkrachten een kostelüke avond. Tijdens deze bijeen komst heeft de heer Tümstra nog eens gewezen op de plaats, welke de school in het leven der kinderen en ouders inneemt en op de grote waarde en in vloed van christelijk onderwijs. Voor het hem reeds eerder aangeboden ge schenk van de kinderen, dankte hij de ouders hartelijk. G.S. aanvaardden krediet zwembad De Raad van Leiderdorp vergaderde onder voorzitterschap van de burge meester. de heer K. van Diepeningen. Van Ged. Staten was telefonisch bericht ontvangen, dat de laatste begro tingswijziging betreffende de bouw van het zwebad is goedgekeurd. B. en W. deelden verder mede. dat aan de heer C. W. Steenbergen, hoofdcommies ter secretarie, ziekteverlof is verleend. Hierna was aan de orde een supple- toire begroting Bureau Sociale Zorg. Ge vraagd werd voor 1957 een bedrag van f.5000 meer. De raad ging zonder be spreking met dit voorstel akkoord. Ook een voorstel tot verkoop van enige per celen water aan de Provincie, zulks in verband met de aanleg van een verbin dingsweg tussen rijksweg 4 A en de pro vinciale weg LeiderdorpOude-Wete- ring, ontmoette bü de raad geen be zwaar. Door de aanleg van een kabel naar het zwembad is het mogelijk geworden ook de percelen Hoogmadeweg 56 en 58 op het elektriciteitsnet aan te sluiten. De kosten van deze aansluiting komen de gemeente op f. 440. dus f. 220 per perceel. De bewoner van het ene pand is niet genegen dit bedrag te betalen. De be woner van het andere pand wil de aan sluiting wel en is genegen het gehele bedrag te betalen. Bü het voorstel in die zin vroeg de heer Los welke zekerheid de gemeente heeft, want de bewoner wordt in de gelegenheid gesteld dit be drag in 4 jaar te betalen. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente een schuldbekentenis vraagt, zoals in zulke gevallen gebeurt. Mocht later de andere bewoner aansluiting wensen, dan zou dit niet zonder betaling en verrekening kunnen. Over een voorstel tot doortrekking van de Hubrechtstraat naar de Doeslaan en een in verband daarmede aan de heer Koclmoes uit te betalen schadeloosstel ling werd nog kort van gedachten gewis seld en daarna werd ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Eveneens geschiedde dit met een voor stel inzake het verlenen van een subsi die in de kosten van restauratie van de molen in de polder Achthoven. Hoofdmotief voor het afwijzend advies was dat deze molen nog in gebruik is als poldermolen. Eigenlijk zou volgens de voorzitter hier ook niet kunnen wor den gesproken van restauratie, doch van reparatie Zou in dit geval subsidie wor den verleend, dan zouden ook andere polders met een dergelük verzoek kun nen komen. Aan de Leiderdorpse kleuterscholen werd een voorschot verleend op de ex ploitatiekosten. Het voorschot aan de Ver. voor Christelük Kleuteronderwijs bedraagt f. 3763.65; dat aan de Ver voor Neutraal Kleuteronderwijs f. 2051.40. Een nagekomen voorstel betrof „Sub sidiëring Gezinszorg". Onderhandelin gen tussen de Geref. Kerk en de Diaco nie der Ned. lien1. Gemeente hebben er toe geleid dat hier tot stand kwam de Protestants-Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins zorg. Deze Stichting hoopt 1 april a.s. haar werk te beginnen. Onder overleg ging van een begroting vroeg de Stich ting een subsidie van de gemeente. Uit gaande van de veronderstelling, dat het Rjjk in het eerste jaar van oprichting niet subsidieert zal hef subsidie van de gemeente voor dit jaar moeten zijn f. 5210. Na enkele opmerkingen uit de raad lichtte de voorzitter het voorstel om voor dit jaar een subsidie te verle nen van f. 5210 uitvoerig toe. Voor vol gende jaren zal meer in het bijzonder dienen te worden bepaald voor welke onderdelen van het werk van de Stich ting subsidie zal worden gegeven. De ge vraagde subsidie werd verleend. Bij de rondvraag wees de heer Nie- vaart nog eens op de slechte toestand van de woningen aan de Dwarswetering- kade. De voorzitter antwoordde hierop uitvoerig. Hij verklaarde dat de wonin gen niet voor onbewoonbaarverklaring m aanmerking komen en dat over de aan te brengen voorzieningen nog be sprekingen worden gevoerd. De heer Boot vroeg of de gemeente Leiderdorp zich niet kon bemoeien met het gevaarlijke kruispunt Bruggestraat- H. Rijndyk waar zoveel verkeersonge lukken gebeuren. Veel Leiderdorpers moeten dagelijks dit kruispunt passe ren. De voorzitter zei dat dit niet lag op de weg van B. en W. van Leiderdorp, daar dit gevaarlijke punt in een andere gemeende is gelegen Hij meende dat wel de aandacht van de ANWB en de KNAC op dit inderdaad zeer gevaarlijke kruispunt zou kunnen worden gevestigd. diging van de voorzitter, dat het college graag de beslissing in handen van de raad legde. De raad nam daarop dan ook het voorstel van de heer Van der Hulst aan. om toe te staan (tot weder opzegging met een maximum van 8V2 jaar) een warenhuis op te richten op het betreffende perceel. Alleen de beide wethouders verklaarden zich conse quent tegen. De heer De Groot (VVD) vond het vreemd, dat B. en W. voetstoots het advies van het Bureau voor Bouw- en Waterbouwkunde v.h. ir. J. G. Cristiaan- se te Rotterdam hadden gevolgd om voor de koop van een pompinstallatie voor het te bouwen rioolgemaal in de Vlietwijk slechts één firma te laten in schrijven. Spr. vond dit discriminerend tegenover de bouwondernemers, waarvan er meerdere waren uitgenodigd in te schrijven voor de bouw van het ge- maaltje. Sjr. kreeg de toezegging dat in den vervolge met zün wensen rekening ge houden zou worden en de raad stemde er mee in de bouw van het gemaaltje te gunnenaan de firma L. P. van der Geer en Zn. te Leiden voor f. 43.649 en de aankoop van de pomp aan de N.V. Ma chinefabriek „Fraco" te Den Haag voor f. 21.913. Woningbouw De heer Pels (PvdA) vond de jtang van zaken met betrekking tot de bouw van 13 woningen aan de Papelaan nog al bevreemdend. Spr. vond. dat de fir ma ..Eba" te Amsterdam gespeculeerd had op Rijkspremie. want toen deze voor 2van de 13 woningen niet vereend kon worden droeg deze firma de gehele zaak over aan de N.V. „Bouwen" te Rotterdam. Spr. vroeg voor den vervol ge voorzichtigheid bij een dergelijke proeeuder. Overigens werd het voorstel van b. en w. om de raadsbesluiten van 24 augustus 1956 in te trekken en de firma „Bouwen" medewerking te geven, aangenomen, zodat langs de Papelaan 15 woningen gebouwd kunnen worden. Dc heren van E'st en de Groot (VVD) en Dekker (Prot. Chr.) stem den tegen het voorstel om een rege ling te treffen voor uitkering en pen sioen aan gewezen wethouders alsme de aan hun eventuele weduwen en wezen. De heer van Eist motiveerde de stem van zü" fractie. Spr. merkte op. dat in deze gemeen te d wethouders niet in loondienst zijn en dat zij geen volledige dagtaak heb ben. De heer Pels meende, dat hier sprake was van een wettelijke regeling, maar de heer van Eist merkte op, dat deze wet niet een dwingende regeling heeft, maar dat er slechts een moge lijkheid geschapen is. De heer Pels vroeg stemming met genoemde uitslag. De rad besloot verder tot aanleg van een voetpad langs de Haagweg tot aan de tramhalte bij het Haagse Schouw en tot het verlenen van garantie voor de bouw van een zevental woningen via de Bouwkas Ned. Gemeenten. Hulp aan vluchtelingen Bij de rondvraag informeerde de heer PelsPels naar de gang van zaken be treffende hulp aan vluchtelingen. De voorzitter merkte op. dat de ge meente in onderhandeling is over huur of aankoop van gronden langs de zgn. „Benvetnutolaan" om daar een aantal houten woningen te doen bouwen. De medewerking van de eigenaar schünt echter niet groot te zijn. Dit deed de heer Pels opmerken, dat hier sprake is van een gebrek aan burgerzin van de zijde van de eigenaar van de grond, die voor hem beslist beschamend is. Spr adviseerde de onderhandelingen te staken om „het gezicht niet te verlie zen". omdat naar zijn mening de eige naar trachtte munt te slaan uit de situatie. De heer Mol (P.v.d.A.) vroeg B. en W. aan de schoolarts advies te vragen inzake de waarde van verstrekking van vitamine aan de schoolkindoren. waar op de heer Eysink Smeets (K.V.P.) wees op de mogelijkheid van verstrekking van vitamine-biscuits inplaats van schoolmelk De heer Van Eist kreeg in het openbaar geen antwoord op zijn vraag over de stand van zaken betreffende de kleedkamers voor de sportvelden. Wel bleek, dat Ged. Staten hun be slissing verdaagd hadden en dat de voorzitter na de raadsvergadering nadere mededelingen zou doen. Het ljjkt ons toe, dat de investeringsbe- nerking wel van invloed zal zijn op de gang van zaken! Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Dover te Leiden: Woonhuis met tuin Van der Waals straat 20 in bod: f. 15.200, koper: D. Bergman te Leiden c.q. voor f. 16.000. Huis en erf Maredijkhofje 3 in bod; f 1.300 is niet verkocht. Deze pagina ls gedeeltelük gecorrigeerd OEGSTGEES7 WIJKAVOND Gisteravond was er in „Irene" een avond voor de Rhijngeesterwükgemeente. Ds. van der Heide uit Burgwerd in Friesland vertelde aan de hand van kleurendia's over „Oud Jeruzalem waar geen Jood komen kan". Na een korte inleiding, waarin hij over zijn reis naar Palestina vertelde, legde ds. v. d. Heide aan de hand van een plattegrond uit. naar welke plaat sen in Jeruzalem hü de toeschouwers deze avond mee zou voeren. De dia-reis voerde door het oude Je ruzalem, dat Jordaans gebied is. Ds. B. C. Visser dankte de spreker voor de interessante avond, die hij ge boden had. Het is goed dat juist in deze lijdenstijd onze gedachten bü Jeruzalem bepaald worden. De avond werd besloten met het zin gen van Gezang 52. VOORSCHOTEN Jaarfeest Geref. jeugdverenigingen Gisteravond hielden de Geref. M.V. en J.V. in het cultureel centrum gezamen lijk hun feestelijke jaarvergadering. Terecht merkte ds. Den Boer op dat. in tegenstelling tot een onlangs geuite bewering, de jeugd althans van Voor schoten toch wel wat kan organise ren. Het was dan ook een. wat men noemt gezellig jaarfeest waar flinke be langstelling voor was. Frans Zilverentant opende de byeen- komst waarna Hannie Berkhuizen een inleiding voorlas over het onderwerp: „Christus i nhet Oude Testament". Rien Berkhout hield hierna een inlei ding over „De jeugd in het licht van het kruis". De jaarverslagen meestal een taai agendapunt werden door de besturen van beide verenigingen alleszins licht verteerbaar opgediend. Bijzonder aardig werd door de meisjes leden de pantomine „Poppenbruiloft" opgevoerd. Op originele manier werd een komen de actie ten bate van het jeugdwerk aangekondigd. Tenslotte werd het to neelstuk gebracht „Tot uw dienst mijn heer". Vakantievreugd 1957. Voor de derde maal sinds haar bestaan organiseert het comité r.-k. vakantievreugd voor de leerlingen van de r.-k. scholen in de grote vakantie verschillende uitstapjes. Iedere week worden twee dagen uitge trokken, weer zoveel mogelük op dins dag en donderdag. DRIE JUBILEA Op 25 april 1932 werd de heer G. C. Verrips hoofd van de op die datum in gebruik genomen Geref. School aan de Wijngaardenlaan, terwijl op die zelfde datum mej. W. Chr. Wientjes als onder- wüzeres in functie trad. Dus vieren zo wel het schoolbestuur als deze beide leerkrachten op 25 april a.s. hun 25- jarig jubileum. Het zal hun die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken, temeer niet omdat de heer Verrips vóór die datum reeds als onderwüzer aan de enige Chr. School van Voorschoten ver bonden was. De 25ste april zal feestelük gevierd worden met personeel, oud-personeel, ouders, leerlingen, oud-leerlingen en le den van de schoolvereniging. BURGERLIJKE STAND Geboren: Leendert, z. v. L. van der Hoeven en M. S. Zuijderduin; Gerdien C.. d. v. W. Smit en A. Kassenberg. Ondertr.: J. Sinkeldam en M. J. Steyn; N. Luijendijk en T. Boxum. Overleden: P. van Steyn, 90 j. Diploma-uitreiking avondtekenschool In het tekenlokaal, dat daarvoor in de Parkschool" gebruikt wordt, hebben de leerlingen van de Ambachtsavond-tc- kensehool donderdag hun rapporten en/of diploma's in ontvangst mogen ne men. £>e voorzitter van het schoolbestuur, d^hecr H. A. Korthals, verwelkomde de aanwezigen, die belangstelling toonden voor het werk van deze school en ln het bijzonder de burgemeester en wethouder G. Schrama. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mathilda Hendirtoa, dr van P. O. Theu- nlsse-n en D. G. Bekooy; Petrus Jaoobus. zn van W. J. Th. vw.n der Weljden en M. E. Gij bels; Lucia, dr van J, van Holland en I. de Mooy; Peter Henk, zn van H. M. Gijs man en I. van dier Kcflk. ONDERTROUWD J. L. Trapman en Y. J. P. Monod de Froi- deville; N. A. G. Proost en J .E. M. van Remuridt; M. G. C. van Vannen ©n J. J. van der Meer; F. A. Schijthuizen en E. de Winter; A. F. oGeman en B. J. Brouwer; G. J. Prinsen en M. Kokedee; H. Besling en M. E. O. Zilverentamt: D. van der Kwaak en J. Wassenaar; D. H. van der Berg en M C. Plu- P. Kooreman en H. Timmer man; W. P. M. Godidijn en H. M. Juffer- mans; M. van de Peppel en G. H. von Lie benstein OVERLEDEN J. de Haan 78 Jaar .man; J Randoe .71 Jaar. man; P. H. Llmahelu. 30 jaar, huisvr. van C. J. Mol. Aan de ouders vroeg de heer Korthals toch vooral de jongens trouw naar de school te sturen. Spreker besloot met de wens uit te spreken, dat het Gemeentebestuur aan dacht zal schenken aan de huisvesting, die zoveel moeilijkheden meebrengt en met dank te brengen aan de directeur en lararen voor hun arbeid ten bate van deze school. De directeur der school, de heer Edel man. deelde daarna de rapporten en di ploma's uit. De heer Los had daarna de bijzonder dankbare taak aan die leerlingen, die extra prestaties geleverd hadden, een geschenk namens het bestuur te kun nen aanbieden. Burgemeester Van der Hoeven wenste daarna de geslaagden en bevorderden geluk namens het gemeentebestuur. Spr. meende, dat te verwachten ls. dat na nog ongeveer een jaar een beter onder dak voor de school gevonden kan wor den. De uitslagen van de overgangsexa mens: Bevorderd van klas 1 naar 2: W. W. van Aken, K. van Klaveren, P. L. Rood- akker en F. C. A. v. d. Berg 'beste pres tatie); van 2 naar 3: M. Rpijtenbeek. J. Tebrugge. J. Zandbergen en A. Mulder (beste prestatie): van 3 naar 4: B. Zweekhorst; van 4 naar 5: A. J. v. Ros sen, C. van Veen en T. Bakker (beste prestatie). Einddiploma: driejarige cur sus A: T. Duivenvoorden. K. Houtzager en J. Zuijderduin (beste prestatie); van cursus B <5 jaar): M. de Jong, B. Vis, W. J. Olsthoom en J. v. d. Hoeven (bes te prestatie). In het lokaal was een tentoonstelling van werk van de leerlingen ingericht, dat een bijzonder goede en verzorgde indruk maakte. Na de uitreiking van rapporten en diploma's werd met aan dacht en belangstelling kennis genomen van de vorderingen van de leerlingen. Onze plaatsgenoot, de heer J. H. Krooshof. is benoemd tot Rijksgecom mitteerde bij de eindexamens van de tweede leerkring van een der kweek scholen voor onderwijzers (essen) in Den Haag. Medische zondagsdienst Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der dok toren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swen. Veurseweg no. 20. telef. 2356; voor wükverpleegster: Gezondheidscentrum, telef. 2177. Vanavond geeft de toneelvereniging „De Vriendenkring", onder af delfing van de buurtvereniging „Recht door Recht" (Donklaan) in het Bondsgebouw een op voering van het toneelspel „Grote Kinde renDe opbrengst komt ten bate van de radlio-actie „Goed Zo". WARMOND „MORGEN IS TE LAAT" In hotel „De Stad Rome" gaf de pa rochiële afdeling van de R.-K. Bond voor het gezin een filmavond voor haar leden. Deze nog jonge vereniging mocht zich voor deze avond verheugen in een zeer grote belangstelling van ouders en hun kinderen boven 18 jaar. Op het programma stond de vertoning van een Italiaanse voorlichtingsfilm „Morgen ls te laat". De avond werd geopend met een woord van welkom door de heer S. P. van Rün. Professor Hammerstein gaf vooraf enige toelichting op de film. Hierna konden de aanwezigen genie ten van de mooie film, die was opge dragen aan het onbegrepen kind. De film was een pleidooi voor een tüdige en eerlüke voorlichting van het kind in de belangrüke feiten van het leven. Zwanenburgerpolder iap Nederburgh kwamen de stemgerechtig de ingelanden van de Zwanenburger polder in hun jaarlijkse vergadering büeen. Uit het financieel verslag van de heer J. v. d. Voet, bleek, dat de inkom sten hadden bedragen f6923,09 en de uitgaven f4617,13, zodat er een batig saldo te boeken viel van f2305,96. De commissie van onderzoek bestaande uit de heren P. N. v. Schie, J. P. de Haas en G. Bergman, deelde mede. dat zü kas, boeken en bescheiden van de pen ningmeester had onderzocht en in vol komen orde had bevonden. Voor 1957 werden als leden der kascommissie aan gewezen de heren Alb. Oudshoorn, S. v. Schie en J. v. Rün. Overgegaan werd tot vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1957. Deze werd vastge steld in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 7369,51. De omslag werd in verband hiermede vastgesteld op f20.— per ha. In plaats van het aftredende bestuurslid, de heer C. Heemskerk, werd met grote meerderheid van stemmen benoemd de heer J. van Rün. In harte lüke bewoordingen schetste de voorzit ter het vele en verdienstelijke werk. dat de heer Heemskerk, die reeds vanaf 1933 deel uitmaakte van het bestuur, in het belang van de polder had gedaan en het speet hem dat hü wegens ziekte niet aanwezig kon zyn. Besloten werd over te gaan tot het doen schilderen van de molen en de molenaarswoning en dit werk te gunnen aan de heer Th. van Tongeren alhier. Het viswater van de polder, dat tot heden verpacht was voor een bedrag van f 125 per Jaar, werd nu verpacht aan de heer Chr. Berg voor de somma van f300 per jaar en zulks voor een tüdvak van 6 jaar. Bü de ge- bruikelüke rondvraag deelde de heer J v. d. Voet. secretaris-penningmeester van de polder mede, dat hü besloten had einde van dit jaar als zodanig ont slag te nemen, omdat hü meende, dat, WASSENAAR Zwemvierkamp in Sportfondsenbad (Van één onzer verslaggevers) De nog zo jonge zwemafdeling van de Sportveren. WIK trad Donderdagavond voor het eerst officieel voor het voet licht in een zwemwedstrüd. In het Sportfondsenbad aan de Prinsenweg or ganiseerde zü een vierkamp, waaraan werd deelgenomen door junior- en se- niorploegen, zowel dames als heren van de verenigingen Die Haghe, Triton. ZI OS. alle uit Den Haag. en de wed- strüdploeg van WIK zelf. Toen de voorzitter J. D. Hofman na afloop de eindstand bekend maakte, en hierbü bleek dat de adspiranten van de organiserende vereniging beslag hadden weten te leggen op de eerste plaats, wa ren de jongens en meisjes niet meer te houden en werd trainer Verweys in het bad ondergedompeld, een spontane re actie waar door allen hartelijk om ge lachen werd. De einduitslag werd nu als volgt. Ad- spiranten: 1. WIK 342.1 pt.; 2. Die Haghe 346.9; 3. Triton 349.3; 4. ZIOS 350.4. Senioren: 1. ZIOS 688 8; 2. WIK 703.5; 3. Die Haghe 718.8; 4. Triton 731 1. Een fraaie beker, beschikbaar gesteld door de Wassenaarse VW, kwam in het bezit van de WIK-junioren, terwül ZIOS met de in memonam mevr. Ha- gens beker naar huis ging. Jaarvergadering Alg. Openb. Leeszaal en Bibliotheek In de leeszaal aan het Plein werd de jaarvergadering gehouden van de Al gemene Openbare Leeszaal en Biblio theek. De voorzitter, mr. C. A. van Gor- cum, gaf in zün inleidend woord een overzicht van de voornaamste gebeurte nissen. Het memoreerde ook de prettige samenwerking met de Chr. O.L.B. De toewijding van de nieuwe directrice werd door hem geprezen. Voor 1957 is in het vooruitzicht, dat de jeugdbiblio theek in aanmerking komt voor een subsidie, waardoor het werk kan wor den uitgebouwd. Uit het jaarverslag bleek van reden tot voldoening. Het ledental nam toe, het boekenbezit werd met ruim 1000 stuks uitgebreid. Het aantal uitlenin gen was 26.266. De ruimte van de biblio theek laat echter te wensen over. Als bestuurleden werden herkozen mevr. A. H. Niemeijer-Van Nahuys, de heren mr. C. H. van Gorcum, H. v. d. Hoek, dr. J. W. Schulte Nordholt en D. van Praag. Als nieuw lid werd gekozen mevr. I. T. Eernstman-Steghgers. Het kind en de alcohol PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Gisteravond werd in het Deylerhuis vergaderd door de afdeling Wassenaar Voorschoten en Omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, in welke büeenkomst de heer J. J. Webster uit Rotterdam een lezing hield over het on derwerp „Het kind en de alcohol". De presidente, mevr. A. Stammes- Brouwer, heette de dames en de spre ker welkom, waarna het bondslied werd gezongen en diverse verenigingszaken werden besproken en afgedaan. De heer Webster ving zijn lezing aan met het noemen van het bedrag, dat in 1956 aan alcohol werd besteed, te we ten f. 600.000.000, een som met het tel len waarvan een mensenleven is ge moeid. Het aantal geregistreerde dronk aards is pl.m. 40.000. maar blijkens de gegevens van het consultatiebureau te Rotterdam is dit niet de helft van de werkelijkheid. Spr. gaf voorbeelden uit eigen ervaringen vari het leed. dat door kinderen wordt geleden als een der ouders of belden aan de drank zijn. Hij besprak de eigen onderzoekingen van de achterlijkheid van kinderen als gevolg van de drankzucht van ouders en voor ouders. Hü haalde in dit verband uit spraken aan van diverse doktoren en professoren om er dan verder op te wij zen, dat vele ouders de kinderen het gebruik van alcohol leren, omdat bier versterkend is, evenals bloedwijn en an dere dergelüke dranken. Onderzoekin gen wezen uit, dat de helft van de schoolkinderen al met de alcohol be kend is. WASSENAAR ANDES-EXPEDITIE De laatste Nutsavond in dit seizoen was gewüd aan de Andes-expeditie in 1956. waarover werd gesproken door de geoloog dr. Th. de Boqy, aangezien zijn collega dr. C. G. Egeler verhinderd was. Hij werd begroet door de voorzitter mr. R. de Bruyn, die van de gelegenheid wilde gebruik maken om de dames, die zich verdienstelyk maakten by de plaats bespreking, namens het bestuur te be danken. Dr. De Boox ving aan met bü kleu rendia's te vertellen over het gebied waar de expeditie werkte, te weten de Cordilera Vilcabamba. Het monstone landschap is opgekomen uit de zee en stügt nog steds. In het tropische ge deelte worden sonaasappels, koffie en thee geteeld en in het sub-tropische deel o.a. aardappelen, waardoor op en neer een druk verkeer bestaat. Na een geologische uitweiding vertoonde spr beelden van de bevolking in het lagere gebied arm, uitgebreid door de hacien- dero, verslaafd aan de drank uit het suikerriet, in het hoger gelegen terrein beter gesitueerde, vriendelük gastvrije mensen. OEFENING RESERVE-POLITIE Door de reserve-poli tie werd een oefe ning gehouden, waaraan ook werd deel genomen door manschappen uit Voor burg en Rijswük. Het gegeven was, dat negen saboteurs de Melkfabriek van Menken hadden bezet, het personeel hadden overmeesterd en tijdbommen hadden geplaatst. De portier had kans gezien de politie op te bellen. Na een uiteenzetting op het politie bureau door inspecteur Schwantje werd met pl.m. 40 man, bewapend met ka rabijnen. uitgerukt. Het terrein werd omsingeld en daarna rukte men in de duisternis op naar de fabriek, op zoek naar de saboteurs en de bommen. We- derzüds werden deelnemers onscliade- lük gemaakt. Het resultaat was. dat zeven boosdoeners werden gegrepen en maar een klein deel van de bommen werd gevonden. .Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de art sen Paufll<fes en De Neef. BENOEMD Tot directeur van het postkantoor alhier ls met ingang van 1 maart benoemd de heer G H. Vaag9. hoofd van de bedrijfs zelfbescherming en districts-vei:.,-netds- ambtenaar ln het district Arnhem als men tachtig jaar is, het tüd wordt, dat anderen dit werk overnemen. Na afloop van de vergadering begaf het voltallig bestuur zich naar de wo ning van de heer Heemskerk om hem een stoffeiyk biyk van waardering aan te bieden. Tragisch is dat kort laarop de heer Heemskerk is over leden. Medische dienst. De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter Kwint van Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7