In dorpen gemeenschappelijke gemeentepolitie thans mogelijk Blusleiding van Perzië naar de Turkse kust kost drie miljard Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 30 MAART 1957 EEN ENGELSMAN heeft eens gezegd, •dat brieven schijven de verrukke lijkste manier van tyd verspillen is. Als dit waar is, dan moet de Sovjetrus- sische premier Boelgamn over bijzonder veel vrye tijd beschikken, want hij correspondeert nogal eens met president Eisenhower, met de Westduitse Bonds kanselier dr. Adenauer en laatstelijk nu enkele dagen geleden ook nog met de Noorse premier Einar Gerhardsen. Men begrijpt echter wel, dat Boelganin heel andere oogmerken nastreeft dan het doden van de tyd: zijn brief aan Gerhardsen was een schoolvoorbeeld van zijn meesterschap in het beurtelings vleien en bedreigen van een kleine na tie! Op in het oog lopende wijze meng de hij zich in de buitenlandse politiek vanditland.dat sinds 1949 lid is van de NAVO, de Noordatlantische verdragsor ganisatie. En dat lidmaatschap is iets, wat het Kremlin, vooral nu de wijze van bewapening allerwegen belangrijke veran deringen ondergaat, allesbehalve naar de zin is. TERECHT heeft president Eisenhower dadelijk na de publikatie van Boel- ganins brief te kennen gegeven.dat dit soort politieke schrijverij „volstrekt niet te verdedigen" is. De Russische po liticus had de Noren immers wel ge prezen vanwege hun weigering buiten landse militaire eenheden op hun grond gebied toe te laten, maar daaraan toe gevoegd, dat het Noorse volk er „duur voor zou moeten betalen", indien de Sovjet-Unie genoodzaakt zou zijn een vernietigende slag toe te brengen aan mogelijke agressors, waarbij ook de (Noorse!) bases, die bij de Sovjetrussi- sche grens zijn gelegen, vanzelfsprekend in zo'n Russische tegenaanval betrokken zouden worden. Kennelijk zinspeelde Boelganin op het Amerikaanse voorne men atoomwapens aan NAVO-leden en dus ook aan Noorwegen te verstrekken. Zijn dreigement kwam dus hierop neer: aanvaard ze niet, die nieuwe raketten, want gij, Noren, brengt Uzelf daardoor in dodelijk gevaar. ERGERLIJK brutaal is de wijze,waar op Boelganin hier de feiten kortweg omdraait. Na de bondgenootschap pelijke samenwerking in de tweede we reldoorlog, slaagde het Kremlin erin het Westen te verrassen door het ene land na het andere achter het ijzeren gordijn te trekken Nu de afweer der vrije lan den tegen dit politiek knabbelsysteem op volle toeren begint te draaien, is de verdediger de aanvaller! In de Noorse pers heeft de Sovjetrussische premier dan ook geen bijval gekregen. Hem is onomwonden voorgehouden, dat de Wes telijke landen in het algemeen en de Verenigde Staten in het bijzonder in de Suezcrisis nauwgezet de aanwijzingen van de Verenigde Naties hebben gevolgd en tijdens de dramatische gebeurtenissen in Oost-Europa is niet eens gepoogd de gisting in de „volksdemocratieën" uit te buiten. Wèl heeft het Russisch gewapend geweld tegen de Hongaarse arbeiders diepe indruk op de Noren gemaakt. De heer Boelganin mag nu zelf vaststellen wie werkelijk vredelievend is, al behoeft aan het antwoord niet getwijfeld te worden. GEVOEGLIJK kan worden aangeno men. dat de Russische premier met zijn brief gepoogd heeft het neu tralisme in Noorwegen aan te wakkeren. Dat immers is een van de eerste pun ten. die tegenwoordig op het commu nistische programma prijken. Vandaar ook. dat Boelganin uitvoerig herinnert aan de resultaten van het bezoek, dat Gerhardsen een jaar geleden aan de Russische hoofdstad bracht: een han delsverdrag op lange termijn, een cultu reel akkoord, oplossing van water- kracht- en luchtvaartkwesties, uitwisse ling van visserijdeskundigen, sportbezoe- ken over en weer, reizen van parle mentsleden en industriëlen enz. Trou wens, streden Noorwegen en de Sovjet- Unie met zy aan zij tegen Hitler- Duitsland? Bovendien staat U, meneer de premier van Noorwegen, aan het hoofd van een arbeidersregeringJa, als de heer Boelganin brieven schrijft, vergeet hij blijkbaar niet te bedenken, dat papier geduldig is en dat een cyni sche opmerking meer of minder er niet op aankomt ROEREND zyn al deze herinneringen wèl, maar daarom niet minder door zichtig. Zoals men weet, houdt de buitenlandse politiek van het Kremlin zich de laatste tijd opvallend druk met de Scandinavische landen bezig en in dit breder verband moet ook deze brief aan Gerhardsen gezien worden. Van de noordelijke Europese landen is Finland, dat het dichtst bij de Sovjet-Unie is gelegen, weliswaar een vrij land. maar het ontkomt niet aan de gevolgen van zijn geografische positie en moet Mos kou te vriend houden. Zweden is neu traal, al betekent dit allerminst, dat het niet voortdurend op zijn veiligheid bedacht is. Het dient evenwel rekening te houden met zijn Finse buurman. De inwoners van het land-van-de-duizend- meren weten immers maar al te goed zoals men ons enkele jaren geleden in Helsinki nadrukkelijk verzekerde dat het met hun vrijheid vermoedelijk spoe dig gedaan zou zijn, indien Zweden mocht besluiten zich openlijk aan de kant van het Westen te scharen. Geeft de regering in Stockholm haar neutra- lite.t prijs, (er is op 't ogenblik een sterke stroming in het land. die daarop aan stuurt), dan betekent dat de doodsteek voor buurman Suomi! ENIGSZINS ongerijmd komt het ons daarom voor te veronderstellen, dat deze brief aan de Noorse premier eigenlijk indirect bedoeld zou zijn voor Zweden en een waarschuwing aan dat land zou inhouden zijn neutraliteit niet op te geven. Men zal in Stockholm im mers de Finnen niet tot slachtoffer van eigen koersverandering willen maken, ook al beseft men, dat de militaire ont wikkeling zeer snel in de richting van atoomkracht en raketten gaat. Dit laatste weet men in het Kremlin evenwel óók terdege en de communistische leiders vrezen, dat modernisering van de legers van Noorwegen en Denemarken (beide NAYO-lid) het strategisch-belangrijke. maar totnutoe kwetsbare Noord-Europa een veel grotere afweerkracht zal verle nen. Vandaar de met dreigementen ge paard gaande pogingen met name Noor wegen van die versterking af te houden. ViORAL het land van de fjorden trekt in dit verband natuurlijk de aandacht van Moskou. Het zou im mers in een oorlog een ideale uitvals basis van de ruim vierhonderd Russi sche duikboten kunnen zijn, die de scheepvaart op de Atlantische Oceaan in gevaar moeten brengen. Als de Noren echter atoomraketten van Amerika aan vaarden. haalt de Sovjet-Unie zich een uiterst gevaarlijke tegenstander op de hals. indien het een poging zou wagen zich aan de Atlantische kust te nestelen. Met zoet gefluit en dreigende woorden tracht de regering in Moskou deze on aangename verrassing te voorkomen, maar de Noren zullen zich wel tweemaal bedenken voordat zij zich tot levensge vaarlijke neutraliteit laten verlokken. Dat zou immers een uitnodiging voor het Kremlin zyn zich in geval van nood met de grootst denkbare spoed naar Noors grondgebied te begeven. En zouden de Noren dan niet „duur moeten beta len"? Zelfs de heer Boelganin zal dè,t wel niet durven volhouden l Nieuwe politiewet aangenomen Regeling bij de wet (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 106 tegen 4 stemmen de nieuwe politiewet aangenomen. Tegen stem den de heren Gerbrandy (AR), Kodde (SGP), Beernink (CHÜ) en Schmal (CHU). Tevoren had prof. Oud ver klaard dat de VVD-fractie voor zou stemmen omdat handhaving van de bestaande toestand erger zou zijn. Volgens de nieuwe politiewet zal er in gemeenten met minder dan 10.000 in woners Rijkspolitie zijn. Met algemene stemmen heeft de Kamer echter een amendement van de heer Van Doorn (KVP) aangenomen, volgens hetwelk bij de wet kan worden bepaald dat in twee of meer gemeenten een gemeenschap pelijk korps van gemeentepolitie kan optreden. De regering nam het amendement over van de heren Boekhoven (PvdA) en Van Doorn (KVP), waarin wordt bepaald dat voor c" handhaving van de openbare orde de burgemeester optreedt als hoofd der politie en dat voor die handhaving de in de gemeente dienst doende politie eventueel dus ook Rijks politie onder zijn bevelen staat. Eveneens nam de regering het amen dement van de heer Van Doorn over volgens hetwelk bij acties van de Justi tie in een gemeente met Rijkspolitie tevoren het oordeel zal worden ingewonnen van de burgemeester, voorzover de actie de handhaving van de openbare orde raakt. Het amendement van prof. Oud (VVD), dat de burgemeester ook een taak wilde toekennen bij de bevordering van een doelmatig opsporingsbeleid. werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor het amendement stonden op VVD, AR. CHU. CPN en SGP, maar PvdA en KVP bleven zitten. Het amendement van de heer Cal- meyer (CHU) om buiten twijfel te stel len dat ook de marechaussee een politie- orgaan is, welk amendement minister Samkalden overbodig had genoemd, werd met 37 tegen 71 stemmen verwor pen. Tegen stemden PvdA. KVP en CPN. De overige amendementen met be trekking tot de marechaussee trok de heer Calmeyer in. Tot 7 mei is de Tweede Kamer met Paasvakantie gegaan. (Ingez. Med.-Adv.) 1eM/«c Baby" 'Hills verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei RECHTZAKEN Twee Leidse aannemers gearresteerd Een 32-jarige Leidse aannemer en zijn 25-jarige broer werden gisteren tydens de zitting van het Haags Gerechtshof op last van de procureur- generaal gearresteerd wegens ver moeden van meineed. Zy getuigden in de zaak tegen een 41-jarige los- werkman uit Naaldwijk, die ontkende dat hy in de vroege morgen van 21 juli 1956 te 's-Gravenzande in een bouwkeet in het Staalduinse Bos een mede-arbeider had geslagen. In eer ste instantie was hij hiervoor veroor deeld tot f. 40 boete of 10 dagen. Tijdens het vooronderzoek hadden enkele getuigen verklaard de klap, die de arbeider na drie dagen pas een op gezette kaak zou hebben bezorgd, te hebben gezien. De aannemers, die door raadvrouwe mej. mr. J. B. A. Marcus uit Honselersdijk, a décharge waren opge roepen steunden echter de ontkennen de verklaring van verdachte. Er zou wel gescholden, maar niet geslagen zijn. De procureur-generaal waarschuwde de getuigen dat het Huis van Bewaring op een kier stond, maar zy volhardden bij hetgeen zij hadden gezegd. Hierop wer den zijn ter zitting gearresteerd en werd de behandleing van de mishandelings zaak tot onbepaalde datum geschorst. Acht oliemaatschappijen werken samen bij totstandkoming van geweldig project Tegen het einde van dit jaar zal een begin worden gemaakt met de aanleg van een buisleiding van de Golf van Perzië naar de Turkse kust. aldus heeft de president van de Standard Oil Company of New Jersey, Monroe Rathbone, Prinses Beatrix woonde sisteravond gróteren medegedeeld. Hy zei, dat de blusleiding, die 800 miljoen dollar (onge- Prinses Beatrix op het schrijversbal H.B.S .er gooide een politieman met steen bij de Russische Ambassade Eis: f100.boete (Van onze Haagse redactie) Een 17-jarige hbs-er uit Den Haag, die door de Haagse rechtbank was ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 3 weken, omdat hij op zondagavond 4 november van het vo rige jaar tijdens relletjes in de buurt van de Russische ambassade aan de An- dries Bickerweg een polltie-agent een steen tegen diens hoofd zou hebben ge gooid, heeft in hoger beroep voor het Haagse Gerechtshof terecht gestaan. De jongeman ontkende nog steeds zich aan het hem tenlastegelegde feit te heb ben schuldig gemaakt. Hij had de relle tjes alleen maar als toeschouwer gade geslagen. zo zei hij. waarbij hij echter wel mee was weggelopen met de andere jongelui, toen de politie charges uitvoer de. Positieve herkenning Twee politiemannen, die ook voor de rechtbank zeer positieve verklaringen hadden afgelegd, vertelden, dat er niet de minste twijfel over kon bestaan, dat de jongeman in kwestie inderdaad de zelfde was, die een der agenten een steen tegen diens hoofd had gegooid. Ook de Procureur-Generaal was van oordeel, dat ..er geen speld tussen te krijgen is" en hij vond het daarom erg dom van de jongen om desondanks te blijven ontkennen. Het optreden van de jongelui kenmerkte de Proc.-Generaal overigens als ..branie- en vlegelwerk", dat in geen verband stond tot de impul sief gerezen verontwaardiging over het Russische optreden in Hongarije van toen. Het stenengooien naar de politie is op zichzelf reden genoeg voor een onvoor waardelijke gevangenisstraf. Maar de Proc -Generaal wilde voor deze keer nog de jeugdige leeftijd van de verdachte en andere omstandigheden in aanmerking nemen. Daarom volstond hij met het eisen van een geldboete van f. 100, sub sidiair 10 dagen hechtenis. De verdediger wees er nog op dat in ieder geval geen opzet heeft bestaan de politie te mishandelen. Verder sloot hij zich aan bij het requisitoir. In zijn laatste woord herhaalde de jongeman nog eens, dat hij onschuldig was. (Ingcz. Med.-Adv.) PERFECTE PLASTIC HULPSTUKKEN de literaire feestavond ..Het boek en de Muzen" bij. die in de Stads schouwburg te Amsterdam wordt ge houden ter opening van de 22ste boe kenweek. I)e avond en ook de boeken week werd geopend door de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall. Aanwezig waren o.m de minis ters J. M. L. Th. Ca!s, S. L. Mans- holt. prof. I. Samkalden, H. J. Hofstra en J. G. Suurhoff en dr M. J. Prin sen, Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland. Nadat Prinses Beatrix de Schouw burgzaal had betreden, hoorden de vele honderden aanwezigen staande het Wilhelmus aan. De Prinses werd be groet met een driewerf hoera, aange heven door de Amsterdamse burge meester. Nel Oosthout droeg verhalen voor van Louis Couperus en Harry Mulisch. Het Nederlands ballet onder leiding van Sonia Gaskell bracht de première van Graduation Ball, op muziek van Johan Strauss en in de choreografie van Da vid Liehine. Muzikale medewerking verleende het kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjens. De avond werd besloten met het traditonele schrijversbal in de foyers en gangen van de Stadsschouwburg. (Ingez. Med.-Adv.) Rustig nijlpaard wordt plotseling razend! Het eerste gedresseerde nijlpaard ter wereld was Oedipus, het braafste en vredigste dier, dat men zich kon den ken. Jarenlang werkte hij rustig mee in de voorstellingen van circus Sarrasani en liep dromerig en onverschillig van zijn bassin naar de piste en weer terug. Juist omdat hij zo gesteld was op rust. zal het altijd wel een 'raadsel blijven wat er op een avorud in Oeddpus is om gegaan. Wat hem ertoe heeft gebracht zijn eendere kalme loop plotseling te onderbreken en zich onverwachts, in valslagen razernij, op de olifanten te werpen, die niets vermoedend op hun plateau stonden te wiegen. Allen, die het zagen, waren als aan de grond ge nageld Zo begint één van de tientallen verha len. die u kunt lezen in het circus- veer 3 miljard gulden) zal kosten, in drie a vier jaar gereed zal komen. Hierbij zal veel afhangen van de verkrijgbaarheid van stalen buizen. De buisleiding zal een doorsnee van 84 centimeter hebben en een miljoen vaten (barrels) olie per dag kunnen vervoeren. Aan de aanleg zullen acht maat schappijen deelnemen, nl. de Compagnie Francaise des Pétroles, de Koninklijke Shell, de Texas Company, de Gulf Oil. de Standard Oil of California, de British Petroleum, de Standard Oil of New Jersey en de Socony mobil oil. Over de geprojecteerde buisleiding deelde Rathbone voorts mede, dat haar capaciteit ongeveer twee maal zo groot zal zijn als de capaciteit van de be staande buisleidingen in het Nabije Oosten. De buisleiding zal olie vervoeren uit de olievelden in Perzië, Irak, Koeweit en Saoedi-Arabië. De nieuwe buislei ding wordt geen internationale onderneming, maar zal een uitsluitend parti culier karakter dragen. hebben op de inkomsten van Egypte uit I het genationaliseerde Suezkanaal, ant- 1 woordde Rathbone, dat de buisleiding in de eerste jaren wellicht een daling van deze inkomsten tengevolge zal hebben. Rathbone deelde mede, dat dit de eerste maal was. dat deze maatschap pijen samen zijn gekomen. Hij had ge constateerd, dat alle maatschappijen gaarne bereid waren de moeilijke vraag stukken. waarvoor de conferentie was beleid, te bespreken. De maatschap pijen gevoelen reeds geruime tijd de be hoefte aan een dergelijke buisleiding en de Suezkanaalkwestie heeft thans de stoot gegeven. De oliemaatschappijen hebben in de Londense conferentie ver scheidene werkcommissies van deskun digen ingesteld en over zes weken zal opnieuw een conferentie in Londen wor den gehouden, waarin de rapporten dei- deskundigen zullen worden behandeld. Doel: „spreiding" ven het oüevervoer naar Westen De voornaamste reden, waarom deze buisleiding zal worden aangelegd is. de behoefte aan een „spreiding" van het vervoer van olie van de olievelden in het Nabije Oosten naar het Westen, zo deel de Rathbone mede. Rathbone deed deze mededelingen aan journalisten by zijn terugkeer van een te Londen gehouden conferentie der acht oliemaatschappijen. Gevraagd wel ke gevolgen de nieuwe buisleiding zal Rondom de veemarkt Handel stemt tot tevredenheid (Van onze deskundige medewerker) De veemarkten zijn zeer druk bezet geweest deze week en men kan over de handel in het algemeen tevreden zyn. Op de gebruiksveeafdelingen was de vraag bijna overal duidelijk groter dan er in lange tijd is geweest. Indien de weersgesteldheid gunstig mag blijven en geen strenge nachtvorsten optreden, kan het vee zeer spoedig naar 't land, want er is reeds voldoende gras. Voor de vet- weiderij lopen er zelfs al veel beesten buiten. De vraag naar goede geschikte weidekoeien was dan ook in de afgelo pen week zeer goed en de prijzen bleven hoog, ofschoon door het grotere aanbod de mindere kwaliteiten meestal op het einde der markt moeilijk allemaal ge plaatst konden worden. Onze noteringen waren voor de kalf- en melkkoeien in hoofdzaak variërende van f 800 tot f 1100 met voor de topklasse nog wel wat daar bovenuit. Een lichte stijging was hier voor wel aanwezig. Jong fokvee, als pinken en guste vaarzen deden tussen f 425 en f 750 per stuk en guste weide- koeien van onder naar boven van f 600 tot f 950 per stuk. Op de slachtveeafdelingen was een vrij goed aanbod, terwijl er pl.m. 1000 stuks Engelse, Ierse en Deense slacht- runderen werden ingevoerd. De stakin gen in Engeland hebben de transporten album „De bonte droom van het Cir cus". Een boeiend en afwisselend ver haal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en -pJaatjes, geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Do véren en Fred. Tho mas. Voor slechts f. 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleve rancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Room- boteralbum". Postbus 47. Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toe gezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaat jes. ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Kees Pruis overleden Te zijnen huize is na een langdurig lijden, op 68-jarige leeftijd overleden de caberetier en revue-artiest Kees Pruis. Bijna een halve eeuw heeft Kees Pruis op de planken gestaan en tal van suc cessen geoogst. Voor het laatst is hij opgetreden op de laatste avond van het vorige jaar (voor militairen in Ermelo). Volgens de uitdrukkelijke wens van de overledene zal de begrafenis in alle stilte geschieden. BINNENLAND H M. de Koningin heeft gistermorgen tten palelze Huis ten Bosch de nieuwe Tunkse ambassadeur ,de heer Selahaddflm Arbel, ontramigen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. De algemene vergadering van het hoofdbestuur met de afgevaardigden van de Protestant Christelijke onderwijzersver eniging zaü op donderdag 25 april in „Noord-Brabant"' te Utrecht worden ge houden. Aan het einde van de vergadering zullen mededelingen worden gedaan over de op 10 en 11 juni as. (Pmksterweek) te hou den algemene vergadering te Enschede. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De daita, waaorp de correspondentie uiitertijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. ..Alcantara" (4 april)- Australië; s.s. „Arcadia" '(1 april); Brazilië: m.s. „Alcan tara" (4 april); Canada: m.s. „Zuiderkruis" (6 april): Chill: via New York (4 april): Indonesië: s.s. Laertes" (9 april); Ned. Antillen; m.s. „Sibajak" (4 april); Nieuw Zeeland: m.s. ..Sibajak" (4 april); vla En geland (6 april); Suriname: m.s. „Hydra" (2 april); Unie v. Zuld-Afrlka- m.s. ..Star ling Castte" (6 april) en Z.W -Afrika: Brits Oost-Afrika; via Frankrijk (6 april). De minister van O. K. en W heeft er geen bezwaar tegen, dat de namen van de ingevolge de Nijverheidsonderwijswet gesubsidieerde maddelb. technische scho len en van de middelbare confectieschoo! mr. Koetsier te Amsterdam worden ge wijzigd In onderscheidenlijk: hogere tech nische scholen en hogere technische school voor de confectle-lndiuetrie mr. Koetsier - In het Museum van Gijn te Dor drecht wordt van vandaag af tot 18 april een tentoonstelling gehouden van pren ten .tekeningen, penningen, postzegels, boeken enz. betrekking hebbend op het leien van Miohiel Adrlaenszoon de Ruyter De expositie bevat verscheidene zeldzame stukken, o.a. een uitnodiging om de be grafenis van de Ruyter bij te wonen en een brief van de vlootvoogd aan „hun ne hoogmogende heren ven de Staten-Ge ne ra al". Gistermiddag ontving de minister van Economische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra in kasteel Oud-Wassenaar de d'ireoteuren en secretarissen van in het buitenland geves tigde Nederlandse Kamers van Koophan del. die hier te lande op uitnodiging van en tezamen met de economische voorlich tingsdienst hebben beraadslaagd over een sterkere coördinatie der economische voor lichting over ons land:. De Vereniging Siimavi heeft voor 1957 een bedrag van f 80.000 toegezegd ten be hoeve ran die bestrijding der kindersterfte op Ned. Nieuw-Guinea. Voorts gaf Simavt voor dit doel een auto ten geschenke teneinde een betere controle of- de zieken te bevorderen en beonette- lyke patiënten tijdig op te sporen. De regering heeft het niet nodig ge oordeeld voor de In valid itei tsre ntetrekkers een compensatieregeling In het leven te roepen, zoals voor de trekkers van onge- rallenrente. zo deelt de Staatssecretaris van Sociale Zaken mede in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp Inzake dc- compensatie van de premie voor de Al gemene Ouderdomswet voor onge va llen - r en te trek kers. De vijfde nationale A.N.W.B.-kamipeer- tentoonstelling „Goed Kamp", due van 12 tot en met 15 april te Den Haag In de Houtrusthallen en op het bijbehorende buitenterrein wordt gehouden, zal op vrij dagmorgen. 12 april, geopend worden door de Directeur-Generaal vam die Volksge zondheid. prof. dr. P. Muntendam. Voor de zesde maal houdt de fede ratie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer haar Concours d'Elé- gance voor touringcars, dit jaar op woens dag 8 mei te Arnhem. Er zullen 70 toer- wagens aan het concours deel nemen. Op vrijdag 5 en zaterdag 6 april wordt te Delft de 26e Rotary-landdag van dis trict 67 gehouden. Dit district is een ran de twee. namelijk het 66e en 67e district, waarin de Nederlandse Roteryclubs zijn gegroepeerd. BUITENLAND Een militair gerechtshof van Boeda pest heeft de 24-Jarige Ferenc Balazs ter dood veroordeeld wegens het verbergen van wapens en ammunitie, aldus meldt Radio-Boedapest. Het door Balazs inge diende verzoek om gratie is doorgezonden naar de presidentiële raad, De Franse luitenant Pierre-Henri Pe- rln, die i noktober JJ. in Zuid-Marokko door gewapende benden werd ontvoerd, is gisteren gezond en wel. door de Marok kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Prins Moelai Hassan, In het gebouw van de Franse ambassade te Rabat gebracht. Prins Kassan (de oudste zoon van Sultan Ben Joessef). verklaarde dat de bendeleden Perin hadden willen „uitwisselen", doch dat zij gehoor hadden gegeven aan het verzoek van de Sultan hem weer op vrije voeten te srtellen. De hoogleraren en andere functiona rissen van de universiteit van Kaapstad hebben vrydag op een speciale bijeenkomst protest aangetekend tegen het regerings ontwerp, dat beoogt de leer der apartheid op alle Zuidafrikaanse hogescholen ven kracht te verklaren. In een resolutie ver klaren zij o.m. dat het wetsontwerp, tndiiien aanvaard, .grovelijk Inbreuk zafl maken op de persoonlijke vdjheid: der Zuidafiikaanss buigers". De Amerikaanse schrijver en Sherlock Holmes-kenner Christopher Morley (..Kit ty Foyle") Is in New York op 66-jarige leeftijd overleden. De bekendste Britse vlootbasis. die ran Sca.pa Flow bij Noord-Schotland ls vrijdag gesloten. Zij zal voortaan slecQlte gebruikt worden ais olie-opslagplaats. Volgens het Chinese persbureau „Nieuw Ohlna" wordt binnenkort begon nen met d'e bouw van een stuwdam lm de middenloop van de Gele River, waardoor een meer van 350 vierkante km zal ont staan. Het plan ls opgesteld door een in stituut te Leningrad en het zal worden uitgevoerd met behulp van Russisch mate rieel. Men hoopt door de stuwdam over stromingen te voorkomen, de bevloeling te regelen .elektrische stroom op te wek ken en de bevaarbaarheid van de Gele R:ver te vergroten. Voor de „Algerijnse Club" In Tunis heeft zioh gisterochtend een ontploffing voorgedaan, die aan twee personen het ie- ven heeft gekost. Twaalf mensen werden gewond. Volgens sommige ooggtulgen had den onbekenden vanuit een auto 'n hand granaat naar de club geworpen, die In een taxi terecht kwam. die voor die deur stond.. Na de ontploffing vloog de taxi in brand. Vier Turkse herder®, die enige weken geleden bij het afslaan van een aanval van wolven op hun kudde gebeten waren, zijn dezer dagen aan hondsdolheid overleden. Zij hadden hun verwondingen wel verbon den doch er verder geen aandacht aan be steed. Hun dorp. Tekat In Mldden-Anato- liè, is nu door de gezondheidsdienst gelso-, leerd. Er zijn donderdag te Valparaiso in Chili ernstige ongeregeldheden uitgebro ken door ontevredenheid over de verho ging van de tarieven van het openbaar vervoer In de ochtenduren werden auto- en trolleybussen met stenen bekogeld. In de avonduren gooiden betogers ruiten in van gebouwen en voertuigen en haalden zij palen van het elektriciteitsnet omver. Bij botsingen tussen de politie en de be togers werden talloze personen gewond. Joszef. kardinaal Mindszenty. de rooms-katholieke primaat van Hongarije, heeft gisteren in de Amerikaanse legatie te Boedapest In alle stilte zijn 65ste ver- jaarag gevierd. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft te Istanboel een overeen komst getekend volgens welke Turkije voor een waarde van 750 miljoen Duitse mark artillerie-munitie aan de Westduitse weer macht zal leveren De Britse minister-president, Mac- mllilan, heeft de voorzitter van het bestuur van de Liberale party vrydag geschreven dat de genetische schade door radlo-aoti- vlteit tengevolge van kernontplofflngen onbetekenend zal zijn als er niet meer proeven worden genomen dan thans Mac- millan haal die het oordeel aan van de Commissie voor de gevaren van straling, een orgaan van de Britse medii9che raad,. ZATERDAG St.-Antoniusclubhuls: Cabaret Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. Uitvoering Speeltuinver. 7.30 uur nam. ZONDAG Gerecht: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. H. Dalllnga. 11 uur voorm. Hogewoerd 175 Openbare lezing Jehova's Getuigen. 4.00 uur nam. t MAANDAG Schouwburg: K: en O. Ned. Comedie „Aparte tafels". 8 uur nam. Hooigracht 84: Contactbijeenkomst Hu manlta's. Spr. P. C. Faber. 8 uur nam. Oegstge est: (W. de Zwijger- kerk) Baptisten Gemeente .8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K: en O. Ned. Oomedie „Aparte tafels". 8 uur nam. Stadszaal; Modeshow C. en A. Brennink- meyer. 7.30 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K: en O. Ned. Comedie „Aparte tafels". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ver. E.- H B.O.-dienst Lelden. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Feestavond Ned. Politiebond. 8 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Filmvoor stelling „Die nachtwache". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rllksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v m tot 4 uur nam RUksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse Drenten 10 uur 12 en 4 uur 's Zondae? van 2—4 uur BIOSCOPEN Casino: „Nana". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: Noodlanding in de Jungle". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 e>n 9.15 uur. I.uxor: „Drie mannen In de sneeuw". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.1 5uur. Trianon: „De straat der geverfde lippen". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev: „Shotgun". 14 jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyolus „The toast of New Or leans". Zaterdag 30 maart zljm geopend des mid dags, 's-avonds en 's-nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Boekwyt. Breestraat 74 .tel. 20552; Apo theek Haven. Haven 18, tel. 20085; Apo theek Oegetgeest. Wilhelmiinapark 8, Oegst geest. tel. 26274. Zondag 31 maart is van 's-morgens 8 uur tot 's-avonds 12 uur alléén geopend; Apotheek Boek wijt. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Jager, Pieterse. Schaefer, Stoffers en van Alphen. Te Oegstgeest floor dokter Held. tel. 24649 By geen gehoor hy Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. nog niet bepaald belemmerd. Er is deze week bijzonder veel fijn rundvlees voor export bestemd, meer dan 200 ton. Hier door kwam er veel z.g. voorvlees op de binnenlandse markt, dat in de loop der week wat in prijs daalde, doch daar tegenover werd het achtervlees voor export zeer duur betaald. De prima jonge slachtbeesten zyn momenteel zeer duur. Dubbel A-klasse werd reeds tot- f3.80 verkocht. De 1ste kwaliteit f3.25 tot f 3.40 en goede tussenkwaliteit f3. of daar iets boven. Alleen de mindere soorten rond f 2.70 tot f 2.80, waarvoor ook de buitenlandse beesten werden ver kocht; de zeer vette wat minder. De eerste paasveetentoonstelling van dit jaar werd donderdag te Rhenen gehou den met een mooie collectie. Hiervan zullen ook verschillende exemplaren naar de Leidse tentoonstelling komen. Kampioen der dikbilklasse werd een rund dat werd gemest door de veehou der Stokman te Abbenes, terwijl een lste prys werd behaald door de Gebr. Biemond te Abbenes. Veel werd er te Rhenen nog niet verkocht. Men vroeg er prezen van f4.per kg. geslacht ge wicht voor de beste beesten. De vette en nuchtere kalveren werden bij flinke aanvoeren weer iets vlotter geplaatst, met veel export. Ook het wol- vee kon voor export weer tot goede pry- zen worden verkocht. De slachtvarkens kwamen met williger handel ca. 5 cent per kg. omhoog. In de loop van de week varieerden de prijzen naar gelang de kwaliteit tussen f 1.70 en fl.80 per kg. levend gewicht. Mestvarkens en biggen gingen kalm prijshoudend van de hand. De paarden waren bijzonder duur f 750 tot f 1200 per stuk. Slachters f 2.20 tot f2.60 per kg. geslacht gewicht. Overleg in Engelse metaalindustrie is gisteren mislukt De besprekingen over de Ionen tussen de werkgevers in de metaalindustrie en de vakbondsleiders zijn gistermiddag op een mislukking uitgelopen. Daarop heeft de minister van Arbeid gister avond de vakbondsleiders verzocht de staking van de arbeiders in de metaal industrie af te gelasten. Hy kondigde aan dat er onmiddellijk een hof van onderzoek zal worden ingesteld. Het gevolg van de mislukte onder handelingen is dat een half miljoen ar beiders in Londen en omgeving zioh vandaag bij het stakingsleger zullen voegen. Voorzorg President Eisenhower heeft gisteren voorgesteld, dat het kabinet gemach tigd wordt vast te stellen of de Ame rikaanse president tijdelijk niet in staat is zijn taak uit te oefenen en de vice- president als president moet optreden. Volgens Eisenhowers voorstel zal het kabinet mogen optreden, indien de pre sident zelf niet wil of kan beslissen zijn taak tijdelijk neer te leggen. Eisenhower stelde voor dit te regelen in een amendement op de grondwet. Een aantal leiders uit het congres, met wie de president over het amendement had gesproken, zeiden tot verslagge vers, dat een dergelijk amendement niet nodig is. Een gewone wet is vol gens hen voldoende. De woordvoerder van het Witte Huis zei later dat een amendement na goed keuring van het Congres door drie kwart van de regeringen der Staten zou moeten worden bekrachtigd, en dat pre sident Eisenhower's tweede ambtster mijn waarschijnlijk zou eindigen vóór dat bereikt zou worden Arrestaties in Hongarije Radio-Boedapest meldt, dat de poli tie van Szolnok een zekere Sandor Al- sorjai met zijn vijftien „medeplichtigen" heeft gearresteerd. De groep wordt er van beschuldigd verscheidene Russische soldaten te hebben vermoord en „terro ristische groepen te hebben gevormd om de volksrepubliek omver te werpen". De groep zal binnenkort terecht staan. Het partijblad „Nepszabadsag" deel de gisteren mede. dat de politie van de provincie Zala zes inwoners van het dorp Lent heeft aangehouden wegens „plundering van een wapenopslagplaats van het leger en terrorisme". Nadat Ka- dar aan het bewind was gekomen had den de gearresteerden „fascistische ter roristen" geholpen uit Hongarije te vluchten. „Nepszabadsag" meldt voorts de ar restatie van de advocaat Borsovai en zijn bende „contra-revolutionairen", die in de provincie Borsod „misdadige con tra-revolutionairen" uit de gevangenis hebben willen bevrijden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2