Minister Salisbury kan zich niet verenigen met vrijlating Makarios Westelijke landen beraden zicli op Nassers bonding inzake Suezkanaal WEERBERICHT Gisteren passeerden elf schepen Waarschuwing aan de reders Abonnementsprijzen Zal minister Dulles zich met de besprekingen gaan bemoeien? Fa. D. KRET Zn. „Ik ben bereid een Kabinet te vormen, me op te offeren*" 96ste jaargang ZATERDAG 30 MAART 1957 No. 291G& LEIDSCH DAGBLAD Directeur! 3. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. m.i.v. 1 april a Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In het Suezkanaal heerste gisteren voor het eerst sinds de blokkade een flinke bedrijvigheid: gisterochtend voer een konvooi van tien schepen, met het 7.000 ton metende Italiaanse vrachtschip ,,Sando Primo" voorop, bij Suez het kanaal binnen. Egyptische, Amerikaanse en Russische loodsen voerden de navigatie uit. Uit noordelijke richting passeerde één schip, zodat in totaal elf schepen van het kanaal gebruik maakten. Alle schepen voldeden de tolgelden aan de Egyptische autoriteiten. In Parijs werd gisteren van officiële zijde vernomen, dat er op het ogen blik Brits-Frans-Amerikaanse besprekingen worden gevoerd over het jongste Egyptische memorandum inzake het Suezkanaal, waarin de regering van Nasser o.m. zegt, dat zij zelf, zonder buitenlandse hulp, het kanaal zal beheren en exploiteren en dat een kwart van de ontvangen gelden zal worden gestort in een fonds voor ontwikkeling van het aan het Suezkanaal grenzende gebied en het kanaal zelf. De drie Westelijke landen hebben de reders gewaarschuwd tot nader order nog geen gebruik van het kanaal te maken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat ,,de Westerse staten niet kunnen toestaan, dat hun economie is overgeleverd aan de genade van Egypte". Vandaar dat Frankrijk zeer sympathiek staat tegenover de plannen om oliebuisleidingen door Turkije en Israël aan te leggen". In samenwerking met andere nationa liteiten hebben de Nederlanders ook nog deelgenomen aan de verwijdering van nog zeven andere wrakken. Van Neder landse zijde hebben deel uitgemaakt van het „Survey-team": ir. G. Langelaar Gzn.. J. M. Lolkus en P. van den Berg en de duikers Ph. van 't Wout en A. van der Zwan. Van de 450 man. waaruit het personeel van de vloot van de V.N. be stond waren er 150 Nederlanders. Groot Nederlands aandeel in de vrijmaking Ofschoon het Suezkanaal thans in technisch opzicht weer bevaarbaar is voor schepen tot 20.000 ton en de voornaamste bergingswerkzaamhe den dus achter de rug zijn, moeten er toch nog zes wrakken worden op geruimd. Bij de gehele onderneming hebben de Nederlanders een zeer belangrijke rol gespeeld. Afgezien van de technische leiding over de gehele bergingsoperatie, welke door L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst tezamen met Em. Z. Svitzers' Bjernings Entre- prise te Kopenhagen werd gevoerd, heeft de Nederandse bergingsvloot alleen reeds veertien wrakken uit het Suezkanaal verwijderd, waaron der twee die tot de moeilijkste ob stakels behoorden, n.l. de „Louis Terrier" en de „Edgar Bonnet". Onze abonnementsprijzen worden met ingang van 1 april 1957 ver hoogd met: 4 cent per week, 20 cent per maand,, 50 cent per kwartaal. Deze worden dus per 1 april: per week 59 cent, per maand t. 2.55, per kwartaal f. 7.50. Tot deze geringe verhoging heb ben wij moeten besluiten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de kosten van de grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a.s. wederom in prijs zal worden verhoogd (waar mede deze papierprys pl-m. 9 x dc vooroorlogse zal zijn geworden), terwijl andere voor het dagbladbe drijf belangrijke kostenstijgingen mede in aanmerking zijn genomen. De stijging van dc kosten in de loonsector wordt de abonnees niet doorberekend. De Minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring zowel aan de verhoging van de papier als aan die van onze abonnements prijzen gehecht. Niet ravitailleren in Arabische haven De raad van de Arabische Liga heeft zich akkoord verklaard met een aanbe veling. volgens welke schepen met koop waar. met bestemming of afkomstig van Israël, niet in Arabische havens mogen ravitailleren, aldus bericht de corres pondent van Belga in Cairo. Deze sche pen mogen in de Arabische havens al leen voldoende brandstof innemen om de dichtst bijzijnde niet-Arabische ha ven kunnen bereiken. De raad verwierp voorts het plan volgens hetwelk Arabie ren. die in Israël wonen, hun eigendom men in dit land zullen kunnen ruilen te gen eigendommen van Joden, die in Arabische landen wonen. Gemengde patrouilles in strook van Gaza Het internationale politieleger en de Palestijnse politie hebben in de strook van Gaza gemengde patrouilles opge richt. aldus heeft Tekoah, adviseur van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken inzake vraagstukken die betrekking hebben op de wapenstilstand, gisteren in Jeruzalem medegedeeld. Vol gens hem zijn de Ver. Naties in feite ëen instrument van de Egyptenaren ge worden om Israël te bestrijden. Hij sprak zich uit "voor een blijvende bar rière tussen de strook van Gaza en het Israëlische grondgebied. Tekoah verklaarde dat men sinds de terugtrekking van de Israëlische troe pen uit de strook van Gaza had waar genomen. dat de grens tussen dit gebied en Israël 23 maal illegaal is overschre den, en wel vijftien maal voor het ple gen van sabotage daden of diefstallen, vier keer voor het leggen van mijnen, en vier keer voor het stelen van oogsten. Volgens Tekoah hebben de manschap pen van het internationale politieleger geen bevoegdheid om de buit van dief stallen op te sporen en de personen te arresteren, die de grens tussen Israël en de strook van Gaza overschrijden. ïlij verklaarde voorts, dat de bevelhebber van het internationale politieleger, on der druk van de Egyptische regering, een bevel heeft uitgevaardigd dat de leden van het leger zich niet met de Is raëliërs mogen verbroederen. Zeer ernstig Premier David Ben-Goerion van Is raël heeft volgens een in France-Soir (Parijs) gepubliceerd interview ver klaard. dat de toestand in het Midden- Oosten ..zeer ernstig" zou worden als de verzekeringen, die aan Israël waren ge geven ten aanzien van de Golf van Akaba niet beter werden nagekomen dan die aangaande het bestuur van de strook van Gaza. Hij zei dat Israël zich niet in oorlog met Egypte beschouwt en geen troepen van de V N. op zijn grondgebied wil toelaten. Elke poging van Egypte of Arabië om de Israëlische scheepvaart door de Golf van Akaba te blokkeren, zou Israël dwingen van zijn recht tot zelfverdediging gebruik te maken. Ben- Goerion zei nog steeds te hopen, dat de strook van Gaza onder bestuur van de V N. komt. UIT BRITSE KABINET GETREDEN Turkije zal protesteren icanneer Engeland niet de aartsbisschop gaat onderhandelen De markies van Salisbury, de voorzitter van de Britse Kroonraad en na premier Macmillan en de minister van Binnenlandse Zaken Butler de belang rijkste man in het kabinet, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden, dat door Koningin Elizabeth is aanvaard. Hij kon zich niet verenigen met de vrijlating van aartsbisschop Makarios. Hij achtte diens vrijlating slechts gerechtvaar digd, indien de aartsbisschop voldaan had aan hetgeen wij tot nu toe altijd als een noodzakelijke voorwaarde voor zijn vrijlating hebben beschouwd en onvoorwaardelijk op de Eoka een beroep had gedaan om een einde te maken aan het terrorisme. Premier Macmillan antwoordde, dat het kabinet .ampele overwegingen" aan het besluit had gegeven, dat met „volledige instemming" van gouverneur Harding was genomen. Tweede ontslag op principiële grond Dit is Salisbury's tweede ontslag op principiële gronden. In 1938 nam de thans 63-jarige markies tegelijkertijd met Eden zijn ontslag als protest te gen de verzoeningspolitiek ten opzichte van Italië. De graaf van Home, minis ter voor Gemenebestbetrekkingen, zal zijn functie overnemen. Volgens dc officiële bekendmaking zal de graaf van Home optreden als leider van het Hogerhuis met burggraaf Hailsham, de minister van Onderwijs, als plaats vervanger. Salisbury's verantwoorde lijkheid voor de atoomenergie zal werden overgedragen aan jjremier Macmillan. Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft gisteren gezegd, niet bereid te zijn om over de politieke toekomst van Cyprus te onderhandelen als hem niet wordt toegestaan naar Cyprus terug te keren. Hij verwachtte echter binnen kort toestemming te verkrijgen. Hij legde er de nadruk op, dat voor het volk van Cyprus „een democratische en rechtvaardige oplossing slechts neer komt op de toepassing van het zelfbe schikkingsrecht". Dit einddoel zou hij blijven nastreven. Desgevraagd zei Makarios, dat hij en zijn metgezellen een goede behandeling hadden genoten in hun ballingschap. Hij had er nog geen idee van wanneer hij de Seychellen zou verlaten maar hjj zou eerst naar Griekenland gaan en dan naar Londen. Van de zijde van het Turkse minis terie van Buitenlandse Zaken is gis teren gezegd, dat Turkije bij Engeland zal protesteren als Engeland onder handelingen opent met aartsbisschop Makarios. Turkije beschouwt hem ver antwoordelijk voor het „terrorisme" op Cyprus, zo voegde hij eraan toe. In Turkse politieke kringen is men zeer verbaasd over de Britse besluiten. Luidruchtig feest De gouverneur van Cyprus, sir John Harding heeft verklaard, dat het zeer bevorderlijk voor de rust op het eiland zou zijn, wanneer de Eokaleider Grivas en de andere leden van zijn organisatie Cypnis zouden verlaten. Zolang zij op Tijdens de pauze van de opvoering in de Amsterdamse Stadsschouw burg ter gelegenheid van de Boe kenweek 1957 werden enkele leden van het Nederlands Ballet aan Prin ses Beatrix voorgesteld, waarvan deze foto een beeld geeft. het eiland bleven, zouden de veiligheids- troepen door moeten gaan met naar hem te zoeken en hen de gerechte straf te doen ondergaan. Gisteravond werd in de hoofdstad Nicosia een uitgaansverbod uitgevaar digd tussen zonsonder- en zonsopgang voor personen beneden de 27 jaar, ook de Engelse militairen. Dit ge schiedde nadat op meer dan luidruch tige wijze uiting was gegeven aan de vreugde over de vrijlating van de aartsbisschop. Zelfs is het tot scher mutselingen gekomen tussen feestvier ders en de veiligheidspolitie, die ge bruik maakte van traangas om de menigte te verspreiden. Leden van de Turkse hulppolitie voerden met gum miknuppels een charge uit. Britse militairen moesten in Famagusta de opgetogen en te enthousiaste menigte met behulp van traangas verspreiden. Luclitvaartoverleg in impasse De nu reeds anderhalve week durende luchtvaartonderhandelingen in Washington zijn volledig in een impasse geraakt. Dit werd door de leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris E. H. van der Beugel gisteren toe gegeven tegenover verslaggevers, nadat hij een onderhoud van drie kwartier met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles had gehad. De heer Van der Beugel verwacht, dat Dulles zich als resultaat van de besprekingen in het komende weekeinde persoonlijk zal gaan bemoeien met de besprekingen. Hij heeft over deze kwestie nauw contact met president Eisenhower. Wellicht zal door deze bemiddeling nog een compromis mogelijk worden. Maandag zal dan waarschijnlijk een misschien laatste bespre king tussen de delegaties worden gehouden. Nog een brief. Na de brief van maarschalk Boelga- nin aan de Noorse premier Gerhard- sen (zie het hoofdartikel „Brief" in de eerste kolom van pagina 2) heeft ook de Deense premier Hansen een brief van de Sovjetrussische premier ontvan gen. Deze werd hem gisteren door de Russische ambassadeur in Kopenhagen overhandigd. De commissie voor Bui tenlandse Zaken uit het Deense parle ment zou dit correspondentiestuk van daag bespreken. (lngez ftled.-Adv.) LOODG1ETERSBEDK1JF EN SANIT-MT?E TNSTAI I A TIES Iloge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Soekarno's eerste echtgenote: Soekarno roept wederom op tot eenheid Mevrouw Fatmawati Soekarno, (eerste) echtgenote van de Indonesische president, heeft aan hem en aan de voormalige vice-president Moh. Hatta, een brief geschreven, waarin zij de vraag stelt ivaarom een vrouw niet zou kunnen worden belast met de vorming van een nieuw Indonesische ka binet. „Als moeder van het Indonesische volk en eerste dame des lands, die in het presidentiële paleis heeft gewoond, ben ik bereid mij voor het heil van volk en staat op te offeren", aldus mevrouiv Fatmawati Soekarno. In haar open brief stelde mevrouw Fatmaivati aan de moeders in Indo nesië voor om een vrouw, die niet bij enige politieke partij is aangesloten, tot kabinetsformatrice te benoemen. „De vaders zijn niet rein", aldus de schrijfster, met een verwijzing naar de huidige crisis in de jonge republiek. Tot slot deed mevrouw Fatmawati een beroep op de bevolking om één te blijven. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking, later ook opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Oost. Dezelfde of iets hogere tempera turen (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 MAART Zon op: 6.20 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 6.01 uur; onder: 19.43 uur (N.M.). Hoogwater te Katwijk te 3.30 en 15.43 uur. Laagwater te 11.32 en 23.50 uur. Dit nummer bestaat uit I) pagina's en een Bijvoegsel De gouverneur van de Ned. An' tillen, de heer A. B. Speekenbrink werd gisteren in Huis ten Bcsch door Koningin Juliana beëdgd. De aankomst van de gouverneur bij het pateiSi Tegen corruptie Eenzelfde beroep deed Soekarno gis teren. toen hij in Rangkasbitoeng. in West-Java, een massabijeenkomst toe sprak. Hij betoogde dat alle problemen en moeilijkheden van tegenwoordig, die hij omschreef als kleine kwaaltjes, waar mede elke jonge natie (e kampen heeft, voortsproten uit tweedraeht tussen de politieke leiders. West-Irian is nog niet tot het grond gebied van Indonesië teruggekeerd, het werk op het gebied van de opbouw ver loopt traag, en het volk wacht nog steeds op de uitvoering van de opzeg ging der RTC-overeenkomsten. omdat de leiders niet eensgezind zijn. aldus de president, die in zijn rede ook de cor ruptie ten sterkste veroordeelde. ..Ik kan zeker begrijpen, dat U grieven hebt ten aanzien van de hooggeplaatste functionarissen en dat U niet alleen voor hun belangen gebruikt wilt worden" aldus Soekarno ..Het is twijfelachtig of de leiders, die in luxe en weelde leven en eten van gouden borden en zilveren schalen, wel op een eerlijke manier aan hun welstand komen". Soekarno zeide voorts, dat vele Indonesiërs ontstemd zijn over de partijtwisten in Djakarta. Deze werken slechts vertragend op de ontwikkeling van het land. Soekarno deed een beroep op het Indonesische volk om af te rekenen met partijstrijd en kleinzielige twisten, aangezien het land nog vele projecten in uitvoer heeft. Talrijk® verhoren In verhand met de corruptiebestrij ding wordt vernomen, dat na de aan kondiging van de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasoetion, dat tegen corrupteurs en bedriegers krachtig zal worden opgetreden, onge veer 40 politieke leiders door de mili taire politie naar Bandoeng zijn opge roepen. Tot dusver zijn 12 van hen ver hoord. Hieronder waren oud-ministers en parlementsleden van praktisch alle partijen. Een woordvoerder van het leger in Djakarta verklaarde, dat mogelijk ook het plaatselijk militair commando van Djakarta, tot soortgelijke stappen zal overgaan in de komende dagen Volgens het nationalistische blad ..Mer- deka" behoren tot de opgeroepenen ook twee commissarissen van politie en ten minste twee oud-ministers van Finan ciën. De demissionaire vice-minister van Economische Zaken. F. Oemas onthulde, dat de omvang van de smokkelarij in Indonesië op het ogenblik is toegenomen tot een waarde van 3 miljard roepiahs per jaar. Moeilijkheden aan Amerikaanse zijde Minister Dulles had de heer Van der Beugel verteld van „interne moeilijkheden", die er aan Ameri kaanse zijde bestaan, maar deson danks had de Nederlandse delega tieleider vastgehouden aan zijn standpunt. De staatssecretaris had verklaard, dat in Nederland zeer veel gewicht wordt gehecht aan deze be sprekingen. De leden van de delega tie zijn algemeen van gevoelen, dat zeker na zulke langdurige onder handelingen enig resultaat moet worden bereikt. Waarnemers in Washington nemen aan. dat de onderhandelingen ernstig bemoeilijkt worden door pogingen van Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen om te voorkomen, dat de KLM nieuwe landingsrechten in de Ver. Staten krij gen. daar zij daardoor hun belangen bedreigd achten. Van Nederlandse zijde wordt vooral aangedrongen om lan dingsrechten in Los Angeles in Cali- fornië Voorts in Houston in Texas en het recht in New York passagiers op te nemen op de route naar Curagao via Miami. Tegen deze verlangens is in de Amerikaanse Senaatscommissie voor de Buitenlandse Handel enkele dagen gele den sterke oppositie gerezen Het Tweede Kamerlid de heer De Kadt heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken schriftelijk vragen ge steld over deze onderhandelingen. In de berichtgeving was doorgedrongen, als zou er een zekere samenhang bestaan tussen de KLM en de Nederlandse de fensie. Een mislukken van het overleg zou wel eens kunnen leiden tot een ze kere beperking van de Nederlandse de fensie. aldus de berichten. Mag worden aangenomen, dat deze mededelingen zijn geïnspireerd door de Nederlandse dele gate. zo vraagt de heer De Kadt zich af. Doch hoe zeer de belangen van de KLM ook de regering ter harte gaan. de nationale defcnsiebelangen mogen in geen enkel opzicht in het geding worden gebracht voor het hereiken van een op zichzelf gewichtig economisch doel. Daarom verzoekt hij de minister een duidelijke verklaring in die richting af te geven, opdat eventuele verwarrende berichten ongedaan worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1