Leidse Universiteitsbibliotheek Grote Koreaanse schenking voor Vijftien delen van belangrijk historisch boekwerk VRIJDAG 29 MAART 1957 Naar wij van de directeur der Leidse Universiteitsbibliotheek, dr. A. Kessen, vernemen, heeft dr. Kyung Kyoo Cho, de vice-voonitter van de Nationale Assemblee der (Zuid)Koreaanse Republiek, de eerste vijftien delen van de circa vijftig delen omvattende geschiedenis der laatste Koraanse dynastie aan deze bibliotheek overgedragen. Deze schenking is te danken aan de waardering, welke men van de zijde der Koreaanse regering koestert voor het feit, dat de Leidse Universiteit de enige Westeuropese universiteit is, waar de Koreaanse geschiedenis wordt bestudeerd. Eerder reeds ontving de docent in het Japans en Koreaans, de heer F. Vos, van de secretaris van president Syngman Rhee een waarderend schrijven n.a.v. zijn bijdragen tot de kennis der oude Koreaanse geschiedenis in Europa. „Waarachtige aantekeningen der Koninklijke dynastie" Het geschiedwerk in kwestie, de Wangdsjo-sillok, de „Waarachtige Aan tekeningen der Koninklijke Dynastie', dat uit 1709 hoofdstukken (ruim 100.000 bladzijden!) bestaat en de periode 1392- 1863 bestrijkt, Is een fotografische repro ductie van een aanvankelijk slechts in enkele exemplaren vervaardigd werk, waarin alle belangrijke gebeurtenissen van dag tot dag werden opgetekend. Naar de heer Vos ons mededeelde werd het voornaamste materiaal byeenge- dering der V. N. en op doorreis was naar Korea, toen hy de delen aan de Leidse Bibliotheek aanbood, prees daarbij de tradities der Leidse Universiteit en haar aandeel in de strijd voor geestelijke vrijheid. Hij wees erop, dat ook in het oude Korea de idealen van de waardig heid van de mens en de vrijheid van het individu immer hoog zyn gehouden. In de ..Waarachtige Aantekeningen der Koninklijke Dynastie" vinden wij vele voorbeelden van mensen uit het gewone volk, die hun klachten omtrent bepaal de misstanden aan de koningen voor brachten en steun en leiding van hem ontvingen. Ook van de zijde der vorsten was er steeds een levendige belangstel ling voor het welzijn van het volk. De derde koning der Ji-dynastie liet in 1403 de eerste losse metalen boekdrukstypen ter wereld vervaardigen en leverde aldus een belangrijke bijdrage tot het versprei den van kennis onder het volk. In het edict, waarin het gieten van deze stypen werd bevolen, schreef de vorst: „De kosten voor dit werk dienen niet door belastingen van het volk ge dragen te worden. Ik en mijn familie alsmede de ministers, die zulks wensen, zullen persoonlijk voor de benodigde gelden zorgen." Minister analphabetisme in Aziatisch vasteland De vierde koning der zelfde dynastie vond het eenvoudige Koreaanse alfabet (Hangul) uit. dat de plaats moest in nemen van het tot die tijd toe ge bruikelijke Chinese schrift. Dank zü deze uitvinding is nog heden ten dage de kunst van het lezen en schrijven onder het Koreaanse volk meer ver breid dan onder enig ander volk van het Aziatische vasteland. Dr. Cho, die ook nog gewaagde van het Nederlandse aandeel in de strijd te gen de communistische overweldigers, sprak de hoop uit. dat zij die deze ge schiedenis zullen bestuderen, daarin de idealen zullen vinden, die ook thans nog het Koreaanse volk bezielen, idealen die dit volk gemeen heeft met de andere naties, die zich bewust zijn van het feit, dat hun welzijn in de eerste plaats wordt bepaald door de vrijheid van de ge dachte en het woord. „Wij hopen", aldus dr. Cho, „dat U door deze boeken ons Koreanen en onze aspiraties zult leren begrijpen, want wjj delen met U dezelfde liefde en eerbied vor de menselijke vrijheid en wwardigheid". Aanleg en onderhoud van het gazon in de tuin De Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbonden" vergaderde gisteravond in café Aniba aan de Herenstraat. Na opening door de voorzitter, de heer J. H. Smit, behandelde deze uit voerig een vraag over de behandeling van het luciferplantje. Na de gebruike lijke ballotage van nieuwe leden hield de heer H. de Pree een causerie over de aanleg en het onderhoud van het gazon in de tuin. Het gazon brengt rust in de tuin. Als regel vergt een gazon onge veer de helft van de totale oppervlakte van de tuin. Voordat graszaad gezaaid wordt moet de grond goed bewerkt wor den: bemesten, diep spitten, rommel en onkruid verwijderen. Onderscheid in bemesting maakte de heer De Pree tussen de bemesting van humusrijke en humusarme grond. In het laatste geval bemeste men de tuin met ruige mest. De graszaadmengsels, die bij de ver schillende voorwaarden toch gunstige resultaten afwierpen, hadden de volle aandacht, waarna de heer De Pree stil stond bij de tijd van zaaien en de meest gunstige omstandigheden, waaronder dit kan geschieden. Tegen vogelvraat bestaan verschil lende middelen. Vervolgens behandelde spr. het vor men van een gazon, door het leggen van graszoden. Hierin schuilt het ge vaar. dat men veel onkruid in de tuin brengt. Daarom moeten de zoden van een vertrouwd adres betrokken worden. Wanneer de zoden gelegd zijn. moe ten ze zo goed worden aangeklopt en ingestrooid met wat fijne grond. Bij droogte worden ze gesproeid. Na het maaien van het gazon moeten direvt de kanten worden afgestoken. Na het maaien bij regenachtig weer verdient het aanbeveling te mesten met korrel- mest. Aan het verdere onderhoud van het gazon, wat betreft vrijhouden van onkruid en het voortdurend maaien moet eens per week aandacht worden besteed. Dr. KYUNG KYOO CHO bracht door de officiële geschiedschrij vers. werkzaam op de Tsjoentsjoegwan, het historigrafisch bureau der regering te Seoel. Deze gegevens werden aange vuld met de verslagen van de diverse ministeries en de provinciale magistra ten. Eerst na de dood van een bepaalde koning werd aan deze aantekeningen een definitieve vorm gegeven, waardoor een zekere objectiviteit werd gegaran deerd. Aanvankelijk vervaardigde mende aantekeningen in vier exemplaren, waar van er één in het historiografisch bu reau. drie op andere plaatsen in 't land bewaard werden. Dat dit een wijze polii- tiek was. bleek bij de Japanse invasie van 1592, toen alleen het te Tsjondsjoe bewaarde exemplaar behouden bleef. Sindsdien maakte men van elk verslag vier copieën. Dat zonder dit geschiedwerk een be hoorlijke studie van het genoemde tijd perk onmogelijk is, behoeft wel geen be toog. Men vindt er niet alleen de bin nen landse gebeurtenissen in vermeld, maar ook vele wetenswaardigheden om trent de bétrekkingen met andere lan den. Zelfs bevat het enige berichten om trent een groep Nederlandse schip breukelingen, die in 1653 op de zuid kust van Korea strandden en 13 jaar in het land verbleven. Aan dit ver blijf is het eerste Westerse boek over Korea, geschreven door Hendrik Ha mel, te danken. In het bijzonder prees de heer Vos zijn vriend, Col. Ben C. Limb, perma nent waarnemer van de Koreaanse re publiek bij de Verenigde Naties, en dr. Kyu Nam Choi, de Koreaanse minister van Onderwijs, wier persoonlijke be moeiingen veel hebben bijgedragen tot de verwezenlijking van deze schenking. Bijdrage tot cultuurbegrip Dr. Cho, die zijn land heeft vertegen woordigd bij de debatten over de Ko reaanse kwestie in de Algemene Verga- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Arie Jan, zn van C. Momtagne en G. Plu.; Fl'ori's Willem Jan. zn van H. J. Muildier en L .F A. Gramberg; Helène Maria Anctrée. dr van J .F. van Nes en J. J. M. van den Bergih; Paulina Oajtharia. d'r vam A. J. Breedeveld en C. C. Epskamp; Geertje, dr van P. J. van Leeuwen en M. A. Brussee; Johanna Catharima, dr van M. Keijzer en J. C. Zandvliet; Rudvolf Gerriit Willem, zn •van G. H. de Groot en J. E. van Kerkhof. GETROUWD J, J. Kluivers en J. J. Nijssen; P. A. H. Hannen en F. L. E. M. Bel'tgens; P. J. Calkhoven en O. Pottere: H. G. Groenen dijk en J. E. Ma/rijt; Th. H. Diokhoff en M. C. A. Juffermans; L. F. Th. M. vam Berkel en P. M. Verhoeven; J. F. van der Zeeuw en H. M. Hollebeek; C. H. Munmi'k en J. Koren; M. van de Wetering en M. K. Geu- ke: A. G. Humme en A. Oudehoorn; G. Boogaard en M. Tegelaar; C. A. van Scha- gen "en L. J. Kluivers; C. Viseer en W. Oos- see. OVERLEDEN R Krijgsman, 79 Jaar, man. Officiële publikatie WIJZIGING VERORDENING Ol» DE WINKELSLUITING 1933 I Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken nis, dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125. is nedergelegd ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden de door de Raad dier gemeente In zijn vergadering van 25 maart 1957 vastgestelde Verorde ning. houdende wijziging van de Verorde ning op de Winkelsluiting 1953 I (Ge meenteblad no 15). laatstelijk gewijzigd bij Verordening \an 18 oktober 1954 (Ge meenteblad no 22). Deze wijziging houdt onder meer ln. dat de verplichte dinsdagmiddagsluiting ook geld't voor winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak verf- en verfwaren plegen te worden verkocht. AFSCHEID MR. H. R. GOUDSMIT Als secretaris van Raad voor Kinderbescherming Onlangs heeft mr. H. R. Goudsmit als secretaris in intieme kring van leden en staf afscheid genomen van de Raad voor de Kinderbescherming, in verband met zijn benoeming tot secretaris van de Centrale 'Adoptieraad. De voorzitters van de beide commissies, mr. H. F. A. Donders en ds. D. J. Vossers gewaag- den van het vele werk, dat de heer Goudsmit met kennis van zaken, met enthousiasme en liefde had gedaan. Me- juffrouw W. Th. A. Laken sloot zich namens de staf bij de beide voorzitters I aan. Op de zitting van de Kinderrechter te Leiden, welke de heer Goudsmit voor de laatste maal meemaakte, werden door de officier van Justitie en de Kinder rechter de goede kwaliteiten van de heer Goudsmit belicht en de prettige samenwerking gememoreerd. Donderdagmiddag had in het Bureau van de Raad nog een afscheid plaats van de diverse instanties met wie de heer Goudsmit in de 11 jaar van zijn secretariaat ten nauwste had samen gewerkt.. Aanwezig waren o.a.: de kan tonrechter, mr. F. Ligtenberg; de grif fier. mr. W. de Koning; de substituut griffier, mr. J. E. Conradi; mejuffrouw mr. M. J. Zeelenberg; hoofdinspectrice van de Kinderpolitie; mr. P. A. van Toorenburg. secretaris van de Sociale Raad en voorts bestuursleden van de Vereniging Pro Juventute: R.-K. Ver eniging voor Gezinsvoogdij; de Vereni ging Liefdewerk voor Kinderbescher ming; de Vereniging Kinderzorg: Dia conie der Nederlands Hervormde Ge meente: de Vereniging „Tot Steun"; de Christelijke Jeugdhulp: de Margaritha van Cortonastichting en de Commissie van Ongehuwde moeders. Expositie V.G.L.O. Met laaiend enthousiasme hebben de leerlingen van de openbare lagere school voor V.G.L.O. aan de Oude Vest, die in april de school gaan verlaten, dezer dagen samen met nog enkele anderen een expositie ingericht van eigen ge maakte werkstukken. Velen kwamen zo wel gistermiddag als gisteravond het tentoongestelde bewonderen. Ook de Rijksinspecteur voor het lager onderwijs de heer J. Machielsen. gaf van zijn be langstelling blijk en liet zich door het hoofd der school, de heer J. G. Wilter- dink. voorlichten. De tentoonstelling maakte een bescheiden, doch uitstekend verzorgde indruk. Uit een en ander bleek duidelijk, dat het onderwijs op deze school mede gericht is op de belangstel lingscentra van de leerlingen. Dat er veel aandacht wordt besteed aan reke nen en taal spreekt vanzelf. De jongens en meisjes hebben de aan dacht. welke er aan hun werk is be steed. volkomen verdiend! LEIDSE ASSURANTIE-CLUB. Onder voorzitterschap van de heer J. A. Harteloh, kwam gisteravond de Leid se Assurantie Clyb in één van de zalen van „Het Gulden Vlies" bijeen. Het gedeelte, voor de pauze droeg een huishoudelijk karakter. Na het volbren gen van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, vond een bestuurs verkiezing plaats. De aftredende heren Guteetling en Harteloh werden herko zen. De heer Bonnema werd gekozen als plaatsvervanger van de heer Zeeman, lid van de kascommissie. Voorts deelde de voorzitter mede. dat 3 mei een hersen- gymnastiekavond georganiseerd zal wor den tegen de Goudse Assurantie Club. Na de pauze vertoonde dr. W. J. Gos lings. oud-hoofdinspecteur van het on derwijs op Curacao, enige kleurenfilms over de Nederlandse Antillen. Ouderavond Vlietscliool Voorschoten Psychologisch onderzoek op de scholen" Omzet steeg met 3.2 miljoen In het Cultureel Centrum hield de Openbare Vlietschool een ouderavond, waarvoor tevens genodigd waren de ouders van de leerlingen van de Parkschool en van de Openbare Ulo. Deze avond was gewijd aan het psy chologisch onderzoek op de scholen, waarover mr. A. L. C. Knook een inleiding hield. Deze spreker had zijn lezing, in drie delen gesplitst: 1. waartoe dient het schoolonderzoek. 2. hoe zit zo'n onder zoek in elkaar en 3. wat zijn de prakti sche resultat en. In het vervolg van zijn lezing liet spreker duidelijk uitkomen, welke doelstellingen men heeft en hoe men die denkt te bevorderen. Het „wat" werd vrij uitvoerig belicht, waarbij spreker erop wees, dat een in dividuele test het belangrijkst is en dat het bepaald niet voldoende is alleen het Intelligentie Quotiënt te bepalen. Bij zo'n onderzoek wordt getracht de titale mens. de gehele persoonlijkheid te zien. De redenen van zo'n onderzoek zijn o.m. uitvloeisels van het. feit, dat 35 tot 45% van de leerlingen van de aanvangsklas- sen van een lagere school nooit zonder doubleren de eindstreep halen. Spreker wees erop. dat in de puberteit het dag programma van menig kind zo is, dat iedere vakvereniging onmiddellijk zou protesteren als een arbeider een derge lijke dagtaak kreeg te vervullen. En juist die puberteit is een van de be langrijkste periodes in een mensenleven zo niet de belangrijkste. Bij ieder onderzoek moeten volgens spreker, de ouders betrokken worden, benevens de onderwijzer, eventueel de schoolarts of een geestelijke. Toch is het resultaat, naar de ervaring van jaren leert, slechts voor 85% goed. Daarna ging spreker nog uitvoerig in op de vraag, welke verwachtingen de ouders kunnen koesteren van zo'n on derzoek. Mra Knook stelde nog met nadruk vast. dat er geen kind is dat niet wil. Als men meent, dat een kind niet wil zit de oorzaak altijd bij de ouders of in het gezin. Een onderzoek daarnaar is beslist noodzakelijk. Vanzelfsprekend ging mr. Knook in op het werk van de beroepskeuze-advi seurs van de Rijksarbeidsbureaus en de methoden, die door hen worden toege past. Na de pauze werden nog diverse vra gen gesteld, waardoor de heer Knook in de gelegenheid gesteld werd op enkele punten dieper in te gaan. De voorzitter van de oudercommissie, de heer H. R Mol. dankte de spreker onder aanbieding van een boekenbon. Deze voorzitter had in het begin van de avond een speciaal welkomstwoord ge wijd aan de burgemeester en wethouder G. Schrama. aan de schoolarts, dokter Van der Heul en aan de leden van de onderwijscomkmissie uit de Raad de heren C. Bolle en A. de Groot. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. Klassieke taal en letterkunde de heren H. A. M. Goddijn (Lelden) en P. J Sijpesteyn (Rotterdam) (cum laude). VOLLEYBAL-COMPETITIE. Voor de gewestelijke hoofdklasse wor den hedenavond in het Gymnasium de volgende wedstrijden gespeeld: SleutelringPunch 8 uur); Prof.- wiik—C.S.V.D. (9 uur). m Tenslotte werd een film: „Tussen spel en leven" gedraaid. In de hal van het Cultureel Centrum was een bijzonder aardige tentoonstel ling van werk van de leerlingen van de Vlietschool en de Parkschool ingericht, waarbij speciaal opviel, dat bij de teken en handenarbeidlessen verschillende bijzondere technieken beoefend waren en dat ook sterke aandacht geschonken was aan groepswerk. Leids oorlogsmonument wordt 4 mei onthuld Jaarvergadering Expogé In Centraal werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van de afdeling Leiden van de Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen uit de Bezettingstijd. De voorzitter, de heer L. Questroo, verwelkomde de leden en vatte het ma tige bezoek als een pluim op voor het bestuur, dat het beleid op de juiste wijze wordt gevoerd. Niettemin zou hij het prettiger vinden als de leden door hun bezoek meer belangstelling toonden voor het vele werk dat door het bestuur wordt verricht. Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onveranderd goed gekeurd. Het aantal leden is met 6 ge stegen tot 133, daarbij hebben zich nog 20 donateurs aangesloten. De aftredende bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen, de voor zitter niet alleen met algemene stemmen, maar ook met het verzoek om het de cennium maar vol te maken. De voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dit jubel- Jaar weer in dezelfde prettige samen werking met bestuur en leden het beleid in „Expogé" te mogen voeren. Na de bespreking over het landelijk congres, dat van 19 t/m 22 mei a.s. te Utrecht zal worden gehouden, deed de voorzitter de mededeling, dat ook dit jaar een uitnodiging is ontvangen om een dertigtal studerende vluchtelingen, die momenteel in Westduitse kampen vertoeven, enige weken in Leiden te la ten doorbrengen en wel van 26 mei— 17 juni. Het programma bevat o.a. kennisma king met het westerse gezinsleven, door in lezingen en gesprekken deze mensen op de hoogte te brengen met de westerse democratie, o.a. staatsinrichting, econo mie. godsdienstige stromingen en socio logie. Ook zal er een contactavond ge vormd worden met politieke jongeren en zal contact gezocht worden met bui tenlandse studenten van de universiteit. Op een vraag over het oorlogsmo nument antwoordde de voorzitter, dat met het grondwerk reeds begonnen is en dat het in de bedoeling ligt het monument op de vierde mei te ont hullen. In Leiden komt een Cambridge Week Enige tijd geleden is in de Universi teitsstad Cambridge in Engeland het plan gerijpt om de stad, figuurlijk ge sprokén over te brengen naar andere Universiteitssteden in het buitenland. Dit plan, na voorgelegd te zijn aan de verschillende secties, welke deel uitma ken van de gehele stad Cambridge, werd met groot enthousiasme ontvangen en is sindsdien verder uitgewerkt. Teneinde aan het dit doel te kunnen beantwoorden, heeft een onlangs opge richt comité besloten, dat dit door mid del van een culturele en wetenschappe lijke week zal moeten worden bereikt en welke week de ..Cambridge Week" zal worden genoemd. Als eerste land voor de Cambridge Week werd Nederland uitgekozen, ter wijl de stad Leiden het meest geschikt zal zijn. omdat deze Universiteitsstad niet alleen ongeveer van dezelfde groot te ls als Cambridge, doch bovendien wat faculteiten betreft en ook op ander ge bied zoveel daarmede overeenkomt. Besloten is daarom deze Cambridge Week te houden van 24 t.m. 29 juni. Behalve dat de burgemeester van Cambridge als beschermheer optreedt, heeft het plan de volle steun van de grote industrieën van die stad. Vele professoren en docenten alsmede de Studentenverenigingen van Cam bridge hebben hun medewerking aange boden. Men verwacht dat deze week een volledig representatief karakter van alle facetten en het werk In Cambridge zal weergeven. Naast een lunch, welke door de orga nisatoren van de Cambridge Week zal worden aangeboden op de openingsdag en een receptie, welke door de burge meester van Leiden de volgende dag zal worden gegeven, zullen diverse evene menten plaatsvinden, waarvan tot op heden reeds bekend zijn de sportwed strijden tussen teams van de Universi teiten van Cambridge en Leiden, opvoe ringen van Shakespeare's „As You Like It", alsmede een recital in een oude kerk in Leiden door de „Madrigal Society of Cambridge". Als middelpunt van deze week zal een tentoonstelling worden ingericht in de Stadsgehoorzaal, waarbij zal worden ge tracht een zodanig beeld te geven, dat het publiek de indruk zal krijgen, bij het binnentreden van de Stadsgehoor zaal de straten van Leiden te verlaten en rechtstreeks in het hart van de stad Cambridge te lopen. De opzet zal zijn het publiek een beeld te geven van Cambridge „vroeger en nu". OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: MarLnus, an van W. G. van Loef en A. G. Gd as bergen; DlTtk J„ zn van J. C. van den Hoonaard en M. van der Vij ver. Ondertrouwd: J. W. A. Grijzen, 38 Jaar en L. van Vliet; D. P den Os. 24 Jaar en M. Versloot, 30 jaar; F. de Koning. 25 Jaar, en C. E. de Leen, 25 Jaar. Overleden: L .J. van Dunné, 70 jaren; W. J. M. Alkemade-Oltheten ,76 Jaren; J. W. M, Ril ben kamp-van Berkel, 77 Jaren; N. Heemskerk-KoolJ, 74 Jaren; A. de Vrlee- Meurs, 74 Jaren. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 maart. Veemarftot. Aan gevoerd1: 4 stdemi', 126 meltokoelen, 270 vat te koelen 305 vare e.a. koeien, 35 pinken, 46 vette kalveren., 476 nuchtere kalveren, 7 geiten. 35 vette schapen. 120 fokschapen. 656 vette lammeren, 205 weldelaanmeren, 57 varkens en zengen, 325 schrammen, 604 biggen en 1 paard. Totaal 3272 dieren. Notering: melkkoeien 970-1080. vette koelen schoon f 2.80-3.30. vare koelen 625 900, pinken 300500. vette kalveren le vend f 2.503.00, ïuchtere kalveren levend f 1.101.25. vette schapen 801.25. fok schapen met 2 lammeren 225275, fok schapen met 1 lam 150175. lammeren 90 140 drachtige zeugen 250325. schram men 65110. biggen 4252. Overzicht; voor melkkoeien willig, vetrte koeien lulerlg, varekoeien levendig, pinken levendig, vette kalveren vlug. nuchtere kalveren vlug. vette sohapen stroef, vette lammeren vlug, fokschapen matig, zeugen schrammen en biggen redelijk. LEIDEN. 29 maart. Kaasmarkt. Aan gevoerd: 8 partyen Goudse, Goudse 1« soort f 2.532.58, Goudse 2e soort f2.46 2.52, handel kalm. Het verbeteren van arbeidsomstandigheden Technisch seminarium in Leiden geopend Van vandaag tot 3 april wordt hier ter stede een technisch seminarium ge houden onder auspiciën van EPA (European Productivity Agency), om de waarde vast te stellen van de resul taten van onderzoek en hun prakti sche toepassing, op het terrein van het passend maken van het werk voor de arveider. Aan het seminarium wordt deelgeno men door een zestigtal deskundigen. Er zijn vertegenwoordigers uit Oostenrijk. België Frankrijk. Duitsland. Italië, Nederland, Noorwegen. Zweden, Zwit serland. Engeland en Joego-Slavië. Vanmorgen heeft de staatssecretaris voor Sociale Zaken. mr. dr. A. A. van Leidse Schaakbond S.C.L. schoot gisteravond tegen Kat wijk 1 danig uit z'n slof en stuurde het tiental van die naam met een 5%412 nederlaag naar huis. Katwijk verscheen echter met 6 invallers en dit zal wel de doorslag hebben gegeven! De uitslagen: A. J. Jongmans (S.C.L.)A. C. Berk- hey sr. (Katwijk) '2; A. v. Katwijk- C. Barnhoorn 10; ir. J. C. de Wilde D. Hoek 01: drs. D. BoersmaA. C. Berkhey jr. 1—0; D. BeyJ. de Jong (res.) 10; J. Bensel n.lo.B. Slatius (res.) 01; J. C. JanssenC. Admiraal (res.) 01; F. W. Neys (res.)A. Hoge- woning (res.) 01; J. H. KriekJ. Reit- sema (res.) 1—0; C. ZwanenburgC. M. Lagemaat (res.) 10. Totaal: 5%4',2. GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT". Jaarvergadering. Het Genootschap „Kennis is Macht" heeft zijn algemene vergadering gehou den onder voorzitterschap van mr. J. H. Valentgoed. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van het be stuurslid. de heer B. P. du Croix, in de cember 1956. Veel dank blijven we hem verschuldigd voor het vele belangrijke werk, dat deze voor het genootschap en het handelsavondonderwijs gedurende tal van jaren verricht heeft, aldus de voor zitter. Na ballotage werden 4 nieuwe leden ingeschreven, terwijl 2 nieuwe inschrij vingen voor donatie plaats vonden. De jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester. directeur van de school en van overige commissies werden na voor lezing, door de ledenvergadering goed gekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezingen werden de aftredende functionarissen al len door de vergadering herbenoemd, t.w. mr. J. H. Valentgoed. 1ste voorzitter; A. Linschoten, 1ste penningmeester; J. W. Schneider, 2de secretaris; J. v. d. Berg en C. H. Zaayer, commissarissen. Na de rondvraag dankte de voorzitter de leden voor de prettige wijze, waarop over de belangen van de handelsavond school „Kennis is Macht" door leden en bestuur van gedachten gewisseld was. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd PRINS BERNHARD OPENT ZIEKENHUIS IN BENNEKOM Prins Bernhard zal in zijn kwaliteit van Commandeur van de Johanniter Orde op zaterdag 4 mei te Bennekom het Prot. Cbr. Streekziekenhuis openen, dat een dertigtal kerken uit de Gelderse Vallei en op de Veluwe daar hebben ge sticht. Het ziekenhuis telt 225 bedden en zal maandag 1 april onofficieel in gebruik worden genomen. ERE-DOCTORAAT VOOR PROF. P. C. A. GEYL Aan prof. P. C. A. Geyl, hoogleraar ln de algemene en vaderlandsche geschie denis van de nieuwe tijd aan de Rijks universiteit te Utrecht, is door de Se naat van de Universiteit van St. An drews bij Edinburgh (Engeland) het ere-doctoraat L. L. D. (doctor of laws) toegekend. Rhijn, in het gebouw van het Neder lands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde dit seminarium geopend. Dp E.P.A., een onderdeel van de O.E.E.S., is op deze pijeenkomst ver tegenwoordigd door zijn vice-voorzitter, dr. A. King. De leiding van de samen komsten vij prof. dr. G. C. E. Burger. Het houden van dit seminarium pe- oogt de arveidsomstasdigheden te ver beteren en deze zoveel mogelijk aan te passen aan de vaardigheden en beper kingen van de gezonde werknemer. Zo zullen met name behandeld worden hefc belang van een goede vormgeving der machines en een juiste opstelling er van De wijze van bedienen der machi ne. de vorm en de plaats van de bedie ningsorganen en de daarop uit te oefe nen krachten zijn van belang en voorts is de mate van het gemakkelijk kunnen aflezen van apparatuur als wijzerplaten, peilglazen. signaallampen en dergelijke instrumenten van beslissende betekenis voor het resultaat van de activiteiten van de werker. Tekortkomingen in dit opzicht kunnen zich op korte térmijn uiten in vermoeid heidsverschijnselen. die aanleiding ge ven tot een kwalitatieve en kwantita tieve achteruitgang van de produktie en er kan op langere termijn schade aan de gezondheid blijken te ontstaan, zoals ziekelijke afwijkingen van de spieren, gewrichten, vermindering van het ge hoor en de gezichtszin of andere be roepsaandoeningen. waarmede het ter rein van de bedrijfsarts wordt betreden. Op dit seminarium van de E.P.A. zul len machine-ontwerper, fysioloog, psy choloog, bedrijfsarts en anderen probe ren samen te werken om tot resultaten te komen. BEURSOVERZICHT Vaste stemming Unilever Amsterdam, 29 maart. De belangstelling ging vandaag hoofd zakelijk uit naar de hoek van de Uni lever. De gehele middag werd er spe ciaal voor Londense rekening gekocht. Het aanbod kon niet aan de vraag vol doen, waardoor een koersstijging niet kon uitblijven. Zowel publiek als arbi trage (Londen) toonden hun activiteit en na een opening van 364 werd spoe dig 369',2 gedaan tegen gisteren slot- prijs 364. De koers bleef tegen het slot op vrijwel de hoogste prijs. In Philips en Aku was het zeer stil. Philips nauwelijks prijshoudend. Aku 1 lager. Kon. Olie ontmoette wel enige vraag voor Parijse rekening, maar het aanbod was hier beslissend voor het koersverloop. Winstnemingen in ver band me het weekeinde en politieke onzekerheden waren oorzaak, dat op f. 178.werd geopend. Daarna werd nog op f. 178.40 gehandeld, doch geleidelijk zakte de koers weer rondom f. 178. Dit betekent een verlies van f. 1. Cultuurwaarden vrijwel verlaten met een koersverbetering van circa 1 Scheepvaartfondsen stil. doch eerder iets gevraagd. Van de Staatsleningen was de Staf- fellening flauw. Aan de dagelijks terug kerende twee ton vraag voor deze lening werd vandaag ruimschoots voldaan. Er was dermate aanbod dat de koers van 87 bij opening inzakte tot 86% tegen gisteren 87%. De koersverliezen voor de overige leningen varieerden vail 1 tot Speciale redenen voor deze con stante koersdalingen zijn niet aanwezig., R. S. Stokvis en Zn. werden hogeF geadviseerd op 168 (164) op het divi- dendvoorstel van 15 waarvan 10 in aandelen uit de agio-reserve tegen 19 vorig jaar. waarvan eveneens 10 in aandelen uit de agioreserve. Stockdividenden Zwanenberg: advies prijs f.80 (f.90). Stockdividenden Hol land-Amerika Lijn en Van Nievelt fractioneel hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam. 29 maart Londen 10.65—10.65%; New York 3.82A—3.82 li. Montreal 4.00A—4.00AJ Parijs 1.07971.0807Brussel 7.57— 7.57Frankfurt 90.6690.71%, Zü- rich 86.82—86.87, Ziirich (vr. fres.) 89.22 89.27 Stockholm 73.59 73.64%, Kopenhagen 54.81 Va—54.86%, Oslo 53.30—53.35. Milaan 60.51 60.56%, Wenen 14.63—14.64. Beurs van Amsterdam Vrijdag 29 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 92% 91% Grootboek obl 3% 81L Ned. '51 3% 92 92 Ned. '53 (3%) 90,A 90 Ned. '56 3% 90% 90% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 86% 86A Ned. '55 II 3% 87 86% Ned. *47 3% (3) 87% 86,V Ned. '37 3 85 85% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3 91,T« 911/4 Ned 62 64 3 91% 98 A Cert NWS 65% Indië '37A 3 88% 88% Grootboek '46 3 87A ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind. B. 44% 42 Nat. Handelsbank 105% 104% Ned. Handelsmij. 168% 168% A dam Rubber 80% 81 Deli Mijen (Ver.) 93 93% H.V.A87% 90 Java Cult. 54% 55 Senembab 67 B 68 Vorstenlanden 26% 26% AKU 194% 195 Berkei's Patent (v.) 171% 171% Calvé Delft eert. 305 310 Kon. Pap. v Gelder 200 200 Hoogovens eert 298 296 Mtlller en Co. N B. 307% 308% Ned. Kabel fabr267 Philips 251% 253 Philips pref148% 148% Unilever 364% 370 Wilton Feyenoord 221 223% Biliton 2de r 233 233 Dordtse Olie gew 884% 882% Kon Oile (f 20. 179 178.30 Idem (50 f 20.—) 178.90 178 35 Holl AmerlkaHjn 166% 166% Java China Paket 184% 185 Kon N Stoomb 151% 152 KP.M 160 161 Ned. Stoomv My 202 202% v. OmmereD eert 281 282 Kon Rott Llovd 170% 170% Ned Scheepv Unie 174% 177 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem leningen Adam 41 (3%) 3... 91% 91% Den Haag 1937 I 3 93 Lelden 1947 92% R'dam '57 I-m 3% 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Preraieleningen A'dam '33 3 101 A'dam '51 2% 92% 93 A dam '56 I 2% 89% 87 'Adam '56 II 2% 100% 101 Eindhoven '54 2% 84% 84 Enschede '54 2% 87 86 Den Haag '52 I 2% 92% 92% idem II 2% 98 100% R'dam '52 I 2% 92% idem n 2% 93 92% Utrecht '52 2% 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 201% 202 HBU eert 199% 199 Rott. Bank 169 170 Twentsche Bank 176 175 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 240 L Borneo Sum. H My. 73 70 Ned. G. en Sp. fabr. 180% 180% Kon. Ned. Grofsm. 105 L 104 Intematio 92% 90% Rott Droogdok My. 587 585 Tieleman en Dros... 7% 7% Ned. My. Walv.vrt 67% 67% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 18 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34 A 34A Intern. Nickel 106% 106% Anaconda 64 65% Bethlehem Steel 168% 173 Cities Service 62% 62% General Motors 39A 38% Kennecott 113% 115 V* Republic Steel 51 51% Shell Oil 81% 82% Union Pacific 27% Un. States Steel 59 59% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen 28/3 V.K. Edeimet Kon AA 65 Pref. wa. idem w... 69% 69% Electrolas B324% Holl Constructie 388 385 Ing Our. v Bouwnyv 12(1 120GB Int. Kunststof! Ind 38 L 37 L Leldsche Wolsplnn 257 262 Sikkens Lak B 473 470 Ver. Touwtabrieken 161 161 Weralnk's Betonm. 82% Van wyic Textiel 79 L 77 L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5