INTERNERING VAN MAKARIOS OP SEYCHELLEN GEËINDIGD Soekarno tot liet leger: WEERBERICHT Aartsbisschop van Cyprus deed een beroep op rebellen hun actie tegen Britten te staken Stap naar versterking van de zuidoostelijke NAVO-vleugel Delegatieleider Van der Beugel spreekt nu met minister Dulles Discipline of de dienst uit SUEZKANAAL GEOPEND VOOR SCHEPEN TOT 19.000 TON 96ste jaargang VRIJDAG 29 MAART 1957 No. 29099 LEIDSCH m DAGBLAD Directeuri J. W Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WItte smgel 1 Lelden Glro D0 57055 Hoofdredacteuri J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. m.i.v. 1 april a.s. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nu de EOKA-opstand feitelijk is onderdrukt (Van onze Londense correspondent) De Engelse regering heeft besloten aartsbisschop Makarios, de geestelijke en politieke leider van de Griekse Cyprioten, die ruim een jaar geleden naar de Seychellen-eilanden werden verbannen, vrij te laten, ofschoon hem voorlopig niet zal worden toegestaan naar Cyprus terug te keren. Tegelijkertijd heeft de regering Grivas, de Griekse terroristenleider onmiddel lijk vrijgeleide van Cyprus aangeboden. Dit aanbod staat ook open voor alle andere buitenlandse leden van de ,,Eoka", die zich nog op vrije voeten bevinden en zal worden uitgebreid tot de Britse leden van deze organisatie, mits zij zich verplichten, zolang de nood toestand op Cyprus voortduurt, geen Brits grondgebied te betreden. Het doel van deze maatregel is om op snelle wijze orde en rust te herstellen. Lennox Boyd, de Engelse minister van Koloniën, deed deze dramatische aan kondiging gisteren in een stampvol Lagerhuis. De Labour-oppositie. die reeds zolang voor de vrijlating van Makarios had geijverd, juichte. Deze ontwikkeling kwam niet onverwachts. Na het wapenstilstandsaanbod van de „EOKA" van vorige week had de regering verklaard, dat, indien de aartsbisschop in het open baar een beroep zou doen op de terroristen om het geweld te staken, er sprake zou zijn van een nieuwe toestand. De aartsbisschop heeft thans een verklaring afge legd. Hoewel deze niet ten volle bevredigt, ziet de regering toch geen reden hem nog langer te interneren. Nog slag om de arm Oorspronkelijk had de EOKA slechts aangeboden de terreur op te schorten als Makarios zou worden bevrijd. De regering eiste, dat Maka rios, die zij er immers van had be schuldigd zelf de hoofdaanstichter van het geweld geweest te zijn, op AARTSBISSCHOP MAKARIOS ondubbelzinnige wijze de terreur zou veroordelen. Makarios, die aanvan kelijk had geantiooord, dat hij eerst moest worden vrijgelaten en pas daarna mee zou werken aan de paci ficatie van Cyprus, heeft nu inder daad de stopzetting van de terreur aanbevolen, hoewel hij nog een slag om de arm houdt. Hij roept immers op tot een einde van de vijandelijk heden aan beide zijden en stelt als voorwaarde dat de Britse regering nu ook de staat van beleg op Cyprus opheft. Lennox Boyd maakte duidelijk, dat de regering de tijd hiervoor nog niet gekomen acht. Maar in elk geval voelt de Engelse regering zich thans sterk genoeg, omdat de EOKA-op- stand feitelijk is onderdrukt. Geen andere leiders De regering had Makarios gedepor teerd in de verwachting, dat de andere gematigde leiders zouden opstaan, met wie tot een akkoord zou kunnen worden gekomen. De oppositie beweerde van het begin af. dat juist de aartsbischop zulk een gematigde figuur was en dat een regeling zonder hem onmogelijk zou zijn. Er kwamen inderdaad geen ande re leiders te voorschijn, waarschijnlijk omdat zij bevreesd waren voor de wraak van de EOKA. Nu de terreur is opgehe ven. waarschuwt Makarios opnieuw, dat de Engelse regering niet moet trachten achter zijn rug om met andere leiders aan te pappen. Hij maakte het ten over vloede nog eens duidelijk, dat er zonder hem geen oplossing mogelijk is. De En gelse regering behoudt zich het recht voor om te zijner tijd vertegenwoordi gers der Cyprioten voor een ronde-tafel- Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wolkenvelden afgewisseld door opkla ringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Iets kou dere nacht, morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 MAART. Zon op: 6.22 uur: onder: 19 12 uur. Maar op: 5.41 uur: onder: 18.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.04 en 15.14 uur. Laagwater te 10.59 en 23.18 uur. conferentie uit te nodigen, maar stelt de openbare mening op Cyprus gerust door te beloven, dat Makarios zeker deel zal uitmaken van de Cypriotische delegatie. Stap voor stap De oppositie eiste, dat terstond recht streekse onderhandelingen over de grondwetsvobrstellen van Lord Rad- cliffe tussen de Engelse regering en Ma karios dienen te beginnen. De regering meent echter, dat er pas dan een goe de kans van slagen voor een inwendige regeling bestaat als eerst het Grieks- Turkse geschil uit de weg wordt ge ruimd. Vandaar dat de Engelse regering dankbaar gebruik maakt van het aan bod van Lord Ismay, de secretaris-ge neraal van de NAVO. om te^ trachten een verzoening tussen de beide landen tot stand te brengen, ondanks het feit dat Griekenland het NAVO-voorstel reeds heeft afgewezen. In Londen heerst bij sommigen de vrees, dat hierdoor de dingen weer op de lange baan dreigen te worden ge schoven, maar de regering wil vol gens een zorgvuldig uitgewerkt plan stap voor stap te werk gaan, omdat dan al leen succes kan worden bereikt. Lennox Boyd verzekerde verontruste leden van zijn eigen nartij, dat de bemiddeling door de NAVO geenszins betekent, dat Engeland een regeling zal worden opge drongen. De Britse verantwoordelijkheid tegenover de bevolking van Cyprus blijft volkomen onaangetast. Regeling van de internationale status van het eiland ziet de regering als voorwaarde voor een in wendig. politiek vergelijk. Lennox Boyd kreeg echter al eerder het verwijt te horen, dat alle op Cyprus slaande problemen, zo nauw onderling zijn verbonden, dat afzonderlijke behan deling ervan onmogelijk zal blijken. Hoe dit ook zij, Makarios' vrijlating betekent een positieve stap naar een vreedzame oplossing van het conflict, welks voort during alleen maar de zuidoostelijke vleugel van de, NAVO verder zal ver zwakken. IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 i Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Beslissing in luchtvaartoverleg Toch liever een lege dop dan een half ei? (Van onze correspondent te Washington) Tenzij Foster Dulles een poging wil doen om een gunstiger regeling voor de K.L.M. door te zetten, ziet het er somber uit voor de afloop van de lucht vaartonderhandelingen. Onverwachts hebben beide delegaties gistermiddag toch nog vergaderd. Na afloop vroegen wij aan de leider der Nederlandse groep wat er nu verder ging gebeuren. Zijn antwoord was: „Voor morgen heb ik een afspraak met minister Dulles". Onze tweede vraag was of de onderhan delingen door de delegaties daarna zouden worden voortgezet. Staatssecre taris E. H. van der Beugel verklaarde daarop kort en bondig: ,Dat zal van het gesprek met Dulles afhangen". Voor Nederland is dit recht verreweg het belangrijkste punt van zijn ver langlijst en tot dusverre krijgt men in het Nederlandse kamp sterk de indruk dat ons land prefereert geen overeen komst af te sluiten, indien deze voor naamste wens niet wordt ingewilligd. De lijn op de westkust van Amerika wordt zo belangrijk geacht dat Neder land geneigd is het spreekwoord om te draaien en te zeggen dat een lege dop beter is dan een half of een kwart ei. Of men. wanneer puntje bij paaltje komt, bij deze leus zal volharden, dient te worden afgewacht, doch dit is in ie der geval de stemming op het ogenblik en Nederland kan vrij moeilijk meer te rug. Er is waarlijk een impasse bereikt en er is alle reden voor de heer Van der Beugel om de tussenkomst van minister Dulles in te roepen De Nederlandse ver- Briften toegejuicht E Britse militaire patrouilles wer- 1 den gisteravond in de straten van g Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, p toegejuicht. Er werden dozijnen m handdrukken gewisseld. Zelfs in de p 1 Ledra-straat, die bekend staat als i p „de straat der moorden", werden g de Britse troepen door "Cyprische g - jongelieden toegejuicht. De Cyprio- m tische jeugd riep: „Vanavond zijn g Britten en Grieken één". Men - achtte het waarschijnlijk, dat de Britse veiligheidstroepen hun ope- - ra ties tegen de verzetsbeweging g Eoka met ingang van hedenoch- tend zouden staken. Gisteravond werd de grootscheepse actie tegen de verzetsstrijders, die dertien da- - gen geleden begon, nog voortgezet. r=- Britse militairen trokken de ring dichter om een Eoka-groep, die in g West-Cyprus is omsingeld. In Amerikaanse officiële kringen r was men zeer voldaan over het Britse besluit. Men hoopt, dat deze maatregel ertoe zal bijdragen een oplossing voor het geschil om Cy- prus te vinden. Amerikanen honden hun standpunt vast Nog altijd zijn de onderhandelaars verplicht de feitelijke inhoud van hun besprekingen met een rookgor dijn te verhullen. De rook is thans evenwel zeer doorzichtig geworden en de volgende voorstelling van za ken kan als verantwoord worden be schouwd: de bijeenkomst der beide delegaties heeft gistermiddag slechts een kwartier geduurd. De Amerika nen hadden hun standpunt niet ge wijzigd en weigerden nog steeds de KLM landingsrechten voor Los An geles te geven. Gisteren zijn Prins Bernhard en Minister Algera benoemd tot skip persvan de KLM. De nieuwe skip pers bewonderen de attributen van hun waardigheid in gezelschap van de heer Aler (links), de president- directeur van de KLM. imiiiiiiiiiiiiii President Soekarno heeft gisteravond in een dagorder via de radio een beroep op de leden van de strijdkrachten gedaan om de discipline te hand haven of de dienst te verlaten, indien zij zich niet in staat voelen zich aan de militaire eed te houden. De president, die opperbevelhebber van de strijd krachten is, legde er de nadruk op, dat het militair gezag de bevoegdheden van de Staat had overgenomen, sedert hij veertien dagen geleden de staat van oorlog en beleg had afgekondigd. Hü zei, dat hij de militaire cofnman- bevelen te gehoorzamen, zelfs indien na danten, die kortgeleden de conferentie vele discussies geen overeenkomst kon van hoogste legerleiders hadden byge- worden bereikt en ik als opperbevelheb- woond. had opgedragen „de problemen, ber een beslissing genomen heb." waarvoor wij gesteld zyn, eens, twee j Hn verklaarde, dat deze boodschap keer en zelfs drie keer te bespreken, nje^ siechts gericht was aan de com- teneinde de best mogelijke oplossingen - te bereiken". Hij had hun ook de op dracht gegeven als echte soldaten de Grootse bergingsactie voltooid Israël besloot een „proefschip'9 te zenden De Egyptische kanaalautoriteit heeft gisteravond bekendgemaakt, dat het Suezkanaal met ingang van vandaag toegankelijk is voor sche pen tot omstreeks 19.000 ton. Het is nog maar een kivestie van dagen en het kanaal is weer geheel open. Dan is de grootste bergingsactie van alle tijden met succes volbracht. Meer dan veertig obstakels moesten wor den verwijderd door 450 man uit ze ven landen: België, Denemarken, West-Duitsland, Italië, Neder land, Joego-Slavië en Zweden. Het werk «as veel eerder voltooid, dan aanvankelijk werd verwacht. Gene Gisteravond zijn Wim Kan en Corrie Vonk op Schiphol aangeko men na hun succesvolle tournee door Zuid-Afrika. Het echtpaar tij dens de persconferentie direct na aankomst. tegenwoordiger staat hierbij voor een moeilijke taak. want Dulles raakt niet graag overhoop met het Congres, dat geneigd is de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen te steunen tegen de concurrentie. Van het gesprek van Dulles met de heer Van der Beugel zal waarschijn lijk veel afhangen. De kans bestaat, dat vandaag duidelijk zal worden of de on derhandelingen alsnog tot een goed ein de kunnen worden gebracht, dan we! of volkomen zullen mislukken. Het kan dmter ook zijn, dat Dulles, alvorens zijn gezag te laten gelden, eerst nog overleg wenst te plegen met speciale adviseurs en medewerkers. De vereniging van Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen. de „Air Transport Association", heeft er vandaag in een telegram aan president Eisenhower op aangedrongen, dat haar standpunt ten aanzien van de kwestie van nieuwe luchtroutes voor de KLM in de Ver. Staten gehoord wordt. Erkend dient te worden, aldus het te legram. dat „een gezond stelsel van luchtvervoer naar het buitenland onder Amerikaanse vlag een van de doorslag gevende overwegingen van nationaal be lang is". Vooruitgang. De commandant van de Amerikaanse twaalfde luchtmachtgroep in Europa, generaal-majoor John Gerhart, heeft donderdag in een rede te Parijs ver klaard. dat twQp van zijn supersonische jachtbommenwerpers van het type Sabre F-100, uitgerust niet atoomwa pens, een zelfde vernietigende kracht hebben als duizend bommenwerpers van het type B-17 uit de tweede wereld- oorlof. raai Wheeler heeft gezegd: „We hebben een prachtige ploeg, het beste materiaal en de beste mensen, die er te krijgen waren. Er is schitterend samengewerkt. Het was een echte V.N.-ploeg". Het feit, dat er zeven verschillende nationaliteiten en technieken waren, is eerder een voor- dan een nadeel geble ken. De bergers vinden, dat men veel van elkaar heeft geleerd. Ieder deed het werk. dat hem het beste lag. De gemoe delijke concurrentie was een aanspo ring om harder te werken. De Egyptische regering heeft in een officieel memorandum aan de Ameri kaanse regering verklaard, dat zij zelf, zonder buitenlandse hulp. het Suezka naal zal beheren en exploiteren, zo meldt de „New York Times". Welinge lichte kringen geven te kennen, dat in Washington deze voorstellen met een duidelijk gebrek aan enthousiasme be studeerd worden. Tot dusver zou er nog geen overleg met Frankrijk en Enge land hebben plaats gehad. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren de reders aangeraden geen gebruik te maken van het Suezka naal alvorens de fysieke en juridische hinderpalen volledig uit de weg zijn ge ruimd. Een verbod werd echter niet op gelegd. De Israëlische regering heeft besloten een „proefschip" door het kanaal te zen den. Dit zou evenwel niet geheuren voor dat Engeland en Frankrijk gepoogd hebben hun geschil met Egypte over de vaargelden te regelen. Volgens scheep vaartkringen in Haifa zou het proefschip onder Israëlische vlag uit Haifa vertrek ken. Rusland heeft gisteren „extremisti sche kringen" in Israël en Frankrijk er voor gewaarschuwd geen geweld te ge bruiken tegen de landen van het Mid den-Oosten. Volgens het persbureau „Tass" zouden Israël en Frankrijk een nieuw en gevaarlijk militair avontuur voorbereiden. Maar een nieuwe aanval op Egypte zou gevaar opleveren voor een militair conflict over een uitgestrekt ge bied met ernstige gevolgen voor de zaak van de vrede Vertegenwoordigers van de Franse regering zouden - volgens „Tass" - Israël verzekerd hebben van Franse steun voor het geval de Israëli sche regering zou besluiten tot een nieu we aanval op Egypte. De Fransen zou den met vliegtuigen aan deze strijd deelnemen. mandanten, maar aan alle militairen, van de leden van de gezamenlijke stafchefs tot de soldaten van de laag ste rang. Hij deed ook een beroep op de strijdkrachten, niet betrokken te raken in politieke of handelsaange legenheden. Indien U optreedt als echte soldaten, zullen wij met Gods hulp al onze vraagstukken kunnen oplossen en het gezag en de eenheid van de strijdkrachten en het gezag en de eenheid van de Staat, die wij in 1945 hebben afgekondigd, eerbiedigen. Kabinet van „deskundigen" Volgens politieke kringen heeft de Indonesische kabinetsformateur, Soe- wirjo, thans besloten te pogen een kabinet van deskundigen samen te stellen, dat geheel bestaat uit leden van zijn eigen partij (PNI) en partij lozen, indien de islamitische Nahdatoel Oelama niet bereid zou blijken tot deelneming. Soewirjo consulteerde gisteren de af getreden partijloze minister van Staats- planning, ir. Djoeanda, en de voorzit ter van het linkse „volkscongres" Hanafi. Men was van mening, dat een kabinet van nationalistische en partijloze poli tici geen parlementaire meerderheid zou kunnen verkrijgen zelfs indien de communisten dit zouden steunen. Maar men voegde eraan toe. dat de mogelijk heid bestaat dat het Parlement niet zal bijeenkomen, zolang de staat van oorlog en beleg voor heel Indonesië van kracht biyft. Masioemileider waarschuwt Isa Anshary, een der leidende figu ren van de Masjoemi, heeft de waar schuwing geuit niet te trachten de Masjoemi buiten de nieuwe regering te houden. Een dergelijke poging zou volgens hem gelijk staan met „spelen met vuur". Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat ook de andere islamitische partijen een uitsluiting van de Masjoemi niet zullen willen aanvaarden, in verband met de daaraan verbonden grote gevaren. „Een kabinet zonder de Masjoemi, die bij de algemene verkiezingen in de meeiste buitengewesten een absolute meerder heid behaalde, zou in feite alleen maar over Java kunnen regeren. De Masjoemi weigert zich te laten verdrukken, aldus Anshary. Tot slot zeide hy de overtuiging te hebben, dat Soekarno zelf moet optre den en een regering moet vormen, sa mengesteld uit „eerste klasse-leiders" van land en partij. „FOTOGRAFEREN MILITAIRE OBJECTEN". Binnenkort voor Alkmaarse Rechtbank De Officier van Justitie bij het Kan tongerecht te Alkmaar mr. F. H. Vrij land .heeft hoaer beroep aangetekend tegen hPt vonnis van de kantonrechter te Den Helder, mr. C W. F Pot. die twee Helderse journalisten dinsdag jl. terzake van het fotograferen van mili taire objecten van rechtsvervolging had ontslagen. Beide journalisten zullen dus binnenkort voor de meervoudige kamer van de rrondissementsrechtbank te

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1