AMSTLEVEN levensverzekering Aspirin*) Lt. kolonel b.d. J. H. van Temmen te Voorhout is 50 jaar ridder M.W.O. „Een reactor in Petten geen gevaar voor gezondheid of strandleven^ 1 Moedig gedrag op 5-3-1906 bij verovering kampong op Celebes Risico's en waarborgen zijn zorgvuldig afgewogen Groep handige flessentrekker» stond voor de Haagse rechtbank StJste jaargang Woensdag 27 maart 1957 Derde blad no. 29097 Voor moed, beleid en trouw Militaire Willemsorde hoge onderscheiding De Militaire Willemsorde, ingesteld op 30 april 1815, is de hoogste mili taire onderscheiding, die men in ons land kent, en die slechts bij hoge uitzon dering wordt toegekend aan diegenen, die bijzondere prestaties van moed, beleid en trouw hebben verricht ten dienste van Koningin en Vaderland. Zij, die drager zijn van de M.W.O. kunnen altijd interessante verhalen vertellen, en zo is het ook met de luitenant-kolonel b.d. J. H. van Temmen, die morgen 50 jaar drager is van deze onderscheiding. In zijn woning aan de Herenstraat te Voorhout vertelde hij ons gisteren over de krijgsverrichting, die aanleiding is geweest tot het toekennen van de M.W.O. De jonge luitenant J. H. Temmen was. nadat hij de Koninklijke Militaire Academie in 1901 had verlaten, naar Indië vertrokken. Het was daar in die dagen niet geheel rustig en zo kwamen er in het jaar 1905 ook moeilijkheden op Celebes waarbij de luitenant Temmen werd betrokken. Begin maart 1906 werd de colonne van de toen malige kapitein R. ten Seldam thans luite nant-generaal tit. b.d. belast met de achtervol ging van de Radja van Goa. Deze vorst weigerde de „korte verklaring" te tekenen, waarbij hij af stand deed van zijn in komsten. die hij verkreeg door liet afpersen van de bevolking, in ruil voor een uitkering van het Nederlands Indisch gou vernement (die uiteraard veel lager was dan de inkomsten tot dusver). De Radja onttrok zich aan het wettelijke gezag en er moest dus een actie van Nederlandse zijde volgen. De colonne van kapitein Ten Seldam, be staande uit een compag nie Timorezen en een compagnie Ambonnezen, kreeg daartoe opdraent. Tijdens de achtervolging naderde men de kampong Radjang en de luitenant Van Temmen kreeg op 5 maart 1906 opdracht met een brigade ter sterkte van 15 man een verken ning uit te voeren. De kampong bleek een grote versterking te zijn, be schermd door een aarden wal, waarop doorn-bamboe groeide, de gemeenste versperring die er bestaat, aangezien men er onmogelijk doorheen kan komen en men liaar evenmin kan stuk hakken. De eerste luitenant Temmen begreep onmiddellijk dat het onmogelijk was met 15 man deze kampong te veroveren en daarom ging hij op zoek naar ver sterking. Spoedig waren twee andere brigades gevonden en met ongeveer 45 man durfde de heer Temming de aan val wagen. „Een kleinigheid Het was 1 uur in de middag, en daar om liet de heer Van Temmen zijn mannen eerst eten en een sigaret roken, om hen op hun gemak te stel len. „En dan gaan we die kampong even veroveren, het is maar een klei nigheid" vertelde de luitenant zijn mannen, doch hij dacht er wel anders over: het zou een zware opgave zijn. Eén brigade bleef liggen voor het ravijn, aan de overkant waarvan de kampong gelegen was, om de vijand een beetje bezig te houden en de aandacht af te leiden van de bewegingen van de andere brigades. Deze twee groepen gin gen onder leiding van de luitenant een omtrekkende beweging maken, zodat men van de helling naar beneden de aanval zou kunnen beginnen. De kam pong lag op ongeveer 1500 meter hoogte en er kwamen regelmatig mistbanken voor op die dag. Een van die mistban ken werd gebruikt om ongezien af te dalen naai- de kampong. De inwoners merkten pas dat de troepen er waren toen men al tegen de aarden, wal gele gen was. Al spoedig bleek dat er geen doorkomen aan was, vooral ook omdat het onmogelijk was de doornbamboe weg te kappen. Met vier soldaten begaf de luitenant Van Temmen zich toen op weg om een zwakke plek te vinden in de ver sperring en die vond men inderdaad: het was een plaats waar men gewoon bamboe had geplant. Om beurten kapte men In de bamboe versperring terwijl de anderen dan met geweervuur de kampongbewoners, die behoorlijk bewapend waren, op een af stand hielden. Toen het de beurt was aan de heer Van Temmen tegen de aarden wal op te kruipen om te schie ten zag hij plots vlak bij zich de vuur mond van een donderbus; ogenblikkelijk liet hij zich weer naar beneden glijden en tegelijk ging het schot af: juist over zijn hoofd. De luitenant nummer één Eindelijk had men een gat gekapt in de bamboe. ..Soldaten er in!" riep ik, zo vertelde de overste Van Temmen ons, „maar er gebeurde niets: de kerels waren bang geworden, hetgeen niet zo vreemd was omdat de eerste man bijna zeker kon zijn gedood te worden. Goede raad was duur, want enerzijds mocht ik niet als eerste door het gat gaan omdat de troep dan zonder officier zou kunnen komen anderzijds kon ik toch ook niet terug keren. Als jullie niet gaan. ga ik*' zei luitenant Temmen, en de soldaten riepen enthousiast „Ja, de luitenant nummer één!". Zij hadden toen ge makkelijk praten! Luitenant Van Temmen haalde toen een oud bpkend trucje uit door o?rst zijn muts op een karabijn in de hoogte te steken boven de dekking uit. Onmid dellijk volgde er een schot. Direct daarop sprong hij in de opening, maar hij had daarbij een verkeerde bereke ning gemaakt. Hij rekende er n.l. op dat de grond achter de wal even hoog zou zijn als ervoor, doch er achter was een greppel gegraven. Daar hij hier niet op rekende, viel de heer Van Temmen er middenin en dat is zijn behoud geweest, want er suisden speren over zijn hoofd, die hem echter misten omdat hij viel. Toen ontstond er een hevig gevecht, Luitenant-kolonel b.d. H. VAN TEMMEN waarbij van belde zijden werd gsvocn- ten met klewangs; de soldaten hadden het voorbeeld van hun luitenant onmid- delijk gevolgd en waren de kampong eveneens binnen gedrongen. Moreel gebroken Het moreel van de kampongbewoners was gebroken toen wfi met z'n vijven binnen waren gekomen en men trok zich terug In één hoek waar meu nog naar buiten trachtte te komen door een poortje. Bij het poortje ontstond een handge meen tussen de heer Van Temmen, die de vlucht wilde beletten, en drie met speren gewapende inlanders. Twee in landers waren spoedig gedood, doch de derde bood hardnekkig tegenstand. Deze wist zelfs de heer Van Temmen vrij ernstig te treffen in de arm. Was ei toen geen soldaat te hulp gesneld, dan zou de heer Van Temmen zeker gedood zijn. En hiermede was het gevecht afge lopen. De vijand liet 28 doden en 30 gewonden achter, terwijl nog 30 man' nen en ongeveer 80 vrouwen en kinde ren gevangen werden genomen: onge veer 12 man wisten te ontkomen. Het doel van dit gevecht werd echter niet bereikt, daar de Radja zich niet in ce kampong bevond. Later is hij wel ge grepen. Ridder M.W.O. Alles was al geregeld, toen de kapitein Ten Seldam met zijn mannen arriveer den. Luitenant Van Temmen werd toen geëvacueerd om te genezen van zijn verwonding, waarvan hij tot heden toe een groot litteken draagt. De kapitein trok verder en heeft nog vele gevechten geleverd, waarvoor hem gelijk met luitenant Van Temmen de M.W.O. werd toegekend. De luitenant Van Temmen werd door de kapitein Ten Seldam voorgedragen i voor deze onderscheiding, die hem by Koninklijk Besluit van 28 maart 1907 werd toegekend. Overste Van Temmen vertelde ons dit verhaal zonder veel opsmuk, als was het een vrij normaal voorval, hoewel hij zelf toegaf wel bang geweest te zijn maar dat mocht je natuurlijk niet laten merken aan de troep. Overigens is hij er wel trots op ridder 4de klasse M.W.O. te zijn. Later heeft de heer Van Temmen nog verschillende acties meegemaakt, o.a. op Borneo, Sumatra en de Soenda- eilanden. Donderdag, wanneer het precies vijftig jaar geleden is, dat de onderscheiding aan hem en de luitenant-generaal tit. b.d. R. ten Seldam, werd uitgereikt, zal de luitenant-kolonel b.d. J. H. van Temmen, die in 1929 de dienst met pensioen heeft verlaten, zijn gelukwen sen gaan aanbieden aan zijn oude commandant. De heer Van Temmen, die thans 78 jaar is. is nog zeer vitaal en kan bij zonder gezellig vertellen over zijn militaire loopbaan. Zijn echtgenote vult zo nodig aan, wat de overste beschei- denheiöshalve, niet vertelt. Een har telijke gelukwens aan de overste Van Temmen, de „gouden"' ridder M.W.O., is hier zeker op zijn plaats! Amerikaanse verontrusting over Russische duikboten De bevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot, admiraal Wright, heeft gisteren in Washington verklaard dat de Russische onderzeeërs over „nieuwe mogelijkheden" beschikking om de Amerikaanse kust met bestuurbare pro jectielen aan te vallen. De duikboten zijn volgens de admiraal „dicht genoeg bij onze kusten waargenomen om ons te verontrusten". Hij is van mening dat het oogmerk van het Sovjetrussische bouwprogramma voor een onderzeevloot duidelijk is „ons van onze bondgenoten overzee te scheiden", maar in geval van oorlog zouden de Ver. Staten de bedrei ging afweren „door de duikbotenpro- duktie bij de bron te vernietigen". (Ingez. Med.-Adv.) dit merk garandeert U de sterkste matras tot op heden gemaakt. dankzij de gepatenteerde binnenvering volgens het Amerikaanse systeem £jCL£c-h.ücrc_ D.W.U.-SOUPLEX MATRASSENFABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM Technisch directeur R.C.N. (Speciale berichtgeving) De kernreactor, die in de gemeente Zijpe, nabij de plaats St. Maartenszee ter hoogte van Petten aan de Hollandse kust zal komen, is gisteren in de raad van die gemeente het onderwerp van gesprek geweest. Het was een ietwat eenzijdig gesprek, want dr. ir. R. Houwink, technisch directeur van het Reactor Centrum Nederland, heeft een uiteenzetting gegeven over de realisering van de plannen en de overdreven angst voor dit project teruggewezen met kracht van argumenten: de vestiging heeft theoretische risico's, maar zal aan de andere kant ongetwijfeld een toeneming van het vreemdelingenbezoek met zich mee kunnen brengen. komende tien jaar verscheidene in ons land gebouwd zullen worden aan het einde van dit jaar denkt men er reeds één te bestellen zal door allerlei veiligheidsmaatregelen omgeven moeten worden. Radio - activiteit iets normaals De vestiging van de kernreactor is overigens al in een vergevorderd stadium en dezer dagen zullen meetwagens het polderwater onderzoeken op radioactivi teit, terwijl men bovendien van kotters af onderzoekingen zal verrichten ten aanzien van het zeewater op dit gebied. Als directeur van het Reactor Centrum Nederland heeft dr. ir. Houwink in een genoeglijk babbeltje de voorbereidingen tot de bouw van de reactor besproken en vooral de gevolgen van een dergelijke installatie belicht. Er ven uitgaande, dat zelfs het nor male leidingwater en de zonnewarmte een bepaalde radio-activiteit bezitten, waaraan water en licht hun heilzame werking ontlenen, dank zij de juiste do sering. stelde de heer Houwink dat in een atoom-reactor uit het uranium ra dioactiviteit wordt ontwikkeld, die echter nog niet gevaarlijk behoeft te zijn. Op Schiphol komt op de tentoonstelling „Het Atoom" een reactor, die deze on schadelijkheid duidelijk zal bewijzen. Een grote reactor echter, die een elektrische centrale moet voeden, zoals er in de (Ingez. Med.-Adv.) Kopen, maar nooit betalen Een baron gaf cachet aan de (valse) zaak (Van onze Haagse redacteur) De Haagse rechtbank heeft zich nagenoeg de gehele dag bezig gehou den met een zeer omvangrijke flessen, trekkerij-affaire, waarin vier Haagse kooplieden zich als de belangrijkste hoofdfiguren hadden te verantwoor den. Er was een zeer langdurig en moeizaam vooronderzoek tnodig ge weest om de kwestie compleet uit de doeken te doen. Deze „zware juridische kluif" was daarom zo moeilijk omdat de verdachten hun duistere machi naties en knoejerjjen steeds hadden verricht onder een bedrieglijk mom van bonafiditeit. Zij opereerden grootscheeps. In het Haagse handelsregister stonden zij onder vele en indrukwekkende firma namen ingeschreven, zoals „United Dutch Agencies" „Holland-India Handelsmaatschappij" „Nederlandse Conserven Onderneming" en meer van dergelijke fraai verzonnen namen. Voor deze z.g. firma's hadden de verdachten imposante kantoren ingericht met dure meubilering en stoffering, die nimmer betaald werd Betaald werd er trou wens nooit, want daar ging het nu juist om. Op papier met indrukwekkende briefhoofden werden de meest uiteen lopende offertes gevraagd en bestellin gen geplaatst. De leveranciers volston den meestal met te informeren of de klant stond ingeschreven in het han delsregister, waarvoor wel wi Kwamen de goederen binnen dan werden deze binnen de kortst moge lijke tjjd weer verkocht, ver beneden de inkoopwaarde. De opbrengst van deze verkopen werd onderling ver deeld. Uiteraard gingen de firma's vroeg of laat failliet, maar dat paste juist in het schema. Dan kon men on der een andere naam weer van voren afaan beginnen. Totdat het spaak liep en de deuren van het huis van bewaring zich openden voor deze „kooplieden". De officier van Justitie, mr. Maris, nam het de verdachten bijzonder kwa lijk dat zij op deze manier de goede naam van de koopmansstad in discrediet hadden gebracht. Tegen twee verdach ten eiste hij twee en anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek. De derde ver dachte, die voor het hekje kwam, was een 70-jarige aan lager wal geraakte baron. Een telg van een uitstekend be- kend staande Nederlandse adellijke fa milie. Op aandrang van de hoofdver dachte. een vertegenwoordiger, wiens zaak tot hedenmiddag werd aangehou den, had de baron zich ertoe geleend op te treden als eigenaar van de handels- óndernemingen. Hij werd dan in de auto naar de leveranciers gesleept en kreeg voor iedere keer als hij meereed een tientje. Van de „winst" zag hij nooit iets. In totaal was hij f. 150 beter ge worden van deze praktijken. „Wij solden zo'n beetje met hem, hij telde eigenlijk niet mee", zeiden de andere verdachten van hem, „Ja ik wist op een bepaald moment wel, dat het een schurkentroep was," gaf de baron toe: „maar ik zat zo verschrik kelijk krap en ik was al blij, dat ik nog wat in mijn zak had". Verder gaf de baron toe een kwitantie valselijk te hebben opgemaakt met het doel voor de andere verdachten nog iets te redden uit het faillissement van „zyn firma". De officier van Justitie eiste tegen deze baron zes maanden gevan genisstraf waarvan drie voorwaarde lijk. Nadat vanmiddag de zaak, te gen de hoofdverdachte gediend heeft, volgt de uitspraak op 9 april. In de nieuwe hal op het terrein van Schiphol wordt hard gewerkt aan de bouw van de kernreactor, die het centrale punt zal zijn van de in juli te openen tentoonstelling ,.Het Afêbm''. De mantel van de reactor 'in constructie Kleine reactor voor research De reactor van het Reactor Centrum Nederland, die men het liefst in Zijpe wil zétten, is veel kleiner dan die van een elektrische centrale, aangezien hij niet dient om stroom op te wekken, maar zuiver en alleen voor research-doelein- den bestemd is. Er zijn uiteraard kansen, dat er iets ernstigs gebeuren zal met de kernreac tor: het apparaat kan „uit de hand lo pen", de watermantel rond de uranium- staven zal daardoor verkoken tot radio actieve stoom, maar de kans daarop is uitermate klein. De heer Houwink schatte het op eens in de tienduizend jaar. Dank zij een zeer uitgebreid veiligheidssysteem kan men ook dan nog de radio-actieve stoom binnenshuis houden, maar de mo gelijkheid is uiteraard theoretisch aan wezig, dat de mantel om de reactor scheurt en dat een gedeelte van deze ge vaarlijke stoom over de omgeving wordt verspreid. Dit kan gevaarlijk zijn voor zowel de werkers in het atoom-centrum als voor de omwonenden. In zo'n geval moet niet alleen de reactor grondig worden gereinigd, maar ook nabij gele gen plaatsen ontruimd. Dit is dan ook een der redenen dat een reactor zover mogelijk buiten de bevolkingscentra ge bouwd moet worden. Gevaar miniem In de kansberekening is echter alles opgenomen, zodat de gevaren volkomen theoretisch genoemd kunnen worden. Veel erger zou bijvoorbeeld een atoom bom op het westen van Engeland zijn, waarvan de radio-actieve wolk over Nederland zou drijven. Een tweede risico-factor is het spuien van de radio-actieve afvalstoffen. De hoog-actieve Stoffen worden in loden kis ten naar de zee-diepten gebracht of in gebakken in klei, zodat men dit wel in de hand heeft. De laag-actieve resten kan men direct in zee kwijten daar zijn de visserij en de badgasten uiteraard bevreesd voor. Hartig woordje van Gezondheidsraad De Gezondheidsraad heeft echter in de keuze van de vestigingsplaats een zeer ernstig woord meegesproken. Men heeft zich van de zijde van het Reactor Cen trum al bij voorbaat gebonden aan de hoeveelheid te lozen stoffen en uit het advies van de Gezondheidsraad blijkt, dat er van die kant en van de zijde van de plaatselijke autoriteiten een scherpe controle moet worden uitge oefend. Uit het Engelse atoom-centrum Har well, dat veel groter is dan het Neder landse plaatsje Zijpe, worden alle af valstoffen in de Theems geloosd en ge heel Londen drinkt Theemswater Met al deze argumenten wilde de heer Houwink stellen, dat deze kwestie be neden het gevaren-niveau te houden is, wanneer men althans alle veiligheids voorwaarden in acht neemt. Overwegingen De reden waarom de gemeente Zijpe gekozen is als plaats van vestiging, is de aanwezigheid van zout en zoet water, het uitgesloten zijn van overstromingen, een veilige afstand van bevolkingscentra en diverse andere omstandigheden. Max Ophüls overleden De Duitse film- en toneelregisseur Max Ophüls is dinsdag op 54-jarige leeftijd aan een hartaanval in Hamburg overleden. Hij is in Saarbrücken geboren en werd, toen hij 23 jaar was, als regis seur verbonden aan het Weense Burg theater. In de laatste jaren van zijn leven wijdde hij zich voornamelijk aan filmregie. Voor het Ufa-concern maak te hij „Die verkaufte Braut" en „Lie- belei". Ophüls kreeg in 1950 op het film festival te Punto del Este voor „La Ronde" de prijs voor de beste Franse film. Hij werd in 1952 voor deze film onderscheiden met de prijs van de Britse filmacademie. Ophüls werkte in Italië, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten. In Hollywood maakte hij de film „Brieven van een onbekende". Zelfs de Amerikaanse veiligheids commissie heeft er een vinger in: in dien namelijk in Zijpe geen veilige op stelling gewaarborgd is, dan levert Amerika doodeenvoudig de onmisbare uranium niet! Laboratoria Rond de reactor zullen wetenschappe lijke laboratoria verrijzen voor ongeveer 300 werknemers, waarvan 60 academici, zodat er een vrij hoog bestedingsniveau in de gemeente zal komen. De heer Houwink zag voorts geen en kele reden waarom de vreemdelingen weg zouden blijven. Men merkt de aan wezigheid van dit nieuwe laboratorium nauwelijks en alles zal zijn gewone gang kunnen gaan. Het is zelfs mogelijk, dat de badgasten op een regenachtige dag in de voordrachtszaal van het centrum naar een film komen kijken of een lezing over het atoom-werk komen beluiste ren (Ingez. Med.-Adv.) Is *één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet Is voorzien van het merk Gedeponeerd handelsmerk Onveranderde goudvoorraad Volgens de weekstaat van de Ned. Bank bleef de goudvoorraad onveran derd en is de netto deviezenreserve met f. 5 miljoen verbeterd. De kwaliteit van de deviezen blijft echter achteruitlopen, want het convertibele bedrag is van f. 193 min. op f. 187 min. gekomen. Wel licht dat pas de volledige heropening van het Suezkanaal als de olie uit het Mid den-Oosten, die in sterling betaald wordt, weer ruimer naar West-Europa vloeit, enige verbetering in het convertibele deviezenbedrag kan brengen. Immers, het Amerikaanse olietransport blijft nog altijd dollars vergen. Goud en deviezen tezamen maken nu een bedrag uit van f. 3882 miljoen. Delftse T.H. laat Hongaren niet zonder meer toe (Van onze Haagse redactie) Hoewel de minister van O. K. en W. het landelijk en plaatselijk Universi tair Asylfonds indertijd hebben gead viseerd de Hongaarse studenten zo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stellen hun studies voort te zetten en alle universiteiten en hogescholen in ons land daaraan gevolg hebben pe geven, blijkt men aan de Technische Hogeschool te Delft een ander stand punt ip te nemen. Tot dusver werd slechts een van hen officieel als student ingeschreven. Bij informatie bij de rector-magnifi- cus prof. dr. O. Bottema werd ons mee gedeeld. dat men naar beste weten heeft gehandeld. Het kosteloos toelaten van de Hongaarse student tot de T.H. is wel erg gemakkelijk, maar het geeft geen oplossing voor de problemen, aldus prof. Bottema. Het afleggen van de examens kan een desillusie opleveren en dat is nog erger dan niet te worden toegelaten. De Senaat van de T.H. beeft dan ook met een hoogleraar tegen be sloten hen niet zonder meer toe te laten. Als voorwaarde wordt gesteld, dat zij zich eerst leren aanpassen aan de Nederlandse omstandigheden en de taal leren. Daartoe zijn de meesten van ben te werk gesteld in de kolenmijnen \an Limburg en bij de olievelden te Schoo- 1 nebeek. Wanneer ze sociaal en maat schappelijk gewend zijn aan de NedT- iandse verhoudingen en het Nederlands i lebben geleerd, zal de Senaat zich op nieuw een oordeel vormen over hun toe lating. Er zijn in totaal 54 studenten, die I daarop wachten.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5