TRAM en BUS in en om LEIDEN rijden MINDER en ONGUNSTIGER Het magisch aspect van Spaanse rotsschilderingen Demmenie Stadstram krijgt b.v. 5 mei een frequentie van acht minuten Als U keelpijn hebt... Thom Kelling sprak in Leiden over Brazilië en zijn muziek Bloemen-Bertha weldra 70 jaar 96ste jaargang Woensdag 27 maart 1957 Tweede blad no. 2909 Eén minuutje voor Moccona Neem zo nu en dan een ogenblikje rust... ga er 'n minuutje bij zitten en geniet van 'n lekker kopje koffie, dat U met Moccona in 'n handomdraai hebt klaar gemaakt! de fijne poederkoffie van Douwe Egberts In de serie archeologische lezingen, welke door het Museum van Oudheden zijn belegd, sprak gisteravond dr. P. Glazema over: „Het magisch aspect van Spaanse rotsschilderingen". Het principiële onderscheid tussen mens en dier, aldus spreker, is vooral, dat de mens aan de werkelijkheid een vraag kan stellen, d.w.z. dat hij over het vermogen beschikt om in de wer kelijkheid door te dringen. Langs de weg van het verstand tracht hij macht aardt weliswaar dikwijls in chauvinisme, doch men dient er rekening mee te hou den. dat Brazilië een jong land is, het geen medewerkt tot het opschroeven van de gevoelens van de mensen aldaar. Verder vertelde Thom Keiling nog het een en ander over de carnavalsliedjes in Rio de Janeiro, waarvan de teksten met carnaval niets te maken hebben (het gaat immers weer om het ritme!) en over de Noordbraziliaanse Baiaö. De mambo wordt door Thom Kelling alleen maar als modemuziek beschouwd. Zij is geheel aangepast aan een meer moderne behoefte o.m. in dancings. Na de pauze werden enkele andere latijnse vormen van ritme aan een bespreking onderworpen. Een filmpje bracht een en ander duidelijk in beeld. (Ingez. Wed.-Ariv.) SCHOOLARTIKELEN Haarlernmerstraat169 Officiële publikatie AVONDSPREEKUUR DIRECTEUR D.K.K. De Directeur van de gemeentelijke dien&t voor Kasbeheer en Kredietwezen te Leiden brengt hiermede ter kennis van belang hebbenden dat door hem is ingesteld een vast avondspreekuur op elke vrijdag tussen 18.30 en 19.30 uur. Op andere avonden ts hij te spreken na telefonische afspraak, (tel. 20270). Kan toor Stadhuis. De Directeur voornoemd. VERSTEGEN VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis dat zij heb ben besloten met ingang ran 1 april 1957: a. in te trekken het ln hum besluit d.d. 23 december 1955. no 37, ondier punt V. vermelde wacht verbod ten aanzien van de Breestraat voor zover gelegen tussen de scheidling der percelen 69 en 71 en de Boomgaardsteeg, voor de zijde der even huisnummers; b. voor de volgende weggedeelten een wacht verbod vast te stellen 1. de Breestraat, voor zover gelegen tus sen de scheiding der percelen 69 en 71 en de Mandenmakerssteegvoor de zij de der even huisnummers, met dien verstande, dat dit verbod niet geldt op zon- en feestdagen 2. de Breestraat. voor zover gelegen tus sen de Mandenmakerssteeg en de Maarsmanssteeg. aan de zijde der even huisnummers, op werkdagen van 6 tot 18 uur; 3. de Breestraat. voorzover gelegen tussen Maarsmanssteeg en de Boomgaardsteeg. voor de zij de der even huisnummers, met dien verstande, dat dit verbod niet geldt op zon- en feestdagen. Een afschrift ran dit besluit Is gezonden aan de Hoof dingen leur -Directeur vao de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland aan de dbor de Minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bende. en aan Gedeputeerde Staten van Zuld-Hoti and. te krijgen over de natuur. Dit proces neemt reeds een aanvang in de dage raad der mensheid en het zet zich door de eeuwen heen in onze vertechniseerde tijd succesvol voort. De kloof tussen mens en dier wordt ook zichtbaar in het feit, dat de mens een keuze uit vele mogelijkheden kan doen en dat dit kiezen gericht wordt door een hem voor de geest zwevende idee, dat iets geschikt en geschikter is met betrekking tot een bepaald doel. Met de vuistwig vangt de techniek aan en het verloop der geschiedenis be wijst hoe de mens rusteloos voortarbei- dende geleidelijk tot grotere perfecties komt. HeeL deze arbeid staat in dienst van het praktische leven, waarbij het na tuurlijk verlangen om zo goed mogelijk te leven en zo lang mogelijk aan de ondergang, de dood, te ontkomen, de voornaamste rol speelt. De oermens, aldus spreker, heeft zich ongetwijfeld sterk afhankelijk van en bedreigd gevoeld door de in de natuur veronderstelde krachten en machten en hij heeft ook getracht aan deze bedrei ging te ontkomen. In de prehistorische kunst krijgt men de indruk, dat de vaak zeer artistieke beelden langs magische praktijken in dienst staan van de primaire nood. de zorg om te blijven leven, d.w.z. aller eerst het bemachtigen van dierlijk voed sel. De kunst staat hier voornamelijk in dienst van het praktische en is er niet slechts om zichzelf. Vandaar dan ook. dat zodra de mens zich ontwikkelt tot een geheel andere situatie, b.v. in het Neolithicum die van de landbouwer, de figurale kunst van de oude steentijd verdwijnt. Ze is overbodig. Merkwaardig is, dat de rotsschilderingen van Noord- Spanje zich kenmerken door het sta tische en dat er eigenlijk geen sprake is van een relatie van het ene dier tot het andere. De Levantijnse kunst daaren tegen is in hoge mate dynamisch. Van het diertafereel gaat men hier over tot het uitbeelden van de verhouding van dier tot mens; van het aan de lijn voeren van het dier door de mens om tenslotte te belanden bij het toneel, waarin de mens nog alleen met zijn medemens in een hevige strijd gewik keld is. Verbluffend is. dat bij de uit beelding van de vechtende mensen er een tot het uiterste doorgevoerde reduc tie plaatsvindt van de menselijke figuur. Deze abstractie komt in hoge mate ten goede aan de expressie van het dynami sche. Vermoedelijk hebben deze Levan tijnse schilderingen naast magische in- tensie ook de betekenis van memoranda en historiebladen. E.H.B.O.-RAAD Gisteravond hield voor de E.H.B.O.- Raad in de collegezaal van de afdeling heelkunde van het Academisch Zie kenhuis prof. dr. P. J Gaillard een lezing met lichtbeelden over het onder werp: „Transplantatie yan weefsels". Na een inleidend woord van de voor zitter. de heer L. H. Piek, besprak prof. Gaillard uitvoerig zijn bevindingen in zake dit nog moeilijke probleem. Vele onderzoekingen hebben aange toond. dat transplantatie bij de persoon zelf zeer goed mogelijk is, hoewel het succes zeer wisselvallig is bij gevallen van persoon op persoon, zodat hier de wetenschap nog veel verder moet gaan. wil men op een volledige transplantatie kunnen rekenen. Een keurige projectie besloot het geheel. Voor de E.H.B.O.-Raad en zijn leden, een bijzonder geslaagde avond. Bloemen-Bertha met het hondje haar aangeboden bij haar gouden jubileum in 1954. Bij haar zestigste verjaardag, zoals men zich herinneren zal, boden de stu- dentencorpora haar een fonds aan, waardoor zij in haar eerste levensbe hoeften zou kunnen voorzien. Een ander geschenk, dat haar bü haar gouden jubileum werd aangeboden, was een benedenhuisje aan de Parallelweg. Dank zij de medewerking van het Haagse gemeentebestuur ging een van Bertha's vurigste wensen in vervulling. AANBESTEDING THYSIUSBIBLIOTHEEK De architecten ir. Van Oerle—J. Schrama alhier en van Beveren te Mid delburg hebben onderhands aanbesteed de restauratie van de Thysiusbibliotheek aan het Rapenburg. De inschrijving was als volgt: fa. L. Zitman f. 56.335, fa. Bik en Breedeveld f. 53.500. fa. B. Huur man f. 53.473 allen te Leiden en fa. K. Burgy f. 52.239 te Oegstgeest. De be groting bedroeg f. 52.880. Onze stadgenoot, de heer H. D. Lens. directeur van de Elmi-overhem- denfabriek aan de Trekvlietweg alhier is benoemd tot bestuurslid van de on langs te Londen opgerichte Internatio nale Bond van Overhemdfabrikanten. PRUSST'JGING VAM HET COURANTENPAPIER DE PR'JS VAN 1 Kill) COURANTEN PAPIER 136 39 1946 1950 1956 lapr. 1 jan 1apr Bollenlijn via Oegstgeest vervalt De aparte lijn Sassenheim-Oegst- geest-Leiden v.v. die gedeeltelijk parallel liep aan een deel van de bus lijn Haarlem-Leiden, komt te verval len. enerzijds op grond van ditzelfde personeelsgebrek, anderszijds op grond van een over het algemeen te geringe niet rendabele bezetting. Leiden- -N oord wij ker hout minder frequent Voorts wordt op grond van een tekort aan bedienend personeel op de route Leiden-Voorhout-Noordwijkerhout voor taan een 40-minutendienst in plaats van een halfuur-dienst verreden. Stop bij Valkenburg Een tenslotte komen er door perso neelsgebrek wijzigingen ten ongunste in de dienst Leiden-Valkenburg-Kat- wijk. De bussen zullen van Leiden uit niet verder dan het vliegkamp Val kenburg rijden, terwijl zij vroeger doorreden naar Katwijk. Na 5 mei zullen de passagiers voor een voortzetting van hun reis naar Katwijk in Valkenburg-vliegkamp hun reis moeten onderbreken om over te stappen op een bus van de dienst Den Haag-Katwijk-Noordwijk-Haarlem. ove rigens een kwartierdienst zodat de ge volgen van deze inkrimping slechts tot èen klein ongerief en nauwelijks tot een vervoersbeperking leiden. Niet officieel, wel definitief Deze moeilijkheden doen zich het sterkst voor in Zuid-Holland, en met name in en om Leiden, hoewel ook el ders, zoals in Noord-Holland het pro bleem van het personeelsgebrek op treedt. De voorgenomen wijzigingen ten ongunste zijn overigens nog niet offi cieel. want de toestemming moet nog verkregen worden van de Rijkshoofd inspecteur voor het verkeer in de districten Noord- en Zuid-Holland; zij kunnen echter wel vrij definitief wor den geacht, want een officiële weigering kan aan het praktische verschijnsel van een personeelstekort, dat handhaving van de bestaande frequenties onmogelijk maakt, weinig veranderen Eduard van Beinum rechts op de voorgrond), de dirigent van het Concertgebouw, in Londen in ge sprek met enkele journalisten tij dens een pers-ontvangst. Het orkest is in Engeland aangekomen voor een tiental concerten. JSZH kampt met personeelstekort (Van een onzer redacteuren) Wanneer op 5 mei a.s. de zomerdienst van de N.Z.H.V.M. ingaat, zal deze niet een verruiming van de bus- en tramdiensten meebrengen zoals gebrui kelijk (op grond van seizoenverandering en gestadig uitbreidende behoefte) doch een inkrimping te zien geven van verschillende diensten, waaronder vooral Leiden en omgeving te lijden zullen hebben. Oorzaak van deze verminderende frequentie en in ongunstige zin wijzigende lijnindelingen is een steeds groeiend gebrek aan bus- en trampersoneel, ondanks op zichzelf geslaagde bijzondere maatregelen om nieuw personeel aan te werven. Hierover werden gisteren enige mededelingen gedaan door de heer J. J. Jurrissen, directeur van deze vervoersmaatschappij, tijdens een te Haarlem gehouden persconferentie. Noodsprong lukte, effect bleef uit De komende zomerdienstregeling zal zowel in de bus- als in de tramdiensten het stempel van een personeelsteKort dragen, aldus de heer Jurrissen. Dit personeelstekort groeit ondanks een gunstige loonpolitiek en sociale politiek en ondanks geslaagde pogingen om nieuwe bronnen van werkkrachten aan te boren. De verwerving van nieuwe krachten voor de verzorging van de lijn diensten blijft geringer dan de af vloeiing van personeel, d.w.z. de natuur lijke afvloeiing door ouderdom en die door andere omstandigheden. De bijzondere maatregelen die getrof fen zijn om deze situatie het hoofd te bieden, zijn o.m. de aanwerving van krachten uit de arbeidskracht-overschot gebieden, zoals enkele delen van de noordelijke en zuidelijke provincies, en de aanwerving van Hongaarse vluchte lingen. Deze laatsten, waarvan er ongeveer 26 in het technisch bedrijf en als chauf feur op de lijndiensten te werk zijn ge steld. passen zich op verheugende wiize aan. Moeilijkheden komen er uiteraard wel eens voor, maar over het algemeen wordt er op verblijdende wijze door de Hongaren gestreefd naar de serieuze opbouw van een nieuwe toekomst. Wonderwel (gezien de omstandighe den) verlopen de pogingen, om de ge zinnen van de op zichzelf gevluchte Hongaren van achter het ijzeren gordijn vandaan naar ons land over te Krijgen, en dank zij een meevoelende politiek van de betrokken gemeentebesturen is hun onderbrenging in eigen woningen een niet te moeilijk probleem. Ondanks deze maatregelen blijft, zo als gezegd, het tekort aan tram- en buspersoneel gestadig groeien. In het kort willen wij de consequen ties daarvan voor de verbindingen in en om Leiden opsommen. Stadstram: eens per 8 i.p.v. 6 minuten De stadstramdienst ln Leiden zal over' het algemeen van een zesminuten- dienst thans tot een achtminuten- dienst na 5 mei moeten worden terug gebracht. Het bestaande en voldoe ning gevende streven van thans om af en toe groter materiaal dan de stadstrammet.jes op deze stadslfjn in te leggen zal worden voortgezet en waar mogelijk worden versterkt. In ieder geval streeft men er naar. slechts de frequentie en niet de be nodigde capaciteit te offeren aan het personeelsgebrek. Overigens kon men zich ook tegen woordig al niet meer strikt houden aan de zes-minutendienst, zodat de achter uitgang in praktijk minder drastisch zal zijn dan uit deze theoretische cijfers zou vallen af te lezen. Zwarte Weg wordt vermeden Overigens komen er in de zomer dienstregeling weinig opzienbarende veranderingen vergeleken met de be staande toestand, althans waar het Leiden betreft. Belangrijk Is nog, dat de busdienst Den HaagHaarlem via Katwijk en Noordwijk tussen die beide badplaat sen niet meer over de Zwarte Weg rijden, maar over de Provinciale weg, aangezien eerstgenoemde weg niet meer geschikt is voor intensief ver keer met groot modern materiaal. Op de samenkomst van Zwarte Weg en Prov. weg zal een halteplaats inge last worden. De nieuwe route zal door Katwijk liggen naar de Rijnmond en weer zoals thans langs de boulevard. Regionale planning? Tijdens de Haarlemse persconferentie werd door de heer Jurrissen nog gespro ken over de verkeerschaos op enkele jaarlijkse hoogtijdagen, met name in bet bollenseizoen. Het kwam hem voor, dat een deel van deze chaos opgeheven kon worden door een nauwere samenwerking tussen gemeentelijke en andere betrok ken instanties. Regionale verkeersplan ning op die dagen is z.i. een noodzaak en een mogelijkheid tot verbetering. Tram naar badplaatsen blijft Voorts kwam de vervanging van de tramdiensten Leiden-Katwijk en Lei- den-Noordwijk door busdiensten nog ter sprake. De heer Jurrissen achtte het niet waarschijnlijk, dat dit de komende jaren zou geschieden. Te langzame planning, te trage uitvoering van aan genomen plannen en de thans heersen de tendenz naar bestedingsbeperking maken het onwaarschijnlijk, dat op korte termijn de weg- en brugwerken zullen worden uitgevoerd, die aan een dergelijke vervanging verkeerstechnisch langs de Van der Berghstiehting zal vooraf moeten gaan. (Ingez Med.-Adv.) Militairen bijeen In de slechts matig bezette kantine zaal van de Doelenkazerne sprak Tliom Kelling gisteravond voor de in Leiden gelegerde militairen over Braziliaanse muziek. De avond, die door adjudant J. Nieuwenstein werd geopend, had een bijzonder geanimeerd verloop. Thom Kelling trachtte het zijn aandachtig ge hoor zo veel mogelijk naar de zin te maken met een praatje en een liedje, hetgeen door de aanwezigen ten zeerste werd gewaardeerd. Hij begon met te vertellen, dat de muziek van Brazilië een bijzonder sterk geaccentueerd ritme heeft en zeker niet alleen als amusementsmuziek beschouwd moet-worden. Voor de Braziliaan is de muziek van zijn land niets anders dan volksmuziek, welke gebaseerd is op oude vormen, die in Spanje zijn terug te vin den. De samba betekent voor de bewoners van Brazilië evenveel als de rumba voor de Cubanen, aldus spreker, die er voorts aan herinnerde, dat de samba destijds in ons land is geïntroduceerd dank zij het liedje van Maria de Bahia. Wat de meesten echter niet weten is. dat dit liedje niets met Bahia te maken heeft en zelfs geen samba is. Het ritme ech ter is wel Braziliaans. Overigens zit het ritme de Brazilianen in het bloed. In geheel Zuid-Amerika is ritme een kwestie van je zelf kunnen ui ten. zo vervolgde Thom Kelling en daar om maakt men er op alle mogelijke ma nieren ritme. Sprekende over de zgn. ritselgroepen in Brazilië vertelde hij, dat deze groepen instrumenten gebruiken, welke van vruchten zijn gemaakt. Ba sisinstrument is de gitaar. Verschillende instrumenten, w.o. ook de tamboerijn, werden door hem gedemonstreerd. De samba kan zowel gebaseerd zijn op ge luiden uit het volle leven, als op de lief de voor een bepaald onderwerp en op de liefde voor de natie. Wat dit laatste betreft zei Thom Kelling. dat de Bra ziliaan zeer veel waarde hecht aan het uitzingen van zijn nationaal enthou siasme. Deze liefde voor de natie ont- Zwitserland roept Zwitserland: het land van hoge ber gen en prachtige meren, van lieflijke dalen, van eeuwige sneeuw en wijde vèrgezichten, stond gisteravond tijdens een door de afdeling Leiden van de N.C.R(eis).V. in de foyer gehouden en goed bezochte vergadering in het mid delpunt der belangstelling. Dank zij deskundige voorlichting van het Zwitsers Verkeersbureau, welk bu reau een aantal fraaie kleurenfilms mee naar Leiden had genomen, kregen de aanwezigen, voorzover hen dat door eigen aanschouwing al niet bekend was, een goede indruk van de vele toeristi sche genoegens, welke dit land de va kantiegangers biedt. De meest bekende vakantiecentra werden op deze trip be zocht. Het ene moment dwaalde men door Adelboden en Arosa, schilderach tige plaatsjes van een grootse schoon heid. om weer een volgend ogenblik te vertoeven in de heerlijke en afwisse lende landstreek van Graubunden of te staan aan de boorden van de Thunersce. Interessant was vooral ook de film. welke een indruk gaf van het Zwitserse boerenleven, dat zich in de zomer veelal speelt in de bergen. De voorzitter, de heer A. v. d. Bos, opende deze avond, waarin het verlan gen naar reizen en trekken sterk werd aangewakkerd, met een kort inleidend woord. (Ingez. Med.-Adv.) Nog steeds met bloemen op pad (Van onze Haagse redactie) Zeventig jaar wordt zij op 11 april a.s. mej. B. Gerritsen, uit Den Haag, onder studenten en andere burgers beter be kend onder de naam „Bloemen-Bertha". Als 16-jarig meisje verscheen Bloe men-Bertha voor het eerst op de lus trumfeesten van het Delftse Studenten Corps met een mand vol rozen en an jers. Dat was in 1903. Daarbij is het niet gebleven. Nu al meer dan vijftig jaar komt Bertha Gerritsen op festiviteiten van de studenten-corpora in Neder land. gekleed in haar bekende Hongaar se blouse en met de witte strohoed op het hoofd. Duizenden studenten hebben in de loop van deze halve eeuw bij Bertha een bloem voor zichzelf en hun lustrum-dame gekocht. Daaronder waren ook Koningin Ju liana en tal van latere ministers. Zelf is Bertha ook herhaaldelijk in de bloe metjes gezet: bij de huldiging, die zij op 10 augustus 1954 bij haar 50-jarig ju bileum door de Stichting Den Haag- Bloemenzee heeft ondergaan en bij de ontvangst door de bloemenkoningin. Op 9 oktober van datzelfde jaar ontving zij uit handen van de toenmalige Haagse burgemeester Schokking een koninklijke onderscheiding. Dezelfde dag werd zij door de Algemene Senatenvergadering in de Sociëteit „Phoenix" te Delft gehul digd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3