Sovjetrussische waarschuwing aan Noorwegen inzake NAVO Egyptisch blad beklaagt zich over „Amerikaanse druk" Parlementaire controle op de nieuwe Landbouwwet hoest weg hoest! Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 27 MAART 1957 De Izwestia richt zich tot Finse I brengen'' en volgens hem „is dit ook de bedoeling van deze staten, daar een op „militaristen Het orgaan van de regering der Sovjet- Unie, „Izwestia", beschuldigt Finse „militaire kringen" van pogingen om „de oorlogspropaganda onder het mom van bezorgdheid voor de verdediging van het land" nieuw leven in te blazen. Finse „militaristen" zouden „oorlogszuchtige redevoeringen" houden met het oogmerk „fascistische organisaties", die krachtens het Russisch-Finse vredesverdrag verbo den zyn, weer in het leven terug te roepen. De „Izwestia" is van mening, dat „ze kere kringen binnen en buiten het land klaarblijkelijk het feit niet aanvaarden, dat Finland een vredespolitiek volgt". De Sovjetrussische premier, maarschalk Boelganin, heeft zijn Noorse ambt genoot Einar Gerhardson in een op 19 dezer gedateerde brief, die donderdag jl. door de Russische ambassadeur te Oslo werd overhandigd, gewaarschuwd voor het „gevaar, dat Noorwegen bedreigt, nu op zijn gebied bases worden gebouwd, die bedoeld zijn om eventueel tegen de Sovjet-Unie te worden gebruikt" „De Sovjetrussische regering zoekt de Noorse autoriteiten echter nitv Noor wegen van vandaag of morgen uit de NAVO te doen treden", aldus Boelga- nins brief. Boelganin zegt verder, dat de „nieuwe aspecten van de Amerikaanse politiek, speciaal „wat betreft het leveren van atoom-wapens aan NAVO-landen, een onmetelijk gevaar voor Noorwegen in houden". Hij schrijft, dat „verscheidene landen thans de koude oorlog krachtiger voe ren" en hij verwijst in dit verband naar het voornemen der Verenigde Staten om „militaire eenheden in het Nabije Oos ten te gebruiken, met atoomwapens uit geruste Amerikaanse troepen in NAVO- landen te legeren en atoomwapens aan West-Duitsland en andere NAVO-landen te leveren". De Sovjetrussische premier meent dat „een dergelijk optreden slechts het ge vaar van een nieuwe oorlog naderbij kan Nederlaag van Bonn inzake concordaat In de kwestie van de toepassing van het in 1933 tussen Duitsland en het Vaticaan gesloten concordaat heeft de Westduitse regering gisteren een neder- laag geleden. Het Constitutionele Ge rechtshof in Karlsruhe heeft bepaald, dat de rechtsgeldigheid van het concor daat weliswaar niet in twijfel getrok ken kan worden, maar dat het de vraag is. of de Bondsregering van de afzon derlijke Westduitse staten kan eisen, dat zy de bepalingen van dat concor daat naleven. Volgens het hof vindt een dergelijke eis geen steun in de Grond wet. Het meningsverschil ontstond in de herfst van 1954 naar aanleiding van de schoolwet van het overwegend protes tantse Nedersaksen, die volgens de rege ring in Bonn in strijd is met het con cordaat. Vooral het recht van de rooms- katholieken tot stichting van eigen scholen zou in het gedrang zijn geko men. Bonn heeft toen de kwestie aan het Constitutionele Hof voor gelegd. Het standpunt van Nedersaksen wordt ge deeld door de staten Hessen en Bre men. Sovjet-Unie vraagt staking kernproeven In de subcommissie voor ontwapening der Ver. Naties, die in Londen bijeen is, heeft de Sovjet-Unie gisteren opnieuw aangedrongen op onmiddellijke bespre king van de kwestie van het beëindigen van proeven met kernwapens, aldus verluidt uit Westelijke bron. De Rus sische afgevaardigde Zorin wilde dit punt aan het hoofd van de agenda ge plaatst zien, daar de Russische regering had gekendgemaakt. dat zij met het Westen tot overeenstemming wil komen over onmiddellijke tijdelijke staking van kernproeven. De vergadering werd verdaagd zonder dat een beslissing werd genomen over de volgorde van bespreking der zeven onderwerpen van een voorlopige agenda. Vanmiddag zou de bespreking voort gezet worden, aldus genoemde bron. De Britse regering heeft op een des betreffende vraag van een Labouraf- gevaardigde in het Lagerhuis geant woord, dat zij niet kan verzekeren dat er na de komende atoomproef in de Stille Oceaan geen nieuwe proeven zul len worden gedaan in afwachting van het resultaat van de ontwapeningsbe sprekingen in de Verenigde Naties. Minister Butler zei: „Wij hebben over deze aangelegenheid zojuist besprekin gen met de leiders van de Amerikaanse regering gevoerd. Wij zijn van mening, dat de beveiliging van de vrije wereld voor een groot deel afhankelijk is van het bezit van kernwapens. Daarom moeten de proeven met die wapens al thans voorlopig voortduren." Modernisering Argentijnse Spoorwegen AANBOD VAN NEDERLANDERS. Een groep Nederlandse fabrikanten heeft aangeboden de verouderde natio nale spoorwegen van Argentinië te mo derniseren op een lange-termijn krediet basis. De heer D. A. T. van der Koogh, vertegenwoordiger van de Allan maat schappij en van andere firma's heeft daartoe een plan aangeboden aan de voorlopige president Pedro Aramburo tijdens een samenkomst, waarbij ook de minister van Handel en Industrie. Julio Cesar Queto Rua aanwezig was. Het plan beoogt de fondsen hiervoor op te laten brengen in Nederland. Personeelsstop voor hoger onderwijs wordt opgeheven De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen meent, aldus zjjn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat de personeelsstop voor het hoger onderwijs zo spoedig mogelijk dient te worden opgeheven en in afwachting van die opheffing uiterst soepel moet worden gehan teerd. Anders kan de personeelsbezetting van de universiteiten geen gelijke tred hou den met de snelle volutie van de weten schap. Ook de invoering van nieuwe didactische methoden, zo zegt de minis ter nog. methoden die de studieduur zou den kunnen bekorten en het studieren dement zouden kunnen verhogen, zal in vele gevallen slechts kunnen worden verwezenlijkt door uitbreiding van de wetenschappelijke staf. vreedzame samenwerking en internatio nale ontspanning gerichte politiek blijk baar niet in de smaak van alle landen valt". Na met voldoening gewag te hebben gemaakt van de Noorse politiek om niet toe te staan, dat buitenlandse militaire eenheden in Noorwegen worden gelegerd, vervolgt Boelganin: „Doch indien de plannen der NAVO-strategen ten uitvoer worden gelegd, zal het Noorse volk hier duur voor betalen. Er worden thans im mers bases in Noorwegen gebouwd, waar van de kosten door andere landen wor den gedragen. In dit verband wil ik verklaren, dat de Sovjet-Unie op de krachtigst mogelijke wijze zal reageren, indien agressieve handelingen jegens haar zouden worden ondernomen. Zij zou haar aanvallers een vernietigende slag toebrengen en zij zou desgelijks hande len met betrekking tot de nabij de Sov- jetrussisische grens gelegen bases", aldus de Sovjetrussische premier. (Ingez. Med.-Adv.) IlLeJr cksi fioMs -CZAi. Nog 55.000 Nederlanders in Indonesië Nu de „Sibajak" voor het laatst als charterschip voor de Nederlandse rege ring heeft gevaren, zijn de globale cijfers bekend geworden, die betrekking hebben op de repatriëring uit Indonesië. In deze cijfers zijn niet de Nederlanders, die na de tweede wereldoorlog naar Indonesië zijn vertrokken en daar gebleven zijn of althans niet in Nederland terugkeerden. Voor 1940 bedroeg het aantal Neder landers in Indonesië ongeveer 250.000. Na het einde van de tweede wereldoor log werd dit aantal geschat op 220.000. Op 1 maart j.l. waren sinds het einde van de oorlog uit Indonesië gekomen ongeveer 165.000 personen. Op 55.000 wordt het aantal geschat, dat op dit moment nog in Indonesië vertoeft. In 1956 zijn 18.500 personen gerepatrieerd. Op 1 maart 1957 bedroeg het aantal opvangcentra in Nederland 285, het aantal gezinnen en personen in con tractpensions resp. 2504 en 10853. Het aantal woningen, dat ter beschikking is gekomen van gerepatrieerden sedert 1945 bedraagt ruw geschat 32.500, waar van 17..500 ten behoeve van gezinnen, aangekomen na de soevereiniteitsover dracht. Eerste Kamer bespreekt Economische Zaken Minister prof. Zijlstra antwoordt vandaag De Eerste Kamer heeft de Rijksbe' groting 1959, departement van Econo' mische Zaken, behandeld. Mr. A. M. Molenaar (VVD) ging in het kort de geschiedenis van het econo mische beleid na. In 1955 werd het schot voor de boeg gegeven de vennoot schapsbelasting dat het bedrijfsleven trof. De minister heeft zelf erkend, dat wij in 1955 een zeer groot risico liepen. Nu zitten we met de gevolgen daarvan. De spanningen zijn toegenomen, er is een jaar verloren gegaan. De aangewezen weg was geweest reeds in 1956 de bestedingen te beperken; die beperking is te laat ingezet. De minister is ook daar verantwoordelijk voor. Ten aanzien van het huurvraagstuk stelde spreker vast, dat men hier al twee jaar te laat is. Sprekende over de loon- en prijsstabi' lisatie en over de spiraal daarvan, ziet hij de zorgen van de minister, nu het zover is gekomen. Hoe zal het gelukken uit deze moeilijke situatie te komen en het doel te bereiken, dat het kabinet zich voor ogen heeft gesteld? Mr. W. F. Lichtenauer (CH) sprak de hoop uit. dat de minister de vastbera- Beroepsinstantie ingeschakeld Teneinde in dit opzicht tegemoet te komen aan het verlangen van de heer Van Dijk (WD) deed minister Mansholt de toezegging bij het afkondigen van besluiten in het Staatsblad daarbij te vens een toelichting te geven. Kamerle den kunnen dan direct vragen stellen of een interpellatie aanvragen en aldus controle uitoefenen. Deze oplossing vond Vervolg van pag. 1 Dulles zinspeelt op nieuive pijpleidingen en de bouw van zeer grote tankschepen Het Egyptische blad „Al Akhbar" heeft kritiek geleverd op een verklaring van minister Foster Dulles over de mogelijke aanleg van nieuwe pijpleidingen en de bouw van tankschepen van 100.000 ton als aanvulling op het olievervoer via het Suezkanaai. Het blad vindt dit een „nieuwe vorm van druk op Egypte" die veel geld zal kosten. Plannen van particuliere oliemaatschappijen Dulles had op een persconferentie o.m. gezegd, dat de bouw van grotere tank schepen. als middel om de olievoorzie ning onafhankelijker van het Suezka naai te maken, voortgang heeft en dat er thans voor rekening van een Ameri kaanse maatschappij een tankboot van honderdduizend ton in Japan wordt ge bouwd. „Het zijn in de eerste plaats par ticuliere maatschappijen, die, op grond van handelsoverwegingen, plannen op stellen voor de aanleg van een nieuwe oliebuisleiding en voor de bouw van grotere tankboten. De vraag naar oiie- produkten neemt toe en ook wanneer het Suezkanaai weer ten volle door de scheepvaart kan worden gebruikt, is nog geen oplossing gevonden voor het vraag stuk van het vervoer ervan. Indien ech ter de mening zou post vatten, dat het Suezkanaai niet altijd voor dit vervoer beschikbaar zal zijn, zal het zoeken naar VERGADERING NED. ORCHIDEEËNVERENIGING. Op de te Utrecht gehouden algemene ledenvergadering van de Nederlandse Orchideeën vereniging heeft de voorzit ter, E. H. baron Six van Oterleek mede gedeeld dat het aantal leden van de ver eniging, dat de laatste jaren reeds met het viervoudige gegroeid is, gedurende de orchideeëntentoonstelling, die ter ge legenheid van het 25-jarige jubileum in november j.l. te Amsterdam is gehou den, met meer dan 20% is vooruitge gaan. De voorzitter noemde deze expo sitie een groot succes. (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe wet ter bescherming van de landbouw verleent grote bevoegd heden aan de minister van Landbouw om in bepaalde omstandigheden snel te kunnen handelen, maar in antwoord op de daarover geopperde bezwaren, maak te minister Mansholt er gisteren in de Tweede Kamer op attent, dat hjj die bevoegdheden ook reeds bezat op grond van de oude wetten, die door de nieuwe wet worden vervangen. Hjj was echter bereid tegemoet te komen aan het verlangen uit de Kamer om voor belanghebbenden tegen besluiten van de minister beroep open te stel len bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. In feite is de nieuwe wet een machtigingswet. Er wordt geen be leid in uitgestippeld. Maar omdat het een wet is, die de minister van Landbouw grote macht geeft, is belangrijk de parlementaire controle op de uitvoe ring. de minister ook beter dan het bekrach tigen achteraf door het parlement van algemene maatregelen van bestuur, want dan loopt men voortdurend vele weken achter de zaken aan. Er moet dan een wet worden ingediend, hetgeen enige tijd vergt en dan moet niet alleen de Tweede Kamer, maar ook de Eerste Kamer de wet goedkeuren. Daarmede zullen vele weken gemoeid zijn. Besluiten op het gebied van het telen kweken, fokken en broeden wilde de heer Biesheuvel (AR) echter toch achteraf doen goedkeuren door de Staten-Gene- raal. Hij zag daarin geen enkel bezwaar en handhaafde zijn desbetreffend amen dement. Ook de heer Van Dijk (VVD) hand haafde zijn amendement volgens het welk de minister bij het treffen van een maatregel gelijktijdig een toelichting moet zenden aan de Staten-Generaal. Aan dit laatste amendement gaf mi nister Mansholt de voorkeur boven het amendement van de heer Biesheuvel, maar tegen beide amendementen had hij geen overwegend bezwaar en hij liet de Kamer vrij te kiezen wat men wil. Er lijkt in de Kamer een voorkeur te zijn voor de oplossing van de heer Van Dük. Morgenmiddag bij de aanvang der vergadering, zal over de amendementen worden gestemd. Minister Mansholt vestigde er nog de aandacht op. dat de bevoegdheden in de wet alleen gelden voor normale situaties en niet voor abnormale om standigheden, zoals bijvoorbeeld in oor logstijd. De bevoegdheden zijn beperkt tot het noodzakelijke, maar het zijn er toch zeer vele. Daarbij staat de re gering op het standpunt, dat wat een PBO-orgaan kan doen, een produkt- schaD of een bedrijfschap, niet moet worden gedaan door de Staat. Het ..schap" gaat voorop en de wet laat daarom ruime ontplooiingsmogelijk heden voor de bedrijfsorganen. andere middelen, om het olievervoer in zekere en aan de vraag beantwoordende banen te leiden, met nog groter kracht worden voortgezet", verklaarde de mi nister. Israëlisch-Jordaans grensincident Op de weg naar Eilath. de Israëlische haven aan de Golf van Akaba, is dins dagmiddag een particuliere Israëlische auto in een hinderlaag gevallen. De wa gen werd op een punt nabij de Jordaanse grens van twee kanten beschoten. Eén der inzittenden werd gewond, zo heeft een Israëlische legerwoordvoerder van daag te Tel Aviv bekendgemaakt. (Ingez. Med.-Adv.) Staking en bigamie Twee Arabische arbeiders van scheeps werven in West Hartlepool (Noord-En- geland), die met hun collega's mee- staken, hebben van de vakvereniging de mededeling gekregen, dat bij de uitbe taling van het stakingsgeld slechts met één vrouw per man rekening gehouden kan worden, omdat de Britse wet geen bigamie toestaat. Dat is een strop voor deze arbeiders, die in Aden ieder twee vrouwen hebben! Zij mogen echter wel hun kinderen uit de twee huwelijken in rekening brengen voor de kinderbijslag; de ene arbeider heeft er drie en twee, de andere twee en twee. Hongaarse generaal door regering gearresteerd De Hongaarse militaire autoriteiten hebben te Nagykörös generaal Ferenc Pinter gearresteerd, die „van plan was een contra-revolutionaire groep" in de stad te vormen, zo meldt het Hongaarse partijblad „Nepszabadsag". De generaal was op het ogenblik van zijn arrestatie in het bezit van 900 gram goud en veel buitenlands geld, aldus het blad. BINNENLAND De Bijzondere commissie voor het ge organiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs heeft gis teren de besprekingen over de onderwijzers salarissen voorgezet Voornamelijk kwam daarbij een door de Algemene Nederlandse Onderwyzersfed'eraitie gedaan voorstel tot wijziging van het regeringsontwerp inzake de nieuwe regeling der salarissen aan de orde. De commissie ral op 1 april a s op nieuw bijeenkomen. De jaarlijkse ledenvergadering van het Genootschap „Onze Taal" zal zater dagmiddag te Den Kaag worden gehouden in café ..Den Hout". De Internationale huishoudbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam heeft reeds 50.000 bezoekers fetrokiken. Het twaalfde congres der Ned. Ver. van Ex-Polltieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd zal dit Jaar plaatsvinden In Utrecht en wel van 19 t/m 22 Juli a.s. Hiervoor zijn bereids alle zalen van het gebouw „Kunsten en Wetensohappen" ge huurd. 's-Avonds /erd op de Roozendaalse- weg te Arnhem ter hoogte van de Heide weg de 83-jarige heer A. Blok. wonende in de Jacques Perkstraat te Arnhem, aange reden door een op de Roozendaalseweg in de richting Schelmseweg rijdende autobus Dit was het tiende verkeersongeluk met dodelijke afloop, dat dit Jaar in Arnhem plaats vond. De oude heer liep een schedelbasis- fractuur op en overleed vrijwel onmiddel lijk na het gebeurde. De verkeerspolitie stelt een uitgebreid onderzoek naar de oor- k in. Prof. dr. B. Gemser, oud-hoogleraar aan de Universiteit van Pretoria, keert na een verblijf van ruim 30 Jaar uit Zuid-Af rika naar Nederland terug. Hij is benoemd tot professor in de Oudtestamentische wetenschap aan de Rijksuni versite it te Groningen, aan welke universiteit hy zelf des tij d6 gepromoveerd is. BUITENLAND Door de toepassing van vijf nieuwe bouwplannen wlil de Zuddafrlkaanse rege ring ook de groep met de laagste inkomens ln staat stellen huiseigenaar te worden. Zo zullen huizen worden verkocht zonder de bouwgrond, die eigendom van de rege ring blijft en eerst later behoeft te wor den afgelost. Hierdoor zullen de bouwkos ten met twee- tot vijfduizend gulden ver la&gd worden. Japan heeft die Ver. Naties verzooht snel doeltreffende maatregelen te nemen om het gebruik van atoomenergie te be perken tot vreedzame doeleinden Het ver vaardigen, gebruiken en beproeven van atoom- en waterstofbommen moet volgens Japan totaal worden verboden. In de dierentuin van Stockholm is enige weken geleden een zeehondje gebo ren. Het was. voorzover bekend, de eerste maal dat een zeehond ln gevangenschap een Jong ter wereld bracht. In de Chinese provincie Hoepeh zijn fossiele resten van een „Peking mens" ge vonden, die een half miljoen Jaar oud zijn. Het betreft hier een kaakbeen en een kies. die ln een grot tussen beenderen van die ren aangetroffen zyn. De Franse politie heeft vandaag die editie van „La Marseillaise", een commu nistisch blad dat In Marseille versohyrut, ln beslag genomen in verband met de pu- blikatle van een artikel over Algerije. President Elsenhower beeft generaal Nathan Twining van de luchtmacht be noemd tot voorzitter van de commissie van stafohefs als opvolger van admiraal Arthur Radford. de benoeming gaat 15 augustus ln. De Zwitserse regering heeft gisteren besloten een gerechtelijk onderzoek te la ten instellen naar alle aspecten van de spionagezaak, welke geleid heeft tot de zelfmoord van de procureur-generaal, René Dubois .en tot beschuldigingen aan het adres van politie -1 nspeoteuir Max Ulrloh. Deze wordt ervan verdacht telefoonge sprekken van de Egyptische ambassade te hebben afgeluisterd ten behoeve van de Franse ambassade te Bern. Dubois sloeg de hand aan zichzelf, toen er verdenking te gen hem rees, bij deze zaak betrokken te ziju. Twee bekende atoomgeleerden Sir Ed win Plowden, voorzitter van de Engelse atoomenergleraad, en Philip Dodd, advi seur van de Amerikaanse atoomenergie commissie, zijn voor een bezoek aan de Unie van Zuid-Afrika in Johannesburg aangekomen. In de sterrenwacht te Hazelspoort na bij Bloemfontein, de hoofdstad van Oranje Vrijstaat, wordt een speciale oamera opge steld, waarmede precisle-foto's gemaakt zullen v/orden van de eerste kunstmaan, die ln Juli a.s. door de Ver. staten wordt gelanceerd. Deze kunstmaan zal in Zuld- Afrika ook met het blote oog zichtbaar zyn, ondanks de snelheid van 19 000 kilo meter. als gevolg van dc afwezigheid van rook en stof en de heldere atmosfeer. In Algiers is gisteren bekendgemaakt, dat Franse troepen ln de voorafgaande 24 uur 100 opstandelingen bulten gevecht hebben gesteld bij schermutselingen in het gebied van Constantino en Oram. den leiding zal nemen, die wij in deze moeilijke tijd nodig hebben. De heer P. J. Kapteijn (PvdA) zei, dat met name de kartelpolitiek zich voltrekt in de nevelen van vertrouwelijkheid van prijsafspraken e.a. Hij gaf hier een prak tisch voorbeeld, dat hem inzake reduktie op televisietoestellen ter ore gekomen was. De heer J. S. Koops (KVP) sprak over de integratie van het middenstandsbe- leid. Mr. L. F. H. Regout (KVP) achtte, sprekend over de bestedingsbeperking, de raming van 275 miljoen gulden te laag. Hij vroeg de minister of het mo gelijk is de Kamer periodieke gegevens te verschaffen over het verloop der in vesteringen. Inzake bezuiniging in de overheidssfeer is men achter gebleven. Mr. H. J. Hellema (AR) zeide. dat zUn fractie de voorkeur geeft aan een huur verhoging van 12*6%. zonder blokkering en dan met een uitgestippeld plan voor de verdere verhoging. Hij noemde een vrijwillige beperking in de consumptie van grote betekenis. Er wordt medewer king gevraagd van de ondernemers en van de werkgevers. Waarom ook niet de medewerking van de consumenten? Het tegengaan van de consumptie en het sti muleren van de besparintr noemde hij voor ons land uiterst belangrijk. De heer H. D. Louwes (VVD) zei, dat de landbouw wel eens het gevoel heeft economisch en sociaal afzonderlijk be oordeeld te worden. Hij dacht hier met name aan de eigenaarslasten. die bere kend worden naar de algemene waarde en niet naar de specifieke vervangings waarde. alsmede de beloning van de landarbeiders. Mr. G. Vixeboxse (CH) sprak over de energie-voorziening. Ir. Vos (PvdA) vroeg de minister of het niet mogelijk is de prijsverlagingen en verhogingen van een aantal artike len. die men thans met korte onderbre kingen ziet gepubliceerd, op een tijdstip te doen geschieden. In de nota over de bestedingen heeft hij een prognose 1957 gemist. De minister van Economische Zaken zal vandaag antwoorden. Bestrijding corruptie in Indonesië Naar te Djakarta van betrouwbare zijde vernomen wordt, heeft de mili taire politie in Bandóeng een aantal vooraanstaande Indonesische politici van verschillende partyen, onder wie ex-ministers en ex-parlementsleden voor een ondervraging ontboden. Gisteren heeft de chef-staf van de Landmacht, generaal-majoor Nasoe- tion bekend gemaakt, dat tegen „cor rupte elementen strenge maatregelen zullen worden getroffen." Volgens het in Djakarta verschynende dagblad „Merdeka" behoorden tot de genen. die werden opgeroepen, o.m. de vroegere vice-premier Zainoel Arifin, van de Nahdatoel Oelama. Aroedji Kar- tawinata. de voorzitter van de islami tische PSII. verschillende leden van de Masjoemi en van 1e socialistische PSI. Ook oud-minister Soemitro Djojo- hadikoesoemo van de PSI. oud-minis ter Iskaq van de nationalistische PNI en de vroegere minister van verbindin gen Gani, eveneens van de PNI, zouden een oproep hebben ontvangen. De voordvoerder van het plaatselijk militair commando in Djakarta wei gerde te bevestigen of te ontkennen, dat de betrokkenen door de militaire autoriteiten in Bandoeng waren op geroepen in verband met het zoge naamde „Hongkong-barter" schan daal. In Djakarta hebben echter nog geen verhoren of arrestaties plaats gehad. Aanleiding tot de verhoren zouden zijn de verklaringen van de gearresteerde, directeur van een Chinese handelszaak in Djakarta, die mede betrokken was in de „Hongkong-barter", waarmede een bedrag van honderden miljoenen roe- piahs gemoeid zou zijn geweest. (Ingez. Med.-Adv.) WOENSDAG Rehobot/hNed. Ohr. Bond van Over heidspersoneel. Lezing mevr. dr. C. C. Kok van Alphen over hoomvi'iestransp 1 awta tile 8 uur naim. Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedagoglek. Spr .Mej. van Ouwenaller over Gezins voogdij. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenverg. Ned. Relsver. met filmvertoning. 8 uur nam. De Kleine BuirohtLedenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Breestraat 27: Ledenvergadering O.L. en B „Reuvens". 8 uur nam. Herengracht 34: Leidse smalfilm Liga. 8 uur nam. ZomerzorgLedenvergadering Kynolo- genvereniging „Rijnland". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Itallë-avond Relsbur Cebuto. Spr. dr. van Egerath. 8 uur nam. Leiderdorp: Gemeentehuls. Raadsvergadering. 7.45 uur nam. DONDERDAG Abachtsechool (Haagweg 4): Diploma- uitreiking Vakavondschool. 8 uur nam. Vroom en Dreesmann: Modeflitsen. 101 uur voorm. en 2£ en 4 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-Orkest. Pianist Ediuardo del Pucyo. 8 uur nam. Hotel Centraal; Jaarvergadering Ned. Ver. Expogé. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Come- die „Driekoningenavond". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenvergadering Leidse Assurantieclub. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Propaganda- avond Kon. Ned. Lawntenndsbond. Spr. C Vreedenburgh. 8 uur nam. Café Anlba: Ledenvergadering Tuiniers- en Bloemisten ver. „Door Eendracht Ver bonden". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Ge- tulgen. 7.45 uur nam. School VGLO (Oude Vest 35)Tentoon stelling van handwerk artikelen. 34.30 en 78 uur nam. VRIJDAG Academie (filmzaal): lezing dr. W. C. Braat voor Ver. „Oud-Lelden7" over Ver dwenen Schoonheid. 8 uur nam. „Ons Centrum" (Hooigracht 84)Leden vergadering P.v.d.A.. afd. Noord. Spr. dhr. J .C. van Schadlk. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering „Nieuw Leven". 7.45 uur nam, ZATERDAG St.-Antonlusclubhuls: Cabaret Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na- tuurhist. Ver. naar 't Huys te Warmont, 2.05 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Openbare lezing Jehova's Getuigen, 4.00 uur nam. Mr. A. van der Deure en echtgenote omgekomen Oud-voorzitter der N.C.R.V. Bij een auto-ongeluk op de Rijks weg 12 onder Maarsbergen zijn gister middag de 67-jarige Bennekomse ad vocaat en procureur mr. A. van der Deure, oud-voorzitter van de NCRV, en zijn echtgenote om het even geko men. Het ongeluk gebeurde om vijf over halftwee. Kort voordat mr. van der Deure een voor hem rijdende vracht auto met aanhangwagen zou passeren, sprong zijn rechtervoorband. De auto botste daardoor tegen de linkerachter- zijde van de aanhangwagen en werd geheel vernield. De heer en mevrouw van der Deure waren op slag dood. De vrachtwagen, eigendom van het expe- ditiebedryf Frans Maas N.V. te Venlo en bestuurd door de heer P. G. Peters te Venlo, kreeg geen noemenswaardige schade. Hetspoor van de gesprongen band was over een afstand van ongeveer 100 meter te zien. Mr. van der Deure, die in 1889 te Enk huizen werd geboren, is lector in de landmeterij geweest aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Hij studeerde rechten aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. Van 1924 tot 1947 was hij voorzitter van de N.C.R.V. Voorts is hij lid geweest van Ged. Staten van Gelaerland en secretaris van de eerste Staatscom missie voor de Radio-Omroep (commis sie Ruys de Beerenbrouck) Ovaties voor van Beinum en zi|n orkest te Londen Evenals tien jaar geleden vormde het optreden van het Concertgebouw orkest in Londen, welke gisteravond een uitvoering gaf. te volgen door een tweede op morgen, een waarlijke be levenis, te meer nog daar het zich thans in de ideale omgeving van de Royal Festival Hall, welke destijds nog niet bestond, kon laten horen. Het programma, werd geopend door Mendelssohns Vierde (Italiaanse) Sym fonie in 1829 door de 20-jarige compo nist zelf in Londen gedirigeerd. Daarna volgde de eerste uitvoering in Engeland van Matthijs Vermeulens Passacaille en Cortège. Besloten werd met Tsjaikowsky's Pathetique. waarmee het Engelse pu bliek vertrouwd is, maar dat het wel licht nooit op deze weergaloze wijze heeft horen vertolken. Eduard van Bei num en het orkest hadden dan ook lang durige ovaties in ontvangst te nemen. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederlaud Op werkdagen van 10— v.m tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur 12 en 74 uur 's Zondags van 2—4 uur. BIOSCOPEN Trlannn: „Het leven van Vincent van Gogh", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 u. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uuir. Casino: „Lemmy Calltlon" en het mysterie der twee vrouwen". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uoxr. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Oklahoma". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Juan". 14 jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Alarm ln de Pacific". 14Jaar. Wehk- dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. StadszaalModeshow C. en A. Brennlnk- meyer. 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ver. E.- H.B.O.-dienst Lelden. 8 uur nam. De avond, en nachtdienst der apothe ken te Leiden en Oegstgeest worat tot zaterdagmorgen 30 maart te 8 uur waar genomen door de Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel. 24807; Apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48. telef. 21060 en Apotheek Oegstgeest. Wilhel- minapark 8. tel. 26274. Bil geen gehoor b(| Uw hulsarts of eclalist, bel op dokterstelefoon 22222. speel WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) "V M? bö li q B O a CM Stockholm nevel o 2 1 0 Oslo nevel windstil 1 0.2 Kopenhagen nevel zo 6 4 0.2 Aberdeen regen w 4 4 21 Dublin motregen windstil 6 2 Londen regen zzw 2 9 5 Amsterdam regen zzw 7 9 Brussel half bew. z 3 8 3 Parys regen z 2 9 0.3 Bordeaux motregen licht bew. zw 5 11 2 Grenoble windstil 5 0 Nice half bew. nw 5 11 0 Beriyn half bew. zzo 4 5 0 Frankfort mist windstil 5 0 Mvinchen zwaar bew. o 1 8 0 Zürlch mist windstil 4 0 Genève licht. bew. windstil 4 0 Locarno regen nnw 1 9 3 Wenen onbewolikt zo 8 0 0 Innsbruck nevel windstil 4 0 Rome zwaar bew. windstil 11 0 Mallorca onbewolkt windstil 6 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2