HET WESTEN ZOU IN STERKE MATE VOOR NASSER ZWICHTEN WEERBERICHT Het Suezkanaal als ruilobject voor vrije doorvaart en regeling voor Gaza en Akaba Suezkwestie naar „Den Haag*'? DE NEDERLANDSE DELEGATIE VREEST TOTALE MISLUKKING EDOUARD HERRIOT (84 JAAR OUD) IN LYON OVERLEDEN Abonnementsprijzen Minister Staf voor belangr ijke besprekingen naar Washington 96ste jaargang WOENSDAG 27 MAART 1957 No. 29097 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week, m.i.v. 1 april a.s. Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Resultaat van conferentie op Bermuda (Van onze Londense correspondent) Het resultaat van de besprekingen, welke de Britse premier Macmillan op de Bermuda-eilanden met president Eisenhower en vervolgens met de Cana dese premier St. Laurent gevoerd heeft, zou hierop neerkomen, dat het Westen in belangrijke mate voor Nasser zal zwichten, aldus een speciale verslaggever van het Londense blad Daily Mail. Men zou aanvaard hebben, dat het Suez kanaal thans Nassers kanaal is en dat hij voorlopig alle kaarten in handen heeft. Het Westen kan daarom weinig doen inzake de tolgelden. Er zal op worden aangedrongen, dat hij de helft daarvan voor de ontwikkeling van het kanaal gebruikt, maar het zal onmogelijk zijn hem te verhinderen alle gelden in ontvangst te nemen. Op den duur zou Nasser echter aan het kortste eind kunnen trekken, want indien hij voortgaat moeilijkheden te maken voor de kanaalgebruikers, zal hij wellicht tot rede worden gebracht door druk, die met name van Amerikaanse zijde op hem zou worden geoefend. Het denkbeeld het kanaal onder internationaal beheer te plaatsen schijnt thans van de baan te zijn en zelfs het voorstel van India, dat gewaagde van internationaal toe zicht zou geen kans meer maken. Volgens genoemde zegsman is het nog niet zeker, of een adviserend oordeel van het Hof zal worden gevraagd dan wel de kwestie als geschil zal worden voorge legd. De kwestie Gaza Het is onwaarschijnlijk, dat Egypte voor het ogenblik de kwestie van de vaart door de Golf van Akaba aan de orde zal stellen, maar dit betekent nog niet, dat Jordanië en Saoedi-Arabië een zelfde standpunt zullen innemen. Egypte Voortgang overleg Hammarskjölcl - Nasser In ruil voor deze „edelmoedige" houding van het Westen inzake de kanaalgelden, zou Nasser moeten in stemmen met vrije doortocht voor alle schepen door het kanaal en de Golf van Akaba, en ook moeten goed vinden, dat de V.N.-troepen de con trole in Gaza blijven uitoefenen. Thans reeds ivordt Nasser onder druk gezet, doordat Canada heeft verklaard eventueel zijn troepen uit het contingent der Ver. Naties terug te trekken. Aangezien het Canadese bestanddeel in de V.N.-macht aan zienlijk is, zou Egypte in dat geval worden bloot gesteld aan een nieu we dreiging van Israël. Tot zover onze Londense corres pondent. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Londen werd gisteren vernomen, dat En geland op de Bermuda-conferentie een voorstel van president Eisenhower heeft aanvaard tot de instelling van een ge meenschappelijke groep voor plannen en inlichtingen inzake het Midden-Oosten. De gemeenschappelijke inlichtingen dienst zou in Washington of Londen werkzaam zijn; bijzonderheden zouden nog uitgewerkt moeten worden. Naar men verwacht, zal generaal Wheeler, die namens de V.N. het ber gingswerk in het Suezkanaal leidt, be kend maken, dat deze werkzaamheden tussen 1 en 5 april zullen zijn voltooid. Onmiddellijk daarop zal Egypte het ka naal voor geopend verklaren en zijn standpunt inzake de betaling van de tol gelden uiteenzetten. Enige medewerkers van Hammarskjöld onder wie dr. Bunche, zullen nog een week te Cairo blijven. Naar van buitenlandse diplomatieke zijde te Cairo wordt vernomen, is er „aanzienlijke voortgang" gemaakt bij het overleg van Hammarskjöld met Nasser. De kwestie van de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal was nog niet definitief geregeld, maar zij zou waarschijnlijk aan het internatio naal Gerechtshof te Den Haag worden voorgelegd. Minister Dulles heeft be kend gemaakt, dat Amerika dit over weegt. zou er geen bezwaar tegen hebben, dat het internationale politieleger in de strook langs de golf is gelegerd. Ten aanzien van de positie van het politieleger in Gaza zou over het alge meen ook aanzienlijke voortgang zijn geboekt. Egypte zou niet van plan zijn, leger- of politie-eenheden naar de kust strook te zenden. Ook voor de komst van Hammarskjöld zou het niet het plan daartoe hebben gehad. Naar verluidt zal de Egyptische burgerlijke gouverneur de orde en rust handhaven met hulp van de inheemse politie. Tegen een gezamen lijk patrouilleren van deze politie met het internationale leger langs de be- standsgrens zouden de Egyptenaren geen bezwaar maken. Degenen, die zich aan grensschendingen schuldig maken, zou den door de internationale politiemacht worden aangewezen en vervolgens door de inheemse politie worden aangehouden en gestraft. Saoedi-Arabische traepen naar Golf van Akaba Volgens Radio-Cairo zou een overeen komst gesloten zijn tussen Egypte, Jor danië en Saoedi-Arabië tot het zenden van Saoedi-Arabische strijdkrachten naar de Jordaanse haven Akaba, nadat de Britse strijdkrachten zijn terugge trokken. Het „Persbureau voor het Midden- Oosten" zegt uit officiële Jordaanse kringen vernomen te hebben, dat Saoe- dische troepen reeds het gebied van Akaba zijn binnengedrongen en de te rugtocht van de Britse troepen afwach ten om de basis te kunnen bezetten. 9 Slot op pag. 2 Aan H.H. adverteerders Om hierna te noemen redenen zijn wij helaas genoodzaakt H.H. adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, ook van de „Sleuteltjes", bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrijdag middag 3 00 uur in ons bezit moet zijn. Daar wij ook in ons bedrijf een tekort aan geschoolde werknemers hebben en het adverteren in het zaterdagblad toeneemt, zijn wij noodgedwongen tot deze maatregel over moeten gaan, aangezien an ders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is, te laat bij onze abonnees komt. terwijl bovendien de vrije zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. DE DIRECTIE Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen maar later ook ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 28 MAART Zon op: 6.27 uur; onder: 19.08 uur. Maan op: 5.01 uur; onder: 16.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.58 en 14.12 uur. Laagwater te 9.43 en 22.11 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Luchtvaartonderhandelingenin Amerika Plenaire sitting werd niet opzet vertraagd De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, hoofd van de Nederlandse delegatie, die momenteel in Washington vertoeft voor het voeren van luchtvaartonderhandelingen met Amerika, begint te ver moeden, dat zijn missie een totale mislukking zal worden Deze gedachte kwam reeds eergisteren bij hem op, toen de plenaire zit ting met functionarissen van Buitenlandse Zaken met opzet werd vertraagd en reeds na dertig minuten werd verdaagd, zonder dat enig resultaat werd be reikt. De zitting van gisteren was al even kort en even vruchteloos. Meer tegenstand tegen concessies In kringen van regeringsfunctionaris sen heerst de veronderstelling, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken nog steeds voorstander is van het verlenen van een concessie aan de KLM voor een rechtstreekse verbin ding van New York naar Curasao of van een verlenging van de bestaande route AmsterdamMontreal tot Californië of Houston. Texas. Maar functionarissen van het „State Department" zouden tegen het verlenen van de beide concessies zijn. Zelfs begint de tegenstand te gen het verlenen van ook maar een van de beide concessies aan de Ne derlanders toe te nemen. Betrouwbare zegslieden wisten gister avond te verklaren, dat de „Civil Aero nautic Board", de commissie van Toe zicht op de Amerikaanse burgerlucht vaart. die sterk vertegenwoordigd is in de Amerikaanse onderhandelingscom missie, hardnekkig blijft vasthouden aan zijn standpunt, dat de KLM geen con cessies dient te verkrijgen. De commis sie is niet van oordeel, dat de door Ei senhower aan alle deelnemers van de onderhandelingen geschreven circulaire moet worden opgevat als een aanmoedi ging tot het sluiten van een overeen komst. De heer Van der Beugel en de leden van de Nederlandse delegatie hebben zich privé teleurgesteld getoond. Men was reeds ontevreden over het feit, dat de Amerikanen niet voor het weekeinde hun standpunt hadden uiteengezet. Wellicht zal dat vandaag echter eerst gedaan worden. De heer Van der Beu gel ziet in ieder geval in, dat zijn stre ven om tot een overeenkomst te komen vóór minister Staf voet op Amerikaanse bodem zet, zeker niet verwezenlijkt kan worden. Zoals reeds gezegd, zijn ver wachtingen over het uiteindelijk resul taat zelfs nog veel pessimistischer. „Groot burger van Franse republiek" (Van onze Parjjse correspondent) Gistermiddag om kwart over vier is de bekende Franse politicus, schrijver en geleerde Edouard Herriot in Lyon, de stad waarvan hij jarenlang burgemeester is geweest, op de leeftijd van 84 jaar overleden. Met Herriot. ere-president van de Nationale Vergadering (het parlement), die in 1924 en 1932 premier was en ettelijke malen minister is geweest, is een der grote figuren van de Franse po litiek en van de radicaal-socialistische partij heengegaan. Van zijn partij is hij een halve eeuw de erkende leider, sterker nog: de ziel en het geweten, geweest. Op zijn eigen verzoek zal Herriot niet met nationale eer, doch in alle eenvoud in Lyon begraven worden. De beide Kamers hebben gisteren, toen het overlijden bekend werd, onmiddellijk hun zittingen opgeheven, terwijl het bijzonder congres van de radicalen, dat vrijdag geopend zou worden, ten teken van rouw is afgelast. In Lyon zijn ontelbare telegrammen van deelneming binnengekomen, o.a. van Churchill, Spaak, Adenauer en de Italiaanse regering. Het Franse staats hoofd, René Coty, noemde hem gisteren „een der grootste burgers uit de geschie denis van de Franse republiek". het middelbaar onderwijs afgeschaft. In 1936 werd Herriot tot president van de kamer gekozen, welke hoogst gewichtige taak hij. met een onderbreking tijdens de bezettingsjaren, tot 1954 heeft ver vuld! Hij werd toen tot ere-voorzitter van de Nationale Vergadering benoemd, een titel, die speciaal voor Herriot ge schapen werd. Als een oude leeuw In 1940 was Herriot een van de krachtigste tegenstanders van de capi tulatie en spoedig na de overrompeling werd hij door de Duitsers dan ook ge vangen gezet. Herriot vertegenwoordigde het departement van de Rhone in de Franse Kamer, terwijl hij tevens meer dan 50 jaar burgemeester van de stad Lyon is geweest. Zijn bijzondere gaven, zijn slagvaar digheid, intelligentie en onbetwiste au toriteit stempelden Herriot tot een Ka mer-president van ongemene kwalitei ten. Als een oude leeuw troonde hij op zijn hoge zetel in het palais Bourbon, een leeuw die zo nodig grommend uit kon vallen tegen een afgevaardigde, die het weer eens al te bont dreigde te ma ken. Zijn herdenkingswoorden bij het overlijden van een Kamerlid waren vaak oratorische meesterstukjes van diploma tieke tact, menselijk begrip en medege voelen. Met Edouard Herriot is Frankrijk nu een van zijn grootste zonen ontvallen en ditmaal zullen door andere mond de woorden van nationaal medeleven wor den uitgesproken, die woorden, waarme de Herriot in het verleden zo menig maal zelf de parlementaire loopbaan van tal van zijn collega's had uitgeluid. Strijdvaardig patriot Edouard Herriot behoorde tot het ras der Franse politici van de oude stempel en dat uit het goede hout gesneden was. Hij was een man van brede, schier universele cultuur - die ondermeer een voortreffelijk boek over Beethoven heeft geschreven -, met een uitzonderlijk redenaarsta lent en een strijdvaardigheid, die hem tot op het laatst van zijn lange leven vaak noopte bijzonder fel partij te kiezen. Politiek moge de toestand in Ga za wat verward zijn. de natuur gaat gewoon door alsof er niets aan de hand is. Tienduizenden sinaasappe len liggen op liet station van Gaza te wachten op transport naar alle werelddelen. Zo is Herriot het geweest, die door zijn hartstochtelijk verzet de beslissende doorslag gaf, waardoor het plan voor het Europese leger in de dramatische augustusmaand van 1955 ten val zou worden gebracht. En het vorig jaar was het nogmaals Herriot. die. aïs voorzit ter van" de radicale partij, zich onvoor waardelijk achter Pierre Mendes-France zou plaatsen, waardoor deze ex-premier ^e leiding van de partij in handen kon I pemen. zodat een scheuring tussen lin ieer en rechter vleugel onvermijdelijk werd. Men kon soms van mening verschillen over de juistheid van Herriots keuze, doch nimmer behoefde zijn onbaatzuch tigheid en zijn vurig patriottisme in twijfel te worden getrokken. Op belangrijke posten Het laveren tussen de klippen en het sparen van kool en geit behoorde zeker niet tot de overwegende zorgen van Edouard Herriot en in zijn persoonlijke moed om de verantwoordelijkheid voor zijn daden en beslissingen altijd op ei gen schouders te nemen was zeker het geheim van zijn grootheid gelegen en tevens de verklaring van het hoge aan zien. dat hij bij vriend en tegenstander zijn leven lang genoten heeft. Herriot heeft op verscheidene be langrijke posten van het Franse staat kundige leven rollen van betekenis ge speeld. Na de eerste wereldoorlog be kleedde hij. nauwelijks 35 jaar oud (hij werd op 5 juli 1872 te Troyes geboren), van 1919 tot 1924 de functie van voor naamste oppositieleider en toen hij in 1926 zelf chef van de regering werd. heeft hij de diplomatieke relaties met Duitsland en met Sovjet-Rusland her steld. Als minister van onderwijs heeft Herriot in 1927 het schoolgeld ook voor Koningin Juliana heeft gisteren in Rotterdam een onofficiëel bezoek gebracht aan de repatriërenden aan boord van de „Sibajak", welk schip van zijn laatste chart er reis voor dn. regering in ons land terugkeerde. De koningin in de rooksalon in gesprek met enkele van de repatrië renden. Prinsessen beluisterden Charles Trenet De Prinsessen Beatrix en Irene heb ben gisteravond een bezoek gebracht aan Theater Carré in Amsterdam, waar de Franse chansonnier Charles Trenet optreedt. Vrijwel onopgemerkt door het publiek hebben zij met enkele vriendinnen en mej. A. A. Broers, verzorgster der Prin sessen, voorin de zaal gezeten en het repertoire van Charles Trenet beluisterd. Onze abonnementsprijzen worden met ingang van 1 april 1957 ver hoogd met: 4 cent per week, 20 cent per maand., 50 cent per kwartaal. Deze worden dus per 1 april: per week 59 cent, per maand f. 2.55, per kwartaal f. 7.50. Tot deze geringe verhoging heb ben wij moeten besluiten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de kosten van de grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a.s. wederom in prijs zal worden verhoogd (waar mede deze papierprjjs pl.m. 9 x de vooroorlogse zal zijn geworden), terwijl andere voor het dagbladbe drijf belangrijke kostenstijgingen mede in aanmerking zijn genomen. De stijging van de kosten in de loonsector wordt de abonnees niet doorberekend. De Minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring zowel aan de verhoging van de papier- als aan die van onze abonnements prijzen gehecht. Waarmee kunnen de Amerikanen helpen De minister voor Defensie, ir. C. Staf, is gisteravond per KLM-vliegtuig naar Neio York vertrokken om met de Amerikaanse defensie-autoriteiten en in het bijzonder met zijn collega Wilson besprekingen te voeren over toekomstige Amerikaanse wapenhulp aan ons land. De besprekingen zul len 1, 2 en 3 april in Washington worden gevoerd. Op Schiphol heeft minister Staf uit voerig uiteengezet, waarom hij naar de V.S. gaat. Het doel is diepgaande be sprekingen te houden met daaraan ver bonden een algemene oriëntatie over die zaken, waarmee de Amerikanen Neder land op het gebied van de defensie kun nen helpen. Dit geldt voor de levering van de conventionele wapens voor leger en luchtmacht en ook voor de Marine, waarvoor de leveranties reeds worden verscheept. Minister Staf legde er o.a. de nadruk op, dat gestreefd moet worden naar een verdere integratie op het gebied van wa pens voor de luchtverdediging. Op de di verse bases van marine, land- en lucht macht in Amerika zal hij zich op de hoogte stellen van de vorderingen, die gemaakt zijn ten opzichte van de gelei de projèctielen. Wat het Nederlandse leger betreft, dit zou de beschikking moeten hebben over artillerieprojectielen van het type „Ho- nest John". De afweerkracht van ons le ger wordt met deze conventionele ra ket aanzienlijk vergroot. Over deze „Ho- nest John" is reeds op de NAVO-verga- dering in december van het vorig jaar te Parijs gesproken en daar heeft Ne derland de toezegging gekregen van Amerikaanse leveranties van dit wapen „De Amerikanen moeten ons raad ge ven. wat wij op dit gebied nodig heb ben". aldus minister Staf. „Met deze al gemene oriëntatie en besprekingen in grote lijnen zal ik het pad kunnen effe nen voor de deskundigen, die zich daar na met het vraagstuk bezig moeten hou den". Wat de marine betreft, de belangstel ling van minister Staf gaat uit naar de raket voor de bestrijding van onderzee boten en naar andere, meer eenvoudige middelen voor dit onderdeel van de de fensie. Ten aanzien van de uitrusting van onze marine met geleide projectie len was minister Staf van oordeel, dat onze schepen hiervoor niet geschikt zijn. Belangrijk is het punt: wat is het schip voor de toekomst? Men moet dit pro bleem op langere termijn zien en men zal waarschijnlijk in 1958 reeds met meer omlijnde plannen kunnen komen, welke vanzelfsprekend een aantal jaren van uitvoering vergen. Tenslotte sneed minister Staf de mo gelijkheid van atoomaandrijving van schepen aan. Ook hiervoor zal hij be sprekingen in de V.S. voeren, maar hier aan kunnen wij zelf ook iets doen. wij moeten in eigen land deskundigen krij gen. die hiervan op de hoogte zijn". Het bezoek van minister Staf aan de V.S. zal negen dagen duren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1