AMERIKA HELPT DE BRITTEN AAN GELEIDE PROJECTIELEN WEERBERICHT Sterke toenadering na de bijna openlijke breuk van de herfst Behandeling der patiënten na 1 april niet in Fondsverhand Hij geeft Soewirjo opdracht voor kabinet van deskundigen Geen herstel twee-eenheid Soekarno-Hatta Abonnementsprijzen 96ste jaargang MAANDAG 25 MAART 1957 No. 29095 Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week, m.l.v. 1 april a s Witte Singel L, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaans-Britse conferentie op de Bermuda-eilanden is geëindigd in toenadering en in de afspraak ook in de toekomst van gedachten te blijven wisselen met de bedoeling een bijna openlijke breuk, zoals vorig jaar herfst naar aanleiding van de aanval op Egypte, in het vervolg te vermijden. Op een persconferentie verklaarde de Britse premier Macmillan herhaaldelijk, dat het overleg succesrijk was geweest. Politieke waarnemers achtten van bijzonder belang, dat er in het slotcommuniqué werd gesproken over Amerikaanse hulp metg eleide projectielen aan Engeland. Zeer waarschijnlijk zullen de Verenigde Staten Engeland op korte termijn geleide projectielen leveren, die een afstand van 1500 mijl kunnen afleggen. Moskou ligt op een afstand van 1200 mijl. De Amerikaanse atoomladingen zullen overigens slechts in geval van oorlog wor den verstrekt, ofschoon ze voor die tijd mogelijk reeds in Engeland aanwezig zullen zijn. Van betekenis werd ook geacht, dat Eisenhower en Macmillan ver klaard hebben bereid te zijn de Verenigde Naties van tevoren op de hoogte te stellen van Amerikaanse en Britse atoomproeven, zodat buitenlandse waar nemers die kunnen bijwonen. De voorwaarde is evenwel, dat ook de Sovjet- Unie dit dan moet doen. Beide staten zich Concertgebouworkest Vanmorgen is het Convertgebouw- orkest van het Centraal Station in de hoofdstad vertrokken voor zijn tournee door Engeland, die tot 7 april a.s. zal duren. bewust van gevaar van radio-activiteit De beide staatslieden erkennen, dat „er oprechte bezorgdheid be staat, dat voortgezette atoomproe ven de radio-actieve straling in de wereld mogelijk zal vergroten tot een peil, dat schadelijk zou kunnen zijn". Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt, dat dit niet zal gebeuren zo lang men zich met de proefnemin gen beperkt. De Ver. Staten en En geland zijn dan ook van plan hun proeven zodanig uit te voeren, dat de radio-activiteit tot niet meer dan een fractie van het peil, dat gevaar lijk zou kunnen zijn, stijgt. Zij ho pen, dat de Sovjet-Unie zich eenzelf de beperking zal opleggen. De Ver. Staten en Engeland zullen hun atoomproeven van te voren blijven aankondigen. Volgens een blad op de Bermuda eilanden hebben de regeringen van beide landen ontdekt dat haar me ningen over de voorioaarden voor de regeling op lange termijn inzake het Suezkanaal niet zover uiteenlo pen als gevreesd werd. Voorts hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van beide lan den overeenstemming bereikt over de middelen om het mogelijke ge vaar van een communistische pene tratie vanuit Egypte en de Soedan in „donker Afrika" te bestrijden. Elf punten De punten van overeenstemming en de conclusies, waartoe men bij de be sprekingen is gekomen, luiden als volgt: Erkenning van de waarde van collec tieve veiligheidsverdragen binnen het raam van de V.N. en het speciale be lang van de Noordatlantische-Verdrags. organisatie voor de beleide landen als de hoeksteen van hun politiek in het westen; bevestiging van het gemeenschappe lijk belang bij de ontwikkeling van de Europese eenheid binnen de Atlantische gemeenschap; overeenstemming over het belang van nauwere samenwerking van het Ver enigd Koninkrijk met de rest van Europa; overeenstemming over de voordelen die, naar men voorziet, voor de Euro pese en wereldhandel zullen voort vloeien uit de plannen voor de Europese gemeenschappelijke markt en het vrij- handelsgebied. mits deze niet leiden tot een blok met hoge tarieven en overeen stemming over de wenselijkheid, dat alle landen een liberale handelspolitiek volgen; bereidheid van de V.S. om deel te nemen aan het werk van de militaire commissie van het Verdrag van Bag dad; Aan H.H. adverteerders Om hierna te noemen redenen zijn wij helaas genoodzaakt H.H. adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, ook van de ..Sleuteltjes", bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrijdag middag 3.00 uur in ons bezit moet zijn. Daar wij ook in ons bedrijf een tekort aan geschoolde werknemers hebben en het adverteren in het r.aterdagblad toeneemt, zijn wij noodgedwongen tot deze maatregel over moeten gaan, aangezien an ders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is. te laat bij onze abonnees komt, terwijl bovendien de vrije zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. DE DIRECTIE. steun voor het reoht van het Duitse volk op spoedige hereniging van Duits land in vrede en vrijheid: sympatie voor het Hongaarse volk en veroordeling van de „onderdrukkings politiek" der Sovjet-Unie ten aanzien van de volkeren van Oost-Europa; overeenstemming over de noodzaak van spoedige uitvoering van de jongste resoluties der V.N. met betrekking tot de strook van Gaza en de Golf van Akaba; overeenstemming over het belang van naleving van de resolutie van de Vei ligheidsraad der V.N. van 13 obtober, welke betrekking had op het Suezka naal, en over steun voor de pogingen van de secretaris-generaal der V N. om een regeling tot stand te brengen in overeenstemming met deze resolutie, (hierin worden zes beginselen genoemd, waaraan een regeling zou moeten vol doen, te weten vrije doorvaart zonder discriminatie, eerbiediging van de Egyp tische soevereiniteit, het Suezkanaal mag niet onderworpen zijn aan de po litiek van wel land ook. overeenstem ming tussen Egypte en de gebruikers over de tolgelden, toewijzingen van een redelijk deel van geschillen door arbi trage); gemeenschappelijke verklaring over de te volgen politiek aangaande proeven met kernwapens; overeenstemming in beginsel, dat in het belang van de wederzijdse verde diging en economie bepaalde geleide projectielen door de V.S. ter beschik king van de Britse strijdkrachten zul len worden gesteld. Tandartsen breken met Zieken fondsen Zulks in het belang van de gezondheid De „Nederlandsehe Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde" heeft ons het volgende medegedeeld: „De Nederlandse tandartsen achten het tegenover hun patiënten en tegen over hun beroep niet langer verantwoord voort te gaan met de uitvoering van hun taak op basis van de overeenkomsten, welke thans met de ziekenfondsen gelden. Dat is de unanieme mening, die werd uitgesproken op de zeer druk bezochte algemene ledenvergadering van de Nederlandsehe Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde, welke op vrijdag 22 en zaterdag 23 maart te Utrecht is gehouden- De huidige overeenkomsten van de Ziekenfondsen en de tandartsen nopen de tandartsen hun patiënten te behandelen in een sneller tempo dan te recht vaardigen is te.genover de mens. voor wiens gezondheidstoestand de tandarts mede de verantwoordelijkheid heeft tijdens en ook na de behandeling. Als gevolg hiervan hebben de tandartsen besloten per 1 api.l a.s. niet langer op deze basis te werken. Teneinde de Ziekenfondsverzeker den echter niet te duperen zullen de tandartsen de behandelingen nor maal voortzetten, met dien ver stande. dat de honoraria door de patiënten rechtstreeks met de tand artsen verrekend zullen worden. Afgewacht zal moeten worden in hoeverre de Ziekenfondsen bereid zyn aan de hand van de door de tandarts afgegeven kwitantie formu lieren terugbetaling aan de verze kerden te doen. Het leek wel of er een enigszins I onprettige lucht hing in Tucker s\ Town op Bermuda, waar de En-1 gels-Amerikaanse besprekingen j plaats vonden. De Britse premier MacMillan scheen er het eerst last van te hebben en later vond Eisen hower het nodig om met een beden kelijk gezicht zijn neus krachtig dicht te knijpen Soekarno liever op een hobbelpaard.... President Soekarno heeft vandaag zijn opdracht aan kabinetsformateur Soe wirjo gewijzigd en hem thans belast met de vorming van een kabinet van des kundigen, dat krachtig en juist kan optreden cn een Nationale Raad zal moeten vormen in overeenstemming met de presidentiële conceptie. De president maakte dit bekend in zijn paleis te Bogor. Soewirjo, formateur en voorzitter van de Nationalistische P.N.I., had tevoren de president op de hoogte gebracht van zijn mislukte pogingen tot vorming van een coalitiekabinet, waarvan P.N.I. en Nahdatoel Oelama de kern zouden moeten hebben gevormd. Soekarno verklaarde aan Soewirjo een nieuwe opdracht te hebben gegeven, na besprekingen met Idham Chalid en Zainoel Arifin van de Nahdatoel Oelama. Soewirjo heeft hiervoor een week de tijd, te rekenen vanaf morgen. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 MAART. Zon op: 6.32 uur; onder: 19.05 uur. Maan op: 4.16 uur; onder: 14.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.33 uur. Laagwater te 7.41 en 20.30 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bij de bekendmaking van zijn nieuwe opdracht, zeide president Soekarno nog „liever op een hobbelpaard te willen zit ten, dan op een paard met drie benen". Kennelijk doelde hij hierbij op de po gingen van Soewirjo tot vorming van een coalitiekabinet, bestaande uit twee van de vier grote politieke partijen en de eis van de Islamitische partijen tot opneming van de Masjoemi in deze coa litie, met uitsluiting van de communis ten. Met een hobbelpaard zou hij nog wat vooruit kunnen komen door ge bruik te maken van zijn eigen benen, doch dit zou niet mogelijk zijn met een paard met drie benen. Geen breuk met Hat la President Soekarno herhaalde nog eens, dat er geen breuk is tussen hem en Hatta. Weliswaar zijn er verschil len van inzicht over enkele vraagstuk ken, doch dat is niets buitengewoons, aldus Soekarno. die de berichten en verklaringen over het bestaan van een breuk zeide te betreuren. Soekarno zeide verder het plan te koesteren zijn „vriend Hatta" de hem toeko mende plaats te geven In het leiden van land en volk naar bloei en wel vaart. De president ging evenwel niet dieper in op de toekomstige positie van Hatta. De vorige week heeft Soewirjo gezegd Hatta te willen belasten met de leiding van een Staatsplanraad waarop Hatta reageerde met de opmerking dat Indo nesië een eerlijke en kundige regering moet hebben, en geen super-organisa ties zoals een Nationale Raad en een Staatsplanraad. om de huidige proble men tot oplossing te brengen. Gisteren verklaarde de woordvoerder van de Nahdatoel Oelama. dat deze partij er bij blijft, dat de Masjoemi in het kabinet moet worden opgenomen, zonder de communisten, en dat alle ge marchandeer nutteloos zal zijn Waarnemers konden vandaag alleen maar gissen of de nieuwe opdracht aan Soewirjo invloed zal hebben op het standpunt van de Nahdatoel Oela ma. Volgens hen moet ook een kabi net van deskundigen of een zakenka binet zjjn gebaseerd op een parlemen taire meerderheid. Weinig optimisme Onze correspondent te Djakarta meldt nog: Dat Soekarno hardnekkig vasthoudt aan de gedachte bij deze kabinetsvor ming althans een deel van zijn „con cept tot oplossing van de moeilijkheden" te verwezenlijken, blijkt uit de om schrijving van de nieuwe formatie-op dracht aan Soewirjo, namelijk dat ook dit zakenkabinet in staat moet zijn een Nationale Adviesraad overeenkomstig het concept te vormen. Dat betekent dus dat in deze Na tionale Raad ook communistisch ge- oriënteerden moeten worden opgeno men. Politieke waarnemers in Djakarta verwachten niet, dat men door deze opdracht de politieke moeilijkheden te boven zal komen, omdat daarbij op nieuw geen rekening is gehouden met twee dominerende factoren, te weten: de daerahs buiten Java en Hatta. Deze opdracht opent immers niet de weg om Hatta actief in de leiding van de staatszaken te betrekken, iets waarop van verschillende zijden met klem is aangedrongen, al is dan wel duidelijk dat van herstel der „twee- eenheid Soekarno-Hatta" in de oude vorm geen sprake meer kan zijn. De verwerping door Hatta van het presidentieel concept maakt het immers voor hem onmogelijk deel te nemen aan een kabinet, welks taak gedeeltelijk op dat concept gebaseerd is. Men is over het slagen van Soewirjo dan ook wei nig optimistisch gestemd, tenzij hij ge noegen zou nemen met de vorming van een kabinet van onbekende politieke Aan het slot van de vergadering te Utrecht hebben de tandartsen hun be sluit telegrafisch ter kennis gebracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Wellicht kunnen op ministerieel niveau wegen worden aan gegeven waarlangs een oplossing kan worden bereikt. Conclusies De conclusies zoals die aan de mi nister werden getelegrafeerd, luidden als volgt: 1. De tandheelkundige verzorging van de Ziekenfondsverzekerden komt in gevaar, aangezien de tendens van de huidige regeling is. dat de tand artsen gedwongen worden in een te snel tempo te werken 2. De tandartsen moeten de moge lijkheid hebben om hun beroep op een verantwoorde wijze uit te oefenen. 3. wordt deze mogelijkheid niet ge boden dan betekent dit een achteruit gang van het aanzien van de tand artsenstand. hetgeen weer gevolgen heeft voor de instandhouding van het beroep en de belangstelling voor de tandheelkundige studie". 4. De uiteindelijke voorstellen van de organisatie van algemene zieken fondsen bieden genoemde mogelijk heid in onvoldoende mate. 5. Als gevolg hiervan is er per 1 april a.s. geen overeenkomst mogelijk tussen de maatschappij en de organi saties van algemene ziekenfondsen voor de tandheelkundige verzorging. 6. De verantwoordelijkheid ten op zichte van de patiënt heeft de maat schappij genoopt maatregelen te ne men, welke harerzijds een verant woorde verzorging van ziekenfondsver zekerden na 1 april a.s. toch waar borgen. 7. De maatschappij acht zich ge noodzaakt deze conclusies voor te leg gen aan Uwe Excellentie. Wellicht ziet Uwe Excellentie wegen waarlangs een oplossing bereikt kan worden. Niet onverwacht Dit besluit van de tandartsen komt niet onverwacht. Sinds 1946 heeft de Nederlandse Maatschappij tot bevorde- figuren. Bij benadering van politici der grote partijen zal hij namelijk met de zelfde moeilijkheden worden geconfron teerd die tot mislukking van de eerste opdracht leidden, t.w. de moeilijkheden in de driehoek Nahdatoel Oelama - Masjoemi - Communisten. ring der Tandheelkunde vrijwel onon derbroken met de Ziekenfondsorganisa ties onderhandeld om een basis te krij gen voor tandheelkundige hulp aan Zie kenfondsverzekerden op een verant woorde wijze. Keer op keer heeft de maatschappij node de overbruggings regelingen aanvaard, waardoor het mo gelijk werd om voor kortere of langere tijd voort te werken. In 1955 dreigde een breuk tussen de tandartsen en de Ziekenfondsen, welke breuk voorkomen werd door het instel len van een commissie van goede dien sten onder een neutrale voorzitter, mr. J. A. Berger. Hierna werd een commis sie van overleg ingesteld met de bedoe ling om daarin een betere sfeer te kwe ken tussen beide partijen. Ondanks dit alles is men er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken. De Nederlandse tandartsen hebben thans onomwonden uitgesproken, dat zq niet dc verantwoordelijkheid wen sen te dragen voor een tandheelkun dige verzorging, die niet meer zou vol doen aan de eerste daaraan te stellen eis, nl. te zijn in het belang van de gezondheid van de patiënt". Onze abonnementsprijzen worden met ingang van 1 april 1957 ver hoogd met: 4 cent per week, 20 cent per maand.. 50 cent per kwartaal. Deze worden dus per 1 april: per week 59 cent, per maand f. 2.55. per kwartaal f. 7.50. Tot deze geringe verhoging heb ben wij moeten besluiten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de kosten van de grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a.s. wederom in prijs zal worden verhoogd (waar mede deze papierprijs pl.m. 9 x de vooroorlogse zal zijn geworden), terwijl andere voor het dagbladbe drijf belangrijke kostenstijgingen mede in aanmerking zijn genomen. De stijging van de kosten in de loonsector wordt de abonnees niet doorberekend. De Minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring zowel aan de verhoging van de papier- als aan die van onze abonnements prijzen gehecht. Soekarno geen „Islamitisch hoofd van Staat" meer De voorzitter van de Islamitische vereniging van godsdienstleraren. Ga- zali Hasan, heeft zaterdag verklaard, dat president Soekarno zijn titel van „Walijoel Amri", d.i. Islamitisch hoofd van Staat, heeft verloren, nu de Islamitische partijen zqn bekende ronceptie hebben verworpen. Deze titel werd vier jaar geleden door het congres van Islamitische gods dienstleraren aan de president toege kend. Ban over communisme in Indonesië Het in Boekittinggi, Midden-Su- matra, gehouden congres van Isla mitische godsdienstleraren, waaraan werd deelgenomen door vertegen woordigers van geheel Sumatra, heeft de ban uitgesproken over de communistische partij in Sumatra. Dit besluit iverd genomen in verband met het feit, dat de communisten het bestaan van God loochenen. Het onafhankelijke dagblad „In donesia Raya" in Djakarta meldde vandaag, dat de Islamitische predi kers voornemens zijn de ban uit te spreken over het communisme in geheel Indonesië. Dit zal een punt van bespreking zijn op het congres van Islamitische godsdienstleraren van geheel Indonesië, dat binnen kort in Palembang, Zuid-Sumatra, zal worden gehouden. Zaterdagochtend is de heer Spee kenbrinkdie deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie, welke in de Verenigde Staten onderhandelingen over de KLM-landingsrechten voert op Schiphol aangekomenVan links naar rechts de heer Slotemaker de Bruine van de KLM. mevr. Spee kenbrink. de heer Speekenbrink, die benoemd is tot gouverneur van de Nederlandse Antillenen de heer A. jonkers van het ministerie van Za ken Overzee

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1