Internationale activiteiten komen met kracht naar voren LELIJKE JANE Toerisme in Nederland vraagt om meer hotels maar met minder luxe Samenwerking op sociaal terrein lielpt oorlog vermijden Simavi-collecte A.R. Iviesver. 60 jaar Tekort: 2300 bedden Hoe langer nieuwbouw op zicli laat wachten, hoe hoger kosten! Het Leidsch Dagblad Leidse tveek voor Int. Samenwerking ZATERDAG 23 MAART 1957 De Leidse week voor internationale samenwerking is gisteravond besloten met een druk bezochte bijeenkomst in de Burgerzaal van het Stadhuis voor speciaal door het gemeentebestuur daartoe genodigden. Als gast was tevens aanwezig mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, die na het begroetings woord van de loco-burgemeester van Leiden, wethouder J. C. van Schaik, een rede hield over de internationale organisatie van de arbeid. Mr. dr. van Rhijn begon zijn toe- die reeds veertig jaar bestaat, heeft spraak met er op te wijzen, dat het geestelijk leven van de negentiende eeuw zich kenmerkte door een grote mate van optimisme hetgeen o.m. een gevolg was van het feit, dat de weten schap bijzonder snelle vorderingen maakte. GEEN OUTIMISME Het optimisme van toen kunnen wij niet meer delen, zo vervolgde de staats secretaris, die in dit verband herinnerde aan de afgelopen twee wereldoorlogen, aa nde wreedheden van het nationaal socialisme en aan de gruwelen van het communisme zoals die zich in Hongarije hebben geopenbaard. De hedendaagse mens is geen optimist, maar wenst in ieder geval wel geloof te hebben in in ternationale verhoudingen. Een hard nekkige daadkracht is nodig om dit geloof te verwezenlijken, aldus spreker, die als zyn mening te kennen gaf. dat de internationale activiteiten nog nooit met zulk een kracht naar voren zijn gekomen als in de afgelopen tien jaar. De Benelux, de Europese Unie, de Kolen en Staal Gemeenschap, de Europese Betalings Unie, de Euromarkt en de Raad van Europa zijn in deze jaren tot stand gekomen. Het opbouwen van een rechtsgemeenschap gaat met vele moei lijkheden gepaard. VERSCHILLEN Zo zijn er de verschillen in ideolo gische opvattingen dit is ook een van de moeilijkheden om op het ter rein van de arbeid tot een internatio nale organisatie te komen en zo is er het verschil in omvang en ontwik keling van de staten. Bovendien is er bjj internationale verschillen niet zo zeer sprake van rechtsconflicten dan wel van belangenconflicten, die zich nog moeilüker laten oplossen omdat er dan elk gemeenschappelijk uit gangspunt ontbreekt. INT. ARBEIDSORGANISATIE Mr. dr. van Rhijn vervolgde zijn toe spraak met het een en ander te vertel len over de internationale arbeidsorga nisatie te Genève, waarbij tachtig lan den zijn aangesloten. Deze organisatie, zelfs gedurende de tweede wereldoorlog doorgewerkt. Mr. dr. van Rhijn vestigde de aandacht van de aanwezigen op het Statuut van Philadelphia, dat tijdens een conferentie in 1943 tot stand is ge komen en dat de grondslag heeft gelegd voor geestelijke vrijheid en vrijheid van vakverenigingen. Een praktische maat regel was het in het leven roepen van de industriële commissie. Voornaamste doel van de internationale arbeidsorga nisatie is de verheffing van het sociale levenspeil in de wereld. Het was sprekers overtuiging, dat internationale samenwerking op so ciaal terrein kan bijdragen tot be stendiging van de wereldvrede en een oorlog ka nhelpcn vermijden. MOEILIJKHEDEN Mr. dr. van Rhijn besprak vervolgens de werkwijze van de internationale ar beidsorganisatie, die o.m. ook sociaal technische hulp verleent en stelde daar bij duidelijk de moeilijkheden, die zich in deze organisatie voor kunnen doen, in het licht. Een van de grootste moei lijkheden wordt gevormd door het toe treden van communistische staten. Iedere staat is in deze organisatie verte genwoordigd door twee regeringsgedele geerden, één werkgeversgedelegeerde en één arbeidersgedelegeerde. De werk geversgedelegeerde van een communis tisch land evenwel is in feite een rege ringsgedelegeerde, terwijl de arbeiders, die namens zulk een land in de orga nisatie zitting hebben, veelal handlan gers van de regering zijn. Deze proble men laten zich om begrijpelijke redenen niet gemakkelij koplossen. aldus spre ker. Voor wat de Benelux betreft was hij van oordeel, dat ook in sociaal op zicht op integratie moet worden aange drongen. Mr. dr. van Rhijn besprak tot slot van zijn met aandacht beluisterde rede de sociale problemen, die zich bij de Euromarkt voor doen. Hij hoopte, dat men hier tot een sociale harmonisatie zal weten te komen. De staatssecretaris stelde bij alle door hem behandelde pro blemen het zedelijke gehalte van de mens op de voorgrond en toonde zich zeer verheugd, dat ook op dit gebied veel is verbeterd. In de week van 25—30 maart wordt hier ter stede de paarlijkse SIMAVI- collecte gehouden. De opbrengst van deze inzameling zal in de eerste plaats worden aangewend voor de bestrijding van de kindersterfte op Nieuw-Guinea. Het plaatselijk SIMAVI-Comité doet een warm beroep op harten en beurzen der burgerij. Helpt allen mede om deze SIMAVI-collecte te doen slagen! Laat Nederland metterdaad tonen dat het lot van de zieke Papoea-kinderen ons ter harte gaat. Géén welvaart daar zon der een goede gezondheid. Geeft allen naar vermogen bij de komende collecte! Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Dover te Leiden: Herenhuis met tuin Jan van Goyen- kade 15. In bod: f. 9.400.—koper: W. van den Berg te Leiden q.q. voor: f. 10.700.—. Woonhuis met tuin Hugo de Vries- straat 55. in bod; f. 7.500.—koper: H. W. van der Steen te Leiden q.q. voor: f. 9 500.— Huis met afz. bovenwoning Morsweg 37 39, in bod: f. 6.600.—koper: W. van Egmond te Leiden q.q. voor: f. 6.600. Huizen, pakhuizen, erf en grond Prinsenstraat 10, 12, 14, 16, 18, 22, 24, 26. 28. 30, 32, 36, 38. 40 en 42, samen na afmijning in bod: f. 14.518.koper E. van Starkenburg te Leiden q.q. voor: f.14 743.—. Huis en erf Utrechtse Jaagpad 48 in bod: f. 3.900.—koper: L. Zitman te Lei den q.q. voor: f. 5.900. Woonhuis en erf Prinsenstraat 1. in bod: f. 3.900.is uit de hand verkocht. FILMAVOND LISSONE LINDEMAN Een goed bezette Foyer was gister avond getuige van een interessant film programma over het toerisme in Europa, zoals elk jaar door het Passage- en Reisbureau Lissone Lindeman wordt ge organiseerd. De directeur van het Leidse bureau gaf een korte inleiding, waarin hij de verschillende mogelijkheden om goed en goedkoop op reis te gaan. be lichtte. Te beginnen met Engeland en Schotland, maakte de heer Koch bekend dat er in samenwerking met de Stoom- reizen is samengseteld. De „Bergland- vaartmaatschappij Zeeland, een aantal Express"-treinen naar Oostenrijk, Zuid- Duitsland. Zwitserland en Italië zullen t.o.v. vorig jaar met twee keer per week worden uitgebreid. Speciale vakantie- svstemen zijn voor Beieren ontworpen. Vanzelfsprekend zal ook de „Zonexpres" weer een flinke plaats in het reisver keer" naar de Franse Rivièra innemen. De heer Koch drukte zijn toehoorders op het hart boekingen vroegtijdig op te geven. Aantrekkelijke kleurenfilms en dia's werden vertoond van de „Lissone Lin deman Films". Een nuttige, doch ook leerzame, avond. Twee maal goud Voor twee Leidse echtparen schijnt in deze dagen de gouden huwelijkszon. Vandaag is deze zon „opgegaan" in het perceel Vliet 42, waar het echtpaar C. Segaar—Dc Wit zijn gouden bruids tijd binnenstapt. De bruidegom, één jaar ouder dan zijn echtgenote en thans 71. is vrijwel steeds in los dienstver band werkzaam geweest. Een vaste werkkring vond hij slechts enkele jaren als stoker/sjouwer bij de Sted. Licht fabrieken. „Hokvast" zijn bruid en brui degom, die beiden een goede gezond heid genieten, wel geweest: een halve eeuw wonen zij reeds aan de Vliet 42. Zij hebben aan deze omgeving zozeer hun hart verpand, dat toen enkele ja ren geleden hun huisje gedeeltelijk ver brandde. zij er rustig in bleven wonen. Uit dit huwelijk, waarvan op 3 april de gouden trouwdag valt, werden 10 kinderen geboren, terwijl de verdero nakomelingschap bestaat uit 22 klein en vijf achterkleinkinderen. Ook in de Prinsenstraat no. 14 is het feest. Daar zijn het namelijk de heer M. Velthuijzen en mevrouw C. W. M. VelthuijzenBolstier. die binnenkort vijftig jaar getrouwd zullen zijn. Op 3 april 1907 gaven zij elkander in Lei den, waar zowel de bruid als de brui degom geboren en getogen zijn. hun ja woord. Beiden gqpieten nog een goede gezondheid, evenals dat trouwens ook met hun acht dochters en twee zoons het geval is. Verder heeft het gouden echtpaar, van wie de bruid 70 is en de bruidegom 72. nog 26 kleinkinderen. De heer Velthuijzen. die gedurende zijn ge hele leven zelfstandig als schoenmaker gewerkt heeft, is een groot liefhebber van vissen. Met een bootje trekt hij er dikwijls op uit om in één van de Leidse singels zijn geluk te beproeven. De eerste vijf huwelijksjaren heeft het echtpaar kranten bezorgd om wat bij te kunnen verdienen. Donderdag zijn de bruidsdagen reeds ingegaan en het spreekt dus welhaast vanzelf, dat de woning van het echtpaar Velthuijzen met tal van bloemen is versierd. BURGERLIJKE STAN" VAN LEIDEN GEBOREN: Petronella. dr. v. W. Sira en P. van der Vlies; Catharina. dr. v. J. Mark en H. Heruer; Paulus Joseph, zn. v. A. R. van der Heijden en A. A. H. Veelenturf: Johanna Susanna Maria. dr. v. P. van der Waals en M. C. Kuijper: Neeltje Johanna, dr. v. J. van Rijn en J. K. van der Bent: Johannes Daniël, zn. v. W. G. Baams en A. J. Brummel: Jeroen Jacob, zn. v. J. J. Blok en C. Lijnzaad; Karst Heran. zn. v. T. Ahrens en C. J. van Loef; Maria, dr. v. W. C. van der Wilk en L. van der Visch; Frans Rony, zn. v. D. I. Lima en S. A. Hehanussa; Eli sabeth Maria, dr. v. P. J. Versteeg eh J. M. Josemans: Albertine Agnes, dr. v. P. C. van Egmond en C. van Dulst. ONDERTROUWD: B. H. M. Velthuijzen en M. Th. van den Berg; J. D. Waasdorp en A. J. Pet; B. A. Heetvelt en M. P. L. de Boer; J. Ravensbergen en J. C. A. Hensing; A. de Haan en G. Schrijer; I. Uljé en E Beij; P. Wassink en E. W. Lardé P. Starre en E. J. van der Maat; J. C. Ver haar en F. Kerstens; H. J. J. Maas en H. Faas; P. J. L. van der Klugt en G. P. Stuifzand; P. P. J. Metscher en C. de Ridder; W. C. van Hees en W. P. Wig- gers; C. Tol en L. de Wilde; A. Ingelse en J. de Kleijn: S. Rcawaruw en T. Statema: W. S. Lips en W. J. Copier; W. C. van Putten en P. G. Ouwehand; L. Schippers en C. Kramer. OVERLEDEN: A. van de Wijngaard 79 j.. huisvr. van I. de Feij: A. Wetselaar. 65 j.. huisvr. v. B. Benning. G. van Egmond, 38 j.. man; L. Kreijling, 72 j.. man; C. C. van Leeuwen 56 j., huisvr. v. P. J. Soe- terbroek; A. Ph. van den Bergh. 79 j., huisvr. v. L. A. de Rochefort Dijk. LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter H. Bakema. Acacialaan 58, tel. 24828. WARMOND TAFELTENNIS. „Steeds Vooruit". De uitslagen van de afgelopen week waren Dames: Steeds Vooruit 2R.T.C. 1 7—3. Heren: Steeds Vooruit 1—DOS 7—3; Steeds Vooruit 3—ATTC 4 7—3; Steeds Vooruit 4ATTC 3 0—10; Steeds Vooruit 2—ATTC 5 7—3. Junioren: Steeds Vooruit 1—Docos 2 Namens de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking, welke twee jaar geleden met haar werk is be gonnen, sprak de voorzitter, dr. ir. H. M. J. Hart, een sluitingswoord. Het ge meentebestuur van Leiden dankte hij ten zeerste voor de ondervonden mede werking. Bij de organisatie van deze in alle opzichten geslaagde week voor in ternationale samenwerking hebben sa mengewerkt de B.E.F., de Viro, de NJS.W., de P.J.C.R., de L.J.A., het Unesco-Centrum Nederland en het Europees Jeugdwerk. Zij tot slot vermeld, dat het Neder lands Madrigaal koor onder leiding van Willem Mizée voor een passende muzi kale omlijsting zorg droeg. Ana het or gel zat Bram Martijn. De Ruyter-herdenking op 16 april ook te Leiden De afdeling Leiden van de Konink lijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" organiseert op 16 april in de foyer van de Stadsgehoorzaal een her denkingsavond ter gelegenheid van de viering van de 350ste geboortedag van Michiel Adriaensz. de Ruyter. Sprekers zijn de heer P. Verhoog, oud-gezagvoer der van de Holland-Amerika-Lijn en prof. dr. T. H. Milo. AANBESTEDING STUDENTENPAVILJOENS Deze week had de aanbesteding plaats van het bouwen van zeven paviljoens met conciërgewoning en bijkomende werken op een terrein gelegen achter het Academisch Ziekenhuis, rondom het Universitaire sportterrein. De uitslag was: 1. fa. Van Oosten en De Vette, te Delft. f. 515.200; 2. fa. L. Zitman, te Leiden, f. 459.934; 3. Panagro te War mond. f. 451.456. De begroting van de architect, de heer H Postel te Delft, was f. 463.000. De gunning is aangehou den. De paviljoens zijn bestemd voor de huisvesting van studenten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. A. Spruit (Den Haag) en de heren H. van Zijll de Jong (Den Haag) en A. F. M. Delemarre (Scheveningen). WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit. week-einde waargenomen door dok ter Walenkamp (Warmond) en dokter Van Nes (Sassenheim). VOORSCHOTEN DAMUITSLAGEN D.E.8. Uitslagen van de onderlinge compe titie van de damvereniging D.E.S.: lste klasse: OostergoJ. v. Bemmelen 11. B. v. Bemmelen—Zitman 1—1, Ouds hoorn—Weggen 0—2, v. d. Me ijB. van Bemmelen 2—0. 2de klasse: Buskens— H. v. d. Velden 02. Oosterom—Wes terbeek l—l, v. d. Muntv. Egmond 02, KnolJo van Bemmelen 20, J. v. d. VeldenTurenhout 02. Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Ölthuis. Leidseweg 179, telef. 2527: voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telef. 2177. WASSENAAR ln het Deylerhuis werd door de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging Nederland en Oranje het 60-jarig be staan herdacht, waarbij o.a. aanwezig waren de vier wethouders en de ge meentesecretaris, ds. M. P. Ferenga en dr. H. J. Honders. De burgemeester was verhinderd. Na de opening met gezamenlijk ge zang, schriftlezing en gebed, sprak voor zitter W. J. Valkenburg een inleidend woord over de historie van de vereni ging, waarbij hij namen noemde van oud-bestuurleden en anderen. Tot ere-leden werden benoemd de he ren D. van Barneveld en P. Midavaine, aan wie oorkonden werden uitgereikt. Door dr. W. P. Berghuis werd het be stuur in de eerste plaats geluk gewenst namens de centrale commissie van A. R.-kiesverenigingen, waarna hij een ju bileumrede uitsprak over het onderwerp: „De blijvende opdracht". Hij wees er op. dat door de jaren heen de beginselen van de AR. waarvan het uitgangspunt is de geboden Gods, ongewijzigd zijn gebleven. Het is wel zo. dat in veranderde tij den en omstandigheden van de zelfde beginselen uitgaande een veranderde gedragslijn wordt gevolgd, wat echter geenszins een soepeler toepassing bete kent. De projectie blijft dezelfde. Na een pauze werd door de drumband van de Chr. Gymnastiekvereniging een serenade gebracht doeld als gelukwens. Mr. dr. J. Hazenberg, loco-burgemees ter, feliciteerde namens het gemeente bestuur en stelde in het licht, dat de vereniging in de 60 jaar van haar be staan werkzaam is geweest voor het kweken van burgerzin. Zij heeft haar plicht verstaan. Ons kort verhaal door Freda Blackwood Even keek ze naar haar beeld in de spiegel, toen ze de flat verliet: een lang. mager lichaam, een smal gezicht, een te grote mond en eik, bruin haar. Ze zuchtte vermoeid. Langzaam liep ze de straat uit en slenterde het park in. Het was een milde lentedag en verliefde paartjes dwaalden er rond, terwijl kinderen vrolijk rondhuppel den en spelletjes deden. Het was vele maanden geleden, dat zij voor het laatst door het park had gewandeld Met opzet liep ze over de zo bekende paden, over het bruggetje en naar het meertje. Hoe vaak had ze dit al niet gelopenmet Hugh! Maar het deed haar geen pijn, alhoewel ze daar bang voor was geweest, bang ook om hier alleen te wandelen, alleen met haar herinneringen aan Hugh! Ze was niet bitter gestemd. Hoe had ze het Hugh ook kwalijk kunnen nemen? De vrolijke, charmante Hugh, die haar met trillende stem had geze toen ze samen over het stille water van het meertje hadden gestaard: Lieve Jane, lieve lelijke Jane, ik zal je nooit kunnen vergeten en ik zal altijd van je blijven houden. Je hebt het ook zo goed aangevoeld, maar het heeft me plotseling over vallen. Toen ik Sue zag, werd ik met een overrompeld door haar schoon heid. Ik ben verliefd op haar. Jane, heel erg verliefd. Het spijt mij Het had haar pijn gedaan. Lange, lange tijd had het haar pijn gedaan, En nu was het weer lente. Ze staarde weer over het meertje en haar lippen trilden. Haar ogen hadden een zachte glans. Na eeh poosje liep ze langzaam verder. Het snikken klonk al luider en lui der. en toen zag Jane plotseling de kleine jongen. Hij lag voorover in het gras en woelde met zijn kleine handjes in de grond. „Wat is er met jou aan de hand?", vroeg ze met zachte stem. Verrast draaide het kereltje zijn be traande gezicht naar haar toe. Jane kreeg direct medelijden met hem. Hij had ook zulk groot verdriet, maar hij probeerde toch de tranenvloed te stui tenZe ging naast hem in het gras zitten en streek troostend over zijn warrelige krullen. Ze zei echter niets. Langzaam maar zeker stierven zijn snikken weg, maar ze bleven zwij- Meerdere sprekers voerden hierna nog gend naast elkaar zitten. het woord. Toen begon Jackie te vertellen. Er I aak wordt teveel geboden (Van onze Haagse redactie) „Moeten er in Nederland meer hotels komen?" Wie deze vraag ter discussie stelt, gooit de knup pel in het Horeca-hoenderhok. Want zelfs al be staat er over de noodzaak van hotelnieuwbouw een zekere overeensteming, aan de gestelde vraag koppelt zich terstond een tweede: „Kunnen er meer hotels in Nederland komen?". „Neen", zeggen dan vele hoteleigenaren. „Ja", is het antwoord van andere hoteliers, van mensen, die bij de bevordering van het vreemdelingenver keer betrokken zijn, van bouwexperts. De waarheid ligt niet eens in het midden om de eenvoudige reden, dat beide „partijen" gelijk heb ben. Tegen- en voorstanders van hotelnieuwbouw gebruiken dezelfde woorden en bedoelen andere zaken. De neen-zeggers denken aan hotels in de traditionele zin, aan etablissementen, die logies en pension verstrekken in een sfeer van vérgaande dienstverlening. De voorstanders hebben meestal iets anders op het oog: hotels-in-nieuwe-stijl, waarin veel van de gebruikelijke entourage als overbodig en belemmerend voor de rentabiliteit is achterwege gelaten. Sommigen ook verwachten veel heil van moderne hotels met inkomsten uit nevenbedrijven, zoals de exploitatie van zalen, flats, winkels, die de rentabiliteit van het hotel kan vergroten. Het hotelvraagstuk is in deze tijd zeer actueel. Want de ANVV en andere instellingen kunnen zoveel succes met het werven van buitenlandse toeristen hebben als zü maar willen, wat baat het die mensen hier naar toe te halen, als zij niet behoorlijk onderdak gebracht leunen worden? In de afgelopen jaren hebben onze hotels, in de grote steden vooral zich gedwongen gezien voor het vakantieseizoen vele duizenden aanvragen van bui tenlanders af te slaan. Nederland is trouwens niet het enige land. dat in een zo ongunstige positie verkeert als wat betreft de toeristengebieden. Bescheiden budget Het bouwen van een goed hotel kost op het ogenblik f. 30.000 per bed. De prijs voor logies en ontbijt zou dan f. 30,— moeten bedragen. Op die basis is vrijwel geen hotel te exploiteren, zo kan men van de zijde der gevestigde hotellerie vernemen. Maar deze redenering gaat ervan uit, dat het nieuw te bouwen hotel dezelfde service en accommodatie ver schaft als bestaande etablissementen. Dit nu beschouwt de tegenpartij als een misvatting. De toerist van onze dagen is typisch de man van het bescheiden budget. De hotels van vóór de oorlog bieden niet. wat de gemiddelde toerist verlangt. Of liever gezegd: zij bieden te veel Veelal geeft de vakantieganger van tegenwoordig de voorkeur aan de nieuwe vormen van verblijf: bungalows, kamp huizen, caravans, motels. Als hij echter een hotel uitverkiest, wenst hij geen geld neer te tellen voor bijkomende za ken, waaraan hij geen behoefte heeft: de geperfectioneerde service en luxe van het hotel-oude-stijl. Het hedendaagse toerisme is bij uitstek mobiel. Men kan van mening verschil len over de vraag of dit element van vluchtigheid een zinvolle vakantiebe steding ten goede komt. het feit be staatDe mensen, die voor enige tijd één week, twee weken neer strijken in een hotel om daar als goed verzorgde pensiongasten te verblijven, worden steeds zeldzamer. Volgens een rapport „Toerisme in Europa" van OEES werden er in 1955 bijna 28 miljoen toeristen in de Europese logiesbedrijven geregistreerd, waarvan ca. een half miljoen Amerikanen. Ne derland ti"ok bijna anderhalf miljoen toeristen. Het OEES-rapport spreekt de verwachting uit, dat het aantal buiten landse toeristen in Europa jaarlijks met vijftien procent zal toenemen. Kort na 1960 zullen er in ons werelddeel 50 mil joen zijn. van wie anderhalf miljoen Amerikanen. In de Europese steden, al dus het rapport, dienen er 72.000 hotel bedden bij te komen, buiten de grote steden is een vermeerdering met tien procent noodzakelijk. Nederland komt volgens deskundige schattingen in zijn grote gemeenten 2300 bedden tekort. De recente Haagse hotelnota kwam tot de conclusie, dat Den Haag alleen al zeker nog aan duizend hotelbedden behoefte heeft. Klassiek bezwaar Het klassieke bezwaar van de geves tigde hoteliers tegen een uitbreiding van het aantal hotelbedden is, dat er slechts een klein deel van het jaar van een vol ledige bezetting sprake is en buiten het topseizoen een hotel zeer moeilijk te exploiteren is. Ongetwijfeld maakt het seizoenkarakter een groot deel van de hotellerie kwetsbaarder dan andere takken van bedrijf. Maar of voor de grote stadshotels de ongunstige cijfers gelden, waarmee zo vaak wordt ge schermd? De European Travel Commis sion, aldus het OEES-rapport verwacht gemiddeld 70% bezetting der hotels in de steden. Jhr. W. Boreel, directeur der ANVV gaf ons als zijn mening, dat de bestaande hotellerie in het algemeen behoorlijke winsten maakt. Hetgeen ook wel blijkt uit de ge neigdheid in die kring om in bestaan de hotel kamers bij te bouwen. Achter de klachten der hoteliers over de geringe rentabiliteit ver schuilt zich nogal eens het streven dc concurrentie beperkt te houden. Wat niet wegneemt, dat degenen, die bij het vreemdelingen verkeer betrok ken zijn, er alles aan gelegen moet zijn een zo groot mogelijke spreiding te be werkstelligen, zowefl in vakantietijd bezig gehouden met de vraag of de bouw van dergelijke goedkope toeristenhotels in ons land mogelijk is. De conclusie van het rapport luidt, dat nieuwe „slaaphotels" ten plattelande niet, in de grote steden wèl te verwezenlijken zyn. In het tweede geval kan worden gere kend op een behoorlijke gemiddelde be zetting van 70 a 75%. Volgens de cijfers van november 1955 zou een dergelijk hotel als prijs voor logies en ontbijt f. 5,25 moeten vragen en bij een jaarbe zetting van 60 procent f. 6 60, bedragen, die gezien de prijsstijgingen van de laatste tijd wel enigszins moeten worden verhoogd. Ook dan zijn zij, vergeleken met de prijzen der bestaande hotellerie, aanvaardbaar. Op een rondetafelcon ferentie over de hotelbouw werd, als wij wel zijn ingelicht, onlangs gesteld, dat een slaaphotel tienduizend gulden per bed zou moeten kosten. Voor logies en ontbijt zou ca. tien gulden dienen te worden berekend. Een ding is zeker: hoe langer nieuwbouw op zich laat wachten, hoe hoger de kosten en hoe moeilijker te verwerkelijken de eis van méér hotel bedden in de grote steden. Wil de hotel lerie niet nog meer achterkomen bij de moderne logiesverstrekkende bedrijven, dan moeten er eenvoudige slaaphotels komen. Voor deze belangrijke bijdrage tot de bevordering van het toerisme zal men. bij een tekort aan middelen, een beroep mogen doen op andere bedrij ven, die van het vreemdelingenverkeer profiteren, op vervoersondernemingen en op de overheid. Er bestaat een hotel- kredietbeschikking, die echter volgens vele hotelexperts te kort schiet. Overheidssteun Er bestaan echter andere mogelijk heden van overheidssteun. Zo zei het jhr. Boreel: „Een goed geleid hotel geeft voor een gemeente en haar inwoners meer verdiensten. De gemeente kan en mag belang nemen in zo'n project. Mis schien is dat rechtstreeks financieel niet mogelijk, maar waarom zou het ge meentebestuur geschikte grond niet voor een gulden of helemaal gratis ter be schikking van hotelbouwers kunnen stellen?". ging een kalmerende invloed van Jane uit en sympathie, zodat het hem niet moeilijk viel om te praten. Het was prettig in het gras te liggen met zijn hoofdje in haar schoot en haar han den door zijn haar strijkend. Het was bijna alsof hij weer een moeder hadHij vertelde Jane over haar en hoe zij naar het ziekenhuis had moeten gaan om geopereerd te wor den en hoe zij daar gestorven was. Hoe ongelukkig zijn vader was en hoe zij haar allebei misten. Het was de meest natuurlijke zaak van de wereld, dat ze samen, hand in hand, naar de kinderboerderij lie pen. Jane trok vragend haar wenk brauwen op en Jackie knikte enthou siast. Ze gingen het hek door. De tijd scheen wel voorbij te vliegen. Likkend aan een ijsje stonden ze voor de kooi met apen en lachten om de capriolen van een klein, bruin aapje. Toen sloeg het plotseling vijf uur. Jeminee, riep Jackie, Paps zal wel denken! Ik moet naar huis! Het jongetje keek vragend naar Jane. Ik zou het leuk vinden, als U paps leerde kennen, zei hij verlegen. Komt U soms bij ons thee drin ken? Ik zou niets gezelligers weten, antwoordde Jane en keek in Jackie's stralende ogen. Het jongetje nam drie pasjes tegen Jane één. Het is prettig om met U te wan delen. U loopt als een danseres, zei hij blij, toen ze het park uitliepen. De voorkeur werd al geopend, toen ze het tuinpad opliepen. Jackie holde naar zijn vader, die hem met uitge strekte armen opving. Zo, Jackie, oen je daar eindelijk? Paps. dat is mijn vriendje. Ze heet JaneIs ze niet mooi? We hebben elkaar in het park gezien en de hele middag samen gewandeld en we zijn naar de kinder-boerderij ge weest en Jackie ratelde opgewonden verder, terwijl zijn vader Jane aankeek. Hij had lachende, grijze ogen en een ka raktervol gezicht. Wat vriendelijk van U om Jackie thuis te brengen. Mag ik U een kop thee aanbieden? Later, toen Jackie naar zijn ka mertje ging om zijn huiswerk te ma ken, vroeg zijn vader of Jane nog wat wilde blijven. Zich volkomen in de prettige kamer thuisvoelend. op haar gemak in een luie stoel zittend en luisterend naar enkele goede gramo- foonplaten, voelde Jane hoe het geluk haar bekroop. Zij spraken wat of zwe gen zelfs lange tijd. zich overgevend aan de huiselijke rust, die ze zo lang ontbeerd hadden. Hij bracht haar, lopend door het donkere park, naar huis. Dank U wel en tot morgen, hoop ik, zei hij bij het afscheid, Jane dank baar aankijkend. Toen ze de deur van haar flatje achter zich gesloten had. ving ze haar beeld in de spiegel op. Ze glimlachte vrolijk naar haar evenbeeld, naar het haar zo bekende gezichtje en het haar zo bekende figuurtje WASSENAAR Oostdorp en omgeving De buurtvereniging Oostdorp en Om geving hield in het Dorpshuis haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. J. P. Peeters, heette in het bijzon der welkom de heer Bode, voorzitter van de buurtvereniging Deyleroord en de oud-voorzitter, de heer Beijersber- gen. Hij betuigde ojn dank aan het gemeentebestuur voor de welwillende medewerking o.a. bij de aanleg van de rolschaatsenbaan en de aanleg van het plantsoen op het Havenplein. Na vaststelling van de notulen bracht de secretaris, de heer J. W. Schrijvers, zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental toenam tot 484. Het bevat te voorts een overzicht van de voor naamste gebeurtenissen in 1956. Het verslag van de heer A. Langerak, penningmeester, wees een nadelig saldo van plm. f. 600 uit. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren A. Langerak en P. van der Meide. terwijl in de plaats van de heer J. J. Vogels, die had bedankt, werd gekozen de heer P. Zegwaard. Voor zoveel de winnaars aanwezig waren, werden de prijzen uitgereikt van de in de buurtschap gehouden tui- nenkeuring. De hoofdprijzen vielen ten deel in de vrije groep aan: 1. J. Th. Zonneveld; 2. J. Goor; 3. L. J. van Straten, in de groep amateurs: 1. P. Remmerswaal; 2. Th. Ch. C. Knijnen- burg; 3. H. B. Vlieland. Hierna was het woord aan de heer L. G. Oosterling voor een lezing over de historie van Wassenaar. Niet. alleen wordt de verblijfsduur van de doorsnee-toerist in de hotels korter, hij verlangt ook een minimum aan gebondenheid. Bepalingen als het I verplichte demi-pension ervaart hjj als hinderlijk. Vergeleken met vroeger neemt het hotel in het geheel der vakantiebesteding een veel minder overheersende plaats in. De tijd lükt rijp voor bedrjjven, die hun gasten gerieflijk, doch eenvoudig onderdak i met ontbijt verschaffen tegen een redelijke prijs en hem verder geheel vrij laten. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd LEIMU1DEN JAARVERGADERING GLORIA DEO Na de wekelijkse repetitie bleven de dames van het R.-K. Dameszangkoor deze week nog bijeen voor het houden van haar jaarvergadering in het Paro chiehuis. De voorzitster, mevr. v. d. Hoorn—Verheugd sprak een welkomst woord tot de 17 leden en vooral tot de directeur, de heer Chr. v. d. Mark. Al lereerst ontvouwde de directeur zijn plannen om zo mogelijk met medewer king van het Alphens herenkoor in het komende seizoen de „Czardas Fürstin" te zingen. De secretaresse mej. N. l'Ami bracht de notulen en een jaarverslag. De pen- ningmeesteresse mej. A Obdeijn kon een klein batig saldo verantwoorden. De bestuursverkiezing werd vlot af gewerkt. Mevrouw v. d. HoornVer heugd werd op voorstel van de leden bij acclamatie herkozen. Een volgend agen dapunt was een ledenvooretel om het dameskoor te veranderen in een ge- mengd koor. Hierover volgde een uit- De gevestigde hotellerie, aldus de gebreide discussie. Het merendeel der uv |gj_j 1 dames was voorstander, maar om ver schillende omstandigheden meende men voorlopig toch nog niet tot omzetting te moeten overgaan.. Slaaohetels Anderhalf jaar geleden heeft het I bouwcentrum op verzoek van het Mini sterie van Economische Zaken zich ANVV-directcur, zal misschien van „oneerlijke bevoordeling" spreken, maar men mag nooit uit het oog ver liezen, dat die vooroorlogse hotels op veel lager kapitaalslasten zitten. Ver der vraagt jhr. Boreel zich af. of de gemeentebesturen het uitbreiden van de logiesruimte in hun gebied niet kunnen bevorderen door tegemoetko mingen in de prijs van gas, elektrici teit, water e.d. het zou niet de eerste maal zijn, dat bepaalde takken van bedrijf in het algemeen belang wor den gesteund. Hoe dan ook als Nederland de internationale concurrentieslag om de toerist niet wil verliezen, dan zal er wat moeten gebeuren. De vakantie ganger bLilft niet op ons wachten.M Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Als van ouds de

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9