1 J HtéwW jj^t HERS TE L Na sprong van vijf meter uit gevangenis te Haarlem ontsnapt Bemanning van Nederlands schip wist 23 drenkelingen te redden FOTO-FORUM BON-FOTOFORUM FOTO-CINE JAN WOLFSLAG Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 23 MAART 1957 S STELLIG zal de Britse premier Macmillan zich niet helemaal op zijn gemak hebben gevoeld, toen hij enkele dagen geleden op de Bermuda eilanden arriveerde voor een conferen tie met president Eisenhower. Zeker, het was wel bemoedigend, dat deze thans bereid was gevonden tot overleg - en nog wel op Britse grond - met de opvol ger van de man. die het bij het Ameri kaanse staatshoofd volledig had verkor ven. Eden immers kreeg, na het Brits- Frans-Israëlische optreden in Egypte geen schijn van kans met Eisenhower in conact te komen. Macmillan staat nu voor de taak de betrekkingen met de grote bondgenoot te verbeteren. Maar bij zijn aankomst was hij bepaald niet alléén: hem verge zelde een hele reeks problemen, zoals de spanningen in het Midden-Oosten, de zaak-Cyprus, de rampspoedige stakingen in de Engelse industrie en de financieel noodzakelijk geworden vermindering van de Britse strijdkrachten op het vaste land van Europa. ELKE gedachte aan onderhandelingen uit een zekere machtspositie zal Macmillan dus wel uit het zorge lijke hoofd hebben moeten zetten. Is het al moeilijk een geschil met een goede vriend bij te leggen terwijl men zich ge ketend weet aan een zak vol zwarighe den. daarbij komt voor Macmillan nog de wetenschap, dat het uitgangspunt van de Amerikanen vrij sterk afwijkt van dat van de Britten. Ook al is zijn houding wat gematigder dan die van zijn voorganger, toch gelooft ook de huidige Engelse premier, dat een krach tige houding tot resultaten leidt, met name in het Midden-Oosten, terwijl Eisenhower vertrouwt op welwillendheid tot het uiterste en inschakeling van de Ver. Naties. Er is dus psychologisch een sterk uiteenlopende benadering van de problemen. De Britten zijn veel korter aangebonden dan de Amerikanen, zij hechten vooralsnog niet te veel waarde aan de constructieve mogelijkheden van het jonge nationalisme en gevoelen er uitermate weinig voor. zich door een even onbekwaam als arrogant anti-ko lonialisme van de nieuwe volken de les te laten lezen. EEN en ander houdt intussen niet in, dat de Britten van ..progressiviteit" verstoken zijn: de recente onafhan kelijkheid voor de negerstaat Ghana (Goudkust) is een duidelijk bewijs van het tegendeel. Maar zij kennen hun Pappenheimers op grond van eeuwen lange ervaring nu eenmaal beter dan de Amerikanen die. zowel in de hoogste be- stuurskringen des lands als in de krin gen van het zakenleven, dikwijls een verregaande naïveteit ten toon sprei den. Macht garandeert geen inzicht. In dit verband dient ook het verschil van mening over de waarde van de Ver. Na ties genoemd te worden, waar met name de Afro-Aziatische landen een zeer ster ke positie innemen. Denkt men verder aan hereniging van Duitsland, de kwes tie van de beschikbaarheid van kern energie en de handel met. Rood-China, dan begrijpt men. dat er tussen Eisen hower en Macmillan niet slechts een groot aantal zaken zal zijn besproken, maar bovendien kwesties, waarover bei de partijen in menig opzicht verschil lend denken. KLEIN zijn deze verschillen, wanneer men ze plaatst in het licht van de fundamentele eensgezindheid ten aanzien van de waarde van de mense lijke persoonlijkheid en het recht op vrijheid. Britten en Amerikanen „stoe len op één wortel van (politiek) ge loof". zou men kunnen zeggen met een variatie op 'n uitdrukking van wijlen dr. A. Kuijper. Daarbij komt, dat de feiten van de dag de Britten, in him houding ten aanzien van Nasser en het Midden- Oosten in het algemeen, bepaald geen ongelijk geven. Het schijnt in de hoof den van de Amerikaanse politieke lei ders heel langzaam (en heel erg laat!) te gaan dagen. Anders kan men moeilijk verklaren, dat een van de eerste resul taten van de Bermuda-conferentie het voornemen is een oliebuisleiding van het Perzische oliegebied naar het oosten van de Middellandse Zee aan te leggen, der halve voornamelijk over Turks grond gebied en ter vermijding van het Suez- kanaal. Met Nassers grote sprongen is het blijkbaar spoedig gedaan en zelfs Washington vindt het nodig zich op deze wijze aan de chantage van Cairo te onttrekken. KENNELIJK gaan Eisenhower en zijn adviseurs stilaan begrijpen, dat men zich wel op de borst kan slaan omdat men van mening is, dat de ..koloniale landen" het niet goed doen en dat men het zelf beter kan. maar dat, nu het ..bolwerk" van de an deren is weggevallen, de harde feiten moedig onder ogen gezien dienen te worden. En dat kan onmogelijk met een zweverig idealisme, maar alleen op ba sis van een welomschreven standpunt. Klaarblijkelijk heeft Washington een tijdlang gemeend, dat de steun van de Ver. Naties boven die van de Westelijke bondgenoten het voordeel had, dat het in de wereldorganisatie tóch de hulp van de Westelijke landen had zónder het nadeel van hun „koloniale" anteceden ten. Misschien is het nog wat vroeg tot de conclusie te komen, dat Amerika in deze opzet is teleurgesteld - het wat èl te bonte gezelschap in de V.N. is óók niet alles! - maar het ziet er naar uit, dat de voorzichtige terugkeer naar de vroegere relaties in bepaalde omstandig heden de voorkeur verdient! UVERIG zoeken Eisenhower en Mac millan dus naar hetgeen verbindt. Is de breuk in het oude bondge nootschap definitief, dan zou Washing ton beter doen zijn wereldpolitiek op ge heel andere fundamenten op te trekken dan tot dusver, schreef Alsop dezer da gen in de New York Herald Tribune. De Amerikaanse leiders schijnen echter wel wat geschrokken te zijn van een rapport van de nieuwe ambassadeur in Londen. John Hay Whitney, die zijn land ernstig heeft gewaarschuwd voor een gevaarlijke zwenking in de Engelse openbare mening. De Britten vragen zich namelijk af. of hun land alleen maar goed genoeg is ingeval van oor log als doelwit voor vijandelijke H-bom- men te dienen, waaraan zij de gevol- trekking zouden verbinden, dat het in dat geval beter is van een bondgenoot schappelijke naar een neutrale politiek over te stappen, dus in de trant van die van India. LIEFDE kan niet van één kan ko men. zegt het spreekwoord en de Amerikanen zullen begrepen heb ben. dat het niet alleen gaat om het „bespreken van enige familie-aangele genheden" (zoals Churchill zich bij een vorige conferentie eens heeft uitge drukt). maar om het opruimen van die- pergaande tegenstellingen. Het ligt voor de hand. dat Washington, met het oog hierop, gemeend heeft concessies te moeten doen. Toch zal men er rekening mee moeten houden, dat de Amerikaan se politiek in de naaste toekomst van zelfstandiger allure zal zijn dan totnu- toe. De Eisenhower-doctrine is daarvan een eerste bewijs en de reis van vice- president Nixon door Afrika wijst even eens in die richting. Nederland krijgt reactor uit V.S. Onder meer zyn voor uitvoering van het door President Eisenhower voorge stelde „atomen-voor-de-vrede" pro gramma in de Verenigde Staten tien reactors in aanbouw ten behoeve van geleerden in de landen van Europa, Azië en Zuid-Amerika, waarvan er een naar ons land gezonden zal worden. Reeds eerder is een dergelijke reactor in Zwitserland opgesteld voor de ten toonstelling, die werd gehouden ter ge legenheid van de in augustus 1955 te Genève gehouden conferentie voor de toepassing van atoomenergie in vredes tijd. Dit soort reactors worden hoofdza kelijk gebruikt voor de opleiding van geleerden en het uitvoeren van proeven die tot een vermeerdering van de ken nis met betrekking tot het nuttig ge bruik van atoomenergie kunnen leiden. (Ingez. Med.-Adv.) SPAAR Zo juist verschenen: NU MET FULL SPEED „DE AUTO IN DE MODERNE TIJD" VERDER! Een fantastisch mooi verzamel-album voor de J nieuwe serie Kleurenplaatjes van FULL SPEED m 1 Vraag het uw winkelier (prijs f 1.85) Amsterdamse vluchteling onvindbaar (Speciale berichtgeving) Een 27-jarige Amsterdammer, die in de gevangenis te Haarlem was gedeti neerd, voor het ondergaan van een straf die in de tweede helft van juni zou eindigen, is er gistermiddag om halfvier in geslaagd te ontsnappen. Van een hoogte van vijf meter is hij in de tuin van een lid van het personeel der ge vangenis aan de Harmen Jansweg gesprongen, waarna hij via de Harmen Jansstraat verdwenen is. Wel werd dé politie spoedig gealarmeerd, dank zij een jongen die in de tuin speelde en zijn vader waarschuwde, maar de Amster dammer was niet meer te vinden. Daar hij een overall droeg heeft hij zich mogelijk gemakkelijk tussen het publiek kunnen bewegen. De gedetineerde was in de Haarlem se gevangenis tewerk gesteld in de keu ken die gelegen is aan een aan twee kanten afgesloten gang tussen de entree van het gebouw en de ruimte waai- zich de cellen bevinden. De keuken wordt op het ogenblik verbouwd en de werkzaam heden voor de koks worden tijdelijk ver richt in een spoelkeuken. In deze om geving bevindt zich een ruimte, die op een dak van het gebouw uitkomt. Door een aantal groentekisten op te stapelen is het de man mogelijk geworden, dicht bij het raam te komen, waarvoor zich een spijl bevindt. Aangenomen wordt dat de man gebruik heeft gemaakt van een zaag of een ander voorwerp van de werklieden, die met de verbouwing van de keuken bezig zijn. Met de zaag is de spijl verbogen en mogelijk heeft de man het voorbereidende werk daartoe al eer der verricht. Gistermiddag begaf de Amsterdammer zich weer naar de ruimte in de omge ving van de spoelkeuken en heeft hij de laatste hand gelegd aan de verbreking van de versperring. Daarbij heeft hij een ruit weggedrukt waardoor een gat ontstond. Op die wijze kon hij aan de noordzijde van de gevangenis het dak bereiken van het gebouw dat aan de tui nen van de huizen van leden van het personeel grenst. De Amsterdammer sprong van een hoogte van vijf meter en kwam in een tuin waar een zoontje van een lid van het personeel speelde. Hij verzocht de knaap zijn mond te houden en verdween via het tuinhek, hij kw am op de Harmen Jansweg en had de vrijheid. Natuurlijk heeft de jongen zijn mond niet gehouden. Hij heeft zijn ervaringen meegedeeld, waardoor men in de gevan genis vrij spoedig op de hoogte kwam van de ontsnapping van de Amsterdam mer. De Haarlemse politie werd gewaar schuwd die maatregelen trof en de om geving afzocht, echter zonder resultaat, Pools parlement maakt alle loonsverbeteringen ongedaan Het Poolse parlement heeft gisteren alle wettelijke maatregelen, die na de de relletjes in Poznan van november 1956 waren genomen om tegemoet te komen aan de looneisen van de arbeiders, onge daan gemaakt! Slechts één afgevaardig de stemde tegen: prof. Antoni Wojtysiak uit Breslau, die onlangs als enige tegen de benoeming van Cyrankiwicz tot pre mier stemde, aanvoerende dat hij ver antwoordelijk was voor het machtsmis bruik tijdens de Stalinistische periode. Er waren twaalf onthoudingen. De eerste secretaris van de communistische partij, Gomoelka, zei donderdag, dat de Staat de looneisen krachtens de wet van no vember 1956 circa twee miljard gulden niet kan betalen. Gouverneur Speekenbrink tot 12 april in ons land De nieuwbenoemde gouverneur van de Ned. Antillen, de heer A. B. Spee kenbrink. zal na zijn terugkeer uit Washington tot omstreeks 10 april hier te lande vertoeven. Alvorens zijn nieuwe functie te aanvaarden gaat hij terug naar Washington voor de afwikkeling van zijn zaken als hoofd van de econo mische afdeling van de Nederlandse ambassade aldaar. Heldhaftig optreden! (Ingez. Med.-Adv.) is het geïllustreerde blad op foto- en Ondergetekende wil gaarne iedere - tt 4 1 maand GRATIS „POTOFORUM" cinegcbied, dat U - met tal van tips - ontvangen. GRATIS elke maand toegezonden NAAM krijet wanneer U nevenstaande bon STRAAT duidelijk ingevuld aan ons toezendt. WOON1PLAATS: Toezenden aan: (in blokletters). BEEKSTRAAT 123 t.o. het Stadhuis LEIDEN - TELEFOON 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 naast Bata - LEIDEN - TELEFOON 32778 binnenland De Bredase reohitbanik heeft het be zwaarschrift tegen de dagvaarding van een Hagenaar, voormalig exploitant van de ..Woodstde-club" te Baarle, afgewezen. De rechtbank verklaarde zich bevoegd om in deze zaak te oordelen. De Hagenaar heeft terstond hoger beroep tegen deze beslis sing aangetekend bij het Gerechtshof te Den Bosch. De geestelijke leider van de Ambonese Islamieten in Nederland Imans tan Ach- med is overleden. Hij ls maandag van het kamp Wyldemerok te Balk (Friesland) uit begraven. Half oktober zal in de grote zaal van de Philips Jongensnijverheidsschool te Eindhoven een Internationaal verkeers- politieoongres worden gehouden, waaraan naar verwacht wordt circa 100 afgevaar digden uit de Westeuropese landen zullen deelnemen. Een groot aantal West-Euro- pese verkeersproblemen zullen behandeld worden. De Brusselse afdeling van de algeme ne Belgische persbond heeft gistermorgen in het pershuls te Brussel een reoeptie aangeboden ter ere van Jhr Teixeira de Mattos. de nieuwe Nederlandse ambassa deur te Brussel. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft de echtgenote ran de burgemeester, Mevr. E. van Hall-Nljhoff, gisteren de 12e internationale huishoudbeurs geopend. Na haar sprak de echtgenote van de Engelse ambassadeur. Lady Mason, die o.m. zeide er trots op te zijn, dat nu er voor de eerste keer een buitenlandse paviljoen op de beurs en dat de keuze op haar land was gevallen. De directeur der beurs, de heer P. F. Blokker, stipte in zijn Inleidend woord aan dat bij de inrichting zeer be wust het accent is gelegd op: „voorlichting van het gezin", waarbij meer in het bij zonder grote aandacht is besteed aan de wereld van het kind. buitenland De archeologische vondsten bij Xan- ten In West-Duitsland stellen deskundi gen ln staat een grote Romeinse stad in haar geheel bloot te leggen. Het betreft hier de stad „Colonia TraJana" die in de oudheid na Keuden de grootste Romeinse stad in Neder-Duiitslamd was. Enige dagen geleden legde men het Inwendige van een 107 meter lang openbaar gebouw bloot en vend men een groot aantal scherven van antieke vazen, sieraden en gek/leurde wandtapijten. Jozsef Bajos is schuldig bevonden aan een overval op een postkantoor te Boedapest, waarbij hij een bedrag van 591.000 forint (ongeveer 200.00 gulden) bul tma akte. Het over hem gevelde dood vonnis werd direct voltrokken. De Nederlandse kustvaarder „Julia Mary" heeft vrijdag lm de baai van Cardigan bij Wales een „zeer geheim" ge leid projectiel ontdekt, dat daar op het water dreef. Deskundigen van de Britse luchtmacht hebben het projectiel later met een wachtschip opgehaald. Een grote kolenmijn lm de Spaanse provincie Toledo is onder militair be stuur geplaatst om te voorkomen dat on der de 1.500 arbeiders, die al acht dagen lijdelijk verzet plegen, onlusten uitbreken. De arbeiders plegen verzet omdat zij het ulet eens zijn met een verlaging van de premies op de lonen. De Britse luchtvaartmaatschappij (EEN) heeft vrijdag acht Viscounts van het type-701 ingelegd op haar lijnen naar het vasteland van Europa. Na het onge luk, dat de vorige week met een toestel van dit type gebeurde, heeft de maat schappij wijzigingen in de construotie van de vleugelkleppen aangebracht. Men ver wacht dat de vloot Viscounts maandag as. weer voor gebruik gereed zal zijn. President Tito van Joego-Slavlë ls op het eiland Brloni in de Adrlatlsche Zee aangekomen voor de „gebruikelijke medi sche behandeling". In Belgrado wordt ver moed, dat de 64-jarige president behan deld zal worden voor een reumatische aandoening, waarvoor hij ook Ln novem ber van vorig Jaar reed6 rust heeft ge nomen op Brloni. Vijf Jongelieden zijn gisteren naby Mahnomen ln de Amerikaanse staat Min nesota geëlektroduceerd doordat een auto slipte en tegen een mast van een hoog- spanningsleiding botste. De beide inzit tenden van de auto kwamen om. Drie in zittenden van twee andere auto's, die bij de verongelukte wagen stopten, kwamen toen zij hulp wilden bieden, eveneens om. Zes anderen, die eveneens in de twee laatstgenoemde auto's zaten .liepen lichte verwondingen op. De Zweed Gunnar Jarring, die namens de Ver. Naties een onderzoek instelt naar een mogelijke regeling van de kwestle- Kasjmir, ls vrijdag lm Nieuw Delhi aange komen. Hij zal met premier Nehroe en de Indiase minister zonder portefeuille, Me- non, besprekingen voeren. Jarring heeft reeds Ln de Pakistaanse hoofdstad bespre kingen over de kwestie-Kasjmir gevoerd. De communistische party van Ma- la kka heeft opnieuw een stap gedaan om te pogen vóór 31 augustus van dit Jaar, de datum waarop de Malelse federatie on afhankelijk wordt, tot overeenstemming te komen met de regering. Te Koeala Loem- poer werd vernomen, dat het centrale co mité van de communistische party ver scheidene plaatseiyke hoofden schrlfteiyk heeft aangeboden op zekere voorwaarden de wapens in te leveren. In het zuidelijk deel van Afghanistan hebben zich uitgebreide overstromingen loorgedaan, die vele slachtoffers hebben geëist en aanzieniyke schade hebben aan gericht. Volgens de eerste berichten van Radio-Kaboel ls bij het deltagebied van d; rivier de Helmund ruim duizend vler kante kilometer land overstroomd. 20.000 personen zyn dakloos. Het Finse parlement heeft gisteren met 112 tegen 36 stemmen zijn vertrouwen ln de regering em in haar economisch en politiek beleid uitgesproken. De socialis tische, agrarische en liberale afgevaardig den hebben hiermee premier Fagerholm het nodige respijt gegeven om te trachten het land uit een economische situatie te redden, die door de pers als „zeer ernstig' ls gekensohetst. De Poolse radio maakte vrijdagavond bekend, dat in Lodz een ernstige griep epidemie woedt. Er zijn 3.500 gevallen per dag. Uit andere plaatsen zyn dokters naar Lodz gezonden om de plaatselijke gezond- hcidsdiemt te versterken. Veiligheidstroepen op Cyprus hebben nabij Larnaca een leider van de EO KA en twee leden van zijn groep aangehouden. Op het hoofd van de leider, een zekere Mi chael Rossi des, stond een prijs van vijf honderd pond. Hp hrrfnoin vnn Ctlnnrpsfpr hp- Ruhn 450°0 Japanse arbeiders van ue nerwgin van Vioucesier oe njr belangrijke ertsmijnen bij Tokio zijn De kapitein van het m.s. „Senegal- kust" heeft aan zijn rederij te Am sterdam verslag uitgebracht over de moedige redding door zijn bemanning van 23 drenkelingen van de Liberiaan se kustvaarder ,.Fer". De „Senegalkust". die in de Holland- West-Afrika-Lijn vaart, was op weg van Takoradi naar Grand Bassa, zo vertelt kapitein Kuipers in zyn rap port, toen in de nacht van 25 op 26 februari een lichtschijnsel werd waar genomen, dat afkomstig bleek te zyn van een kleine kustvaarder. Aan boord van het schip de „Fer'* woedde kennelijk een oliebrand en de voort durende ontploffingen, die werden waargenomen, wezen op de aanwezig heid van drums met benzine. Op het eerste gezicht leek het onmogelijk dat er zich nog levende wezens aan boord zouden bevinden. Een half uur later hoorde men aan boord van de Senegalkust een uit het water opklinkend hevig geschreeuw, van een twaalftal drenkelingen, die zich aan drums hadden vastgebonden of op luikplaten lagen uitgestrekt. De derde stuurman C. Doeksen, die met het com mando was belast, zag kans met behulp van een buitenboord gereedhangende barkas elf mannen uit het water op te pikken en aan boord te brengen. De kapitein van de „Fer"- was er reeds eer der in geslaagd langs een touw aan boord te klimmen. Met de inmiddels gevierde motorreddingboot werd het zoeken naar nog meer drenkelingen voortgezet. Volgens de kapitein van de „Fer" moesten er in totaal 26 mensen aan boord zijn geweest. Later werden In Londen werd een tentoonstel-JHmH hng van oude Nederlandse en i wondert een van de geëxposeerde I g&terooötênd een «ukLnB van' twëë'Saien Vlaamse meesters gehouden. werken van Frans van Mieris. B!ng"kxiSjuIki wTaevS !OOT8 Stadsgehoorzaal (Foyer)Feestavond Ver, van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Schouwburg. Opvoering van „De Baas". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Gymnas- tiekuitvoerlng D.G.V. „Brunhllde". 8 uur nam. Den Burcht; Het Nieuwe Toneel „De dochters van de baas". 8 uur nam. ZONDAG Schouwburg: „De Baas". 8 uur nam. Hoge woerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. prof. dr. Libbe van der Wal. 10.30 uur voorm. Luxor-theater: Buitenkerkelijke dienst Herv. Gem. Spr. dr. Schoonheim. 10.30 uur voorm. maandag Rapenburg 61: K. en O. Sohrijvers ;re- ken. Raymond Brulez over eigen werk. 8 uur nam. Gulden Vlies: Lezing over moderne huidverzorging. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. De Doelen; Leden verg. Leldse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. Gulden Vlies: Films over vis voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Oud-Hortuszlcht: Ver. tot Bev. der Be langen van Slechthorenden. Spr. L. Oost veen over Turkye. 8 uut nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedle „Home sweet home". 8 uur nam. Maranathakerk: Herdenking Jubilea Ohr. School Hoge Morsweg en dhr y. Tymstra. 8 uur nam. Rehoboth: P.v.d.A. Spr. lor. H. Vos over Bestedingsbeperking. 8 uur nam DINSDAG Casino-theater: K. en O.-fllmstudiekrlng Lezing W. de Vogel over trucs en experi menten by de film. 9.15 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedle „Home sweet home". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden; Lezing dr. P. Glazema over prehistorische rots schilderingen ln Spanje. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Filmavond Ned. Ohr. Relsver. 8 uur nam. Ohr. School Asserstraat: Voorlichtings avond Het Groene Kruis. Spr. W. P. Droog 8 uur nam. In den Vergulden Turk; Ned, R.-K. Mid denstandsbond. Spr. pater S. Jelsma .8.15 uur nam. WOENSDAG Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedagoglek. Spr .MeJ. van Ouwenaller over Gezins voogdij. 8 uur nam. Stads zaal (grote zaal)Jeugdconcert Mij voor Toonkunst. R'dams Phllharmonisch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Breestraat 27: Ledenvergadering O.L. en B „Reuvens". 8 uur nam. Herengracht 34: Leldse smalfilm liga. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenvergadering Kymolo- genvereniging „Rijnland". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Italië-avond Relsbur. Csbuito. Spr. dr. van Egerath. 8 uur nam. donderdag Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-Orkest. 8 uur nam. Hotel Centraal; Jaarvergadering Ned. Ver. Expogé. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Come dle „Drlefkondngenavoind". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenvergadering Leldse Assurantieclub. 8 uur nam. Café Aniba: Ledenvergadering Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Ver bonden". 8 uur nam. Academie (filmzaal)lezing dr. W. C. Braat voor Ver. „Oud-Leiden over Ver dwenen Schoonheid. 8 uur nam. nog twee mensen opgepikt, zodat nog twaalf opvarenden zoek waren. Onder hen moesten zich ook enige vrouwen en kinderen bevinden. Het speuren naar de overlevenden werd onverdroten voortgezet en stuur man Doeksen, die zich tot dicht bij liet als een fakkel brandende wrak waagde, ontdekte dat er zich nog mensen aan boord bevonden. Hij riep ze toe in het water te springen, hetgeen ze echter niet durfden. Hij ging toen met de barkas langszij het brandende schip en slaagde er in drie vrouwen, twee kinde ren en vier mannen uit de vuurzee te redden. Later is hij, toen het licht was gewor den. nogmaals naar het wrak gegaan om zich te overtuigen dat er niemand was achtergebleven. Tenslotte moest het zoeken worden gestaakt, daar redelij kerwijze kon worden aangenomen, dat zich geen overlevenden meer in de na bijheid konden bevinden. Ook de toe stand van de gewonden, voor wie men advies had gevraagd aan Radio Medical Scheveningen omtrent de te volgen be handeling. maakte het noodzakelijk dat zo snel mogelijk medische hulp werd ingeroepen. Toen de Senegalkust 's nachts nabjj -de pieren van Monrovia ten anker ging, was de Spaanse hoofdmachinist van de ..Fer" echter reeds aan zijn opgelopen brandwonden bezweken. Gezagvoerder Kuipers, die ln zijn rap port lof brengt aan de gehele beman ning van zijn schip, vermeldt in het bijzonder stuurman Doeksen voor zijn moedige reddingen. WARMOND Ook in Warmond is het eerste kie vitsei gevonden. Dit ei werd gisteren gevonden door de heer P. van Wijk en aangeboden aan de echtgenote van de burgemeester jhr. mr. L. M. E. von FIsenne. ij BESPREKING PROGRAMMA-STAVEN BELGISCHE EN NEDERLANDSE T. V. Op 29 en 30 maart zal te Breda een eerste informele ontmoeting in besloten verband worden gehouden tussen de programma-staven van de Vlaamse en Nederlandse televisie. Het initiatief tot deze ontmoeting werd genomen door het bestuur van de Ned. Televisie Stichting. Het doel van de samenkomst is het verstevigen van het contact tussen beide televisie-organisaties, het wederzijds ver strekken van informatie en het over wegen van eventuele nieuwe mogelijk heden op het gebied van programma-uit wisseling en samenwerking. Mr. H. J. Reinink, directeur-generaal van de kunsten en buitenlandse cultu rele betrekkingen van het ministerie van O., K. en W. zal de ontmoeting openen. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1) Ten/toonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uu* 12 en 4 uur 's Zondags van 2—4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Het leven van Vincent van Gogh", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 u. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Lemmy Oalltlon" en het mysterie der twee vrouwen". 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Lido; „Oklahoma". 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Juan". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. Rex: „Alarm ln de Pacific". 14Jaar. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- nacht en zondiagdienst der apotheken wordt vanaf hedenmiddag 1 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de apotheken Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. Tot Hulp der MensehheLd. Hooi gracht 48. tel. 2)1060 en Apotheek Oeg&t- geest. Wllhelminapaik 8, tel. 26274. Zondag ls alleen apotheek Kok geopend. De zondagsdienst door huisartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren den Haan, Hartman Heiter, Verbrugge en de Bruyne. Te Oegstgeest door dokter Varekamp, tel. 21916. K WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V o. hi> c ■S. a 5 3 <u 'S Sc- CO Stockholm lioht bew. n 3 -11 1 Oslo zwaar bew. no 6 -5 Kopenhagen onbewolkt n 1 1 0 Aberdeen zwaar bew. zzo 6 6 0 Dublin zwaar bew. O 3 7 0.1 Londen zwaar bew. ono 2 7 0 Amsterdam regen ono 6 8 0.1 Brussel zwaar bew. zo 4 8 2 Parijs zwaar bew. zo 2 9 0 Bordeaux half bew. zzw 5 8 13 Grenoble zwaar bew. no 5 8 1 Nice regen o 7 13 2 Berlijn onbewolkt o 4 0 Frankfort geh. bew. no 2 8 0 München geh. bew. o 2 6 0 Zürich mist w 1 5 0 Genéve mist windstil 4 2 Locarno regen windstil 9 15 Wenen zwaar bew. ozo 8 8 0 Innsbruck zwaar bew. w 3 8 0 Rome nevel zo 4 11 0 Malloroe lloht bew. z w 3 1 8

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2