Amerika neemt deel aan mi litaire commissie van Verdrag van Bagdad Voor iiet eerst ontspanning in de crisis van Britse nijverheid WEERBERICHT Echter geen politieke relaties 0111 gevoeligheden te ontzien Scheepsbouw vindt basis Bij de spoorwegen loonsverhoging Optimisme luchtvaartbesprekiiig met Amerika is sterk gedaald Aardschokken in San Francisco 96ste jaargang ZATERDAG 23 MAART 1957 No. 29094 LEIDSCH Ut DAGBLAD Dlrecteuri J W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel 1 1,61(1611 Giro DO 57055 Hoofdredacteuri J. Brouwer (.7.50 per kwartaal; (.2.55 per maand; (.0.59 per week, m-i.v. 1 april a.s. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Verenigde Staten hebben gisteren op de conferentie in Bermuda Enge land ervan op de hoogte gesteld, dat zij bereid zijn aan te sluiten bij de mili taire commissie van het verdrag van Bagdad, dat, zoals men weet, Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan omvat. Dit betekent weliswaar niet, dat Ame rika volledig lid van het pact wordt, want dit zou wederzijdse steun tegen elke aanval met zich meebrengen, terwijl de leer van Eisenhower slechts over bij stand in geval van communistische agressie spreekt, maar het is een belang rijke stap vooruit bij de huidige toestand, waarin de Verenigde Staten slechts meedoen aan het werk op economisch gebied en bij de bestrijding van com munistische ondermijningspogingen. Het lidmaatschap van de militaire com missie brengt echter geen politieke verbinding met zich mee. Amerika heeft kennelijk rekening willen houden met de meningsverschillen onder de landen van het Midden-Oosten, waarvan sommige bepaald afwijzend staan tegenover het verdrag. verslag over het Duitse vraagstuk opge steld. De conferentie zou waarschijnlijk van daag officieel eindigen. V.S. verheugd over Europese eenheid Het grootste deel van de ochtendver gadering van gisteren werd besteed aan de Europese eenheid in het algemeen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dulles, verklaarde op een persconferentie, dat de Ver. Staten de groeiende economische eenheid in Euro pa toejuichen. Besluiten waren niet ge nomen, omdat er geen besluiten nodig waren. Overigens hoopte de minister, dat de Europese gemeenschappelijke markt niet op hoge, doch op lage tarieven ge baseerd zal zijn. Selwyn Lloyd had een uiteenzetting gegeven van zijn plan voor één enkele Europese parlementaire vergadering en daarbij de hoop uitge sproken, dat de Ver. Staten en Canada zich. tenminste op bepaalde punten, met deze Assemblee van Europa zouden associëren. President Eisenhower zou een voorlo pige studie hebben gemaakt van maat regelen. die nodig zijn om de Ameri kaanse wetten te wijzigen, die op het ogenblik de levering van Amerikaanse atoomwapens aan andere landen ver bieden. Dit zou verband houden met de Britse bezuinigingsplannen op defensie gebied, die gebaseerd zijn op het aan schaffen van raketten met atoomlading. Men verwacht, dat de defensiebespre. kingen o.m. zullen gaan over de rol van West-Duitsland in de NAVO. Een groep Britse en Amerikaanse deskun digen heeft in de afgelopen weken een Werktijden veer jeugdige arbeiders De sociale commissie van de SER heeft aan de Staatssecretaris van So ciale Zaken op diens verzoek advies uitgebracht over een voorontwerp van een algemene maatregel van bestuur tot wijziging van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936. Het ontwerp van de bedoelde alge mene maatregel van bestuur heeft hoofdzakelijk ten doel de werktijden van jeugdige arbeiders te begrenzen tussen 7 en 18 uur, waardoor de mogelijkheid om deze arbeiders in ploegen te doen werken vervalt, en beoogt daarnaast in voorkomende gevallen voor 's zater dagsmiddags werkende jeugdigen verlof op een andere middag of op de maan dagmorgen verplicht te stellen. Het ontwerp beoogt niet het beginsel, dat de werktijd van jeugdigen moet zijn gelegen tussen 7 en 18 uur, toe te passen op de arbeid in slagerijen, in poeliers- bedrijven of in werkplaatsen voor het schoonmaken van vis, schaal- of schelp dieren op 14 augustus, 31 oktober, 24 en 31 december voor zover deze dagen niet op een zondag vallen en op de dag, voorafgaande aan goede vrydag of hemelvaartsdag. Overeenkomstig de desbetreffende opvattingen van het be- drijsleven acht te Sociale Commissie geen redenen aanwezig om deze facili teit te handhaven. Corso bloembollenstreek in aanbouw De werkzaamheden voor de opbouw van het corso bloembollenstreek zijn ln volle gang. Allerwegen wordt hard gewerkt om het geraamte van de wagens gereed te hebben, die dain lcn de dagen vlak vóór het corso met miljoenen hyaolnthen worden „bestoken". Het ls min of meer traditie dat onzeker heid heerst omtrent de datum van het corso, omdat men nimmer zeker is om trent de bloeitijd der hyacinthen. zVooral het zeer zachte weer ln begin maart heeft het corso-comité zorgen ge baard maar de terugkeer van de maartse kou heeft het evenwicht weer enigszins hersteld. Het corso-comité heeft ln zijn laatste vergadering dan ook de datum van zater dag 27 april aangehouden als „corso-dag" Kans op wat regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdens het weekeinde zal een depres sie het weer in onze streken beinvloe- den. Er zal vrij veel bewolking zijn met plaatselijk wat regen. In het tempera- tuurverloop komt niet veel verandering. (Opgemaakt te 10 uur). 24 MAART. Zon op: 6.36 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 3.16 uur: onder: 12.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.39 en 22.26 u. Laagwater te 4.53 en 17.35 uur. (25/3 hoogwater te 11.08 en 23.58 uur, laag water te 6.09 en 19.06 uur). Dit nummer bestaat alt 16 pagina"* Keukenhof maandag officieus open Hoewel men de laatste hand nog moet leggen aan de afwerking van de Keu kenhof te Lisse, heeft het bestuur be sloten in verband met het reeds thans tot wandelen nodende voorjaarsweer, het publiek vanaf maandag a.s. daartoe gelegenheid te geven. Men zal dan nog wel een dertigtal hoveniers aan het werk zien, en men zal ook getuige kunnen z|jn van het plaatsen van de beelden uit Parijs, maar tegelijk zal de bezoeker reeds kunnen genieten van een schat van bloemen. De officiële opening zal plaats hebben op 4 april, zoals reeds eerder was be paald. Op die dag zal de Keukenhof tot 3 uur nam. gesloten zijn. (Van onze correspondent in Londen) Gisteravond kwam er voor het eerst ontspanning in de crisis-toestand van de Britse nijverheid. In de scheepsbouw werd een basis voor onderhandelingen gevonden, welke maandag zullen beginnen en bij de spoorwegen werd men het eens over een loonsverhoging van 5 pet. De staking in de haven van Southamp ton is van de baan: de vakbonden hebben ingezien, dat de protesten tegen het ingrijpen van de regering, welke er voor zorgde dat de Queen Mary kon vertrekken, niet steekhoudend waren. De scheepbouwstaking zal echter nog voortduren. maar het einde er van kan spoedig verwacht nu de impasse door het toedoen van de jonge en bekwame minister van Arbeid, Macleod, is verbroken. Volgende week zal hij trachten een oplossing te vinden voor de staking in de metaalindustrie, waarvan de eerste fase volgens het aangekondigde plan vandaag zou beginnen in een groep bedrijven, welke een miljoen arbeiders omvat. Het feit dat de dingen op gang zijn gebracht in de scheepsbouw, kan een regeling voor de metaalbewerkers vergemakkelijken, daar de actie door dezelfde vakbondsfederatie wordt ge leid. Verouderde voorschriften worden opgeruimd Het lijkt voor Engeland iets onge woons. dat er. zoals in de scheepsbouw, onderhandeld wordt, terwijl de staking voortduurt. Maar dit is een officiële, door de vakbonden uitgeroepen staking, in tegenstelling tot de vele wilde sta kingen. welke sinds de oorlog bij her haling de Engelse industrie hebben geteisterd. Hiertegenover stonden de bonden zelf meestal machteloos, waar door onderhandelingen tijdens het voortduren van het conflict uitgesloten waren. Aangenomen mag worden dat de werkgevers thans bereid zijn tot een bepaalde loonsverhoging. In ruil voor meer loon zal van de vakbonden worden verlangd, dat zij meewerken om de talrijke verouderde voorschriften, welke de produktie rem men, op te ruimen of te verzachten. De vakbonden hebben zich hiertoe blijk baar bereid verklaard. Het zal een be langrijke stap voorwaarts zijn indien loonsverhoging in de industrie en groter produktiviteit voortaan nauwer met elkaar verbonden worden dan tot nu toe het geval was. Het spoorwegpersoneel krijgt behalve een verhoging van 5 pet. tevens een \-erhoging met terugwerkende kraeht tot 26 november van 3 pet. De spoorweglci- ding erkende daarbij de grotere produk tiviteit in het bedrijf, dat het afgelopen jaar meer presteerde met minder per soneel. De moeilijkheid is de nodige gelden te vinden aangezien de niet door de staat gesubsidieerde spoorwegen verplicht zijn hun begroting van jaar tot jaar sluitend te maken. Een extra- tariefsverhoging boven de zoveelste die er toch al komt en welke voor de mil joenen forensen hetzelfde resultaat heeft als een belastingverhoging, is wel licht onvermijdelijk. Deze lentestemming heerst reeds in Keukenhof, dat binnenkort zijn poorten voor het publiek openstelt. Het zal dan voor het eerst zijn. dat bij de opening al heel wat bloemen onder de oude bomen te bewonderen zijn. Goudschat in tuin gevonden Een alleenwonende dame te Den Helder heeft in in tuin van haar wo ning een goudschat gevonden, be staande uit 700 gouden tientjes en 800 Engelse ponden. Verondersteld wordt, dat de (inmiddels overleden) vader van de vindster deze schat daar in be zettingstijd heeft begraven. De dochter zou reeds geruime tijd een vermoeden hebben gehad van een op zulk een wijze door haar vader voor ver lies behoed geldbezit. Na een ingesteld onderzoek bleek haar vermoeden ge grond. Heb meer hart (Ingez. Med.-Adv.) GULDEN BLIJFT ZN WAARDE BEHOUDEN!" „UW voor Uw woning PROFITEER VAN ONZE WAARDEBHJETTENACTE Voor elke f2.50 die U besteedt ontvangt U een waardebiljet van 10 ct. Dus by f 25.krijgt U f 1. Bij f 2 50 krügt U f 10aan waardebiljetten. Nederland verkeert in moeilijke positie (Van onze correspondent) Het „gematigd" optimisme in de Nederlandse delegatie, die met de Amerikanen over de luchtvaartovereenkomst handelt, is thans helaas wel byzonder gematigd geworden. Enkele dagen geleden kon men nog in de opinie verkeren, dat de Amerikaanse onderhandelaars weldra met enig aanbod over de brug zouden komen, doch gisteren werd het duideiyk dat er in elk geval een aanzieniyke vertraging in de onderhandelingen is ingetreden. •ust gew< .veUteht woNIn v Koningin Juliana en Prins Bern- hard leggen een krans aan de voet van het standbeeld van Michlel de Ruyter. die gisteren in Vlissingen plechtig werd herdacht ter gelegen heid van zijn 350ste geboortedag. De Senaatscommissie voor de handel met het buitenland is zich namelijk plotseling met het geval gaan bemoeien en heeft verzocht woensdag een bijeen komst te mogen hebben met de Ameri kaanse groep van het State Department welke de onderhandelingen met Neder land voert. Kennelijk zijn de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen onge rust geworden over de concessies, die aan Nederland zouden kunnen verleend én via de Senaatsgroep probeert men thans een stok voor de zaak te steken. Indien men zegt, dat deze gang van zaken de Nederlandse onderhandelaars heeft bevreemd, dan geeft men wel met een heel diplomatiek woord de stemming weer, die onder de Nederlandse delegatie-leden heerst. Het bevreemdt de Nederlandse delegatie, dat de onderhandelingen met de groep van officiële en capabele vertegenwoordigers van Amerikaanse zijde plotseling ver traagd worden, omdat de buitenwacht onraad meent te bespeuren Maandag a.s. komen de twee offi ciële delegaties opnieuw byeen, doch tot woensdag wanneer de Senaats- groep een duit in het zakje wil doen kan men niet veel meer dan een pas-op-de-plaats" verwachten. Het Nederlandse standpunt mogen wü be kend veronderstellen, doch het kan zijn nut hebben ook het argument van Nedertand's tegenstanders te kennen. Van Amerikaanse zijde wüst men er op, dat tot dusverre dergelijke over eenkomsten steeds gesloten werden op basis van „quid pro quo": kon een be paald land drie landingsplaatsen aan bieden, dan kon het doorgaans ook drie landingsplaatsen in Amerika krü- gen. Nederland, dat slechts één groot vlieg veld heeft, verkeert daarom in moeilijke onderhandelingspositie. Onze regering betoogt echter, dat men zulk een over eenkomst in groter verband moet zien o.a. rekening moet houden met de han delsbalans. Men ontkent van Ameri kaanse kant niet, dat de Nederlandse argumenten een zekere mate van rede lijkheid bezitten, doch onderstreept, dat men. indien men deze aanvaardt, zou afwijken van de praktyk, die nu reeds 12 jaar gevolgd wordt. Men sluit niet definitief de mogelykheid uit van de ge bruikelijke koers af te wyken, doch on derstreept, dat dit een precedent zou scheppen, waarop andere kleine landen men denke aan België en Zwitser land zich zouden kunnen beroepen. Algerijnse rebellen zijn onverzoenlijk (Van onze Parijse correspondent). Nog vóór het Franse parlement de tyd heeft gehad zich over het Alge- rqnse beleid van de regering van Guy Mollet uit te spreken, hebben de po litieke en militaire leiders van het Algerqnse verzet in een persconferen tie duidelijk laten weten, dat zy wel bereid zijn met Frankrük te onder handelen, maar dat zij met niets minder dan een volledige onafhanke- lykhcid genoegen zouden nemen en dat Frankryk noch de Verenigde Na ties ook maar iets te maken hebben met de verkiezingen, die eerst daar- n a gehouden zullen worden. Een voor Frankryk zeer teleurstellende ver klaring, het ls nu Immers niet teilen Tal van gebouiven stonden te beven In het gebied van San Francisco zyn gisteren in vier en een half uur tyds vier aardschokken gevoeld. Na de vierde beving riep de burgemeester van San Francisco de raad voor hulpverlening bij rampen byeen. Dit orgaan is in het leven geroepen om op te treden by atoomaanvallen. Alle scholen in het ge bied van San Francisco werden ont ruimd, evenals de zakenpanden te Dale City, tien kilometer ten zuiden van San Francisco. De eerste en de derde schok waren licht. De tweede en de vierde be ving hadden tot gevolg, dat gebouwen in de stad stonden te schudden. De hevige schokken gingen gepaard met een geluid als van zware ontploffingen. De derde etage van een warenhuis werd ernstig beschadigd, gevangenen in een strafinrichting geraakten in paniek en het telefoonverkeer in de stad liep vast door het grote aantal gesprekken. Er ontstonden breuken in gasleidingen en er braken tientallen kleine branden uit. Meer dan tien personen liepen ver wondingen op doordat zij getroffen werden door vallende voorwerpen of te gen een muur werden geworpen door de kracht van de beving. Deze aardschokken waren de hevigste, die in dertig jaar tyds in San Francisco zyn gevoeld. Een seismoloog van de universiteit van Californië verklaarde overigens, dat de energie van deze bevingen slechts een honderdduizendste gedeelte was van die bij de grote aardbeving van 1906. Volgens de instrumenten van de univer siteit van Californië was de kracht van de beving vyf Richter (tien Richter is de hoogste waarde van deze schaal). hoe een brug geslagen moet worden naar de twee volkomen uiteenlopende standpunten over de Algerijnse onaf hankelijkheid. De hoop on een vrede lievende oplossing, die Robert La- coste juist dezer dagen in het voor uitzicht had gesteld en waar de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties sterk op heeft aangedrongen, be gint zo bij de dag minder kans op vemezeniyking te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1