Gekleurde wegen kunnen bijdragen tot grotere veiligheid in liet verkeer v Hinder eentoniggemakkelijker om weg naar reisdoel te vinden Op zwarte toiletten wordt niet gerookt Toestand in strook van Gaza is een internationale mystificatie "U, r Grote vraag naar rundvlees Autodief dook in liet Spaarne na een wilde achtervolging Toelichting op beursbegrippen 96ste jaargang Zaterdag 23 maart 1957 Zesde blad no. 29094 Kleurendeskundige veelbelovend beroep Van een bijzondere medewerker) Zou het niet mogelijk zijn om de moderne verkeerswegen en dan speciaal it autohanen van twee afwijkende kleuren te voorzien? Op het eerste ■tzicht wellicht een wat zonderlinge vraag. Men is geneigd de wedervraag \i stellen of de kleurenweelde van de natuur al niet ruimschoots voldoende _en er (dus) niet een verstoring van het evenwicht zal komen? Zo is het xrsé niet. Dat denkbeeld van die „gekleurde" wegen is dan ook niet zo 1 aar een fantasietje, maar zeer ernstig bedoeld als een doeltreffende po- Ing om de verkeersveiligheid te bevorderen. Wie weet of we over enkele tntallen jaren al niet anders toeten en ons volledig verzoend hebben met leze new look"-wegen (in zachte tinten). Overigens heeft de heer E. }eelhuysen te Hilversum dit principe al volkomen aanvaard. Maar daar jor is hij dan ook kleurendeskundige, een nog zeer jong beroep, maar iettemin vol beloften van een toekomst, welke niet slechts geheel nieuwe ormen van schoonheid in zich bergt, mogelijk tot een samenleving met euwe levenswaarden voert, maar bovenal kansen in zich heeft van aan- inamer levensvoorwaarden. Wie de heer Geelhuysen hierover hoort 'aten, ziet wondere perspectieven voor zijn geestesoog opbloeien Het zijn zo maar enkele, vrij wille keurige voorbeelden, niettemin van vol doende overtuigingskracht om te besef fen, dat de toegepaste kleurpsychologie grote mogelijkheden biedt, temeer daar de kostenfactor hoegenaamd geen rol speelt. Immers, als er geschilderd moet worden, maakt het niets uit of dit ge schiedt in één of meer kleuren. Waar moet nu de functionele kleur- toepassing het eerst beginnen? Volgens de heer Geelhuysen bij de scholen, omdat bij de kinderen immers de vor ming aanvangt (hier wordt er reeds enige aandacht aan besteed, maar het is alleen jammer dat het aan de archi tect wordt overgelaten, omdat als gevolg hiervan de psychologie vaak verwaar loosd wordt) en verder in het algemeen bij gebouwen, waarin veel mensen samenkomen, als ziekenhuizen (,.de doeltreffendheid van een operatie voor een chirurg zou b.v. verhoogd worden, als de ..naklank" van het beeld van bloed niet wordt geprojecteerd op witte wanden. Ook moet eigenlijk het hele interieur van een ziekenhuis van zijn steriliteit van kleur af. Wit geeft zo echt het gevoel van ziek zijn), bejaar dencomplexen. enz. Om eerst nog even over het toekomst beeld van onze wegen terug te komen. „Kijk", zegt de heer Geelhuysen, rroeger bfl de klinkerwegen werd de rerkeersveillgheld, overigens volko men onopzettelijk, bevorderd, doordat door het rijden over de klinkers een afwisselend geluid ontstond, dat een weldadige werking had op de auto bestuurder of motorrijder. Zijn oplet tendheid voor de weg kreeg een sti mulerende impuls. Tegenwoordig, met de kaarsrechte wegen, bovendien egaal au kleur, hoogstens met een witte itreep In het midden Is er eigenlijk alets meer, dat de actie gaande houdt. Het autorijden is monotoon en mo- hroon geworden en de verslapping j de aandacht verhoogt de kans op jelukken in niet onbelangrijke mate. iarom dus niet bepaalde kleurpig- mten in het beton of de teer aan- mgen, tot een doorbreking van de' ]ze kleur komen?" )e heer Geelhuysen (what's in a me, zei Shakespeare reeds) is er diep i overtuigd, dat de verkeersveiligheid, araan zoveel en eigenlijk niets posi- Is gedaan wordt volgens hem. aan- nlijk beter gewaarborgd wordt. Voor leek is deze stelling wellicht moeilijk verteren, maar voor wie er, als de urendeskundigen, van doordrongen dat de kleur een besliste invloed op menselijke gedragingen heeft, staat onomstotelijk vast. Ie lang heeft, aldus de heer Geel den. de kleur voornamelijk maar estetische functie gehad, welke hts is (en wordt) toegepast om een ting of wat dan ook op vrij wille- irige opvattingen te verfraaien. Moeheid, arbeidsonrust... log onvoldoende geeft men zich re- ichap van het feit, dat men door de j van zijn omgeving wordt beïn- ed. of men het wil of niet. Die on willigheid betaalt men met moe arbeidsonrust, traagheid en onop- endheid. (ie aldus redeneert, zal aanstonds teven, dat de kleur een functionele 'kenis heeft, welke ten nauwste met psyche van de mens samenhangt, stapje naar kleurenpsychologie en „wetenschap" is dan zo gemaakt stap heeft de ongeveer 10 jaar den opgerichte Nederlandse vereni- voor Kleurstudie reeds gemaakt, haar midden zijn enkele werkcom- aes in het leven geroepen en uit werkzaamheden is o.m. de Bond Kleuren adviseurs (BKA) ontataan, irvan de heer Geelhuysen voorzitter tworden. Is eerste In de wereld heeft de ver ding een (schriftelijke) cursus tot *nd gebracht, welke dit najaar zal irten. twee jaren zal duren en een leiding geeft voor het beroep van ?urenadviseur. die dan kan worden >?enomen in de B.K.A. Zo hoopt de nd in de eerste plaats de beunhaze- en het gellefhebber op dit gebied te sluiten en te zijner tijd te mien tot een wettelijke erkenning in dit beroep, dat zich aan het begin in een onafzienbare weg weet en In l buitenland reeds belangrijke vor- ringen heeft gemaakt. beroepserkenning tracht men ie te bereiken door de uitgifte van tweemaandelijks periodiek, dat de zelfsprekende naam „Tijdschrift ir" zal meekrijgen en waarvan de te verschijning in maart tegemoet worden gezien. Sprekend bewijs e hadden het zojuist over de invloed de kleur op de menselijke gedragin- Ter staving hiervan vertelde de Geelhuysen ons het volgende ver- itje: „Er was in een fabriek een zamerhand onrustbarend verlet taan, doordat het vrouwelijk per- herhaaldelijk het werk onderbrak a de toiletten even een sigaretje te Een kleurenadviseur kwam dit allig ter ore en op zijn advies wer- de toiletten zwart geschilderd. Het D was meteen afgelopen en het >t van de baan!" verhaaltje toont tevens aan. dat in het algemeen, zoals terloops aangestipt, een bijdrage kan leve- in het tegenwoordig veel aanbeden leem van de produktivitei tover ho- Ergo, dat de kleur een exogene idsfactor is geworden, naast de sfeer, het licht en de temperatuur, het met nog een simpel voorbeeld de heer Geelhuysen tebeklem- »en: trek in grote fabriekshallen 'te strepen over dc vloer. Dit geeft gevoel van beslotenheid, de ar iërs voelen zich meer thuis en hun lieidsvermogen stijgt. Groot verschil •angrijk is verder ook wat de ar- r ziet als hij van zijn werk opkijkt in maakt het een heel verschil of aakte witte wanden ziet of in goede erhoudingen afgestemde wanden. |R men de heer Geelhuysen gelo- 'i dan is in een bepaalde fabriek, «r de kleurpsychologie toepassing 'ft gevonden, de produktie met 'st 10 procent omhoog gegaan! veel te laag zijn aangebracht. Wanneei er een paar mensen, een fietser of een wagen voor staat, kan men niets zien. Door hun kleur zwarte letters op een gele achtergrond, die dikwijls vuil en stoffig is geworden vallen ze trou wens ook ai vaak niet in het oog. Daar door komt het herhaaldelijk voor. dat automobilisten, die in een streek niet bekend zijn. tot hun grote ergernis plotseling ontdekken, dat ze kilometers lang in een totaal verkeerde richting zijn gereden. Het zou veel eenvoudiger zijn, wan neer ze alleen maar een blauwe of een roze weg te volgen hadden om een bepaald doel te bereiken en wanneer ze wisten, dat een geel wegdek hen bij voorbeeld naar het centrum van de stad kan brengen. Verkeersdeskundigen en betonindus- triëlen hebben de kwestie al uitge breid besproken. Van technisch stand punt bekeken is het niet zo moeilijk betonnen wegen aan te leggen in een bepaalde kleur. Cement kan al ge kleurd worden, voordat het niet de andere grondstoffen wordt vermengd. De weersomstandigheden doen geen afbreuk aan de bestendigheid van die kleuren. Tot zover onze correspondent j in Bonn. AI gebruikt men in Duitsland dus andere argumenten en volgt men andere wegen naar de uiteindelijke uitwerking, in de kern streeft men naar hetzelfde doel als de heer Geel huysen 11.1. gekleurde wegen om de verkeersveiligheid te bevorderen Honderden Japanse studenten en tegen de voorgenomen Britse andere inwoners van Tokio demon-1 atoombomproeven in liet gebied van streerden dezer dagen voor de Britse de Stille Oceaan. Urenlang zaten ze ambassade in de Japanse hoofdstadvoor de ingang van de ambassade. Zelfs New York weet niet hoe zaken staan Nieuwe levensvormen Nieuwe levensvormen schreven we ln het begin van dit artikel. Een citaat uit het standaardwerk „Praktische kleuren psychologie" van de heer Th. Oegema v. d. Wal moge tenslotte aantonen, dat dit geen hersenschim is. Hij schreef: „Door het leven, vooral in de steden, heeft men de natuurlijke kleurverhou- dingen uit het oog verloren. Men mist al te veel het kalmerend decor van de lichtblauwe hemel en het groene veld. In de natuur mangelt het waarlijk met aan kleur, doch ze is harmonisch, ze vertoont overal het evenwicht tussen warme en koude, tussen de fundamen tele en de complementaire. Men kan er met de beste wil niet zenuwziek van worden, zoals maar al te vaak van de reclame". Wellicht is het nóg beter te spreken van teruggang naar oude beproefde levensvormen, aangepast aan de mo derne tijd. Ook in Duitsland Een merkwaardige coïndidentie wilde, dat terwijl dit gesprek met de heer Geelhuysen plaats had. onze correspon dent in West-Duitsland berichtte, dat men zich ook daar met de vraag bezig houdt of het niet aan te bevelen is be langrijke verkeerswegen en -straten een bepaalde kleur te geven. De verkeers- technici brengen een ander argument te berde, n.l. dat dit een groot gemak voor de automobilisten zou betekenen, die niet meer voortdurend naar de ver keersborden en de opschriften aan beide kanten van de weg behoeven te kijken en al hun aandacht op de weg en het verkeer kunnen concentreren. Buitenlanders klagen er in West- Duitsland telkens over. dat die borden „Wat zich in de strook van Gaza af speelt is een „internationale mystifica tie", zei een hoge ambtenaar van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren tegen journalisten. Het was gebleken, dat zelfs New York niet wist in hoeverre de Egyptenarcn het bestuur van het gebied hadden overge nomen! In tegenstelling met de verklaring van Hammerskjöld, is het in feite zo geweest, dat het internationale politie- leger „nog geen uur de volledige ver antwoordelijkheid in Gaza heeft gedra gen". Onmiddellijk na de Israëlische terugtocht op 7 maart begonnen de plaatselijke autoriteiten zelf op te tre den, waarbij zij hun gezag ontleenden aan de Egyptische autoriteiten. Blijkens inlichtingen van Israëlische autoriteiten was het duidelijk, dat het gehele bestuur van Gaza goed en wel in Egyptische handen is en dat het politieleger zich -en jngst /oor nare dagen (Ingez. IWed.-Adv.) in feite slechts langs de bestandsgrens bevindt. Mevrouw Meir, de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken heeft er in dit verband te Rome op doorreis naar Tel Aviv op gewezen, dat Egyp tisch bestuur van de strook van Gaza in strijd is met de besluiten van de Al gemene Vergadering der V.N. En zij kon zich begrijpen, dat landen, die militai ren hebben afgestaan voor het interna tionale politieleger, er niets voor voelen hun contingenten in de strook van Gaza te laten, wanneer dit politieleger zelf niet verantwoordelijk is voor de veilig heid in het gebied. Later zei zij ant woord te verwachten van de Ameri kaanse minister Foster Dulles op Israëls praktische suggesties inzake het bestuur van Gaza. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren medege deeld, dat de inleidende besprekingen tussen de V.S. en Israël over de moge lijke hervatting van de economische hulp aan Israël maandag j.l. zowel in Amerika als in Israël zijn begonnen. De Amerikaanse economische hulp aan Is raël bedroeg circa 25 miljoen dollar per jaar, toen zij in oktober werd stopgezet tengevolge van het uitbreken van de vijandelijkheden. De lijken van vier Israëlische jonge mannen, die dinsdag op Jordaans ge bied in een hinderlaag vielen en om het leven kwamen, zijn donderdag aan Is raël teruggegeven, aldus heeft het Israë lische leger bekend gemaakt. Volgens berichten uit Eilath waren de jongelui maandag j.l. uit deze plaats vertrokken voor een wandeltocht van twee dagen naar de stad Petra. Eerder was meegedeeld dat de jonge lui, die tussen de 19 en 22 jaar oud wa ren, uit een hinderlaag waren aange vallen door een detachement Jordaanse kameelruiters. De Israëliërs zouden gesneuveld zijn in een fel gevecht en tot hun laatste kogel hebben doorgevochten. Rondom de veemarkt 'omes, Witte Kruispoeders zijn en uitkomst. Ze verdrijven pijn n lusteloosheid. Brengen geen naagstoornissen teweeg. Ook in tablet- en cachet-vorm WITTE KRUIS Controle leidde tot opsporing van wagen (Speciale berichtgeving) Gistermiddag heeft een motor met zijspan van de Haarlemse politie een wilde achtervolging ingezet op een personenauto. Enige keren hebben de agenten ge poogd de bestuurder tot stoppen te bewegen. Toen de man hieraan geen gevolg gaf, zagen de politiemannen zich gegdwongen enige schoten in de lucht af vuren. Toen ook dit geen resultaat opleverde, werd besloten op de auto zelf te schieten. Zelfs toen een van de banden was geraakt, reeds man nog door. Na een race door een groot gedeelte van de Spaarnestad konden de agenten de auto op de Friese Varkensmarkt passeren en door de auto te snijden klem zetten. De bestuurder gaf de ontsnappingspogingen echter nog niet op. Hij wierp een portier open en rende naar de wallekant en dook onvervaard in het Spaarne. De agen ten sommeerden de man naar de kant te komen. Daar hjj wel inzag dat verdere ontvluchtingspogingen weinig zin hadden, voldeed hij tenslotte aan dit verzoek en zwom weer naar de kant toe, waar hij in de motor werd gezet en vervolgens naar het politiebureau werd gebracht. Omstreeks half twee zagen twee agenten in een motor met zijspan een personenauto op de Prins Bernardlaan te Haarlem rijden in de richting van de Amsterdamse vaart. Daar zij van plan waren het rijbewijs van de bestuurder te controleren, reden zij achter de auto aan. De bestuurder, die waarschijnlijk bemerkte, dat hij door de politie werd gevolgd, ging ogenblikkelijk harder rij den en reed van de Amsterdamse vaart de Oude Weg op. Ter hoogte van de Thorbeckestraat slaagden de politieman nen er in de wagen te passeren. Voor de auto uit rijdend gaven zij de bestuur der het teken te stoppen. Aanvankelijk leek het er op. dat hij aan dit bevel gevolg zou geven, want hij verminderde vaart. Toen de wagen oljna stilstond, gaf hij weer vol gas en sloeg linksaf de Thorbeckestraat in. De politie, die met deze omstandigheid niet zo gauw reke ning had gehouden, raakte iets achter en loste enige schoten in de lucht. De chauffeur van de achtervolgde auto was echter geenszins van plan te stoppen en ging vermoedelijk om de trefkans zo gering mogelijk te houden zigzag rijden. Van korte afstand schoot toen een van de agenten op de achterbanden van de auto, wat naar later bleek succes te hebben gehad. De achtervolging werd toen voortge zet in de Thorbeckebuurt, waar het via de Oude Weg op de Harmen Jansweg aanging. De motor met zijspan slaag de er niet in de auto te passeren. Het op dit uur vrij intensieve verkeer uit tegenovergestelde richting verhinderde dit. Bij de Catharijnebrug zagen de achtervolgers, dat de band van de auto langzaam leeg liep. Op de Friese Varkensmarkt slaagden zij er ten slotte in de wagen tot stilstand te brengen, waarna de bestuurder in het Spaarne sprong. Een inmiddels gealarmeerde agent hield de wacht bij de auto, waarvan de band nu geheel was leeggelopen. De motor zette met de arrestant in allerijl koers naar het politiebureau, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. Het bleek een 21-jarige betonwerker uit Haarlem te zijn, die er van werd ver dacht een auto in Apeldoorn te hebben gestolen. Britse staking had ook invloed Alhoewel de omzetten in de vlees groothandel momenteel niet zo gunstig zijn. was het verloop op de slachtvee- markten tengevolge van een krimpend aanbod deze week toch tamelijk willig. Daarbij kwam dat er ook weer minder aanbod was van geïmporteerd slacht vee uit Engeland en Ierland. De voor naamste factor was voor de vleeshandel deze week, dat er een bijzonder grote vraag was naar fijne delen van het rundvlees voor export naar Frankrijk. Weliswaar tracht de Franse overheid de prijzen van consumptie-artikelen wat te drukken, maar in de praktijk is daar nog zeer weinig van terecht geko men. Hoe het zij, onze slachtveeprijzen kwamen in de afgelopen week, evenals in de week tevoren, weer iets omhoog en zulks was niet alleen voor de betere kwaliteiten het geval, maar ook de min dere soorten kwamen iets naar boven. Beneden de f3.— per kg. geslacht ge wicht was er niets goeds të koop. Al leen 3de soorten, terwijl de beste die ren van de A tot aan de AA-klasse van f3.10 tot aan soms boven de f3.50 kon den opbrengen. De eindmarkten sloten ook alle stijf duur. Men verwacht door de stakingen in Engeland ook moeilijkheden met de veetransporten. Het ziet er zelfs naar uit dat er in de komende dagen geen vee meer zal worden verscheept en dat ook het transport door de lucht zal stagneren. Frankrijk zal dan nog meer vlees uit ons land gaan betrekken. De gebruiksveehandel was deze week in totaal even levendiger en in doorsnee flink prijshoudend; terwijl het weidevee de hoge prijzen handhaafden met toe nemende omzetten. Bij de vette kalveren was de stem ming iets minder vlot, doch de betere soorten bleven onveranderd hoog in prijs. 2de en 3de klassen moesten 10 tot 15 cent per kg. laten vallen. De nuch tere kalveren hoewel niet afhankelijk meer van „Londen" kwam toch weer 2000 Italiaanse mijnwerkers naar ons land? De Italiaanse regering heeft gunstig beschikt op een Nederlands aanbod tot tewerkstelling van ongeveer 2000 Ita liaanse mijnwerkers in Nederland. Zoals bekend, heeft de Italiaanse rege ring na de mijnramp te Marcinelle be sloten, de uitzending van Italiaanse mijnwerkers naar het buitenland stop te zetten. Wat Nederland betreft zou dit besluit dus thans vervallen. PRIJSSTOP LIMONADE EN MINERAALWATER INGETROKKEN. In de Staatscourant is een beschik king gepubliceerd, waarbij met ingang van 23 maart de prijsstop „limonade en mineraalwater 1956", die op 28 december 1956 was afgekondigd, wordt ingetrokken De minister van Economische Zaken heeft hiertoe besloten, nadat de fabri kanten zich bereid hebben verklaard over prijsverhoging met het ministerie van Economische Zaken vooraf overleg te plegen. Bij het gepleegde overleg is overeen- ste iming bereikt over een prijsverhoging met gemiddeld 1 cent van enige kool zuurhoudende limonades, welke als ge volg van de recente stijging der grond- stofkosten noodzakelijk is geworden. wat onder de druk van het grote aan bod. f2—f3 lager per stuk. lager dan ook onze noteringen in verhouding tot de week tevoren. Het wolvee werd bij zeer matige aan voeren wel prijshoudend geruimd, zij het met iets trekkende handel. De varkenshandel vertoonde nog een zeer onbevredigend verloop en de gemiddel de prijzen lagen wederom 'n paar cent per kg. lager nl. f 1.62fl.68 in de top f 1.70 per kg. levend gewicht. Biggen en lopers eveneens flauw. Paarden stijf prijshoudend. die daardoor volledig was geblok~ keerd. RECHTZAKEN Corruptie in Marinekamp te IJmuiden Tegen drie verdachten uit het cor ruptieproces over het Marine bewa kingskamp te IJmuiden, waaruit van 1953 tot 1955 talloze goederen onrecht matig verdwenen, heeft de Procureur- Generaal bü het Gerechtshof te Am sterdam, mr. W. B. J. Aberson, beves tiging van het Rechtbankvonnis ge- eist: 1 jaar tegen de 30-jarige com mandant van het kamp, thans machi nebankwerker te IJmuiden, 10 maan den tegen een der vroegere bewakers uit het kamp, een 38-jarige beambte eveneens uit IJmuiden en 6 maanden wegens heling tegen een 52-jarige IJmuidense koopman. De Procureur sprak over „een com plot van corrupte mannen", die aange steld waren om het vele in het kamp opgeslagen materiaal te beheren en te bewaken, doch die er toe overgingen de voorraad van een magazijn vol te eigen bate te verkopen. De overige bewakers van het kamp zijn niet gerechtelijk ver volgd, al is de staf wel collectief met degradatie bestraft. Eén der superieuren van de kampcommandant ging evenmin vrij uit en is inmiddels veroordeeld. De twee eerste verdachten gaven de gepleegde verduisteringen toe, doch ver zochten het Hof voor een voorwaarde lijke straf in aanmerking te komen. Zij zijn destijds niet in preventieve hechte nis gezet, zodat een onvoorwaardelijke gevangenisstraf, die nu nog ten uitvoer zou worden gelegd, dubbel hard zou aan komen. zoals de president zelf opmerkte, vooral omdat er geen aftrek van voor arrest kan worden gegeven. Ook de raadslieden, resp. mr. J. Rog geveen. mr. J. W. Crefeld en mr. B. Stomps, legden hierop de nadruk en be pleitte gecombineerde straffen. Het Hof zal op 5 april a.s. uitspraak doen. Nogmaals iets over „effectencocktails,, VIII In het vorige artikel merkten wij reeds op. dat de „effectencocktails", een collectieve beleggingsvorm met als eer ste doel risicospreiding voor beleggers, op verschillende manieren kunnen wor den bereid. Zo heeft men te Amsterdam bijv. de Holinda-depots. die uit acht groepen bestaan, waarvan elke groep belegging zoekt in een bepaalde bedrijfstak. Men spreekt van Holinda-Textiel, Holinda- Scheepvaart, enz. Verder treft men be leggingscomplexen aan van uitsluitend Nederlandse fondsen, van uitsluitend buitenlandse fondsen, al dan niet van gemengde samenstelling zowel wat de landen, als wat de soorten (gewone en/of preferente aandelen, obligaties enz.) en de bedrijfstakken aangaat (bijv. Beleg- gmg-Nederland-Overzee. Canadaprefs, Z. A. Goudmijnen, Africatrust, Amerika- belegging enz. enz.). Ieder begrijpt, dat het aantal combinaties hier legio is; de laatste tijd kan men zelfs ook collectief beleggen in Duitse fondsen. Het is vooral Amerika waar de be legging in collectieve vorm de grootste afmetingen heeft aangenomen, zowel in aantal als in omvang. De Massachu setts Investors Trust, een management, trust een trust met vrij beheer dus en met een op en neer gaand werkkapitaal, ook wel „open-end trust" genoemd in tegenstelling tot de „closed-end trust", de „fixed-trust", die wy in het vorig artikel beschreven)had op 30 september 1956 een portefeuille te beheren van $1038 miljoen, dus meer dan vier miljard gulden. Zij is dan ook de grootste ter wereld. Het spreekt vanzelf dat in het groeien van deze trusts het gevaar van machts concentratie aanwezig is. dat echter zo wel in Amerika als ten onzent zoveel mogelijk beperkt wordt door wettelijke maatregelen (Amerika) en door maat regelen van de Vereeniging voor den Effectenhandel (by ons). Niet te voor komen is. bij het vrije spel van vraag en aanbod, de invloed van grote aan- en verkopen in een bepaald fonds door één maatschappij of door meer beleg- gingsmyen tegelijk. Maar meestal treedt het eigenbelang van deze mijen (bij aankoop betalen zij immers niet graag te veel en bij verkoop ontvangen zy niet graag te weinig) hier wel corri gerend op. doch dat zij heel wat in de melk te brokkelen hebben, wijst de praktyk wel uit. In ons land kent men behalve de depotsfractiebewijzen en de partici- patiebewijzen ook de aandelen in beleg- gingsmyen, deelneming in een beleg ging in vennootschapsvorm dus. De grootste onder haars gelijken is hier de N.V. Administratiekantoor „Unitas", een gewezen familievennootschap, met een te beheren vermogen van f. 282,2 miljoen, terwijl daarop volgt het Rot- tcrdamsch Beleggingsconsortium met f. 210.6 miljoen, en de Interunie met f. 62.5 miljoen, welke cijfers golden op het eind van 1956. Deze drie beheerden dus een totaal vermogen van ca. f. 555 miljoen, een bedrag dat tegenover de beurswaarde van alle te Amsterdam genoteerde fondsen nog niet groot is. Voor de beleggers in N.V. vorm heeft de Vereeniging voor den Effectenhandel geen beperkingen opgelegd zoals bij de andere vormen, bijv. dat niet meer dan 10% van het bedrag dat van een bepaald fonds uitstaat in het depot mag voor komen. Moeilijkheden zijn desondanks nog niet voorgekomen. Ook hier spreekt alweer het eigenbelang der groot-beleggers mee, n.l. dat men niet teveel op één kaart wil en mag zetten om een verantwoorde beleggingspolitiek te effectueren. De N.V.-vorm brengt mee. dat de aandelen in procenten van de 'nominale waarde worden genoteerd en het divi dend in procenten wordt uitgekeerd en niet in eens gevend geld, zoals bij de andere vormen. De winst van de be leggende vennootschap is door de over heid vrijgesteld van vennootschapsbe lasting (immers de maatschappijen in welker aandelen is belegd betalen zelf ziï de dividenden welke zij ontvangt, wat dat betreft zonder ..korting" kan doorgeven aan aandeelhouders. Van rente op obligaties e.d. moet zij echter wel vennootschapsbelasting betalen, om welke reden men dan ook weinig beleg ging in obligaties by deze vennootschap pen aantreft. Koerswinsten mogen on onbelast worden uitgekeerd. Daar deze onbelost worden uitgekeerd. Daar deze en ook we) andere baten in de vennoot schap blijven, wordt zij innerlijk ster ker, heteeen in de koers tot uitdrukking komt. Niet ondenkbaar is echter ook koersverlies, waarvoor dan een stootblok is cevormd. Een volgend maal in het kort over obligaties, die ook een min of meer uit gebreid assortiment hebben.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17