Onze handels- en valuta-positie door vele omstandigheden verzwakt TAILLE WORDT AARDE VAN MOEDER ZORGVULDIG GEMETEN FILMS VAN DEZE WEEK: Ieder poogt zich te beschermen Verzwakking goud- en deviezen stuiten! Sinds de oudheid nog steeds onzuiverheid van kilometers B v W wen-soyi Leids*. H .?>.S in.Lyc4.am. om. te. zeLbtri „toruauu/it o\ 96ste jaargang Zaterdag 23 maart 1957 Derde blad no. 29094 (Van onze financiële redactie) De sinds dc laatste jaren bestaande hoogconjunctuur heeft in de meeste landen tot een zodanige welvaartsverdeling geleid, dat de produktie de stijging van de consumptie niet heeft kunnen bijhouden. De voortdurende verhoging van lonen en salarissen heeft haar weerslag gevonden in een verhoging van de prijzen, waardoor uiteraard de koopkracht van de valuta is verminderd en dus een infla tieproces is ingetreden, dat thans allerwege de bezorgdheid van de regering heeft opgeroepen. De omvang van dit inflatieproces is in het ene land groter dan ln het andere, maar overal heeft het tot spanningen geleid, welke voor de verdere economische ontwikkeling een bedreiging vormen. Om enkele cijfers te noemen, sinds 1949 tot eind juli 1956 ls de koopkracht van de Franse valuta met 32 ge daald, die van Engeland met 29 die van de V.S. met 13 die van België met 11 die van Nederland met 15 en die van West-Duitsland met 5.3 Het kan dus niet verwonderen dat de moeilijkheden, waarvoor de regeringen zich thans gesteld zien. in Engeland en Frankrijk het grootst zijn en dat de va luta van deze landen op de wereld markt de zwakste positie innemen. Deze moeilijkheden hebben allengs een chro nisch karakter gekregen, maar zijn de laatste weken in niet geringe mate ver scherpt door nieuwe looneisen en stakin gen, waaronder thans met name Frank rijk en Engeland gebukt gaan. Uit de maatregelen, welke zijn en worden ge nomen om a&n deze moeilijkheden het hoofd te bieden, blijkt dat er van vaste normen voor de bevordering van de eco nomie nauwelijks kan worden gesproken, maar dat elke situatie tot op zekere hoogte op zichzelf moet worden beoor deeld en specifieke maatregelen van herstel vraagt. Zo is bijv. In Engeland gebleken, dat men alleen met een verhoging van de kapitaalrente niet het gewenste doel heeft kunnen bereiken, met het gevolg dat op 7 februari j.l. de Bank of Eng land tot een discontoverlaging van 5% tot 5 is overgegaan, hoewel van een belangrijke teruggang der bestedingen nog geen sprake was. De regeringen staan voor de grote moeilijkheid aan de ene kant de inflatie te willen tegengaan, maar aan de andere kant is de vrees voor een deflatie met als gevolg een ver slapping van de industriële bedrijvig heid en een toeneming van de werkloos heid. Vandaar dat de Engelse regering tot een verlaging van het disconto be sloot, teneinde het bedrijfsleven niet al te zeer te ontmoedigen. De crisis rond om het Suez-kanaal heeft als bekend Engeland genoopt tot het opschorten van zijn schuldaflossing aan de V.S. en het opnemen van een groot bedrag bij het Monetair Fonds en de lm- en Ex- portbank, waardoor het Engelse pond de zo hoog nodige steun ontving. Want de goud- en deviezenvoorraad van de Bank of England ligt beneden peil en bij de Europese BetaJings Unie (E.B.U.) staat het Verenigd Koninkrijk dik in het krijt. De jongste maatregelen hebben voor februari weliswaar tot een klein over schot geleid <8 22 miljoen) maar het te kort bij de E.B.U. bedraagt nog altijd s 334 miljoen en dat de stakingsgolf, welke nu over het land slaat, grote ver ontrusting heeft teweeggebracht, be hoeft geen betoog. Engeland heeft in 1956 zijn export nog met bqna 10 Tc kunnen verhogen en scheen weer op de goede weg te zijn, zo dat het Pond Sterling op de valuta markt weer aan kracht won. Maar nu de export door de stakingen in ernstige mate zal worden belemmerd en het er alle schijn van heeft dat men aan rigou reuze loonsverhogingen in de primaire bedrijven niet zal kunnen ontkomen, heeft het Pond Sterling opnieuw veren moeten laten, zodat het Britse Egalisa tiefonds omvangrijke steun heeft moeten verlenen om een verdere daling te voor komen. Hierdoor is uiteraard in het econo misch wereldbestel opnieuw een toestand van onzekerheid ingetreden, welke ook op de effectenbeurzen zijn fnuikende in vloed uitoefent, omdat voor een norma le ontwikkeling van de fondsenhandel een zo groot mogelijke waardevastheid van het geld de voornaamste voorwaar de is. Het is wel een bittere ironie dat ter wijl de besprekingen over de Euromarkt in volle gang zijn en Nederland daarbij, wat de invoerrechten betreft, concessies heeft moeten doen. waartegen het be drijfsleven in het geweer komt. elk land de voor zichzelf nodig geachte maatrege len neemt om uit de impasse van het ogenblik te geraken. Zo meent men in Frankrijk de invoer te moeten beperken met behulp van verhoogde douanetarie ven, omdat het ongunstig verloop van handels- en betalingsbalans de koop kracht van de toch reeds zo sterk ver magerde franc dreigt te vernietigen. Het is zeer de vraag of deze maatregelen het gewenste resulaat zullen hebben, omdat zij de hachelijke positie van de franc nog eens accentueren en in het binnen land vermoedelijk tot een nog grotere vlucht in goederen en kapitaalexport zullen leiden. Maatregelen tot herstel van een verbroken evenwicht brengen alleen baat als ze tijdig worden geno men en tot versterking van het vertrou wen in het regeringsbeleid bijdragen. Het is opmerkelijk, dat het euvel van een te grote consumptie en een te gerin ge toeneming van de produktiviteit zich zelfs voordoet in het land, dat sinds het einde van de oorlog een miraculeuze opgang heeft gemaakt, namelijk in West Duitsland, dat in enkele jaren zijn va luta tot een van sterksten ter wereld heeft kunnen maken. Terwijl Engeland en Frankrijk een groot tekort bij de E.B.U. hebben, ziet West-Duitsland zijn tegoed bij dit verrekeningscentrum nog steeds stijgen, in februari weer met ca. S 30 miljoen, zodat het thans S 766 mil joen bedraagt. Als gevolg van een gigantische ont wikkeling van zijn buitenlandse handel is de goud- en deviezenvoorraad van de Centrale Bank in West-Duitsland in 1956 met niet minder dan 8 1 miljard tot 8 3.3 miljard gestegen, gelijk staande met de invoer van ca. acht maanden, hetgeen de energieke minister van eco nomische zaken, prof. Erhard, als een voor de nationale economie gewenste verhouding beschouwt. Ter vergelijking diene dat minister Hofstra onlangs een goud- en deviezenvoorraad van zesmaal de invoer als normaal heeft genoemd en in verband daarmee de Nederlandse goud- en deviezen voorraad, welke slechts vier maal de invoer beloopt, on voldoende acht en dit als een van de voornaamste argumenten voor zijn be- stedingsbeperkingpolitiek heeft aange voerd. Als gezegd doet zich ook in West- Duitsland het verschijnsel voor dat de consumptie zich in sneller tempo ont wikkelt dan de produktie; men heeft daar echter het grote voordeel dat de regering en met name de minister van Economische Zaken, zich spiegelend aan wat in de omliggende landen plaats grijpt, dit tijdig inziet en derhalve ook tijdig maatregelen kan nemen om deze bedreiging voor de nationale economie af te wenden. Prof. Erhard is van mening dat men ook in West-Duitsland bezig is de wel vaart niet voor 100 Cc, maar voor 110 te verdelen. Het is ,zo zegt hij, alsof men 110 rantsoenen verstrekt voor 100 por ties eten en hij constateert terecht dat dit kunststuk alleen kan worden uitge voerd door de porties te verkleinen! Hij ziet ook wel in dat op die wijze een doorberekening van de verhoogde lonen en salarissen in de prijzen niet kan wor den voorkomen en terwijl men in Enge land en Frankrijk de invoer tracht te beperken, heeft de minister van Econo mische Zaken in West-Duitsland voor bereidende maatregelen getroffen om de invoer door een verlaging van de in voerrechten te vergroten, teneinde op die wijze de stijgende prijstendenties tegen te gaan en de uitvoer-overschotten te verminderen. Hij kan zich dat veroorloven omdat, zoals boven gezegd, de Westduitse beta lingsbalans grote overschotten vertoont en een goud- en deviezenvoorraad aan wezig is, die wel een stootje kan verdra gen. De minister wil van prijsverhogin gen niets weten, maar wenst met dras tische middelen de innerlijke en uiter lijke stabiliteit van het geld en de eco nomie te verzekeren. Men zal moeten afwachten welke voor ons land de gevolgen zullen zijn van de maatregelen, welke in de omliggende landen werden genomen, nog afgezien van wat de in ons land getroffen maat regelen zullen uitwerken. Bemoedigend voor ons land is de om standigheid dat West-Duitsland onze voornaamste handelspartner is en zo wel de invoer als de uitvoer ca. 18 Co van onze buitenlandse handel bedragen. De mogelijkheid schijnt te worden ge schapen dat door een verlaging van de Duitse invoerrechten, de Nederlandse export over onze Oostgrens verder kan toenemen, waar dan tegenover staat dat ze naar Engeland en Frankrijk zal af nemen. Het is duidelijk dat het thans voor ons land zaak is alles te voorkomen, waardoor onze export wordt bemoei lijkt, hetgeen nog eens weer duidelijk is geworden door hét tekort op de Neder landse handelsbalans over februari, dat niet minder dan f. 350 miljoen heeft be dragen, zijnde f. 100 miljoen meer dan in die maand van 1956. Ook nu weer is dit tekort voornamelijk aan een gro tere invoer te wijten, welke slechts voor 72 door de export werd gedekt en die tot het resultaat heeft geleid dat over de eerste twee maanden van het lopen de jaar een importsaldo is ontstaan van f. 800 miljoen, zijnde f. 350 miljoen meer dan in die beide maanden van het voor gaande jaar. Dat op deze manier van een verster king van de goud- en deviezenvoorraad Oklahama Pittige musical Lido Rodgers en Hammerstein Twee vermaarde namen in de wereld van het lichte amusement. Hun musical- comedy „Oklahoma" was jarenlang een kasstuk op New York's Broadway. En terecht. Want wie zou zich aan de be koring kunnen onttrekken, welke er uit gaat van de talrijke, prettig in het ge hoor liggende „songs", het grote surrea listische ballet en het vrolijke, romanti sche libretto. Hollywood heeft onder regie van Fred Zinneman een film ge maakt van deze musical ..Oklahoma". En ook deze filmversie van „Oklahoma" zal ongetwijfeld een groot succes boe ken. Zinneman. niet gebonden aan de beperkte ruimte van het toneel, heeft een ruim gebruik gemaakt van het im ponerende landschap van de staat Okla homa en vol vaart het verhaal vastge legd van het charmante meisje Laurey, naar wier hand gedongen wordt door de knappe cow-boy Curly en de sinistere boerenknecht Jud. Het is een pittige, kleurrijke, typisch Amerikaanse kome die. waarvan grote charme uitgaat. De hoofdrollen worden vertolkt door Gor don MacRae. Shirley Jones. Gloria Grahame. Gene Nelson en Rod Steiger. „Don Juan" Vrolijk niemendalletje Luxor Hoewel Fernandel niet de rol van de echte Don Juan speelt, weet hij uitstekend in de voetsporen van zijn meester te treden, en vele vrouwen het hoofd op hol te brengen. Hiermede wordt bewezen wat Don Juan telkens weer zegt: De vrouwen willen niet mij, maar een mythe. Het doet er niet toe wie zich uitgeeft voor Don Juan, ieder bq de Ned. Bank geen sprake kan zijn ligt in de rede. Blijkens de laatst gepu bliceerde weekstaat is de hoeveelheid zgn. harde valuta dan ook weer gedaald, terwijl in februari ook bij de EBU weer een tekort van ruim S 5% mlijoen is ontstaan, waardoor ons voordelig saldo tot ruim S 100 miljoen is gedaald, terw ijl het een jaar geleden nog S 170 miljoen bedroeg. Dit proces zal zo snel mogelijk moeten worden gestuit!! (Ingez. Med.-Adv.) Jaarverslag 1916 Television-Electronics Fund, Inc. in de zojuist verschenen Nederlandse uitgave van dit iaarversla wordt erop gewezen, dat in de eerstkomende jaren de industriële toepassineen van de Elektronica de ontwikkeling op televisie gebied belangrijk zullen overtreffen. In het op de Amsterdamse beurs genoteerde Television-Elec tronics Fund. Inc. zijn 140 Amerikaanse elektronische concerns vertegenwoordigd. Genoteerd zijn certificaten in coupures van 5 en 10 aandelen. Bij een koers van 12'/g per aandeel bedraagt de waarde van een „vijfje" f 245,-. van een „tientje" ƒ490,-. Op een.certificaat van 10 aandelen werd in 1956 uitgekeerd: f 11.67 uit inkomsten en ƒ21,04 uit kapitaalwinst. Rendement op deze basis is ruim 6i/j Vraag het Jaarverslag 1956 aan bij uw effectenhande laar ot rechtstreeks bij de firma D. IV. Brand, Keizers gracht 215 te Amsterdam-C. Geofysisch jaar 1957—'58 (Door dr. J. J. Raimond jr.) Het is geen eenvoudig karwei de omtrek van de aarde te meten. De ge schiedenis bewijst dit. Zelfs nu is de omtrek slechts op twee kilometers nauw keurig bekend. Ook onze kennis van de vorm van de aarde laat nog te wensen over. Daarom zal tijdens het geofysische jaar een grootscheepse poging worden gedaan om een flinke stap verder te komen. Twintig kijkers van bijzondere makelij zullen de gegevens verzamelen, die nodig zijn voor het verbeteren van de voorheen gemeten afmetingen van het aardlichaam. In de oudheid. Twee-en-twintig-honderd jaren gele den werd het rijke Egypte bestuurd door Griekse ambtenaren. Alexandrië was het middelpunt van de wereldhandel en te vens een middelpunt van wetenschap. In het „Museum", de tempel der Mu zen. bevond zich een grote bibliotheek waar de kostbaarste geschriften waren verzameld. Eratosthenes, een aardrijks kundige, was een van de eerste leiders van deze bibliotheek. Hem komt de eer toe dat hij Moeder Aarde voor het eerst de maat heeft genomen. Volgens zijn schatting zou de omtrek van de aarde 250.000 stadiën bedragen. Het was Era tosthenes ter ore gekomen dat in de stad Syene niet ver van de plaats waar de Assoeandam zou worden ge bouwd de bodem van een diepe put slechts te zien was op de langste dag van het jaar. omdat dan de zon op het middaguur recht op de put scheen. De zon stond daar dus in top op de lang ste dag. In Alexandrië echter wezen de zonnewijzers aan dat de zon op de lang ste dag een vijftigste deel van een cir kel ten zuiden van het toppunt stond (zie figuur 1). Dus moet, zo redeneerde Eratosthe nes, de afstand Alexandrië Syene een vijftigste deel van de aardomtrek zjjn. Te oordelen naar de tjjd die 's Konings boden nodig hadden, moest deze af stand 5000 stadiën bedragen. Ergo: de omtrek van de aarde moest zijn 50 x 5000 250.000 stadiën. Jammer genoeg verkeren we tot op de huidige dag in het onzekere over de lengte van de „stadie", die toen in zwang was. Mochten zjj die beweren dat een stadie gelijk is aan 157 meters, gelijk hebben, dan heeft Eratosthenes de omtrek van de aarde begroot op 39.000.000 meters. Zijn uitkomst is dan vrijwel gelijk het getal dat ons op de lagere school is in geprent in later eeuwen In 1617 verscheen een boekje, getiteld „Eratosthenes Batavus": de Bataafse Erathosthenes. Hierin werd beschreven hoe de driehoeksmeting kon worden toe gepast om de omtrek van de aarde te meten. Deze nieuwe methode werd be dacht door de Leidse hoogleraar Wille- brordus Snel van Royen, beter bekend als Snellius. Hij zelf en anderen hebben de methode toegepast om de lengte van een breedtegraad het driehonderd zestigste deel van de omtrek van de aarde nauwkeurig te meten. Snellius vond dat een breedtegraad overeenstemt met ruim 69 Engelse mijlen, dus met 111 km. Kortom: de zeventiende eeuwse on derzoekers stelden de omtrek van de aarde op bijna 40.000 km. De uitkomst van hun metingen was aanmerkelijk zuiverder dan die van Eratosthenes. Toch konden zij er niet voor instaan dat hun uitkomst niet enkele tiental len kilometers bezijden de werkelijk heid was. en thans, Nadien zijn de instrumenten gaande weg verfijnd en hebben scherpzinnige waarnemers nieuwe methoden bedacht. Wellicht bent U geneigd te verwachten dat de omtrek van de aarde thans toch wel op de milimeter nauwkeurig bekend zal zijn. Mis! De omtrek van de aarde, gemeten langs de evenaar,, wordt thans gesteld op 40.069 km., doch de werke lijke omtrek kan wel twee kilometers groter of kleiner zijn dan dit bedrag. Is het niet beschamend voor de on derzoekers dat zij dit eeuwen oude vraagstuk niet een betere oplossing heb ben weten te geven? Oordeel niet te snel! Indien U de lengte van uw huiska mer meet en daarbij twee tienden van een milimeter mis bent, begaat U, naar verhouding, een even grote fout als de onderzoekers, die de omtrek van de aarde twee kilometers te groot of te klein hebben gemeten. Zo beschouwd is de fout slechts gering. Dus bent U geneigd te zeggen: „Laat de onderzoekers nu maar tevreden zijn, het komt toch niet op een paar kilome ters aan?" De organisatoren van het internationale geofysische jaar denken er anders over. Zij vinden dat de afme tingen van de aarde zo goed moeten worden gemeten als met de huidige middelen mogelijk is. Ametingen? Is er dan meer dan één afmeting? Ongetwijfeld! De aarde is afgeplat, haar middellijn van Pool tot Pool ge meten is kleiner dan de middellijn van de evenaar. Het is de onderzoekers niet alleen om de omtrek maar meer nog om de gedaante van de aarde te doen. Een groot plan Wetenschappelijk bezien is het noodzakelijk niet alleen de omtrek van de evenaar, maar ook de vorm van de aarde nauwkeurig te kennen. tii v Een diepe put in Syene Sen een zonnewijzer in Alexandrië (A) v aren de eenvoudige hulpmiddelen die Erathosthenes gebruikte om de omtrek van de aarde te berekenen. Daartoe zijn nieuwe metingen nodig. Deze metingen moeten liefst worden uitgevoerd met nieuwe instrumenten, en wel zodanig dat moeilijkheden, waarmee vroegere onderzoekers te kampen hadden, ditmaal worden ver meden. Er is zulk een nieuw instrument ont worpen. Daarover en over het directe doel van de aardmetingen in het kader van het geofysische jaar in een volgend artikel. die die naam draagt kan rekenen op de bewondering van alle vrouwen. De pseu- do-hartenveroveraar komt overigens in een heel benarde situatie, wanneer men hem niet onderscheidende van de echte op de brandstapel brengt. Slechts het optreden van de vele vrou wen kan hem redden. Voor het echter zover is, zijn er talrijke kostelijke situa ties ontstaan, waar Femandel zich slechts met moeite uit kan redden, of eveneens met moeite kan door vóór komen of hij de echte Don Juan is. Fernandel maakt de enige serieuze op merking in deze film; tegen zijn mees ter Don Juan zegt hij: ,.U hebt nooit liefgehad, want men kan slechts een maal waarlijk liefhebben". Hiermede is dan tevens gezegd dat de film een nie mendalletje is, waarmee men zich wel enige tijd kan amuseren, maar waaraan men geen hogere eisen mag stellen. „Het mysterie der Twee Vrouwen" Eddie Constantine Casino Wie van de boeken van Peter Cheyney houdt, zal zeker niet ver zuimen naar de film ..Het Mysterie der Twee Vrouwen (Dames don't care) te gaan kijken Deze film werd overigens reeds eerder in onze stad vertoond. Eddie Constantine speelt de rol van Cheyney's keiharde Amerikaanse detec tive Lemmy Caution, die zich onver stoorbaar een weg baant naar de oplos sing van een valse munters-affaire en op dat pad, zo wil het nu eenmaal in de boeken van Cheyney. een aantal beeldschone, pikant geklede jongedames aantreft. En dan niet te vergeten de ge bruikelijke nachtclub, waarin de ge schiedenis begint en waarin als een hors d'oeuvre een dode FBI-agent uit de ijs kast komt rollen „Alarm in de Pacific" Oorlogsfilm Rex Theater Ontelbaar is het aan tal films, dat de jongste wereldoorlog tot podium en achtergrond heeft. De film „Alarm in de Pacific" is er een van. Deze film begint in 1942, toen de oorlog op en om de Stille Oceaan tot zulke dramatische punten (of beter gezegd dieptepunten) leidde. Hoofd personen zijn de marine-officier John Hoskins en diens vrouw, die htm door een opofferende liefde in staat stelt de roep van zijn carriere te volgen. Hopkins wordt benoemd tot commandant van het vliegdekschip Hornet, kort voordat dit tot zinken wordt gebraoht. Om de consequenties daarvan speelt zich een boeiend verhaal af, dat door de spelers op pakkende wijze op het doek wordt gebracht. „Het leven van Vincent van Gogh" Meesterlyhe creatie van Kirk Douglas Trinano Uitzonderlijk kort nadat in de Nederlandse pers plaatjes zijn ver schenen van de bekende acteur Kirk Douglas, die in het Brabantse dorp Nue- nen opnamen kwam vervaardigen voor de verfilming van Irving Stone's biogra fie van Vincent van Gogh, wordt het Leidse publiek in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van het uiteindelijke resultaat. Wij kunnen niet anders aan nemen, dan dat de visuele weergave van Stone's uitbeelding van het tragische, maar voor het nageslacht niettemin rijke leven van deze grote Nederlandse schilder op de toeschouwer een even diepe indruk zal maken als destijds de lectuur van „Lust for life" deed. Het moge dan waar zijn, dat Stone zich en kele vrijheden veroorloofde, welke niet geheel enal in overeenstemming zijn met Van Gogh's werkelijke levensgang en dat de filmversie daarvan op haarbeurt ook weer in détails afwijkt, dit alles neemt niet weg dat Metro Goldwyn Mayer ons een produkt biedt, dat een imponerend beeld geeft van de hoofd momenten uit Van Gogh's leven. Dat leven werd gekenmerkt door strijd. Strijd, aanvankelijk voortvoeiend uit zijn begeerte naar een evangelische le vensvervulling, welke tot een grote des illusie leidde. Een strijd vervolgens tegen zijn hunkering naar geestelijk contact, naar menselijke liefde en tegen de vrees voor eenzaamheid. Een strijd tenslotte, die voortvloeide uit zijn onblusbare scheppingsdrang, uit zijn diepgewortelde innerlijke behoefte om uitdrukking te geven aan zijn zeer persoonlijke visie op de mensen en dingen rondom hem, om zijn gevoelsleven in kleuren tot uiting te brengen. De teleurstelling over zijn geestelijk isolement wordt slechts door broken door het persoonlijke en schrif telijke contact met zijn broer Theo. de enige die hem begrijpt en waardeert. Wij zien onder zijn als door bezetenheid ge- Inspireerde handen het omvangrijke oeuvre ontstaan, waarvan wij een deel nog kortgeleden in diverse Nederlandse musea hebben kunnen bewonderen en onderkennen daarin de dramatische evolutie, welke tenslotte leidde tot zijn geestelijke ontsporing en zelfmoord Kirk Douglas geeft van het leven van Vincent van Gogh als mens èn als kun- tenaar een meesterlijke •vertolking, waar voor de grootste bewondering nauwelijks voldoende mag heten! Jaarvergadering „Het Nederlandse Trekpaard" NADELIGE INVOER VAN HITTEN. (Van onze Haagse redactie) De springlevende paardenfokkerij biedt nog steeds volop perspectieven. Tot deze optimistische uitspraak kwam de heer J. A. Stols, voorzitter van de Kon. ver. „Het Nederlandse Trekpaard" op een in „Central" te Den Haae, gehouden alge mene ledenvergadering. Het jaar 1956 was voor de vereniging een gunstig jaar. Het aantal opgenomen merriën in het keurstamboek vertoont een stijging ten opzichte van het vorige jaar. Het aantal dekkingen is toegeno men tot 15.384. Wel is een verschuiving van grotere naar kleinere bedrijven waar te nemen. Het probleem van de on vruchtbaarheid en veulensterfte moet met voortvarendheid worden aangepakt. De secretaris, de heer Chr. Oomen, maakte in zijn jaarverslag melding van een export van 1394 trekpaarden in het afgelopen jaar. Ingevoerd werden o.m. 1734 hitten. Deze invoer van hitten acht de Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" beslist onnodig en van groot nadeel voor de Nederlandse paardenfokkerij. Deze ingevoerde dieren nemen in vele gevallen die plaatsen in, waar anders een jong paard zou zijn aangekocht. De voorzitter, de heer J. A. Stols, werd met algemene stemmen voor een vol gende zittingsperiode van 3 jaar her kozen. Dez<e weck Wijon mei, emno^al modóaxiqe SkuJbeiloop wetk vont U M SCO kW dexcvtétg modxxn. jiuise. ■adtaakdub Phlii doe UWOLCJJUJL ivcek kampioen le kia&se - Oïonyiwï: Qec^t^oest (udd maakfc pkmruüftvoot 30 ftpai ÜuOsn kéijcjt deze. zomer iniXxYiaXionaali poLótifl, voeiboifcóexnootMaoax 1

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11