Sociale Interacademiale in Leiden geopend, in Wassenaar voortgezet iigfcWaa^nrTi Congres gewijd aan grote stad Demmenie Hervormde school Hoge Morsweg bestaat vijf-en-twintig jaar Y. Tijmstra 40 jaar bij het onderwijs en 25 jaar schoolhoofd te Leiden Beshir-karpetten BULTHUIS jXJste jaargang Vrijdag 22 maart 1957 Tweede blad no. 29093 Sociologen uit alle universiteiten bijeen Gistermiddag is in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit het zesde congres van de Sociale Interacademiale geopend. Deze Sociale Interacademiale, uitvoeriger genaamd de Nederlandse Fede ratie van Universitaire Studieverenigingen in de Sociale Wetenschap pen, pleegt ieder jaar in een van de Universiteitssteden een congres te organiseren. Dit jaar viel die taak ten deel aan de Leidse studenten, doch het grootste deel van het congres vindt in Wassenaar in het conferentie-oord De Haven plaats. Dit zesde congres is gewijd aan „de grote stad", een actueel sociologisch probleem dat van algemene bete kenis is ook buiten de sociologische studiekring. De opening van het congres vond plaats door prof. dr. Sj. Groen man, buitengewoon hoogleraar in de toegepaste sociologie aan de Leidse Universiteit, die in het Groot Auditorium sprak over „De grote stad, gevulde vorm, omhulde inhoud?" Bij deze opening van het congres, waaraan tegen de tweehonderd studen ten en andere alumni van de universi taire gemeenschappen deelnemen, waren onder meer tegenwoordig de rector mag nificus van de Leidse Universiteit prof. dr. P A. H. de Boer, de directeur van het Nationaal Planbureau mr. J. Vink, vertegenwoordigers van vele sociologische instituten in den lande, en vertegen woordigers van het college van curatoren van de Leidse Universiteit. Nadat de praeses van het dagelijks be stuur van de Sociale Interacademiale de heer J. J. A. Schuld, de aanwezigen wei tom had geheten en de leiding van het congres had overgedragen aan de praeses van de congrescommissie mej. M. C. S. de Jager, sprak prof. Groenman zijn samenvattende openingsrede uit. Spanning tussen vorm en inhoud Prof. Groenman stelde, dat een van de centrale problemen van de planologie de spanning is, die er steeds bestaat tussen vorm en inhoud van de menselijke samenleving. De vorm is statisch, de in houd dynamisch. Planologie legt vormen rast, doch het maatschappelijk leven als beweeglijk verschijnsel verzet zich tegen opneming in vaste patronen. Deze problematiek doet zich in bij- ronder sterke mate voor in beeld en inhoud van de grote stad, die slechts net de snel groeiende behoeften kan meegroeien door grote investeringen ver- zende werken op langere termijn, waar door het statische element het dynami sche dreigt te overheersen. De intensiteit van het leven in de grote stad en het groot aantal mensen, dat er by betrokken is, maken het probleem van de spanning tussen (dy namisch) leven en (statische) vorm in het stedenrijke Nederland onoplosbaar, wanneer men zich niet door ingrij pende maatregelen weer nieuwe vrü- heid voor vormgeving en inhoudsbe- paling kan verwerven. Nieuwe eenheden Die noodzakelijke vrijheid zou te ver zijgen zijn, wanneer geheel nieuwe ste len gecreëerd werden, die geen „satel lietsteden"' zouden mogen zijn, omdat Q] daardoor niet vrjj zouden zijn in vor- ning en inhoudsbepaling. Er moeten ieuwe zelfstandige eenheden worden ge schapen, niet aanhangels van het be staande. Hierdoor zou onder meer de mogelij k- <eid ontstaan, de verkeersconcentratie iet hoofd te bieden, die thans dreigt ut te lopen op een ramp-situatie. Te ens zou daardoor een aanvaardbare «adseenheid ontstaan, die beantwoordt lan de dimensie en de afmeting van de iens, waarin inhoud en vorm op elkaar ;jn afgestemd. Het is niet zonder meer juist indien len stelt, dat de menselijke inhoud de ormgeving van de stad bepaalt. Ook die ormgeving heeft een zekere mate van utonoom gezag, in het bijzonder ten anzien van de grondstructuur. Voor de stichting van nieuwe steden, aarvoor spreker een warm pleidooi _eld ten detrimente van de uitbreiding l?r bestaande steden, geldt de aanvaar- iing van een autonoom groeiprincipe an de stad in versterkte mate. Immers :erbij lopen de aantrekking van bevol- en de ontwikkeling van bestaans- ronnen parallel. Vermetelheid en geloof De vermetelheid, waarmede een stad wordt ontworpen en het geloof, dat daardoor in het slagen van dit ontwerp tot uitdrukking worden gebracht, zijn in hoge mate bepalend voor de levens- 1 vatbaarheid en de harmonie van wel vaartsbronnen en samenleving. Niet alleen de behoeften van de bevol- ing (de inhoud van de stad) maar ook t juistheid van het ontworpen plan is n hoeksteen van bloei naar vele zijden. De nieuwe Stad wordt daardoor zowel in omhulde inhoud (die de vorm be ialt) als een gevulde vorm (die rich- sg geeft aan die inhoud). Naar stadhuis en Wassenaar Na deze inleidende bespreking door :of. Groenman werden de deelnemers m het congres in het Leidse stadhuis itvangen door de gemeentebestuurders in de Sleutelstad, waarna de activitei- n zich verplaatsten naar het conferen- Mord „De Haven" te Wassenaar. In Wassenaar werd des avonds door sheer C. S. Kruyt, hoofd van de afde- ig onderzoek van de Rijksdienst voor et Nationale Plan een inleiding ge iden over de planologische problema- ek van de grote stad. Drie gezichtshoeken Op het technisch-stedebouwkundige vlak verdedigde inleider de s telling, dat bij verdere uitgroei der grote ste den de overheid door een krachtig planologisch beleid de ruimte tussen de steden moet trachten open te houden. Wanneer tot overspringen op satel- tsteden wordt overgegaan, dan lijkt he'c reker gewenst bestaande kernen in te hakelen. De dorpen, stadjes en steden ?gen in het Westen toch al zo dicht elkaar, dat elke nieuwvorming moei- ik in het bestaande patroon valt onder 'brengen. De vorming van grote satel- ïten verdient de voorkeur boven een ■oot aantal kleine. Hoewel gezien de staande geografische structuur grote 'standen tussen moederstad en satelliet het Westen niet realiseerbaar zijn, is stiging op niet te korte afstand wen- tyk, daar de satelliet anders tot woon- :k van de moederstad dreigt te wor- in hoeverre vestiging op groter afstand economisch mogelijk is dus 'tot hoever de industrie bereid is mee te trekken is onderwerp van onderzoek. Wel wees spreker op het gevaar, dat men in satellieten bepaalde voorzieningen zou treffen om de moederstad te ontlasten, doch dat idustrieën van elders hierdoor zouden worden aangelokt, hetgeen dan wat men juist niet beoogde een con centratie binnen het Westen zou bete kenen. Sociologisch bezien meent spreker, dat het er niet zo bijzonder veel toe doet of men aanbreit aan een grote stad dan wel een satelliet kiest om de bevolkingsaanwas in onder te brengen. In beide gevallen betreft het immers inwoners, die geheel in de stedelijke sfeer zijn opgenomen en daaruit deels zijn voortgekomen. Mocht decentralisatie buiten het Wes ten gelukken, dan dient er wel op ge wezen te worden, dat hier het principe van regionale concentratie in acht dient te worden genomen. Een te grote versnippering van bevolking buiten het Westen des lands zal het moeilijk maken de noodzakelijke voorzieningen voor deze bevolking vooral op cultureel niveau te treffen. Ten aanzien der administratief-rech- telijke problematiek meende spreker, dat in gebieden, die gekenmerkt wor den door snelle economische expansie, het net van administratieve grenzen veelal een belemmering vormt voor het tijdig treffen van de juiste maatre- regelen. Snel doorgevoerde grenswijzigingen of nieuwe bestuursvormen zijn in derge lijke gevallen dringend noodzakelijk. jgnmnwiiaps',* (Ingez. Med.-Adv.) Jubilea bij Coöp. Boerenleenbank Drie leden van het bestuur der Coöp. Boerenleenbank „Leiden-Oegstgeest" ju bileerden. De heren P. J. Kolderman, L. Snoeker en J. A. van der Zeeuw her dachten hun 25-jarige zittingsperiode. Te hunner ere werd door de bank een diner aangeboden in „Het Haagsche Schouw", waarbij door de medebestuur ders veel woorden van waardering wer den gesproken. De voorzitter van de Raad van Toe zicht, de heer A. P. van Egmond. wees op de prettige verstandhouding tussen beide colleges. Hij uitte zijn grote waar dering voor de door de jubifarissen ge geven waardevolle adviezen. Mede door hun jarenlange praktijk zijn deze ad viezen van grote betekenis bij het ne men van beslissingen. (Ingpz. Med.-Adv.) VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 De kassier, sprekend namens de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, wees op het feit. dat jubilea bij de boe renleenbanken gelukkig veel voorkomen. Dit toont ook de kracht van de gehele landelijke organisatie. Hij sprak woor den van waardering en sympathie voor de belangloze medewerking der jubila rissen en prees de wijze waarop zij de Raiffeisengedachte in "praktijk hadden gebracht. Namens het personeel der bank werd het woord gevoerd door de heer G. H. Oostergo, die in proza-vorm de verhou ding bestuur en personeel belichtte. Alle sprekers boden cadeaus aan. ter wijl de echtgenoten van de jubilarissen een bloemenmand ontvingen. Ook van bevriende zijde werden ge lukwensen en geschenken ontvangen. Het Episcopaat van Nederland heeft benoemd tot penningmeester van de Katholieke Jeugdbeweging ir. E. F. E. Bongaerts te 's-Gravenhage. direc teur van de Hollandse Constructie Werkplaatsen alhier. Gistermiddag is een 12-jarige wiel rijder. wonende in de Atjehstraat, op de Zijlsingel aangereden door een vrachtauto. De jongen, die plotseling achter een Eltaxbus vandaan kwam, brak zijn linkerbeen. Drievoudig jubileum Zo ergens het gezegde opgaat, dat alle goede dingen in drieën bestaan, dan is dat volgende week zeker voor de schoolgemeenschap van de christelijke de hervormde Beatrixschool aan de Hoge Morsweg. Niet alleen dat dan het feit zal worden herdacht, dat het schoolgebouw voor 25 jaar werd geopend, doch ook het schoolhoofd, de heer Y. Tijmstra, jubileert mee. Vijf-en-twintig jaar is hij hoofd van de school en gelijktijdig ook veertig jaar bij het christelijk onderwijs. Er is evenwel nog een feit, dat deze drievoudige herdenking in het middelpunt van veler belangstelling plaatst. Niet minder dan 19 jaar was deze school het centrum van het hervormd kerkelijk leven ln het Morskwartier. Vóór de opening van de Maranatha- kerk werden er regelmatig in het ge bouw kerkdiensten gehouden, was het een wijkcentrum van de predikanten dr. J. C. S. Locher, ds. H. C. Touw en ds. H. J. van Achterberg en werden in de school talrijke bazars, waarvan de opbrengst de wijkgemeente ten goede kwam, gehouden. Ook in de feestviering zal dit drie voudig jubileum tot uitdrukking komen. De officiële herdenking zal a.s. maan dagavond in de Maranathakerk plaats vinden. Hierna volgt op donderdag 28 maart een feest voor de kinderen, ge volgd door een feestelijke ouderavond in de school op 29 maart. Doen wij een enkele greep uit de ge schiedenis van deze door de Vereniging voor Christelijk (Hervormd) Onderwijs geëxploiteerde school, dan blijkt, dat voor de officiële opening, welke inder tijd door ds. M. J. Punselie werd ver richt, reeds les werd gegeven in het voormalige evangelisatiegebouw aan de Morsweg. Elke morgen moesten hier de (Ingez. Med.-Adv.) hoogpolige Smyrna kwaliteit 125x 180 123. 170 x 240 230.— 200 x 300 322. 225 x 325 388. 250 x 350 470.— BOTERMARKT 23 De tentoonstelling, welke ter ge- tegenheid van het 40-jarig bestaan van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg in het gebouw der school is ingerichtgeeft - wij schreven daar gisteren reeds over - niet alleen een interessant, doch vooral ook uitvoerig overzicht van de vele toekomstmogelijkheden, die aan meisjes, na haar studie aan deze schoolgeboden wordt. Bijzon der verzorgd, doch dit kan van de gehele expositie worden gezegd, is de afdeling, welke is ingericht door leerlingen, die voor kinderverzorg ster in opleiding zijn. Onze foto geeft daarvan een in druk: een met eenvoudige middelen ingerichte feesttafel voor een jarig kind. In verband met dit veertig jarig bestaan wordt morgenmiddag in de school een reünie gehouden van oud-leraressen, oud-directrices en bestuursleden met de leerkrach ten. die momenteel aan de Vak school verbonden zijn. Woensdag middag wordt de feestelijke her- aenking met de leerlingen besloten in de Schouwburg met een opvoe ring van Het Scapino-ballet. (Foto L-Dl/V'33. VUo* banken op hun plaats worden gezet en om 4 uur weer naar een binnenplaats versleept. Ondanks deze omslachtige wijze van inrichting bleek de school reeds direct in een behoefte te voorzien. Onder leiding van de eerste klasse on derwijzeres. mej. J. W. Wilbrink, stap ten de eerste morgen reeds 21 leerlin gen de „school" binnen. Na een paar maanden kon reeds, zij het op proviso rische wijze, de school aan de Hoge Morsweg betrokken worden. Over bal ken en planken bereikten de leerlingen de klas. Toen de school er eenmaal was, nam ook het leerlingenaantal flink toe. Na één jaar waren er 90 en na twee jaar 160 leerlingen, een stijging, welke zich voortzette tot 470 kinderen. Een dergelijke aanwas maakte het noodzakelijk, dat naast de school een bijgebouw werd opgetrokken. Ondanks deze expansie was de ruimte niet toe reikend en moesten de leerlingen over verschillende gebouwen worden ver spreid. Hieraan kwam een gelukkig einde toen de zevenklassige school met nog vijf lokalen kon worden uitgebreid. Y. TIJMSTRA BLEEF DE SCHOOL TROUW Met uitzondering van de bezettings tijd, toen de school enkele maanden door Duitse militairen was bezet, heeft het schoolleven zich al die jaren gun stig kunnen ontwikkelen, hetgeen voor een groot deel te danken is aan het feit, dat het hoofd der school, de heer Y. Tijmstra, deze kwart eeuw de school en daarmede de kinderen trouw is ge bleven. Hoewel in deze jaren pl.m. veer tig onderwijsmutaties plaats vonden is hij op zijn post gebleven. Vijf-en-twin tig jaar in Leiden en veertig jaar bij het bijzonder onderwijs, dat zozeer de liefde van zijn hart had. Op 15 mei 1898 te Nijland (Fr.) ge boren, volgde hij een opleiding tot on derwijzer aan de Chr. Normaalschool te Bolsward en de Chr. Kweekschool te Rotterdam. Precies veertig jaar geleden (in 1917) aanvaardde hij een benoeming tot onderwijzer aan een christelijke ulo-school te Waddinxveen. Na hier twee jaar werkzaam te zijn geweest, vertrok hij naar het Friese Schame- goutum. om reeds in 1920 een benoe ming tot onderwijzer van een christe lijke school in Sneek te aanvaarden. Na acht jaar keerde hij ook deze school de rug toe: in 1928 ziet men hem in Coevorden aan het hoofd van een Her vormde school geplaatst. Vier jaar heeft Pro Juventute gaat clubhuis inrichten Talrijke kinderen hebben een moei lijke en vaak ongelijke strijd uit te vechten tegen ongelukkige omstandig heden, waaraan zij generlei schuld hebben: omstandigheden van milieu, van opvoeding en aanleg. Over de hulp aan deze kinderen sprak gisteravond de heer M. Hins, secretaris van de vereniging „Pro Juventute" op uitnodiging van de Broederschap van Oud-Padvinders, die onder voorzitter schap van de heer J. H. C. van Dyl, in de recreatiezaal van „Ergon Electric" aan de Uiterstegracht, bijeengekomen was. De heer Hins vertelde uitvoerig over de vereniging „Pro Juventute", die zich het lot van deze bedreigde kinderen aangetrokken heeft. Zij werkt vooral preventief om te voorkomen dat deze kinderen op verkeerde paden geraken, doch helpt ook krachtdadig om de goede weg terug te vinden, wanneer zij daarvan zijn afgedwaald. Deze hulp verleent men dan, wanneer het kind in zijn meest ontvankelijke jaren is. Het werk van deze vereniging bloeit in Leiden, men heeft zelfs het pand Herengracht 82 gehuurd en wil daar een clubhuis voor de pupillen van „Pro Juventute" inrichten. Dat dit onderwerp bij de oud-padvin ders goed in de smaak viel, is wel te begrijpen, daar hun belangstelling nog steeds naar de jeugd en het Jeugdwerk «itgaat Er begint thans tekening te komen in de bouw van de Nieuwe Koe- poortsbrugwelke straks weer de verbinding zal vormen tussen He renstraat en Doezastraat. Gisteren zijn de voorgespannen balken - het waren er ruim dertig - gelegd van het wegdek. Hoewel er nog veel moet gebeuren, zo moet op deze balken nog het bovendek worden aangebracht, moet de verlichting nog worden geplaatst en bestra tingswerkzaamheden worden uitge voerd. ligt het in de lijn der ver wachtingen. dat de brug eind april voor het verkeer kan worden open gesteld. (Po-to L.D./Van Vliet) hij hier het bijzonder onderwijs ge diend: de Vereniging voor Chr. Onder wijs in Leiden zag in hem de man, die de nieuwe school aan de Hoge Morsweg leiding en inhoud moest geven. Na 25 jaar kan gezegd worden, dat hij daarin is geslaagd. Tijmstra, in hart" en nieren Y. TIJMSTRA Veertig laar onderwijzer, 25 jaar hoofd in Leiden. een Fries, beschikt over uitnemende leiderscapaciteiten, aan wie de zorg over het eemnaal aan zijn zorgen toever trouwde kind hem ter harte gaat. Hoe wel hij respect heeft voor een ander mans mening, weet men precies wat men aan hem heeft: Tijmstra is een man van beginsel en christelijke levens stijl. Hiervan getuigt ook zijn optreden vele jaren als voorzitter van de af deling Leiden van de Chr. Hist. Unie, zijn werken in de Chr. Emigratie Cen trale. het aandeel, dat hij had in zijn kwaliteit als vice-voorzitter in het werk van de Hervormde Wijkvereniging „Morskwartier" en in breder ver band als ouderling/kerkvoogd van de Leidse Hervormde Gemeente. A.s. maandag gaan school en school hoofd jubileren en zal er ongetwijfeld alle aanleiding zijn om op dit drievou- dig jubileum, dat zijdelings ook in de kerkelijke sfeer valt. de schijnwerper te richten. Naar wij van de zijde van het jubileumcomité vernemen ligt het in de bedoeling aan deze herdenking ook het karakter van een reünie van oud-leer lingen te geven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johann©9 Petrus, an van Th. M Onder water en M .A. van der Holst.; Marta Jo hanna Ermellnda, dr van F. M. Bresser en L. M. G. Blshof; Theodora Maria dr van B Ke Ijzer an H. Boon; Rudie, zn' van H. Eveleens en C. Geskus; Carla Margaretha dr van J. de Jong en W. D. Macdandël; Marja Miranda, dr van W. v. d. Klaauw en J. C. Kriek; Elisabeth Johanna, dr van J P. van der Wiel en A. H. Marijnls- Jo hanna Josephina Maria, dr v. A. Mathot en H. Kluivers; Benja, dr van P. A. Steen- hauer en A. van Humbeeck. GETROUWD H. Evers en J. M. van Sermondt; J Baan en J. C. van der Werff; F. W. Veltman en M. F.'" dus; M. Fillppo; P. J. H. Dexel en S. M. Labor- dus; W. A. Nederlof en H. Schepper W. Later veer en S. J. van der Born L van der Linden en K. Tegelaar; P. Brandt en P. van den Bos; A. F. Kuijken en G C. Wesseldng; E. N. M. Goddijn en S. H. M. van Dooren; G. Velthudjzen en C. A A. Vinkestljn; H. Klom en M. Fakkel- j' de Vries en C. E. Verheijen; G. H. Th.' Kriek en L. M. M. van den Berg. OVERLEDEN C. M. van der Sluis. 64 Jaar hulsvr van L. Punt; D. van Duljn, 3 jaar. zn- H. A. Loeft, 82 Jaai> vrouw.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3