Nieuwe wet bescherming landbouw Maandag ondertekening Euromarkt en Euratom Ook de Britse artsen beginnen een actie voor verhoogde inkomsten WEERBERICHT Aanval op de Gezondheidsdienst Krijgt minister blanco volmacht? Geeft Soewirjo zijn mandaat terug? Op het laatste moment zijn er opnieuw moeilijkheden gerezen Abonnementsprijzen Regelingsbemiddelaars zwoegen letterlijk dag en nacht over regeling scheepsbouwindustrie 96ste Jaargang VRIJDAG 22 MAART 1957 No. 29093 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. w. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week, m.i.v. 1 april e Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Het Engelse ministerie van Arbeid is vrijwel dag en nacht in de weer om de bij de staking in de scheepsbouw betrokken partijleiders tot elkaar te brengen. Vertegenwoordigers van werkgevers en vakbonds leiders in de scheepsbouw voerden gisteravond nog laat afzonderlijke besprekingen met bemiddelaars, elke groep in een aparte kamer. Het feit, dat er contact was, al was dat dan indirect, leidde in officiële kringen tot voorzichtig optimisme, hoewel het doel: het bijeenroepen van een ronde-tafelconferentie, nog niet kon worden bereikt. Vanoch tend om elf uur zouden de besprekingen worden voortgezet. Inmiddels dreigen elders nieuwe moeilijkheden: de artsen willen hun plan tot actie voor een inkomenverhoging van twintig procent uit voeren. Vooral de in de ziekenhuizen werkende artsen worden slecht betaald. Vanzelfsprekend zijn de geneesheren niet van plan hun patiën ten in de steek te laten; zij hebben echter besloten hun eisen kracht bij te zetten door de Nationale Gezondheidsdienst waarbij de gehele bevolking gedwongen is aangesloten te boycotten. Midden-groepen in moeilijkheden De Britse artsen zijn thans met een plan voor een tijdelijke, door hen zelf te besturen gezondheids dienst voor de dag gekomen. De Britse Maatschappij voor Genees kunst heeft dit nader uiteengezet in een vandaag aan alle huisartsen ge zonden circulaire. De bedoeling is, dat zij zich geleidelijk uit de Na tionale Gezondheidsdienst zullen te rugtrekken, te beginnen op 2 juli, met de boycot in een bepaald gebied. Andere gebieden zullen dan volgen, totdat op 2 oktober alle artsen zich van de Gezondheidsdienst hebben losgemaakt. Dit is de eerste maal, dat leden van een vrij beroep geor ganiseerd in actie komen. Het is een duidelijk symptoom van de moeilijk hedenwaarin de midden-groepen zich bevinden. De verloskundige diensten blijven onaangetast. Gedu rende de maand oktober zullen alle patiënten uitsluitend particulier, maar toch nog kosteloos worden be handeld. Indien de regering arbitrage blijft weigeren, zal van 1 november af een klein symbolisch tarief worden bere kend voor elke visite of consult. De pa tiënten zal dan worden aangeraden hun kwitanties in te dienen bij de Nationale verzekeringsbureaus, waaronder ook de Nationale Gezondheidsdienst valt om de regering in de gelegenheid te stellen de gelden later eventueel terug te storten. De Gezondheidsdienst in Engeland werkt voor een kleine wekelijkse premie, kosteloos op enkele kleine heffingen voor speciale diensten na. Ziekenhuis- opneming. operatie en tandheelkundige behandeling (behalve gebitten) zijn gra tis. Indien de regering halsstarrig mocht blijven, zullen de dokters zich gedwon gen zien een tarief te berekenen, dat hun werkelijke kosten dekt. Oplossing in zicht? Nader telefoneerde onze Londense correspondent in de loop van de och tend het volgende: Volgens de laatste berichten zou de minister van Arbeid, Macleod, gister avond laat (in een rapport aan de waar nemend premier Butler en de andere ministers, die deel uitmaken van het speciale kabinetscomité, dat in verband met de dreigende noodtoestand is opge richt) hebben medegedeeld, dat het ein de van de seheepsbouwstaking in zicht zou zijn. Een regeling hangt op het ogenblik af van de bereidwilligheid van de vakbonden om mee te werken aan een onderzoek naar de door de vakor ganisaties in praktijk gebrachte arbeids- beperkende maatregelen, als tegenpres tatie voor heropening van de onderhan delingen door de werkgevers over het loongeschil. De regering greep in In Southampton is gisteren nogal wat opwinding ontstaan omdat marinesleep boten - in opdracht van de plaatsver vangende premier Butler - het vertrek naar Amerika mogelijk hebben gemaakt van het vermaarde passagiersschip Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Meer bewolking voornamelijk in het zuiden van het land. Op de meeste plaatsen droog weer en iets hogere tem peraturen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 MAART Zon op: 6.39 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 2.37 uur; onder: 11.10 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 831 en 21.08 uur. Laagwater te 3.56 en 16.31 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's ..Queen Marv" van de Cunard Line. Dit leidde tot een proteststaking van enke le honderden havenarbeiders, die de trossen losmaken en bevestigen. Daar door konden tweeduizend man in de haven hun werk niet verrichten. Bo vendien legden in Southampton meer dan honderd opvarenden van twintig sleepboten het werk neer. Er werd een stakingsoproep gericht tot de gehele haven, welke overigens gisteren toch vrijwel stil lag. Namens de Labour-op- positie heeft Alfred Robens de regering in het Lagerhuis gewaarschuwd niet nogmaals marinesleepboten te gebrui ken om het havenverkeer gaande te houden. De regering dient namelijk neutraal te blijven in een arbeidsconflict als het onderhavige. Dat er nog zo iets bestaat als het openbaar belang, daar van gewaagde Robens niet. Bovendi.en gebruikte de Labour-rege- ring destijds troepen om voedsel te los sen tijdens een havenstaking Daarbij kwam. dat het conflict over de Queen Mary zuiver kunstmatig is geweest. Een voorwendsel voor de actie der havenar beiders was. dat het schip nog in repa ratie was, toen de seheepsbouwstaking zaterdagmiddag begon en dat het daar om als besmet moest worden beschouwd. Dit is onjuist: de regering deelde gis teravond in het Hogerhuis mede. dat de werkzaamheden aan het schip waren voltooid, toen de staking begon. Derhal ve was de regering volkomen gerechtigd in te grijpen. Vandaag komt de ..Ivernia", een an der schip van de Cunard-maatschappij binnen. De plaatselijke voorzitter van de Federatie van vakbonden in de scheepsbouw heeft aangekondigd, dat niemand het schip zal aanraken. Zoals de zaken thans staan, zullen de haven arbeiders eveneens weigeren de ..Queen Elizabeth" met 1150 passagiers aan boord, welke maandag wordt verwacht, te helpen meren. Deze zwarte vijf ling moet met de fles gevoed worden en de vijfjarige Davina Davies in Dorking Enge- land) neemt die taak maar al te graag op zich. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de nieuwe wet tot bescherming van de landbouw, ter vervanging van de landbouwcrisiswet van 1933 en de daarbij aansluitende regelingen uit de bezettingstijd en de periode van schaarste na de oorlog. De bedoeling is vereenvoudiging, samenvoeging en modernisering door in het geheel ook een taak toe te kennen aan de nieuwe publiekrechterlijke be drijfsorganen overeenkomstig de wet op de P.B.O. Het doel I enkele weken vergt. Gevallen van spoedeisende aard zullen zich het veel- vuldigst voordoen wanneer het gaat om het opleggen van heffingen en het vaststellen van prijzen in omstandig heden, die dikwijls volkomen onver wacht kunnen optreden. Voorts kan snel optreden gewenst zijn om onge wenste handelsmanipulaties te voor komen. Het kan ook gewenst zijn een maatregel met spoed in te trekken. Thans acht de regering het gewenst de wettelijke regelingen uit de crisistijd en de bezettingsperiode te doen vervallen en te vervangen door een moderne, nieuwe wet, ter bevordering van de produktie en de afzet van landbouwpro- dukten tegen redelijke prijzen, zowel voor de boer als voor de consument, respec tievelijk de fabrieken, die de landbouw- produkten verwerken. Hetzelfde als voor de landbouw geldt ook voor de visserij en de nieuwe wet dient tevens ter verzeke ring van de voelselvoorziening, o.a. door de instelling van een in- en verkoop kantoor, waartegen in de Kamer wel be zwaren bestaan. De nieuwe wet geeft grote bevoegdhe den aan de minister van Landbouw, die allerlei beschikkingen en maatregelen kan treffen buiten het Parlement om, zodat de heer Van Dijk (V.V.D.) sprak van een blanco volmacht aan de minis ter. Om voorkeur te tonen voor regelin- g door het georganiseerde bedrijfsle ven, heeft de regering in de wet vast gelegd. dat ministeriële beschikkingen, waarbij heffingen worden opgelegd, waarbij prijzen worden vastgesteld of waarbij regelingen worden gesteld om trent bepaalde gedragingen, zullen wor den ingetrokken zodra een verordening van een bedrijfslichaam tot regeling van hetzelfde onderwerp is goedgekeurd. Het zelfde geldt voor een algemene maatregel van bestuur (K. B.), waarbij het telen, kweken, fokken en broeden wordt ge regeld. Het verschil tussen een ministeriële beschikking en een K. B. is, dat de eerste zo nodig binnen enkele uren kan worden uitgevaardigd, terwijl een koninklijk besluit gewoonlijk tenminste Controle en beroep Koninklijke besluiten op het gebied van telen, kweken, fokken en broeden, wilde de heer Biesheuvel (A.-R.) ach teraf doen goedkeuren door de Staten- Generaal. Hij diende met deze strekking een amendement in. Teneinde een meer directe controle door het parlement mo gelijk te maken, kwam de heer Van Dijk (V.V.D.) met een amendement, volgens hetwelk de minister bij het treffen van een maatregel tegelijkertijd een toelich ting moet sturen aan de Staten-Gene- raal. Bovendien heeft de heer Biesheuvel nog een amendement ingediend met het doel voor belanghebbenden de mogelijk heid van beroep open te stellen tegen be sluiten van de minister bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Omdat in afwijking van het voor-ont werp in de definitieve wet is bepaald, dat ministeriële beschikkingen pas wor den getroffen nadat de belanghebbende produktschappen en bedrijfsschappen zijn gehoord, was de heer De Ruiter (C.H.U.) bereid over allerlei bezwaren heen te stappen, evenals de heer Groen (K.V.P.), indien minister Mansholt zou willen toezeggen, dat voorrang wordt ge geven aan maatregelen van de bedrijfs organen. De bezwaren van de heer Von deling <P. v. d. A.) betroffen juist de verzwakking van de bevoegdheden in de definitieve wet in vergelijking met het voor-ontwerp. In weerwil van allerlei bezwaren té gen de diep ingrijpende bevoegdheden, die aan de minister worden verleend, was men toch wel algemeén overtuigd van de onvermijdelijke noodzaak van de nieuwe wet ter bescherming van de landbouw, waarbij de heer De Rui ter (C.H.U.) overwoog, dat de bevoegd heden vooral een technisch karakter dragen en niet liggen op het terrein van het beleid. Dinsdag pas wordt de behandeling voortgezet, omdat minister Mansholt vandaag aanwezig moet zijn in een bij zondere vergadering van de minister raad voor de verdragen betreffende Euromarkt en Euratom. „De Groene Draeck" Rotterdam naar H.K.H. Prinses Beatrix heeft beslo ten de Lemster-aak „De Groene Draeck" een ligplaats te geven bij de Koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas" te Rotterdam. De overdracht van het schip zal op verzoek van de Prinses te Muiden plaats vinden. Het ligt in de bedoeling deze overdracht begin juni te doen geschieden. Geen akkoord met Nakdatoel Oelarna Kabinetsformateur Soewirjo heeft vandaag het bestuur van de Na tionalistische Partij, P.N.I., waarvan hij zelf voorzitter is, medegedeeld, dat hij er niet in is geslaagd overeenstemming te bereiken met de islamitische Nahdatoel Oelama over de samenstelling van het nieuwe kabinet. De Nahdatoel Oelama eiste opname van de Masjoemi in het kabinet, zonder communisten, terwijl de P.N.I. een kabinet verlangt met nationalisten en Nahdatoel Oelama als kern, en met uitsuiting van Masjoemi en de com munisten. Tijdens een gisteravond tussen de formateur en de leiding van de Nah datoel Oelama gehouden bijeenkomst, welke in een gespannen atmosfeer verliep, hielden beide partijen aan hun standpunt vast. In islamitische politieke kringen wordt verwacht, dat Soewirjo zijn mandaat, dat thans een week oud is, vanavond aan president Soekarno zal teruggeven, doch de vice-voorzitter van de P.N.I., Mangoesarkoro, verklaarde vandaag nog steeds optimistisch te zijn over de kansen van Soewirjo voor het vormen van een ka binet. Hij sprak categorisch berichten tegen, als zou Soewirjo reeds van plan zijn geweest zijn mandaat terug te geven, doch dat Soekarno geweigerd had het t« aanvaarden. De legerwoordvoerdér, die reeds eer der had ontkend dat Toesin's arrestatie iets te maken zou hebben met zijn op treden als vertegenwoordiger van de Ga- roeda-raad, sprak met nadruk berichten tegen, als zou Toesin in vrijheid zijn ge steld als gevolg van ingrijpen van luite nant-kolonel Barlian, de militaire com mandant van Zuid-Sumatra, die zich op het moment van de arrestatie in Dja karta bevond. Leger is ongeduldig Het Indonesische leger wordt intus sen steeds ongeduldiger, doordat de re gering de politieke crisis niet heeft op gelost. Volgens militaire kringen brengt het leger zijn volle macht tot gelding om te pogen een oplossing voor de politieke moeilijkheden af te dwingen. Naar bekend wenst het leger herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta. Omar Toesin vrij Omar Toesin, de voorzitter van de In donesische Industriële Raad en tevens vertegenwoordiger in Djakarta van de Garoeda-raad in Zuid-Sumatra, die 2 dagen geleden in Djakarta werd gear resteerd, is vandaag weer in vrijheid ge steld. Hem werd echter onmiddellijk stadsarrest opgelegd. .Eeti laatste kans Eamen de Valera (rechts) werd ten.huize van de president van Ier land Sean O'Kelly voor de zevende maal beëdigd als eerste minister. Beiden waren na afloop van de plechtigheid kennelijk in hun schik. Maandagavond a.s. om zes uur zullen in het Capitool, de burcht vaahet aloude Rome, de verdragen inzake de Europese economische gen^enschap (Euromarkt) en de Europse atoomgemeenschap (Eura tom) worden ondertekend door de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes deelnemende landen: West-Duitsland, Italië, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland. Althans zo waren de plannen, maar op het laatste moment zijn er nog moeilijkheden gerezen, die het nood zakelijk maken, dat de excellente heren elkaar tevoren nog eens ont moeten. Helaas betreft het niet alleen redactionele wijzigingen in de tekst der verdragen, maar ook punten van principiële aard. Dat de ondertekening daardoor uitgesteld zou worden, wordt echter zeer onwaarschijnlijk geacht. Voorlopige regering Geen avondklok in Djakarta De woordvoerder van de Indonesische landmacht heeft vandaag bekendge maakt. dat in Djakarta geen avondklok zal worden ingesteld. Hij zeide. dat de veiligheidssituatie in Djakarta sinds de afkondiging van de staat van oorlog en beleg aanzienlijk is verbeterd en dat er een opmerkelijke teruggang in het aan tal misdrijven valt waar te nemen. (Men zie ook elders) In Brussel werd tevens vernomen, dat de verzamelde ministers ook meteen zouden overgaan tot het benoemen van een ..Tijdelijke Europese Commissie", die met de zorg voor de gemeenschappe lijke markt en de Euratom zal zijn be last, zolang de verdragen nog niet in de verschillende parlementen zijn geratifi ceerd. Deze tijdelijke commissie werd door een diplomaat ..de voorlopige re gering van Klein-Europa" genoemd. Dat ..Klein-Europa" heeft bij de on dertekening maandag a.s. een mijlpaal in zijn ontwikkelingsgeschiedenis be reikt. Het zal nog wel even duren, eer alle volksvertegenwoordigingen de ver dragen hebben bekrachtigd. Daarvoor is de weerstand in vele landen - en niet in het minst in ons land - te groot. Het is echter een gunstig teken, dat de debatten in de Duitse Bonds dag gisteren hebben uitgewezen, dat ondanks de bezwaren de plannen voor de Euromarkt en de Euratom daar een grote steun zullen vinden. Elders in dit blad kan men meer le zen over deze belangrijke verdragen. Hoe belangrijk? De Westduitse rege ring kwalificeerde het duidelijk in haar verklaring aan de Bondsdag: „Een laatste kans voor de oude Eu ropese staten om in leven te blij ven Onze abonnementsprijzen worden met ingang van 1 april 1957 ver hoogd met: 4 cent per week. 20 cent per maand. 50 cent per kwartaal. Deze worden dus per 1 april: per week 59 cent, per maand f. 2.55 per kwartaal f. 7.50. Tot deze geringe verhoging heb ben wij moeten besluiten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de kosten van de grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a.s. wederom in prijs zal worden verhoogd, waar mede deze papierprijs pl.m. 9 x de vooroorlogse zal zijn geworden. De stijging van de kosten in de loonsector wordt ae abonnees niet doorberekend. De Minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring zowel aan de verhoging van de papier als aan die van onze abonnements prijzen gehecht. Raad van Toezicht B.N.M.O. Fonds Gisteren heeft de heer W. C. J. M. van Lanschot, president van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslacht offers, de Raad van Toezicht geistal- leerd voor het BNMO-fonds. Als voor zitter van deze Raad van Toezicht zal optreden jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. In deze raad hebben verder zit ting genomen prof. mr. L. J. M. Beel, mr. J. Meijnen, ir. P. F. S. Otten en dr. P. Rijkens. Het BNMO-fonds is kort geleden door de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers in het leven geroepen en het heeft ten doel het verstrekken van daadwerkelijke hulp ten behoeve van de militaire oorlogsslachtoffers en/ of hun nagelaten betrekkingen, in alle gevallen, waarbij op hem een beroep wordt gedaan, alsmede het verlenen van hulp voor ontspanning en culturele ac tiviteiten van deze oorlogsslachtoffers. Nog meer spanning in Engeland

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1