Loop der bevolking te Leiden Raad van Warmond was voor doortrekking Beverningkstraat WOENSDAG 20 MAART 1957 Minister meent, dat bestedingsbeperking grote gezinnen niet onevenredig belast De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff. komt in een nota aan de Tweede Kamer tot de conclusie, dat de grotere gezinnen door het complex van maatregelen met betrekking tot de bestedingsbeperking niet evenredig zwaar wordeit belast. Ten opzichte van een gezin van vier personen hebben blijkt uit de nota gezinnen van 6 en 7 personen respec tievelijk in het gebruik van suiker jaar een nadeel van f. 2.10 en f. 4.41; in het gebruik van melk respectievelijk f. 13.46 en f. 20.56. en in het gebruik van gas en elektriciteit heeft een gezin van 7 personen jaarlijks een nadeel van f. 2,30 ten opzichte van een gezin van 4 per sonen. Tegenover deze nadelen staan echter voordelen betreffende de huurverho ging. personele belasting en de loons- belasting. Gezinnen van 6 en van zeven STADSNIEUWS Causerie prof. Abdui-Hak over Syrische oudheden Aan de hand van een vrtf groot aan tal lichtbeelden heeft prof. dr. Selim Abdol-Hak, directeur-generaal van de Archeologische dienst in Syrië, gister avond in de filmzaal van het Academie gebouw een overzicht gegeven van de jongste opgravingen in zijn land. Syrië is zeer ryk aan oudheden, omdat het ge legen is op het kruispunt van drie we relddelen: Europa, Afrika en Azië en uit dien hoofde tal van culturele in vloeden heeft ondergaan, waarvan vele restanten in de bodem zijn over geble ven. Op drie plaatsen: aan de kust, in het noorden en in het noordoosten heeft de Syrische grond ztfn schatkamers reeds daterende van omstreeks de zestiende eeuw voor onze jaartelling voor de onderzoekers geopend. De vond sten zijn soms gering van omvang, hoe waardevol overigens, maar menigmaal worden ook grote objecten aan de opper vlakte gebracht, zoals tempels en amfi theaters. Monumentenzorg maakt dan ook een belangrijk onderdeel uit van de zorg. die de Syrische regering aan haar oudheden besteedt. De KLM-kar- teringsdienst heeft waardevolle diensten bewezen door zijn foto-materiaal, dat, zorgvuldig bestudeerd, verrassende vondsten aan het licht heeft gebracht. Tal van buitenlandse expedities hebben bewezen, da^, ondanks internationale schaduwen, samenwerking op cultureel terrein zeer wel mogelijk is. Van Syrische zijde worden, aldus prof. Abdul-Hak, de banden met Nederland ten zeerste gewaardeerd. STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEVIST. Uit het water van de Haven nabü de Sehrijversbrug is hedenmorgen het lichaam opgehaald van een nog jeug dige man. dat reeds in vergevorderde staat van ontbinding verkeerde. Waar voor zover de politie bekend is, in de laatste maand in Leiden niemand wordt vermist, stelt zij een onderzoek in naar de identiteit van het slachtoffer. LEIDSE HUISVROUWEN GAAN AAN GROTE SCHOONMAAK. Lentetijd, schoonmaaktijd! Dit had het motto kunnen zijn van de bijeen komst. welke de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen gistermiddag in een der bovenzalen van ..Het Gulden Vlies" hield. De mid dag stond geheel en al in het teken van de schoonmaak. Namens de N.V. Che mische Industrie Duci te Den Haag hield de heer F. C. v. d. Heiden een gezellig praatje met lichtbeelden over de verschillende produkten van een der grootite wasfabrieken ter wereld, n.l. die van Johnson in Racine (V.S.). Er werden tevens enkele demonstraties ge geven en er was gelegenheid tot het stellen van vragen. De vergadering stond onder leiding van de presidente van de Leidse afdeling, mevr. C. Hage- man—Verhagen. LEIDERDORP Algemene Ziekenkas De Algemene Ziekenkas voor Leider dorp en Omstreken hield in het Dorps huis de 64ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. Moraal, be groette de aanwezigen. Hij deelde mede. dat de penning meester. die ook vele jaren als bode fun geerde voor deze laatste werkzaamheden gemeend heeft te moeten bedanken. Het bestuur is er in geslaagd iemand anders voor deze functie te vinden. Uit het. financieel verslag van de heer L. van Egmond bleek, dat er aan con tributie en rente in totaal was ontvan gen een bedrag van f. 7651.68. De uitga ven bedroegen f. 7899.38 zodat er over 1956 een klein nadelig saldo was van f. 247.70 en hierdoor was het bezit van de ziekenkas van f. 5254.91 per 1 ja nuari 1956 teruggelopen tot f. 5007.21 per 1 januari 1957. Namens de kascommissie bracht de heer J. Rodenburg een gunstig verslag uit over het door de penningmeester ge voerde beheer. De aftredende bestuursleden, de heren L. van Egmond en M. J. Bosman, wer den herkozen. Zij namen deze herbenoe ming aan. In de plaats van de heer A. Jansen eveneens aftredend werd geko zen de heer J. Rodenburg. Ook deze aanvaardde de benoeming. Tot nieuw lid van de kascommissie werd aangewezen de heer A. Jansen. WASSENAAR Floraliaver. Wassenaar Gisteravond werd in Huize Den Deyl de jaarvergadering gehouden van de Floraliavereniging Wassenaar. De voor zitter. de heer R. A. J. van den Berg. opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom. Uit het jaarverslag valt te vermelden, dat het ledental iets terugging, dat het aantal uitgereikte plantjes minder was dan in 1955. daarentegen de hoeveelheid uitgereikte bloembollen groter. Overi gens was 1956 een geslaagd verenigings jaar. Het verslag van de penningmeester luidde: inkomsten f. 1008.50, uitgaven f. 1022.46 (nadelig saldo f. 13.96). Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden den de heren A. Vaandrager, J. C. van Keppel en P. van der Wouden, bij acclamatie herkozen. Voor 1957 zijn reeds weer 3700 formu lieren uitgereikt voor de schoolkinderen, die kunnen meedoen met de kweek van Begonia Rose Perl, Fuchsia Alice Hof man. Pantoffelplant en Afrikaan Ma rietta. De ouderen kunnen bestellen Pteris tremula. Geranium Zonnekind. Ster van Bethlehem, wit. en Witte Margriet Chrvs, Frutescens. Voor alle Floraliaplantjes is een korte cultuur- aanwijzing verstrekt. personen hebben, als met de looncom- pensatie voor de huurverhoging tevens de kinderbijslag met een zelfde percen tage wordt verhoogd, hieruit ten op zichte van een gezin van vier personen een jaarlijks voordeel van respectievelijk f. 9,36 en f18,72. Wegens de personele belasting zijn de volgende mééruitgaven voor onderschei dene gezinsgrootten berekend: gezin van vier personen, ongeschoolden f. 1,20 en geschoolden f. 2,70; gezin van zes personen, ongeschoolden f. 0,75 en ge schoolden f. 1,65; gezin van 7 personen en meer personen ongeschoolden f.0,40 en geschoolden f. 0,90. Het aan loon belasting verschuldigde zal de gezinnen van 6. 7 en meer personen jaarlijks een voordeel geven van ongeveer f10, ten opzichte van een gezin van vier per sonen. tot het moment, waarop ook voor het grotere gezin loonbelasting ver schuldigd is. Voor een gezin van 6 per sonen is dit het geval bij een loon van f98.85 per week en voor 7 personen bü f. 117,31. Hoewel een aantal maatregelen, waarvan het effect gering is of zeer moeilijk te ramen, buiten beschouwing werd gelaten (verhoging tussentarief en weeldebelasting, prijsverhoging van sigaretten en vervoerstarleven) kan volgens de minister niet worden ver wacht, dat dit het beeld voor het gro tere gezin merkbaar ongunstig zal beïnvloeden. De affaire majoor K. Mr. Huygens stelde zich als raadsman nooit officieel (Van onze Haagse redactie) Majoor K„ die ervan wordt verdacht steekpenningen te hebben aangenomen, is het niet eens met de uiteenzetting, welke de minister van Justitie, mr. Samkalden. heeft gegeven over het ge- rechterlijk vooronderzoek in zijn straf zaak. ..Zo is er nimmer sprake van geweest", aldus de majoor, ..dat zijn echtgenote als medeplichtige bij de affaire is be trokken". Op verzoek van haar. daartoe gemachtigd door haar man. is mr. Huygens. kort na zijn arrestatie, als raadsman van de majoor opgetreden. In deze hoedanigheid, zo zegt majoor K., heeft mr. Huygens herhaaldelijk gete lefoneerd met verscheidene militaire instanties, die bij de vervolging van de majoor betrokken waren. o.a. met de auditeur-militair. Met betrekking tot dit laatste wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: In een strafzaak, waarbij een militair is betrokken, wordt volgens de gel dende wettelijke voorschriften een raadsman door de Krijgsraad pas dan erkend, wanneer deze zich met een volmacht van de beklaagde officieel heeft gesteld. Hierbij wijken de voor schriften voor civiele zaken af met die, waarbij militairen zijn betrokken. Van dit feit zijn alle raadslieden op de hoogte. In de zaak van majoor K. heeft mr. Van Es zich op 14 februari gesteld. Pas nadien werd hij als verdediger tot de beklaagde toegelaten. Nieuwe kampen voor Ambonezen Het woonoord Lunetten te Vught, een deel van het vroegere concentratiekamp aldaar, waarin thans nog 2400 Ambone zen zijn ondergebracht, en dat eigendom is van het Ministerie van Oorlog, zal in gericht worden tot magazijnruimte voor het leger. Door de dienst Ambonezenzorg was reeds besloten uit dit woonoord 200 ge zinnen over te brengen naar het kamp Donzel te Nistelrode bij Oss. dat in juni of juli gereed komt. De overblijvende, eveneens ongeveer 200 gezinnen, zullen worden overge bracht naar de nieuwe kampen, die in aanbouw zijn in Capelle a.d. IJssel, Leerdam, Vaessen en Winterswijk. Benelux-nijverheidsdagen 28 en 29 maart te Brussel (Van onze Brusselse correspondent) Ir. Twijnstra, de president van de Federatie van Nederlandse Werkgevers, zal op 28 en 29 maart de Nederlandse delegatie van werkgevers leiden, welke deelneemt aan de Benelux-nijverheids- dagen te Brussel. Op initiatief van de voorzitter van het Verbond der Belgi sche Nijverheid, de heer Leon Bekaert, is namelijk besloten jaarlijks Benelux- nijverheidsdagen te organiseren, waar enkele honderden bedrijfsleiders uit de drie landen elkaar voor een informeel gesprek kunnen ontmoeten, terwijl zij tevens de gelegenheid krijgen om de bedrijven, waarin zij op technisch of commercieel gebied belang stellen, te bezoeken. De circa tachtig Nederlandse werkgevers, die naar Brussel komen, zullen grote fabrieken, onder meer de staalfabrieken te Luik. de Gevaert- fotofabrieken te Antwerpen, papier- en linoleumfabrieken te Brussel, cement fabrieken. textielspinnerijen etc., be zoeken. Er is een receptie op het stad huis van Brussel en een groot diner, waaraan alle genodigden aanzitten. De directiecomité's van de grote Belgische en Nederlandse beroepsverenigingen zullen donderdag 28 maart een gemeen schappelijke vergadering houden. Bijna 11 miljoen inwoners Het aantal huwelijken in Nederland bedroeg in januari j.l. 5238 (v.j. 5283). Het aantal levendgeborenen bedroeg 18.918 (v.j. 18.929) cn het aantal overle denen 7762 (v.j. 7619). Het aantal im migranten bedroeg 3550 (v.j. 4320) en het aantal emigranten 6362 (v.j. 5848). Op 1 februari 1957 bedroeg het aantal inwoners van ons land 10.965.015. INSTALLATIE NATIONALE RAAD VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK In de Rolzaal te Den Haag is vanmor gen de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk geïnstalleerd. De mi nister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. Klompé. hield daarbij een rede. INTERPELLATIE MARGARINE- PRIJS? Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft mevrouw Lips- Odinot (CPN) verlof verzocht de mi nister van Economische Zaken vragen te stellen over de margarine prijs. Over deze interpellatie-aanvraag zal morgen bij de aanvang der vergadering worden beslist. NAAR HET ZENDINGSVELD IN INDONESIË Onder de passagiers van de Willem Ruys, die 25 maart uit Rotterdam naar Indonesië vertrekt, bevinden zich o.a. ds. J. Koper uit Holwierde en ds. F. van Nleuwpoort uit Katwijk aan Zee. beiden met hun gezin Zi{ worden uitgezonden door het Zendingsbureau te Oegstgeest. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Teychiné Stakenburg-Mees. d.. Rotterdam; C. W. Scheurkogel—v. d. Kley. z„ Sumatra; NewtonBlijdenstein d.. Oeganda: KleineKoens. d. Rhode sia. Lcngkeekvan Vriesland, d., Den Haag. Getrouwd: C. M. M. Ferguson en M. van Eekeren—Schroder. Zeist. Overleden: J. E. Molkenboervan den Bergh. vr.. 70 j.. Oldenzaal; E. Dorsman —van Roov. vr.. 39 j.. Amsterdam: H. Wieringa. m.. 65 j.. Dordrecht: A. H. Holdert. m., 95 j.. Amsterdam; C. de Greeuw. m„ 50 j., Vlissingen: J.Welsch Harinck, vr.. 71 j.. Naarden; J. P. Bout. m.. 57 j., Amsterdam; Ch. J. R. Bignell. m.. 67 j.. Den Haag: Mr. C. A. Wiessing. m.. 77 j.. Hilversum; H. Bos. m.. 66 j. Bilthoven; M. J. H. Boussart Gerritzen. vr.. 86 j., Brussel: A. J. van den BosRijken, vr.. 89 j.. Rotterdam. J. van Heeck. m. Californië; J. van der Leeuw, m., 71 j.. Den Haag. In week van 7 lot en met 13 maart 1957 GEVESTIGD. H. Stolk en fam.. hoofdonderwijzer, Maredijk 89; B. A. Olthof en fam., win kelchef. Roomburgerlaan 18; F. C. Glas bergen—v. Straalen en fam.. 3e Blnnen- vestgTt. 9; H. Landwehr en fam.. constr.- tekenaar, Haarlemmerstr. 162; J. Hrouda en fam., arts, Hoflaan 275; A. G. C. Daams en fam.. linnenwever Boshulzerkade 110; J. van Iterson en fam., maoh. bankwerker. Pioenstraat 6; J. Bareldsv. Kampenhout, en fam.. IJsselkade 31; R. J. Hazenberg en fam secretaris. Hoge Rijndijk 3; S. van EgmondIn 't Veld en fam.. Lange brug 5o; L. C. Vleeshouwer en fam., filiaal houder. Aalmarkt 4; W. Barnard en fam., techn. ambt. Kapteynstraat 58; R. A. Pieplenbosch en fam., militair K.M., Hof- laan 297; S. J. Pljnacker en fam., kantoor- bed.. Lage Morsweg 38; A. H. C. van Senus en fam arts, Plantsoen 9 a; J. Slimmers Olivier en fam.. Witte Rozenstraat 55; Th. M. van Vliet, gezinsverzorgster. Rtjns- burgerweg 86; A K. Bakker, gezinsver zorgster. Rljnsburgerweg 86; A. W. van den BrandhofKeijzer St. Aagtenstr. 1 a; J. Woerlee—Bakker. Spilkerboorsteeg 6; I. van der Waal. Rijksambtenaar, Rljnsbur gerweg 140; W. Ligt voet, landarbeider. Middelstegracht 133; R. Paulus, De M. v. Streefkerkstr. 33; J. Westera, 11. verple ger, Merelstraat 19; J. W. M. Osse, Hoog straat 4; J. C. Rlnner Hoogstraat 4; J. A. Burghoorn, militair, Heemskerkstr. 81; A. Hessellng. gezinsverzorgster. Rljnsburger weg 86; C. de Vries, gezinsverzorgster. Rijnsburger weg 86; C. Brouwer, gezins verzorgster Rljnsburgerweg 86; J. C. Kamphorst, gezinsverzorgster, Rljnsbur gerweg 86; M. H. Kornet, gezinsverzorg ster Rljnsburgerweg 86; M. J. Lekkerker- ker.' gezinsverzorgster. Rljnsburgerweg 86; J. Leeuw, gezlnsverzorgster, Rljnsburger weg 86;J. Francke. Journalist. Merelstraat 46; F. C. Veldhorst, analiste. Breestraat 151 a; G. Honsbeek. expeditieknecht. Peli kaanstraat 14; M. van de Waller, dienst bode le Binnenvestgracht 5; M. A. E. Oudemans, Groenhovenstraat 19; J. Wol- ters, Lammermarkt 9; N. M. van der Lee- den. huishoudster. Zoeterw. Singel 41; J. van de Lageweg. gezinsverzorester. Rljns burgerweg 86; A. E. Kiekebelt, verpleeg ster, Rljnsburgerweg 10; M. van den Heu vel. gezinsverzorgster. Rljnsburgerweg 86; C. A. A Koet. haspelaarster Schagensteeg 18; J. Klu-lt. RijksamtotZoeterw. Singel 78 W. N. Kout. gezinsverzorgster. Rljnsbur gerweg 86; G. van Scherpenzeel. gezins verzorgster, Rljnsburgerweg 86; A. P. van Giffen. Rljnsburgerweg 69; G. de Gouw. Hoflaan 227; C. de Jongde Wit. Kas tanjekade 2; A. Dljks, empl. P.T.T. Linde, straat 8. E. M. Krijnsen. kraamverzorg ster. le Binnenvestgrt. 30; J. A. Römer, v. Slingelandtlaan 4; J. Akkerman. Ra penburg 131; L. J. van der Cammen. ver pleegster. Rljnsburgerweg 181: J. A. Scherpel, hulshoudster v. d. Brandeler- kade 30; M. Harmsen Hogewoerd 124; M. E. Harberts. Hogewoerd 124; R. Koppe. tuinman Munnlkenstraat 87; I. J. Ftes- sing. Rapenburg 103; H. N. Tan, verpleeg hulp, Rljnsburgerweg 10; D. Warns, Heren gracht 5; M. E. Nieuwenhuijsen, Rijns- I burgerwee 95; L. van Eeghen. Rljnsbur gerweg 95; M. V. Cox, Rljnsburgerweg 95; A. W. Verstraate. ass. hulsh.. Rljnsburger weg 10; J. C. H. Holitrust. verpl., Rljnsbur gerweg 10; J. F. NolleVastenhoudt, Witte Singel 5; J. E. L. Blommaert. win keljuffrouw. Rljnsburgerweg 140; P. J. S. Hazenberg, bankbeambte. Hoge Rijndijk 3; G. J. S. Böttger. Zoeterw. Singel 53; H. Reus. Zoeterw. Singel 56 a; A. F. de Rui ter. Lammenschansweg 25; G. Ghafoer- khan, Boerhaavelaan 21; W. A. S. Wltlox, bouwk. ing., Jan van Goyenkade 19. VERTROKKEN A. P. Pot en fam. Hogewoerd 24. naar Heerenveen. Compagnonstr. 30; A W. van Beek en fam. Boshuizerkade 110. naar Geldrop. Tricotstraat 38; J. Annard en fam, Calandstraat 45, n. Oegstgeest, War- monderweg 16; F. H. J. Merkus en fam, Steenstr. 25 naar Wassenaar, S. v. 's-Gra- vesandeweg 41; M. A. van Heijningen-Hook en fam, Jul. van Stolberghof 50. naar 's- Gravenhage. Fronemanstr. 38, L. E. M. Valk en fam, F. van Eedenln 39, naar Hel mond. Lijsterstraat 2; G. Th. Straathof- Kuipers. Rijndijkstr 112. naar Valkenburg ZH. Katwljkerweg 10; J de Boer. Breestr 47, naar Rotterdam. Crooswljksesingel 16a; M. Oort, Rapenbtirg 88. naar Schiedam. Fr. Haverschmidtlaan 23; K. Kop-Fneling, Ra penburg 105, naar Pakistan; H. D. Vos, Kaiserstraat 36, naar Ede Gld., Edeseweg 52; H. N. Bauer. Hoefstraat 3, naar Voor schoten, Schoolstraat 7811; J. E. A. Vale- tefyn, H. Rijndijk 72. n. Amsterdam. Aals meerweg 25; J. Th. Steen. H. Rijndijk 250. naar Nr-Amstel, Cath. v. Clevepark 22: M. A. E. Klarenbeek, Zeemanlaan 32, naar Voorburg. Oostelnde 65; M. M. Bauer-van Noort. B. Ballotstr. 55. naar Voorschoten, Schoolstraat 7811; M. A. E. Wauben, Lam menschansweg 100, naar Geleen, Spoorstr. 99; E. van HÏlten. Koninglnnelaan 37, n. Amsterdam, B Tellegenstr. 7011; H van der Loo, Groenhovenstr. 17, naar Breda, Mgr Frenckestr. 30b; C. A. Emels. J van Goijenkade 37. naar 's-Gravenhage. Ruljch- rooklaan 172; G. R. Dassen, R.- en Schie- kade 78. naar Rotterdam. W. van Hille- gaersbergstraat 43b; G. Roest, Witte Sin gel 27, naar België; G. Schram, R.- en Schlekade 114 naar Warmond, Jan Steen laan 13; K. Ottens, Hoflaan 277 naar Su riname; A. M. Vermeulen, Morssingel 8. n. Voorburg. Oostelnde 62; A. Ramp, Rijnsb.- weg 86. naar Alphen aan de Rijn, Ruys- daelstr. 43; A. J. Sohmieman, Rijnsb weg 86 naar Woerden, Geestdorp 55; C. Smit, Rijnsb.wee 10, naar Beverwijk. Voorstr. 42; E. Keijstek. Rijnsb.weg 10, naar Ede Gld. Edeseweg 96; M. J. Riemersma, Rijnsb.- weg 141, naar Delft, Mrt Trompstr. 21; J. C. J. Lodder, Rijnsb weg 77, naar Katwijk, Andreasplein 1; G. W. H Peters, v. Olden- barnevelttsraat 3il. naar Enschede, de Vluchtestraat 53; A. Lasschuijt, Aloëlaan 14. naar Japan; G. Mensink. Koestraat 15a, naar Oegstgeest. Oranjelaan 16; F. P. C. Alkemade. Haarl.str. 299b, naar Oss, Teu- g^naarstr. 8; H. van der Reljden, Oosterstr. 34, naar Nijmegen, Westkanaaldijk 301; P. A. Leawljn, Decimastraat 38, naar Amster dam, Wakkerstr. 3; A. Straathof, Voorstr. 56, naar Valkenburg ZH, Katwljkerweg 10: W. Brokaar, Blntonstr 3, naar Leid- schendam, Veurse Achterweg 193. Kasgeld lening ter financiering woningbouw Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond in openbare vergadering bUeen. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de ingekomen stukken en mededelingen, deelde dc voorzitter mede, dat er nu goedkeuring was verleend tot de bouw van 3 eengezinswoningen en 12 etagewoningen aan de Herenweg-Lockhorstlaan. De bouw is gegund aan het Aannemersbedrijf M. Kool V. V. tegen de som van f. 197.300. Teneinde hiervoor over de nodige fi nanciën te beschikken, stelde B. en W. voor een kasgeldlening in termijnen te gen 5raan te gaan tot een bedrag van f. 230.000. De totale kasgeldlening der ge meente zal dan f. 355.000 gaan be dragen. DeheerWillemseinformeerdeofdeho a De heer Willemse informeerde of de hogere rente op de huren zal gaan drukken. De heer Van Vliet lichtte hierop toe, dat de huren mede door de overheid worden vastgesteld en dat de meerrente wel ten koste van de exploitatie zal gaan. Naar aanleiding van een rapport van de gemeente-architect over de nummer bordjes op de huizen, merkte de heer Van Vliet op, dat de termijn van 10 jaar, die de leverancier opgeeft, wel wat kort is. Zijn inziens gaan geëmailleerde bord jes veel langer mee. De voorzitter zegde toe eens elders offerte aan te vragen. Aangenomen werd een voorstel een bij drage te verlenen ad f. 700 ter verbou wing van de schuur bfj de eendenkooi. Aangenomen werden voorts de nieuwe tarieven voor het gebruik van het ge meentelijk gymnastieklokaal. Ook werden de normen gewijzigd voor toekenning van tegemoetkoming in de vervoerskosten van kinderen, die elders de lagere school bezoeken. PRE-ADVIES. In de vorige vergadering werd een pre-advies aangehouden omdat men dit wilde bespreken in tegenwoordig heid van de burgemeester, die toen met vakantie was. De heer Van Vliet merkt op, dat hU in het pre-advies een min der prettige opmerking had gevon den. Hfj vraagt zich af waarom deze opmerking erin staat, omdat het met het pre-advies eigenlijk niets te ma ken heeft. Hfj ziet het dan ook als een prik op de raad naar aanleiding van een vroeger door een der raads leden gedane uitlating. Kleine prikkels kunnen de raad een onaangenaam ver loop doen hebben, aldus de heer Van Vliet en hfj zou graag zien dat derge lijke zinsneden voortaan achterwege zullen blijven. De voorzitter antwoordde, dat het niet de bedoeling was geweest stotend 'te zfjn, doch slechts als een herinnering aan de vroegere uitlating, die op zijn verzoek niet was teruggenomen. Destijds werden de bewoners van de leden als de ..gewone man" betiteld en deze uitdrukking werd in het pre vail Beveringkstraat door een der raads- advies herhaald. Nadat wethouder Dekker nog had op gemerkt, dat indien B. en W. zich moe ten onthouden van uitdrukkingen, die de raad prikkelen, de raad zich ook moet onthouden van uitlatingen, die B. en W. prikkelen, stelde de voorzitter voor tot de zakelijke behandeling van het pre advies over te gaan. Het pre-advies was opgesteld naar aanleiding van een gezamelijk schrij ven van de bewoners van de Van Beverningkstraat en de Burgemeester Nederburglaan tégen de doortrekking van de Van Beveringkstraat. Een meerderheid van het college was echter vóór de doortrekking en de raad was het met de mening van deze meer derheid eens. RONDVRAAG. Bij de rondvraag deelde de heer Schee pers mede. dat hij in de krant gelezen had over een plan van uitbreiding van Onderzoek Katwijkse haven nog gaande (Van onze Haagse redactie). De regering heeft nog geen beslissing genomen over de verbetering van de buitenhaven te Scheveningen. zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Maar. zo vervolgt de minister, de in middels noodzakelijk gebleken beper king op de overheidsinvesteringen zal een beslissing in gunstige zin niet be vorderen. Het door de betrokken ministerie in gestelde onderzoek over de wenselijkheid van de aanleg van een haven te Kat wijk is nog gaande. De wethouder van economische zaken van Den Haag en reders zouden het zeer betreuren indien de verbetering van de haven achterwege zou blijven. Voor Scheveningen is de uitvoering van het plan een levensbelang. BOSKOOP ONGEVAL OP DE WEG De heer J. van Sermond. ontvanger der gemeente Boskoop, reed gistel-mid dag per rijwiel ter hoogte van de Gale rij in de richting van de Nieuwstraat. Een aantal jongens speelde op het ter rein in de Galerij en op de weg. Waar schijnlijk doordat één van deze jongens een stuk hout op de weg gooide en dit het voorwiel van de fiets raakte, kwam de heer Van Sermond te vallen. De dok ter constateerde een vrij ernstige ver stuiking van de pols. De fiets werd be schadigd. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 maart. Groenteveiling: waspeen A 3756, Idem B 4350. witlof A 2431. idem B 1113, knolselderle 13. RIJNSBURG, 19 maart. Veiling Flora; Tulpen per bos: Copland 5075. G. Har vest 4575, Her Grace 3540, Denbola 3040. Cornlforis 3543, Hillegarde 28 34, Snowdon 4065, Campflre 4560, Mr. Herbert 60—80, W. Sail 5060, W. Virgine 7080, Red. Campignon 75140, E. Eddy 3052, v. d. Eerde 3860, Queen of the Night 5070. Beatrix 4055, Prunus 45 70. Allbright 40—65, C. Huil 4565. Ossie o Walde 5075, Montgomery 5570, Dub bele Tulpen 2544. Krelage 3034, Monte Come 80—90. Brill. Star 20—23, Lafeber 2044. Alberio 3643. Narcissen: King Alfred 11>16, Carlton 1019, Rembrandt 1115, Scarlet Eleg. 16—22. Koster 11—16, Poetaz L. 18—26. Actea 2634, Sempre Avantl 3038, Nar cissen koude grond per 100 70'20. Blau we Druifjes 1323, Fresia 2040, Anemo nen 250—370. de gemeente Leiden, waarbij ook een ge deelte van Warmonds grondgebied be trokken zou zijn. Hij vroeg of het niet raadzaam was zich hier eens in te gaan verdiepen. De heer Van Vliet vraagt of er goed keuring is om woningwetwoningen te mogen bouwen in het plan Leevliet. Te vens informeert hij naar de goedkeu ring van de aanleg van centrale ver warming in de R.-K. Jongensschool. De voorzitter zegt toe naar beide aangele genheden nog eens te informeren bij de Provincie. Dp heer Van Schie tenslotte infor meert nogeens naar de nieuwe slang aan de handpomp in d? Zwanenburgerpolder en of de toegezegde hulpverlening door Leiden ingeval van brand aldaar al op papier staat. Voorzitter antwoordde dat een schrif telijke bevestiging uit Leiden nog niet binnen is en dat betreffende de nieuwe zuigslang offerte is aangevraagd dooi de commandant van de brandweer. Niets meer aan de orde zijnde werd dc openbare vergadering gesloten en ging de raad over in besloten zititng. Minister Staf antwoordt Geen terugtrekking Amerikaanse troepen Bjj de voortzetting van de behan deling in de Eerste Kamer van de begrotingen 1957 van het Departe ment van Oorlog en van Marine be antwoordde minister Staf vanmorgen diverse vragen. De minister legde er de nadruk op dat de Nederlandse krijgsmacht se dert 1950 een grote verandering heeft ondergaan. De toestand is thans zo dat leger, luchtmacht en marine de toets der kritiek in ieder opzicht kun nen doorstaan en hoog genoteerd staan btf de NAVO-autoriteiten. Spreker achtte een neutraal Duits land een dodelijk gevaar voor de vrij heid van het Westen en meende, dat al het mogelijke moet worden gedaan om dit te verhinderen. Een terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa is niet te vrezen. Aangaande de benoeming van gene raal Speidel wees de minister erop dat deze nog een tweetal chefs boven zich heeft. Engeland heeft zich bereid ver klaard zijn plannen te wijzigen en re kening te houden met de bezwaren van generaal Norstadt met betrekking tot de vermindering der Engelse strijdkrachten op het continent. De vermindering van de Engelse troepen zal dit jaar uitsluitend betrekking hebben op verzorgseenheden en aan de strijdende eenheden zal nauwe lijks worden getornd. De Engelsen zullen dus hun vier divisies handha ven. In de komende maanden zal een stu die worden gemaakt van de bezuini- gings-mogelykheden die een moderne oorlogvoering kan bieden. De Britse re gering heeft zich overigens verplicht de NAVO op de hoogte te houden van alle wijzigingen, die zij in de toekomst zou willen aanbrengen in de Engelse divi sies in Europa. Nederland, aldus de minister, zal binnenkort raketwerpers ontvangen, waarmee zowel gewone projectielen als atoomprojectielen kunnen worden afgevuurd. De territoriale verdediging zal wor den versterkt door mobilisabele divi sies, die thans een andere plaats heb ben gekregen. Prijsvraagpuzzel in krant 'k overtreding Loterijwet Boete van f 100.— in principiële zaak De kantonrechter te Amsterdam, mr. H. W. Huizinga. heeft in de eerste zaak die gediend heeft als gevolg van het op treden der Justitie tegen kansspelen in persorganen, de directeur van een te Amsterdam verschijnend landelijk dag blad, waarin wekelijks de puzzel „Kruis of munt" staat, terzake van overtreding van artikel 1 der Loterijwet veroordeeld - overeenkomstig de eis - tot een boete van f. 100 subsidiair 10 dagen hechtenis. Hoewel zeer aannemelijk, is nog niet bekend of tegen dit vonnis hoger beroep zal worden aangetekend. Ereprijs affiche-wedstrijd Voor jeugdige schilder Wim Nijhof (Van onze Haagse redactie) De jonge schilder Wim Nijhof uit Winterswijk heeft te Den Haag van de directeur-generaal voor dc mid denstand, dr. W. L. Groeneveld Meyer de ereprijs ontvangen voor de beste affiche. De wedstrijd was georgani seerd door de Stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf en de Ver. Nederlands Fabrikaat. Ruim 400 jongens hebben aan de wedstrijd meegedaan. Zij kregen de zin „Wat Nederland maakt mag er zijn" en moesten met dit woordenmateriaal" geheel naar eigen inzicht een affiche ontwerpen. De ontwerpen waren over het alge meen origineel en vaak bijzonder goed afgewerkt. De technische school te Winterswijk ontving voor de prestatie van zijn leer ling Nijhof een zilveren palet, dat door de leerlingen van de school voor zilver smeden te Schoonhoven is vervaardigd. De eerste, tweede en derde prijs wer den resp. behaald door W. G. J. Wie- cherink uit Goor J H. Tragter uit Winterswijk en A. F. C. Bergen uit Voor burg. BEURSOVERZICHT Kon. Olie vast AMSTERDAM, 20 maarl| Er was vandaag levendige handel in aandelen Kon. Olie. Van tijd tot tijd plegen er geruchten ter beurze de ronde te doen over een bonusuitkering. Dit was ook vandaag het geval. Voor Lon- dense rekening (waar het bonus-geruchl vandaan kwam) werd 's morgens reeds gekocht en liep de koers op van f. 170 tot f. 171. Bij opening vanmiddag wer den de aankopen voortgezet. Ook Parijs en Brussel toonden belangstelling voor Viet fonds. Tussen een prijs van f- 170.80 en f. 171.30 werden de stukken verhan deld. In verhouding tot gisteren bete kent dit een verhoging van circa f. 2.— en ten opzichte van pariteit New York lag Kon. Olie ruim f. 1.beter. In de overige internationale waarden ging hoegenaamd niets om. Philips -2 op 247, Aku eveneens -2 op 186. hetgeen voor dit fonds een laagterecord sinds een jaar geleden betekent. Unilevers prijs houdend. Van de cultuurwaarden kon Deli Mij. zich 2 punten herstellen en kwam op 93?% Amsterdam Rubber onveranderd. Staatsfondsen goe<d prijshoudend. Scheepvaartwaarden fractioneel lager behalve voor Rotterdamsche Lloyd, die 1727» ex 12 Vi dividend noteerde, tegen gisteren 1837% De aandelenemissie van de N.V. Indola te Rijswijk, groot f. 555.500, alsmede de uitgifte van 5'/2% obligaties, groot f. 11/4 miljoen, was voor de beurs een grote verrassing. Het dividendvoorstel van de N.V. Indola van 12% in contanten over 1956 tegen 12% (waarvan 10% in aandelen) in 1955 had op de koers van de aandelen hoege naamd. geen invloed. Vandaag was de laatste dag van "de handel in claims Ned. Overzee Bank: adviesprijs f. 20. WISSELKOERSEN Amsterdam. 20 maart Londen 10.63%—10.63%; New York 3.82 3.82HMontreal 4.00%—4.00%Parijs 1.0790—1.0800: Brussel 7.56%—7.57%; Frankfurt 90.61—90.66; Zürich 86.79— 86.84; Zürich (vr. frcs> 89.24%_89.29%; Stockholm 73.56%—73.61%Kopenhagen 54.74'—54.79%; Oslo 53.28—53.33: Mi laan 60.51 60.56%Wenen 14.61— 14.62. Beurs van Amsterdam Woensdag 20 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% 83 L Ned. *51 3% 92% 92% Ned. '53 (3%) 91 90% Ned. '56 3% 91A 91 Ned. '48 3% 86 85% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87 87% Ned. '55 II 3% 87%? 87% Ned. '47 3% (3) 87-& 87% Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 94% 93 Investeringscert. 3 91% 91 Ned. 62-64 3 91% 92% Cert. NWS 6bi7i 66 A Indië '37 A 3 88% 88 Grootboek '46 3 87 1 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 41% 42 Nat. Handelsbank 105 106 Ned. Handelsmij. 163 162 A'dam Rubber 76% 76% Deli Mijen (Ver.) 91 93 H.V.A87 89 Java Cult53 53 Senembah 67 67% Vorstenlanden 24% 25! A.K.U188 y4 186% Berkel's Patent (v.) 1691,4 170 Calvé Delft cert. 298 297 Kon. Pap. v. Gelder ïgp/. J923- Hoogovens cert- 290 292 Müller en Co. N.B 307% 307 Ned. Kabelfabr264 265 Philips 248% 246% Philips pref148% 148% Unilever 356 355% Wilton Feyenoord 219 220 Biliton 2de r 230% 231% Dordtse Olie gew.833% 843' Kon. Olie (f.20.—) 169.90 16170 idem (50 A f. 20.—) 169.30 170.90 Holl. Amerlkalijn 167% 166% Java China Paket183 185 Kon. N Stoomb. 153% 153% K.P.M162% 162 Ned. Stoomv. Mij.211% 210% v. Ommeren cert. 280 279% Kon. Rott. Lloyd 183 172 exd. Ned. Scheepv. Unie 177 176% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3... 91% 91% Den Haag 1937 1 3 13 Leiden 1947 91% R'dam '57 I-III 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 99% Premieleningen A'dam '33 3 104% A'dam '51 2% 93 95 A'dam '56 I 2% 92 92 'Adam '56 II 2% 100% 101% Eindhoven '54 2% 87 86 Enschede '54 2% 87 86% Den Haag '52 12%. 95% 95% idem II 2% 100% 100% R'dam '52 I 2% 97 96% idem II 2% 96L Utrecht '52 2% 97 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 202% 203 H.B.U. eert202 201 Rott. Bank 170% 170 Twentsche Bank 175 174 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 246 244 L Borneo Sum. HM ij. 73 Ned. G. en Sp. fabr. 180 180 Kon. Ned. Grofsm. 106% 10613 Internatio 91 91% Rott. Droogdok Mij. 568 580 B Tieleman en Dros7% 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 63 64 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 18 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 32% Intern. Nickel 104% 105 Anaconda 64% 64% Bethlehem Steel 166% 168% Cities Service 60% exd. 61% General Motors 40 39 Kennecott lliy* 112% Republic Steel bOVs 51% Shell Oil 82 81% Union Pacific 28 Un. States Steel 58% exd. 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 19/3 Edelmet. Kon. AA 65 Pref. w.a. Idem 71 71 Electrolas B324% Holl. Constructie 370 372 Ing. bur. v Bouwnijv 120 Int. Kunststof f. Ind 42% 42 L Leidsche Wolspirm 260 257 Sikkens Lak B 460 470 Ver. Touwfabrieken 156% 157 GB Wemink's Betonm. 87% Van Wijk Textiel 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4