IN ENGELAND DREIGT NU OOK NOG EEN SPOORWEGSTAKING Mevr. Meir sprak met Foster Dulles en secr.-generaal Hammarskjöld WEERBERICHT De gehele natie wordt slachtoffer en de concurrentie lacht, waarschuwt Macmillan Wie wél? Soewirjo wordt geen premier Denen en Noren trekken zich terug als er gevochten wordt De heer Sp eekenbrink wordt gouverneur der Ned. Antillen 96ste jaargang DINSDAG 19 MAART 1957 No. 29090 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Londen) Zwart is de wolk, die boven Engeland hangt: een algemene scheeps- bouwstaking, een reeds aangekondigde staking in de metaalindustrie en misschien ook nog een spoorwegstaking. Achter de schermen doet de Engelse regering pogingen beide partijen betrokken bij de staking in de scheepsbouw, tot elkaar te brengen. Vol gens de minister van Arbeid, Macleod, is de kloof tussen beide zijden geenszins onoverbrugbaar, temeer omdat zij tenslotte toch aan één tafel zullen moeten gaan zitten. De regering beschouwt de scheepsbouwstaking en de andere drei gende stakingen als mokerslagen, welke Engelands economisch herstel voor jaren kunnen vertragen. Deze industriële conflicten kunnen elke hoop op betere begrotingen in de komende drie jaar teniet doen! Minister-president Macmillan heeft in een grote rede te Leicester gis teravond scherpe kritiek uitgeoefend op al degenen, die menen dat zoals vroeger dagen de industrie zijn eigen conflicten kan uitvechten. Thans dreigt de natie er 't slachtoffer van te worden. Slechts de buiten landse concurrenten kunnen er profijt van trekken. Macmillan deed een beroep op alle betrokkenen om de een of andere vorm van bemiddeling te aanvaarden. Veel gelijkenis met werkstaking van 1926 Helaas is de stemming nog altijd zo, tenminste bij de fanatici, die de toon aangeven, dat men het elkaar aan beide zijde wil „inwrijven". Een hopeloze geestesgesteldheid in een modern tijds gewricht. De werkgevers hebben weliswaar op het laatste ogenblik een onpartijdige bemiddelaar aanvaard en toonden zich bereid elke door deze aanbevolen loons verhoging te aanvaarden. Dit was reeds een belangrijke concessie jegens de bon den, welke tot dat moment nul op het request hadden ontvangen. De bonden wilden echter, dat de werkgevers van te voren een bedrag zouden noemen. Om zeker te zijn dat er inderdaad van een verhoging sprake zou zijn. De regering doet thans alles om een uitbarsting van een staking of een reeks van stakingen in de metaalbedrijven te voorkomen, waarbij drie miljoen arbei ders betrokken kunnen worden en welke praktisch het gehele Engelse bedrijfsle ven zouden aantasten! Indien daarbij dan nog een spoorwegstaking komt, wel ke ook al in de lucht hangt, dan is de maat vol en is de situatie van de alge mene werkstaking van 1926 al zeer dicht genaderd. „Poolse staatskas is leeg", zegt minister Onrust in houtindustrie Op een dezer dagen in Warschau ge houden congres van arbeiders in de houtindustrie en de bosbouw is gezegd, dat men een staking zal uitroepen als de lonen niet worden herzien, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. De minister van Bosbouw en Houtindustrie. Dab-Kociol, zei dat de staatskas leeg was. „De neiging tot staken moet ge camoufleerd worden", zei hij. „want wij bouwen het socialisme op onze eigen manier op onder het wantrouwend oog van onze buren. Elke onlust kan de lont in het kruit werpen en een tweede Hongarije veroorzaken" Voroshilov komt naar Indonesië Ook chef-staf V.S. Maxwell Taylor Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag hekend gemaaktdat de president van de Sovjet-Unie, Voroshilov, be gin mei in Indonesië wordt verwacht voor een staatsbezoek van 17 dagen op uitnodiging van president Soe- karno. De Russische president zal worden vergezeld door een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. Het gezelschap zal bezoeken brengen aan Bandoeng, Djokjakarta, Soerakarta. Soerabaja. Bali en Medan. Zoals bekend, bracht president Soe- karno vorig jaar een bezoek aan de Sovjet-Unie. m Voorts maakte het ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend, dat generaal Maxwell Taylor, de chef-staf van het le ger der V.S. in april in Djakarta wordt verwacht. Dc generaal maakt op het ogenblik een reis van drie weken door het Verre Oosten en de gebieden van dc Pacific. Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MAART Zon op: 6.4li uur: onder: 18.55 uur. Maan op: uur: bnder: 8.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.05 en 18.29 uur. Laagwater te 1.51 en 14.19 uur. Minister Macleod heeft vandaag de vertegenwoordigers van beide zijdén in het dreigende conflict in de metaal industrie afzonderlijk bij zich genodigd. Er lijkt hier nog iets te redden, aange zien het mogelijk is dat de bonden een algemene stopzetting van de metaalbe drijven willen vermijden. Maar de kans op voorkoming van de staking is zeer gering. Verder loopt de toestand echter pa rallel met de scheepsbouw, omdat nage noeg dezelfde bonden de acties in han den hebben! Ook de metaalbewerkers eisen 10 meer loon. terwijl ook de werkgevers elke verhoging hebben ge weigerd. Koersdaling van hef pand De staking op de Engelse scheepswer ven heeft maandag de koers van het pond sterling doen dalen. Door verko pen van bezitters van ponden op het Europese vasteland en elders in het bui tenland daalde de koers voor het eerst sedert januari j.l. tot beneden de 2.79 dollar per pond sterling. Ook op de effectenbeurs waren de ar beidsconflicten van invloed. Zij deden daar de koersen van staatsfondsen en van vooraanstaande industriële aande len dalen. Solidariteif elders De Belgische metaalbewerkersbond heeft zijn leden in Antwerpen opgedra gen geen werk te verrichten aan even tuele schepen, die wegens de staking in de Britse scheepsbouw naar België wor den gebracht. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deense metaalbewerkers een soortgelijk besluit hebben genomen. Ook het Algemeen Vakverbond (CGT) in Frankrijk heeft er bij zijn leden op aangedrongen scheepsbouwwerk uit En geland te weigeren. De m in isterslijst is nu gereed Gisteravond heeft de Indonesische kabinetsformateur Soewirjo voorzitter van de Nationalistische Partij een onderhoud gehad met president Soekarno. Nadat Soewirjo het paleis had verlaten deelde hij mede geen minister presidennt te zullen worden. „Ik ben er niet voor geschikt", zei hij. Soewirjo deelde eveneens mde dat Soekarno het nieuwe regerings programma had goedgekeurd, maar details wilde hij in dit stadium niet meedelen. De formateur deelde mede dat hij de ministerslijst gereed had, maar nog geen namen wilde noemen. Op een vraag of de Masjoemi deel nam aan het kabinet, zeide Soewirjo: „Laten we het daar later liever over hebben". Vanavond zal Soewirjo opnieuw een onderhoud met Soekarno hebben. in de gebieden buiten Java waar de revoltes waren uitgebroken zeer hoog in aanzien stond en dat, als de Masjoemi niet in de regering wordt uitgenodigd, het zeer moeilijk zal zyn de moeilijk heden te overwinnen. Het „grootste struikelblok" Betrouwbare kringen in Djakarta deelden mede dat het door president Soekarno goedgekeurde programma o.m. het instellen van een Nationale Raad van Advies behelst waarin ook de com munisten zitting zouden hebben. Deze Raad zou het door Soewirjo geformeer de kabinet adviseren inzake het oplos sen van de problemen geschapen door de militaire revoltes op Sumatra en Oost- Indonesië en Borneo. De ondervoorzitter van de Nahdatoel Oelama. K. H. Dahlan, verklaarde giste ren, nadat hij een onderhoud met Soe wirjo had gehad, dat de Masjoemi juist Deze verklaring werd in kringen van politieke waarnemers algemeen het „grootste struikelblok" genoemd voor Soewirjo, die zich nu in de positie be vindt waarin hü door het uitsluiten van de Masjoemi moeilijkheden met de Nahdatoel Oelama krijgt, en door het uitnodigen van de Masjoemi de communisten tegen zich in het harnas jaagt. (Men zie ook elders). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Uniforme en sobere 4 mei-herdenking De Commissie Nationale Herden king heeft in grote lijnen een sche ma vastgesteld voor een uniforme, sobere herdenking van de in de laatste ivereldoorlog gevallenen op de avond van de 4e mei. 18.00 uur: Van dat tijdstip zal van alle openbare gebouwen de nationale drie klem- halfstok hangen. De Neder landse bevolking wordt dringend ver zocht dit voorbeeld te volgen. 19.30 uur: Aanvang van een „stille tocht" - waaraan een ieder zonder uitzondering of voorkeur kan deelne men - naar het oorlogsmonument, waar geen toespraken zullen worden gehouden. De weg naar deze plaats zal te voet en in volkomen stilzwij gen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. 19.45 uur: De klokken van alle kerken beginnen te luiden. Zij staken hun activiteit eerst om dertig seconden voor acht uur. wanneer in de meeste plaatsen de straatverlichting zal gaan branden ten teken, dat nog slechts enkele ogenblikken resten voor de 2 minuten stilte, die om 20.00 uur pre cies in acht zullen worden genomen. In aansluiting met deze plechtigheden zullen in kerken of andere gebouwen van elke gemeente herdenkingsbijeen komsten worden belegd. Dc „Horecaf" heeft ziin leden ver zocht op zaterdagavond 4 mei van 7 tot 9 uur het cafébedrijf tot het minimale te beperken, de buitenverlichting van 7 uur af te doven en in de lokaliteiten geen andere muziek ten gehore te bren gen dan die van de officiële Neder landse radioprogramma's. De Neder landse Bioscoopbond heeft haar leden geadviseerd de theaters op de betref fende avond van 6 tot 9 uur te sluiten en gedurende die avond geen lichtre clame te bezigen. Het hoofdbestuur ver trouwt erop. dat de leden aan deze op roep gehoor zullen geven. Voortdurend wordt in Gaza ge-1 te met spandoeken verzamelde zich aemonstreerd tegen de daar gesta- voor het VN-hoofdkwartier. tioneerde VN-troepen. Deze menig- Het Amerikaanse leger heeft een nieuw model mijn-detector ontwor pen. Het instrument wordt op de voorzijde van een jeep bevestigd en is zo geconstrueerd, dat het de auto ogenblikkelijk stopt wanneer het boven een zich in de grond bevin dende mijn komt. Beide mannen verklaarden uit Gaza te zyn gevlucht uit vrees voor de zelf moord-commando's, die hen beschuldig den van collaboratie met Israël. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Defensie zou volgens Radio-Jeruzalem hebben verklaard, dat in het gebied bij de grens met Gaza, De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Meir, heeft gisteren achtereenvolgens een gesprek van een uur met haar Ameri kaanse collega Foster Dulles in Washington gehad en een onderhoud in New York met de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld, dat ongeveer twee uur duurde. Na het overleg van mevr. Meir met Dulles volgden nog beraadslagingen van anderhalf uur tussen een Israëlische delegatie en hoge Amerikaanse ambtenaren. De Israëlische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Abba Eban, had bovendien nog geruime tijd een onderhoud met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Rountree, die speciaal de zaken van het Midden-Oosten behandelt. Mevr. Meir gaf uiting aan de grote be zorgdheid van Israël over de terugkeer van de Egyptenaren naar Gaza. Foster Dulles verklaarde, dat de Verenigde Staten hun invloed zullen aanwenden om vrede en rust in het gebied van Gaza te bewaren. Na afloop van haar gesprek met Ham marskjöld zei mevr. Meir, dat de toe stand grondig is besproken. De Israëli sche afgevaardigden hebben er de aan dacht van de secretaris-generaal op ge vestigd, dat Israël er niet mee kan in stemmen, dat een oorlogvoerend Egypte naar Gaza terugkeert. Hammarskjöld zou heden naar Cairo vertrekken voor be sprekingen met president Nasser van Egypte. Zowel van Noorse als van Deense zijde is bekend gemaakt, dat de contingenten van deze Scandinavische landen, die deel uitmaken van het internationale politie- leger, onmiddellijk zullen worden terug getrokken als tussen Egypte en Israël opnieuw een oorlog zou uitbreken. Zowel de Deense als de Noorse soldaten zijn namelijk alleen met lichte wapenen voor politie-actie uitgerust en niet voor vol ledige oorlogsoperaties. Israël pakt „infiltranten" Radio-Jeruzalem heeft bekend ge maakt. dat twee gewapende „infiltran ten" uit het gebied van Gaza op Israë lisch grondgebied zijn gearresteerd. Politie schoot «lronkeman in buik Na zware bedreiging In Alblasserdam is 's avonds een man door een politieman in de buik geschoten. Omstreeks zeven uur kwam de 21-jarige A. Boer dronken bij zijn ouders thuis. Er ontstond een woordenwisseling en daarbij bedreig de de zoon zijn ouders met een mes. Zij vroegen assistentie van de Rijks politie. Twee politiemannen tracht ten Boer tot rede te brengen en sommeerden hem het mes waarmee hij hen bedreigde neer te leggen. Inplaats van dit te doen kwam de man met het mes op de politiemannen af. dreigend hen te zullen neersteken. De politiemannen kenden Boer zeer goed en achtten hem inderdaad in staat zijn bedreigingen waar te maken. Daar om trok een hunner zijn pistool en vuurde op Boer. Deze werd in de buik getroffen en zwaar gewond. Hij werd overgebracht naar het R.-K ziekenhuis te Dordrecht, waar hij werd geopereerd. Op het ogenblik maakt de man het naar omstandigheden redelijk wel. Naar de politie mededeelde is Boer reeds verscheidene malen met haar in aanraking geweest. Hij heeft vijf jaar in een opvoedingsgesticht doorgebracht. waar een Israëlische tractor werd opge blazen, drie landmijnen zijn gevonden. Sporen leidden naar de wapenstilstands grens. Bij de mijnexplosie hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Arabië en de Golf van Akaba De Saoedi-Arabische minister van Bui tenlandse Zaken, kroonprins Feisal, heeft gisteren in Cairo verklaard, dat zijn land zich „met alle ter beschikking staande middelen" zal verzetten tegen internationalisatie van de Golf van Akaba. Minister Feisal was op weg naar Tu nesië om de viering van de onafhanke lijkheidsdag bij te wonen. In de Egyp tische hoofdstad sprak hij met president Nasser over de kwestie-Gaza. De verklaring van minister Feisal on derstreepte nogmaals de verklaring van Saoedi-Arabië, vorige week, dat het zich zal verzetten tegen de doorvaart van Is raëlische schepen in de Golf van Akaba. In gezaghebbende Egyptische kringen is voorts vernomen, dat ook Egypte zich tegen de doorvaart van Israëlische sche pen heeft gekant. Naar aanleiding van berichten, dat Israël geweld zou gebruiken indien po litieke middelen zouden falen om Egypte uit Gaza te krijgen, zei Feisal, dat hij in de tegenwoordige crisis „Israëlische actie niet onmogelijk achtte". Thans buitengewoon gezant te Washington (Van onze correspondent in Washington) De thans 51-jarige heer A. B. Speekenbrink, die als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister belast is met de behartiging onzer economische zaken aan onze ambassade in Washington is bij K b. met ingang, waarop hij zijn ambt aanvaart, benoemd tot Gouverneur van de Nederlandse Antillen. Men kan de heer Speekenbrink wellicht het best beschrijven als een man met nuchtere werkelijkheidszin. Dat bleek wederom toen wij hem in een exclu sief onderhoud de vraag stelden wat hij in zijn nieuwe functie het voornaamste achtte. De toekomstige gouverneur beseft duidelijk, dat zijn ambt een nieuw aspect heeft gekregen, nu het nieuwe Rijksverband tot stand is gekomen. Hü gaat daarom naar Curacao met grote onbevangenheid en zal in de nieuwe situatie naar bevind van zaken handelen. Tot dusverre is de heer Speekenbrink werkzaam geweest op economisch ter rein. Hij deed in 1933 zijn doctoraal aan de Handelshogeschool in Rotterdam en trad daarna in dienst bij het ministerie van Economische Zaken. Gedurende de oorlog was hij belast met diverse taken voor de Nederlandse regering in Lon den. Hij vertegenwoordigde tijdens en na de oorlog ons land op verschillende internationale conferenties en was bo vendien van 1950 tot 1952 economische vertegenwoordiger voor Nederland in Djakarta. Aan de ambassade in Washington zal de heer Speekenbrink zeer worden ge mist. Op onze vraag welke werkzaam heden hem in het bijzonder hebben ge ïnteresseerd tijdens zijn vierjarig ver blijf in de Amerikaanse hoofdstad, ant woordde hij dat de opbouw van het Nederlandse handelsapparaat met han delscommissarissen in diverse steden zijn grote belangstelling heeft gehad. Bovendien heeft hij achter de scher men grote steun verleend aan de vesti ging van Amerikaanse bedrijven in Nederland. De laatste tijd heeft hij veel te doen gehad met het sluiten van de tweede bilaterale atoomovereenkomst tussen Nederland en Amerika. Veel energie heeft de heer Speeken brink ook besteed aan de luchtvaarton derhandelingen met de Ver. Staten. Gelijk bekend worden deze onderhan delingen. die het vorig jaar zijn vastge lopen, thans heropend. Naar men mag hopen, is thans de laatste fase in de besprekingen bereikt en in het Nederlandse kamp heerst een gematigd optimisme over de afloop. De heer Speekenbrink, die vrijdag naar Nederland vertrekt, is thans uit onze delegatie getreden. Hij zal dus het pluk ken van eventuele vruchten aan ande ren overlaten Zoals gebruikelük. is wederom een katholiek aangewezen voor het gou verneurschap van de Antillen. Het is steeds de opvatting van de heer Speekenbrink geweest, dat een hoog geplaatst diplomaat beter geen lid van en politieke party kan zijn. Vandaar la» de nieuwe gouverneur ook geen lid s van de KVP. 'Ie heer Speekenbrink is gehuwd en ■eeft vier kinderen. Hij zal alleen vergezeld van zijn eehtgenote naar Curacao gaan. De jongste twee kinde ren zullen hun studie in de Ver. Staten voltooien.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1