Lezers schrijven Laatste Berichten Leiderdorps zwembad wordt door vereniging geëxploiteerd Raadsfractie KVP maakte enige bezwaren 96ste jaargang Maandag 18 maart 1957 Derde blad no. 29089 De Franse franc De laatste plannen van de Franse regering om aan haar moeilijkheden het hoofd te bieden door een algemene invoerbelasting van 15 zal haar. vrees ik, niet helpen en integendeel smokkel, omkoperij en corruptie in de hand werken. De Franse frank Is blijk baar zeer sterk geïnfleerd; het zal het beste zijn dat te erkennen en dienover eenkomstig te devalueren. Dat werkt even goed als 15 inkomend recht en 15 exportpremie. Immers importeurs, die uit het buitenland wensen te im porteren. rekenen dan 15 slechter af, krijgen 15 minder in eigen geld be taald: exporteurs uit Frankrijk krijgen dan 15 meer francs voor hun ex porten. Daar zou nog een ander voordeel aan verbonden zijn. De Franse overzeese ge biedsdelen zouden voor hun produkten in het buitenland 15 meer francs krijgen en hun importen uit Frankrijk zouden concurrerend met het buiten land afgerekend worden. Zij zouden in Frankrijk concurrerend kunnen kopen. Hoogachtend. G. C. A. VAN DORP. Katwijk-aan-den-Rijn. Ons Grunnegerlaand Optreden van eigen cabaret Om eens van achteraf te beginnen en dat kan ook zijn goede zijde hebben zei de voorzitter van „Ons Grunne gerlaand". de heer H. A. Vriend, toen hij na afloop van het optreden van de eigen cabaretclub allen, die aan het welslagen hadden deelgenomen, harte lijk dank bracht, dat een vereniging, die in staat blijkt bij voortduring een eigen zangclub, een eigen toneelvereniging en een eigen muziekgezelschap er op na te houden, waaruit dan weer een cabaret kan worden gevormd, er nog niet zo slecht voorstaat! Dat is wel bijzonder juist gekenschetst, want uit het bestaan van al die onderdelen, blijkt immers een vaste kern aanwezig te zijn van toege wijde leden, die iets voor de vereniging over hebben en zodoende zorgen voor een florissant verenigingsleven, al zal dit natuurlijk altijd nog voor uitbreiding open blijven staan. Het cabaret, samengesteld uit de ge noemde drie zuilen van ,.Ons Grunne gerlaand". heeft zaterdagavond in de ge heel gevulde Jacobazaal van Den Burcht weer eens proefondervindelijk bewezen, een avond gezellig en aangenaam te kunnen vullen. Onder de titel ,,'t Is sik-' kom veurjaor" was inderdaad een keurig program ineengezet. Men zag koning Winter verdrijven door de Lente-konin gin en haar trawanten, het zangkoor, onder leiding van de heer F. Riks. zong de lente in en deed zich ook in andere lenteklanken horen. Daarnaast brach ten enkele tonelisten een viertal korte schetsjes, samengesteld door de heer Boekhout, met een onverwacht flitsend einde. En tenslotte voerden de Tiedver- drievers ons mee naar het land der zigeuners en vervolgens naar het zon nige Italië. Het geheel onder leiding van de heer G. J. Enzerink, die alle eer heeft van zijn werk, dat niet te laag mag worden aangeslagen, want zo'n •program kost heel wat voorbereiding en toewijding! Geen wonder, dat dit zo aardig ge mengd program er in ging bij de vele aanwezigen als de Groninger „kouke" op de neijaorsviside. Als gast trad bo vendien nog op de heer H. Klevering met zijn accordeonnummers fluiten en xylofoon. Bij het laatste werd hij op bijzonder prettige wijze begeleid op de piano door de heer J. Verbree, uit Rijnsburg. Trad Hans Klevering reeds enige malen alleen op voor de radio, we hebben zo'n vermoeden, dat Jan Verbree nog wel eens naast hem zal komen! Na afloop volgde natuurlijk nog een gezellig dansje. Volgende maand volgt weer de sluiting van het seizoen met het optreden van de toneelclub, die een aardig blijspel over het voetlicht zal brengen. „DE HAND AAN DE BAND". Onder auspiciën van de Leidse Auto bandencentrale L. Berk en Zn. verzorgde de N.V. Utrechtse Bandenonderneming zaterdag in „Den Burcht" een film avond. Na een inleidend woord van de heer J. Klaverdijk van de U B.O. werd een in teressant filmpje vertoond over het werk van de ijspatrouilles, die zich be zig houden met het opsporen en ver wijderen van ijsbergen. Hoofdschotel van deze avond was de vertoning van de film „De hand aan de band", waar door de vele aanwezigen een indruk kregen hoe van een versleten autoband weer een volwaardig produkt wordt ge maakt. Aan de hand van enkele cijfers werd aangetoond, dat een dergelijk pro ces een belangrijke besparing geeft op de uitgaven van banden. Volgens ge schatte gegevens bedroeg deze besparing in 1956 voor ons land circa f 30 miljoen, t.w de waarde van 80.000 nieuwe truck banden en ongeveer 100.000 nieuwe per sonenwagenbanden, welke nu niet wor den aangekocht. In de Ver. Staten (507o van het wereldverbrulk aan banden!) werden in 1955 33 miljoen banden ver nieuwd, dit is ruim 33% van de afzet aan nieuwe banden. Na afloop van de filmvertoning volgde nog een gezellig samenzijn. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Gen. II de heren A. M. Leeman (Leiden), F. Ch. M. Th. Palmen (Klimmen L.) en A A. de Zeeuw Cs-Gravendeel); semi- artsexamen de heren H. Backer (Lei den) en G. Mojet (Warmond): arts examen mei. M. J. Fontein (Haarlem), de heer J. Th. Sard (USA), en de heer P. H. M. Strijkers (Maastricht). Geslaagd voor het doct.ex. Klassieke Letteren de heer T. Moulijn (Amster dam). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Eduard Frans Kaspar. an. van D. Gold berg en M. A. Guggenbül; Cornells Alber- tns Marlnus, zn. van M. Johannes en M. Heemskerk: Johanna Hazina. dr. van G. F Vink en J. P. H. van Rhee; Richard Nicolaas. zn. van N. Mol en C. Smit; Tjerk Romke Gerard, zn. van T. van der Hauw en G. E. Bakker; Maria Johanna Lucie, dr. van A. P. C. Mol en A. M. Otten: Hendri- ka Johanna Adrlana. dr. van H. Holle- man en S. Wijnhout. GETROUWD R. J. Goblus en M. J. Meihuizen. OVERLEDEN. W. J. E. L. Pleters Graafland. 63 jr., huisvr. van G. J. P. Verschoor; Th. J. E. Zwarts, 78 Jr. .huisvr. van P. Reyken; J. H. Buys 84 Jr., man; J. J. van den Burg, 61 Jr., man. Bestrating Tellenstraat Langs deze weg wil ik de aandacht vestigen op de erbarmelijke toestanden welke er huizen in de Tollensstraat aan het Haagwegkwartier. Drie jaar geleden werd het Haagwegkwartier overgestraat, plus nieuwe tegeltrottoirs, echter niet de Tollensstraat. Dit was in die tijd misschien niet zo noodzakelijk, maar op het ogenblik is het voor de bewoners een onaangename aanblik, dat de nieuwe trottoirs ondeugend om de hoek komen kijken en maar niet verder wil len komen. De straat zelf biedt een sombere aan blik vol kuilen en gaten. Tot de zeldzaamheden behoort het dat de verlichting daar in orde is; soms brandt er één lantaarn en soms geen enkele. Ik hoop met dit schrijven te berei ken. dat er aan die toestand een eind wordt gemaakt. U, mijnheer de redacteur, beleefd dankend voor de plaatsing. EEN TOLLENSSTRAATBEWONER. Noblesse Oblige Voorstelling K. O. ,JClnd hearts and coronets" (No blesse obligewas de K en O-film van de maand, die zaterdagmiddag twee maal achtereen in het Casino theater werd vertoond. Over dit voortreffelijke produkt van de na oorlogse Britse filmindustrie zijn reeds vele goede woorden geschre ven. Geen wonder dus dat de zaal beide keren goed bezet was en dat de verwachtingen hoog gespannen waren. Ongetwijfeld zullen ook zij die de film reeds eerder zagen met evenveel plezier kennis hebben ge nomen van de elkaar snel opvolgen de gebeurtenissen, welke zich rond het geslacht Chalfront afspeelden. Een dochter van de zevende hertog van Chalfront waagde het in het hu welijk te treden met een Italiaanse zan ger, waardoor zij echter min of meer uit de familiekring werd gestoten. Na de dood van haar man tracht de vrouw tevergeefs weer bij de Chalfronts in de gunst te komen. Haar inmiddels groot geworden zoon wil wraak nemen en zelf de hertogstitel verwerven. Om zijn wens in vervulling te kunnen zien gaan moet hij niet minder dan acht personen van adel naar een andere wereld helpen. Juist wanneer hij zich én een titel èn een vrouw - de weduwe van één van zijn slachtoffers nog wel liefst! - verworven heeft wordt de man door Scotland Yard in zijn kraag gegrepen, beschuldigd van moord op de levensgezel van zijn alles berekenende en aantrekkelijke vriendin (een rol overigens die de actrice Joan Greenwood uitstekend past). Deze moord was echter de enige, die hij niet gepleegd had! Het proces loopt goed af, maar op het allerlaatste ogenblik, wan neer de gevangenisdeuren voor hem ge opend worden, blijkt dat de hertog zijn verdiende loon toch zal krijgen. Ondanks alle moorden is het bepaald geen luguber verhaal geworden. Inte gendeel! Regisseur en spelers hebben begrepen wat er van hen verlangd werd, n.l. een filmwerk te scheppen, waarin de typische Engelse humor en de zelf spot hoogtij kunnen vieren. Alec Guin ness. die alle acht leden van de herto gelijke familie moest uitbeelden, heeft zijn meesterschap op dit gebied ten volle kunnen ontplooien, terwijl Dennis Price het klappen van de zweep eveneens kent Behalve Joan Greenwood had ook Va lerie Hobson een hoofdrol te vervullen. Voorstellingswereld van het embleem LEZING VOOR LETTERKUNDE In de zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde heeft pater dr. B. Knipping O. F. M. een voordracht gehouden over de voorstellingswereld van het embleem. Geestelijk stamt het embleem uit de Platonistische kringen der Italiaanse Re naissance: het is een teken met ont sluierende kracht voor degenen, die be reid is het op zyn eigen leven toe te pas sen, aldus spreker, Vooral hierin verschilt het embleem van het middeleeuwse sym bool waarbij immers meer de verstan delijk aanduidende functie op de voor grond treedt. Materieel genomen komt het embleem, als voorstelling, uit aller hande bronnen: de Egyptische hiëro glyfen, zoals deze tegen het eind der Middeleeuwen of begin der Renaissance werden opgevat, uit de klassieke my thologie, de Hellenistische poëzie, de Bijbel, de Middeleeuwse symboliek en heraldiek het allegorisme der Rederij kers, de eigentijdse wijsgerige en vrome literatuur en de fantasie van de emble- mendiohters en plaatsnijders zelf. Grote invloed had de „hieroglyfen-verzameling van Horapollo" door de Venetiaanse do- minikaan Francesco Colonna uitgegeven, veelvuldig herdrukt en vertaald. Het eerste eigenlijke emblemenboek werd geschreven door de Italiaanse Ju rist Andrea Alciati (1492ca. 1550), doch de eerste uitgave ervan verschijnt te Augsburg. Het werkje wordt spoedig over heel West-Europa verbreid en be leeft te Antwerpen een groot aantal her drukken. Een embleem is dan gewor den tot een beeldvoorstelling voorzien van een kernspreuk of devies en een uitlegging, meestal in versvorm, met het doel de mensen inzicht bij te bren gen in de dingen des levens, doch tevens de kunstenaars schilder- en siermotieven aan de hand te doen. Deze emblemata of „sinnepoppen" zijn in de Nederlanden bijzonder populair geworden. De buitenlandse verzamelin gen werden hier uitgegeven en soms van zeer wijdlopige commentaren voor zien. Ze inspireerden ook tot eigen werk. zo de arts Adriaen de Jonghe (de reeks verscheen 1565 in het Latijn, twee jaar later in het Nederlands). Deze en de in onze taal overgebrachte of te Antwer pen in de oorspronkelijke taal uitgege ven reeksen waren nog van algemene aard. dat wil zeggen, ze strekten zich inderdaad over alle dingen des levens uit: godsdienst, ethica en levenspraktijk en ze zijn in onderdelen van Alciati en van elkaar afhankelijk. Vrij spoedig gaat de emblemen- literatuur zich differentiëren in strikt religieuze, meer bijzonder op de levens praktijk gerichte en speciaal de avon turen der minne behelzende („minne beelden") collecties en verhandelingen. Vele zijn werken geworden van bete kenis voor de geschiedenis der Neder landse letterkunde en der grafische kunst. We noemen hier als dichters der teksten: Coornhert, Vondel, Hooft, Cats, Justus de Harduyn, Poirters en Belle mans. Voor de invloed van dit kunst- en literatuurgenre op de andere kunsten, vooral op de sierkunst niet enkel in Nederland doch ook ver daarbuiten zijn deze verzamelingen van het hoogste belang. Tot de laatste grote emblemen- dichters behoort Jan Luiken, die ook zelf de prenten voor zijn reeksen ont wierp en graveerde. Ten dele heeft het emblemenboek het kinderprentenboek van het eind der achttiende en van de negentiende eeuw voorbereid. Ds. L. Kievit, hervormd predikant te Woerden, die in de vacature van ds. N. Kleermaker beroepen is bij de Leidse Herv. Gemeente, heeft thans ook een beroep ontvangen van de Herv. Gemeen te van Veenendaal. Belgische straaljager neergestort Een Belgische straaljager, afkomstig van de basis Kleine Breugel, is van middag omstreekstien over een bij Maarheze (N.B.) neergestort. De piloot heeft zich met de parachute in veilig heid kunnen stellen. 820 miljoen voor gezondheidszorg De totale kosten van de gezondheids zorg in Nederland hebben in 1953 rond 820 miljoen gulden bedragen, d.w.z. 3.4% van het bruto nationaal inkomen tegen marktwaarde. Van deze 820 miljoen gulden werd in de preventieve sector f. 58.4 miljoen en in de curatieve sector f. 728.9 miljoen besteed, terwijl aan de opleiding voor medische en paramedische beroepen en aan het weten&happelijk onderzoek f. 31 3 miljoen ten goede kwam. Van de totale kosten kwam f. 186.2 miljoen uiteindelijk voor rekening van de over heid en f. 607.6 miljoen van de gezin nen (hieronder begrepeA f. 185.6 mil joen wegens het door de werkgevers betaalde aandeel in de premies voor de sociale verzekering). De raad kwam zaterdagmiddag bijeen ter bespreking van de ex ploitatie van het zwembad. Gelijk bekend werd kort geleden op een daartoe belegde vergadering in het Dorpshuis besloten een vereniging op te richten. Een voorlopig comité werd benoemd, dat als eerste taak zou hebben zich met B. en W. in verbinding te stellen om zo mogelijk te komen tot exploitatie van het bad door deze op te richten vereniging. In het begin van de vorige week heeft het comité met B. en W. verga derd. B. en W. hadden zich in principe bereid verklaard waarop het comité een schrijven tot de raad heeft gericht. In dit schrijven werden enkele punten aangegeven hoe de regeling van de exploitatie zou kun nen zijn. Ook werd een tarievenlijstje aangeboden benevens een be groting voor 1957 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Veenendaal (5de pred.pl.) L. Kievit te Woerden. Bdankt voor Bovan-Hardlnxveld J. H. Cirkel te Woudenberg. GEREF. KERKEN. Tweetal te Amersfoort (4de pred.pl.) D. Krijger te 's-Gravenhage-West en W. A. Krijger te Schiedam. Beroepen te Opperdoes A. G. de Valk te Wierum (Fr.). GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Kampen (als miss. predikant voor Zuid-Afrika) J. Vonke- man kand. te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Aagtekerke en voor Kam pen H. van Gllst te Dlrksland. PATER BEAUFORT 40 JAAR PRIESTER. Pater dr. L. C. M. Beaufort O.F.M., voor de K.VP. lid van de Eerste Ka mer, viert vandaag zijn 40-jarig pries terjubileum. Zijn entree in het politiek sociale le ven maakte pater Beaufort in 1930 toen hij directeur werd van de Ontwikke lingscentrale van het R.-K. Werklieden verbond. In 1937 werd hij lid van de Tweede Kamer. In 1948 werd hij gekozen in de Eerste Kamer. B. en W. kwamen nu met een voor stel bij de raad in principe te besluiten de exploitatie in handen te geven van de zwemvereniging. In een volgende vergadering zal een definitief besluit ter vaststelling worden aangeboden. De voorzitter, burgemeester K. van Diepeningen, gaf het voorstel in bespre king. In eerste instantie werden er niet veel opmerkingen over gemaakt. De heer Nievaart vroeg inlichting over de tarie ven. De heer Van Winkel had met ge noegen kennis genomen van de voorge nomen exploitatie door een zwemver eniging, terwijl de heer Broxterman vroeg of van de zijde van B. en W. ook nog regels zouden worden gesteld. De heren Schoppen en Moraal toonden zich beiden zeer ingenomen met het voorstel. NIET TE VEEL REGELE' De voorzitter gaf hierna zijn visie over deze aangelegenheid. Hij stelde het voornemen uit de burgerij voortgeko men, zeer op prijs. Het comité moest in zijn werkzaamheden niet te veel aan banden worden gelegd. Er moet niet te veel worden geregeld waardoor het co mité zich al te zeer gebonden zou kun nen voelen want dan is er niet veel aar digheid meer aan. De raad heeft inder tijd al gesteld, dat er gelegenheid moet zijn voor zwemmen van dames en heren afzonderlijk. Ook moet er een tijd be paald worden voor het familiebad. Con trole op boeken e.d. moet worden toe gelaten. Het bad zal op Zondagen niet ge opend zijn en van het college van B. en W. zal in zijn huidige samenstel ling ook geen voorstel zijn te ver wachten hierin verandering te bren gen. Voor het voorlopig comité ter verga dering aanwezig gaf de heer van der Horst enkele toelichtingen hoofdzakelijk de tarieven betreffende en het verdelen au de beschikbare tijd, dit een en an der om de raad voor te lichten. K.V.P.-BEZWAREN. De K.V.P. kwam bij monde van de heer Broxterman met enkele bezwa ren van principiële aard. De exploi tatie door een zwemvereniging achtte hii voor Rooms-Katholieken niet ge lukkig. Van een niet-R.-K. vereniging, ook al is het een algemene, is het lid maatschap voor Rooms-Katholieken niet wenselijk. Hij zou daarom liever de exploitatie in handen van een stichting zien gesteld. De katholieken zouden in een uitzonderingspositie ko men en hii vroeg of indien een R.-K. zwemvereniging zou worden opgericht deze ook deel van de beschikbare ttjd toegewezen zou krijgen. De voorzitter toonde zich wel verwon derd over de bezwaren van de heer Broxterman. Hij zou het jammer vin den wanneer verenigingen van verschil lende richting in het leven zouden wor den geroepen. Mocht echter toch een R.-K. vereniging worden opgericht, dan zou hij aan het beleid van het comité willen overlaten of voor deze vereniging tijd ter beschikking gesteld zou kunnen worden. Nog verschillende andere leden gaven hierover hun mening te kennen. De heer Moraal o.a. yroeg zich af of de Rooms-Katholieken nu door de raad in een uitzonderingspositie werden ge plaatst of dat zij zelf deze positie ver kozen. De heer De Graaf vond dat met de wensen van de K V.P. rekening moest worden gehouden. De heer Van der Horst zegde na mens hel comité welwillende overwe ging toe. Toen ook de voorzitter nog verklaarde dat zoveel mogelijk met ieders wensen rekening zou worden gehouden kon de heer Broxterman tenslotte met het voorstel akkoord gaan en het werd hierna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bij het punt mededelingen was er een inzake de woning Dr. de Bruijnestraat 24. De heer Hoogendijk heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de arrondissements rechtbank te 'sGra- venhage. G oe t heSc h wei tier H. HERBERS SPRAK VOOR HUMANISTISCH VERBOND. Voor de Leidse gemeenschap van het Humanistisch Verbond sprak de heer H. Herbers, leraar aan de „Werkplaats" te Bilthoven over „Goethe-Schweitzer". Volgens spreker kan men door de bei de figuren met elkander te confronteren hun betekenis voor het geestelijk leven het best begrijpen. Schweitzer is het meest bekend als de man van Lamba- rene, maar het werk, dat hij daar ver richt, wordt op tal van plaatsen in de wereld ook door anderen gedaan. Van veel meer belang zijn zijn opvattingen over de levensinstelling en over de gods dienst. Evenals voor Goethe God, is voor Schweitzer Jezus symbool. Beiden gaan uit van de mens. Wel is hun mensbe schouwing religieus gericht, maar het is een agnostische religiositeit. Wat onver klaarbaar is moet men niet willen ver klaren. Beiden gaan uit van de overtuiging, dat ethische en religieuze begrippen slechts dan kracht en zin krijgen en waar zijn, als zij zich in de realiteit ma nifesteren. Zij wyzen elke gesloten systeem, dat zij kunstmatig noemen, af. Schweitzer, die zich wel eens een leerling van Goethe noemt, gaat evenals zijn leermeester, uit van de autonomie van 1 het persoonlijk denken. Meer dan zijn best doen het kenbare te onderzoeken kan de mens niet. Dit geldt op alle vlak ken. De kerken maken onderscheid tus sen hét aardse en het geestelijke. Het aardse is vuil, gemeen, de aarde is een tranendal. Het geestelijke kan zich ech ter alleen in het aardse, in de materie manifesteren, omgekeerd moet echter ook het aardse gerealiseerd worden. Het is niets zonder geestelijke achtergrond. Maar ae hoogste geestelijke waarden worden alleen door onze zintuigen ge openbaard. Het gaat niet om de leer, maar om de ethiek, daar waar het goede gedaan wordt. Spreker lichtte zijn betoog met tal van citaten toe. LEIDSE SCHOLIEREN LEVEREN „SCHOOLSLAG". Leerlingen van de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat, die indertyd de eerste ronde wonnen in de door de VARA on der het motto „De Schoolslag" uitge zonden wdstrjjd, zuil ena.s. vrijdagmid dag om 4.50 uur voor de Vara-microfoon (Hilversum I) in de tweede ronde uit komen. Ook de schoolband: „The Key- twn Stars" werkt aan dit programma mede. De Leidse ploeg is uit de vol gende leerlingen samengesteld: Ria Marcelis, Piet v. d. Toom, Bert Trap en Jan Gerritsen. LEIDERDORP Rijkspostspaarbank In de maand februari werd aan het postkantoor in gelegd f. 55.249,94 en terugbetaald f. 27.784,58. WARMOND Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor werd deze maand Ingelegd f. 17.454.49 en terugbetaald f. 12.621,23. PAASLOTERIJ PADVINDERS Zaterdagmiddag hielden de verken ners een laatste actie om de overgeble ven loten van de paaslotertf aan de man te brengen. Met medewerking van de zeeverkennersdrumband St.-Paulus en de verkennerstroep St.-Leonardus trok ken de Warmondse verkenners of half drie naar het plein. Hier werd een dub- bel carree opgesteld en onder de tonen van het groto saluut, gebracht door de vier hoornblazers, werden de Nederlandse vlag en de twee troepenvlaggen gehesen ln de vlaggentoren, die op een wagen was opgesteld. Hierna las een der ver kenners de verkennerswet voor waarop werd Ingehaakt door vaandrig De Vroo- men, die een korte toespraak hield. Hierna ging de wagen, voorafgegaan door muziek, door het dorp en werden de laatste loten verkocht. Nederlands-Syrische culturele betrekkingen BEZOEK VAN PROF. DR. SELIM ABDOEL-HAK AAN LEIDEN Zondagavond arriveerde met het lijn- vliegtuig van de KLM op Schiphol de bekende Syrische archeoloog prof. dr. Selim Abdoel-Hak. de directeur-gene raal van de Oudheidkundige Dienst van Syrië. Prof. Abdoel-Hak bezoekt ons land voor het geven van een aantal voordrachten en colleges over de re cente vondsten van de Syrische Oud heidkundige Dienst. Zijn voordrachten vinden plaats in het kader van de Ne- derlands-Syrische culturele betrekkin gen en worden georganiseerd onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten alhier in sa menwerking met het Nederlands Insti tuut voor Internationale Culturele Be trekkingen te Amsterdam en een aan tal andere instellingen. Prof. Abdoel-Hak heeft sinds 1946 op gravingen verricht te Palmyra, waar hij zich vooral bezig houdt met de restau ratie en conservering der monumenten; voorts leidde hij opgravingen te Rakka. het antieke Bosra en te Djeblé. Na zijn studietijd te Parijs, waar hij docteur- ès-lettres aan de Sorbonne werd. werd hij benoemd tot directeur van het Mu seum van Oudheden te Damascus, dat onder zijn leiding tot een der best ge ordende en georganiseerde musea in het Nabije Oosten werd; in 1950 volgde zijn benoeming tot directeur-generaal van de Oudheidkundige Dienst en Mo numentenzorg. Gedurende zijn verblijf hier te lande zullen besprekingen wor den gevoerd ter versterking der Neder- lands-Syrische culturele betrekkingen. Voorts zal hij bezoeken brengen aan een groot aantal Nederlandse musea ten einde zich van de inrichting en tech- rïische dienst onzer musea op de hoogte te stellen. Zijn voordracht te Leiden vindt plaats morgenavond om 8 uur in het Academiegebouw en is toegankelijk voor alle belangstellenden. Soekarno geeft mislukken van zijn pogingen toe Geen communisten in regering Volgens U.P. heeft president Soekarno in zijn rede te Medan de mislukking van zijn poging toegegeven communis ten binnen de nieuwe regering te halen. Hij zeide, dat hij de voorzitter van de nationalistische partij, Soewirjo, opdracht had gegeven een nieuw ka binet te vormen, maar dat plannen voor een „kabinet voor wederzijdse hulp", een kabinet met communisten, waren tegengehouden „door hen die tegen wederzijdse hulp zijn". De pre sident verklaarde echter dat zjjn ge leide democratie altijd zijn ideaal zou blijven. Herhaaldelijk wekte de presi dent op tot eenheid. Soekarno waarschuwde ook dat het volk moet oppassen niet door iemand anders onder de voet gelopen te wor den buitenlandse subversie. „Onze vij anden zijn gelijk geesten". In dit verband bracht de president in herinnering dat „West Irian" zich nog steeds onder buitenlandse overheersing bevindt. De „gulden middenweg" Soewirjo tracht thans de crisis in Indonesië op te lossen door het vor men van een regering van de „gulden middenweg", dus zonder de commu nisten en zonder de fel-anti-commu- nistische mohammedaanse Masjoemi- partij. Uit kringen van Indonesische politici wordt vernomen, dat men daar van mening is. dat Soewirjo, niettegen staande zijn reputatie van eerlijkheid en hard werken, „een moeilijke tijd" zal hebben bij het vormen van een nieuwe regering met alleen de natio nalistische en mohammedaanse Nan- datoel Oelama partijen als zijn voor naamste kracht. Zondagsrijverbod ingetrokken De minister van Economische Zaken heeft besloten het zondagsrijverbod, dat reeds enkele weken geleden werd opge schort, in te trekken. Dit omdat ook vol gens internationaal beschikbare gege vens de voorzieningssituatie voor aard- olieprodukten zich voor de naaste toe komst gunstiger laat aanzien dan de vo rige maand nog vaststond. Voorts is aan de aardoliemaatschap pijen medegedeeld, dat aflevering van benzine en van andere aardolieproduc ten aan te passen aan het verbruik. Dit betekent, dat praktisch geheel aan de vraag, zoals deze wordt voorzien, kan worden voldaan. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Ten Bruggencate-Steensma z. Rijswijk; Rhede v. d. Kloot-v. Schaar denburg, z. Den Haag; Verhey van Wijk -Romeijn. z. Breda. Kleijn-Perquin. d. Bussum; Jaquet-van Doorn, d. Rotter dam. Getrouwd: A. Whittaker en M. O. Mees, Rotterdam: Ir. H. Melsert en C. A. Donker, Den Haag; L. J. van Wel- senis en W. J. Jansen, Utrecht; J, Eling Vos en L. van Gortel Abcoude; J. M. Neurdenburg en H. C. van Reijendam, Hengelo: Jhr. W. H. Röell en E. van Haeften, Koekange. Overleden: A. J. van Nouhuys-de Veer, vr. 84 j. Den Haag; G. Visser, m. 68 J. Den Haag: H. Th. Halkema. m. 66 j. Den Haag: W. J. E. L. Verschoor-Pie- ters Graafland,.vr. 63 j. Den Haag: H. T. Voorthuis, m. 38 j. Engeland. J. K. Broggel, m. 76 J. Voorburg. B. van Ham. burg-Moransard, vr. 74 j. Den Haag; L. A. Hovenkamp, vr. 82 j. Den Haag: J. Roeske-Lensing vr. Amsterdam: H. H. P Haman, m. 64 j. Enschede: T. Pieters- Blauw, vr. 74 J. Amersfoort. E. Kruid hof, m. 87 J. Helmond: C. J. Smit-Bo- denstaff, vr. 82 J. Hilversum; J. S. Hirsch, m. 62 j. Bussum: A. Bak-van Dijl, vr. Rotterdam: A. van Straalen- Moor, vr. 74 j. 's-Gravenzande; K. J. Valkenis, m. 70 J. Rotterdam. 8EURSOVERZICHT Internationals gedrukt Amsterdam, 18 maart. De beurs werd vandaag beheerst door de politieke situatie in het midden- Oosten. alsmede de stakingen in Enge land. Kon. Olie is voor deze ongunstige factoren wel het meest gevoeligst. Tegenover een hoogste koers, van de niet officiële zaterdagbeurs van f. 170.70 werd vanmiddag ingezet op f. 169, welke prijs f. 1,50 beneden pariteit Ame rika ligt. Het is uiterst stil, ook in de Oliehoek. Het buitenland toont in het geheel geen belangstelling, terwijl het publiek op beter nieuws wacht. Tenge volge van aanbod daalde de koers tot f. 168,50. Philips 249 (251). In Unilever was wat middenkoers aanbod waardoor een koersverlies van 3%% geleden werd. Genoteerd werd 358% (362), Aku min 2 op 190% (192V2). De scheepvaartwaarden hielden zich nog het beste. De markt was hier wat verdeeld doch ln het algemeen draaiden de koersen om het slot van vrijdag heen. De Staatsfondsen lagen vandaag be paald flauw in de markt zonder dat er speciale redenen waren. Niettegenstaan de de f. 200.000 vraag in de staffellening, was het aanbod van dien aard, dat de koers bij opening 89 verder zakte tot 88% (89%). Ook de overige leningen waren belangrijk lager. Voor de Cultuurwaarden bestond hoegenaamd geen belangstelling. Am sterdam Rubber en Deli-maatschappij een procent lager. Wilton Fiienoord werd geadviseerd op 219 voor de oude aandelen (214%). Premielening Rotter dam die morgen waarschijnlijk voor het eerst genoteerd wordt, werd geadvi seerd op 102%. WISSELKOERSEN Amsterdam. 18 maart Londen 10 62%—10.63%. New York 3.82ft— 3.82fg. Montreal 4.00ft—4.00ft. Parijs 1.0787 1.0797 Brussel 7.57%— 7.57%. Frankfurt 90.50—90.63, Zürich 86.76%—86.81%. Zürich (vr. francs) 89.15—89.20. Stockholm 75 54—75.59. Kopenhagen 54.72%54 77%, Oslo 53.19%—53.24%. Milaan 60.48%—6055% Wenen 14.61—14.62. Beurs van Amsterdam Maandag 18 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *53 3% 92H 92% Grootboek obl. 3% 83 L» Ned. *51 3% 92% 92% Ned. *53 3% 92ft 91 Ned. '56 3% 92% 911» Ned. '48 3% 86 86 Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned: '55 II 3% 88 88% Ned. '47 3% (3) 89% 88ft Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 93% 94 Investeringscert. 3 92% 92% Ned. 62-64 3 92 92% Cert. NWS 66% 66-ft Indië '37A 3 88% 88% Grootboek '46 3 87ft ACTIEVE AANDELEN Cit. Hand, en Ind. B. 42% 42 Nat Handelsbank 105 101% Ned. Handelsmij. 164 165 A'dam Rubber 77% 76 Deli Mijen (Ver.) 96 93% 91tt 89 Java Cult S5y4 54 Senembah g7 67 Vorstenlanden 27 23 A.K U199% 189% ^a.tent 16» 108*4 Calvé Delft cert. 300 299 Kon. Pap. v Gelder loon, iqi Hoogovens cert 295 290 Müller en Co. N.B 306 307% Ned. Kabelfabr264 261V- Philips 251% 249% Philips pref149% 148% Unilever §62% 358% Wilton Feyenoord 214% 221 Biliton 2de r 235 233 Dordtse Olie gew. 170 833% Kon Olie t. 20.837% 168 50 Idem (50 f. 20.—) 170.25 168.75 Holl. Amerlkalljn 169% 168% Java China Paket 185 184 Kon. N Stoomb. 155% 154% K.P.M161 161% Ned. Stoomv Mij 209% 209\ v. Ommeren cert 280% 279% Kon. Rott Lloyd 181% 182% Ned. Scheepv Unie 177% 17611 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1937 I 3 93 Leiden 1947 91% R'dam *57 I-m 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 295 95 A'dam '56 I 2% 93% 92% A'dam '56 n 2% 103 102% Eindhoven '54 2% 88% 87 Enschede '54 2% 88 87% Den Haag '52 12%. 86 95% idem n 2% 103 101% R'dam '52 I 2% 97% 97 idem II 2%*96% 96% Utrecht '52 2% 97% 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnstelUngen Amst Bank 204 203% HBO eert 203% 203 Rott. Bank 171% 171 Twentsche Bank 175 173 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 243B 246 Borneo Sum. H.Mij. 73% 73 Ned. G en Sp fabr. 181 182 Kon Ned. Orofsm. 106% 106% Intematio 93 91 Rott. Droogdok Mij. 578 Tieleman en Dros7% Ned. Mij Walv.vrt 63L 63 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 18% 18 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32ft 32,' Intern Nickel 106% 105% Anaconda 64fg 64% Bethlehem Steel 149% 167% Cities Service 61 61% Genera) Motors 40% 40% Kennecort 112% 110% Republic Steel 50% 50%exd. Shell Oil 82% 82% Union Pacific 28 Un States Steel 60 59 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 15/3 Edelmet Kon AA65 65 Pret wa Idem 70 71 Electrolas B 324% Holl Constructie Ing our v Bouwnljv Int Kunststof! Ind Leldsche Wolsptnn Sikkens l,ak B Ver rouwtahrieken Wernink's Betonm Van Wijk Textiel 370 120 42% 265 L 450GB 156 P 87% 82%GB 262 455GB 156% 87% 82%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5