LEXINGTON Zestig jaar drankbestrijding Modeshow van Huis Fath JLeidse Balletschool toonde een pittig levensbeeld: „De Klok" DemmeniE De interne schoolverhoudingen 96ste Jaargang Maandag 18 maart 1957 Tweede blad no. 29089 Afdeling Leiden jubileert Evert Vermeer: „Drankellende ingekankerd kwaad. Hoort in samenleving niet thuis Onder grote belangstelling heeft de afdeling Leiden van de Ned. Vereni ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken zaterdag het feit herdacht, dat zij voor zestig jaar in Leiden de blauwe vaan het symbool, waaronder de drankbestrijders hun strijd voeren plantte. Sindsdien is tegen het drank misbruik, waaruit veel ellende is voortgekomen, de strijd gevoerd. Tydens een in de middaguren in „Ons Centrum" a an de Hooigracht gehouden receptie hebben velen het bestuur van de jubilerende afdeling gelukgewenst. CONTACTCOMMISSIE HENGELAARSBONDEN. De contactcommissie van de henge laarsbonden uit Leiden, Amsterdam en Haarlem en de beroepsvissers uit dit rayon, hield zaterdagmiddag in Spoor- zicht te Haarlem, haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J- N. de Wit van de Leidse Hengelaaxsbond, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren L. N. v. d. Heyden en G. C. W. Hos van de Visserij-inspectie. De notulen, die de secretaris-penning meester, de heer Elsenbos uit Amster dam, de leden had toegezonden, werden zonder op- of aanmerkingen goedge keurd, evenals het financieel verslag. Het belangrijkste punt van de agenda was de bespreking van het uitzetten van snoek en glasaal. Alvorens men hiertoe in de gelegen heid werd gesteld heeft de voorzitter, de heer H. Zunderman jr. een uitvoerig overzicht gegeven van de activiteiten, welke in de loop der jaren in het belang der drankbestrijding zijn ontwikkeld. Bo vendien gaf spreker een inzicht van de drankellende, welke er rond de eeuw wisseling, met name onder de arbei ders, bestond. Mag het misbruik, mede dank zij het werk van de Vereniging, iets afgenomen zijn, tegen de drank gewoonte moet nog een felle strijd wor den gevoerd. Hulde bracht spreker aan de pioniers der afdeling, die door hun werk vele misstanden uit de weg hebben geruimd. Letten wij thans op de vele alcoholvrije kantines, welke niet alleen langs de weg, doch ook op bouwbedrij ven en goederenstations te vinden zijn en het werk van de consultatiebureaus voor alcoholbestrijding, dan is ons werk, aldus de heer Zunderman, niet te ver geefs geweest. Dokter J. G. Bazuin, wnd. directeur van de G.G. en G.D., die als eerste spreker het woord voerde, had veel waardering voor het werk van de afdeling, die mede werkzaam is op het terrein van de preventieve gezond heidszorg. Spreker, die voorts wees op de funeste invloed van het alcoho lisme en de nadelige gevolgen daar van voor het nageslacht, merkte o.m. op dat de strijd voor een belangrijk deel op een ander vlak is komen te liggen. Waren het vóór 50 jaar vooral de arbeiders, die zich aan drankmis bruik schuldig maakten, tegenwoor dig maken zich hieraan ook vele jon geren schuldig. De heer Piket, die namens de Leidse Bestuurdersbond gelukwensen aanbood, had eveneens veel waardering voor het werk van de jubilerende afdeling, waarin ook de vakbeweging en de politieke partij een grote rol spelen. De heer J. Freeke, secretaris van het federatiebestuur van de P.v.d.A., was dankbaar, dat mede door het werk van de jubilerende afde ling de arbeidersklasse in cultureel en zedelijk opzicht een grote sprong naar boven heeft gemaakt. Mevr. C. Brag- ;aar-De Does. die namens Humanitas iet woord voerde, wees nog eens op de funeste invloed van drankgebruik. Het gezin en de opvoeding der kinderen zijn hiervan de dupe. De vele verkeers ongevallen, waaraan de drank ten grond- ligt, zijn voor spreekster het bewijs, de strijd nog niet ten einde is. De heer C. J. Piena, die namens de A.J.C. het woord voerde, zetten uiteen, dat jeugd en alcohol niet samen kunnen gaan. Namens het gemeentebestuur wer den de felicitaties aangeboden door wet houder Jongeleen. die er o.m. op wees, dat ook de overheid met zeer veel vol doening het werk van de afdeling gade slaat. Spreker prees het bestuur voor de moed en volharding waarmede alle ac tiviteiten worden aangevat In gelijke eest voerden tenslotte het woord mevr. >e Cler-de Bruin namens het bestuur van de Arbeiderstoneelvereniging D.O.S.. welke vereniging op initiatief van de jubilerende afdeling is opgericht, een vertegenwoordigster van het Hum. Ver bond, de secretaris van het hoofdbestuur van de landelijke vereniging, de heer Maas voorzitter van de Zuidhollandse Propaganda-commissie van de Ned. Ver. enisine, die er zich over verheugde, dat in Leiden zulk een levenskrachtige af deling bestond, en voorts nog enkele afgevaardigden van zusterafdelingen. Vele sprekers deden hun woord van gelukwens met aanbieding van een ge schenk gepaard gaan. Onder de velen, die deze middag van h"n belangstelling blijk gaven, merkten W" o.m. op de heer J. G. Hagens, voor- zitt°r van de raadsfractie van de WD, d? heer A. van Dijk, voorzitter van de KVP-raadsfractie, de heer J. J. van Weerlee namens de Stichting „Ons Centrum" en verder afgevaardigden het Leids Drankweercomité, het dsche Volkshuis, de afdeling Leiden tan de V.A.S. en S.O.V., de Vrouwen groep van de P.v.d.A.. Jonge Strijd en lal van zusterafdelingen. FEESTELIJK SAMENZIJN 's Avonds kwamen dc drankbestrij ders in het Leidschc Volkshuis fees telijk bi.ieen om te luisteren naar een toespraak van Evert Vermeer en te genieten van een door Sempre Avanti's Jong en Jolig samengesteld muzikaal j Programma. De voorzitter van de jubilerende af- wling. de heer H. Zunderman. heette allen van harte welkom in het bijzonder de spreker van de avond en wethouder J C. van Schaik. die deze vergadering samen met zijn echtgenote bijwoonde Hij dankte nog eens voor de vele blij- «n van belangstelling op de receptie °Qvangen en zag daarin een stimulans 1 om in de toekomst met het werk, dat men eenmaal op zich heeft genomen, door te gaan. De voorzitter gaf vervol gens het woord aan Evert Vermeer, die begon met een opsomming te geven van de belangrijkste politieke en economi sche gebeurtenissen in de afgelopen zestig jaar en daarbij tot de conclusie kwam. dat de drankbestrijding gedu rende deze maatschappelijke ontwikke ling in ons land een eigen rol heeft ge speeld en eigen plaats heeft ingenomen. Tal van arbeiders zijn in vroegere jaren aan de drank ten onder gegaan en in dit verband wees Evert Vermeer er op. dat de strijd van de geheelonthouders wel degelijk zinvol is geweest. Sterk ontwikkeld was destijds het gevoel, dat men voor elkaar verantwoordelijk be hoort te zijn. Thans plaatst men de strijd tegen de achtergrond van het maatschappelijk gebeuren en doet daar bij tevens een beroep op de gemeen schapszin van de mens. Wethouder A. J. Jongeleen rechts) wenst voorzitter H. Zunderman jr geluk met zestig jaar drankbestrij ding in Leiden. (Foto L.D./Van Vlïêl) De drankellende is een ingekankerd kwaad en hoort in onze samenleving bepaald niet thuis, aldus Evert Ver meer. Hij achtte het voorts onjuist, dat wel de dronken automobilist door al zijn medemensen wordt veroor deeld, doch niet de drank. Als diepere zin van de strijd van de vereniging zag spreker het vragen van verant woordelijkheid van de ene mens ten opzichte van de andere. Men zou het levensgeluk van miljoe nen mensen kunnen vergroten door het gevaar van de alcohol weg te nemen en daarom is een sterke organisatie van In Kasteel „Oud-Wassenaar" (Van een speciale medewerkster) De shows van het Huis Fath zijn voor het modelievend publiek steeds weer een evenement. Ook zaterdag jl. was de be langstelling voor deze shows, die tradi tie-getrouw in het sfeervolle Kasteel „Oud-Wassenaar" werden gehouden, weer bijzonder groot te noemen. In tegenstelling tot de- voorgaande shows, heeft Mme Fath de gewaagde modellen dit keer kennelijk buiten de collectie willen houden en zich bepaald tot een meer eenvoudige samenstelling. Bijna zonder uitzondering konden de ca. 75 modellen, gepresenteerd door zes charmante mannequnis, dan ook simpel en dientengevolge ook voor de Hollandse vrouw draagbaar genoemd worden. Zo zagen we de welbekende deux- pièces. rok en jasje, alsmede het ensem ble japon met loshangend jasje. Het materiaal hiervan bestond hoofdzakelijk uit wollen stofjes, in de kleuren beige, De mannequins van de show op de trap van het kasteel „Oud-W as- senaar". grijs, alsook turquoise en andere pastel tinten: bovendien werden enkele pied- de-poule-ensembles gebracht. Dat max-ine-blauw nog steeds en vogue is, kwam ook in deze collectie naar vo ren; o.a. werd hierin een vlot mouw loos japonnetje met los hangend jasje, met witte stippen, getoond, waarbij de witte accessoires het zoals gewoonlijk weer zeer goed deden. Bijzonder aardig was en roze japon van dunne wollen stof, met een aparte wijde halslijn, waarover een ook voor ons klimaat zo praktisch los hangend jasje van het zelfde materiaal gedragen werd. Wat ons bij de japonnen van het een voudige genre vooral opviel, waren de aangeknipte, halve mouwen. Bij bovengenoemde modellen waren de rokken zowel strak als geplooid. Prof Rodemaker (70 jaar) morgen uitstedig Prof. dr. G. C. J. Rademaker, hoog leraar in de neurologie aan de Leidse Universiteit, die morgen de zeventig jarige leeftijd hoopt te bereiken, zal zich door uitstedigheid aan de belangstelling voor deze hoogtijdag onttrekken. E. HBO .-kring wedstrijd In het Loge-gebouw vond zaterdag een kringwedstrijd plaats van de Kring Leiden van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door 6 afdelingen met 11 ploegen. De jury werd gevormd door de dok toren: G. J. Verbrugge, H. Bakema, W. Kortmann en H. J. Keegstra, aangevuld met de dames Van Dam en De Geus. Na afloop van de wedstrijd gaf dok ter H. J. Keegstra een uitvoerige uit eenzetting omtrent de uitwerking van de ongevallenopgave. De uitslag was als volgt: 1. afd. Lei den, leider de heer Beyer. 46 p., leider 8 p.: 2. afd. Oegstgeest, leidster mevr. Dirksen, 46 p., leidster 8 p.; 3. afd. Oegstgeest, leider de heer v. d. Sleet, 46 p., leider 9 p.; 4. afd. Leiderdorp, leider de heer Brinksma, 41 p., leider 6 p.; 5. afd. Leiderdorp, leider de heer De Jong, 37 p., leider 6 p.; 6. afd. Lei den. leider de heer Korswagen, 37 p.. leider 6 p.; 7. afd. Lisse, leider de heer De Koning. 33 p.. leider 5 p.; 8. afd. Hillegom. leider de heer Warmerdam, 31 p., leider 6 p.: 9. afd. Sassenheim, leidster mej. Tilma, 31 p., leidster 6 p.; 10. afd. Hillegom, leidster mej. De Rid der. 28 p., leidster 6 p. en 11. afd. Lisse, leider de heer Van Duinhoven, 24 p., leider 4 p. CONTACTAVOND D.V.V. Zaterdagavond hield de Accordeonver eniging D.V.V. in het S't. Antonius Club huis voor haar leden en donateurs een contactavond. De voorzitter, de heer F. Zwanenburg, heette alle aanwezigen van harte wel kom. Hij richtte daarna een woord van dank aan het adres van het damescomité, dat kosten noch moeite had gespaard om deze avond voor de leden en donateurs op de juiste wijze te organiseren. Hierna kwam het revuegezelschap „De Witte Raaf", o.l.v. de heer Tieleburg voor het voetlicht. Dit gezelschap wist op zeer vlotte wijze de vele schetsjes op de planken te brengen onder de titel „Ga je met ons mee op reis". Het was voorzitter Zwanenburg, die aan het einde van de avond de tolk der aanwezigen was en het gezelschap met een vriendelijk woord bedankte. De geslaagde avond werd besloten met enkele uurtjes gezellig samenzijn o.l.v. de heer v. Wijk met dansmuziek van „The Rhythm Boys" o.l.v. de heer Th. Houps. Been gebroken Zaterdagmorgen is een 36-jarige wielrijder, wonende in de Oosterstraat, geslipt op het Havenplein. Bjj zijn val brak hy zijn linker-onder- been. Hij werd met de eerste hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. (Ingez. Med.-Adv.) drankbestrijders zo noodzakelijk. Na al deze woorden was de beurt aan Sempre Avanti om de feestgangers met een vro- from America's Best Tobaccos STEEDS FAVORIET I Programma, dat van frisse ideeën sprak Terpsischore was de afgelopen avonden weer druk aan bod en zal dat ook vanavond nog zijn in de Schouwburg op de jaarlijkse leerlingen uitvoeringen van de thans bijzonder bloeiende Leidse Balletschool der Maatschappij voor Toonkunst, onder leiding van mevrouw Ann te Haar- Pasman. Avonden, ivaarop aangetoond is ,hoe hard en intensief op deze school gestudeerd wordt. De balletkunst staat tegenwoordig gelukkig in het centrum van veler belangstellingOok in onze stad zijn er honderden meisjes van sterk uit eenlopende leeftijd, tot héél kleine peuters toe - en enkele jongens die er zich met verve aan wijden! Zij is een moeilijke kunst. Over het algemeen mag men al blij zijn, als de leidsters er in slagen de leerlingen de grondbeginselen ener sier lijke, lenige bewegingskunst en gevoel voor ritme bij te brengen Doch hier wordt dikwijls toch al veel meer gebo den. Mevrouw ter Haar-Pasman, eens leer linge van Corry Hartong, verstaat het «.vciun V,,,. uc HBMM mpr pon vm vak- z" ^zit tevens een sprankelende nen de jeugdige amateurs het al een lijk programma vin vakanUehSttSSl gave vo9r het PP1»™?" ener charmante, aardig eind brengen! ringen enige uren aangenaam beÏÏTte amusante en m menig opzicht originele houden. Koor en orkest zongen en speel- choreografie, getuigend van een frisse - - ideeenrijkdom. Zij weet bovendien wat „moderne" jeugd vraagt en toekomt. Een programma als dit reikt verder dan een wat vriendelijk „huppelen" der kleintjes alléén. Van de beginne af aan ziet een vak kundig oog toe en worden aan de bar rage de juiste lichaamsoefeningen en -bewegingen, alsmede de zuivere stan den aangeleerd, waarvan in de scène ,,De balletles" de duidelijke bewijzen ge demonstreerd werden. Op zo'n wijze kun- zongen en speel den dat het een lieve lust was. Tot laat in de avond heeft men zowel van de muziek als van de verschillende spel letjes volop kunnen genieten en volko men terecht! (Ingez. Med.-Adv.) SCHOOLARTIKELEN Haarlemmerstraat 169 „De Klok" toont het dagelijks leven aan de hand van de wijzers, te beginnen om 7 uur bij het ontwaken. Al onmid- Vandaar dat "het veelzijdig samenge- dellijk is er de humor: het ene gapende stelde programma, met sterk pantomi- meisje kan maar niet wakker worden, mische en revue-achtige inslag onder de i het andere, energieke meisje begint fris titel „De Klok", zoveel pittig-markante scènes, uit het tegenwoordig ook voor de jeugd zo volbezette leven gegrepen, bevatte. Daarin konden ook diverse talentvolle oudere leerlingen bewijzen leveren van een al gevorderde techniek, waarbij de „Spitzentanz" geen geringe plaats in nam, hoewel overigens het veeleisende „klassieke" ballet slechts sporadisch aan de orde was. Afdeling Leiden van Prot. Christelijke Onderwijzersvereniging kwam bijeen Een landelijke commissie bestaande uit leden van de Prot. Chr. Onderwij zersvereniging, heeft in opdracht van haar vereniging een onderzoek inge steld naar de diverse verhoudingen in de school. Deze nu op schrift gestelde enquête handelt o.a. over de wetsbesluiten omtrent de werkzaamheden van het hoofd der school en de rechtspositie van de onderwijzer. Mede zijn opge nomen de kwestie van het ambulantis me, de inrichting van de personeelsver gadering en de interne schoolverhoudingen. Over dit laatste sprak zaterdagmiddag de heer F. de Vries, uit Den Haag voor de P.C.O.V. afd. Leiden in één van de bovenzalen van „Het Gulden Vlies". Spreker greep in het begin van zijn betoog, terug op de openingswoorden van de voorzitter, de heer L. Kalsbeek. n.l. „Leer mij naar Uw wil te handelen" (Ps. 86 6). Als wij deze christelijke stelregel steeds in praktijk gebracht In de collectie mantels zagen wij en kele bijzonder aardige modellen. Onder meer een mantel van wit-wollen stof, ge accentueerd op de heupen, waaronder een j*>on van hetzelfde materiaal. De ceintuur van deze japon, alsmede ver dere accessoires in cognac-kleur, maak ten deze combinatie zeer aantrekkelijk. Ook het sportieve element ontbrak niet en in dit opzicht werden we verrast met een gezellige mantel van naturel-beige ruitjess'tof. De hoeden, die bij deze toiletten wer den gedragen, waren veelal hoog met slappe brede naar beneden neigende rand, terwijl sommige in dezelfde kleur waren uitgevoerd als de schoenen. Een markante combinatie hieronder was schoenen en hoed in de nuances blauw- groen-geel-wit. De cocktails waren van zeer gedistin geerde aard. Mannequin Jacky presen teerde een beeldige roze tule strapless met brede stola van hetzelfde materiaal. De enorm wijde rok bestond uit diverse lagen tule. Witte handschoenen en roze schoenen gaven de finishing touch aan dit toilet. Ook een prachtige cognac- kleurige kanten cocktail viel zeer in de smaak. De overige cocktail japonnen waren veelal van gebloemd materiaal. Opval lend bij enkele van deze japonnen waren de lange sjerpen, die vanuit het voor pand, naar achteren lopend, op de rug werden gestrikt en gracieus naar bene den hingen. Tot slot konden we genieten van een serie smaakvolle avondjaponnen, met als sluitstuk het traditionele, maar zeer romantische bruidstoilet. hadden, aldus de heer De Vries, was het werk van de enquêtecommissie niet nodig geweest! Maar het is helaas anders: de leerkracht brengt zijn karak ter mèt zijn fouten mee naar school en zelfs de beste breister laat wel eens een steekje vallen. Toch is het belangrijk als alle leer krachten als één team samen kunnen werken, zodat men de zorgen van de school gezamenlijk draagt. Spreker vertelde dat de talrijke ver gaderingen i.v.m. de enquête zeer ru moerig geweest waren, maar da1- na maandenlange arbeid het rapport toch uit de bus is gekomen. Velen hebben dit beschouwd als het eind van alle tegen spraak. maar dat iS absoluut niet de bedoeling der commissie geweest. Dit rapport moet gezien worden als een basis of uitgangspunt voor de stede lijke vergaderingen. De heer De Vries legde nogmaals de nadruk op de samenwerking op school. Immers door het zoveel mogelijk sa mengaan, doet men niet alleen het werk vlugger maar ontstaat er ook een gunstige gelegenheid om tot initiatieven te komen. Want de onderwijsvernieu wing vraagt veel inzicht van de leer kracht. Vaak komt het voor, dat de oudere onderwijzer de jongere in zijn initiatieven smoort, door gebrek aan inzicht. Het ideaal zou zijn als ieder zich zoveel mogelijk aan zijn werk geeft, en er alles voor over heeft; dan zal er van zelfsprekend wel een goede verstand houding op school komen. Het hoofd zal leiding aan de school moeten geven maar er mag geenszins dictatuurschap heersen Men heeft zeer lang vergaderd over het probleem of deze gevallen niet wet telijk vastgelegd kunnen worden. Pas op de 22ste vergadering bleek dat men de persoonlijke verantwoordelijkheid hoger aansloeg dan een wettelijke binding. De heer De Vries sprak ten slotte de hoop uit. dat de leerlingen op school iets mee zouden krijgen voor hun ver dere leven. Na de pauze werd over dit onderwerp op zeer geanimeerd# wijze gediscussieerd en dapper met de ochtendgymnastiek. Zo gaat dat verder: scènes als „Destraat". „De markt". „In de klas", „Koken",' „Eten", „afwassen" en „In het park" volgen in spannende vaart, besloten door „Winkelen" en ,3edtyd". Het is al het échte leven, wat de klok slaat! Door middel van houding, gebaar en expressie wordt realistisch en humoris tisch datgene gesuggereerd wat men niet ziet, maar daardoor toch eigenlijk wèl ziet. Men denke bijv. aan het hangen aan de tramlus of aan de kostelijke mi miek van de draai-orgelman met zijn tinkelend muziekje. Alles knap gedaan en leuk verzonnen! In de Wals. Moderne Studie, Pizziccato en het vindingrijke, uitgebreide „Roulette" met Ans ter Haar als de croupier, kwam de „hogere" kun de veelvuldig om de hoek kijken, zoals dat ook by het „Winkelen" het geval was. Het kleinste ter Haartje oogstte ap plaus voor zyn creatie als muisje. En telkens vielen de smaakvolle décors en costuums, ontworpen in eigen atelier, op. ook door frisheid van kleur en élégance. Tenslotte dansten Ann ter Haar en mej. Stuifzand een gracieus „Afscheid". Dit in moderne trant gehouden, met vaart voorby flitsende programma'bood de toeschouwer naast visuele voldoening ook auditief genot. Wim Serlie weerde zich namelyk met entrain in een knap en toepasselijk gekozen en gearran geerde muzikale omlysting, waarin heel wat bekende componisten hun woord mee spraken. By Debussy en Gershwin werden hoge eisen gesteld aan het syn copische aanvoelingsvermogen. Charme, smaak en vlotheid typeer den dit contrastryke. boeiende program ma, dat terecht uitbundig succes ver wierf, gepaard gaande met de aanbie ding van veel bloemstukken. Commissarissen en directeur der Mu ziekschool Toonkunst gaven biyk van belangstelling. Er wordt door Ann ter Haar met haar assistente, de lerares Elma Hol- trop-Hulsingh prachtig werk verricht ten bate van talloze meisjes en jonge vrouwen. Zij danken aan beiden en aan ijverige studie de ranke gratie, die haar siert. H. KROON VERWERPT BEROEP VAN RIJNLAND INZAKE KATWIJKSE STRAND De Kroon heeft een beroep verwor pen, dat was ingesteld door dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland op een beslissing van Gedeputeerden van Zuid- Holland inzake het aanbrengen van zand op het strand van Katwijk aan Zee door de gemeente. Het waterschap had zich hiertegen namelijk verzet, zich beroepend op een artikel van de belemmeringenwet verordeningen ten behoeve van het op diepte houden van Rijnlands uitwateringskanaal te Kat wijk aan Zee. De Kroon heeft nu be slist. dat de gemeente Katwijk aan Zee een vergunning ingevolge de belemme ringenwet verordeningen niet nodig heeft.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3