Verdient een medisch onderzoek de voorkeur boven de bloedproef? UVS-ZFC TELEVISIE ILLUSIES Deskundig debat voor het Hof Met een enkel woord Vriendschap met roofdieren Saoedi-Arabië ontzegt Israël vrije vaart in Golf van Akaba Agenda ZATERDAG 16 MAART 1957 SINDS Simson, dertig eeuwen gele den, het volk van Israël verloste van de invallen der Filistijnen en. volgens het verhaal uit het bijbelboek Richteren. de stadsdeuren van Gaza uit de hengels lichtte en ze een eind verder op een heuvel deponeerde, is er in die contreien weinig veranderd. Want weer staan de Joden op wacht om de dreiging aan hun zuidwestelijke grens af te we ren. Het verschil met toen is evenwel, dat deze locale kwestie thans een zeer belangrijke rol speelt m de hoogste re gionen der wereldpolitiek, een probleem vormt voor de verhouding tussen de machtigste volken der aarde en het Midden-Oosten en zelfs een toetssteen is voor een geheel nieuw experiment: het politieleger der Ver. Naties. Men mag aannemen, dat Simson. toen hij in Gaza een bezoek bracht aan een dame van twijfelachtige zeden, dit alles wel niet voorzien zal hebben TOEN de Israëliërs bezig waren een besluit te nemen ten aanzien van het al of niet terugtrekken van him troepen uit de kuststrook van Gaza en de Golf van Akaba, hebben zij, op in fluistering van Amerika, onder meer ..aangenomen", dat de Verenigde Naties voor het bestuur van Gaza verantwoor delijkheid zouden dragen zolang er nog geen definitieve overeenkomst omtrent dit gebied zou zijn getroffen. Nu blijkt deze ..assumption" niets anders dan lucht te zijn. Dictator Nasser heeft zich gehaast een generaal tot gouverneur te benoemen, die intussen, onder bescher ming van het V.N.-leger, reeds zijn in tocht heeft gehouden. Natuurlijk is dit nog maar een eerste stap. De regering in Cairo zal niet eerder rusten voordat zij de macht volledig in handen heeft. En dan? MEN weet het: Israël behoudt zich het recht van handelen voor zo dra zou blijken, dat de oude toe stand - dat wil dus zeggen: de volstrekt zinloze en alleen maar destructieve ac tiviteit van de Egyptisch-Arabische zelfmoordcommando's - weer hersteld is. Nu kan men zeggen, dat juist de V.N.- politie tot taak zal hebben dit te voor komen. maar hoe lang zal die heteroge ne macht daar een rem kunnen vormen voor het nationalistisch drijven der Ara bieren? Indien Amerika en de Ver. Na ties dezelfde zoetsappige houding tegen over Nassers chantage blijven aanne men als totnutoe. zijn de mannen van generaal Burns spoedig naar hun eigen land teruggekeerd. Het komt er dus maar op aan, dat Washington eindelijk eens ..achter uit de keel" gaat praten. De hoogmoed neemt precies zoveel plaats in als de domheid voor hem in ruimt, heeft een wijs man gezegd HET is duidelijk, dat president Nas ser alleen zolang achter de Ver. Naties staat als hij er voordeel van heeft. Hoe geheel anders is de houding van de ..koloniale" mogendheden Enge land en Frankrijk en van het kleine Is raël. die. ofschoon krachtig op de vin gers getikt, toch de Ver. Naties zijn blij ven zien als een instrument tot hand having van de internationale rechtsorde. Maar in Cairo is dit soort rechtsbewust zijn ten enemale zoek. Het is er èl op portunisme, wat de klok slaat: geen principiële en welbewuste aanvaarding van een stelsel en zijn aanwijzingen, maar slechts gebruik maken van de toe vallige meewind. DE huidige ontwikkeling komt der halve allerminst aan het gezag der Ver. Naties ten goede, zoals hier en daar nog verondersteld wordt, en evenmin komt het pijnlijke probleem van Gaza werkelijk dichter bij een op lossing. De vrees is dus gerechtvaardigd, dat Amerika straks rechtstreeks gecon fronteerd zal worden met een situatie, die het voorheen nog indirect door En geland en Frankrijk had kunnen doen regelen, ware het niet, dat de samenwer king te dezer zake schromelijk tekort was geschoten. Men begrijpe ons goed: die eenheid van optreden was al zoek vóór de Engels-Franse actie tegen Egyp te. Die immers toonde alleen maar aan hoe diep de kloof al was. HET is bepaald niet moeilijk de ernst van de toestand in Gaza te baga telliseren. Wie optimistisch wil zijn. kan in elk geval troost putten uit het fatsoen van Israël en zijn volgzaam heid ten opzichte van de Ver. Naties. Zo eenvoudig is de zaak echter niet. Het gaat tenslotte om de uitdaging "van het regiem in Cairo. En daarover maakt de Amerikaanse pers zich blijkbaar minder illusies dan de regering Eisenhower- Dulles. Een zo gezaghebbend blad als de New York Times schreef dezer dagen, dat die uitdaging van Nasser een il lustratie is van twee lessen, die de we reld in de laatste twintig jaar heeft kunnen leren: het is dwaasheid te ver trouwen op de huichelachtige woorden van een dictator, die op de tijger van het nationalistische fanatisme rijdt, en. in de tweede plaats, zo'n dictator zal met. alleen elke zwakheid of besluite loosheid misbruiken van degene, die hem bij zijn ambiteuze plannen voor de voeten loopt, maar hij zal bovendien niet aarzelen zich te verbinden met een v rede-verstorende mogendheid welke hem. zelfs ten koste van het welzijn des lands, hulp belooft. Zowel in het geval van Hitier als in dat van Nasser is die mogendheid: Sovjet-Rusland. DEZE duidelijke taal van de New York Times steekt wel sterk af bij de minzame houding van de rege ring in Washington, die zo edel is. dat zij onedel wordt en zo op vrede bedacht is. dat zij de oorlog dichterbij brengt! Het aaien van de panter schijnt Eisen howers meest geliefde bezigheid. Een ge vaarlijk spel. niet slechts ten opzichte van Israël, maar ook met het oog op die elementen in de Arabische wereld, die niets willen weten van het lonken naar de gunsten van het Kremlin. O ze ker. als bolwerk tegen de verouderde machtspositie van de pasja's in zijn land heeft Nasser zijn verdiensten, zoals het ook niet zo moeilijk is enige „weldaden" te noemen, die Hitler en Mussolini hun landen bewezen hebben. Maar dit waren - intussen reeds lang vergeten! - futili teiten in vergelijking met de interna tionale ontreddering, die deze heren te weeg brachten. Het trekken van lessen uit de jongste geschiedenis schijnt niet het sterkste punt te zijn bij president Eisenhower en minister Dulles De Engelse regering is niet van plan de benzinerantsoenering te beëindigen, zo lang het vraagstuk van het vervoer van de olie uit het Midden-Oosten niet op bevre digende wijze is geregeld, zo heeft de En gelse minister van Verkeer. Harold Wat- kinson. gisteren verklaard. De benzmerant- soenering, aldus minister Watkinson. stelt Engeland in staat te tonen, dat het niet bereid is iedere prijs te betalen om het Suezkanaal te kunnen gebruiken. De Russl9óhe onderminister van Bui tenlandse Zaken. Zorin is vanmorgen vroeg ln Londen aangekomen waar hij zal deel nemen aan de ontwapeningsbesprekingen vanwege de Verenigde Naties, die maandag beginnen. Zorin zei bij zijn aankomst, dat de Sovjet-Unie kortgeleden haar strijd macht aanmerkelijk ingekrompen heeft en haar militair* uitgaven heeft verminderd. (Van onze Haagse redactie) Deskundigen op het gebied van de bloedproef, als middel tot het vaststellen van alcoholinvloed op de mens, hebben gistermiddag tijdens een urenlange zit ting van het Haagse Gerechtshof uitvoerig met elkaar van gedachten gewisseld. Het belangrijkste geschilpunt tussen prof. dr. W. Froentjes, directeur van het Gerechtelijk Laboratorium van het Ministerie van Justitie, en de deskundige op het gebied van de bloedproef, dr. F. H. Glastra van Loon. draaide om de vraag: „Welke methode is betrouwbaar, het medische onderzoek of het schei kundige bloedonderzoek? Vergissing bij bloedproef? De deskundigen werden gehoord in de strafzaak tegen de Haagse industrieel, die in de nacht van 16 op 17 september van het vorige jaar onder drankinvloed zijn auto zou hebben bestuurd in de Roelofsstraat te Den Haag. Zoals be kend had de procureur-generaal bij het Gerechtshof op 25 januari jl. tegen ver dachte vrijspraak gerequireerd. nadat dr. Glastra van Loon had verklaard, dat in deze zaak bij het onderzoek naar het alcoholgehalte van verdachtes bloed een fout moest zijn gemaakt. Een van de belangrijkste bewijsmiddelen bestond namelijk uit de bloedproef, die had uit gewezen dat verdachtes bloed 2,5 pro mille alcohol bevat had. Daartegenover stond de verklaring van de politie-arts, die zei. dat de verdachte niet merkbaar onder de invloed was geweest. En dat is volgens de deskundige dr. Glastra van Loon niet mét elkaar te rijmen. De verdachte was bij het Hof in be roep gekomen van een vonnis van de Haagse Rechtbank, die hem had veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf en 2 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Nadat de Procureur-Generaal bij het Gerechtshof vrijspraak gevraagd had, ge lastte 't Hof op 6 februari dat eerst nog deskundigen van het gerechtelijk labo ratorium zouden worden gehoord. Na dit getuigenverhoor kwam de Procureur-Ge neraal gistermiddag op zijn aanvankelijk gestelde eis terug en requreerde hy als nog dat het rechtbankvonnis 'tegen de verdachte zou worden bevestigd. De ver dachte heeft trouwens op 10 februari al weer een pfroces-verbaal opgelopen we gens het berijden van een bromfiets, ter wijl hij in .kennelijke staat" verkeerde. Bloedproef secuur Prof. dr. Froentjes gaf desgevraagd te kennen, dat men by het vaststellen van het alcoholgehalte van bloedmon sters dermate secuur te werk gaat. dat het maken van vergissingen uitge sloten geacht moet worden. Hij achtte het wel mogelijk, dat de verdachte naar het oordeel van de politie-arts niet onder de invloed was, terwijl zijn bloed toch 2,5 pro mille alcohol bevatte, omdat het verstrijken van de tijd (sinds het nuttigen van de alcohol), de gewenning aan alcoholgebruik en tenslotte de ontnuchterende werking van de aanhouding door de politie ln staat kunnen stellen uiterlijk nuchter te lijken, zonder het werkelyk te zyn. Dr. Glastra van Loon bracht daar tegen in, dat bij een nauwgezet klinisch on derzoek de alcoholinvloed altijd moet blijken, terwijl bij het scheikundige bloedonderzoek wel fouten gemaakt ple gen te worden. Dit laatste is gebleken in Zweden, waar bij controle van 15.000 bloedproeven 200 rekenfouten gevonden werden. In drie van deze gevallen heb ben de foutieve bloedproefresultaten een beslissende invloed gehad op het ge rechtelijke vonnis. (Opgemerkt moet worden, dat de fouten niet zijn gemaakt bij de berekening van het alcoholge halte ten tijde van het onderzoek, maar bij de berekening van het gehalte ten tijde van het autorijden. In Zweden is het toegestane alcoholpercentage wette lijk vastgesteld, zodat een nauwkeurige berekening ervan van groot belang is). Klinisch onderzoek oppervlakkig Dr. Glastra van Loon wees op ver klaringen van verscheidene buiten landse deskundigen, die het medisch onderzoek hoger aanslaan dan de (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 bloedproef. In sommige landen acht de Justitie verdachten niet onder de invloed, indien bij het medisch onder zoek hiervan niets blijkt, zulks onge acht de uitslag van de bloedproef. Maar, zo voegde de getuige-deskundige hieraan toe. in Nederland wordt het klinische onderzoek van een verdachte over het algemeen te oppervlakkig verricht. Aan proeven, zoals het oprapen van een potlood, 'terwijl men op één been staat, die door de politie plegen te wor den genomen, hechtte getuige geen waarde, omdat zeer vele mensen deze proef niet eens kunnen volbrengen in volkomen nuchtere 'toestand. Dr. Glastra van Loon bleef er echter bij. dat het z.i. niet mogelijk is. dat de politie-arts niets van alcoholinvloed bij de verdachte bespeurd heeft, terwijl het bloed van de verdachte 2,5 pro mille al cohol bevatte. Prof. dr. Froentjes wees er op zijn beurt op. dat talrijke andere buiten landse deskundigen het klinisch onder zoek van weinig waarde achten, omdat de doktoren er bij de beoordeling zo heel vaak volkomen naast blijken te zijn. Ge tuige stelde dat uit de beoordeling door de arts van de alcoholinvloed geen en kele conclusie kan worden getrokken t.a.v. de juistheid van het bloedonder zoek, temeer zo, omdat het afnemen van het alcoholgehalte van het bloed en het afnemen van de uiterlijke verschijnselen van dronkenschap geen gelijke tred met elkaar houden, omdat de uiterlijke ver schijnselen veel sneller plegen te ver dwijnen. Bewezen? De Procureur-generaal, mr. baron van Voorst tot Voorts, achtte het tenlaste- gelegde bewezen, mede op grond van het uitvoerige rapport van prof. Froentjes en van drs. J. W. Verburght, diens assis tent, die ook aan de discussie deelge nomen heeft. Er is redelijkerbewijs geen twijfel mogelijk aan de juistheid van de uitslag van het bloedonderzoek, aldus de Proc.-Generaal, die voorts wees op de bezwarende verklaringen van de politie mannen, die de verdachte op de bewuste nacht hebben waargenomen. De verdediger, mr. A. J. M. van Dal, wees op de verklaringen van getuigen A décharge, volgens wie de verdachte na het gebruik van slechts enkele glazen bier volkomen nuchter was gebleven, en op de verklaringen van dr. Glastra van Loon. Ook wees pleiter op de uitslag van de proef, die de verdachte in een Amsterdams instituut heeft ondergaan. Daarbij bleek hij ..stomdronken" te zijn, nadat hij zo veel jenever had gedron ken, dat zijn bloed 2,6 pro mille alcohol bevatte. Pleiter achtte het bewijs in deze zaak niet geleverd en vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Het Gerechtshof zal op 29 maart ar rest wijzen. BINNENLAND Toen een negenjarige scholier G L. uit Doorn gastermiddag per fiets naar zijn (hails terugkeerde, reed hij, komend van de Acacialaan in Doorn, op de Rijksstraatweg pardoes tegen een vrachtauto. Hij overleed onmiddellijk. De 47-Jarige landbouwer J Clarissen uit Ensop is gisteren tijdens het eggen op zijn land onder de trekker terecht ge komen en op slag gedood. Ket ongeluk is vermoedelijk gebeurd doordat de trekker achteruit schoot. Er waren geen getuigen van het ongeluk. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. -De Staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn heeft gisteren aan de heren A. van Esveld uit Deventer. Th. J. Kruyssen uit Boxtel en R. Ph. Lammen uit Haarlem de eerste oudsrdomspensioe- nen van de Stichting „Bedrijfspensioen fonds voor de vleeswarenindustrie" ter hand gesteld. Een 34-jarige inwoner van Doetln- chem, is in Liverpool gearresteerd, een uur voordat hij met het m.s. ..Hubert" naar Brazilië zou vertrekken. De Doetin- chemse politie heeft 14 dagen geleden via „Interpol" verzocht om de arrestatie van dien man, die verdaoht wordt van verduis tering van drie vrachtauto's, elk ter waar de van 25 a 30.00 gulden. De thans 24 laar bestaande stichting „Het leven begint bij 40" is er dezer dagen ln geslaagd de 10 000ste werkzoekende "bo ven de 40 jaar. die zich tot de stichting had gewend, aan een passende betrekking te helpen. Deze 10.000ste is een 67-jarige Hagenaar, die kortgeleden werkloos werd doch nog gaarne een nieuwe positie wilde verwerven. Het stichtingsbestuur heeft hem een stoffelijke herinnering aangebo den. De Nederlandse fruittelers organisatie houdt op 27 maart in Utrecht een alge mene vergadering. De Brabantse boeren kunnen hun vee weer rustig in de weide laten grazen, nu de Tilburgse recherche na een langdurig onderzoek de hand heeft weten te leggen op een tweetal veedieven. In totaal heeft dit tweetal niet minder dan 33 stuks vee uit de weide gestolen en voor consumptie doen slachten. De totale schade der boeren beloopt minstens f 2 5 000. De aangehoude nen, hebben een bekentenis afgelegd Het bestuur van het Fries Rundvee- stamboek te Leeuwarden heeft besloten de Jaarlijkse grote voorjaarestierenkeuring die steeds duizenden belangstellenden, ook uit het buitenland trekt, te houden op 1 mei a.s. De minister van Economische Zaken, prof. dT. J. Zijlstra, heeft gisteravond in de aula van de Groningse universiteit voor de leden van de commerciële club en vele autoriteiten en genodigden een rede ge houden over de economische problemen en de economische politiek in 1957. Bij K.B. is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden be noemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der godgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Groningen, om onderwijs te geren ln de Israëlitische letterkunde, de uitlegging van het Oude Testament en de geschiedenis van de Israëlitische gods- dienest. dr. B. Gemser. thans hoogleraar aan de universiteit te Pretoria. Aan een commissie van deskundigen ls opdracht gegeven tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van militaire strafvor dering Daarbij zal ook de positie van de verdediger in het militaire strafproces worden bezien. De derde piloot van het KLM-vllee- tulg, dat zaterdag op Curasao arriveerde. Petrus Stein, en die kort na aankomst ln het zwembad van de Piscadera club een zo ongelukkige duik maakte dat hij drie hals wervels brak. maakt het na operatief In grijpen redelijk wel. De ouders van de 21- Jarlge KLMer zijn inmiddels op Curasao aangekomen. BUITENLAND De Academie van Wetenschappen der Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt, dat op het ogenblik in de Sovjet-Unie. met mede werking van China, een grootscheeps plan wordt uitgewerkt tot ontginning van woes te gebieden in het Verre Oosten binnen 15 tot 20 Jaar. Het betrekken gebied is en kele miljoenen vierkante kilometer groot en omvat het betoken van de Amoer, Trans baikalië en het gebied van Krasnojarsk. Het plan voorziet in de aanleg van reus achtige industriecentra. De voor landbouw geschikt gemaakte gebieden zouden moe ten worden voorzien van een dicht spoor weg- en wegennet. Het ln 1956 verrichte geologische onderzoek had geleid tot het localiseren van reusachtige vindplaatsen van steenkool en ertsen. In het gisteren voortgezette proces- Montesi te Venetië hebben twee artsen en twee analisten het alibi van Piccionl, de voornaamste beschuldigde in het proces, gesteund. De filmster Alida ValJi haa reeds eerder getuigd, dat Piccionl tot 9 april bij haar ln Amalfi was en daarna was terug gekeerd naar Rome. waar hij enkele dagen wegens een keelaandoening het bed had gehouden. De nieuwe getuigen bevestigden, dat hij op de bewuste dag inderdaad in' Rome was. Ket bij Manchester neergestorte En gelse vliegtuig had Nederlandse post aan boord voor Mldden-Engeland en Ierland. Deze post, welke als verloren moet worden beschouwd, werd ln de late avond van woensdag en op donderdagmorgen vroeg hier te lande gepost. BJarne Braatoy, die sinds mei van het vorige jaar secretaris-generaal van de So cialistische Internationale" was, is gisteren op 57-jarige leeftijd ln Londen overleden. De vorige week woonde hij het congres van de P.v.d.A. in Den Haag bij en hield er een rede. Braatoy had de Amerikaanse natio naliteit. Zijn vader was een predikant van Noorse afkomst. Als journalist te Londen heeft hij gewerkt voor een beter wederzijds begrip tussen de Britse en de Scandina vische arbeidersbeweging. Volgens dr. Levitt, directeur van het planetarium van Philadelphia®, treffen de Russen voorbereidingen om een veel gro tere kunstmaan in het geofisische Jaar te lanceren dan de Amerikaanse kunstmanen. Het luchtschip ZPG-2 van de Ame- kaanse Marine is na een tocht van 264 uur en 12 minuten te Key-West geland. Het luchtschip ls op 4 maart te South Wey- mought opgestegen en heeft naar schatting een afstand van 12.800 km afgelegd Het record van de Graf Zeppelin ln 1929 was 11.1G8 km. De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie heeft te Los Alamos (Nieuw Me xico) bekendgemaakt, dat op 12 februari de kern van een proefreactor ls ontploft. Niemand werd gewond, doch de reactor ls verwoest. Het apparaat was in 1951 ge bouwd voor proeven met z.g. kritieke" of „vertraagde" neutronen. Er zijn meer dan 3.500 proeven mee gedaan. Het apparaat ontplofte toen de hitte te groot werd als gevolg van een „verkeerd functioneren van speciale proefapparaten". (Ingez. Med.-Adv.) Met zo'n grenzeloze liefde en geduld werkte de dompteur Sawade, dat htj in Londen zelfs werd benoemd tot erelid van de Dierenbeschermitig. De levensloop van beroemde dierentemmers en andere circusfiguren kunt u lezen in het circusboek „De bonte droom van het Circus", waaruit de hier afgedrukte foto is overgenomen. U kunt dit album voor slechts f 2,50 kopen bij uw roomboterleverancier of bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus J/7, Den Haag. De plaatjes ont vangt u gratis voor de ryksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er een aan. Neem een pakje extra voor de zondag.' 9 Vervolg van pag. 1 Amerika verzoekt V.N., Egypte en Israël vorderingen in Gaza niet af te breken 9? Amerika heeft in de afgelopen da gen een beroep gedaan op de Ver. Naties, Israël en Egypte om zich te onthouden van elk overijld optre den. dat afbreuk zou doen aan de vorderingen, die zijn gemaakt met het herstel van de vrede in Gaza. Maar de permanente afgevaardigde van Israël bij de V.N. heeft reeds te verstaan gegeven, dat „de jongste ge beurtenissen er vanzelfsprekend toe geleld hebben, dat Israël zich moet afvragen of de onderstellingen, waar op het de terugtrekking van z(jn troepen uit Gaza heeft gebaseerd, nog van kracht zyn". Abba Eban heeft reeds direct ophel dering gevraagd over de komst van een Egyptische gouverneur in dit gebied. Deze, generaal Moh. Abdel Latif, heeft gisteren de bevolking van het gebied van Gaza opgeroepen incidenten aan de Egyptische-Israëlische grens te vermij den. Dergelijke incidenten zouden vol gens hem. „Israël een voorwendsel kun nen bieden om de spanning in het Midden-Oosten te handhaven". Inmid dels oefent de V.N.-politiemacht een Op de scheepswerf van De Vries I Draeck voor Prinses Beatrix. De Lentsch in Amsterdam vordert de scheepshuid is. op een klein stukje bouw van de Lemsteraak Groene [by de voorsteven na. reeds aange bracht. en ook de opbouw vorm te tonen. begint ZATERDAG. St. Antonlus Clubhuis: Contactavond Accordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Langestraat 67; Bazar „De Sperwer". 2 5 en 710 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Leldse Ballet- sohool. 8 uur nam. Volkshuis: Feestavond Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. 8 uur nam. Den Burcht: Filmavond over autoban den. 7^ ur nam. Den Burcht Jacobazaal)Cabaretavond „One Grunnegerlaand". 8 uur nam. ZONDAG Lldo-theater: Inst. voor Arbeldsontwik keling. „Ik was een Amerikaanse spion ne". 10.30 uur voorm. Schouwburg: Uitvoering Leidse Ballet school. 8 uur nam. Stationsplein: Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.15 uur voorm. Schouwburg: Uitvoering Leldse Ballet school. 8 uur nam. Luth. Kerk. Ned. Bijbelgenootschap. De clamaties van Willem Berkhemer. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): NCRV- ontspanningsavond. 8 uur nam. Morsweg 98 a: Jaarver g. Bond van Chr. Slagerspatroons afd. Lelden en omstreken. 8 uur nam. Boerhaavezaal: Opening Unesco-tentoon stelling „De weg tot elkaar". 2.30 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: Tentoonstelling van Perzische tapijten. 210 uur nam. Steensehuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk) Baptisten Gemeente Voorganger H. Schouten. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Jaar vergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. DINSDAG Gymnasium (aula): Spr. G. Th. Beis- huizen over de Jeugd ln de onderontwik kelde gebieden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Ned. Ma drigaalkoor „Johannes Passion". 8 uur n.m. Gulden Vlies: Demonstratiemiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedle „Driekoningenavond". 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedle „Driekoningenavond". 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing de heer Gan TJiangTek over kracht- en behendigheidsspelen ln China. 8 uur nam. Stadszaal: Modeshow Gronheld. 3 en 8 uur nam. In den vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur nam. BoerhaavezaalPoppenkastvoorstellin gen t.b.v. kinderfonds v.N. 2 1/2 en 3 1/2 uur nam. Gravesteen: Spr. prof. dr. B. H. M. Vlek ken over de ontwikkeling van interna tionale verantwoordelijkheid. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Colle gium Muslcum. 8 uur nam. DONDERDAG St.-Antoniuscliubhuis: Jeugdiballet Corrle de We&ker. 6 uur nam. buitengewoon streng toezicht uit op alle reizigers, die naar de zone van Gaza komen of deze verlaten. Ook alle voer tuigen worden grondig doorzocht. Wa pens zijn ten strengste verboden en alle reizigers moeten in bezit zijn van een persoonsbewijs. De avondklok is zonder uitzondering voor het gehele gebied af gekondigd. Radio-Cairo heeft gisteravond om geroepen, dat Saoedi-Arabië heeft medegedeeld, niet te kunnen instem men met het verlenen van vrije vaart aan Israëlische schepen door de Golf van Akaba. Amerika zou van dit standpunt op de hoogte zijn gebracht. De Golf van Akaba wordt omgeven door Saoedi-Arabië, Egypte, Jordanië en Israël. Deze vrije vaart was een der voorwaarden van Israël voor het terugtrekken van zijn troepen van Egyptisch grondgebied. Saoedi-Arabië beweert nu, dat de Golf van Akaba geen internationaal karakter heeft, maar behoort tot de Arabisch territo riale wateren. De Saoedi-Arabische regering zal als behoedster van de heilige plaatsen van de Islam en van de veiligheid der pelgrims Israël geen rechten in de Golf van Akaba ver lenen. (Ingez. Med.-Adv.) ZONDAG 2.30 UUR Stadsgehoorzaal (grote zaal)K. en O. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. E. Flipse. Solist Edith Farnadi. 8 uut nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Come dle. „Een maan voor de misdeelden", 8 uur nam. Volkshuis: Vrouwenbijeenkomst in ka der van week voor internationale samen werking. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN v. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 74 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Michael Strogoff" a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.ldo: „La vie Parisienne", 18 Jr. Werkda gen 2 30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De man die teveel wist", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het monster van dr. Quatermass", 14 Jr. Werkdagen 2.30 ,7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Die Csardasfürstin". Casino: „De hemelbestormer" 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uut. Zaterdag 16 maart zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Douza, Douzastraat 31. tel. 21313. Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelmi- napark 8. Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 17 maart zijn van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Douza en Apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van hedenmiddag '2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Jong, Langezaal, Pieterse, Postel en Jansen. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en Jr. tel. 20390 en LanenBa ron. tel. 21610. B(| geen gehoor Dy Ow huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Hoeveel sneeuw ligt Oostenrijk cm. sneeuw in skigebied Berwang 75 Kitzbühel 155 St. Anton 270 Seefeld Solden Schruns Zürs 140 65 geen opg. er? Zwitserland Adelboden 50 Arosa meer dan 1 m. Davos meer dan 1 m. Engelberg 100 Gstaad 100 Kandersteg 90 Mürren 100 St. Moritz 80 Zermatt 100 FrankrUk Chamonix 150 Megève 100 Val d'Isère 240 Valloire 160 Alpe d'Huez 200

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2