Heden tweehonderdduizend stakers in Britse sclieepsbouwindust r e Israël zoekt weg naar vreedzame oplossing van de kweslie-„Gaza" WEERBERICHT Bovendien dreigt een algemene staking van het vakverbond van metaalarbeiders Bemiddeling regering mislukt Fa. D. KRET Zn. Verbitterd commentaar op V.N. DE ZAAK VAN MAJOOR K. GING VOLKOMEN CORRECT 96ste Jaargang ZATERDAG 16 MAART 1957 No. 29088 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f. 2.35 per maand: l 0.55 per week f.7.- Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 (Van onze Londense correspondent) Gisteravond verdween de laatste hoop, dat de staking van 200.000 arbeiders in de Britse scheepsbouwindustrie nog kon worden tegenge houden: heden ochtend was zij een feit. Dit geschiedt juist op een tijd stip, dat Groot-Brittannië op het gebied van scheepsbouw aan een hevige buitenlandse concurrentie het hoofd moet bieden. Japan heeft op dit terrein voor de eerste maal in de geschiedenis de leiding, West- Duitsland volgt dadelijk hierna. Tegelijkertijd worden de Britse industrie en economie bedreigd door een nog ernstiger slag: het vakverbond van metaalarbeiders heeft besloten tot een algemene staking, die zaterdag 23 maart zal beginnen. Tengevolge van de beide stakingsparolen zullen meer dan drie miljoen arbeiders het werk neerleggen. In beide gvallen gaat het om een loons verhoging van tien procent. Meer dan driehonderd schepen met een gezamenlijke tonnage van bijna 2.250.000 ton staan op het ogenblik in de Britse werven op stapel. Hiervan zijn 63 tankers met een gezamenlijke tonnage van een miljoen ton. Het ministerie van Arbeid heeft met zijn bemiddelingspogingen geen succes gehad, al hadden de werkgevers zich te elfder ure tot arbitrage bereid verklaard. De bonden willen namelijk in dit stadium van arbitrage niets weten en staan erop, dat de scheepsbouwfirma's eerst met een concreet aanbod komen. Nadat de maandenlange besprekingen waren vastgelopen, leek het alsof bij beide partijen de steminng overheerste, dat zij het conflict zelf wilden uitvech ten zonder inmenging van de regering. Deze moet nu werkloos toezien hoe thans moedwillig een nieuwe zware slag aan de reeds door Suez en de inflatie ernstig verzwakte Britse economie wordt toegebracht. De vakbonden beschouwen de aan vaarding door de werkgevers van regeringsbemiddeling als louter camouflage, aangezien dezen zich tegen alle loonsverhoging hebben verzet. De werkgevers wilden alleen arbitrage aanvaarden op voorwaarde dat de bonden hetzelfde zouden doen. hoogst onhandige nieuwe huurvoorstel- len, welke alom de grootste onrust heb ben veroorzaakt, omdat tallozen, die tot dusver beschermd waren, uit hun wo ningen dreigen te worden gezet. De staking zal het voor de Engelse scheepsbouw nóg moeilijker maken dan het reeds is om het hoofd te bieden aan de buitenlandse concurrentie. De scheepsbouw in Engeland gaat vooral gebukt onder de last van een enorme hoeveelheid, door de vakbonden voor geschreven en vaak absurde, beperkin gen en andere voorschriften op het ge bied van werkafbakening, welke het arbeidsproces vertragen. Een half jaar lag bijvoorbeeld een scheepswerf stil omdat metaal- en houtbewerkers het niet eens konden worden over de vraag wie van beide partijen de gaten moest boren in op hout aangebracht metaal!!! Sommigen geloven dan ook dat het goed zou zijn als de vakbonden, als tegen prestatie voor een eventuele loonsver hoging. er in zouden toestemmen de arbeidsbeperkende maatregelen te ver zachten Verkapt politiek karakter van actie De staking draagt tevens een verkapt politiek karakter, want zij is een be wust tegen de regering gerichte actie. Het is immers een krachtmeting tussen degenen, die de vakbonden een halt willen toeroepen en hen die protesteren tegen de duurte. Het zijn vooral de Plundering mess Indiase Ambassade Orgie van vernieling Zoals reeds in het kort gemeld heeft een menigte van 200 Indonesiërs het mess-gebouw van de Indiase ambas sade te Djakarta geplunderd en een Indiase diplomaat korte tijd ge vangen gehouden. De bende vernielde meubilair trok dakpannen van het gebouw los en roofde ander bezit. „Ze vernielden alles, na al het geld gestolen te hebben wat zij konden", zo zei een ambassade-functionaris. De aanval zou uitgedacht zijn door de huiseigenaar, die in het gebouw huur woningen wilde inrichten. De menigte arriveerde in vrachtauto's en op fietsen, sneed telefoondraden door en ging systematisch te werk om het ge bouw te vernielen. Met bijlen en staven werden de muren, het dak, meubilair en andere goederen vernield en de vandalen ont snapten voor de politie arriveerde. Een Indiase functionaris zeide dat hij beroofd was gedurende de twee uur du rende orgie van vernieling. Hij be schreef de aanval als „misdadig". Het was het enige incident van gewelddadig heid dat gemeld is gedurende het eerste etmaal van de door Soekamo geprocla meerde staat van oorlog en beleg. (Ingez. RIed.-Adv.) LOODGIETERSBEl>RIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rjjndjjk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Kou op komst De Bilt verwacht tot morgenavond; Verwacht wordt, dat de koude lucht het noordoosten van ons land zal bin nendringen. Omdat de grens tussen zachte en koude lucht over ons land komt te lig gen zal ook de komende 24 uur plaat selijk regen vallen. (Opgemaakt te 10 uur). 17 maart Zon op: 6.53 uur; onder: 18.49 uur. Maan op; 21.13 uur; onder: 7.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.57 en 16.13 uur. Laagwater te i2.11 uur. (18/3 hoogwater te 4.37 en 16.55 uur; laag water te 0.29 en 12.56 uur). Dit nummer bestaat alt 16 pagina's en een Bijvoegsel. Prof. Thijsse naar de Nederlandse Antillen Gisteren is met een vliegtuig van de KLM naar Willemstad-Curafao vertrok ken prof. ir. Jac. P. Thijsse, algemeen stedebouwkundig adviseur bij de Rijks dienst voor het Nationale plan. Prof. Thijsse is op verzoek van de minister van Zaken Overzee voor de tijd van ongeveer 4 maanden ter beschikking gesteld van de regering van de Ned. Antillen. Hij zal. in het kader van de ontwik kelingsplannen en met name voor de bevordering van het toeristenverkeer advies uitbrengen en maatregelen aan geven die noodzakelijk zijn om er voor te zorgen, dat de natuurlijke attractie van het landschap van de eilanden Bonaire en Sint-Maarten bewaard zul len blijven. Hierbij zullen verkavelings plannen voor de bouw van hotels en bungalows, wegenplannen e.d. de spe ciale aandacht hebben van prof. Thijsse. De Hongaren in ons land hebben hnn nationale vrijheidsdag herdacht. Na afloop van de bijeenkomst in Den Haag van de Vereniging van I naar de Waalsdorpervlakte, waar Oudstrijders trokken zij gezamen- een krans gelegd werd bij het mo- lijk met de leden dier vereniging nument voor de gevallenen. Mevr. Meir naar New York vertrokken Er waait weer een Egyptische vlag in de kuststrook van Gaza: een Egyptische kapitein, die opdracht had een politiepost op het station van Rafah in te richten, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om zijn nationaal dundoek te hijsen. Als een uitdaging aan het adres van Israël, dat zich echter niet zonder meer wil neerleggen bij de feiten, zo als het die nu krijgt opgediend. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, is gisteravond plotseling naar New York vertrokken in een spe- siaal daarvoor gecharterd vliegtuig. Men neemt aan, dat deze ener gieke vrouw alsnog een poging zal doen het vraagstuk-„Gaza" langs diplomatieke wegen op te lossen voor men zijn toevlucht neemt tot an dere middelen. Dag Hammarskjöld heeft mede in verband hiermee zijn voorgenomen reis naar Egypte uitgesteld. Hij is ervan overtuigd, dat zijn aanwezigheid op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties thans van meer belang is dan een verblijf elders. „Politiemacht moet in mei terugtrekken" Hij kan wel eens gelijk krijgen, want van Israëlische zijde heeft men de Ver. Naties krachtig met kritiek bekogeld. In Jeruzalem is men na melijk van mening, dat de aankomst van de Egyptische gouverneur voor Gaza, generaal Latif aantoont, dat hij zich daar met toestemming van de Ver. Naties bevindt. „Gezagsdragers van de Ver. Naties en Egyptische functionarissen heb ben onder één hoedje gespeeld om de terugkeer van de Egyptenaren naar de strook en de stad Gaza, on der bescherming van het interna tionale politieleger mogelijk te ma ken", aldus was het verbitterde com mentaar van een hoge ambtenaar aan het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. Enkele uren voor het vertrek van me vrouw Meir naar Amerika (de reis zal in Parijs worden onderbroken voor be sprekingen met de Franse regering) heeft premier Ben Gperion beraadslaagd met zijn minister van Landsverdediging en de militaire leiders. Volgens waarne mers te Jeruzalem blijkt uit het vertrek van mevr. Meir. dat Israël meent, dat de toestand in Gaza thans in een zeer kritiek stadium is gekomen. Het Noorse fregat Tromsö en het Britse depotschip Tyne brengen op het ogenblik een onofficieel bezoek aan Rotterdam, waar zij gemeerd liggen in de Parkhaven. Een kijkje van de radar mast van de Tromsö af op de Tyne. Anderhalf jaar voor een Duitse chauffeur Botsing met Nederlandse autobus: zeven doden De Rechtbank van Neu-Ulm heeft aiateren de 26-jarige Duitse vrachtauto- MKuffeur Herbert Müller uit Memmin- gen tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat bewezen werd ge acht dat hij door nalatigheid op veer tien augustus van het vorige jaar de dood van zeven Nederlandse toeristen heeft veroorzaakt. Müller was de bestuurder van een vrachtauto met oplegger, die bij Neu- Ulm in botsing kwam met een Neder landse autobus met 42 inzittenden, van wie er zeven werden gedood en negen tien ernstig gewond. De Rechtbank besloot voorts het rij bewijs van Müller voor vijf jaar in te trekken. Als verzachtende omstandig heden werden in aanmerking genomen, dat beklaagde tevoren nooit een onge luk had gehad en over het gebeurde berouw had getoond. De openbare aanklager had ook an derhalf jaar gevangenisstraf geëist, doch hij had het rijbewijs van Müller slechts voor drie jaar willen laten intrekken. De verdediging zal in hoger beroep gaan. Zij is van mening, dat de Neder landse chauffeur mede verantwoordelijk voor het ongeluk was. Zij wil trachten te bereiken, dat de straf tegen Müller wordt verlicht tot een half jaar v.oor- waardelijk. En om de zaak dan nog ingewikkelder te maken, komt de correspondent van Belga met het bericht, dat de V.N.- strijdmacht wellicht in mei a.s. ver plicht zou zijn zich uit Egypte terug te trekken, zelfs zonder dat generaal Nas ser er om gevraagd heeft. Het is name lijk nagenoeg zeker, dat vijf contingen ten in mei Egypte zullen verlaten zon der dat men in hun aflossing kan voor zien De diensttijd van de troepen uit De nemarken, Noorwegen en Zweden is slechts zes maanden en verstrijkt in mei a.s. De leden - allen vrijwilligers - zijn niet voornemens hun verbintenis te verlengen. Ook de Joegoslaven en de Finnen zullen zich terugtrekken en hun troepen niet vervangen. Men zegt, dat heidelanden de taak van de politiemacht als volbracht beschouwen nu de Israëli sche troepen zich hebben teruggetrok ken. Er zullen geen contingenten van andere landen ter vervanging van de huidige gezonden kunnen worden zonder de instemming van Egypte (Men zie ook elders) Keert Makarios uit ballingschap terug Volgens enkele Londense bladen is gis teren op 'n speciale bijeenkomst van het Brits kernkabinet de mogelijkheid be sproken aartsbisschop Makarios naar Londen te laten komen voor besprekin gen over de kwestie-Cyprus. Gouverneur Harding zou de Britse regering hebben geadviseerd het jongste voorstel van de Eoka, dat staking van het verzet in houdt op voorwaarde, dat Makarios uit ballingschap terug keert, te aanvaarden. In Griekenland heeft het overheids personeel gisteren drie uur gestaakt uit protest tegen de terechtstelling van een negentienjarige Cyprioot op Cyprus. Britse veiligheidstroepen op Cyprus hebben gisteren in de vroege ochtend uren Aristidou Droushiotis gevangen ge nomen, van wie men algemeen gelooft, dat hij de leider van de Eoka-operaties is geworden, nadat de vroegere leider, Gregoris Afxentiou, tien dagen geleden om het leven was gekomen. Op het hoofd van Droushiotis stond een prijs van 5000 pond sterling (ruim 50.000 gulden) Minister Samkalden beantwoordt vragen Zeer uitvoerig heeft minister Samkalden, mede namens de minis ter van Oorlog, geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Berkhouwer over de gevolgde procedure tijdens het gerechtelijk vooronderzoek ten aanzien van een officier van de Kon. Landmacht, majoor K., die zoals bekend op 28 november 1956 in arrest werd gesteld onder verdenking zich in de jaren 19521956 te hebben schuldig ge maakt aan het aannemen van steekpenningen. Op dit delict, aldus de minister staat een maximum gevangenisstraf van vier jaar, zodat daar voor ook voorlopige hechtenis kan worden toegepast. De minister wijst er met nadruk op, dat alles correct is gegaan. Majoor K. heeft bij her haling zijn tevredenheid uitgesproken over de goede behandeling die hij heeft ondervonden. Op 22 januari werd de majoor overgebracht naar het huis van be waring te Den Haag, waar een aan vang werd gemaakt met het onder zoek, door de Officier-Commissaris. Op 21 februari werd voor de eerste maal een verzoek tot invrijheidstel ling van de beklaagde ingediend, het welk op 26 februari door de Krijgs raad werd ingewilligd. Aangezien er aanwijzingen waren, dat de echtgenote van de verdachte als me deplichtige bij de zaak betrokken zou kunnen zijn en ook uit de tussen hen gevoerde correspondentie reeds was ge bleken. dat er gevaar voor collusie be stond. werd contact tussen verdachte en zijn echtgenote niet toegestaan. Aan mr. Huygens. raadsman van de echtge note van majoor K. werd in verband hiermede toen hij in de loop van janu ari verzocht tot de verdachte te worden toegelaten, evenmin toestemming daar toe verleend. Omtrent de vraag of mr. Huygens ook gerechtigd was als raads man van majoor K. op te treden, heeft de minister geen zekerheid kunnen krij gen. Voor zover hem bekend, heeft ma joor K. zelf eerst in de loop van febru ari opdracht gegeven tot het kiezen van een raadsman. Hij heeft toen een des betreffende volmacht voor zijn echtge note getekend, waarna mr. Van Es zich bij de secretaris van de Krijgsraad aan meldde. Op 18 februari verzocht deze tot de verdachte te worden toegelaten, het geen op 21 februari schriftelijk werd toegestaan. VERSCHILLEN Het verschil in behandeling tussen de majoor en de burgerverdachten in deze zaak vindt zijn oorzaak in het andere misdrijf, waarvan de burgerverdachten werden verdacht Hierop staat een ma ximumstraf van ten hoogste twee jaar waarbij in het algemeen geen voorlopi ge hechtenis kan worden toegepast. Met betrekking tot één van deze burgerver dachten was dat echter wel mogelijk, dat deze toendertijd in Engeland woon achtig was en dus in ons land geen vas te woon- of verblijfplaats had. Enige tijd later vestigde deze man zich in Ne derland. waardoor deze grond vendel en dus werd hij op vrije voeten gesteld. Ten aanzien van de andere burgerver- dachte kon geen voorlopige hechtenis worden toegepast, aangezien hij hier te lande woonachtig was. De minister stelt er verder prijs op in dit verband nog naar voren te brengen, dat het uit het terzake ingestelde on derzoek is gebleken, dat de beschuldi gingen, die omtrent de gang van zaken tijdens in arreststelling en vooronder zoek zijn geuit, elke grond missen. NIEUW MILITAIR WETBOEK De bestaande rechtspleging in militai re strafzaken verzet zich er niet tegen, dat ook voor de sluiting der informaties aan een gedetineerde verdachte door een rechtsgeleerd raadsman bijstand wordt verleend. Hoewel het militaire strafpro cesrecht een dergelijke bepaling niet be vat. wordt in het algemeen een raads man ook tijdens het voorbereidend on derzoek toestemming tot contact met de verdachte gegeven. Dit neemt echter niet weg. zoals de ministers Donker en Staf reeds enige malen tegenover de Kamer tot uitdruk king hebben gebracht, dat de in de rechtspleging landmacht en de rechts pleging zeemacht met betrekking tot liet militaire strafproces gegeven regeling als verouderd moet worden beschouwd. Doch - zoals wij indertijd reeds hebben bericht - reeds is aan een commissie van deskundigen opdracht gegeven een nieuw wetboek van militaire strafvorde ring te ontnemen Daarbij zal uiteraard ook de aositie van de verdediger in het militaire strafproces worden bezien.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1