oor de Nederlandse landbouw vele bezwaren, maar toch ook voordelen! Wij spraken met Verwachtingen voor de eerste jaren niet te hoog stellen.... Internationaal tlieaterfeest Parijs houdt vele beloften van Dagboek van Anne Frank" |6ite jaargang Zaterdag 16 maart 1957 Zesde blad no. 29088 (Ingez. Med.-Adv.) iï (3 E H Fl F* GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT (Van onze Brusselse correspondent) Het verdrag van de gemeenschappelijke markt bepaalt, dat de jrarische produkten in deze markt worden opgenomen en er na de raalfjarige of vijftienjarige overgangsperiode een gemeenschappelijk ndbouwbeleid moet zijn tot stand gekomen. De positie van de Nederlandse landbouw heeft de Nederlandse dele tie te Val Duchesse steeds voor ogen gestaan en het lijkt ons gepast 2e positie onder de loep te nemen, nu wel verwacht mag worden dat zes parlementen het verdrag van de gemeenschappelijke markt zul- goedkeuren. regeringen hun minimumprijzen niet abusievelijk hoog stellen. Het verdrag voorziet er trouwens in, dat na de eerste acht jaren van de overgangsperiode een door een nationale regering gestelde minimumprijs, door een beslissing van de Raad van Ministers ongedaan kan worden gemaakt. Die beslissing wordt door de Raad van Ministers genomen op grond van een gekwalificeerd votum. In de Raad hebben de drie grote landen ieder vier stemmen. België en Neder land ieder twee en Luxemburg één stem. De gekwalificeerde meerderheid is 12 stemmen van de 17. met dien verstande dat in de twaalf stemmen vier van de zes staten vertegenwoordigd moeten zijn. In ieder geval kan een nationale rege ring dus niet geheel op eigen houtje over een minimumprijs beslissen. En dat is een voordeel voor de concurren- tiële landbouweconomieën. Eersterangs positie Van onze Brusselse correspondent) ten eerste feit dringt zich op: in gemeenschappelijke markt, welke gint als een gewone douane-unie, de Nederlandse landbouw een •itero.ngs positie bekleden en de igste prijzen kunnen berekenen, halve dan voor produkten zoals meur gr oenten en fruit, bij de it waarvan Zuid-Frankrijk en iliè kunnen rekenen op de mede ding van een machtige bondge- ot: het zuidelijke zonnetje oor zuivelprodukten is Nederlands iitie wel het sterkst, daar geen kele van de vijf andere landen \ke hoge rendementen van melk vetgehalte per koe heeft als Ne tland. en tweede feit is dat de Europese leenschappelijke landbouwpolitiek, ivoor de zes staten een termijn len van 12 of 15 jaren, gebaseerd zal op een gemeenschappelijke organi- e. Deze laatste zal, naar gelang van landbouwprodukt, gebruik kunnen ;en van een van de volgende drie delen: gemeenschappelijke concurrentie- tlen; een verplichte coördinatie van de trse nationale landbouwregelingen; een Europese marktregeling, e Nederlandse landbouwkringen zijn dergelijke regelingen op het bin- landse plan vertrouwd. Echter, wan- r deze regelingen in Europees ver- d zullen worden getroffen, gaat het de meeste gevallen om een bescher- ig van de markt. De nationale rege len zullen immers hun binnenlandse kt niet langer mogen afsluiten met n douanerechten, daar deze in de van de overgangsperiode tussen de landen integraal worden afgeschaft, rendien zullen ook de invoer-contin- ten langzamerhand zo ruim dienen lorden gesteld, dat zij hun beperkend akter verliezen. )e nationale regeringen zullen jstandig minimumprijzen voor landbouwprodukten kunnen Astellen. Wanneer door de princi- tl vrije invoer van een bepaald idukt, de binnenlandse marktprijs ier die minimumprijs valt. kan de iw voor dat produkt gesloten tien totdat de minimumprijs we- 'om is overschreden. Ncrfeel, maar. Is het systeem van de minimumprij zen voor Nederland eerder een nadeel, dan is de verplichting om zich in de gemeenschap te bevoorraden voor de Nederlandse landbouw een voordeel. Want de landen, die een invoerbehoef.te hebben, zullen zich tot een van de lan den van de gemeenschap moeten wenden. Nederland zal dus, als het systeem goed werkt, waarschijnlijk niet meer met grote hoeveelheden onverkochte koel- huisboter blijven zitten en deze hoeveel heden overigens tegen normale prijzen in de gemeenschap kunnen afzetten, waar nu op die boter zware verliezen worden geleden. Het zal van de Raad van Ministers afhangen, èn van de Europese Commis sie, het voornaamste uitvoeringsorgaan van de gemeenschap, of er een wer kelijk geïntegreerd landbouwbeleid tot stand komt. waarbij alle partijen gere geld voordeel hebben. Men zal zijn verwachtingen, in de eerste jaren althans, niet te hoog mogen stellen. Maar in principe krijgt Nederland dan toch een vrije toegang tot een gemeen schappelijke markt van 150 miljoen ver bruikers, met daarbij nog in de toe komst de 50 miljoen verbruikers van de overzeese gebiedsdelen. Op lange ter mijn 10 of 20 jaren moet zulks een voordeel zijn èn voor de Nederlandse landbouw èn voor de gehele gemeen schap. (Ingez. Med.-Adv.) Parlementaire delegatie in Paramaribo gearriveerd Na een voorspoedige vliegreis is de Nederlandse parlementaire delegatie gisteren op Surinaamse bodem geland. Ter begroeting waren vele autoriteiten aanwezig. Mannen en vrouwen van de partijen die bij het eenheidsfront zijn aangesloten, bereidden de gasten een enthousiaste ontvangst en zongen het Surinaams en het Nederlandse volkslied. De parlementariërs zongen spontaan mee. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, de heer H. van Sleen, zei overrompeld te zijn door de bijzonder vriendelijke ontvangst en de krans en bloemen, die werden aangeboden. Hij verklaarde hierin een bevestiging te zien van de vriendschapsband tussen Suriname en Nederland. Op het vlieg veld „Zanderij" was eveneens aanwezig het bestuur van de progressieve Suri- I naamse Volkspartij, welke partij uit het eenheidsfront trad en in de oppositie ging. Luchtvaartdelegarie naar New York vertrekken 111 111 Meer dan vroeger na ook aandacht voor operaballet en self's muziek In Uw huisapotheek horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witte Kruispoeders in huis houden de dokter uit huis! Ook in labiel WITTE KRUIS Honderd voorstellingen van zeker elf landen (Van onze Parijse correspondent) De algemene directeur van het Inter nationale Theaterfestival in Parijs, dc heer A. M. Julien, met wie wij vorig jaar een uitvoerig interview mochten hebben, heeft het voorlopige programma van de komende festiviteiten, die op 27 maart a.s. zullen beginnen, bekend gemaakt. Fn we kunnen al wel voorspellen, dat er deze lente en zomer in het Sarah Bern- hardt-theater, dat nu officieel de naam van „Theater der Naties" zal mogen dragen, zich weer vele gebeurtenissen in alle domeinen van het toneel gaan vol trekken. Het internationale seizoen zal vier maanden duren en in die tijd staat Parijs dus opnieuw in het brandpunt van Jongeman hield twee meisjes verborgen Hij ontkent poging tot vrouwenhandel (Van onze Haagse redactie) Een 25-jarige dierenverzorger uit Wassenaar moest zdch voor het Haag se gerechtshof verantwoorden terzake van het onttrekken aan de ouderlijke macht van twee 18-jarige Haagse meis jes. Subsidiair was de jongeman het verborgen houden van de meisjes voor de naspeuringen van de politie ten laste gelegd. Dit laatste gaf verdachte toe. Hij had de meisjes in juli 1955 zwervend op straat aangetroffen, zo zei hij. Een van de meisjes liep te huilen, zij durfde niet naar huis terug, omdat ze geld had zoek gemaakt. De jongeman gaf de beide meisjes te eten en nam ze mee naar zijn kamer. De volgende dag verhuisde hij en nam de meisjes weer mee. Zelfs zorgde hij voor andere kleren, zodat men ze niet zo gauw zou herkennen. Op zijn ka mer nam hij pasfoto's van de meisjes. Op een vraag van de president van het ge rechtshof ontkende de jongeman, dat hij de bedoeling had gehad de meisjes naar het buitenland te brengen. Pertinent ontkende hij ook, dat hij de meisjes het slachtoffer had willen laten worden van zogenaamde vrouwenhandel. De ver dachte ontkende voorts relaties te heb ben met mannen, die zich met dergelijke praktijken plegen bezig te houden. Hierna werd verdachtes strafregister uit de doeken gedaan. De president noemde de jongeman, die een reeks veroordelingen heeft, een duistere figuur, wiens gedragingen het daglicht niet kunnen verdragen. In dit verband ontkende verdachte dat hij de meisjes een of ander verdovend middel zou hebben ingegeven. .Als getuige werd gehoord de toe zichthouder van de verdachte die ver telde dat de jongeman thans zijn leven gebeterd heeft. Hij is inmiddels ge trouwd en zijn vrouw oefent een bij zonder goede invloed op hem uit. Des ondanks wilde de procureur-generaal, voordat hij een eis stelde de politie rechter had de verdachte tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld nadere gegevens hebben over de ver dachte uit een rapport van de reclas sering. De zaak werd daarom aange houden tot vrijdagmorgen 5 april. de activiteit en de belangstelling van allen, die zich voor het toneel interes seren. Het principe van een internationaal ontmoetingspunt is ook dit jaar gehand haafd, doch meer dan vroeger zal er thans eveneens aandacht aan opera, ballet en zelfs muziek worden besteed. Het is de opera van Belgrado, welke de eer van de inauguratie ten deel valt en die het. fes tival met twee opvoeringen van Masse net's weinig bekende opera „Don Qui- chotte" zal openen De danstroep van ditzelfde theater geeft vervolgens een tweetal voorstellingen van balletten van de Joegoslavische componist Baravonic en van „Le mandarin merveilleux" van Bartök Het Berliner ensemble heeft zijn optreden daarna geplaatst in het teken van een herdenking van de Duitse dra maturg en toneelvernieuwer Bertold Bi echt, die tot aan zijn dood (het vorig jaar) over deze troep de leiding voerde, en van wie, met ernst Busch in de hoofd rol, „Het leven van Galile", ..Mutter j Courage" en de beroemde .Driestuiver- opera" zullen worden opgevoerd. Nog drie andere Duitse gezelschappen heb ben hun medewerking toegezegd en door hun toedoen zal Parijs, onder meer.kun- nen kennis maken met Schönberg's opera „Pelleas en Mélisande" en met het werk „Jacques Pudding" van de jonge Duitse „Ik ga nog steeds met dezelfde blij moedigheid naar de Ver. Staten, om dat aan het Nederlandse standpunt inzake onze wensen op luchtvaartge bied niets is veranderd: onze verzoe ken in dit opzicht acht ik volkomen redelijk', aldus de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, toen hjj gisteravond als hoofd van de Nederlandse delega tie in het K.L.M.-vliegtuig stapte, dat hem en de andere leden van de dele gatie naar New York brengt. „Ik heb helaas een tegenvaller te boe ken. Onze ambassadeur in Washington,- dra J H van Royen. gaat vier weken met verlof in verband met zijn gezond heidstoestand. Ik zal zijn steun zonder twijfel missen Tenslotte kan ik nog ver klaren. dat ik 14 dagen voor de komen de onderhandelingen heb gereserveerd. Dan komt minister Staf naar New York en staan ons weer andere vraagsukken in Washineon te wachten." De president-directeur van de KLM., de heer I. A Aler was een van de vele aanwezigen, die op Schiphol de delegatie uitgeleide deden. componist Henze. Tijdens de Engelse weken zullen Laurence Olivier en Vivien Leigh Shakespeare's „Titus Andronicus" vertolken en gedurende de tijd die voor Frankryk zelf is uitgetrokken, zal onder meer het „Oratorio Ghelderode" van Manuel Rosenthal ten doop worden ge houden. De Amerikaanse bijdrage aan het festival omvat o.a. een concert van het Cleveland-orkest en een reeks voor stellingen van O' Neill's „Lange reis in de nacht". Het volledige programma is overigens nog niet definitief opgesteld en met ver schillende landen, waaronder Neder land, wordt op dit moment nog onder handeld. Doch in ieder geval kan reeds nü al wel worden aangekondigd, dat in het raam van dit festival tenminste elf landen in acht verschillende talen een kleine honderd voorstellingen zullen ge ven, waaronder een vijftien premières, terwijl aan het feest bovendien dan nog een congres van theater-vaklieden is verbonden, dat van 24 tot en met 29 mei plaats vindt. Glanzende rol van Perlita Neilson Honderdste opvoering in Londen w Maar tragiek spreekt niet zo sterk tol Engelse publiek, dat geen bezetting kende Bob Lam te A'shen aan den Rijn Hinderlijk Men weet dat het systeem van de ümumprijs bestaat in het raam van Benelux-landbouwprotocol, en het 6. gelijk in het geval van de export Nederlandse tomaten naar België, leiding geeft tot zeer hinderlijke insluitingen. chter dienen de nationale regeringen minimumprijzen te berekenen vol- i gemeenschappelijke criteria, welke 'het uitvoerend orgaan van de raad ministers (de Europese Commissie) en worden opgesteld. Tegenover het 't van de nationale regeringen om 'minimumprijzen vast te stellen, zij dan op gemeenschappelijke basis. de verplichting om zich in de fenschap te bevoorraden. Frankrijk dus de Nederlandse boter dienen te nrteren. als het importbehoefte It. Wanneer er in Frankrijk of Italië fefte is aan groenten uit een noor and. bijv. als de zomer in het zuiden iroog is, zullen de marktprijzen «r hoog boven de gefixeerde mini- nprijs liggen en zal Nederland vrij nten naar Frankrijk kunnen leve ls er in alle landen van de ge nschap een overproduktie. dan zal minimumprijs het prijsbederf belet maar zullen grote hoeveelheden ten worden doorgedraaid. Het komt ïatuurlijk op aan, dat de nationale Finse staat schort haar betalingen een week op e Pinse regering, die een begrotings- van 1,7 miljard Finse marken 't. is gisteren tot de slotsom geko- dat zij haar betalingen een week moeten opschorten. Heen de betalingen, die volgens de ..onvermijdelijk" zijn, zullen wor- jerricht. maar in elk geval zal de «euring van het ministerie van Fi tten vereist zijn. mien zeven dagen verwacht de staat öenlijke ontvangsten, zodat de re- n? erop rekent in deze periode het 5rt te kunnen inhalen. Toen een halve eeuw geleden, namelijk begin 1907, een Haagse jongeman luisterend naar de naam Bob Lam, als volontair te werk ge steld werd bij de kwekerij van de heer G. F. L- van Voorthuijzen in de toenmalige gemeente Oudshoorn, kon hü niet en zeker ook niet zijn naaste vriendenkring vermoeden, dat deze zelfde Bob Lam in het la tere Alphen zo'n belangrijke rol zou gaan spelen in het Alphense toneelleven in de Wilhelmina Ver eniging en nog vele andere vereni gingen. Enige tijd geleden jubileerde de heer Lam als bestuurslid van de Wilhelminavereniging van welks bestuur hij toen veertig jaar deel had uitgemaakt en waarover wij reeds schreven. De heer Lam vertelde ons in het kantoor van zijn kwekerij, dezelfde kwekerij waar hy een halve eeuw geleden als volontair kwam, dat toen hij in 1907 naai- Alphen kwam het zeker nimmer de bedoeling ge weest is hier definitief een bestaan te zoeken. Immers reeds na enkele jaren trok de nogal rusteloze Bob Lam naar buitenlandse kwekerijen, teneinde ook daar de nodige kennis op te doen. Het toeval wil, dat ook de broer van de heer Lam, wylen W. A. Lam, het kwekersberoep had gekozen en ook ergens in Europa op de een of andere kwekerij zyn kennis verrijkte. Toen de heer Bob Lam bij een zijner bezoeken aan Alphen aan de weet kwam, dat de kwekerij van de heer Voorthuyzen te koop was, werd er familieraad gehouden en besloot vader Lam de kwekerij met alles wat daarbij behoorde voor zijn beide zoons Bob en Wim te kopen. Dat was in 1912. Bob Lam interesseerde zich al spoedig voor het verenigingsleven in Alphen: reeds in 1907 richtte hij met nog enkele dames en heren dê tennisclub „TEAN" op. die dus dit jaar het vijftig-jarig bestaan kan gaan vieren Wilhelmina Vereniging In 1917 kwam de heer Lani in het bestuur van dc Wilhelmina Vereni ging, de vereniging die toen veel meer „vereniging" was dan heden ten dage. Toen stelde men bijvoor beeld veel meer belang in het ver enigingsleven. dat zich openbaarde in de grote opkomst voor de leden vergaderingen. die altijd in het Nutsgebouw gehouden moesten wor den, waarhij het meerdere keren gebeurde, dat de zaal te klein was. Thans beschouwt men dc W.V. veel meer het orgaan, dat feesten organiseert en daarmee uit. Met smaak en veel plezier ver telde de heer Lam over de grote feesten die door de W.V. georgani seerd zUn op de terreinen aan de van Boetselaerstraat. Als de een of andere standhouder klaagde over gebrek aan belangstelling, aarzelde de heer Lam niet op het podium voor deze tent ten aanschouwe van het publiek „tam tam" te maken en meestal niet zonder succes. Het gebeurde zelfs eens, dat Bob Lam met zijn mede bestuurslid Harry Meijer in het toen in op komst zijnde circus van Bever een nummer gaf boven in de nok van het circus aan de trapeze, natuur lijk tot groot vermaak van het pu bliek. Hoogtepunten van de vroegere feesten waren vaak de historische optochten, die vanwege de toen al gammele brug in de Bruggestraat over de Rün. gehouden werden langs de Lage Zijde. Gestart werd dan altyd vanaf het terrein van de Martha-Stichting aan de Raadhuis straat, waarna de optocht zich be gaf naar Oudshoorn waar op het terrein van „Villa Nuova" aan de Oudshoornseweg gekeerd werd, om de doodeenvoudige reden, dat er ergens anders gekeerd kon worden. De dappersten onder de W V.-be stuursleden stegen dan bij zo'n op tocht eveneens in het zadel, nadat de toenmalige politieman, de heer Van Beek, deze bestuursleden eerst de grondbeginselen van het paard reden had bij gebracht. Nog noemde de heer Lam de prachtige gondeltochten door de Rijn en de door de W.V. georgani seerde Middenstandsttentoonstel- ling in het Nutsgebouw. Ook de op voering van het openluchtspel „Teken des Kruises". waarbij toen jammer genoeg het weer niet mee werkte, was iets byzonders. Toneel en revue Als toneel- en revuespeler heeft de heer Lam zeer vele jaren deel uitgemaakt van de Rederijkerska mer „Nut en Genoegen". De eerste revue die in 1927 opgevoerd werd trok vijf maal een volle NutszaaJ. Het gebeurde bij de eerste opvoering dat mensen de zaal uit moesten van het lachen, zo bont maakten wij het op het toneel. Op onze vraag of de heer Lam nog weer zou willen meedoen in een goede revue over Alphen, kregen wy een bevestigend antwoord, maar dan moet het een revue zijn met goed e teksten en goede melodiën, aldus de heer Lam. Man in bad In de revues werden altijd de ge meentelijke gebeurtenissen aan de kaak gesteld, waarbij ook een keer een gebeurtenis uit het badhuis aan de Westkana&lweg werd uitgespeeld. Er was dqy in die dagen nameiyk een stren^Jerbod voor mannen het zwembad te betreden als de dames zwommen. Het zoontje van de heer Lam, John, had als kind van een jaar of 4 prachtige lange pypen- krullen. Op een goede middag werd John met zijn nichten en vriendin netjes mee gegeven naar het zwem bad. Badmeester Van Dam had geen erg in de „man", maar toen John in het water rondspartelde sloeg de schrik om veler harten toen men de „man" in het bad ontdekte. Proces verba al werd opgemaakt en de „boosdoenner" werd uit het bad verwijderd. Dat deze stunt voor ra dio en pers breedvoerig uitgespeeld is toen behoeft geen betoog. Dit alles en nog veel meer ver telde ons de heer Lam. die zeer velen zich nog zeer goed zullen herinneren als de grote komiek in de diverse revue's en toneelstukken, de man die altyd vol humor zit en maar wat graag anderen laat lachen en heeft laten lachen. Het Nutsge bouw kon wel eens avonden uitver kocht zijn indien dc heer Lam nog weer eens zijn „zotte-pakje" aan trekt. Misschien gebeurt dat nog wel eens! (Van onze Londense correspondent) In het Phoenix Theatre in Londen beleefde „The diary of Anne Frank" (het dagboek van Anne Frank) dezer dagen zijn honderdste opvoering. Het stuk blijft volle zalen trekken, mede dank zij het boek dat hier onder de enigszins twüfelachtige titel van „Dag boek van een jong meisje" in een po pulaire editie is verschenen. ging, weet het publiek hier niets. Ook kent het niet de werkelijke betekenis van begrippen als Auswitsch en Belsen. Juist omdat men zuiver de realiteit wilde weergeven en niets meer, had de documentatie terwille van de contrast werking uitvoeriger dienen te zijn. Misschien zal de film, welke Albert Hackett en Francis Goordrich gaan ma ken, dit tekort opheffen. In Engeland betekent de opvoering van dit oorlogsdrama beslist iets anders dan op het vasteland, omdat de Britten nu eenmaal niet uit eigen ervaring een Duiftse bezetting kennen. Daarom is het niet zeker of de draagwydte van de in het stuk verbeelde tragiek wel tot alle toeschouwers doordringt. Voor Engelse, evenals Amerikaanse schouwburgbezoekers is het nodig dat zU iets meer van de achtergrond van deze verschrikkelyke episode beseffen dan zij in deze toch nog altijd vrij op pervlakkige toneelbewerking te weten komen. De Londense produktie, hoe stijlvol ook geënsceneerd in de omlijsting van het dakenpanorama van Amsterdam en de naar binnen dringende stads geluiden. ging daardoor mank aan een zekere leegheid, omdat de spanningen tussen de buitenwereld en de op zich zelf aangewezen en volkomen geïso leerde zolderbewoners te weinig accent kregen. Van de langdurige martelende vervol ging. welke aan het onderduiken vooraf Dit neerrvt niet weg dat ook de op voering ln Londen voortreffelyk kan worden genoemd, al kon de dagboek tekst geen echt toneel scheppen. De jeugdige Engelse, in Argentinië geboren, actrice Perlita Neilson uit driehon derd gegadigden voor de rol gekozen geeft een buitengewoon innige vertol king van Anne's zieleroerselen. Wat vooral treft, is de waariyk spiri tuele uitdrukking op haar gelaat, spe ciaal in de slotscène. Overigens ls de kleine, zeer knappe Perliita, de ideale figuur voor de uitbeelding van Anne's stralende levensblijheid, welke doorniets ten onder te brengen schynt. Het is haar eerste grote rol. Speciaal hiervoor heeft zij haar blonde haar donker laten verven. Prachtig is ook de vroegere Tsjechische acteur George Voskovec als dc vader, wiens warme hart en innerlijke rust het heilzame element vormen temidden van alle ellende. Het „Dagboek" zal zeker nog tot eind april in Londen worden opge voerd en wanneer de belangstelling onverflauwd biyft, nog langer.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17