radio? televisie? REGENT i PRISMA Jonge wraakzuchtige Delftenaar trachtte zijn vader te wurgen Gisteren drie jaar met aftrek geëist kopen Agenda SHfJUTO» VRIJDAG 15 MAART 1957 Aan vooravond revolutie-herdenking Kadar nam talrijke maatregelen om op alles voorbereid te zijn Boedapest lijkt een legerkamp - - Jeugdige „scholierenleiders" uit voorzorg in arrest Ondanks de oproe-p van de Hon gaarse verzetsleiders om geen enkele actie te ontketenen op de verjaardag van de revolutie van 1848, die van daag gevierd zou moeten worden, heeft Janos Kadar de uitgebreidste voorzorgsmaatregelen genomen. Boedapest leek gisteren ivel een legerkamp. De honderden politie- en militiemannen, die reeds in de voor naamste straten van de stad pa trouilleerden, ontvingen nog steeds versterkingen. Door de stad reden vrachtauto's met bewapende militai ren, die juichten en voor de rege- ring-Kadar lovende leuzen riepen. Het standbeeld van Petoefi, dat mo gelijk een brandpunt zou kunnen zijn voor een demonstratie tegen het huidige regiem in Hongarije, kreeg een extra bewaking. Bovendien heeft Radar een aantal voorschriften uitgevaardigd, die de kans op een uitbreken van nieuwe moeilijkheden zo gering mogelijk moes ten maken. In de Hongaarse onderwijsinrichtin gen werd gisteren een rondschrijven verspreid, waarin kinderen beneden de 14 .iaar vandaag verboden werd zich zonder geleide op straat te begeven. Leerlingen van middelbare scholen mo gen niet in groepjes door de straten lo pen. Veelbelovende leerlingen van middel bare scholen, die mogelijk onder bepaal de omstandigheden als „leiders" zouden kunnen optreden, werden gisteren door de politie in preventieve hechtenis ge nomen. Het betreft hier kinderen van veertien tot zeventien jaar Wat de Russische militaire kracht in Hongarije betreft, in Wenen wordt deze geschat op negen Russische divisies, waaronder vijf met pantserwagens uit gerust. In en rondom Boedapest is een zeer grote militaire macht samengetrok ken om aan alle gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. Gemeld werd zelfs, dat alle lopende patiënten van een groot ziekenhuis in het centrum van Boedapest naar huis waren gezonden, terwijl de overblijvenden naar het sousterrain waren overgebracht, zulks om plaats te maken voor slachtoffers, die men van de herdenking van de Hon gaarse opstand van 1848 verwacht. In alle kazernes zijn grote hoeveelhe den levensmiddelen en munitie opge slagen. De communistische leiders kwa men gisteravond bijeen in het operage bouw om op de hun eigen wijze de op stand te herdenken. Het gebouw was ui termate zwaar bewaakt. Na het spelen van het volkslied hield president Istvan Dobi een korte toespraak, waarna de minister voor Culturele Zaken Kallai volop gelegenheid had zijn vuil te spui ten. Hij deed een felle aanval op Imre Nagy, die „onder het voorwendsel de fouten van Rakosi te willen verbeteren de dictatuur van het proletariaat zou hebben vernietigd en het kapitalisme in ere zou hebben hersteld, als wij hem zijn gang hadden laten gaan". Kallai stortte vervolgens de fiolen van zijn toorn uit over intellectuelen en stu denten. die hij verweet de „vaderlands lievende denkbeelden van Petoefi te hebben misbruikt" toen zij in oktober 1956 het spel van de reactie hebben ge speeld. waaraan Kallai toevoegde: ..Ik moet deze lieden verzoeken him gewe ten ernstig te toetsen én hun fouten te herstellen". Zo ging de minister voor „Culturele Zaken" verder, waarbij hij tenslotte tot de conclusie kwam, dat toch wel het ergste misdrijf was, dat men „zich vijandig betoont jegens de Sovjet-Unie (Ingez. Med.-Adv.) Zuidkoreanen leven van gras en ratten Volgens in Tokio ontvangen berich ten heerst in Zuid-Korea ernstige hon gersnood. Ongeveer twee miljoen men sen, tien procent van de bevolking, heb ben hulp nodig. Een groot aantal van hen zou zich met gras en ratten in het leven houden. Sinds de herfst van het vorige jaar zijn de oogsten in Zuid-Korea slecht ge weest. Om het voedseltekort te bestrijden is reeds 58.000 ton rijst uit de Ver. Staten ingevoerd. Baarle Hertog Belgisch gebied De gemeente-secretaris van Baarle Hertog heeft in het archief dier ge meente een stuk ontdekt, dat vermoed- delijk een nieuw licht werpt op het oniangs aan het Internationale Ge rechtshof voorgelegde geschil tussen Ne derland en België inzake het betwiste gebied in die gemeente, dat o.m. eigen dom is van Sooi van den Eijden. Het betreft hier een verslag van de zitting van 24 mei 1893 van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers, waarin is behandeld een ontwerp-overeenkomst tussen Nederland en België tot opheffing van de Belgische enclave in Nederlands gebied. In deze door de Nederlandse en Belgische regeringen gezamenlijk opge maakte ontwerpovereenkomst wordt in art. 9 van het standpunt uitgegaan, dat het gebied, hetwelk België en Nederland elkaar nu betwisten, en waarop de Ne derlandse Justitie meermalen invallen pleegde in speelzalen, Belgisch was. Het betrokken wetsontwerp is destijds door de Belgische volksvertegenwoordiging verworpen. Uit deze ontwerp-overeen komst. zou onomstotelijk blijken, dat het betrokken gebied aan België toebehoort. Duitse rechtbank behandelt de botsing bij Neu-UIm De rechtbank van Memmingen heeft donderdag in Neu-UIm de behandeling hervat van de zaak tegen de 26-jarige chauffeur Herbert Müller, die ervan wordt beschuldigd door nalatigheid de dood van zeven Nederlandse toeristen veroorzaakt te hebben. Müller was de chauffeur van de vrachtauto, die op 14 augustus 1956 bij Neu-UIm in botsing is gekomen met een Nederlandse autobus. Van de 42 inzittenden van de bus kwa men er zeven om het leven en werden er negentien zwaar gewond. Het vonnis tegen Müller kon tot dus ver niet geveld worden, omdat de verde diger nog twee Nederlanders als getui ge wilde laten horen. Daar sedert de eerste behandeling verscheidene maan den verstreken zijn, moet de zaak thans Wilt U werkelijk plezier heb ben van Uw aankopen, ga dan te werk volgens een vastom lijnd plan. Dit jaar bijv. een nieuwe pantalon bij Uw oude jasje. Volgend jaar nog een broek èn een jasje dat bij beide past. Zo kunt U straks alles met alles combineren en meer variatie brengen in Uw kleding. Onze grote collectie maakt zo'n verantwoorde opbouw wel'zéér gemakkelijk. Komt U maar eens kijken naar onze NIEUWE collectie colberts, aangepast aan de Engelse en Italiaanse mode 1957, in prachtige warme voorjaarskleuren. In de prijzen 39.75, 59.50 en 89.-. Moderne kamgaren pantalons in antraciet en in de nieuwe gemengde tinten. In de prijzen 22.50, 37.50 en 59.-. 't Zit CZ, goed bij sl' Grote Markt 19, Den Haag Breestraat (t. o. Stadhuis), Leiden Oostduitse rechter thans in West-Berlijn veroordeeld De 58-jarige Ernst Oehme, een voor malig rechter te Maagdenburg, in Oost- Duitsland, die in 1953 naar West-Ber lijn is uitgeweken, is gisteren aldaar, wegens rechtsverkrachting, begaan in zijn periode van Oostdiuitse rechtspreker tot dertig maanden tuchthuisstraf ver oordeeld. Oehme had in 1951 in vijf processen tegen 18 ..Jehova's getuigen" straffen tot een totaal van 119 jaren tuchthuis opgelegd. Enkele dezer evangelisten die inmideis hun straf haddden uitgezeten traden nu als getuige tegen hun voor malige rechter op. De Westberlijnse rechter, die zijn voor- malge ambgeooot veroordeelde, ver klaarde dat Oehme zijn vonnissen in dertijd had geveld, hoewel hij wist dat de veroordeelde „Jehova's getuigen" zich niet aan vergrijpen tegen de wet hadden schuldig gemaakt. De straffen, die hij oplegde, waren in vele gevallen zwaar der dan de eis van de openbare aan klager. (Ingez. Med.-Adv.) service-master Waarschuwt U hoorbaar op elke tijd die U wenst. S Chroom f 125.- Edeldoublé f 135.- Met een stropdas (Van onze Haagse redactie) Verdacht van poging tot moord op zijn 48-jarige vader, moest zich gisteren een 26-jarige betonvlechter uit Delft voor de Haagse Rechtbank verantwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de nacht van 6 op 7 oktober van het vorige jaar In zUn woning te Delft opzettelijk, met voorbedachte rade en volgens een weloverwogen plan heeft getracht zijn vader van het leven te beroven. Volgens de tenlastelegging zou de betonvlechter. die een wrok tegen zijn vader koesterde, omdat deze hem in zijn jeugd zou hebben verwaarloosd, zijn vader weloverwogen hebben uitgenodigd een avondje bij hem te komen kaarten, om vervolgens opzettelijk ruzie uit te lokken en zijn vader ernstig te mishandelen, om tenslotte te trachten de man met diens stropdas te wurgen. Ik handelde in drift De verdachte ontkende, aat hij zijn vader heeft willen vermoorden. Hij zou gehandeld hebben in drift, nadat zijn vader enige scheldwoorden had gericht aan het adres van zijn eerste vrouw, de moeder van de verdachte. De vader en de vrouw van de verdachte beriepen zich tegenover de rechtbank beiden op hun verschoningsrecht en weigerden een getuigenverklaring af te leggen. De stiefmoeder van de verdachte getuigde wel. Zij verklaarde, dat zij met haar man bij de verdachte en diens echtge note op bezoek waren gegaan. In sep tember had men elkaar ook al een keer ontmoet, bij familieleden, bij welke gelegenheid vader en zoon elkaar voor het eerst sinds ongeveer 20 jaar spraken. Op de bewuste avond van 6 oktober begon de verdachte weer over zijn jeugd en hij verweet zijn vader diens gedrag. De verdachte zegt. dat zijn vader de schuld gaf aan de moeder en dat hij daarbij zelfs scheldwoorden zou hebben gebezigd. De getuige verklaarde echter, dat haar man alleen het woord „moer" heeft gebezigd (hetgeen de verdachte dan verkeerd zou hebben verstaan). Tweemaal bewusteloos Volgens de getuige heeft verdachte zijn vader zonder aanleiding een ge weldige stomp op een zijner ogen ge geven en hem daarna met een hand bij de keel gepakt, tegen een muur aan gedrukt om hem met zijn andere hand enkele formidabele maagstoten te geven, die zo hard aankwamen, dat de vader, een maagpatiënt, bewusteloos op de grond zakte. Toen het slachtoffer enige tijd later weer bijkwam, sprong verdachte weer boven op hem, roepende „ik maak je kapot". Verdachte snoerde zijn vaders stropdas strak aan en deed dit zo lang. dat zijn vader ten tweede male het bewustzijn verloor. Zijn vrouw en zijn stiefmoeder wisten de razende beton vlechter tenslotte van zijn vader af te trekken. Flauwte Blijkens het dossier heeft de ver dachte tegenover de rechter-commissaris aanvankelijk wel toegegeven getracht te hebben zijn vader door wurging te doden. De voorbedachte rade heeft hij van het begin af ontkend. Gisteren ontkende de betonvlechter. behalve de voorbedachte rade. ook de opzet tot moord. Tijdens het verhoor door de president kreeg de verdachte plotseling een flauwte. Hij werd languit op de bank neergelegd en kwam spoedig weei (Ingez. Med.-Adv.) THABURDEN HAAG bij zijn positieven. Nadat hij een glas water gekregen had. werd de zitting voortgezet. De officier van Justitie, mr. De Lint, achtte poging tot moord niet voldoende bewezen, evenmin als poging tot dood slag. Wei bewezen achtte de Officier poging tot zware mishandeling met voorbedachte rade. De verdachte was van het begin af van plan met zijn vader af te rekenen. Hij heeft het ver loop van de gebeurtenissen die avond volkomen in de hand gehad. Aangezien de verdachte blijkens het psychiatrisch rapport niet verminderd toerekenings vatbaar is. achtte de Officier een ge vangenisstraf van 3 jaar met aftrek hier op zijn plaats. Dc verdediger, jhr. mr. H. Th J. Quarles van Ufford, achtte verdach- tes uitroep „Ik maak je kapot" een vorm van snoeverij, zoals men wel meer "it in het heetst van een ge vecht, zonder dit letterlijk te menen. Zwaar lichamelijk letsel is niet toe gebracht. aldus de verdediger, die van oordeel was dat hier alleen sprake kan zijn van mishandeling. Pleiter wees er tenslotte op dat dc verdachte berouw heeft getoond over zijn daad. De ver dediger vroeg tenslotte een gedeelte lijk voorwaardelijke straf voor zijn cliënt. De rechtbank zal op 28 maart uitspraak doen. (Ingez. Med.-Adv.) VOOR BEHANG NAAR JAN VONK Matrassenmaker^ Stoffeerdery HAARLEMMERSTRAAT 81 LEIDEN - TELEF. 22580 ////////////////////////////mwi/mwiiiiin,,,,,.. B. en W. van Den Haag hebben van TV >T A T1T I de minister van Sociale Zaken en Volks- Met een enkel woord gezondheid ben< BINNENLAND De 64-jarige gehuwde landarbeider H. van der Linde uit Blokzijl ls op de weg van de buurtschap Hogeweg naar Scheer wolde door een autobus overreden en ge dood. Hij fietste met enkele collega's van zijn werk naar huis. Op het moment dat een autobus de mannen op een smal ge deelte van de weg passeerde viel de heer van der Linde, hij kwam onder de bus te recht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss ..Argentina" 20 maart-; Brazilië; ss ..Argentina" 20 mrt; Canada: ms „Westerdam" 21 maart; Chili; via New York 2-1 maart; Indonesië: ms „Wól'lem Ruys" 28 maart; Ned. Antillen: ms „Helicon" 18 maart; Nieuw Zeeland: via Engeland 23 maart; Suriname: ms Doris" 20 maart; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika; ms ..Winchester Castle" 23 maart. Bij beschikking van de minister van O.K. en W. ls aan mr, J. R. H. van Schalk op zijn verzoek ontslag verleend als lid van de commissie, wier taak het ls na te gaan ln hoeverre de subsiddebepalingen voor de bijzondere universiteiten en econo mische hoge scholen nadere wijziging be hoeven en dienaangaande voorstellen te doen. Bij dezelfde beschikking is benoemd tot lid van bovengenoemde commissie prof. mr. L. J. M. Beel, die in deze commissie zitting zal hebben namens de Si-nt-Rad- boudstlchtlng. Gisteren ls ook het tweede kievitsei in Friesland gevonden, twee dagen na het eerste en wederom ln Oudega. Vinder was de heer K. de Jong. diie het aan de Com missaris der Koningin heeft aangeboden. Op 21 maart a.s. zullen in Den Haag besprekingen worden geopend tussen een gemeenschappelijke delegatie van Neder land, België en Luxemburg en een Oosten rijkse delegatie. Het doel dezer besprekin gen is te komen tot een gemeenschappe lijk handelsakkoord, dat in de plaats zal treden van de tot dusverre geldende af zonderlijke handelsakkoorden tussen Ne derland, resp. de Belgisch-Luxemburgse weer geheel opnieuw worden behandeld. Economische Unie en Oostenrijk. bericht ontvangen dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat in Den Haag, ter vervanging van het ziekenhuis aan de Zuldwal, een nieuw ziekenhuis wordt opgebouwd met een capaciteit van 750 bedden. BUITENLAND De Poolse politie heeft donderdag be kendgemaakt dat zij een uitgebreid com plex van economische criminaliteit heeft ontdekt. Het vorige Jaar had zij ruim 107.000 gevallen onderzocht, waarvan 81.000 in handen van de openbare aan klager zijn gesteld. Er zijn 12.000 arresta ties verricht; 2500 directeuren en bedrijfs leiders hebben zich aan corruptie schuldig gemaakt en zich door staatsvijandige ele menten laten omkopen. Na de inoidenten die zich woensdag in Havanna hebben voorgedaan, is de po litie overgegaan tot de arrestatie van een nog onbekend aantal verdachten. Tenein de een nieuwe aanval ran opstandelingen te voorkomen, zijn de gebouwen van de kweekschool en het Cubaanse vakverbond door de politie bezet. Ook de vrije univer siteit waar talrijke wapens ln beslag wer den genomen, ls bezet. Versoheidene ma chinegeweren werden ontdekt op de da ken van hulzen in de buurt van de uni versiteit. De meerderheid van een delegatie van het Britse vakverbond van mijnwerkers, die in augustus een bezoek aan de Sovjet- Unie heeft gebracht, is van oordeel dat de woningtoestand ln de Sovjet-Unie „onbe schrijflijk slecht" ls. President Eisenhower is donderdag met de kruiser Canberra uit Norfolk naar Bermuda, waar hij besprekingen zal voe ren met de Britse premier Maomillan. ver trokken. De president, die er bleek ene ver moeid uitzag, zal zes dagen aan boord van de Canberra vertoeven. Een aantal Japanse socialisten heeft donderdag aan de Sovjetrussische ambas sade in Tokio een verzoek aan de regering ln het Kremlin om geen atoomproeven meer te nemen, overhandigd. Functiona rissen van de ambassade deelden de dele gatie mede, dat de Sovjet-Unie „geen bui tenlandse Inmenging ln haar binnenland se aangelegenheden aal toelaten"! Het ver zoek zal niettemin naar Moskou doorge wonden worden. Gouverneur Latif in Gaza aangekomen Amerikaanse hulp aan Israël wordt hervat De door president Nasser benoemde gouverneur van Gaza. generaal Latif, is gisteren in gezelschap van zjjn staf in een konvooi van zes jeeps in Gaza ge arriveerd. Volgens Radio-Cairo werd hü geestdriftig door de inwoners begroet. Bijzondere belangstelling heeft een ver klaring getrokken van kolonel Hatem, die enkele dagen geleden nog verklaar de. dat de V.N.-politie haar bevoegd heden in Gaza te buiten was gegaan. Deze Egyptische woordvoerder verkon digde thans de „volledige samenwer king" van Egypte met het V.N.-politie- leger, dat als ..een vriendschappelijke strijdkracht" wordt beschouwd. Politieke waarnemers schrijven deze verandering toe aan het bezoek van onder-secretaris generaal Bunche aan president Nasser. Intussen heeft een hooggeplaatste functionaris van de V.N. (zijn naam mocht door United Press niet worden genoemd» in Tel Aviv gezegd, dat de Israëlische veronderstellingen of voor waarden (assumptions), op grond waar van de Israëlische regering tot ontrui ming van Gaza en de Golf van Akaba besloot, „volkomen zonder enige waar de" zijn. Israël had, volgens deze V.N.- functionaris, van de Ver. Staten geen enkele toezegging gehad, vooral omdat het de Amerikaanse plannen ten aan zien van het Midden-Oosten in de war had gestuurd, hetgeen de regering in Washington zich nog geruime tijd zal herinneren. Men mag dan ook. aldus deze zegsman, verwachten, dat Egypte het gezag in de landstrook van Gaza weer in handen zal nemen, al zal dit wellicht niet onmiddellijk geschieden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten voornemens zün op korte termfón besprekingen met Israël aan te vangen over hervatting van de Amerikaanse hulp aan dit land. Deze hulp werd in oktober j.l., toen Israël Egypte aanviel, stopgezet. Lincoln White, officieel woordvoerder van het „State Department", die dit meedeelde, verklaarde dat het hier gaat om economische hulpverlening, waar voor de Verenigde Staten 20.000.000 dol lar hebben uitgetrokken. Selwyn Lloyd in Lagerhuis De huidige grenzen van Israël „onzin" (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat de huidige grenzen tussen Israël 'en de Arabische Staten „onzin" zijn en dat men tot een compromis op dit punt moet komen. „Iedereen, die van Tel Aviv naar Jeru zalem 1s gereisd, moet er zich van be wust zyn, dat er geen duurzame vrede mogelijk is met de huidige demarcatie lijn", aldus Lloyd, die echter wederom verzuimde te zeggen, wat hij precies be doelde met „een compromis". Hij gaf wel een paar punten volgens welke En geland zich een basis voor een regeling tussen de Arabische landen en Israël ge dacht had: 1. garanties voor de Arabi sche staten tégen expansie van Israël; 2. waarborgen voor Israël, dat het niet vernietigd zal worden; 3. compromisre gelingen inzake vluchtelingen, grenzen en waterwegen; 4. intussen is het bewa ren van de vrede aan de grenzen nood zakelijk. De voornaamste socialistische woord voerder, Aneurin Bevan, zei, dat het ge hele Lagerhuis verwacht, dat Israëls „daad van moedig vertrouwen" (door zich uit de kuststrook van Gaza terug te trekken) niet tevergeefs is geweest. Hij oogstte van beide partijen applaus toen hij verklaarde te menen, df\t „geen en kele natie, hoe rijk ook, de vrede in het Midden-Oosten kan bewaren, enkel en alleen door onze bescherming door de hare te vervangen". (Ingez, Med.-Adv.) Parlementaire delegatie naar Suriname vertrokken „Het is de bedoeling van de leden van de parlementaire delegatie om in Suriname kennis te nemen van de problemen, welke aan het tienjaren plan vastzitten", aldus het hoofd van de delegatie, de heer EL van Sleen, die tezamen met tien leden van de Eerste en Tweede Kamer gistermid dag met de „Abel Tasman" via Lissa bon naar Paramaribo is vertrokken. Bij het vertrek waren aanwezig de voorzitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst en de president-direc teur van de KLM de heer I. A. Aler. Met de „Abel Tasman" gingen mee. behalve de heer Van Sleen (PvdA) de heren H. J. de Dreu (PvdA), mr. Th. M J de Graaf (KVP). ir. E. H. A. Kraav- vanger (KVP), J. Reyers (CH), prof. mr. C. P. M. Romme (KVP), dr. J. Fokkeman (AR). J. Tjalma (AR), dr. W. L. P. M. de Kort (KVP). J. M. I. Willems (PvdA), ir. C. J. van Meel (KVP). terwijl woensdagmiddag reeds waren vertrokken mevr. A. Fortanier— de Wit (WD). F. H. van de Wetering (CH). mr. dr. C. Berkhouwer (VVD). C. J. van Lienden (PvdA), mr. J. in 't Veld (PvdA) en mr. A. Schepel, griffier van de Tweede Kamer, die tevens als secre taris van de delegatie fungeert. „Zuiderkruis" vervangt de „Waterman" Neemt passagiers en bagage over in Brest Het emigrantenschip „Zuiderkruis", dat de reis zal voortzetten van de „Wa terman". die gisteren een aanvaring heeft gehad is vanochtend uit Amster dam naar Brest vertrokken, waarheen ook de „Waterman" gevaren is. In Brest zal de .Zuiderkruis"" passagiers en ba gage van de „Waterman" overnemen en de reis naar Canada voortzetten. De „Waterman" zal uit Brest naar Rotter dam varen voor reparatie. Pieterskerk: Avondgebed m.m.v. GIJs ReiJns, hobolïst Res. Orkest 7.157.45 u-ur Langestraat 67; Bazar „De Sperwer" 10- 12 uur voorm. en 35 en 810 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Paedagogiek. Spr prof. J. Koekebakiker over de school en de verwaarloosde Jeugd. 8 uur nam. ZATERDAG. St. AntoniU6 Clubhuis: Contactavond Accordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Oude Vest 13: Willy Alberto treedt op ■voor C.J.C. De vrolijke vrienden". 4.30 uur nam. Langestraat 67; Bazar „De Sperwer". 2 5 en 710 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Leldse Ballet school. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-film „Kind hearts and coronets". 2| en 4$ uur nam. Hooigracht 84: Receptie 60-Jarig Jubi leum afd. Lelden Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. 31 5 uur nam. Volkshuis: Feestavond Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. 8 uur nam. Den Burcht: Filmavond over autoban den. 71 ur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Cabaretavond „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. ZONDAG Lldo-theater: Inst. voor Arbeidsontwik Ikeling. „Ik was een Amerikaanse spion ne". 10.30 uut voorm. Schouwburg: Uitvoering Leidse Ballet school. 8 uur nam. Stationsplein; Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.15 uur voorm. MAANDAG Schouwburg: Uitvoering Leidse Ballet school. 8 uur nam. Luth. Kerk. Ned. Bijbelgenootschap. De clamaties van Willem Berkhemer. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): NCRV- ontspannlngsavond. 8 uur nam. Morsweg 98 a: Jaarverg. Bond van Chr. Slagerepatroons afd. Lelden en omstreken. 8 uur nam. Boerhaavezaal: Opening Unesco-tentoon stelling „De weg tot elkaar". 2.30 uur nam Oegstgeest (Witte Huis)Jaar vergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. DINSDAG Gymnasium (aula); Spr. G. Th. Beis- huizen over de leugd ln de onderontwik kelde gebieden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Ned. Ma drigaalkoor ..Johannes Passion". 8 uur n.m. Gulden Vlies: Demonstratiemiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Schouwburg: K. en O Haagsche Comedie „Driekoningenavond". 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedie ..Driekoningenavond". 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing de heer Gan TJlangTek over kracht- en behendigheidsspelen in China. 8 uur nam. Stadszaal: Modeshow Gronheld. 3 en 8 uur nam. In den vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur nam. BoerhaavezaalPoppenkastvoorstellin gen t.b.v. kinderfonds V.N. 2 1/2 en 3 1/2 uur nam. GravesteenSpr. prof. dr. B. H. M. Vlek ken over de ontwikkeling van interna tionale verantwoordelijkheid. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Colle gium Musicum. 8 uur nam. DONDERDAG St.-Antoniusclrubhiuis: Jeugdiballet Corrde de Wekker, 8 uur nam. Voor de roker die zich graag verwent 'N REUZE BOLKNAK VOOR ...ttiWr» bvn. &J. oL\ A-bom voor NAVO- luchtmacht in Europa Luchtmaarschalk graaf Bandon, be velhebber van de tweede Geallieerde tactische luohtmacht, heeft donderdag ln München-Gladbach verklaard, dat de luchtstrijdkrachten van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie met atoom bommen en de vliegtuigen om ze te ver voeren worden uitgerust. De vierde geal lieerde tactische luchtmacht, die in uid) Duitsland gestationeerd is, „heeft reeds enige tijd atoombommen en vliegtuigen om ze te vervoeren". De tweede tactische luchtmacht in Noordwest-Duitsland heeft al enige tijd de vliegtuigen om atoombommen te ver voeren en „wij zullen de bommen krij gen", zo verklaarde hij tegenover een groep van zeventien Nederlandse jour nalisten, die een bezoek aan Duitsland brengen. Hij zei niet wanneer en van waar de bomme zullen komen. De vierde tactisch luchtmacht omvat Amerikaanse, Canadese en Franse een heden, de tweede tactische luchtmacht omvat Britse, Nederlandse en Belgische eenheden. Volgens een woorvoerder van de lucht macht zei graaf Bandon, dat een squa dron lichte bommenwerpers van het type Canberra, behorend tot de tweede tactische luchtmacht met de atoombom men zal worden uitgerust. Nederlandse „Thunderstreaks", die nder zijn bevel staan zoude ookn atoombommen kunnen vervoeren. Graaf Bandon verklaarde voorts: „Wij moeten de vijand ervan overtuigen, dat wij zodanig zijn uitgerust, dat wij hem zeer aanzienlijke schade kunnen berok kenen, indden hij iets zou beginnen. Dit is de theorie der afschrikking". Stadsgehoorzaal (grote zaal)K. en O. Rotterdams Fbilharmonisch Orkest o.l.v. E. Flipse. Solist Edith Farnadi. 8 uut nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Come die. „Een maan voor de misdeelden", 8 uur nam. Volkshuis: Vrouwenbijeenkomst in ka der ran week voor Internationale samen werking. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 74 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Michael Strogoff" a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIdo: „La vie Parisienne", 18 Jr. Werkda- f n 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, en 9.15 uur. Luxor: „De man die teveel wist", 14 Jr, Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het monster van dr. Quatermass". 14 Jr. Werkdagen 2.30 .7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Die Csardasfürstm". Casino: „De hemelbestormer" 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uut. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uut. De avond- en nachtdienst Van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 16 maart 8 uur waarge nomen door: Apotheek van Driesum. Mare 110. tel. 20406; Zuider Apotheek. Lammen- schansweg 4. tel. 23553 en de Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. Bn geen gehoor DU Uw halsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bi) 4» l 53 ei e £c- CM Stockholm onbewolkt w 2 -8 0 Oslo onbewolkt verand. -4 0 Kopenhagen zwaar bew. w 6 2 0 Aberdeen zwaar bew. w 6 11 1 Dublin motregen zw 7 12 0.2 Londen zwaar bew. w 8 9 0 Amsterdam motregen aw 10 9 0.3 Brussel geh. bew. zzw 6 8 0 Parijs zwaar bew. windstil 5 0 Bordeaux mist windstil 4 0 Grenoble licht bew. windstil 3 0 Nice zwaar bew. nw 5 6 0 Berlijn geh. bew. w 7 9 0 Frankfort zwaar bew. zzw 3 6 0 München geh. bew. wnw 4 8 0 Zürich nevel w 2 7 0 Genéve nevel windstil 1 0 Locarno onbewolkt o 1 0 0 Wenen zwaar bew. nw 10 10 0 Innsbruck licht bew. windstil -1 0 Rome nevel z 2 4 0 Mallorca licht bew. ono 8 9 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2