Vandaag richt Soekarno zich tot het volk Op de Revolutie-herdenkingsdag geen actie van Hongaars verzet Gewapende aanval op het paleis van Cubaanse president Batista Geen communisten in kabinet? Met een enkel woord Agenda Endocil ft DONDERDAG 14 MAART 1957 Partisanenleiders vermanen Desondanks talrijke Door middel van strooibiljetten hebben de Hongaarse verzetsleiders hun besluit bekend gemaakt om morgen geen enkele actie te onder nemen, op de herdenkingsdag dus van de Hongaarse revolutie van 1848. ,.Wij zullen toeslaan, wanneer de tijd rijp is", gaven de biljetten te verstaan. Janos Kadar heeft deson danks toch scherpe voorzorgsmaat regelen genomen. De grote Csepelfabrieken werden door de communistische militie bezet, alle wegen naar Boedapest zijn hermetisch afgesloten, terwijl alle hotels in de stad worden doorzocht. In Kistarca, vijftien kilometer ten oosten van Boedapest, heeft men een concentratiekamp her opend, waar ongewenste elementen in kunnen worden weggeborgen. Talrijk zijn de verrichte arrestaties. Gisteren alleen reeds werden er elf ar beiders gegrepen onder beschuldiging voorbereidingen te treffen voor demon straties op morgen. Om alles nog indrukwekkender te ma ken, paradeerden gisteren vijfhonderd voorzorgsmaatregelen man Russische troepen te voet en gemo toriseerd door de Hongaarse hoofdstad. Vervolg van pag. 1 Israël vraagt hulp aan de Ver. Staten Veel wapens in Gaza Er zyn zeer veel wapens in de strook van Gaza. Ik heb kinderen van tien tot veertien jaar gezien, die met geweren en machinepistolen liepen", aldus heefteen Deense officier aan een vertegenwoordi ger van het Franse persbureau AFP medegedeeld. Hij vervolgde: „Wij hebben met wa pens lopende burgers aangehouden, daar generaal Burns dit heeft verboden. Wij namen de wapens in, die wij vervolgens bij de plaatselijke Arabische politie moes ten inleveren. Deze beijvert zich dan. om de wapens weer aan inwoners van Gaza uit te reiken". De officier verklaarde ook, dat drie leden van Egyptische zelfmoordbrigades gearresteerd en aan de Arabische politie waren overgeleverd, maar door deze na derhand weer waren vrijgelaten. De Deense officier verhaalde vervol gens, hoe een Arabier werd doodgeslagen, omdat hij met de Israëliërs zou hebben samengewerkt. Er was medische hulp in geroepen. Doch de Arabische dokter, die de nog levende man moet onderzoeken, verklaarde eenvoudigweg: „Het ligt niet op mijn weg te pogen deze man, die met de vijand heeft samengewerkt, in het leven te houden". De officier verhaalde ook, dat een Arabische politieman dinsdag j.l. een eed aflegde, door by de naam van Nas ser te zweren. Tenslotte deelde hij mede dat een aantal Arabieren had verklaard de spoorweg tussen Gaza en Israël, die ten noorden van Gaza is opgeblazen, opnieuw zullen vernielen, indien hij zou worden hersteld. Max Friedlander wordt binnenkort negentig jaar Binnenkort hoopt de bekende Duitse kunsthistoricus Max J. Friedlënder zijn 90ste verjaardag te vieren. Friedlander werd 5 juni 1867 in Ber lijn geboren. Hij studeerde in München, Leipzig en Florence en promoveerde in 1891 te Leipzig op een dissertatie over Albrecht Altdorfer. In 1896 werd hij als assistent verbonden aan de Koninklijke Museau te Berlijn. In 1904 werd hij onder directeur van de schilderijenafdeling al daar en drie jaar later volgde zijn be noeming tot directeur van het Kupfer- stichkabinett. Aan het Kaiser Friedrich-museum volgde hij in 1929 Wilhelm von Bode als directeur op. welke functie hij tot 1933 heeft bekleed. Na zijn ontslag vestigde hij zich in Nederland, eerst in 's-Graven- hage en later in Amsterdam. In Neder land werd hem in 1947 een eredoctoraat verleend aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Friedlander geldt als de groot ste kenner op het gebied der oud-Ne derlandse kunst. In de loop der jaren verschenen vele publikaties van zijn hand. Griekse Cyprioot in Nicosia opgehangen Evaeoras Palikarides. een 19-jarige Griekse Cyprioot, die wegens het dra gen van een vuurwapen ter dood was ver oordeeld. is door ophanging terechtge steld. aldus is woensdagavond officieel in Nicosia meegedeeld. Pelikarides werd in november j.l. schuldig bevonden aan het dragen van een pistool op de dag, dat de doodstraf voor een dergelijk ver grijp verplicht werd gesteld. De gouver neur, Sir John Harding, weigerde hem dinsdag gratie te verlenen. Er zijn se dert het begin van de noodtoestand reeds acht Griekse Cyprioten wegen ter rorisme opgehangen. De Griekse regering heeft woensdag nog pogingen gedaan om zijn terecht stelling te voorkomen. Zij zond booa- schappen aan het Britse Lagerhuis en de V.N. Veertig Britse parlementsleden hadden eveneens getracht de terecht stelling te voorkomen. De Peka, de politieke afdeling van de verzetsorganisatie Eoka, heeft opgeroe pen tot een algemene staking van 24 uur. Concertgebouworkest op tournee in Engeland (Van onze Londense correspondent) Het is nu precies 10 jaar geleden dat het Concertgebouworkest een triomf tocht door Engeland maakte. Voor het eerst zal het orkest nu weer op 26 en 28 maart in Londen in de prachtige Festi val Hall. dit juweel onder de Europese concertzalen, optreden. Op 27 maart laat het orkest met Cor de Groot als solist zich horen voor het derde pro gramma van de BBC, golflengte 460 nieter. Het programma duurt van 22 uur24 uur Ned. tijd (met een pauze van 20 minuten). Het orkest zal hierin de eer ste uitvoering in Engeland geven van de aan Van Beinum opgedragen ouver ture van Henk Badings. Cor de Groot speelt het pianoconcert van Ravel. Het Concertgebouworkest zal verder optreden in Leeds. Huddcrsfield. Liver pool, Birmingham. Wolverhampton. Swansea en Bristol, waar de tournee op 6 april eindigt. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen heeft de Hongaarse politie in de laatste dagen weer vier Calvinistische predikanten aangehouden. Vorige week reeds waren er vier predikanten van deze kerk gearresteerd. Het is de groot ste protestantse kerk in Hongarije. Naar verluidt zijn de acht predikanten aan hangers van de zgn. verjongings-bewe- ging', die tijdens de opstand aan het einde van het vorige jaar in de Calvi nistische Kerk begon, maar die sinds dien door de regering Kadkr als „tegen- revolutionair" is veroordeeld. De Hongaarse regering heeft gisteren ook aan het Internationale Rode Kruis medegedeeld, dat geen Rode Kruisauto's met hulpgoederen meer toegelaten zul len worden. Vorige week reeds mocht een konvooi uit Zwitserland de Oosten rijks-Hongaarse grens niet passeren. De hulpgoederen zijn toen per trein naar Boedapest gezonden. Een functionaris van het Rode Kruis verklaarde later op de dag, dat voorlopig alle goederen langs die weg naar Boedapest zullen worden verzonden. (Ingez. Med.-Adv.) De Britse pers valt Eisenhower fel aan De Britse pers heeft gisteren een zwa re aanval op Eisenhower ingezet. De president krijgt persoonlijk de schuld van de huidige chaos in het Midden- Oosten. Kranten van alle politieke schakerin gen verwijten Eisenhower om strijd, dat hij Israël gedwongen heeft de Gaza- zone te verlaten en dat hij de deur voor de onmiddellijke terugkeer van Egypte heeft opengezet. Schamper wordt hij „de grote tovenaar van het Midden-Oosten" genoemd. Het was de grootste golf van anti- Amerikanisme sedert oktober van het vorig jaar, toen de Ver. Staten weiger den de Anglo-Franse actie in Egypte te steunen en deze landen dwongen zich terug te trekken. Maar ditmaal is de woede en het sar casme niet gericht tegen de Ver. Staten of de Amerikanen in het algemeen, maar tegen Elsenhower persoonlijk. Deze kritiek valt samen met een stroom van Britse en Franse „speciale" berich ten uit Washington, waarin beweerd wordt dat Eisenhower ziek is, zich van zijn adviseurs isoleert en dat de natie haar vertrouwen in hem verloren heeft. H. A. Korthals voorzitter mi dde niton dscommissie VVD Tijdens een te Den Haag gehouden vergadering van de landelijke midden standscommissie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft de voor zitter, de heer D. W. Dettmeijer. zijn functie overgedragen aan zijn opvolger, de heer H. A. Korthals, vice-voorzitter van de Tweede Kamerfractie, die op eenstemmig verzoek van de commissie door het hoofdbestuur met het presi dium werd belast. Besloten werd onder meer in het komende najaar wederom een liberaal middenstandscongres te houden. Vervolgens werd het advies aan de Tweede Kamerfractie over de wets ontwerpen tot wijziging der huurwet en tot instelling van een grootboek woning verbetering vastgesteld. In dit advies wordt een periodieke huurverhoging van 10% voorgesteld tot het evenwicht in de huur van oude en nieuwe woningen zal zijn bereikt. Het wetsontwerp tot in stelling van een grootboek woningver betering wordt volstrekt onaanvaardbaar geacht. Zeker tivaalf doden en dertien gewonden Naar schatting twintig tot vijf-en- twintig jongelui, hoofdzakelijk studen ten, hebben gisteravond met lichte vuurwapens en handgranaten een ver rassende aanval gedaan op het paleis van de Cubaanse president Fulgencio Batista in Havanna. Enkelen slaagden erin tot de voorvertrekken van het paleis door te dringen. Zij werden echter spoe dig door de uitgebreide paleiswacht, de politie, die zich in recordtempo op de daken van de omliggende gebouwen in stalleerde en het vuur opende en door Ijlings opgeroepen tanks van het leger verdreven. Een correspondent van United Press zag. hoe tenminste zeven van de aan vallers werden gedood en vier anderen werden gevangen genomen. Vijf sneu velden reeds in de eerste minuten van de aanval. Twee anderen werden ge dood, toen zij van achter een vracht auto, waarmee zij tot vlak bij het paleis waren doorgedrongen, handgranaten wierpen naar de politie. Een derde aan valler die uit zijn schuilplaats achter de auto wilde vluchten, werd eveneens getroffen, doch niet dodelijk. Toen de strijd in het paleis op zijn hoogtepunt was, viel een groep onbekenden waarschijnlijk eveneens studenten het radiostation van Ved Eba aan. Een politieman werd neergeschoten. De aan vallers begonnen een proclamatie voor te lezen, maar de uitzending werd spoe dig onderbroken. Enkele uren na het begin van de on geregeldheden kon de stafchef van het Cubaanse leger, generaal Francisco Cabernilla, verklaren, dat de aanval op het paleis van de president was afge slagen. President Batista en zijn gezin bevonden zich veilig en wel in het palels. De indringers hadden niet kunnen doordringen tot de kamers van de pre sident, die met een pistool In de ene hand en de telefoon In de andere zelf de leiding had genomen van dc verde diging van het paleis, die vijf politie mannen het leven kostte en waarbij er 13 werden gewond. HAARLEMSE BLOEMENMEISJES NAAR LONDEN (Van onze correspondent) De vereniging ..Haarlems Bloei" heeft het plan opgevat om op 1. 2 en 3 april door 20 jongedames Hollandse voor jaarsbloemen te laten uitdelen in Lon den. Zij arriveren per KLM en zullen o.a. haar opwachting maken bij de Lord Mayor in diens ambtspaleis Mension House. Dc documenten tot afkondiging van de staat van oorlog en beleg, welke aan Soekarno vrijwel dictatoriale bevoegdheden verlenen, wer den door het hoofd van de Staat en de minister van Defensie ad interim Ali Sastroamidjojo ondertekend enkele minuten voordat Soekarno het ontslag van het Kabinet had aanvaard. Tegelijk met de afkondiging van de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië, werden alle vroegere besluiten van de president, waarbij dezelfde toestand voor bepaalde gebieden werd afgekondigd, ingetrokken. Deze gebieden waren Atjeh, oost-Sumatra, zuid-Sumatra, west-Java met inbegrip van Djakarta en zuid-Celebes. Politieke waarnemers geloven niet, dat het nieuwe kabinet communisten zal bevatten. De Nahdatoel Oelama zou niet instemmen met de vorming van een coalitieregering met de commu nisten. Ook een kabinet van nationa listen en Nahdatoel Oelama zal waar schijnlijk niet het gezag van de centrale regering in de gebieden buiten Java herstellen, daar het pa troon van dit kabinet gelijk zou zijn aan het tegenwoordige. Soekarno zal vanavond vanuit zUn paleis in Bogor via Radio republik Indonesia een boodschap tot het Indo nesische volk richten. Vanavond zal president Soekarno als gastheer optreden van de territoriale commandanten van geheel Indonesië, die onder leiding van de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Na- Eerste elektronische administratiemachine Op het hoofdkantoor van de Neder landse Heide Maatschappij in Arnhem zal op 28 maart de nieuwste elektro nische administratiemachine door de Directeur-Generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche, in gebruik worden gesteld. Dit is het eerste toe stel van deze aard in Nederland. Zij is ongeveer gelijk aan de machine waarop in Parijs bij het begin van dit Jaar de salarissen van 70.000 Nederland se ambtenaren werden berekend. De ma chine zal bij de Nederlandse Heide Maatschappij voor de landelijke loon administratie en voor vele andere ad ministratieve werkzaamheden worden benut. Tot de vele mogelijkheden, die dit uit Amerika geïmporteerde apparaat heeft, behoort o.m. het kunnen opzoeken van 400 getallen van 10 cijfers per se conde. Twee ballonvaarders gaan de zon fotograferen De Britse Royal Society en het Franse nationale centrum voor onderzoek be kostigen een ballonvaart, die de volgen de week bij gunstige weersomstandig heden zal worden gemaakt. De ballon vaarders zijn Audouin Dollfuss. de zoon van een Franse pionier op dit gebied, en de Britse sterrenkundige Bernard Black- well van de universiteit van Cambridge. Dollfuss verklaarde te hopen, vier of vijf uur lang foto's te kunnen maken van de zon van een hoogte van ongeveer 6.000 meter. De ballon zal van een weide bij het observatorium van Meudon, in de omgeving van Parijs, opstijgen. Algerijnse rebellen steken boerderijen in brand Franse veiligheidstroepen hebben dins dag in het gebied van Constantine 41 opstandelingen gedood of gevangen ge nomen, aldus berichten die woensdag in Algiers ontvangen zijn. De opstandelingen hebben in verscheidene delen van het land boerderijen in brand gestoken Twee Europeanen en een mohammedaan wer den vermoord. In Franse kringen is verklaard, dat op een bijeenkomst te Rovigo, 32 km. ten zuiden van Algiers, 2.000 dorpelingen uit het omliggende gebied hun trouw aan Frankrijk hebben betuigd. BINNENLAND Op 6. 7 en 8 mei a.s. wordt te Am sterdam een congres gehouden van dele gaties der organisaties van verscheidene Europese luchtvaartmaatschappijen ten einde te komen tot het stichten van een Europese federatie van verenigingen van boordwerktuigkundigen De 47-Jarige P. F. L. C. van Alten burg uit Rotterdam, scheepskok van het m.s. Maria S". is bij het aan boord gaan in de haven van Delfzijl geraakt en ver dronken. Het slaohtoffer was ongehuwd. - Hr. ms ..De Zeven Provinciën" is of ficieel van Curacao vertrokken. Het schdp reist thans naar Portorico voor oefeningen, die een week duren. Vervolgens zal de thuisreis worden ondernomen. Dr. Eduard van Beinum. Ediuard Flip- se en Dr. Rudolf Mengelberg hebben het erelidmaatschap van de ..Internationale Gustav Mahler Gesellschaft" aanvaard. - Een 38-Jarige boekhouder uit Apel doorn is door de politie aangehouden, om dat hij ervan wordt verdacht ten nadele van zijn werkgever verduisteringen te heb ben gepleegd. De man zou zioh met zijn knoeierijen een bedrag van 7 k 8 duizend gulden hebben toegeeigend. Op last van de Justitie heeft de Rot terdamse reoherche een inval gedaan bij een mondarts aan de Olaes de Vrieslaan te Rotterdam. Van de vele aanwezige pa- tienten werden er enkelen aan een verhoor onderworpen en het instrumentarium werd in beslag genomen. Tot deze actie ls overgegaan op vermoeden dat de arts. die vroeger aan het bekende Evipaninstltuut verbonden was. aan onbevoegden gelegen heid geeft tot tandheelkundige hulp. Op 51-Jarige leeftijd ls te Buseum overleden de heer F. M B van de Ven, oudste directeur van de N.V. ,,De ge ïllustreerde Pers" te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling van de KLM om met ingang van de zomendienstregeling Belgrado in het vliegverkeer op te nemen. De dienst zal van Amsterdam over Dussel- donp naar Belgrado als eindpunt lopen. Gisterochtend te vijf uur is een 54- Jarlge leerbewerker K. wonende te Oister- wijk (N.-B.bil het passeren van de spoor lijn Tiltourg-Eindhoven tussen de over wegen aan de Udcnhoutse- en de Keuke- lomseweg door een trein gegrepen en op slag gedood. Te Bergen op Zoom ls een georgani seerde bende van 10 Jeugdige diefjes ont maskerd. De Jongens, tussen 10 en 13 laar Jaar oud, maakten reeds geruime tyd de sportterreinen Rozenoord en de Raayberg onveilig, waar zij op de zondagen, tijdens de drukte van de voetbalwedstrijden, por- temonnaies. portefeuilles en gebruiksvoor werpen uit de kleedkamers ontvreemdden D« portefeuilles en portemonnaies verstop ten zij, na er het geld te hebben uitge haald. De Jongens zijn ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. Op de Rijksstraatweg te Noordhorn ie gisteravond omstreeks half acht een 69- jarige voetgangster, mevrouw J. Robbe uit Noordhorn door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood Zij kwam uit de Mokkenburgweg en wilde de Friesestraat weg oversteken om naar de Schippersstraat te gaan. Daarbij heeft mevrouw R. niet op het verkeer gelet. Dr. J. P. A. Hoefnagels te Nijmegen is benoemd tot president-curator der Katho lieke Universiteit, zulks ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aftreden van mr. J. R. H. van Schalk. 32 opvarenden van het 2617 ton me tende Nederlandse vraebtsohip „Amor", dat op 11 maart bij Kreta zonk, zijn woensdag avond aan boord van de Italiaanse tank boot ..Ternesto Fassio" ln Triest aange komen. BUITENLAND Prinses Mary van Engeland, een tante van Koningin Elizabeth heeft woensdag zllverkunstvoorwerpen uit de zeventiende en achttiende eeuw verkocht voor een to taal bedrag van 22.816 pond (ruim 240.000 gulden). Zij verklaarde, dat ..geld tegen woordig belangrijker is dan zilver". Aan de 71-Jarige Deense professor en Nobelprijswinnaar (voor natuurkunde) Niels Bohr is de prijs van 75.000 dollar toegekend, die door de Ford-stichting werd Ingesteld, nadat president Eisenhower ln 1955 te Genève een oproep had gedaan om Internationale samenwerking bij de- aan wending der kernenergie voor vreedzame doeleinden. BIJ Beerlegem in Oost-Vlaanderen heeft men de graftombe ontdekt van een adellijke dame udt het Merovingische tijd vak. die in de zevende eeuw geleefd moet hebben. Bij het geraamte werden vele sle- rade naangetroffen. Vice-president Nixon van de Verenig de Staten heeft gisteren met de Soedanese eerste minister. Abdoellah Khalll, gespro ken over economische hulp voor Soedan. Op een persconferentie zei Nlxon. dat Kha lll gezegd heeft, economische steun voor bevloeiings- en landbouwprojecten gaarne te aanvaarden maar geen militaire hulp te wei)sen President Eisenhowers speoiale af gezant James Richards, die een bezoek zal brengen aan het Midden-Oosten ter be spreking van de Eisenhower-leer. zou wel kom zijn. Nixon zei tenslotte onder de in druk te zijn van de wijze waarop de Soe danese regering het vraagstuk van het communisme ln eigen land aanpakt. Groot-Brittannlë heeft erin toege stemd het aantal van zijn soldaten op het sohiereiland Malakka met de helft te be perken, aldus een bekendmaking van Ma- lakka's premier Abdoel Rachman Op het ogenblik zijn er 12.000 Blitse soldaten ln Malakka, die de laatste acht en half Jaar tegen communistische rebellen hebben ga streden. Sedert de tweede wereldoorlog zijn er ongeveer 500 Britse soldaten op Ma lakka om het leven gekomen. 1 Tengevolge van stakingen zijn woens dag de postbestellingen in Frankrijk ver traagd en de diensten van en naar het Pa- rljse vliegveld Orly gestagneerd. De post- bestellers hadden voor 24 uur het werk neergelegd om looneisen kracht bij te zet ten en te protesteren tegen disciplinaire maatregelen, die tegen de deelnemers aan een vorige staking waren genomen. In eni ge Pa rij se wijken was tachtig procent ran de bestellers niet op het werk versohenen. Elders was het percentage stakers gerin ger. Een tankvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht wordt tussen Tokio en het eiland Wake vermist. Er zijn tien man aan boord. In West-Du i tel and zullen wellicht binnen afzienbare tijd vele verkeersborden overbodig worden door de toepassing gekleurd cement gemengd. De kleur blijft gekleurde cement gemengd. De kleur blijft ook bij regen en sneeuw duidelijk. De Japanse mijnwerkers, die de af gelopen drie dagen in staking zijn ge weest. hebben meegedeeld, dat zij een compromisvoorstel aangaande hun loon eisen zullen aanvaarden. Door dit besluit wordt een omvangrijker staking, die zater dag zou beginnen, voorkomen, Betsy, de chimpansee van de dieren tuin van Baltimore, die met. haar vingers schildert, heeft een hoogtepunt ln haar kunstenaarsloopbaan bereikt: de directeur van de dierentuin, Arthur Watson, heeft verklaard, dat de zevenjarige chimpansee, wier schilderijen als kunstwerken verkocht worden, haar eerste opdracht heeft gekre gen. Het dagblad ..Winnipeg Tribune" heeft Betsv opgedragen Iets abstracte te maken, getiteld „Winnipeg ln de winter". De Indiase Congrespartij heeft thans, volgens de voorlopige uitslagen van de al gemene verkiezingen, ook de meerderheid behaald ln de staten Madras en Mysore. ZIJ heeft reeds ln vier andere staten gewonnen en staat er ook elders in het land goed voor. In de staat Kerala ligt zij echter tien zetels achter bij de communisten. Van 1 april af zal ln België het be- dlenlngsgeld in de hotels en resta/urante (vóór zover deze niet vermelden, dat de bediening in de prijs ls inbegrepen) van tien op vijftien procent worden verhoogd. Ir. Brussel. Antwerpen. Luik. Charleroi en Gent zal er een minimum van 12% zijn. Dit geldt niet vóór de café's. De rector-magnlfious van de Tokiose St.-Pal-unlverslteit zal ln opdracht van de Japanse regering als speciale afgezant naar Engeland reizen om bij de Britse regering te protesteren tegen de aanstaande Britse kernproeven op Ohristmas-edland. Nicolaas Havenga. gewezen Zuidafrl- kaans minister van Financiën, ls woens dagavond. in de leeftijd van 74 jaar. te Kaapstad overleden. Kavenga had verleden maand een zware buikoperatic ondergaan. Havenga was van 1924 tot 1939 en van 1948 tot 1954 minister van Financiën. Ook was hij enige tyd vtoe-premier. soetion, zullen bijeenkomen ter be spreking van de militaire aspecten van de huidige situatie. Al deze ter ritoriale commandanten hebben ver klaard trouw te blijven aan de presi dent/opperbevelhebber. De nationalistische dagbladen ln Djakarta schreven vandaag, dat de afkondiging van de staat van oorlog en beleg de formatie van een nieuw kabinet zal vergemakkelijken en de betrekkin gen tussen de hoofdstad en de opstan dige buitengewesten zal normaliseren. Het invloedrijke socialistische dagblad ..Pedoman" betoogde daarentegen, dat deze afkondiging „de spanningen zal doen toenemen en de moeilijkheden zal vergroten". De onafhankelijke „Indonesia Raya' deed een beroep op de „leiders ln het Centrum" om begrip te tonen voor de opstandige bewegingen ln de verschil lende gebieden. Zonder dit begrip acht het blad het gevaar voor een burger oorlog niet denkbeeldig. Het blad voorspelde vandaag, dat de president een zakenkabinet met linkse leiders zal vormen. Nederlands parlement1 is bijzonder goedkoop Een Zwitserse regeringsinstantie heeft uitgerekend wat het oude en democrati sche instituut van „parlement" in acht verschillende landen aan zijn inwoners kost. In Nederland bleek de Staten-Gene- raal al een bijzonder goedkoop insti tuut; de Nederlanders geven slechts 0.31Zwitserse francs per hoofd voor hun volksvertegenwoordiging uit. Daarna komen de Zwitsers met Zw. francs 0.46 per hoofd per jaar.Engeland met Zw. francs 0.50. Italië met 0.84. en de V.S. met 1.10 Zw. francs per hoofd. Maar Frankrijk. Zweden en België zijn in deze volgorde de duurste landen, dus met de duurste volksvertegenwoor diging. In Parijs kost de Assemblee aan alle Fransen 1.91 Zw. francs per jaar. in Stockholm 1.80 Zw. francs en in Brussel 1.51. Deze cijfers zijn opgemaakt over de gegevens van 1955. dat was dus vóór de uitbreiding van de Staten-Generaal in Den Haag. Maar rekent men hiermee, ook dan nog is Nederland „goedkoop uit". (Ingez. M*<L-Adv.) DONDERDAG. Hooigracht: Hum. Verbond. Spr. drs. K. Herbers over Goethe en Schweitzer. 8 uur nam Café „De Valk". Ruilbeurs verzamelaars. 710 uur nam. Ohr. Geref. Kerk: Biddag voor 't gewas. 10 uur (ond. gevouwen handen) en 8 uur (ond. raadselachtige gebedsgehoring), ds. C. v. d. Weele. Gerecht 10: K. en O.-cursus Bloem schikken. H uur nam. Zoölogisch Laboratorium (Kalserstr.) Filmavond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Wijkgebouw (Driftstraat) De heer Hlrsch Blum over „Kerk en Israël". 8 uur nam. Schouwburg: Oud-s i/Udententoneel t.b.v. Studentensanatorium „Welkom thuis". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Veron over Vos senjachten. 8 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Uitvoering WarmoncL, Fanfare. 8 uur nam. Oegstgeest: Irene. Prof. dr. W. E. ran Unnik: Israël en de eerste christelijke gemeente. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed mm.v. Gys Reljns, hoboiïst Re«. Orkest 7.157.45 uur Langestraat 67: Bazar „De Sperwer" 10- 12 uur voorm. en 35 en 810 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Paedagogiek. Spr. prof. J. Koekebatoker over de school en de verwaarloosde jeugd. 8 uur nam. ZATERDAG. St. Anton lus Clubhuls: Contactavond Accordeon ver. D.V.V. 8 uur nam. Langestraat 67; Bazar „De Sperwer". 2 5 en 710 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Leidse Ballet- sohool. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-film „Kind hearts and coronets". 2| en 4fr uur nam. Hooigracht 84: Receptie 60-jarlg jubi leum aid. Lelden Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. 3J 5 uur nam. Volkshuls: Feestavond Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. 8 uur nam. Den Burcht: Filmavond over autoban den. 7J ur nam. Den Burcht JacobazaalCabaretavond ,On« Grunnegerlaand". 8 uur nam. ZONDAG ^Jwcfdiischoonheid Endocil, dc HORMOON crème van Organon, wekt de huidcellen tot nieuw leven. Dc huid wordt zacht en soepelrimpels en ongaaf heden verdwijnen. De hormoonwerking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik Endocil dus ook overdag als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 Vogeldieven aangehouden Toen onbekenden enige tijd geleden werden gestoord bij hun pogingen in te breken in een volière te Apeldoorn, moesten zij op hun overhaaste vlucht een motorrijwiel achterlaten. Dit be wijsstuk was voor de politie aanleiding een 35-jarige Amsterdammer aan te houden en in verzekerde bewaring te stellen. Hij ontkende aanvankelijk cate gorisch iets met deze poging tot inbraak te maken te hebben gehad, doch viel tenslotte toch door de mand. Toen bekende hij meteen de hand ta hebben gehad in verschillende diefstal len van kanaries en siervogels, o.a. ge pleegd te Lochem, Heerde, Nijkerk, Almelo en de omgeving van Amsterdam. In zijn woning, werden nog ongeveer 60 waardevolle vogels aangetroffen, die door de politie in beslag werden geno men. Thans heeft de politie ook een tweede verdachte aangehouden, namelijk een 37-jarige Amsterdammer. De politie neemt aan, dat de -man met eerstge noemde een soort compagnonschap had, doch hij weigert tot nu toe enige schuld te bekennen. Hij zal morgen voor de officier van Justitie te Eutphen worden geleld. Stationsplein; Strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.15 uur voorm. MAANDAG Schouwburg: Uitvoering Leidse Ballet school. 8 uur nam. Luth. Kerk. Ned. BIJ beige nootschap. De clamaties van Willem Berkhemer. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): NCRV- ontspannlngsavond. 8 uur nam. Morsweg 98 a: Jaarverg. Bond van Chr. Slagerspatroons afd. Lelden en omstreken 8 uur nam. BoerhaavezaalOpening Unesco-tentoon stelling „De weg tot elkaar". 2.30 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Jaar- ergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. Gymnasium (aula): Spr. G. Th. Beis hulzen over de Jeugd in de onderontwik kelde gebieden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Ned. Ma drigaal koor „Johannes Passion. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Demonstratiemiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedie „Driekoningenavond". 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedie „Driekoningenavond". 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing de heer Gan TjlangTek over kracht- en behendigheidsspelen in China. 8 uur nam. Stadszaal: Modeshow Gronheld. 3 en 8 uur nam. In den vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur nam. BoerhaavezaalPoppenkastvoorstellin gen t.b.v. kinderfonds V.N. 2 1/2 en 3 1/2 uur nam. GravesteenSpr. prof. dr. B.H.M. Vlek ken over de ontwikkeling van interna tionale verantwoordelijkheid. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Colle gium Musicum. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 74 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN. LI do „Vrouwen ln boelen", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvor „De man die teveel wist", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Vier mannen der duisternis", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 u-r. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Re „Comanche", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Piloot Quax ln Afrika" a. 1. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. /ondag 2-30, 4.45, 7 en 9.15 u. Donderdagcyclus „De onbekende soldaat". avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 16 maart 8 uur waar ge - nomen door: Apotheek van Drlesum. Mare 110, tel. 20406; Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4. tel. 23553 en de Apotheek te^gS26274 WllhelmlnaPark 8- Oegstgeest, BU gehoor t>U Ow huisarts ot specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm nevel Oslo motregen Kopenhagen nevel Aberdeen zwaar bew. Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Miallorca regen half bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel nevel onbewolkt Licht bew. licht bew. nevel zwaar bew. v i <a V 9 «0 n. tf uur «S 3 u 3 1 f Sr» CM zo 2 3 0 wlndst.il 2 0.1 zw 10 5 0 w 2 9 0 zw 5 7 1 wzw 4 6 0 WBW 9 7 0 wzw 5 10 ai w 3 10 0 nw 1 4 0 windstil 1 0 nw 4 5 0 zw 6 8 0 zzw 2 5 0 zzw 4 5 0 windstil 1 1 0 windstil -1 0 wzw 2 3 0 nw 1 -2 0 windstil 4 0 no 8 13 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2