Soekarno kondigt staat van oorlóg en beleg voor gans Indonesië af Israël verzoekt Amerika inzake Gaza drastische stappen te doen WEERBERICHT Demissionaire ministers op post tot nieuwe regering is gevormd Door Nasser benoemde generaal zou vandaag in de kuststrook cds gouverneur aankomen BRITS-JORDAANS VERDRAG ,onf kin<,«'e" '"i*11 DOOR AMMAN BEËINDIGD KLM-vliegers onderstrepen weer rechtvaardigheid van looneisen 96ste jaargang DONDERDAG 14 MAART 1957 No. 29086 DAG Directeuri J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LI.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 De grote vraag: „Wordt Hatta opgenomen?" President Soekarno tevens opperbevelhebber der Indonesische strijdkrachten heeft vandaag de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië afgekondigd, nadat het Indonesische Kabinet gisteravond had besloten zijn mandaat terug te geven. De proclamatie verscheen namelijk een half uur nadat premier Ali Sastroamidjojo de ontslag aanvrage aan Soekarno in zijn paleis had overhandigd. Soekarno, die thans praktisch dictatoriale bevoegdheden heeft, verklaarde zo spoedig mogelijk een nieuwe kabinetsformateur te zullen aanwijzen, en verzocht de demissionaire ministers op hun post te blijven totdat een nieuwe regering is gevormd. Soekarno, die deze verklaringen aflegde tegenover een gezelschap van naar schatting 200 journalisten, had zijn drie stafchefs, en de chef van de Indonesische politie, alsmede vooraanstaande figuren uit de inlichtingen diensten om zich heen verzameld. Soekarno sprak ook woorden van waardering voor het werk dat de bijna een jaar oude regering-Sastroamidjojo verricht heeft. Thans wordt verwacht, dat Soekarno zal instemmen met een com promis, dat voor een nieuwe regering tot stand kwam tussen de natio nalistische partij en de Nahdatoel Oelama, doch politieke waarnemers menen, dat zulk een kabinet niet door de gebieden buiten Java zal worden gesteund. Kabinet was 12 maanden aan het bewind Na de speciale Kabinetszitting waarin dit besluit viel en die vijf uur duurde, heeft het Kabinet een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd, dat alle pogingen tot uitvoering van een reorganisatie van het Kabinet vergeefs waren. De kleine islamitische partij USII had haar twee ministers uit het Kabinet teruggetrokken twee uur vóór de laatste kabinetszitting eindigde. Deze partij had naar bekend „integrale reorganisatie van het Kabinet" met inbegrip van de premier geëist. Het coalitickabinet-Ali Sastroamidjojo is bijna 12 maanden aan het bewind geweest. Het was het 11e Kabinet sedert de afkondiging van de Indonesische onafhankelijkheid in augustus 1945 en het zesde Kabinet sedert Nederland de soevereiniteit in december 1949 overdroeg. Het Kabinet Ali Sastroamidjojo raakte geleidelijk op de achtergrond sedert december, toen officieren van het leger op Sumatra de macht in handen namen. De grote islamitische partij Masjoemi en twee kleine partijen traden in januari uit het Kabinet, omdat zij meenden, dat het alle gezag verloren had. In maart werd het gezag getrotseerd door Oost-Indonesië, Zuid-Sumatra en Borneo. Generaal Hasselman naar Amerika en Canada Van 26 maart tot 5 april zal, op uit nodiging van de Amerikaanse minister voor defensie, de chef van de Generale Staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, tezamen met zijn medeleden van het militaire comité van de NAVO en ver gezeld van generaal-majoor (vlieger- waarnemer) A. J. de Vries van de Kon. Luchtmacht, in de V.S. een aan tal researchinstituten van de Ameri kaanse strijdkrachten bezoeken. In aansluiting hierop zal het gezel schap vervolgens van 710 april, als gasten van de Canadese minister voor nationale verdediging een overeenkom stig bezoek brengen aan militaire res- earch-instituten in Canada. Tussen beide bezoeken door zal het militair comité van de NAVO op 6 april onder voorzitter schap van generaal Hasselman te Wash ington formeel vergaderen. Wat nu Verwacht wordt dat Soekarno nu zal openbaren hoe zijn gewijzigd plan voor de „geleide democratie" er uit ziet. En het grote vraagteken is: „Zal Soekarno Moh. Hatta in zijn regering opnemen?" Hatta is sterk anti-communistisch, en een uitgesproken tegenstander van Soe- karno's conceptie, het uitschakelen van de „westerse democratie waarvoor het Indonesisch volk niet rijp is". Hatta wordt beschouwd als de enige man die de van Java losgescheurde eilanden weer achter de regering zou kunnen verenigen. Mutatie in hoge legerfuncties Met ingang van 1 juli 1957 zal voor de functie van commandant van de nieuw te vormen parate 1ste divisie, 7 decem ber, worden bestemd brigade-generaal van de Generale Staf A. V. van den Wall Bake, thans plaatsvervangend chef-staf van de noordelijke legergroep. Voor de functie van plv. commandant van de 4de divisie wordt bestemd de tijdelijk bri gade-generaal F. O. B. Musch, thans plaatsvervangend sous-chef van de sectie operaties bü het hoofdkwartier van de geallieerde landstrijdkrachten in de cen traal Europese sector te Fontainebleau. Met ingang van 1 november 1957 zal voor de functie van sous-chef 1 van de Generale Staf worden bestemd, gene raal-majoor der infanterie P. Gips. thans commandant van de 4de divisie. Voor de functie van commandant van de parate 4de divisie zal worden bestemd de gene raal-majoor der infanterie B. Koning, thans commandant van de 5de divisie. Voor de functie van commandant van de 5de divisie wordt bestemd, de generaal- majoor der infanterie W. de Boer, thans commandant van de mobilisabele 7 de cember divisie. Voor de functie van Ne derlands territoriaal bevelhebber zal worden bestemd, als opvolger van luite nant-generaal D. C. Buurman van V'-eeden. generaal-majoor der artillerie C. J. Valk, thans plaatsvervangend chef staf voor logistriek en „administration" bii het hoofdkwartier van de geallieerde l°ndstrijdkrachten in de Centraal Euro pee sector te Fontainebleau. Hij zal bierin worden opgevolgd met ingang van dezelfde datum door generaal-majoor der genie M. de Boer, thans commandant van de 6de divisie. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 maart Zon op: 6.57 uur; onder: 18.46 uur. Maan op: 18.27 uur; onder: 6.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.30 en 14.48 uur. Laagwater te 10.33 en 23.00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In diplomatieke en politieke krin gen te Djakarta vreest men, dat Soe karno, in weerwil van zijn massa vol gelingen onder de gewone Indonesiërs, niet in staat zal zijn dit grote pro bleem eigenhandig op te lossen. (Men zie ook elders). Israël heeft zich gisteren bij de Veiligheidsraad beklaagd over herleving van de aanvallen, die Egyptische zelfmoordbrigades indertijd vanuit Gaza op zijn gebied uitvoerden. Voorts heeft de Israëlische regering er bij de Amerikaanse autori teiten op aangedrongen onverwijld drastische stappen te doen om een einde te maken aan de huidige ontwikkeling in Gaza, aldus werd giste ren in officiële Israëlische kring te Jeruzalem vernomen. De toestand is ernstig, aldus heeft Israël Amerika medegedeeld. Een hoge ambtenaar verklaarde: „Dit zijn zeer kritieke dagen; indien de Verenigde Staten thans niet ingrijpen, zal dit door Nasser worden uitgelegd als een vrij brief voor terugkeer van de Egyptenaren naar de strook van Gaza en herleving van de omstandigheden, die daar vóór oktober van het vorig jaar heersten. Communisten, die in de gevangenis zaten en na het ver trek der Israëliërs vrij kwamen, hebben thans de leiding van de actie in dit gebied tegen de Ver. Naties. Zij werken nauw samen met de ultra nationalisten in de hoop populair te worden onder de noodlijdende Pa lestijnse vluchtelingen, die tweederde van de bevolking van Gaza uit maken. Zij gaan daarbij te werk volgens Sovjetrussische aanwijzingen" met geweren rond De Jordaanse premier Naboelsi heeft gisteren de beëindiging van het Brits Jordaanse verdrag van 1948 afgekon digd. De Britse troepen, die nog krach tens het verdrag op Jordaans grondgebied zijn gelegerd, zullen binnen een half jaar teruggetrokken worden. Jordanië zal aan Engeland 4.250.000 pond sterling betalen voor de militaire uitrusting die de Britse troepen zullen achterlaten. Volgens het nu beëindigde verdrag bezat Engeland militaire bases in Jordanië. Engeland verzekerde de Jordaanse grenzen en het gaf een jaarlijkse subsidie van 10 miljoen pond sterling, voornamelijk voor onderhoud van het Jordaanse leger. Arabië hadden beloofd dat zij de jaar lijkse subsidie zouden betalen. De onderhandelingen over de Jor daanse opzegging van het verdrag waren op 4 februari in Amman begonnen. Woensdag zijn nota's gewisseld waar mee de beëindiging een" feit werd. Arabische buren zullen subsidiëring overnemen Het verdrag is op verzoek van Jordanië geëindigd, nadat Egypte. Syrië en Soedi- Generaal Latif, die door Nasser tot burgerlijk gouverneur van Gaza is benoemd, zou heden naar dit gebied vertrekken. Gisteren hebben zeven duizend Arabieren daar, onder lei ding van de nieuwe burgemeester van de stad, betoogd voor terugkeer van het Egyptisch bestuur. Er deden zich geen incidenten voor. De V.N.- troepen, die het als hun voornaamste taak beschouiven infiltraties over de bestandslijn te verhinderen, bleven achter hun prikkeldraadversperrin gen en hielden hun wapens uit het gezicht. De betoging duurde twee uur. De betogers riepen leuzen als „leve Nasser", „ivij ivillen Egypteen „iveg met de Eisenhower-leer" Volgens een bericht van United Press zou de assistent-secretaris-generaal der Ver. Naties, dr. Ralph Bunche, gisteren met de Egyptische president Nasser over eengekomen zijn, dat het burgerlijk be stuur van de kuststrook van Gaza aan Egypte wordt overgedragen. Bunche verklaarde, dat in Gaza dezelfde proce dure zal worden gevolgd als in Port- Said. ..Het ligt echter aan de Egyptische autoriteiten aan te kondigen wanneer de overdracht zal geschieden", aldus deelde hij mede. (Zoals men zich herinnert nam Egypte het bestuur over Port Said weer over nadat de Franse en Britse troepen zieh hadden teruggetrokken). Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Ver. Naties zou van plan zijn zater dag a s. uit New York naar Cairo te ver trekken. net is echter mogelijk, dat deze reis wordt vervroegd of uitgesteld. Joego-Slavië en Columbia manen Egypte tel kalmte Naar in gewoonlijk betrouwbare krin gen te Belgrado verluidt, heeft de Joe goslavische regering langs diplomatieke weg Egypte het „vriendschappelijke ad vies" gegeven, zich te onthouden van iedere actie, die de hartstochten in het Midden-Oosten opnieuw zou kunnen doen oplaaien. Zonder als bemiddelaar in de vraagstukken in dit gebied te wil len optreden zou Belgrado er bij de Egyptische regering op hebben aange drongen, zoveel mogelijk zelfbeheersing te tonen, zulks met het oog' op de mo gelijkheid van een nieuwe actie van de zijde van Israël. De afgevaardigde van Columbia bij de Ver. Naties en gedelegeerde in de Veiligheidsraad, dr. Francisco Urrutia, heeft telegrafisch een beroep op de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken dr. Fawzi gedaan, niet op dit tijdstip het bestuur over Gaza in han den te nemen. „Wij kennen de rechten, die Egypte volgens de wapenstilstandsovereenkomst op het gebied van Gaza heeft, doch wij achten het thans niet het juiste moment deze rechten te laten gelden", zo wordt gezegd. Voorts werd verklaard, dat de Ver. Naties nog niet voldoende tijd hadden gekregen om „voorzieningen te treffen" opdat" wederom het gebied van Gaza onder „normaal" - kennelijk Egyptisch - bestuur kan worden gesteld. „Overhaaste Egyptische actie" zou ..onmiddellijk optreden" van de Veilig heidsraad en de Assemblee der V.N. noodzakelijk maken, aldus Urrutia. Gistermiddag zijn de Pieter Stuy- vesant-prijzen" in de woning van de Amerikaanse ambassadeur aan drie prominente figuren uit het Neder landse zakenleven uitgereikt. Deze prijzendie voor het eerst uitgereikt werden, zijn ingesteld ter verstevi ging van de Nederlands-Ameri kaanse banden en vormen 'n tegen prestatie voor de Nederlandse Wil lem de Zwijgerprijs. die in Amerika wordt toegekend. Op de foto van links naar rechts ir. P. F. S. Otten uit Valkenswaard, mr. D. A. Del- prat uit Amsterdam, de Ameri kaanse ambassadeur H. Freeman Matthews en de heer H. van Heek uit Enschede. Slot op pag. Commissie in het leven geroepen Maar wensen geen onverantwoorde acties Een commissie van drie leden van de Vereniging van KLM-vliegers en Wtan drie leden van de International Pilots Association of KLM(buiten landse vliegers in dienst van de KLM) is gevormd om de directie van de luchtvaartmaatschappij te doen weten, dat zowel Nederlandse als buiten landse vliegers vast overtuigd zijn van de billijkheid van hun gestelde looneisen. Het is nimmer de bedoeling geioeest om 2 april als een ultima tum te stellen, zo verklaren zij thans, maar wel als afronding van een jaar van onderhandelen. Hun pensioen - minder dan 25 procent van het laatste genoten salaris - en an dere verzekeringen eisen een extra hoog bedrag aan premies. Ook Engeland heeft atoomwapens in de Indische archipel Groot-Brittannië zal in de Indische archipel over tactische atoomwapens beschikken, die zowel in het verband van de ZOAVO (de Zuidoost-Aziatische verdragsorganisatie) als ter verdediging van het Britse Gemenebest gebruikt kunnen worden aldus heeft de Britse delegatie op de ZOAVO-conferentie in de Australische hoofdstad Canberra meegedeeld. Zij verklaarde voorts dat deze wapens in Groot-Brittannië klaar liggen en dat de Britse militaire macht ii_ het gebied van de ZOAVO flink ver* sterkt is. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, deelde op een persconferentie mee. dat de Ameri kaanse schepen reeds over atoomwapens beschikken. Deze zullen volgens hem gebruikt worden, als de Ver. Staten in het gebied van de ZOAVO tussenbeide zouden moeten komen. Over de onrust in Indonesië zei Dulles niet te geloven dat de huidige gebeurte nissen internationaal gezien enige be tekenis hebben. Uit inlichtingen waar over hij beschikt, zou blijken dat het in Indonesië voornamelijk gaat om de omvang van de bevoegdheden van de verschillende eilanden. Het is een kwes tie van het zoeken naar machtseven wicht tussen de centrale regering en de eilanden, aldus Dulles. Verder zei de Amerikaanse minister, dat er naar zijn oordeel evenveel gevaar bestaat voor een communistische aanval in Zuidoost-Azië als in het Midden- Oosten. Een aanval zal waarschijnlijk onverwacht komen, omdat een commu nistische dictator zijn plannen in alle stilte kan voorbereiden. Dulles is vandaag uit Canberra ver trokken. Dit merkwaardige dier. waarvan er thans twee op de gehele wereld bestaan (voor zover bekend al' thanszou men een zebrezetkun nen noemen. De vader van het dier is een zebra, de moeder een ezelin. Het dier werd onlangs in een die rentuin in Calif ornië geboren. Internationale levensstandaard In dat jaar heeft een neutrale com missie onder leiding van prof. Tinber gen een onderzoek ingesteld en men kan aannemen, dat het rapport nu gereed is. De grondgedachte hierin is. dat het vlie- gersberoep internationaal is. De beide vliegersverenigingen huldigen eenzelfde standpunt en constateren dan in één adem. dat hun netto-salaris beneden het internationale gemiddelde ligt. Algemeen wordt aangenomen, dat KLM-vliegers tot de hoger gesalarieer- den in Nederland behoren, maar him hoog bruto-salaris staat naar de mening der vliegers in geen verhouding tot hun levensstandaard. Omdat hun totale loon - over een betrekkelijk gering aantal ja ren verdiend - uitzonderlijk hoog ge taxeerd wordt, vallen zij onder de lage re inkomenscategorieën in de vrije be roepen. De commissie uit beide vliegersvereni gingen is echter in het leven geroepen om onverantwoorde acties te voorkomen. Het is de bedoeling van de vliegers niet de KLM. waarmee zij zich nauw ver bonden weten, en hun vak schade te be rokkenen door onverantwoorde daden. De levens van honderdduizenden KLM- passagiers. die ieder jaar vervoerd wor den. rusten uiteindelijk in hun handen. Maar hun plaats in de luchtvaart- vooral wanneer de straalvliegtuigen in de naaste toekomst nog meer training en technische kennis zullen eisen - en hun verlangen naar een internationale levensstandaard voor dit beroep vormen de basis voor hun salarisaanspraken. aldus mededelingen van de vliegerorga nisaties, die zoals bekend een verhoging van vijftig procent van him netto-sala ris verlangen. WATERMAN IN AANVARING Met 800 passagiers op Atl. Oceaan Het 9177 brt. metende Nederland se emigrantenschip „Waterman" heeft vanochtend in de Atlantische Oceaan een aanvaring gehad en om hulp verzocht. Er zijn 800 passagiers aan boord. (Voor nadere berichten zie men elders) Minister Strauss arriveert morgen Morgenochtend om tien uur komt op het vliegveld Twenthe aan de min's- ter van Defensie van de Duitse Ronds republiek, J. Strauss, die hier met minister Staf een aantal gemeen schappelijke problemen komt bespre ken en in verband daarmee een aan tal Nederlandse industrieën en mili taire installaties zal bezoeken. Na aankomst op Twenthe zullen de twee ministers de Hollandse signaalap- paratenfabriek in Hengelo bezichtigen, voorts staan voor morgen een bezoek aan de Oranje-Nassaukazerne in Schaes- bergen waar parate onderdelen van de Kon. Landmacht zijn gelegerd en bezoek aan land- èn luchtmacht onderdelen op de Veluwe op het pro gramma Zaterdag zal de Duitse minis- *r de tankwertplaats in Amersfoort bezoeken. Die middag vertrekt hij weer naar Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1