Nieuwe opgravingen op Kreta weg hoest! Morgen komen te Djakarta alle troepencommandanten tezamen In Boedapest worden thans ook buitenlandse auto's doorzocht Aanhoudend applaus deed Kadar zwijgen WOENSDAG 13 MAART 1957 Leidenaar was er bij aanwezig Prof. dr. H. Brunsting, die, daartoe door de Ned. Org. voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek in staat gesteld, ook in de zomer van 1956 deelnam aan opgravingen op het eiland Kreta, ver telde gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden over zijn bevindingen bij dit onderzoek opgedaan. Deze opgravingen waren ingesteld door het Grieks Archaeologisch Genoot schap en geleid door de Atheense hoog leraar Marinatos. De voordracht vond plaats in het kader van de serie lezingen, welke dit seizoen in het Rijksmuseum van Oud heden wordt gehouden. De Kretensers stonden in de oud heid te boek als leugenaars, omdat ze beweerden, dat op hun eiland de grote Zeus. de oppergod van de Grieken, be graven lag. Dit graf wordt gezocht op de top van de Jouktas. een berg even ten z.o. van de hoofdstad Iraklion (Candia). Hoewel 't heiligdam, uit plm. 1500 v. Chr., dat daar ligt. nog niet vol doende is onderzocht, eiste een andere opgraving de grootste aandacht. Aan de voet van de berg nl„ in het dorp Archanes. waren bij huizenbouw oude funderingen te voorschijn gekomen. Scherven en andere cultuurresten da teerden de bouwsels eveneens in de Minoïsche tijd, zo tussen 1900 en 1400 v. C. Een terrasmuur. gebouwd van gro te. rechthoekig behouwen stenen met afmetingen tot 80 90 cm., behoort tot de meest monumentale bouwresten uit die cultuur. Andere huisfundamenten sloten daarbij aan. De interpretatie van het geheel, aldus spreker, staat niet vast. Wel werd geconstateerd, dat er. blijkens vondsten van sacraal vaatwerk en terracotten. een heiligdom in de buurt moet geweest zijn, maar het ge vondene moet in de eerste plaats tot een stad of paleis behoord hebben. Al leen voortzetting van het onderzoek kan hierin zekerheid verschaffen. Prof. Marinatos zelf was ondertussen bezig met het exploreren van een van de beroemdste plaatsen op het eiland, nl. de grot in het Ida-gebergte. waar de god Zeus zijn vroegste jeugd moet heb ben doorgebracht. Het was bekend uit Ned. Ver. tof Afschaffing Alcoholische Dranken AFDELING LEIDEN BESTAAT 60 JAAR Op 8 juli 1897 werd de Leidse afde ling van de Ned. Vereniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken op gericht. De initiatiefnemers meenden een van de sociale noden, die er om streeks de eeuwwisseling bestonden, nl. de drankellende, te moeten aanvatten. Zij waren ervan overtuigd, dat, indien men het drankvraagstuk aanpakte, men de weg vrijmaakte tot bestrijding van alle andere noden. „Een drinkende ar beider denkt niet. een denkende arbei der drinkt niet" was destijds een gevleu geld woord. Voornaamste doel was de openbare mening zo te leiden, dat deze zich verklaart tegen de drinkgewoonten en het verkrijgen van een wettelijk ver bod van handel, produktie en invoer van alcoholhoudende dranken. Dat de ver eniging goede resultaten heeft geboekt blijkt o.m. wel uit het feit, dat het hoof delijk gebruik van gedistilleerd van 50% per liter in de afgelopen decennia in Nederland is gedaald van 8.53 tot 2.33. De viering van dit jubileum op 16 en 17 maart a.s. zal echter niet alleen staan in het teken van dankbaarheid voor al hetgeen reeds bereikt is, maar tevens in het teken van strijd om uit eindelijk te bereiken wat de oprichters zich voor ogen hadden gesteld, nl. een drankvrije samenleving. Het zestig-jarig bestaan van de afdeling Leiden zal zaterdagmiddag worden herdacht met een receptie in „Ons Centrum", terwijl 's avond tijdens een feest in het Leidse Volkshuis Evert Vermeer het woord zal voeren. Zondagmiddag is er een jaarvergadering van de Zuidhollandse propaganda-commissie der Ned. Ver eniging welke wordt voorafgegaan door een rondleiding ln het stadhuis. LEIDERDORP RAADSVERGADERING De raad van Leiderdorp komt op za terdag 16 maart te 2.45 uur nam. in vergadering bijeen. Voornaamste punt van behandeling is het voorstel betref fende de exploitatie van het zwembad. OEGSTGEEST Jaarvergadering Rade Kruis In het Witte Huis vond gisteravond de jaarvergadering plaats van de af deling Rijnland van het Rode Kruis, welke afdeling omvat de gemeenten RÏjnsburg, Warmond. Oegstgeest en Voorhout. De voorzitter dr. J- Mulder deelde mede, dat de bestuursleden mevrouw öweler (Rijnsburg) en de heer De Graaf (Voorhout) wegens vertrek, uit het be stuur moesten treden. Uit het jaarver slag van de secretaris, de heer J. T. Vos. bleek, dat de afdeling thans 1031 leden telt en dat de ledenwerfacties in Oegst geest. Warmond en Voorhout zeer ge slaagd mochten heten. Dank werd ge bracht aan al degenen die met ijver hadden gewerkt aan verschillende acties Spr. somde op in welke gevallén de Rode Krulscolonne actief was opgetre den en memoreerde het eervolle resul taat hetwelk was behaald tijdens de nationale wedstrijd. Uit het jaarverslag van de penning- meesteresse. mevr. P. H. SmitsWitvliet bleek dat de financiën wat waren terug gelopen en er voor 1957 een begrotings tekort is van circa f. 1300. Verwacht werd evenwel dat een poging om in Rijnsburg nog nieuwe leden te winnen wel succes zou hebben. Voor de invali den tocht werd 600 uitgetrokken. De inzameling voor Hongarije had i .cer dan f. 10.000 opgebracht, mede dank zij de middenstandsactie te Oegstgeest. In de vacature van mevr. Höweler zal in een volgende vergadering worden voorzien. In de plaats van de heer De Graaf werd gekozen mevrouw Smolders te Voorhout. Ter sprake werd gebracht het feit. dat d afdeling vorige maand 25 Jaar bestond en het bestuur meende, dat er zeker aanleiding is hieraan aan dacht te schenken. In verband daarmee waren ter vergadering aanwezig twee afgevaardigden van de toneelvereniging „De Lekenspelers". Aangeboden was door deze vereniging voor het Rode Kruis nog eens op te voeren het onlangs gespeelde stuk: „De zon tegemoet". Dr. Mulder verklaarde dit aanbod zeer op prijs te ^tellen en er gaarne gebruik van te willen maken. Besloten werd tot vertoning over te gaan in september a.s. Ten slotte werd edogedeeld. dat ter opleiding in het welfare-werk een cursus zal worden gegeven van 12 les sen (avonden of middagen) en dat zich hiervoor reeds vijf personen hadden gemeld. een opgraving van 1884. dat er ln de achtste eeuw v. C. een heiligdom ge weest moest zijn, maar thans kwam aan het licht, dat de verering, ook van deze plaats .teruggaat tot in de Minoïsche periode, terwijl de jongste vondsten uit de 3e4de eeuw na C. dateren. Van de beroemde, in 1884 gevonden bronzen schilden, werden nog vele fragmenten aangetroffen. Met lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. (Ingez. Med.-Adv.) VOORSCHOTEN Documentaire films Voor de leden van het Nut heeft de directeur-regisseur van de Carillon Films, de heer Ted de Wit. gisteravond op bijzonder aardige wijze een lezing gehouden over de Nederlandse docu mentaire film. Na een korte inleiding, waarin de heer de Wit iets over het ontstaan van de documentaire vertelde en waarin hij een vergelijking trok tus sen deze films en de zgn. vermaaks-, films, vertoonde hij eerst een uitsteken de film uit het eind der jaren twintig „Regen", vervaardigd door Joris Ivens en Mannus Franken. De intrede van de geluidsfilm maak te het werk van de cineast belangrijk gecompliceerder, aldus spreker, die ter verduidelijking van zijn uitspraak een film van Max de Haas: „De ballade van de hoge hoed" draaide, een film uit het begin van de jaren dertig. Voor de pauze verrastte de heer de Wit de bijna geheel gevulde zaal van het Cultureel Centrum met een serie kleurendia's van het Suez-kanaal. zoals het nu is. Deze dia's waren door hem begin februari vervaardigd. Zij gaven een duidelijk beeld van de vernielingen, maar ook van het werk, dat de Neder landers daar verrichten om het kanaal weer bevaarbaar te maken. Na de pauze vertoonde de heer de Wit enkele films, die door hem in op dracht vervaardigd waren. DAMNIEUWS D.E.S. Uitslagen onderlinge borden wedstrij- den: eerste klasse: Oudshoorn—Weggen 1—1; Zitman—v. d. Meij 0—2; J. van Bemmelen—Oudshoorn 2—0; Oostergo Weggen 2—0; De Bruijn—Zitman 0-2. Tweede klasse: Knol—v. d. Geest 2—0; Hana—H. v. d. Velden 0—2; v. d. Hulst Egmond 20; Turenhout—J. van Bemmelen 2—0; v. d. Vlekkert—Bus- kens 2—0; H. v. d. Velden—v. Delft 1-1; Oosterom—v. d. Hulst 02. HENGELSPORT „Ons Genoegen" hield zijn laatste wedstrijd in dit seizoen aan de Krim- RECHTZAKEN Zes jaar geëist wegens vermoorden van baby Zes Jaar gevangenisstraf en een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier van Justitie bü de Rechtbank te Arnhem tegen een 29-Jarige hulsvrouw, die er van werd beschuldigd haar drie maanden oude zoontje op 10 maart 1953 van het leven te hebben geroofd door het achter de woning van haar ouders in een regenput te verdrinken. Het misdrijf kwam aan het licht, doordat in maart 1956 het Bureau be volking te Oosterbeek na huistelling het kind, dat in het register was inge schreven, niet meer kon vinden. Het psychiatrische rapport sprak van „verminderde toerekeningsvatbaarheid" van de verdachte. De officier van Justi tie wilde niet tot het uiterste gaan, maar vroeg zes jaar en voorwaardelijke ter beschikkingstelling. De raadsman vroeg een gedeelte lijke voorwaardelijke straf. De uit spraak volgt over veertien dagen. kade. Er werd 2 uur gevist en 1690 gram aan de schaal gebracht. De resultaten waren: 1. Beukenholdt 530 gr.; 2. Boen- demaker 210 gr.; 3. Smorenburg 205 gr.; 4. Woltman 200 gr.: 5. Schoonbeek 155 gr.; 6. v. d. Krogt jr. 135 gr.: 7. Van As 130 gr.; 8. Bolle 75 gr.; 9. Van Maa- nen 50 gr. WARMOND De collecte, die in deze gemeente voor het tbc-fonds Zonnestraal is i houden heeft f.117.89 opgebracht. WASSENAAR Tuinders bijeen De Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken, afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, hield gisteravond een vergade ring in „Het Wapen van Leiden". Voor zitter P. Zegwaard opende met een kort woord van welkom. Door hem werden mededelingen gedaan over een cursus bloemschikken, waarvan het initiatief uitging van de Tuinbouwstudieclub. De leden kunnen zich nog voor deelneming opgeven. Door de heren Ruitenbeek, Stam, Zeg waard en Vaandrager was materiaal meegebracht, dat door laatstgenoemde werd besproken. Twee nieuwe leden werden aangeno men. In vacatures ln de cursuscommis sie werd voorzien door de benoeming van de heren Zegwaard en Mulder. Besproken werd de van het hoofdbe stuur uitgaande ledenwerf-actie. De voorzitter spoorde de leden aan hun best te doen. Voor te houden middag- of avond excursies werden diverse objecten naar voren gebracht. Ook werd overwogen om voor de grote excursie de vriendschap pelijke bijeenkomst te bestemmen. ZOETERWOUDE Mej. C. Rotteveel, alhier, was gis teravond de 60.000stee bezoeker van de Weense IJsrevue. De directrice bood haar een paar kunstschaatsen aan. Kans op vroege nieuwe aardappelen Door het prachtige voorjaarsweer zijn de tuinders te Broek op Langendijk reeds begonnen met het uitpoten van vroege aardappelen. Dit is enige weken eerder dan vorig jaar, toen de winter lang duurde. Naar vandaag in Djakarta is bekend gemaakt, zal morgen te Dja karta een bijeenkomst plaatsvinden tussen alle troepencommandanten van geheel Indonesië, zowel zij die zich tegen de Centrale regering heb ben gekeerd, als zij die de regering trouw zijn gebleven. Zij zullen de militaire aspecten van de jongste ontwikkelingen in de verschillende gebiedsdelen van Indonesië aan een bespreking onderwerpen. De conferentie zal onder leiding staan van de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasoetion, en worden bijgewoond door de militaire commandanten van Oost-Indonesië, Zuid-Sumatra, Midden- Sumatra en Borneo, alsmede door de commandanten van de drie mili taire territoria van Java, die van Atjeh en van Noord-Sumatra. De enige naam, die onder de deelnemers niet voorkomt, is die van kolonel Simbolon, de opstandige en afgezette commandant van Noord- Sumatra. Regionale Raad Pasoedan in overweging Volgens vandaag in Djakarta uit Bandoeng ontvangen berichten, worden thans pogingen ln het werk gesteld tot de instelling van een „Regionale Raad" voor Pasoendan (West-Java). De Instelling van zulk een raad, waarop werd aangedrongen door de Ban- doengse party „Parki", zou een nieuwe bedreiging betekenen voor de Centrale regering, welker gezag nu op bijkans alle eilanden bulten Java reeds Is ver dwenen. West-Java wordt bevolkt door 10 miljoen Soendanezen. tegenover 35 miljoen Javanen in Midden- en Oost- Java. Nieuwe bedreiging voor Djakarta De Parki heeft de vorming van de Re gionale Raad, die de verlangens van de bevolking van West-Java zou moeten kanaliseren, voorgesteld na bestudering van de opstanden in Sumatra en andere delen van het land, waar revolutionaire raden het bestuur hebben overgenomen.. De Raad zou worden belast met de uitvoering van opbouwprojecten ln West- Java. Reeds enige tijd geleden eiste een Soe- danese jeugdorganisatie de vervanging van hogere ambtenaren in West-Java, die niet uit deze provincie afkomstig zijn. Leden van de provinciale raad van West-Java, die tot de regeringspartijen behoren, zeiden de instelling van de voorgestelde raad niet te kunnen goed keuren, omdat deze de positie van de provinciale raad ln het gedrang zou brengen Talrijke speculaties Volgens de Indonesische vice-premier Idham C'halid zal de Kabinetsverga dering, welke vanavond wordt gehou den, zich uitsluitend bezig houden met een bespreking van teruggave van het mandaat aan de President. Hjj noemde het bespreken van een grondige Ka hinetsreorganisatie, zoals door de P.S.I.I. Is geëist en waarin president Soekarno heeft toegestemd, nutteloos. Intussen zijn er tal van speculaties over wat er zal gebeuren, nadat het Ka binet zijn ontslag zal hebben genomen. In sommige politieke kringen wordt ver wacht, dat Soekarno als opperbevelheb ber van de strijdkrachten de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië stellen, onder leiding van de vroege) vice-president dr. Moh. Hatta. Treedt Soekarno af Volgens het gewoonlijk wélingelichte dagblad „Keng Po" zou ook de moge lijkheid bestaan, dat Soekarno zou „aftreden". Het blad beweert, dat Soekarno ln een gesprek met politieke leiders zou hebben gezegd, dat hjj naar Blitar, in Oost-Java, waar zijn moeder woont, zou terugkeren, als zijn conceptie niet wordt aanvaard. Tenslotte is er nog de mogelijkheid van een verzoening tussen Soekarno en Hatta, waarop door de opstandige buitengewesten en de religieuze lei ders wordt aangedrongen. Geen gezagsovername Zowel de Indonesische vice-premier Idham Chalid, als de woordvoerder van de landmacht in Djakarta, hebben van daag ten stelligste ontkend, dat de in stelling van de „Lamboeng Mangkoerat"- raad op Borneo zou neerkomen op een greep naar de macht door het leger in die provincie. Beiden verklaarden, dat de raad werd Ingesteld overeenkomstig richtlijnen, welke enige tijd geleden door de natio nale veiligheidsraad werden gegeven. Israëlische actie in Gaza bij terugkeer van de Egyptenaren Israël behoudt zich in de sone van Gaza vrijheid van handelen voor. aldus verklaarde premier Ben Goerion heden ochtend in de Knesset, het parlement. Terugkeer van de Egyptenaren naar dat gebied zal een actie van Israëlische zijde tengevolge hebben, maar een dergelijke actie zal niet van tevoren worden aan gekondigd. aldus de premier, die kritiek oefende op de ondersecretaris van de Verenigde Naties, Bunche, en diens superieuren, omdat zij bezorgder zijn „voor het prestige van de Egyptische dictator dan voor het nakomen door Egypte van zijn internationale verplich tingen". De Knesset verwierp met 53 tegen 24 stemmen twee moties van de oppositie, waarin werd gevraagd om een debat over de toestand in de strook van Gaza en over de kwestie van de vrije vaart in de Golf van Akaba. Intussen verneemt Reuter, dat pre sident Nasser dr. Bunche heeft uitge nodigd hem heden-, woensdagmiddag, een bezoek te brengen. Verhoging P.T.T.-tarieven Met ingang van I april De reeds aangekondigde verhoging der PTT-tarieven, die per 1 april zal ingaan, zal de PTT per jaar 56 miljoen gulden meer in het laatje brengen. Dat is pre cies voldoende om de stijging van de bedryfsonkosten op te vangen. Het lokale tarief verdwijnt. Lokale en Interlokale brieven gaan nu beide een dubbeltje kosten, en briefkaarten 7 cent. Drukwerken, die tot nu toe ver beneden de kostprijs werden behandeld, komen van 2 op 4 cent per 50 gram. Brieven naar het buitenland komen van 25 op 30 cent. Binnenlandse telegrammen worden duurder: 80 in plaats van 60 cent voor de eerste 10 woorden; ook allerlei rech ten worden verhoogd. Bij de telefoondienst heeft men alleen de abonnementskosten verhoogd. De ge sprekken blijven op hetzelfde peil. In de grootste netten wordt de abonne mentsprijs f. 6 inplaats van f. 5 per maand. De kosten voor aansluiting komen op een vast bedrag van f. 75.- per aanslui ting, inplaats van, zoals nu. te va riëren tot een maximum van f. 40.-. De stortingen bij de postchèque- en girodienst worden 15 cent inplaats van 10 cent en een postchèque gaat een kwartje kosten inplaats van een dubbel tje. De abonnementen voor de draadom roep gaan omhoog van f. 2 tot f. 2.50 per maand. Vele andere tarieven der PTT voor al lerlei onderdelen van de dienstverlening worden evenredig verhoogd. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 maart. Groenteveiling: waapeen A 3144. Idem B 3043. LISSE, 12 maart. GladiolenveiliDg. De pryzen van gladiolen waren hoog, maar niet hoger dan de vorige week en alles ging vlot weg. Gladiolen 14 12 10. Acca Laurentia 7.90 6.70 3.80; Agnita 9.50 8.20 3.80: Alfred No bel 7.40 5.80 2.90; American Express 7.60 6.00 2.90; Are de Trlomphe 7.60 5.80 2.80; Atlantic 11.00, Benares 7.00, Bonanza 6.50, Firmanent 8.50 6.90 3.00; Han van Meege ren 7.65 6.20 3.20; Hawaii 7.10 5.20 2.60; Joh. Strauss 7.65 6.80 4.40; Jo Wagenaar 8.20 7.15 4.00; Juniwonder 7.30; Leeuwen horst 7.20 6.80 3.60; Lilac Wonder 7.85; Lustige Wit we 9.50 6.95 3.10; Ma Petite 7.00; Mabel Violet 7.80 6.25; Maréchal Niel 7.50 6.20; Memorial Day 7.80 6.20 2.85; Mo dern Times 7.65 5.40 2.65; Pactolus 7.60; Paul Rubens 7.70 6.90 3.50; PolVgeen 7.35 6.25; Poppy Day 9.10 8.20 5.2Ö; Puccini 9.90 8.05 4.60; Red Fox 7.50 6.95 3.80; Sal man's Glory 7.80 6.90 3.60; Silhouet 7.60 AARLANDERVEEN Notaris H. Plas bezocht kantoor en woning zal afkondigen. Andere kringen verwach ten, dat de president een „verbeterde versie" van zijn oorspronkelijke conceptie zal bekend maken. Volgens deze laatste kringen zou Soekarno z\jn ingegaan op suggesties van de Nahdatoel Oelama, om de communisten uit te sluiten van zowel de voorgestelde Nationale Raad als van het nieuwe Kabinet, en om naast deze raad een nationaal planbureau in te l_mpt zijn echtgenote en notaris Van der ir8<^e Gistermiddag heeft de nieuw be noemde notaris H. Plas uit Den Haag 'een Meerstaat. die tot nu toe waame mend was, een bezoek gebracht aan het notariskantoor en de woning. Uit het onderhoud, dat wij met de notarisfami lie hadden, bleek dat zowel mevrouw als de heer Plas zeer gesteld zijn op het landelijke karakter. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: O. Q. Stenersen—Egidius, z. Oslo; BoomstraBrons, d.. Den Haag; Insinger Taets van Amerongen, d., Soest; Van der VormSchuurman, d„ Rhoon. Getrouwd: J. D. Zwaan en C. J. Adriaanse. Den Haag; W. F. v. Schaik en J. C. M Soff. Den Haag; D. Korte- kaas en M. Berger, Rotterdam; W. Hooft en A. van Stroom. Amsterdam. Overleden: J. H. Groeneveld. m., 83 j., Winschoten; J. W. van 't HoffHenny, vr.. 97 j.. Apeldoorn; L. Das, vr.. 35 j., Emmen; J. G. Dikshoorn, m., 79 j.. Woerden; mr. J. F. baron van Haer- solte. m. 76 j.. Zeist: W van der Gaag. m., 77 j.. Loosdrecht; W. S. Visser, m., 58 j„ Rotterdam; H. F. Postma—Cau- wels, vr„ 73 j„ Capelle a.d. IJssel; A. Posthumus-Schoor. vr„ 62 j„ Den Haag; J. G. Steenmeijer—Emmen, vr., 70 T„ Utrecht; H. C. Honig, m., 75 J., Den Haag. Weer talrijke arrestaties In de Hongaarse hoofdstad heeft de politie gisteren weer talrijke per-oncn gearresteerd. Auto's, zelfs die van buitenlanders, werden aangehouden en nauw keurig onderzocht. In het hotel Dana. dat vrijwel uitsluitend door buitenlanders wordt bezocht, werd huiszoeking gedaan, waarbij twee jonge Hongaarse echtparen werden meegenomen. De plechtigheden, waarmee op de scholen en universiteiten de nationale feest dag zal worden herdacht, zullen uiterst sober worden gehouden. Er zal volstaan worden met een korte herdenkingsrede aan het einde van het laatste uur door de betrokken onderwijskracht. aan president Istvan Dobib van Honga rije zal worden gezonden. De Amerikaanse gezant te Boedapest, Edward Wailes, is gisteren, na een ver blijf van bijna vier maanden in de Hon gaarse hoofdstad, waarin hij geen ge loofsbrieven aan een vertegenwoordiger van de regering-Kadar heeft overhan digd en op geen enkele wijze diploma tieke aangelegenheden met het Hon gaarse bewind heeft behandeld, met het passagiersschip „America" in de haven van New York aangekomen. Wailes verklaarde,* dat kardinaal Mindszenty op de Amerikaanse legatie verblijft als een gast. Hij zou op geen enkele wijze met de regering-Kadar in verbinding staan. „Hij leest veel, geeft zich over aan overpeinzingen en luistert naar de radio", aldus de Amerikaanse gezant, die ook nog zei de indruk te hebben, dat de gezondheid van de R.-K. kerkvorst goed was. „De Hongaarse autoriteiten hebben nimmer het verzoek gedaan de kardi naal aan hen uit te leveren", besloot Wailes. Amerikaanse gezant weer in New York De technische hogeschool te Boe dapest is tot 24 maart gesloten. Naar verluidt heeft premier Kadar tioee dagen geleden een bezoek aan dit Instituut gebracht om een rede uit te spreken. Hij kon echter niet aan het woord komen, doordat de stu denten niet ophielden met applau disseren. Een rechtbank in Boedapest heeft gis teren vijf leerlingen van een ambachts school wegens wapenbezit en voorberei ding van een contra-revolutionaire ac tie. veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 8 maanden tot vijf jaar. De jongens zijn allen jonger dan 18 jaar „PROVOCATIE" Het officiële communistische partij blad heeft gemeld, dat elf leden van het trampersoneel te Boedapest zijn gearres teerd. die het plan zouden hebben gehad tot een „gewapende provocatie" op vijf tien maart, de jaardag van de revolutie van 1848. Volgens het blad hadden zij ook bij de opstand van oktober j.l. „ter roristische daden" gepleegd. Een rechtbank te Miskolc veroordeel de de 38-jarige bouwvakarbeider Imre Bokros tot levenslange gevangenisstraf, omdat hij zich aan het hoofd van een groep van 28 jongeren, onder wie enige deserteurs uit het leger, in de omliggen de bossen had schuilgehouden met het plan een aanval te doen. „GESCHOKT" Functionarissen van de Wereldraad van Kerken te New York verklaarden gisteren „ernstig geschokt" te zijn door het bericht over de arrestatie van ver scheidene leiders van protestantse ker ken in Hongarije. De voorzitter van het dagelijks be stuur van de Wereldraad, de Ameri kaanse Lutheraanse leider dr. Fry, deel de mee, dat er een telegrafisch protest 6.10 2.80; Sneeuwpririses 3.00 2.75 1.60: Spie and Span 7.55 6.80 5.00; Topscore 12 6.00 10 3.30; Vincent van Gogh 12 7.00 10 3.10; Willem Hageman 12 6.00 10 3.20; Winston Ohurchlll 12 10.55; Ursus 12 6.25; Uh-u 12 7.15 10 3.30. RIJNSBURG, 12 maart. Bloemenvei ling Flora. Prijzen Tulpen per bos: Cop land 4065, G. Harvest 4560, Belone 90—95. C. Huil 5585. v. d. Eerde 4065, Den bol a 5055, Queen of the Night 60 85. Brill. Star 20—27. Snowdon 55—SO. Campfire 4080. Prunus 3560, Albright 4065, Gen. de Wet 3545, Admiraal 35 40. Krelage 3040, Paris 6070, Cornl- foris 25—35. W. Sail 3545. W. Vlrgine 8085. Lafeber 3055. Dubbele Tulpen 2545. Ossle o. Walde 4070. Montgo mery 4565, Queen Elizabeth 5065, Apeldoorn 130160, Crater 3040. Narcissen per bos; King Alfred 2227. Helios 19—23, Aotea 20—28. Carlton 22— 27, Rembrandt 19—26, Poetaz L. 20—20, Fortuna 2431, Sempre Avantl 4053. Blauwe Druif jee 1420. Fresia 2334 per bos, Am. Anjers 87 per stuik. Anemonen 350—560 per 100. Hyacinten: L'Innooenoe 1624 en Bis marck 814 per stuk. WOERDEN, 13 maart. Kaasmarkt. Aanvoer: drie partyen. Notering: f2.56 tot f2.59. Handel goed. Deze pagina Is gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Rotterdams* Lloyd vast Amsterdam, 13 maart. In de Scheepvaarthoek ging vandaag de belangstelling vooral uit naar aan delen Rotterdamse Lloyd vanwege de 38% hogere exploitatiewinst over 1956. Bij tamelijk levendige affaire, werd op 180%181 gehandeld, hetgeen circa 3 punten hoger is dan gisteren. Ook Scheepvaartunies lagen goed in de markt en boekten een winst van 2 punten, ter wijl Maatschappij Nederland 1 punt kon verbeteren. Van de internationale waarden lagen Olies het vast in de markt, door her nieuwde aankopen speciaal voor Parijse rekening. Tegen een koers van f. 167,80 in de morgenuren, werd vanmiddag al direct geopend op f. 168.00, waarna het aandeel nog verder aantrok tot f. 168.40, hetgeen circa f.1.- boven New-Yorkse pariteit is. Berichten over het eventuele sluiten van fabrieken der Unilever in Indonesië, hadden wat aanbod in het fonds teweeg gebracht, waardoor geopend werd op 359'2 (360%). Geleidelijk aan kon het fonds aantrekken tot 361, op welk ni veau werd gesloten. Philips was heel rustig, doch aan de hogere kant op 252 (249%), doch moest 1 punt prijsgeven, om te sluiten rond 251. Aku fractioneel lager. Van de Cultuurwaarden lagen Am sterdam Rubber gevraagd en kon go- doende 2 punten winst boeken, koers 79 (77). Delimaatschappy vrijwel onver anderd. Staatsfondsen nauwelijks prijshou dend; omzetten zeer gering. Claims Ned. Overzeebank, adviesprijs f.20 per claim, die vandaag voor het eerst verhandeld werden. N. V. Kaiser Frazer werden ge adviseerd op 175-180 (167) op verhoging dividend van 10 op 15%. WISSELKOERSEN Amsterdam, is maart Londen 10.66%10.67%, New York 3 82fl— 3.82fj; Montreal 4.00y4-^i.00%: Pariis 1.0805—1.0815; Brussel 7.58—7 58%; Frankfurt 90.75—90.80; Zürich 86.94%— 86.99%; Zürich (vr. fres) 89.23%-89 28%; Stockholm 73.64%—73.69%: Kopenhagen 54.90%—54.95%; Oslo 53.33%—53 38% Milaan 60.59%—«0.64%; Wenen 14.64% 14.65%. Beurs van Amsterdam Woensdag IS maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92% Orootboek obl. 3% 92% Ned. '51 3% 83% 92% Ned. '53 3% 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 86 86 Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87 87% Ned. '55 n 3% 88% 88 Ned. '47 3% (3) 90% 90% Ned '37 3 8611 86% Dollarlng '47 3 9311 93% Investeringscert 3 92% 92% Ned 62-64 3 92N 92% Cert. NWS 66% Indië '37A 3 88% 88% Grootboek '46 3 87A ACTIEVE AANDELEN Cit. Hand, en Ind. B. 42% 42% Nat. Handelsbank 104 107 Ned. Handelsmij. 166 166 A'dam Rubber 77 79 Deli Mijen (Ver.) 96% 97 H.V.A94% 93 Java Cult 57 56 Senembah 66% 67% Vorstenlanden 27% 27% AKU193% 191% Berkel's Patent (v.) igg 169 Calvé Delft cert. 30Q14 293 Kon. Pap. v. Gelder 190 189% Hoogovens cert 290 289 Müller en Co. N.B. 308% 306 Ned. Kabelfabr260 258 Philips 249 251% Philips pref148% 149% Unilever 360 359 Wtlton Feyenoord 211 Biliton 2de r 240 239 Dordtse Olie gew. S17 825% Kon. Olie (f.20.—) 165.60 idem (60 6 f.20.—) 165.40 167.70 Holl. Amerikalljn 166% Java China Paket 184 Kon. N. 8toomb. 153 1»% K.P.M159 Ned Stoomv. Mij. 204 205 v Ommeren cert 2T9% 2J9,£ Kon Rott Lloyd 178 181 Ned Scheepv Dnie 171% 173% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leninren A'dam '47 (3%) 3 92 91% Den Haag 1937 1 8. 98 Leiden 1947 91% - R'dam *87 I-nX 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 9©% 99 Premieleningen A'dam '53 3 106 A'dam '51 2% 97 96% A'dam '56 I 2% 95% 95 A'dam '56 n 2% 104% 104 Eindhoven '54 2% 88% 88% Enschede '54 2% 89% 89% Den Haag '52 I 2% 96% 97 idem II 2% 101% 102 B R'dam '52 I 2% 98% 97% idem II 2% 97 97% Utrecht '52 2% 97A 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnatellingen Amst. Bank 205 206 H B O cert 204 203% Rott. Bank 173% 173% Twentsche Bank 178 177% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 238 B 239 B Borneo Sum. H.Mij. 73% 73% Ned. G. en Sp. fabr. 183 180'i Kon. Ned. Grofsm 107% 107% Internatio 93% 93 Rott. Droogdok Mij. 577 577% Tleleman en Dros... 7% 7% Ned. Mi.1 Walv.vrt. 65 63% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 19% 19 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31% 31% Intern Nickel 103% 103% Anaconda 63% 63 ,V Bethlehem Steel 109%exd 170% Cities Service 61 60% General Motors 40 Kennecott 108% 109% Republic Steel50% 50% Shell Oil 82 81%. Union Pacific 28 28,'^ Un States Steel 59% 59'- Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 12/3 Edelmet Kon AA 66 65% 70 70 Electrolaf B 324% Hou Constructie 375 370 Ing out Bouwdijv 120 Int Kunststoft Ind 42% Leidsche Wolspinn 276 L 272 Slkkens Lak B 433 438 Ver. Touwfabrleken 159 155GL Wernink's Betonm. 87% 87% Van Wijk Textiel 80% 81GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5