Golden Fiction Onder ons gezegd... Er komt een Leidse week voor internationale samenwerking Engelse leger wordt reeds voor april „drastisch" ingekrompen Loop der bevolking te Leiden 96ste jaargang Dinsdag 12 maart 1957 Tweede blad no. 29054 Samenwerking in vrijheid Met tentoonstelling „De iveg tot elkaar Van 1823 maart zal in Leidon een week voor internationale samenwerking worden gehouden. Tijdens diverse samenkomsten zal door een aantal deskundigen de internationale samenwerking en integratie worden belicht. Het doel van deze week is samengevat in het motto: „Samenwerking in vrijheid". Achtereenvolgens zal aandacht geschon ken worden aan de economische en so ciale ontwikkeling en de rechtsnormen in de westerse, de communistische en nog niet ontwikkelde landen. De grote verschillen in rechtsnormen en systemen, in economische methoden en levensni veaus en de verschillende inzichten in zake kinderverzorging, opvoeding, ar beidsverdeling en kapitaalgebruik in deze landen zullen daarbij worden aange toond. Met het aan de orde stellen van al deze vraagstukken, waarbij een ern stige wil tot samenwerking zal domi neren, hoopt men de gedachte aan een internationale rechtsorde en een een wording van de wereld, zoals deze is vastgelegd en gesymboliseerd in het Handvest van de Verenigde Naties, meerdere inhoud te geven. Het programma voor deze week, waarin ook een tentoonstelling „De weg tot elkaar" is opgenomen, is als volgt vastgesteld: Maandag 18 maart, 2.30 uur, Boer- haavezaal: Opening van de Unesco-ten- toonstelling „De weg tot elkaar" door de heer J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs te Leiden, ingeleid door de heer mr. F. H. Tunnissem directeur van hét Unesco Centrum Nederland. Dinsdag 19 maart, 8 uur, «Aula Stede lijk Gymnasium)Bijeenkomst voor de jeugd van het V.H.M.O. de Kweekscho len, het U.L.O., de Vakscholen, de Poli tieke Jongeren Organisaties en het Jeugdwerk. Inleider mr. F. H. Tunnis- sen. Spreker: de heer G. Th. Beishuizen, die als leraar heeft gewerkt op Cyprus en in het Midden-Oosten. Onderwerp: „De Jeugd in de onderontwikkelde ge bieden" met vertoning van de film „Kin derogen glunderen weer" mét Danny Kay. Woensdag 20 maart, 2,30 en 3,30 uur: poppenkastvoorstellingen voor de jeugd in de Boerhaavezaal door leden van de „Vrije Jeugd Beweging" ten bate van het Kinderfonds van de Verenigde Naties. Woensdag 20 maart, 8 uur (Juridisch Studiecentrum van de Universiteit „Gra- vesteen"): Inleider: de heer dr. ir. H. M. J. Hart. voorzitter van Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking. Spre ker: prof. dr. B. H. M. Vlekke van het Genootschap voor Internationale Zaken. Onderwerp „De ontwikkeling van inter nationale verantwoordelij klieid Donderdag 21 maart, 2,30 uur (Leidse Volkshuis)Voor de leden van de Vrou wenorganisatie en -verenigingen en ove rige belangstellenden: dr. H. A. P. C. Oomen, hoofd van de afdeling voedings- hygiëne van het Instituut voor de Tropen, spreekt over „De bestaansvoor waarden voor het kind in de onderont wikkelde gebieden"; de heer J. Eggink, 2de secretaris van Nederlands Comité Unicef, vertelt over: „Hét werk van Unicef «Kinderfonds van de Verenigde Naties). Vertoning van de film: „Kin derogen glunderen weer" met Danny Kay. Vrijdag 22 maart, 8 uur (Burgerzaal van Leidse Stadhuis)mr. dr. A. A. van Rhijn. Staatssecretaris van Sociale Za ken. Onderwerp „De internationale or ganisatie van de arbeid". DE WEG TOT ELKAAR.. De in de Boerhaavezaal te houden tentoonstelling „De weg tot elkaar" zal een beeld geven van het streven dei- mensheid naar vrede, dat reeds in de 17de eeuw door Hugo de Groot be lichaamd werd. De verschillende gespecialiseerde orga nisaties worden summier behandeld, ter wijl ook een grote plaats wordt inge ruimd aan de Technische Bijstand. Bovendien wordt de aandacht geves tigd op de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, waarbij in hét bij zonder het accent valt op een gelijke kans tot levensontplooiing voor alle mensen. Door middel van kindertekeningen uit verschillende landen wordt geïllustreerd, dat de kinderen overal ter wereld zich op dezelfde wijze uiten. De opheffing der welvaaTtsverschillen tussen de volkeren wordt ter hand ge nomen door de Technische Hulp. Hier van zyn op de tentoonstelling enkele voorbeelden aanwezig, terwijl tevens wordt aangetoond, dat de materiële hulp aan deze gebieden het evenwicht in de volkeren-huishouding en daarmede de vrede en de veiligheid van de hele mens heid dient. De tentoonstelling wordt in onze stad geadopteerd door leerlingen van de Chr. Kweekschool, die met medewerking van hun directeur, mr. dr. K. de Vries, zul len helpen bij de opbouw van deze expo- THEOLOGISCHE STUDENTEN BOVEN HUN THEEWATER Het was de twee jongelieden, die voor vernielingen terecht stonden' bij de Haagse Politierechter, aan te zien dat zij studenten waren. Wel wekte het enige verwondering toen zij mededeelden studenten in de theologie te zijn. Eén van de verdachten hoopt binnen enkele weken zij kandidaatsexamen te doen. In de nacht van 27 op 28 november jl. hadden zij samen op hun kamer een hoeveelheid alcohol gebruikt en toen waren zij een ommetje gaan maken. Op het Rapenburg pakten zij eerst een fiets, die daar stond en gingen een rondje rijden. Toen dit verveelde lieten zij de fiets in het water zakken. In de Breestraat probeerden zij vergeefs een kleine auto weg te duwen. Tenslotte trapte de oudste van het tweetal een ruitje van de auto in. Vervolgens werd een telefooncel op de hoek van de Bree straatKorevaarstraat bestormd. De een rukte hier de hoorn los, terwijl de ander het bord met gebruiksaanwijzin gen afscheurde. Volgens hun eigen woorden waren zijn toen als leeuwen op het telefoonboek aangevallen, waaruit zij bladen scheurden. Ten aanzien van de auto merkte een van de verdachten op dat zo'n kleine wagen een uitdaging is om te verplaat sen. De schade aan de PTT ten bedrage van f. 58,60 hadden zij vergoed. Het autoruitje was nog niet betaald, omdat zij het adres een paar maal kwijt waren geraakt. De officier van Justitie vond de ver nieling in geen enkel opzicht te pas komen. Hij kon zich voorstellen, dat er in de studententijd wel eens wat gedron ken wordt en wel eens wat te veel ook, maar deze jongens hadden zo veel ge dronken dat zij helemaal niet meer wisten wat zij deden. Hij vorderde tegen ieder f. 50 boete of 10 dagen en betaling van f. 15,— voor het ruitje. De rechter was zijn studententijd ook nog niet ver geten en veroordeelde elk van de ver dachten tot f. 15,— boete of drie dagen met tce wijzing van de dviaW vordering. sitie en ook de rondleidingen zullen ver zorgen. De organisatie van deze week is in handen gelegd van de Beweging van Europese Federalisten, de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, het Europees Jeugdwerk, de Nederlandse Studenten Vereniging voor Wereld rechtsorde, de Politieke Jongeren Con tact Raad, de Leidse Jeugd Actie en het U.N.E.S.C .O.-Centrum Nederland. Het secretariaat is ondergebracht bij het bureau van de L.J.A. (Stadhuis, ingang Koornbrugsteeg) INTERNATIONALE UITWISSELING. In het kader van het leggen van in ternationale contacten zal dit jaar we derom een uitwisseling van jongeren plaats vinden. Zo zullen eind juli circa 20 jongeren uit Leiden een afvaardi ging van middelbare scholieren en hét Leidse jeugdwerk een bezoek van 12 dagen brengen aan New Port (Enge land). Zij zullen daar tevens jongeren uit België en Duitsland ontmoeten. In aansluiting op deze uitwisseling zal een afvaardiging van de jeugd uit New Port in het begin van augustus een tegenbe zoek aan Leiden brengen. Voorts zal een groep Engelse scholieren uït Basingstoke op 15 april in het Antonius Clubhuis een uitvoering verzorgen van Shakespeare's „Romeo en Julia". (Ingez. Med.-Adv.) TELEVISIE dcjkuixJige,voorlichting Iruin* fo.ila* «rtlï» O A. ZWART O HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN Ned. Madrigaalkoor zingt Bachs „Johannes Passion" Dinsdag 19 maart a.s. geeft het Ned. Madrigaalkoor een uitvoering van Bachs „Johannes Passion" in de Stads- zaal, onder leiding van Willem Mizée en met medewerking van het Residen tie-Kamerorkest (concertmeesters mevr. Adrienne de Smet en Louis Sons). Solisten zijn Maria Suchél (sopraan). Wilhelmina Matthes (alt), Chris van Woerkom (Evangelist-tenor), Paul Ha- meleers (aria's-tenor), Anton Eldering (Christuspartij-bariton) en Meine Pot (Pilatuspartij en aria's-bas). Het klave cimbel wordt bespeeld door mevrouw Catherine GrisRitzema. Als orgel wordt gebruikt een elektro nisch orgel uit Engeland, n.l. het Selmer Lincoln Organ, waarvan het karakter en sfeer, dat van een pijporgel zeer nabij komt, zodat in Engeland zeer vele kleine kerken een dergelijk instrument reeds hebben aangeschaft. Indien dit orgel bevredigen zou, ligt het in de bedoeling het Gemeente bestuur ervoor te interesseren en het zo mogelijk, een definitieve plaats in de Stadszaal te bezorgen, waaraan met het oog op de vele concerten stellig drin gend behoefte is. Ned. Politie sabelkampioenschap L.P.S.V. OP TWEEDE PLAATS Gisteren nam een achttal L.P.S.V.- sabreurs deel aan de nationale Politie- sabelkampioenschappen in 's-Hertogen- bosch. Gezamenlijk concert Leids Studenten Zangkoor en Studenten Kamerorkest Het Leids Studenten Zangkoor en het Leids Studenten Kamerorkest „Colle gium Musicum" concerteren woensdag (Ingez. Med.-Adv.) 2" «...gezammlljk in d. Stads- uit Verzijden, De Vos, Smiefc en Bor. bereikte in de korpswedstrijden een ver rassend resultaat door met 17 g.p. als tweede te eindigen achter kampioen Den Haag (25 g.p.). Leiden stond vroe ger steeds op de 3de of 4de plaats achter Rotterdam en Den Bosch. Het tweede équipe deed het evenmin slecht en klasseerde zich als achtste. In de hoofdafdeling sabel personeel eindigden evenals verleden jaar Tjepkema (Den Haag) en Verzijden met 9 g.p. gelijk zodat weer een barra- pepartij de beslissing moest brengen. Verzijden slaagde er niet in zijn titel te verlengen en verloor in een mooie, spannende partij met 4—3, waardoor Tjepkema voor de eerste maal het kam pioenschap veroverde. De Vos eindigde in deze afdeling met 2 g.p. als tiende. In de eerste afdeling werden Paling en Ham en in de 2de afdeling Smiet, Bor en Onderdelinden in de tweede ron de uitgeschakeld. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet examen Gen. II mej. E. C. Verhoeff (Rotterdam) en de heren J. de Beij (Leeuwarden), E. C. Campioni (Oegstgeest), Th. J. Hanrath (Voorburg), J. F. M. van Kimmenaede (Nijmegen); H. Knape (Warmond); J. O. W. Weber (Den Haag) en H. E. der Weduwen (Delft); Semi-artsexamen mej. T. J. v. d. Meulen (Oegstgeest) en de heren E. Cijfer (Den Haag) en J. van Steveninck (Voorburg); artsexamen mej. M. C. van Eek (Leiden en de he ren J. J. Hamming (Oegstgeest) en C. H. Holtslag (Leiden), doet. examen Ned. Recht R. P. W. Frima (Den Haag). Ds. H. Heule neemt beroep aan Ds. H. Heule, gereformeerd predikant te Deventer, die bij de Geref. Kerk al hier beroepen was in de vacature van ds. G. F. Hajer, heeft dit beroep aan genomen. Ds. Heule, die in 1919 werd geboren, deed 15 oktober 1946 als legerpredikant zijn intrede in de militaire dienst. Op 8 februari 1948 werd hij als predikant bevestigd in zijn eerste gemeente Beek bergen, welke standplaats hij op 23 sep tember 1951 verwisselde het zijn huidige gemeente. EXCLUSIEVE KLEURENDIA'S BIJ DE L.A.F.V. Gisteravond hebben de leden en ge nodigden van de Leidse Amateurs-foto grafenvereniging kunnen genieten van een prachtige kleurendia-collectie van de bekende Haagse Leica-werker J. But sing. De heer Butsing heeft in opdracht van de „Stichting Oud Scheveningen" een dia-serie samengesteld onder de ti tel: „Scheveningen vroeger en nu". Dank zij de grote medewerking van het Stichtingsbestuur en het goede ge voel voor regie, een prima kijk op ver- liching en compositie van de heer But sing kwam een aantal dia's tot stand van uitmuntend gehalte. Het was een groot genoegen voor de Leidse Amateur Fotografen Vereniging, dat de voorzitter van het Stichtingsbe stuur „Oud Scheveningen", het Haagse gemeenteraadslid, de heer J. de Mos, bereid werd gevonden de kleurdia's met een toelichtend en dikwijls geestig woord te verduidelijken. Hierdoor kreeg men een inzicht in het leven en de gewoon ten van de Scheveninger vissersgezinnen van vroeger en thans. Na de pauze liet de heer Butsing zien, dat hij ook als filmer zijn sporen ver diend heeft. Via een uitstekend filmpje „Helpende Handen" kreeg men een kijk je op hetgeen er achter de schermen van het ziekenhuisleven geschiedt. De aanvullende muziek en het keurig ge sproken woord steunden deze film en maakte hiervan een prettig geheel. In de gisteren gehouden vergade ring van de afdeling Letterkunde der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, heeft onze stadgenoot mr. dr. S, J. Fockema Andreae een voordracht gehouden over „Hessenwegen". zaal onder directie van Hans van den Hombergh. Het programma bevat een zowel ge zongen als geacteerde opera van Per- golesi, een Kantate van Bach, enige werken van Strawinskv. alsmede de Due Madrigali van Hendryik Andries- sen. Solisten zijn Ank Reinders en Leo Rommerts. Scheepsjongen van Mayflower II kamt naar Leiden De 17-jarige Joseph Meany uit Waltham (Massachusetts), die uit niet minder dan 400.000 Amerikaanse jongens uit verkoren is om op 2 april van Plymouth uit als scheepsjongen de tocht van de Mayflower II mede te maken, komt volgende week dinsdag naar Leiden. Zoals bekend is de Mayflower II een getrouwe kopie van de Mayflower, waarmede de Pilgrim Fathers, na in ons land en ook in onze stad gastvrij heid te hebben genoten, in 1620 de Atlantische Oceaan oversteken. Meany. die zondag als vertegenwoor diger van de Bovs' Clubs of America in ons land arriveert, zal dinsdag om tien uur in de Burgerzaal van het Stadhuis door het college van B. en W. worden ontvangen. Na deze ontvangst volgt een bezoek aan plaatsen rond en in de Pie terskerk. die bekend zijn geworden uit de historie van de Pelgrim Fathers. Voorts zullen in de Lakenhal de docu menten, welke betrekking hebben op het verblijf van de Pilgrim Fathers in Lei den. worden bezichtigd. Prijsvraag amateurtoneel EERSTE PRIJS VOOR MR. H. A. KEULS Ten behoeve van het amateurtoneel heeft de Bond van Nederlandse Toneel uitgevers in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Toneel-1 schrijvers vorig jaar een toneelprijs vraag uitgeschreven. Inzending werd verlangd van toneelwerk met hoog literair en artistiek gehalte en een praktische speelbaarheid voor het ama teurtoneel. De jury, bestaande uit de letterkun digen Martie Verdenius. Willem Hoff man, Manuel Straub. en de uitgevers P. Woudt en J. Vink. heeft de volgende bekroningen toegekend: de eerste prijs aan mr. H A. Keuls te Amsterdam mét het toneelstuk „Plantage Tamarinde"; de tweede prijs aan A. Jurriaan Zoet mulder te Eindhoven met „De onge wenste gast" en de derde prijs en dialoogprijs aan L. de Groof te Wilrijk- Antwerpen met „Buigen of barsten". GEVANGENISSTRAFFEN VOOR IJZERDIEFSTAL Drie weken gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haagse poli tierechter tegen een 30-jarige koopman uit Leiden en twee weken tegen een 22- jarige granietwerker eveneens uit Lei- den. De verdaohten hadden te Rijpwe- j tering (gem. Alkemade) op 20 november ten nadele van de Rijkswaterstaat dertig ijzeren bermplankpalen gestolen. De schade was f. 183. De verdachten hadden de buit bij een opkoper in Leidschen- dam verkocht voor f. 49,60 en de op brengst verdeeld. De beide verdachten werden aanspra kelijk gesteld voor de betaling van de civiele vordering (f. 183) en de proces kosten. Ze hadden het Ijzer zien liggen en er een kwartiertje over gedacht of ze het mee zouden nemen. Toen waren ze teruggekomen. De koopman vertelde dat hij in financiële moeilijkheden ver keerde doordat zijn vrouw voor f. 1700 meubelen op afbetaling had gekocht. Ook de motorcarrier was gefinancierd. Hij was in geldnood geweest door een bromfiets die hij op afbetaling had. De rechter vond het schandelijk dat stede lingen het platteland introkken od rooftocht. Hij was reeds vaker veroor deeld. In een psychiatrisch rapport werd hij gekenschetst, als een gewoontemisda diger en verminderd toerekeningsvat baar. Hij was tweemaal veroordeeld. Voor de koopman luidde het vonnis drie weken gevangenisstraf. toch nrnrar 1 never guttfen genTerTng poor 90 cent Onze oud-stadgenoot, de heer mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, voorzitter van de Raad van Beroep voor de directe belastingen te 's-Gravenhage. is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Minister kondigt aan Labour verdeeld over benoeming - Speidel De Britse minister van Oorlog, John Hare. heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat het Engelse leger „drastisch" hervormd zal worden. Tegen 1 april zal het leger 370.000 officieren en manschappen tellen, dat is 33.000 man minder dan een jaar terug. Er worden bovendien plannen gemaakt om het leger nog verder in te krimpen, maar hierover kon de minister geen cijfers verstrekken. Deze hervorming van het leger zal leiden tot een vermindering van het aantal depots en bases. Gezien de ont wikkeling van de moderne bewapening zijn grote opslagplaatsen van wapens en materieel uit de tijd. Wilfred Fien- burgh, die namens Labour het woord voerde, gaf te kennen, dat de regering zich niet moest mengen in een strijd om de grootte van het Britse leger in Duitsland. Engeland moest zich houden aan zijn verplichtingen om daar 4 divi sies te handhaven. maar deze zouden gestroomlijnd moeten worden tot een heden van 14 000 in plaats van 20.000 man. Het paste de Amerikanen. Duit sers en Fransen niet om zich over de Op deze foto ziet U de stoom ketel van een karretje waar men ge pofte kastanjes kan kopen. Uit dit plaatje blijken twee dingen over duidelijk. namelijk de herkomst van het wagentje en de plaats waar de foto gemaakt werd. In liet mooi- gepoetste koper weerspiegelt zich de Eifeltoren. en op de ketel troont het beroemde manneke van Brussel. Brussel en Parijs dus verenigd op één plaatje. In week van 28 februari t.m. 6 maart 1957 GEVESTIGD P. J. du Burck en fam, buffetchef. I Langeburg 71; H. A. den Besten en fam, I rijksambtenaar, K'oflaan 257; T. Ver kerk en fam, kantoorbediende. Jacob Cats- laan 105; K. J. Janssen-van Scheijndel en fam. Hof laan 235; M. H. de Vreede en fam. sigarenwinkelier. Morsweg 108; F. A. Meyer en fam., militair. Hoflaan 221; Ch. Zwei stra en fam., instrumentmaker, Hoflaan 287; H. R. Tegelaar. automonteur. Zaan- afcaat 30; J. H. van den Berg. Kam. On- Wslaan 51; A. M. C. Geerling. Nieuwe Rijn 46- M. Kuiper, kleuterleidster. Hoogl Kerkgracht 29; M. G. A. Chambry. arts Roodborststraat 42; H. J. Wijtenburg, hfd werktuigk., Thorbeckestraat 46. A. Dekens reiziger. Beschuitsteeg 1; Th. Niemeljer Rapenburg 117a. R. Borger. Dijkstraat 26; P. M. Jansen van Rosendaal, gezinsver zorgster. Rijnsburgerweg 86; E. Bruin, Ra penburg 131; A. Scheer-van Dam, de Si't- terlaan 69; M. C. A. Embrechts. h.i.d.h., Zeemanlaan 32'; M. Mulder-van Nunen, v Bemmelenstraat 14; R. de Boer, mag mees ter. Haarlemmerstraat 234a; J. Then A Looi. Kam. Ortneslaan 24; P. C. Sloos, con structiewerker, L. St.-Agnietenstraat 15; B Kop. kok, Langebrug 48; J M. J. Reyn- ders, plaatwerker, Pioenhof 19. J. M. P Schreurs. instrumentmaker Roodborststr. 29; J. J. S. Greiving. arb. spinnerij. Verl. Nassaustraat 12; A. J. van der Eb, Fran- chimontlaan 64; E. Oort, Sterrenwacht 5. J C. Sinke, Zoeterwoudse Singel 17; J. A. M. Annlnk. verkoper. Wasstraat 34; M. M Driesen, h.i.d.h., Morsstraat 44: J. Th. Ho- gervorst. elektr. techn. teken.. Nieuwe Rijn 8; G. Bodyn. metselaar. Clarensteeg 18a; T J. Brink, Bakhuis Roozenboomstraat 31; E. P Blom gezinsverzorgster. Rynsburgerweg 86. J. P. van Felius. gezinsverzorgster Rijnsburgerweg 86; Th. G. M. Vermeulen verpleegster. Rijnsburgerweg 10: H. Hoek stra. verpleegster. Rynsburgerweg 10; J M A. van Hemert, huish. kundige, Rynsbur gerweg 10. H. L. Voe en fam.. Delft, Kamerling® traat ieijerlncflclaan 19, n. 80| L. van der Pot en fam., Pioenstraat 7, naar Apeldoorn. Tlenwoningenweg 1'5; J. M. van Hoefla- ken-de Koek en fam.. a.b. Morssingel t.o. 3 naar Liberia; J. van Duist en fam. Madoe- rastraat 27, naar Australië; J. Lasschuijt en fam., Noordeinde 41, naar Ommen, Berg weg 6b; Y. N. Tan en fam, Cobetstraat 42. naar Indonesië; J. R. Klink en fam., Was straat 10. naar Arnhem, Ds. Bechtlaan 8III S M. Sumitakusuma (Raden) en fam., Rijnsburgerweg 52. naar Indonesië; M. E. Wevers-Geuke en fam.. Marnixstraat 43, n. Bruns-sum. Beekstraat 21; J. M. J. Boom. LJsselkade 10. naar De Bilt Utr„ Ruysdael- gleln 1; A. Nauta, Cobetstraat 13, naar liedrecht. B 69; A. C. M. Huschka. Zee manlaan 18a. naar Haarlem. Kijkdulnstr. 26; Th. P. Benjamins. Melch. Treubln 1. n. Amsterdam. Marnixstraat 284; M. G. van der Hoeve. Groenho venstra at 21. n. Voor burg. Den Burghsrtraat 17; W van der Plaat, Witte Singel 27, naar Boskoop, Den Ham 7a; Ch. J. A Panders. Rijnsburger weg 10, naar Amsterdam, van Hallstraat 82; E. jellema. Rijnsburgerweg 115a. naar Buren. Erichemseweg 32; M. G. Scheepe, Rynsburgerweg 10, naar Rotterdam, Noord singel 204; A. M de Book, Boerhaavelaan 2, naar Oegstgeest. Koninginnelaau 9; J. M. Schurlnk. Herengracht 13, naar Amster dam, Beethovenstraat 69b; G. Pluis. Bree straat 97, naar De Bilt Utr.; Geziohtslaan 102; J. P. R Meijkamp, van 't Hoffstraat 12n. naar Canada; N. Janssen, Rijnsbur gerweg 10. naar Zeist, Prof. Sproncklaan 43; P. Kanis. Hof van Venetië 9 naar 's- Gravenhage. Rijswljksestraat 2; A Fillppo. Waardgracht 8. naar Zaandam. Zuiddijk 320; A. G M. van der Drift-te Boekhorst. Herensingel 31, naar Ryswijk Z.H.. Haag- weg 1(17; T. A. van der Klip. Levendaal 72a naar Ned. Nw Guinea; H. S. van der Wiel reorganisatie van het Britse leger in Duitsland te beklagen, omdat de Brit ten hetzelfde doen als zij n.l. hun legerstructuur aanpassen aan de mo derne oorlogvoering. Fienburgh was van oordeel, dat als consequentie van een vermindering van de Britse verplich tingen de dienstplicht moet worden afgeschaft. De socialistische voormalige minister van Oorlog en Defensie Shin- well deed een felle aanval op de benoe ming van de Westduitse generaal Spei del tot opperbevelhebber van de NAVO- landstrijdkrachten in Midden-Europa. Niet alleen had hij bezwaar tegen de persoon, maar Duitsland had zich bovendien nog niet aan de belofte om twaalf divisies op de been te brengen, gehouden. Onder deze omstandigheden noemde hij de benoeming van Speidel „walgelijk". De socialistische afgevaar digde Paget die bij het proces van Neurenberg verdediger van veldmaar schalk Von Manstein was verklaarde echter, dat hij zich zeer nadrukkelijk wenste te dinstanciaren van hetgeen Shinwell over Speidel had gezegd. „Toen wij besloten de Duitsers als onze collega's in de NAVO te accepte ren, aanvaarden wij hen als collega's, d.w.z. dat zij onder enige officieren van ons dienen en dat wij dienen onder enige van hen. Het beschimpen van personen, die wij in ons bondgenoot schap hebben gehaald, schijnt mij iets n iet-constructiefs en verkeerd aldus Paget. In Hongarije steeds nieuwe arrestaties Militie gereorganiseerd In Boedapest zijn elf personen, allen werkzaam bij de tramwegmaatsehappii van de Hongaarse hoofdstad, wegens „het treffen van voorbereidingen voor nieuwe onlusten op 15 maart" en we gens „deelneming aan de contra-revo lutie van vorig jaar" gearresteerd. Radio-Boedapest verklaarde voorts, dat de groep werd geleid door een zekere Antal KeresztesNagy, die ge durende de contra-revolutie een politie officier ophing. Dit zou zijn geschied tijdens een aanval op het hoofdkwartier van de communistische partij, op het Plein van de Republiek. Keresztes-Nagy heeft inmiddels be kend. aldus Radio-Boedapest. Een andere verdachte. Istvan Papp. bekende te zijn betrokken geweest bij t verscheidene moordaanslagen, aldus de Zoeterw. Singel 9. naar Middelburg. Bleek j Hongaarse radio 5- H. J. Hoogduin. Kanaalweg 200, naar I De Hongaarse regering heeft ontkend. Voorschoten, a.b. bij Rijnd._ 114^^A^Rus-j v00r 15 maaxt een uitgaansverbod en een verbod voor de verkoop van alcohol schen, de Genestetstraat 54. naar Helno. Lemelerveldseweg 20; G. Wlekhart, Mors- ","T, 1 weg 108. naar Leiderdorp. W. de Zwijger- -e willen kondigen, laan 40; H. A. Wiekhart, Morsweg 103. n Leiderdorp. W. de Zwijgerlaan 40; M ie Wldt, Spieghelstraat 21. naar Oegstgeest Soembastraat 30; R. van Drongelen. Rijns burgerweg 144, naar Sassenhelm, Char- bonlaan 13; J. J .C. de Rijk, Oude Singel 44a. naar Breda, Sophiastraat 26; P. Slerat Caeclllastraat 18. naar Krommenie, Zonne- laan 34; A. L. de Jaeger. Driftstraat 48a, Dc arbeidersmilitie In Boedapest en andere grote Hongaarse industriecentra is gereorganiseerd. De militie is door de regering in het leven geroepen als hulp voor de politie, voornamelük voor het bewaken van fabrieken. De leden zijn voornamelijk militante communisten. Zij hebben naar Leiderdorp. Willem de Zvhjgerlaan 40. moderne wapens, zoals machinepistolen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3