liga In Polen stuurt Gomoelka aan op een compromis met de Stalinisten De Benelux - arbeidsmarkt groeit 10 jaar geëist tegen De Braai Met een enkel woord Agenda DINSDAG 12 MAART 1957 Terug op de weg naar links 7777 777 duren, of ook de Poolse pers loopt weer Liever roebels vlok om cle hoek gehwnaam het gar«ioom»! Admiraal Byrd in Boston overleden dan dollars in (Van onze Weense correspondent) Terwijl de Poolse pers zich nog steeds in een roes van vrijheid aan openhartige kritiek te buiten gaat, hebben er in de laatste tijd benoe mingen voor de openbare dienst plaats gehad, die doen veronder stellen dat Gomoelka op een com promis met de Stalinisten aanstuurt Nadat het merendeel van de Polen zijn vertrouwen in hem had uitge sproken, leefde men in de mening dat hij de Stalinistische Natolin- groep langzaam zou uitschakelen, vooral de hogere functionarissen in de partij die altijd aan de kant van Moskou hebben gestaan en die daar om ook nu nog de nationale koers in Polen veroordelen. Gomoelka heeft nu echter voor de eerste grote teleurstelling gezorgd door weer langzaam naar links af te draaien. Immers, niet alleen Zenon Nowak blijft als waarnemend premier gehand haafd. maar ook de ministers Waniolka en Strzelecki werden opnieuw in het kabinet opgenomen, ofschoon zij zich tijdens het bewind van Bierut als Sta linisten hebben gecompromitteerd. Zo wel onder de vroegere socialisten als in de rijen van de communistische arbei derspartij is men ontsteld over deze te ruglopende ontwikkeling. Zij schijnt evenwel onvermijdelijk omdat het oude Stalinistische partij-apparaat nog steeds uiterst sterk is en vooral omdat de druk van Moskou met de dag zozeer toe neemt. dat Gomoelka en zijn medewer kers zich daaraan nauwelijks kunnen onttrekken. Ook verge te men niet dat Gomoelka ondanks al zijn nationale strevingen toch een communist blijft, die zich op het ogenblik veiliger voelt onder be scherming van de roebel vlak om de hoek dan onder de dollar, die ver is en die bovendien als reddende engel meest al zeer laat verschijnt. Klachten Stalinisten hebben in de laatste we ken herhaaldelijk geklaagd over artike len in het partijblad „Trybuna Ludp", dat van de orthodoxe partij opvattingen en richtlijnen zou zijn afgeweken. En zij werden in het gelijk gesteld, want de hoofdredacteur Matwin werd ontslagen, ofschoon hij een van de secretarissen van de partij is. Uit protest hiertegen heeft een groot aantal nationaal-com- munistische journalisten thans zijn ont slag ingediend, o.a. de theoreticus in de partij leer, Wolicki. De jongste regeringsverklaring van Cvrankiewicz, alsmede het onverwachte de wazige verte bezoek dat de minister van Buitenland se Zaken Rapacki aan Moskou heeft gebracht, wijzen er intussen ook al op. dat de regering meer contact met het Kremlin zoekt dan de publieke opinie wenselijk acht. Onoverkomelijk Polen staat voor bijna onoverkome lijke moeilijkheden van economische aard en de regering meent die op het ogenblik alleen te kunnen oplossen door steun te zoeken bij Moskou. Het merendeel van de bevolking keurt deze verandering af. maar de profiteurs beginnen hun zeilen weer bij te zetten en zoeken aansluiting bij de vroegere Stalinisten, die daardoor weer sterker worden. Het duidelijkst blijkt dit uit het gedrag van de vroegere gezant te Parijs, Putrament. die nu voor de zo veelste m&al is omgezwaaid en dezer da gen een artikel heeft gepubliceerd, waar in hij het voor de Stalinisten opneemt. Het waarschijnlijk niet lang meer zal Podiumdebuut van Hans Kaart Enthousiaste ovaties vielen gisteravond de vroegere toneelspeler Hans Kaart in het Concertgebouw te Amsterdam ten deel. waar hij op een concert voor de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid zijn concertpodiumdebuut maakte als tenor. Begeleid door het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo zang hij de aria van Florestan uit de Fidelio van Beethoven. Samen met zijn verloofde, de Engelse sopraan Caroline Raitt. zong hij het liefdesduet van Otello en Desdemona uit Otello van Verdi. Het programma vermeldde voorts o.m. de Ouverture Oberon van Von Weber en de Schilderijententoonstelling van Moes- sorgsky. Hans Kaart trad op 25 januari jl. voor het eerst op als operazanger in een uit voering van de .Paljas" onder leiding van Alexander Krannhals te Karlsruhe. In 1953 is hij te Milaan aan zijn vocale opleiding begonnen. ka en vooral van Moskou.. Chimpansee schildert een echtgenoot bij elkaar In de dierentuin van Baltimore zijn zondag j.l. door een chimpansee ver vaardigde „schilderijen" verkocht, en kele tot prijzen van 25 tot vijftig dollar. De directeur van de dierentuin, Arthur Watson, vertelde hoe de zevenjarige chimpansee Betsy haar „schilderijen" vervaardigt. Hij spant natgemaakt pa pier, waarop zich klonters verf bevinden, in de kooi van Betsy uit. Deze gaat dan de verf uitwrijven, waarvoor zij haar vingertoppen, ellebogen of zelfs haar tong gebruikt. Betsy „schildert" sinds 1953. Zij heeft 27 „schilderijen" vervaardigd. Watson heeft tien hiervan weggegooid, doch de andere zijn volgens hem verkoopbaar en er zijn er inderdaad enkele van ver kocht. De heer Watson vertelde verder dat het geld, dat Betsy's „schilderijen" opbrengen, zal worden gebruikt voor de aankoop van nieuwe dieren voor de dier gaarde, „mogelijk van een mannelijke chimpansee, zodat Betsy niet meer alleen zal zijn". Zwitserse gezant verlaat diplomatieke dienst De Zwitserse gezant in ons land. de heer D. Secretan zal om gezondheids redenen de diplomatieke dienst verlaten, waarschijnlijk in de loop van de lente. De heer Secretan is 40 jaar in diploma tieke dienst geweest. Sinds 1950 verte genwoordigt hij zijn land in Nederland. Belg met diamanten aangehouden Op aanwijzing van de Duitse douane heeft de Nederlandse douane te Vaals een Belg. afkomstig uit Brussel, aan gehouden in het bezit van een partijtje niet aangegeven diamanten afkomstig uit Duitsland. De man verklaarde de I diamanten te willen overbrengen naar Brussel. Hangende het onderzoek werd hij te Vaals ingesloten. Waarschijnlijk zal hij naar Maastricht worden overge bracht. De waarde van de diamanten ligt waarschijnlijk tussen de f. 5.000 en f. 10.000. Binnenkort inwerkingtreding overgangs maatregelen uitwisseling der ambtenaren (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zal binnenkort de ondertekening plaats vinden van de overgangsregeling inzake uitwisseling van arbeidskrachten tussen de drie Benelux -1 anden. Zoals bekend, werd op 7 juni 1956 door de drie Benelux-ministers, behartigende arbeidszaken, het Benelux-Arbeidsverdrag ondertekend, dat beoogt de instelling van een gemeenschappelijke arbeidsmarkt. Vooruitlopend op de parlementaire goedkeuring van dit verdrag - dat gekoppeld wordt aan de economische unie tus sen de drie landen - hebben de betrokken ministers bovengenoemde overgangs regeling opgesteld, welker inwerkingtreding reeds min of meer de instelling van de gemeenschappelijke arbeidsmarkt zal betekenen. Uit dit vooruitlopen op de ratificatie van het Benelux-arbeidsverdrag vloeide reeds een nauwe samenwerking voort tussen de Nederlandse en Belgische ar beidsbureaus, gelegen in de grensstreken - die dus straks, in het raam van de uitwisseling, geen eigenlijke grens meer zullen kennen - daar de nodige maatre gelen vroegtijdig getroffen dienden te worden. Hiertoe werden bemiddelings ambtenaren uitgewisseld tussen de ar beidsbureaus van Maastricht en Luik, Tilburg en Turnhout, Terneuzen en Gent. Deze uitwisseling, liggende dus op het vlak der arbeid sbemidd el en prak tijk, betrof dus niet hogere ambtenaren. Voordien zijn echter natuurlijk wel de directeuren van diverse arbeidsbureaus uit Zeeland. Noord-Brabant en Limburg en de Belgische grensstreken bijeen ge komen om de maatregelen voor te be reiden, die een snelle en soepel werken de regeling moeten waarborgen. Over en weer dienen de arbeidsbureaus toch (Ingez. Med.-Adv.) fiderh. Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABPlJSIROOPstSS" meer armslag te krijgen in de aan gene zijde van de staatkundige grens liggen de gebieden. Tussen België en Luxemburg - in het raam van de BLEU dus - is de arbeids- uitwisseling overigens reeds een feit. De uitwisseling tussen Luxemburg en Ne derland zal in den beginne natuurlijk praktisch nihil zijn. doch die tussen ons land en België zal daadwerkelijk een steeds groter betekenis krijgen. Voorlo pig zullen het uiteraard alleen werkne- mérs uit de grensstroken zijn. die in het nabuurland zullen gaan werken (hetgeen overigens al sedert vele jaren geschiedt, doch zonder dat er van regeringszijde overeenkomsten waren gesloten, zodat een en ander nogal stroef verliep). Het uiteindelijke doel is en blijft ech ter het scheppen van één gemeenschap pelijke Benelux-arbeidsmarkt. De uit wisseling zal zich gestadig moeten ont wikkelen en gestadig grotere gebieden gaan betreffen. Hierbij dient men even wel niet uit het oog te verliezen, dat zo wel ons land als België (hoewel onze zuiderbuur in mindere mate) nog een tekort aan arbeidskrachten kennen, het geen uiteraard enigszins remmend zal werken op de uitwisseling. Tot voor kort liep de arbeidsbemidde ling nog langs de ambtelijke weg, die via het ministerie, en waren de grensforma- liteiten nogal stroef. Thans echter zal een en ander plaatselijk geregeld wor den. zodat de regelingen zo soepel en vlot mogelijk zullen werken. In de loop van de tijd zal de arbeids markt ongetwijfeld groeien en tot volle ontwikkeling komen, daarmede een be langrijk facet gevend aan de economi sche Unie Benelux. De eerste, die over Noord- en Zuidpool heeft gevlogen Admiraal Richard Byrd, de man die het eerst over de Noord- en Zuidpool heeft gevlogen, is maandag in de ouder dom van 68 jaar te Boston (V.S.) over leden. Byrd werd verleden jaar benoemd tot algemeen leider van de operatie „diep vries" der Amerikaanse vloot In het Zuidpoolgebied. De toestand van zfjn hart belette hem evenwel het toezicht ter plaatse uit te oefenen over de Poolexpe ditie. Byrd stond onder behandeling van dr. Wiliiam Greer en dr. Paul Dudley White, de hartspecialist wiens hulp ook is inge roepen toen president Eisenhower een hartaanval had. In 1926 maakte Byrd een verkennings vlucht over de Noordpool. Het jaar daarop vloog hij met nog twee vliegers over de Atlantische Oceaan. Zjjn vlucht over de Zuidpool geschiedde in 1928. Byrds karteringsexpeditie in 1947 heeft het mogelijk gemaakt, dat de Verenigde Staten tenminste een derde van het Zuidpoolgebied voor zich hebben opge ëist. Hij is altijd van oordeel geweest, dat het Zuidpoolgebied rijk is aan bodemschatten. Ook hij heeft voorge steld het te gebruiken als een grote natuurlijke koelkast voor het bewaren van overschotten aan levensmiddelen. In de tweede wereldoorlog heeft Byrd zowel in Europa als in het Stille Oceaangebied aan de strijd deelgeno men. Verder heeft hij in de oorlog de mogelijkheid onderzocht van het aan leggen van vliegvelden in het zuid oosten van het Stille Oceaangebied. Admiraal Byrd is bij zijn expedities menigmaal ternauwernood aan de dood ontsnapt. Van de zijde van Byrds familie is maandagavond vernomen, dat Byrd overwerkt was. Hij had in drie jaar tijds geen dag vrij gehad. (Ingez. Med.-Adv.) Op de zitting van het Landgerecht te Madjalengka (West-Java) heeft de Officier van Justitie gisteren 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief geëist in de zaak tegen de Nederlander H. de Braai. Deze werd op 3 januari 1954 te Bandoeng gearresteerd. „Opzet bewezen geacht" De Officier van Justitie bracht in herinnering, dat De Braai beschuldigd wordt van primair opzettelijk hulp en steunverlening aan de vijand in tijd van oorlog, secundair het lidmaatschap van een subversieve organisatie. De Officier van Justitie achtte de primaire tenlaste legging bewezen. In het bijzonder bewe zen oordeelde hij, dat De Braai gedu rende de periode medio 1952 tot begin 1953 in het Madjalengkajse met benden optrok. Bewezen is, aldus de Officier, dat De Braai deelnam aan drie gevechten van Kartosoewirjo van de Daroel Islam te gen de TNI i Indonesische leger) en even eens. dat hij anderszins Kartosoewirjo in diens subversieve activiteiten bij stond. Niet bewezen achtte hij. dat De Braai ten behoeve van de benden brie ven zou hebben getikt of ander voor lichtingswerk zou hebben verricht. De Officier was van oordeel, dat de confrontaties, waarbij De Braai door de verschillende getuigen a charge her kend werd, voldoende waarborg boden, terwijl het uitgesloten zou ziin, dat de verklaring van de getuigen a charge hen tevoren door de politie zouden zijn in geprent. Opzet achtte hij bewezen door de materiële handeling zelf zonder dat enig extra bewijs hiervoor nodig zou zijn. Met betrekking tot het motief, dat De Braai tot deze handelingen zou hebben bewogen zei hij. dat De Braai door de getuige Baden bij de politie werd aange geven als lid van de subversieve Neder lands-Indische Guerilla-Organisatie of APRA. zodat hij bewezen achtte, dat De Braai het motief zou bebben gehad aan subversieve acties mee te doen. ongeacht in welk verband. Met betrekking tot de verklaring van de 6 getuigen décharge betoogde hij, dat deze De Braai wel een alibi ver schaften, doch dat zij niet al zijn doen BINNENLAND Inspecteurs van de Franse veiligheids politie hebben een 33-jarige Nederlandse hulsknecht uit Utrecht, die onlangs met van zijn werkgever gestolen geld, een be drag van f7000,over de grens ls ge vlucht, ln een hotel aan de Rue Franklin te Parijs gearresteerd. De man. die op 2 maart Frankrijk was binnengekomen, gaf zich uit voor publicist. In afwachting van zijn uitlevering aan de Nederlandse Justi tie. is hij te Parijs ingesloten. Te Haarlem Is ln de leeftyd van 63 jaar overleden dr. W. B. Smit, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aldaar. Gisteren is ln alle stilte te Baarn be graven Hendrik Anton Cornells Fabius. lt- generaal der cavalerie b.d., die op 8 maart op de leeftijd van 78 Jaar ls overleden. In het Noorderkanaal te Rotterdam 13 gistermiddag het driejarig Jongetje J. C. van der Meer verdronken. Het ventje, dat thuis hoorde aan boord van een in dit kanaal liggende woonark, ls naast de loop plank gestapt. Een elfjarig meisje, dat het jongetje in het water zag vallen, sloeg alarm. Men bracht het knaapje op het droge, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het stoffelijk over schot ls naar het ziekenhuis Bergweg over gebracht. Bij het oversteken van een weg op het Hoogoventerrein nabij het ertsveld te IJmuiden ls gistermiddag de 41-jarige uit voerder J. van Dijk uit Velsen onder een achteruit rijdende auto gekomen. De man ls ter plaatse overleden. Van 15 tot 18 maart zal het Noorse fregat Tromso" onder bevel van luitenant ter zee" der le klasse b Dingsör een nlet- officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Van 15 tot 21 maart zal het Britse de pots chip voor torpedoboot Jagers hms. ..Tyne" onder bevel van kapitein ter zee J. W. H. Bennett een niet-offideel bezoek brengen aan de Maasstad Tussen de hoofdafdeling Sociale Za ken van het Landbouwschap en de Sociale Commissie Bloemkwekerij ls overeenstem ming bereikt over een voor het komende Jaar geldende collectieve arbeidsovereen komst voor de bloemkwekerijen. Deze CAO kan nu worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afd. Zuid-Holland, zal op donderdag 28 maart in het GroothanUels- gebouw te Rotterdam zijn algemene voor jaarsvergadering houden. Op de agenda staat o.m. de verkiezing van twee bestuursleden. Aftredend en her kiesbaar zijn de dames Ji. Lepelaars-Ver zijden en W. Sohuddebeurs-Prummel. Tussen Donkerbroek en Wijnjeterp (Geld.) werd gister de 4-0-jarige melkrijder A. Friso toen hij plotseling de weg over stak om zijn paard, dat er met de wagen vandoor wilde gaan, tegen te houden, aan gereden door een personenauto. De heer Friso was vrijwel op slag dood. BUITENLAND President Coty van Frankrijk zal van 9 tot 12 mei een bezoek aan Rome brengen als gast van president Gronchl. Deze laat ste heeft vorig Jaar Frankrijk bezocht. In Chicago ls een toestel vervaardigd waarmee hoog ln de lucht mededelingen kunnen worden uitgezonden voor de land strijdkrachten. Het toestel kan op 20.000 meter hoogte door een vliegtuig uitge worpen worden en wordt door een val scherm in zijn val geremd. Op een hoogte van 1200 meter wordt 'n luidspreker auto- matisch in werking gesteld. De dirigent Bruno Walter, die zater dag met een hartaandoening in het Flo- wer-zlekenhuis te New York was opgeno men. maakt het goed. In een officieel com muniqué werd gezegd: ..de toestand van mr. Walter ls verbeterd, en hij reageert be vredigend op de "behandeling". De Amerikaanse vloe-president Rlohard M. Nlxon en zijn vrouw zijn gis teren bij hun aankomst op het vliegveld van Addis Abeba door keizer Haili Selassie van Ethiopië begroet. Ondanks een stro mende regen Juichten naar schatting vijf tigduizend Ethiopiërs, onder wie vele schoolkinderen met Amerikaanse vlagge tjes, Nixon toe. De Britse filmprod'ucer-d 1 rector Al fred Hitchcock, 57 Jaar, heeft gisteren een zware buikoperatie ondergaan. De patiënt maakt het goed. In januari van dit Jaar heeft Hitchcock reeds een hernia-operatie ondergaan. In grote demonstraties hebben de Egytenaren in Gaza duidelijk ge maakt hoe zij over de politiemacht van de V.N. in dal gebied denl.en: wij accepteren geen ander gezag dan het Egyptische. De hoogleraar aan de Columbia-Uni- versiteit Charles van Doren, die kampioen ls van het Newyorkse televisiespel „21", een nieuwe versie van „quitte of dubbel", ls gisteren onttroond door mevrouw Vi- vlanne Nearing, een Newyorkse advocaat. Van Doren wist wel de huidige Koningen van Zweden, Denemarken, Noorwegen, Jor danië en Irak te noemen maar hij ant woordde Leopold i.p.v. Boudewijn voor Bel gië. Van Doren krijgt een cheque van 129.000 dollar voor zijn overwinningen ln de afgelopen 14 weken. De nieuwe kam pioen, mevr. Nearing, moet het de volgen de week opnemen tegen een andere advo caat, de heer Rose. De Japanse regering heeft de Sovjet- Unie verzocht de proeven met kernwapens te staken. Japan protesteert er in een nota tegen, dat het niet tevoren van de jongste Russische proefneming ln kennis ls ge steld en wijst er op. dat de vorige kern proeven ln Siberië de radlo-actlviteit van de lucht in naburige landen, waaronder Japan, hebben verhoogd, wat een gevaar voor de mensen wordit 'geacht. Ket Nederlands instituut te Parijs houdt tot 30 maart een tentoonstelling ..Rembrandt en zijn school", welke voor het eerst ln Parijs vrijwel alle etsen van de Nederlandse meester laat zien. Er worden meer dan 260 etsen tentoongesteld, beho rend tot de collectie, die de heer F. Lugt aan het Nederlands Instituut, waarvan hij de oprichter ls. heeft geschonken. Voorts zijn er enige tekeningen van Rembrandt en werken van leerlingen te zien. Het Amerikaanse Joodse Jaarboek, dat maandag in New York is verschenen, schat het aantal Joden ln de wereld op 11.900 000. Iets meer dan vorig Jaar. In de Verenigde Staten wonen 5.200.000 Joden, ln Europa ruim 3.000.000. Uit de woning van de Vietnamese generaal Le Van Vien bij Parijs zijn in de nacht van zondag op maandag Juwelen tei waarde van honderd miljoen francs (circa een miljoen gulden) gestolen en een bedrag aan geld van zes miljoen frank. Singapore heeft maandag te Londen in besprekingen met de Britse regering voorstellen ter tafel gebracht voor binnen lands zelfbestuur. De conferentie is de tweede poging binnen een Jaar om een grondwet voor de kroonkolonie uit te werken. In de voor naturellen gereserveerde gebieden in het oosten van de Kaappro vincie zijn veedieven op het pad. Bij vee diefstallen en daarmede gepaard gaande botsingen ln het afgelegen district Qumbu zijn ln de afgelopen maand dertien negers om het leven gekomen en 1.200 hutten af gebrand. De naturellen hebben nu het recht ln eigen handen genomen. Zij heb ben af wee rg roepen gevormd, die iedereen aanvallen, die ervan verdacht wordt bij de veediefstallen betrokken te zyn. en laten dekten, terwijl het bovendien algemeen bekend is. hoe makkelijk ben deleden zich van en naar de stad kun nen begeven. Hij zei dat dit voor be klaagde als chauffeur nog gemakkelijker moet zijn geweest. Bij de strafmaat overwoog hij in zijn requisitoir, dat De Braai een leiding gevende functie bekleedde, weshalve hem een zware straf diende te worden opgelegd. Bantoes in Johannesburg dreigen thuis te blijven In het district Johannesburg hebben de Bantoe-arbeiders, wier boycot van de plaatselijke busdiensten heeft geleid tot opheffing van deze diensten, de ge meenteraad van Johannesburg gewaar schuwd, thuis te zullen blijven als zij tegen maandag geen vervoersgelegenheid krijgen. Aanleiding van de boycot was een verhoging van de bustarieven. Volgens het persbureau Sapa blijken de boycot- ters er weinig voor te voelen, iedere dag naar hun werk te lopen. De rijen taxi's aan de rand van Johannesburg zijn langer dan ooit en de negers roepen luider om een „lift" van passerende automobilisten. De boycot duurt reeds negen weken. Rijksmuseum van Oudheden: Voor dracht prof. dr. H. Brunsting over Kreta 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)K. en O.-lezing. J. P. Strijbos over Zuid-Frankrijk en de Pyreneeën. 8 uut nam. StadsgehoorzaalFeestavond t.b.v. nieuw bouw Diaconessenhuls. 8 uur nam. Schouwburg: Arbeiderstoneelver. D.O.S. „Het zevende Gebod". 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Leden vergadering v.d. Rode Kru-ls. afd. Rijnland. 9 uur nam. Voorschoten: Cultureel Centrum. Nutsavond. Spr. Ted de Wit. over Neder landse documentaire films. 8.15 uur nam. WOENSDAG RehobothCercle Wallon. Conférence M. A. Deodato „L'évangile, puissance de Dleu en Italië". 8 uur nam. Café de Valk (Morssingel)Contact - avond Motortoerclub Lelden. 8 uur nam. Gerecht 10: Ver. „Bellamy". Spr. J. J. Dik. 8 uur nam. Leiderdorp: Herv. Kerk (Bid stond voor het gewas). Ds. J. P. Honnef. 7 uur nam. Warmond: „De Stad Rome". Leden vergadering „Wlt-Gele Kruis". 8.30 uur nam. Warmond: 't Trefpunt Uitvoering Warmonds Fanfare. 8 uur nam. DONDERDAG. Café „De Valk". Ruilbeurs verzamelaars. 710 uur nam. Chr. Geref. Kerk: Biddag voor 't gewas. 10 uur (ond. gevouwen handen) en 8 uur (ond. raadselachtige gebedsgehoring), ds. C. v. d. Weele. Den Burcht: Emigratie-filmavond Lisso- ne-Llndeman. 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus Bloem schikken. 7$ uur nam. Zoölogisch Laboratorium (Kalserstr.) Filmavond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ned. MIJ. voor Nijverheid en Handel. Sp.prof. dr. C. J. F. Böttcher over de betekenis der grafo logie voor het bedrijfsleven. 12$ uur nam. Café „de Valk" (Morssingel): Ruilbeurs Ver. „De Verzamelaar". 7$ uur nam. Wljkgebouw (Driftstraat) De heer Hlrsch Blum over „Kerk en Israël". 8 uur nam. Schouwburg: Oud-svudententoneel t.b.v. Studentensanatorium „Welkom thuis", 8 uur nam. Rehoboth: Leden verg. Veron over Vos senjachten. 8 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Uitvoering Warmond^ Fanfare. 8 uur nam. Oegstgeest: Irene. Prof. <±r. W. E. van Unnlk; Israël en de eerste christeiyke gemeente. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed m.m.v. Gys Reyns. hoboiist Res. Orkest 7.157.45 uur ZATERDAG. Casino-theater: K. en O.-fllm „Kind hearts and coronets". 2$ en 4$ uur nam. 't Geheim van hun 1 spontane kracht en energie? Krachtige Kost voor het Kind! Gezamenlijk kernonderzoek van zes „Euratom"-landen De zes landen van de Europese ge meenschap voor kernenergie, Euratom, hebben een vijf-jarenplan opgesteld voor het gezamenlijke kernonderzoek, dat be kostigd zal worden uit een fonds van omstreeks 215 miljoen dollar (ongeveer 800 miljoen gulden). Naar verluidt zul len de kosten van het program als volgt worden verdeeld: Frankrijk en West- Duitsland elk dertig procent, Italië 23 procent, België 9.9 procent, Neder land 6.7 procent en Luxemburg 0.4 procent. Frankrijk zal volgens zijn program voor het militair gebruik van kernener gie tegen 1961 een of twee atoombom men hebben vervaardigd. „Dit bescheiden doel in vergelijking met de prestaties van andere grote mo gendheden zal echter aanzienlijke offeri vragen", aldus een rapport van Senator Dehousse aan de Belgische Senaat. Vol gens Dehousse heeft West-Duitsland „de Franse stelling aanvaard, omdat het be vreesd is voor een zeker Amerikaans iso lationisme en voor de terugtrekking van de Britse troepen uit Duitsland". „De veiligheid van Duitsland kan door het bestaan van Franse atoombommen slechts zijn gediend", aldus de Belgische senator. Hooigracht 84: Receptie 60-Jarig Jubi leum afd. Leiden Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. 3$— 5 uur nam. Volkshuls: Feestavond Ned, Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, 8 uur nam. Den BurchtFilmavond over autoban den. 7$ uur nam. ZONDAG Stationsplein: Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.15 uur voorm. MAANDAG Luth. Kerk. Ned. BijbelgenootschapDe clamaties van Willem Berkhemer. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal) j NCRV- ontepanningaavond. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Jaar vergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 94 uur. 's Zondags van 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Universiteitsbibliotheek. Tentoonstelling Oosterse handsohrlften 9.30-5.30 u. (t.e.m. 9 maart). BIOSCOPEN. Lldo „Vrouwen ln boeien", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „De man die teveel wist", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, Trianon „Vier mannen der duisternis", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ..Comanche", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Piloot Quax ln Afrika" a. L Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. /ondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u. Donderdagcyclus „De onbekende soldaat". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 16 maart 8 uur waarge nomen door: Apotheek van Drlesum, Mars 110, tel. 20406; Zulder Apotheek. Lammen- schansweg 4. tel. 23553 en de Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, speel H) geen gehoor by Uw bnlsarts oI riallst bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 «5 5 k, P 3 3 1 S ët- S3 Stockholm half bew. wnw 3 -1 0 Oslo nevel windstil 1 0.1 Kopenhagen mist windstil 1 0 Aberdeen mist windstil 9 0 Dublin licht bew. zo 7 9 0 Londen mist nno 1 8 0 Amsterdam zwaar bew. zo 3 5 0 Brussel half bew. windstil 8 0 Parijs half bew. windstil 8 0 Bordeaux licht bew. ozo 6 10 0 Grenoble onbewolkt zw 2 3 0 Nice onbewolkt nw 7 6 0 Berlijn Frankfort zwaar bew. zzo 3 0 0 nevel ono 3 0 0 München nevel windstil -4 0 Zürlch mist windstil -0 0 Genéve mist windstil 4 0 Locarno onbewolkt ozo 2 -1 0 Wenen onbewolkt windstil -2 0 Innsbruck onbewolkt wzw 2 -2 0 Rome nevel ono 3 4 0 Mallorca onbewolkt no 9 13 0 Hoeveel sneeuw ligt Oostenrijk cm. sneeuw in skigebied Berwang 75 Kitzbühel 155 St. Anton 270 Seefeld Solden Schruns Zürs 66 geen opg. Frankrijk Chamonix Megève Val d'l6ére Vallolre Alpe d"Huez er? Zwiterland Adelboden 50 Ar os a meer dan lm. Davos meer dan lm. Engelberg m.d. 1 m. 1 100 90 100 60 100 Gstaad Kandersteg Mürren St. Moritz Zermatt 150 100 240 160 200

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2