WEER AANVALLEN OP ISRAEL MET GAZA ALS UITVALSBASIS WEERBERICHT Egyptische demonstranten met traangas bij hoofdkwartier van generaal Burns verjaagd Verkeer eist vele slachtoffers Twee doden en 9 gewonden te Maasbraclit Betonwerker doodt zijn zwager met een dolkmes in Den Haag 96ste jaargang MAANDAG 11 MAART 1957 No. 29083 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week L7.- Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Twee Israëliërs zijn zondag gewond, toen hun voertuig bij Nir- Jitzjak aan de grens van het gebied van Gaza op een mijn reed. Dit was het eerste incident in dit gebied sedert het terugtrekken van de Israëlische soldaten en hun vervanging door de V.N.-politie. „De toestand wordt explosief, als de politiemacht van de V.N. geen maat regelen neemt om te verhinderen, dat Arabische commando's van het gebied van Gaza uit Israël binnendringen', aldus verklaarde een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van bovengenoemd incident. De bestuurder van het voertuig had een groep Arabieren in de richting van Gaza zien vluchten. De politie van Beersjeba (Zuid-Israël) meldde gisteren, dat in de vorige twee nachten plunderaars uit het gebied van Gaza op grote schaal diefstallen hadden gepleegd in een aantal Israëlische dorpen langs de grens. Zo werden buizen voor de irrigatie ter waarde van zevenduizend Israëlische ponden (ruim dertienduizend gulden) gestolen. Op enkele kilometers van de Jordaanse bestandsgrens is zaterdag op Israëlisch gebied het lijk van een jonge Israëlische herder uit de kolonie Beit Jibrin aangetroffen. Hij bleek door vuur uit automatische wapens gedood. Vanaf het lijk liepen voetsporen van twee personen tot aan de Jordaanse grens. Uitgaansverbod afgekondigd Drieduizend woedende Egyptische de monstranten hebben gisteren het hoofd kwartier van de politietroepen der Ver. Naties in Gaza aangevallen, waarop deze troepen traangas moesten gebruiken en schoten in de lucht moesten lossen om de demonstranten terug te drijven. Ook werd hier cn daar op jeeps van de V.N. politie geschoten, toen deze door de stad reden. De opzet van de acties der demonstranten was kracht bij te zetten aan hun eis, dat de Gaza-zone onmid dellijk onder Egyptisch beheer geplaatst moet worden. De V.N.-troepen leden geen verliezen. Twee demonstranten zouden gewond zijn. De rel had plaats terwijl de V.N.- commandant generaal-majoor E. L. M. Burns op het hoofdkwartier besprekin gen hield over de spanning welke ge staag is toegenomen in de vier dagen dat de V.N.-troepen thans de Gaza-zone bezet houden. Later vloog hij naar Aboe Soeweis om de assistent-secreta ris-generaal der V.N., Ralph Bunche, te ontmoeten. Burns had nauwelijks zijn hoofdkwartier gevestigd in het rege ringsgebouw. toen de demonstranten daar te hoop liepen. Omstreeks het middaguur drongen ongeveer 3.000 man nen en jongens op het gebouw toe. schreeuwend ..Lang leve NasserWij eisen Egyptisch bestuur in Gaza". Het kwam tot gewelddadigheden toen Deense en Noorse wachtposten een man arresteerden, die probeerde door de afzetting te dringen om de V.N.-vlag op het gebouw te vervangen door een Egyptische vlag.De wachtposten lieten versterkingen komen en vuurden in de lucht boven de menigte. Vervolgens ge bruikten zij traangas om de demon stranten de zijstraten binnen te drijven. Het hoofdkwartier van het politieleger kondigde later een uitgaansverbod af voor de periode van zondagmiddag een uur tot hedenochtend zes uur. Voorlopige regering Het internationale politieleger van de V.N. heeft zondag in Gaza een „voor lopige regering" ingesteld en de Deense kolonel Carl Inghölm tot militair gou verneur benoemd. Deze krijgt, althans voorlopig, de leiding over het bestuur en de rechtspraak in de kuststrook. Ter vervanging van het oude bestuur be staande uit burgemeesters en raden, krijgt kolonel Ingholm een commissie van vijf leden naast zich. De comman dant van de politie-eenheden in de Het eerste kievitsei in Friesland gevonden (Speciale berichtgeving) Twee Friese schooljongens, de 10- jarige Sipke Buma uit Westhem en de 11-jarige Broer Adema uit Oude- ga, hebben vanmorgen in een ivei- land in de omgeving van Oudega het eerste kievitsei gevonden. De beide vinders hebben het plan opgevat de traditie niet te doorbre ken en ook dit eerste kievitsei per soonlijk aan de Koningin aan te bie den. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en schraal weer met weinig be wolking. Matige, af en toe vrij krach tige zuidoostelijke wind. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 MAART. Zon op: 7 04 uur; onder: 18.41 uur. Maan op: 14 16 uur; onder: 4.40 uur. Hoogwater te Kacwijk te 12.12 uur. Laagwater te 7.16 en 20.13 uur. Dit nnnrn er bestaat alt 1# pagina's kuststrook, de Zweedse kolonel Walter Lundquist, heeft tien vooraanstaande personen uit het gebied verzocht de vijf leden voor deze commissie aan te wijzen, die het vertrouwen van de bevolking moeten genieten. Meer dan duizend bestuursambtena ren hebben geweigerd met het voorlo pige bestuur mee te werken, zolang zij hiervoor niet de toestemming van de Egyptische regering hebben gekregen. Deze regering heeft nog niet officieel op de instelling van het nieuwe bewind gereageerd. Zoals bekend hebben de Israëliërs er steeds op aangedrongen, niet opnieuw Egyptenaren in de kuststrook toe te laten om nieuwe aanvallen op Israël van dit gebied uit te voorkomen. Frankrijk en Engeland steunen het Israëlische standpunt en zij staan internationalise ring van het gebied onder beheer van het politieleger der V.N. voor. Plannen van Nasser President Nasser heeft in een vraag gesprek met het Indiase tijdschrift ..Blitz" verklaard, dat de Egyptische regering besloten heeft, niet te kiezen tussen de ..leer van Eisenhower" en het ..plan van Sjepilof" teneinde „de span ning tussen de twee blokken niet te vergroten". Hij voegde hieraan toe. dat de neutrale houding beter door de Sov jet-Unie dan door de V.S. wordt ge waardeerd. Sprekend over de economische blok kade tegen Egypte zei Nasser, dat deze als eerste consequentie dL ontwikkeling van een plaatselijke industrie heeft ge had. Als de huidige economische moei lijkheden zouden zijn overwonnen, zou Egypte beginnen aan de bouw van een stuwdam bij Assoean. Hij gaf te kennen dat in opbouw zijnde zware industrie onder staatsbeheer zal worden geplaatst. Verder koesterde zijn regering echter geen plannen voor nationalisatie. Ten aanzien van de binnenlandse verhoudingen zei Nasser, dat Egypte op weg is een ..socialistische republiek" te worden, zoals India. In het nieuwe parlement zullen de werkelijke leiders van het land worden gekozen. Er zou ook een oppositie mogen zijn. Lange gesprekken met Mollet Macmillans eerste buitenlandse reis bracht weinig resultaat op ISietsseggend „fundamenteel akkoord (Van onze correspondent in Parijs) Do Britse premier Harold Macmillan heeft met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd in het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan Parijs, waar zij gedurende zeker tien uur hebben gesproken met de Franse premier Guy Mollet en diens rechterhand voor de buitenlandse politiek Christian Pineau. Binnenkort - op 21 maart a.s. zal Macmillan op de Bermuda-eilanden een ontmoeting hebben met president Eisenhower en tevoren wilde hij zich nog op de hoogte stellen van de Franse houding ten opzichte van verschilende punten en van Mollet vernemen, hoe zijn ervaringen kort geleden in Amerika zijn geweest. Weer Gistermiddag is op de Rijksweg tussen Roermond en Maastricht, onder de gemeente Maasbracht, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen werden gedood en negen gewond. De heer W. van Beek uit Schaesl^erg, wilde met zijn auto een voor hem rijdende auto passeren, maar moest voor een hem tegemoetkomende wagen weer snel het rechter weggedeelte opzoeken. Hierbij sneed hij de auto. die hij wilde passeren, raakte hem en verloor de macht over het stuur, waardoor hij met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom reed. De auto. die werd gesneden, reed tegen hem op De gevolgen waren ernstig. De heer Van Beek werd op slag ge dood. Zijn naast hem zittende echtge note werd zwaar gewond en overleed tijdens het transpórt naar het zieken huis. In deze auto zaten voorts een echtpaar met een kind en een kind van het echtpaar Van Beek. die alle vier gewond werden en naar het zie kenhuis te Roermond werden overge bracht. De andere auto werd bestuurd door ae heer W. Tegel uit Brunssum. Hierin zaten nog zijn echtgenote en twee kin deren van het echtpaar Tegel en de heer Bernard uit Hoensbroek. Ook deze vijf inzittenden werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis in Roermond worden overgebracht. De 67-jarige bromfietser de heer G. J. Bleekman uit Gaanderen (gem. Doe- tinchem) is zaterdagmiddag op de Rijksweg te Gaanderen door een auto aangereden en gedood De bromfietser, die juist een kinder fietsje bij de rijwielhandelaar had ge- een commissie van deskundigen Het ziet er echter niet naar uit, dat deze eerste buitenlandse reis van Harold Macmillan in zijn kwaliteit als Engelands eerste minister, een succes is geworden. In zijn naam zijn de banden van de Entente Cor diale weer eens wat nauwer aange haald, maar in de praktijk zal men er beter aan doen van deze nieuwe vriendschapsbetuigingen, die na het bezoek werden geuit, geen wonderen te verwachten. Het gesprek tussen de staatslieden draaide om drie belangrijke punten: de Europese eenheidsmarkt. de Suezkwes- tie en het kernpunt, de omvang van de Britse troepen in Duitsland. Bij zijn afscheid gisteren op de Pa- rijse luchthaven Le Bourget heeft Mac millan. die 's morgens een Engelse kerk dienst bijwoonde, waarbij hij volgens traditie persoonlijk een bijbeltekst voor las en 's middag Versailles bezocht, verklaard, dat op één der drie punten de staatslieden wat dichter bij elkaar zijn gekomen. Dat zou dan het Britse plan betreffen om op militaire uitgaven voor Europa te bezuinigen. Daarover zou nu een ..fundamenteel akkoord" be reikt zijn. Dat betekent, dat de Franse regering erkent, dat die besparingen niet noodzakelijk ten koste van de militaire doelmatigheid behoeft te gaan. Beide landen streven dus naar ,.de sterkste verdediging tegen minimum kosten en met moderne wapens". Dat is de En gelse stelling, die begrijpelijkerwijs door Mollet werd onderstreept. Eveneens hebben de beide regeringen hun opvattingen nog eens bevestigd, dat wat betreft het Suezkanaal Amerika nu een ongemeen zware verantwoordelijk heid blijft dragen, zodat ook Macmil lan er bij president Eisenhower zeker op zal aandringen dictator Nasser met ge rechtvaardigd wantrouwen in het oog te blijven houden. Maar wat ten aanzien van de Euro pese eenheidsmarkt en de economische banden met de Franse en Belgische overzeese gebieden? De beide landen hebben niet meer kunnen doen dan hun nog steeds afwijkende meningen kun nen constateren, terwijl ook het vraag stuk van de landbouwprodükten. die Londen buiten de vrije zone wil houden geen centimeter dichter bij een oplos sing is gekomen In zulke gevallen plegen ministers hun meningsverschillen op de brede schou ders van deskundigen af te schuiven en van deze traditie zijn de heren ook dit maal niet afgeweken. Een Frans-Engelse commissie zal dus het levenslicht aan schouwen. die speciaal dit probleem nog eens nauwkeurig onder de loep zal ne men. Maar premier Macmillan verklaar de reeds, dat die experts nog maanden werk voor de boeg hebbenJ haald voor de verjaardag van zijn klein dochtertje. stak zonder op het verkeer te letten de weg over. De bestuurder van de auto. komende uit Terborg, zag het ongeval aankomen en sprong uit de wagen: hij bleef ongedeerd. De wa gen vernielde een afrastering van een woning en kwam tegen een paal van de Prov. Gelderse Electriciteitsmaatschap- pij terecht, die bij de grond afknapte. Doordat de paal tegen de auto bleef hangen kwamen de draden niet op de weg terecht. Het verkeer was echter gestremd totdat de stroom afgesloten De 56-jarige G. J. Vincent, uit Hol ten, is in de bebouwde kom van Raalte bij een botsing tussen twee vracht auto's om het leven gekomen. De bot sing had plaats in een dichte mist. De wagen, waarin de verongelukte zat. werd bestuurd door iemand uit Holten. De natuur trekt zich niets van de kalender aan. want hoewel het offi ciéél nog geen lente is. wijst alles er op dat het voorjaar toch reeds is ge komen. Deze vijf lammetjes werden zaterdag in Alphen. bij de landbou wer M. van bolder aan de Prins Hendrikstraat, geboren. Moeder en kinderen maken het uitstekend en genieten hier van het vroege voor jaarszonnetje. Het merkwaardige is dat ook de moeder één van een vijf- ling is. Blijkbaar heeft deze niet tijdig gezien, dat een verlichte trekker met oplegger uit Raalte. na vee te hebben ingeladen, weer langzaam optrok, waardoor hij een botsing niet meer kon voorkomen. De heer Vincent werd uit de wagen geslin gerd en was op slag dood. Zijn zoon, die over inwendige pijnen klaagde, werd naar het ziekenhuis te Raalte overgebracht. De bestuurder werd slechts licht gewond. Door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak is vanmorgen vroeg op de Amersfoortsestraat in Soesterberg een personenauto met grote snelheid tegen een boom gereden. De 30-jarige be stuurder. komende uit Utrecht, werd hierbij op slag gedood. Zijn 28-jarige echtgenote benevens een echtpaar uit Apeldoorn, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis Lichtenberg in Amers foort overgebracht. De auto werd vol komen vernield. Zaterdagmiddag is de gierpont. die de dienst tussen Tiel en Wamel onderhield en de laatste in het Ne derlandse traject van de internatio nale scheepvaartverbinding Neder land-Bazel was. uit de vaart ge nomen. Daarna werd de verbouwde stoombootSenoirin dienst geno men waardoor deze veerdienst thans officieel over twee vrijvarende pon ten beschikt. Op de foto beven ziet men de gierpont stroomafwaarts drijven doordat burgemeester N. F. Cambier van Noot en van Tiel de verbinding tussen de bochtaak en het anker had verbroken. De foto onder geeft een beeld van de eerste vaart van de nieuwe pont Slachtoffer lokte ruzie uit met de (lader (Van onze Haagse redactie) In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer één uur heeft een 26-jarige betonwerker uit de Rembrandtstraat 193 te Den Haag zijn zwager, de 29-jarige chauffeur H. te Pas uit de Van Dijckstraat 15 te Den Haag. na een ruzie, welke zich afspeelde bij het huis van de betonwerker, in de Tenierstraat, met een dolk mes in de borst gestoken tengevolge waarvan het slachtoffer, dat zich zwaar gewond nog voortsleepte tot in de Van Dijckstraat. enige minuten daarna op straat overleed. De dader werd door de politie meegenomen naar het bureau Van der Vennestraat. waar hij een volledige bekentenis aflegde. Uit het onder zoek, dat de politie instelde, bleek, dat er reeds lange tijd onenigheid heerste tussen de dader en het slachtoffer. zwager zijn zuster op de hoek van de Rembrandtstraat en de Tenierstraat hard sloeg Hij ontstak daarop in woede, trok een broek en een hemd aan en snelde op blote voeten naar buiten. Uit een kast in de gang greep hij nog een dolkmes met een lemmet van onge veer 15 centimeter. In de Tenierstraat ontstond een vechtpartij. De chauf feur danste in bokshouding om de betonwerker heen. die hevig met de dolk zwaaide om zijn tegenstander van het lijf te houden. Tijdens deze vechtpartij werd de chauffeur mid den in de borst getroffen Hevig bloe dend uit een wond van ongeveer 4 centimeter lengte sleente het slacht offer zich voort, de Tenierstraat uit en de v. Dijckstraat in. waar hij mid den op straat neerviel. De politie vond later een bloedspoor, dat zich over ongeveer 80 meter uitstrekte. De dader was intussen rerug naar huis gegaan en had het dolkmes in de tuin achter zijn woning gegooid, waar her later werd teruggevonden. Het slachtoffer en de dader zijn ge huwd en hebben beiden twee kleine kinderen. Om het onderzoek niet te belemme ren zette de politie de straat af. Hij snelde zuster te hulp In de bewuste nacht werd de politie telefonisch gewaarschuwd, dat er een fikse vechtpartij aan de gang was in de Rembrandtstraat. Toen een jeep op het aangegeven adres arriveerde, zagen de inzittende manschappen echter niets van een vechtpartij. Wel waren de be woners van 193. waar de agenten aan belden, overstuur. Een man en een vrouw, die later de moeder van de da der bleek te zijn. verlieten het huis en renden door de Tenierstraat naar de Van Dijckstraat. Midden op straat was daar een oploop De agenten troffen daar een zwaargewonde man aan. die hevig bloedde uit een grote wond aan de borst. De man lag voorover en toen de agenten hem hadden omgedraaid, blies hij juist de laatste adem uit. De man. die met zijn moeder uit het huis in de Rembrandtstraat was gekomen, schreeuwde zeer overstuur ..Moeder, dat is hij". Hij rende daarna terug naar zijn huis. De agenten gingen hem achterna, waar na een van hen constateerde, dat de man bloedsporen op zijn kleding had. In het bureau Van der Vennestraat be kende hij zijn zwager na een vecht partij gestoken te hebben. Hevige vechtpartij Bij het onderzoek bleek, dat de chauffeur, die niet nelemaal nuchter was, enkele malen bij de dader had aangebeld Toen er niet werd openge daan. bonsde hij op de ramen en riep: ..Kom er eens uit, ik moet met je pra ten". Bovendien uitte hij scheldwoorden aan het adres van zijn zwager. Daar de betonwerker er niet voor voelde aan het verzoek om naar buiten te komen te voldoen, omdat de chauffeur een be kend amateur-bokser is. liep al dit ge schreeuw op niets uit. De vrouw van de chauffeur, een zuster dus van de da der, trachtte haar man mee te tronen naar huis. hetgeen aanvankelijk scheen te lukken. De betonwerker, die uit het raam keek, zag toen echter, dat zijn Consternatie in de buurt Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde een hevige opwinding veroorzaakte in de dichtbevolkte buurt, waar het drama zich afspeelde Tot vier uur in de nacht werd een en ander nog druk besproken. Het blijkt, dat de betonwerker bekend staat als een heetgebakerde man. Anderen verklaarden ons echter, dat de betonwerker goed bekend stond. Met de omwonenden had hij nooit, ruzie al trad hij nogal eens fors op tegen in de straat voetballende jon gens. die het hem lastig maakten door de bal steeds tegen de zijmuur van zijn huis te trappen. Vrouw en kinderen van dader en slachtoffer hebben hun woningen ver laten en zijn bij familie ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1