Internationale waarden doen op de beurzen weer van zich spreken vl i JU/ e6! Nederlandse bedrijven zoeken meer kapitaal in buitenland Zó boeiend is nu PANORAMA P. v. d. A. - bestuur distancieert zich van het Soc. Dem. Centrum Niet-socialistische doorbraakpartij naast P.v.d.A. gewenst ZATERDAG 9 MAART 1957 Geen zwaardere lasten op bedrijfsleven (Van onze financiële medewerker) Het was ditmaal op de Amsterdamse beurs de week van de internationale fondsen, die weliswaar doorgaans in de koersontwikkeling op de aandelenmarkt de toon aangeven, maar nu om verschillende redenen sterk op de voorgrond traden. De Koninklijke deed reeds enige weken van zich spreken door de her nieuwde koersstijging, voornamelijk als gevolg van buitenlandse (Franse) vraag, waardoor de aandelen hun hoogste stand van het vorig jaar benaderden en voor de zoveelste maal de conclusie kan worden getrokken dat zij het meest voorde lige beleggingsfonds van de beurs zijn. Helaas gaat de koersstijging van aan delen Koninklijke nog altijd gepaard met een vermindering van het Nederlands bezit, waarover de Directeur-Generaal jhr. mr. J. H. Loudon nog niet lang ge leden zijn grote spijt heeft uitgedrukt. Reeds 60% van het kapitaal bevindt zich in het buitenland, waarvan Frankrijk en de V.S. resp. 22 en 24% bezitten. Blijkbaar hecht men hier te grote waarde aan het onmiddellijk rendement, dat laag is en heeft men niet voldoende oog voor de van jaar tot jaar stijgende Intrinsieke waarde van de aandelen, waarvan de aandeelhouders in de loop van de jaren in behoorlijke mate heb ben geprofiteerd. Dit geldt ook van de andere internationale aandelen aan onze beurs, de Unilever, de Aku en Philips, welke concerns slechts een klein deel van de beschikbare winst in de vorm van dividend uitkeren en het leeuwendeel tot versterking van de financiële positie van het concern en zijn expansie aan wenden. Van de Unilever had men hier en daar een bonusuitkerfing verwacht, maar deze is achterwege gebleven. Wel is het divi dend over 1956 verhoogd, n.l. wan 14 tot 15V4 hetgeen op de tegenwoordige koers een rendement van niet meer dan 4Vi% betekent. Men ziet echter bij de Unilever hetzelfde verschijnsel als bij de Koninklijke, namelijk dat slechts ca. 20% van de beschikbare winst wordt uitgekeerd en 80% in het bedrijf blijft. Ook bij de Unilever zijn de winstmarges verminderd, maar doordat de omzet in 1956 ruim 10% groter was dan die van 1955, welke laatste met 5% boven die van 1954 steeg, kon toch de bedrijfswinst met ruim f. 100 miljoen tot boven het miljard toenemen. Uit deze voorlopige cijfers blijkt dus wel zeer duidelijk dat het Unileverconcern nog steeds aan in nerlijke kracht wint, hetgeen t.z.t. in de een.of andere vorm ook aan aandeelhou ders ten goede zal komen. De gewone aandelen zijn intussen gedurende 1956 van 446 tot 307% in koers gedaald, waar op sindsdien weer een herstel tot ca. 365% is gevolgd. Uit het definitieve jaar verslag dat straks .zal verschijnen, moet blijken in hoeverre ook bij het Unile verconcern de financiële positie is be ïnvloed door de kapitaalsuitgaven, welke nodig z(jn voor de expansie en de ratio nalisering van de bedrijven, kapitaals uitgaven, welke zeker niet gering zullen zijn en die tot een conservatieve divi dendpolitiek nopen, nu zowel hier als in h°t buitenland de kapitaalmarkt schaars blijft. Het is volkomen begrijpelijk dat naarmate de grote bedrijven in ons land tot wereldconcerns uitgroeien, de kapitaalbehoeften niet meer ten volle in eigpn land kunnen worden gedekt en elders naar nieuwe geldmiddelen moet worden omgezien. Als bekend heeft Philips van de onlangs uitgege ven ronverteerhare obligatielening een deel in dc V.S. geplaatst en het feit dat thans serieuze pogingen worden gedaan om voor dè gewone aandelen op de Zwitserse beurzen officiële note ring te krijgen, kan ook als een aan wijzing worden gezien dat Philips voor een eventuele uitbreiding van het ka pitaal de mogelijkheid tot uitgifte van aandelen in het kapitaalryke Zwitser land wil openen. Philips verkeert in de gunstige om standigheid dat ze sinds de laatste an derhalf jaar weinig minder dan f V2 mil jard aan nieuw kapitaal heeft kunnen opnemen, maar hier staat tegenover dat nu voor 1956. ondanks de verminderde winsten over een vergroot kapitaal weer 14% dividend zal worden uitgekeerd, met lagere reserveringen genoegen zal moe ten worden genomen. De handhaving van het dividend mag mogelijk als een bewijs worden gezien van het optimisme, dat de directie koestert ten aanzien van de rentabiliteit der nieuw geïnverteerde kapitalen, welke uiteraard eerst gelei delijk tot de winst van het bedrijf bij dragen. Officiële notering van de aan delen Philips op de Zwitserse beurzen betekent een verdere verbreding van de internationale marktpositie, welke aan de klassering van het aandeel ten goede zal komen, nadat de Paryse en de Lon- dense beurs reeds lang geleden zijn in geschakeld. Alleen de Newyorkse beurs zal vooreerst wel voor de aandelen Phi lips gesloten blijven, omdat de Ameri kaanse belangen in een trustmpij ziin ondergebracht en het concern via ziin dochterondernemincen tot de Ameri kaanse kapitaalmarkt toecanghepft. In tussen blijkt wel dat Philips ook In de V.S. op verdere expansie en afzet van ziin fabrikaten bedacht is, zodat in steeds sterkere mate van een internationale ontwikkeling kan worden gesproken. De gewone aandelen Philips hebben in 1956 een hoogste koers van 364 bereikt en een laagste van 216, terwijl ze het deze week weer tot 255% hebben gebracht, waar mee ze dus altijd nog ca. 100% beneden hun hoogste stand van 1956 blijven. Een verhoudingsgewijs veel groter koersverlies hebben de gewone aandelen Aku de vierde van de internationals geleden, n.l. van 347^ tot 193, waar op tot dusver nog geen herstel van be tekenis is gevolgd. Dit houdt als bekend verband met de teruggang van de winst in 1956, welke f 24.8 miljaen heeft be dragen tegen f 32.4 miljoen in 1955. Te recht heeft dan ook reeds enige tijd de vrees bestaan dat het dividend van 15% over 1955 uitgekeerd, voor 1956 niet zou worden gehandhaafd, want deze week is een uitkering van 12% aangekondigd. Hierbij valt op te merken dat het ge wone dividend, ten laste van de winst en verliesrekening uitgekeerd voor 1955. ook 12% bedroeg, doch dat daarnaast uit de agioreserve, dus belastingvrij, nog eens 3% werd betaald. De Aku heeft nog altijd een agio-reserve van f 23 miljoen, zodat ook ditmaal een uitkering ten laste daarvan mogelijk is, heteeen blijkbaar mp» het ooe op de financ'ële positie van het concern n'pt wenspliik wordt geacht, ro-' gfffp~'°n van hef feit dat volgens Ftaatoe-acrptam Van den Berghe een dividend ten laste van de agio-reserve in aandelen behoort te worden behaald. Uit een rendementsoogpunt is echter ook een uitkering van 12% voor de ge wone aandelen op de huidige koers zeker niet onbevredigend, het rendement be draagt immers ruim 6%>, maar een vol doende aantrekkingskracht is dit voor de belegger blijkbaar niet, want de be langstelling voor de aandelen Aku blijft gering. Waarbij men de grote intrinzieke waarde van de aandelen, de toenemende betekenis van de Enkalonfabrieken en de mogelijkheden van de Duitse zuster - mpij, de Ver. Glanzstoff A. G. vermoe delijk wel eens voorbijziet. In het algemeen moet echter worden gezegd dat ook de vraag naar de inter nationale aandelen op de Amsterdamse beurs wordt beïnvloed door de schaarste op de kapitaalmarkt, althans door de terughoudendheid van het spaarkapitaal, dat bij de hangende onzekerheid op zo velerlei gebied de kat liever eens uit de boom kijkt. Of ze er uit zal komen is echter de vraag, want zowel nationaal als internatioaal valt men in deze tijd van het ene probleem in het andere. Het antwoord van minister Hofstra op de kritiek op de voorgestelde maat regelen inzake de bestedingsbeperking geeft niet veel hoop dat we aan een verhoging van de vennootschapsbe- lastnig zullen kunnen ontkomen en ook van een handhaving van de inves teringsaftrek wil de regering blijkbaar niets weten, zelfs niet voor de scheep vaar tmpjjen, welke de SER wil de uitzonderen. De heer Posthuma van de Herstelbank heeft er nog eens een warm pleidooi voor gehouden, waar bij hij er aan herinnerde dat voor een schip als de „Nieuw-Amsterdam" vóór de oorlog f. 18 miljoen moest worden betaald, thans echter f. 100 miljoen. Ook voor de financiering van de scheepsbouw wordt de Nederlandse kapitaalmarkt langzamerhand te klein, zodat hiervoor contacten in het bui tenland (V.S.) worden gezocht. Men kan dit Initiatief toejuichen, maar tevens zien als een aandrang op de regering om de bedrijven - en met name de scheepvaartbedrijven - geen zwaardere lasten op te leggen dan strikt nodig is. Want de scheepvaart zorgt voor zeer belangrijke inkomsten op de betalingsbalans en zal in de naaste toe komst in nog sterkere mate tot vlootver- nieuwing moeten overgaan dan tot dus ver, omdat zij ten aanzien van de leef tijdsopbouw bij andere landen ten ach ter is. Het is daarom wel nodig de fi nanciële positie van de grote rederijen zoveel mogelijk te versterken, temeer nu als bekend enkele Zuidamerikaanse staten zich in enkele jaren tot een zee varende natie hebben ontwikkeld, welke de oude rederijen een scherpe concur rentie aandoen. De Nederlandse regering zal er in deze tijd nog veel meer van doordrongen moeten zijn dat men wel het bedrijfs leven zwaardere lasten kan opleggen, maar dat zulks zich na verloop van tijd on de nationale volkswelvaart zal moeten wreken. Het kan een teken van zwakte ziin als op het buitenland voor het aantrekken van nieuw kapi taal een beroep moet worden gedaan. En het zal dit zjjn als voor de bespa ringen binnen het bedrijf geen vol doende mogelijkheden worden gescha pen. Sparen en economische zelfstandig heid hebben zeker met elkaar te ma ken. (Ingez. Med.-Adv.) y WÈÉr vHL/ -N 11 T livAy-->^rf - x ><tv. i ,r N l .K _l K\ fT)\ 1 1- Toespraken van Gaitskell en Mosje Sjaret (Van onze Haagse redactie) De voorzitter van de P. v. d. A., de heer E. Vermeer, heeft op het congres van deze party, nadrukkelijk gewaarschuwd voor de activiteiten van het Sociaal- Democratisch Centrum in de P. v. d. A. De werkzamheden van dit centrum moe ten niet gaan lijken op een georganiseerde oppositie in de party. Het party- bestuur zal de ontwikkeling van het Centrum met de grootste zorg gade slaan en het overweegt zelfs al maatregelen te nemen. Na aanneming van het voorstel van de afdeling Rotterdam 14, waarin het partijbestuur wordt verzocht aan de dr. Wiardi Beckmanstichting opdracht te geven op zo kort mogelijke termijn een rapport uit te brengen over het voor en tegen van de oplossingen, welke in de laatste jaren zyn voorgesteld ten aan zien van het vraagstuk-Nieuw-Guinea, ging het congres gelijk gemeld akkoord met het terzake Ingediende voorstel van het partijbestuur. Hierop ontwikkelde zich een conflict in het partybestuur, omdat een der secretaris sen, de heer J. H. Scheps, zich niet met de aanvaarding by handopsteken kon verenigen. Hij wenste toen zyn herbe- FILMS VAIN DEZE WEEK „Piloot Quax in Afrika" Na jaren weer terug Casino Het is al een heel tijdje terug, dat brokkenpiloot Quax de dolste en idiootste capriolen in de lucht uit haalde. Als vlieginstructeur namen wij toen afscheid van hem en in die hoedanigheid zien wij hem thans weer terug. De vele jaren zijn echter aan Quax (Heinz Riihmann) niet ongemerkt voorbijgegaan. Hij is ouder geworden en ook bezadigder, al haalt hij in de lucht nog dezelfde stunts uit. Maar zyn vro lijkheid mist de spontaniteit van vroe ger, doet nu wat opgeschroefd aan en het' valt helemaal niet mee hem alsnog als „jeune premier" te aanvaarden. Toch wordt hem die rol opgedrongen, wanneer zijn groep van adspirant-vlie- gers die hij met veel moeite eindelijk onder de duim heeft gekregen tegen zijn zin wordt aangevuld met twee pit tige jongedames, die hij eveneens de be ginselen van de vliegery moet bijbren gen. Dat lukt best en hij acht haar latei- zelfs goed genoeg om zijn gelederen te versterken in een vliegrace naar Afrika. Motorpech doet het gezelschap echter in de Afrikaanse jungle verongelukken en eerst na veel wederwaardigheden kunnen zy naar de meer beschaafde wereld te rugkeren. Dit is in het kort dp niet van originaliteit overlopende inhoud van een vrij flauwe film. die waarschijnlijk zoals zo vele andere gemaakt is met het oog op het succes van zijn voor ganger. maar juist dan in hevige mate teleurstelt. „De man, die te veel wist" Geladen spanning Luxor Een échte Hitchcock: zegt dat reeds niet genoeg? Oorspronkelijkheid paart zich bij hem aan vindingrijkheid. Dat recept waar borgt altijd onnoemlijke spanning. Ook „De man, die te veel wist" wordt door die spanning gedragen. Het verhaal, waarin sprake is van een in Marakesch aan Amerikaanse ouders ontvoerd zoontje, dat zy na een reeks van gecompliceerde gebeurtenis sen in een Ambassade te Londen terug vinden, moge dan al wat verward zyn, dit neemt niet weg dat de beroemde regisseur Hitchcock er al zijn merk waardige camera-trouvailles in kan uit spelen en de toeschouwer ademloos doet meeleven met tal van geheimzinnig heden, dlie achteraf beschouwd toch niet zo geheimzinnig waren. James Stewart en Doris Day vormen het Amerikaanse echtpaar, dat zwaar op de proef wordt gesteld, maar door dapper volhouden hun zoontje weer weten op te sporen, nadat zij tal van beangstigende momenten hebben beleefd. Hitchcock voert U van het betove rend-kleurig Marakesch naar Londen, waar de opera, het gezantschapsgebouw en het oude kerkje ..Ambrose Chappell" hem inspireerden tot de ontmaskering van degenen, die voor niets terugdeins den, toen het erom ging, de man, die te veel wist uit, de weg te ruimen. Hitchcock's geladenheid kenmerkt ook ditmaal deze ganse thriller van het goede soort, met distinctie gespeeld! Vrouwen in boeien Een lach en een traan LIDO De film „Vrouwen in boeien" speelt, zoals men kan verwachten in een gevangenis. Vrouwengevangenissen zijn altijd een dankbaar onderwerp voor een film. Men treft er zeer bijzondere situ aties aan: enerzijds felle haat, die zich op alle mogelijke geniepige manieren uit, anderzijds een hechte lotsverbon denheid. die zich met name manifes teert tegenover de bewaaksters, die in de film meestal ongunstig worden gete kend. Zo is het ook in deze film: onderling kan men elkaar niet luchten of zien, maar tegenover de bewaakster treedt men op als eenheid, een eenheid, die voor niets terugschrikt. Tussen al het massale spel. wordt de schijnwerper dan speciaal gericht op twee vrouwen, beide afkomstig uit een goed milieu. Een van de twee is veroor deeld wegens handel in verdovende mid delen. en de ander wegens moord. Het toeval wil nu dat eerstgenoemde een minnaar had. die vroeger verloofd ge weest is met de laatstgenoemde vrouw. Hierdoor ontstaan tussen beide vrouwen ernstige moeilijkheden, die tenslotte op wat droeve wijze worden opgelost. Zo wisselen grappige en droevige ge beurtenissen elkaar in deze film af. Het rechtsgevoel van de toeschouwer wordt tenslotte bevredigd. Mpn dient wel te bedenken dat de film niet in Nederland speelt, en dat de geschetste gevangenis praktijken dus niet representatief ge acht mogen worden voor de Nederland se. Intussen zijn de getoonde toestanden wel aantrekkelijk - voor de toeschouwer althans! „Comanche" Indianen en blanken Rex-Theater De film „Comanche", die deze week in Rex draait, brengt weer eens een opwinderde episode uit de strüd tussen de Indianen en de op dringende blanken in beeld. In die strijd liggen de filmmotieven nu eenmaal voor het opscheppen en de stof is voortref- Een van de spannendste wed strijden die men zich kan voorstellen is een olifantenrace, een sport die men in Vietnam bij grote feestelijk heden beoefent. Onlangs werd nabij Saigon een race gehouden, waarvan deze foto een beeld geeft. Iedere oli fant heeft twee berijders, een op de kop en een achterop, die de dieren lot grotere snelheid aansporen. Is de race eenmaal goed op gang, dan bereiken de dieren dikwijls een snel heid van tegen de veertig kilometer per uur. Van een letterlijk en figuur lijk daverend succes kan men dan verzekerd zijn. noeming tot partijsecretaris in beraad te houden, waarop de voorzitter alsnog een schrifteiyke stemming over de Nieuw-Guinea-uitspraken gelastte. ZU werden opnieuw met grote meerderheid aangenomen, maar de heer Scheps bleef bfj zijn standpunt. In de bezoldigde functies van het partijbestuur werden herkozen de heer Vermeer als voorzitter, de heer Albrecht als algemeen secretaris, mej. R. de Bruyn Ouboter, secretaresse, en de he ren W. Mensink, J. H. Scheps en J. M. Willems. „Blanke overheersing is voorbij" De Britse Labour-Ieider Hugh Gaits kell heeft als voornaamste buiten landse gast nog eens gewezen op de verschuivingen in het na-oorlogse politieke wereldbeeld. „De dagen van de blanke overheersers zyn geteld", zei Gaitskell. die daarby wees op het snelle ontwaken van de Aziatlsch- Afrikaanse volkeren. De gelijkheid van de rassen is vol gens Gaitskell altyd een socialistisch ideaal geweest. Het was dan ook de Labourregering geweest die India en Pakistan negen jaar geleden hun on- afhankelykheid had geschonken. De Britse Labour-leider meende ver der. dat het Europese kernvraagstuk van de Duitse hereniging niet mag wor den verwaarloosd. Het denkbeeld van een neutrale gordel tussen oost en west zou volgens Gaitskell een oplossing kun nen zijn, mits hierover een bevredigend akkoord met de Russen kan worden be reikt. In ieder geval mogen de pogingen om een oplossing voor de kwestie-Duitsland te vinden geen reden zyn om de waak zaamheid te verslappen. De Noord- Atlantische Verdragsorganisatie moet m.a.w. de hoeksteen biyven van de Westerse politiek. Wat de P. v. d. A. betreft: Gaitskell zei, dat hij de groei van het socialisme in ons land met grote bewondering had gadegeslagen. Hij hoopte dat de P. v. d. A. nog eens zoveel zetels zou veroveren dat er geen regeringscrises meer moge lijk zyn „Israël móest toeslaan" Toen na Gaitskell de Israëlische Mapai-leider Mosje Sjaret het podium beklom, steeg er uit de zaal een enorm applaus op. Het was alsof het congres met deze demonstratie de woorden van Evert Vermeer („een gevoel van schaamte bekruipt mij als ik my rea liseer dat wy in het westen Israël steeds in de steek hebben gelaten") nog eens wilde onderstrepen. Wereldtankervloot groeit sterk Orders tot 1965 Volgens de commissie voor de tan- leerbehoeften van de nationale pe- troleumraad zal de wereldtanker vloot medio 1965 82 groter zijn dan op 1 januari j.l. De omvang van de tankscheepsrulmte, zo maakt de commissie verder bekend die in aan bouw of bestelling is of waarvoor re ders definitieve bouwplannen heb ben, is sedert 14 december j.l. toege nomen van een draagvermogen van 28.922.600 ton tot een draagvermogen van 37.988.720 ton. De wereldvloot van tankschepen telde op 1 januari j.l. 2.353 6chepen met een gezamenlijk draagverm. van 41.070.323 ton. Hierin is niet begrepen de vloot van tankschepen der Amerikaanse regering, die 180 vaartuigen met, een gezamenlijk draagvermogen van 2.773.495 ton. Ook zijn hierin niet begrepen de tankschepen meteen draagvermogen van minder dan 6000 ton en de tankschepen van de Sov jet-Unie en haar satellieten. De wereld capaciteit voor het bouwen van tankschepen is thans tot einde 1961 volledig bezet. Dit betekent, dat er thans meer tankscheepsruimte in bestelling of aanbouw is dan ooit tevoren. Indien er geen enkele order wordt ingetrokken, zijn de scheepswerven zelfs tot einde 1964 en in 1965 volledig van werk voor zien. (Ingez. Med.-Adv.) De pijn verdwijnt direct wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. Ook in lableb cachet-vorm Sjaret betoogde dat de crisis in het Midden-Oosten onvermydelyk was, om dat er langzaam maar zeker een on houdbare toestand langs Israëls's gren zen was ontstaan. De Israëlische rege ring moest toeslaan om een catatrofe te voorkomen. De derde buitenlandse gast, die het woord voerde, was de afgevaardigde van de Franse socialistische party (SFIO) Gerard Jacquet, die de nadruk legde op de internationale socialistische solidari teit. De rU sprekers werd gesloten door de Belg Henri Fayat, die op de goede relaties tussen de Belgische en Neder landse partyen wees. felyk voor het trekken van een groot publiek. De Comanches, bekend uit vele In dianenverhalen, vormden een stam, die in het laatste deel van de vorige eeuw grote activiteit ontplooide met, vaak in ternationale verwikkelingen als gevolg. Zoals alle Indianen-stammen in die tyd probeerden zy hun gebied voor het op dringen van de blanken te behoeden en hun machtspositie naar alle zyden te handhaven en versterken. En omdat deze stam zeer krijgshaftig en gezond was, bleef succes niet uit. De decennia na dien en de toestand van tegenwoordig tonen aan. dat de blanken het met hun „beschaving" toch „gewonnen" hebben, maar dat heeft bepaald niet aan de Comanche's gelegen! Deze film geeft een beeld van de hardvochtige ontmoetingen tussen deze Indianen en de blanken, die de Ame rikaanse wereld voor zich opeisten, in het bijzonder een beeld van deze strijd waar die aanleiding gaf tot verwikke lingen tussen de Verenigde Staten en Mexico. Spannend, kleurig (letteriyk en fi- guuriyk) en onderhoudend. „Vier mannen der duisternis" Chantage en spionage Trianon Het gegeven van deze film in Eestmancolor is origineel: de heer Danemore verwerft zich grote rykdom door het plegen van chantage omdat hy ervan op de hoogte Is, dat in enkele landen, die tydens de oorlog neutraal gebleven zijn (o.a. Zweden en Zwitser land) door Hitier als „stadhouders" aan gewezen waren, die tevergeefs moesten wachten op hun kans om de macht over te nemen. Danemore kent hun namen, perst hun geld af en leeft in een paleis aan de Rivièra. Als hy plotseling komt te overiyden, begint een spel van spio nage, dat tot ingewikkelde situaties leidt, omdat intussen ook nog twee vrouwen verliefd zijn op de hoofdpersoon uit deze Mr. Burger op P.v.d.A. congres (Van onze Haagse redactie) De voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., mr. J. A. W. Burger, sprak over een uitvoerige schets van het politieke beeld in Nederland. Uiteraard achtte hy de uitslag van de jongste Tweede Kamerverkiezing van doorslaggevende betekenis voor het geestelyk klimaat van het Nederland van de toekomst. „In die zin", zo vervolgde hij, „overtreft die uitslag verre het partijbelang, hier is een zaak van de geestelyke bewoonbaarheid van geheel Nederland In het ge ding. Het is buiten twijfel, dat er duizenden in den lande wel reeds gewonnen zyn voor de gedachte van de doorbraak, maar niet voor de gedachte van het socialisme". Het zou, naar de mening van de heer Burger, het Nederlandse politieke leven ten goede komen indien er naast de P. v. d. A. een niet-socialis tische party bestond, die, hoezeer zy in haar maatschappelijke doeleinden ook van de P. v. d. A. mocht verschillen, de gedachte van de doorbraak met haar gemeen zou hebben. Hij achtte het voor onze na-oorlogse geestelyke en politieke ontwikkeling zeer te betreuren, dat een dergelijke po litieke formatie niet kon ontstaan. Dat in dit opzicht de krachten van het verleden nog zeer sterk zyn, werd, meende hy. het duidelykst gedemon streerd in de ontwikkeling van de VVD, „waarin hier en daar stellig gedachten leven, die niet afwijzend staan tegen over het door my getekende meer ideale patroon van ons politieke leven", maar welke party, zo meende hij, nog te zeer ontvankelijk bleek voor een positivis tische 19de eeuwse vryzinnigheid. „Mede dientengevolge is het heden daagse liberalisme, alle bewoordingen ten spyt, in feite in Nederland geen film: Danemores secretaris en persagent Bishop. Ofschoon het motief dus wel oorspron- keiyk mag heten, is de uitwerking over laden: de ene intrige stapelt zich op de andere, zodat het slot allesbehalve door zichtig kan genoemd worden. Wat wer kelijkheid had kunnen zijn of althans de illusie van werkelykheid had kunnen opwekken, krijgt nu te vaak het cachet van onwaarschynlykheid. Wie het ech ter om spanning zonder meer te doen is, ga deze film gerust zien. Sheldon Reynolds, schryver, producent en regis seur, plaatste zyn held (Robert Mit- chum) in tal van hacheiyke situaties. kracht geweest tegen de verzuiling", al dus mr. Burger. Correcties zijn noodzakelijk Over de economische situatie in ons land merkte hij op, dat er in P. v. d. A.- kringen nu eenmaal geen groot optimis me bestaat omtrent onafgebroken con- Junctuurstygingen in het kapitalistische bestel, ook al menen sommigen, dat men de conjunctuur hedentendage in de hand heeft. „Immers, er is ook politieke macht nodig om deze kennis in dadih om te zetten". De heer Burger wees erop, dat wij in een situatie zijn geraakt, waarin correcties op het economische leven noodzakelyk zijn geworden. Dc te lang voortgezette investeringsfaciliteiten, de belastingverlaging en het vryere ioonbeleid achtte hy daaraan mede schuldig. In de thans voorgestelde corrigerende voorzieningen zag hy niet alleen verlagingen, maar iï een vermindering van de achterstand van de landarbeider. Sprekende over de plaats van Neder land in het internationaal bestel gaf de heer Burger als zyn mening, dat een democratische regeringsvorm, ondanks alle moeiiykheden van dien, verre te verkiezen is boven een dictatuur. Hy sprak er zyn vreugde over uit. dat voor West-Europa nieuwe gezameniyke toe komstperspectieven opdoemen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4